Amerikaanse leerkrachten geven lessen op de Haarlemse middelbare scholen Speeltuin „Het Vondelkwartier" krijgt er een clubhuis bij In memoriam J. J. Hamelink Belgische student in Haarlemmermeer werd door landgenoot doodgereden VOORDEKOUDEDAGEN! Lichamelijke opvoeding, geschiedenis en Engels Jacobus van Looy als schrijver en schilder Aanwinst voor Frans Halsmuseum Oorspronkelijke opzet, met zaalruimte voor „Noord", nog toekomstmuziek Pionier van het verzet iCjlUeeht VRIJDA.C 17 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Reizen en praten Zelfde problemen Zelfbedieningswinkel geopend Sportconferentie Enthousiasme voor Kunst Veel hartelijke woorden (en mooie cadeaux) voor jubilaris Flooren Amsterdamse rechtbank veroordeelde Haarlemmer Haarlemse rechtbank DE BABYDAG Burgerlijke Stand van Haarlem naar Onlangs zijn drie Amerikaanse docenten - twee leraressen en één leraar - Haarlem gekomen Miss Maureen Baker uit Marion (Illinois) zal hier les geven in Engels en geschiedenis aan de Meisjes HBS en het Coornhert lyceum; Miss Helen Cox Ult frpo'T". a7'™s) 2a[ les oeven m lichamelijke opvoeding aan de Meisjes HBS, U T A ey\ het Co°rnï]ert lvceum en de schrijver van dit artikel, Vernon Carter Uo (Cahfornie) zal eveneens les geven in de lichamelijke opvoeding aan de HBS B en het gymnasium tot Februari van het volgend jaar en daarna aan het Lorcntz en Coornhert lyceum tot de maand Juli van dat jaar. Zij allen zijn zoge naamde Jul bright Oerkrachten, die in het kader van de uitwisseling van docenten naar Nederlandyüjn gekomen. Het Fulbright-plan ontleent zijn naam aan de Ameri kaanse senator Fulbright, die het plan in de Amerikaanse senaat bracht, waar het een we^werd. Een wet, die voorziet in de behoefte van Amerikaanse verenigingen om leraren en leraressen, studenten en hoogleraren uit te wisselen lussen Nederland en/de Verenigde Staten. Het doel van het Fulbright-plan is dus Vernon Carter, de schrijver van dit arti kel, is afkomstig uit Los Angeles (Cali fornia), waar hij leraar is in de licha melijke opvoeding. Hij is één van de vijfentwintig Amerikaanse docenten, die in September naar Nederland zijn gekomen om ideeën en kennis met de Nederlandse collega's uit te wisselen. Dit gebeurt in het kader van het Fulbright- plan. Vernon Carter en zijn twee colle ga's die naar Haarlem zijn gekomen zullen hier een jaar doorbrengen en gedurende die tijd les geven aan enkele middelbare scholen in Haarlem. Zijn eerste indrukken geeft Carter in dit artikel weer. cxxjooooooooooooooo om opvoedkundige en culturele gedachten tussen Amerika en andere landen in de v/ereld uit te wisselen. Op deze wijze kan vriendschap en begrip tussen de landen onderling worden bevorderd. Miss Cox bijvoorbeeld gaat zich speciaal bezig hou den met het les geven aan Nederlandse leraren in Amerikaanse volksdansen en typisch Amerikaanse sporten. Zij zal daarbij zelf veel leren van de Neder landse collega's over hockey en turnen, welke kennis zij dan in Amerika weer van nut kan maken. Miss Baker zal vele ideeën uitwisselen op het gebied van onderwijsmethoden en zal daarbij de Nederlandse scholieren onderwijzen in de geschiedenis van Ame rika. De schrijver van dit artikel houdt zich bezig met het geven van lessen aan scholieren in de techniek van het honk bal, het softbal en het basketbal evenals bet in Amerika zo populaire square dancing. Op de HBS B is reeds een square-dansclub opgericht met meer dan vijftig leerlingen, die deze dansen leren tijdens de middagpauze. In ruil daarvoor zal hij de verworven kennis van voetbal en hockey, evenals de in Nederland zo popule'ire sporten als korfbal en handbal, van/nut maken in de Verenigde Staten. Om het culturele gedeelte van de uit wisseling te completeren, besteden wij zo veel tijd als maar enigszins mogelijk is om naar alle windrichtingen van Neder land en andere landen in Europa te reizen cm daar de problemen en levenswijze van de mensen te bestuderen en er over te discussiëren. Om maar een voorbeeld te noemen. Toen wij in Holland spraken met Neder landse leraren in de lichamelijke opvoe ding, kwamen wij tot de ontdekking dat zij hier nooit directeur of onder-directeur van een school werden. In Amerika is het echter heel gewoon dat leraren in de lichamelijke opvoeding onder-directeur worden en meer dan eens zelfs tot direc teur worden benoemd aan scholen, die in Nederland gelijk staan met een lyceum of een HBS. Hier staan echter de leraren in de lichamelijke opvoeding niet gelijk met de academisch gevormde leraren en kun nen ook niet opklimmen tot onder directeur. In Amerika is er een onder-directeur voor jongens en één voor meisjes in iedere school. De onder-directeur is daar name lijk de „tuchtmeester" van de school en als de gymnastiekleraren zich speciali seren in het omgaan met meisjes en jon gens, kan het voorkomen dat speciaal zij geschikt zijn voor die positie. Lichamelijke opvoeding in Nederland en in Amerika staan vrij dicht bij elkaar. De leraren in beide landen hebben de zelfde problemen en dezelfde hoop. Zij vinden dat zij te veel lesuren hebben en dat hun klassen te groot zijn, ook al is in Nederland een klas met vijfentwintig leerlingen al groot en in Amerika pas met zestig leerlingen. Amerikaanse gymnas tiekzalen zijn in het algemeen groter en moderner, maar de uitrusting in de gym nastiekzalen in Nederland is veel beter terwijl er ook meer exemplaren zijn van ieder toestel. De lessen zelf zijn in beide landen vrijwel gelijk. Zij omvatten spor ten als gymnastiek en zwemmen, verder de grondslagen van de sporten en de techniek. In aansluiting daarop geeft men in Amerika les in volksdansen en nóg andere opvoedkundige bezigheden. De sportverenigingen in Nederland zijn heel interessant. Deze clubs zijn een per soonlijke zaak en de leden betalen contri butie om lid te worden. Zij vertegenwoor digen soms het klasse-systeem van de Nederlanders, maar zij schijnen toch te voorzien in de behoefte van het individu ADVERTENTIE f?"" Onder zeer grote belangstelling werd Donderdagmorgen de eerste zelfbedienings winkel in de Generaal Cronjéstraat ge opend. De eigenaar, de heer C. Zwetsloot, hield een korie toespraak tot de vele aanwezi gen, waarin hij dank bracht aan de ver schillende Haarlemse instanties die hun volledige medewerking hadden gegeven om dit object tot stand te doen komen. Ook de aannemer, de heer J. v. d. Hoorn, die binnen zeer korte tijd het perceel had wbouwd, kreeg woorden van dank. Een schat van bloemen was het geurige en kleurige bewijs van de grote belang- s elling, die vrienden en zakenrelaties toon den bij de feestelijke opening van dit nieuwe bedrijf. Van 18 October tot 17 November zal in het Huis van Looy te Haarlem de derde jaarlijkse tentoonstelling gehouden wor den van werken van Jacobus van Looy. Het Huis van Looy bevat het bezit van een stichting, die zich ten doel stelt de cultureel zo waardevolle nalatenschap van Van Looy in goede toestand te bewaren. Deze is elke week voor belangstellenden te bezichtigen. Bovendien organiseert de stichting ieder jaar een tentoonstelling van de gehele collectie schilderijen, teke ningen en manuscripten, die zij verwor ven heeft. Aan deze jaarlijkse expositie is een lezing verbonden; dit jaar zal de heer F. P. Huygens, secretaris van de Maatschappij der Nederlandse Letterkun de te Leiden, op 23 October in het Frans Halsmuseum het woord voeren over „Van Looy als schilder". Jacobus van Looy (geboren in 1855, ge storven in 1930) is gedurende zijn leven vooral als litterator bekend geworden. Pas na zijn dood is gebleken hoe veelzij dig en boeiend zijn schilderijen en teke ningen zijn. Al zijn werk wordt geken merkt door degelijk vakmanschap, maar als schrijver noch schilder behoorde hij tot een speciale school. Opgekomen naast de Tachtigers en de impressionnistische schilders, heeft hij zich van hun tijdelijke invloed losgemaakt en een sfeer gescha pen die zowel zijn beeldende kunst als zijn boeken tot iets geheel enigs maakt. De laatste jaren is er een sterk toene mende belangstelling voor zijn figuur. Hiervan getuigen onder meer de publica tie van dr. ,T. C. Brandt Corstius in „De Nieuwe Stem" van Juli 1952 en de in druk verschenen voordracht van dr. L. M. van Dis over het veelomstreden boek: „De wonderlijke avonturen van Zebe- deus". Ook heeft zich in Haarlem, de stad waarmee de kunstenaar zo nauw verbon den was, een kring „Vrienden van het Huis van Looy" gevormd, die het bezit van de stichting tracht te vergroten. Se cretaris hiervan is de letterkundige B. Rij des. Het Frans Halsmu seum is verrijkt met een bruikleen op lan ge termijn uit het be zit van het Rijksmu seum: het middenpa neel voorstellende „De teraardelegging van Christus" uan een triptiek, toege schreven aan Jan Hostaert, geleefd heb bende te Haarlem van omstreeks 1475 tot 1555 of 1556. De voor stelling vertoont enige overeenstemming, al werd de compositie min of meer gewij zigd, met het zich te Wenen bevindende schilderij, dat Geert- gen tot Sint Jans voor 't Convent der Haar lemse St. Jansheren schilderde. Mede op grond van deze rela tie betekent het bruik leen een instructieve aanvulling der verza meling van het Frans Halsmuseum. :¥,.V De drie Amerikaanse docenten. Van links naar rechts: Vernon Carter, miss Maureen Baker en miss Helen Cox. De rechtbank van Den Bosch heeft de Vughtse schilder T. vrijgesproken van de hem tenlastegelegde schuld aan de brand, welke 2 Juli het meisjespensionaat „Regina Coeli" te Vught voor een groot deel ver woestte. Bij de openbare behandeling had de officier van justitie vrijspraak gevraagd, daar de schilder geen grove schuld kon wor den verweten. Door het gebruik van een gasolinevergasser voor het afbranden van verf is de brand in het internaat ontstaan. voor recreatie en het doorbrengen van de vrije tijd. In niets lijken die vei-enigingen op die in Amerika. De internationale sportconferentie, die onlangs in Haarlem en Overveen werd gehouden vond ik bijzonder interessant en vrijwel gelijk aan dergelijke bijeen komsten in Amerika. De problemen, die men daar aansneed waren eigenlijk pro blemen voor heel veel landen in de we reld. Eén van de grootste problemen vind ik die om de sport-coaches en de leraren in de lichamelijke opvoeding dichter bij elkaar te brengen om een beter begrip en betere betrekkingen tussen de groepen tot stand te brengen, waarvan beiden hun voordeel kunnen trekken. De samenvatting van de conferentie hield stellingen in die te vergelijken zijn met de Amerikaanse gedachte over deze onderwerpen. Sport en spel moeten ge handhaafd blijven in aparte sporten en spelen voor jongens en voor meisjes. Specialisatie in de sport moet voorts op jonge leeftijd zoveel mogelijk voorkomen 'worden en professionals moeten geschei den van de amateurs hun sport beoefe nen. Ik vond voorts dat de leraren op deze conferentie de hoogste graad van in telligentie van de mannen en vrouwen van het beroep vertegenwoordigden. Nederlandse leraren zijn uitstekende leerkrachten en zijn buitengewoon des kundig in hun speciale vak. In Amerika weten de leraren meer over onderwijs methoden en de psychologie en philosophie van het onderwijzen. Wij zijn allen ook zeer onder de indruk van cle interesse en het enthousiasme van het Nederlandse volk voor hun eigen mu ziek en beeldende kunst. In de grote musea ziet men niet alleen buitenlandse toeristen, maar veel meer Nederlanders en hun familieleden. Zij schijnen een aangeboren gevoel te hebben voor de beeldende kunst van hun land. En dit is ook van toepassing op de muziek. Het Nederlandse volk heeft een uitstekend opera en concert-seizoen. Zo goed dat het. zelfs voer een vreemdeling moeilijk is om aan kaartjes te komen. Wij Amerikaanse leraren vinden dat het een groot voorrecht is om als verte genwoordiger van Amerika in het kader van het Fulbright-plan te worden uitge zonden naar Nederland. Een ieder voor ons zelf zullen wij in het jaar, dat wij hier zijn veel kennis verwerven en het is te hopen, dat wij iets bij mogen dragen in het dagelijks leven in Haarlem, zoals het de bedoeling is van het Fulbright- plan. Donderdag is de heer W. Flooren, die veer tig jaar werkzaam is bij het staatsbedrijf der P.T.T. te Haarlem, op hartelijke wijze ge huldigd. In het kantoor aan de Baljuwslaan kwamen wel tweehonderd ambtenaren bij een. Nadat het postaal mannenkoor onder lei ding van de dirigent P. Potgieser de jubi laris had toegezongen, sprak de heer P. Koomen het openingswoord. De eerste spre ker, de heer C. Bakker, directeur van het postkantoor Haarlem, schetste de jubilaris als een trouw ambtenaar en herinnerde tevens aan het vele goede werk op sociaal gebied door de heer Flooren in die veertig jaren verricht. Spreker bood een oorkonde aan, ter herinnering aan de veertigjarige werkzaamheid in publieke dienst. Daarna spraken de heren P. Lalleman, chef van het stationspostgebouw Baljuws laan en B. Korsman, chef van de afdeling geldartikelen, de jubilaris in welgekozen woorden toe. De heer J. J. A. v. Roon sprak namens de afdeling Controle van Postwaarden en bood een kistje sigaren en een bloemstukje aan. De heer H. Meyer, voorzitter van de Alge mene Bond van Ambtenaren, afdeling Haar lem, sprak de jubilaris toe namens die bond. De heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds bood een staande schemer lamp aan en bloemen voor mevrouw Flooren. Tenslotte voerden het woord de ambtena ren P. Smink, P. v. Kalke en B. Stoete, die namens het personeel een mand met fruit en een tweetal bloemstukken overhandigden. De heer W. Flooren dankte voor de grote belangstelling, die hij op deze dag mocht ondervinden. Het kindergejoel is sinds Maandag weer weggestorven uit de speeltuin „Het Vondelkwartier" aan de Vergier- deweg in Haarlem-Noord. Het winter seizoen is aangebroken en het accent ligt nu weer bij het clubhuiswerk, dat reeds sinds voor de oorlog gedaan wordt in een daartoe ter beschikking gesteld half woonhuis. En daarmee is meteen de grootste zorg van de speel tuinvereniging aangegeven: deze ruim te is veel te krap wanneer men be denkt, dat zij meer dan dertienhonderd kinderen bezighoudt. Het wordt hoog tijd, dat de vereniging en het haar toevertrouwde jonge volkje eens wat meer armslag krijgen en reeds twee jaar lang is men met plannen bezig om een eigen clubhuis te zetten, waarin de talrijke clubjes volgens een overzichtelijk schema allemaal naar hartelust in hun verschil lende bezigheden kunnen opgaan. De eerste opzet daartoe was tevens bedoeld om het verenigingsleven in Haarlem ten Noorden van de Jan Gij zen vaart eens aan een behoorlijke zaalruimte te helpen, waar van het gemis nog altijd zoveel verenigin gen er toe noopt om voor een avond on derdak naar de Haarlemse binnenstad of naar Velsen-Noord te trekken. Men zou behalve een groot clubhuis ook een flinke zaal voor ongeveer 350 personen aan de Tesselschadestraat zetten. Dit werd mogelijk gemaakt doordat een goede geest daartoe een lening van een halve ton tegen een zeer billijke rente had aangeboden. De Wijkraad van Haarlem-Noord ontving dit initiatief met vreugde: eindelijk zou er in een nijpende behoefte worden voorzien. Maar men diende niet voorbarig te juichen want de gemeente zou het project nog moeten goedkeuren en de grond ervoor ter beschikking stellen. En op dat laatste is de raad blijven steken. Nu er sindsdien alweer twee jaar ver streken zijn, moest „Het Vondelkwartier", dat dit plan overigens nog steeds niet heeft laten varen, uitzien naar een noodoplos sing. Er zal nu een clubhuis, dat plaats biedt aan ongeveer honderd personen, gebouwd worden bij de speeltuin. De afmetingen ervan zijn weliswaar bescheiden 16 meter lang, 6 meter breed en 4 meter hoog maar het zal voldoende accommodatie bieden voor het clubhuiswerk, voorzover dat niet meer kan gebeuren in het halve woonhuis aan de Vergierdeweg. Een dezer weken begint de bouw van dit clubhuis en de vereniging hoopt het in het begin van December in gebruik te nemen. En dan zullen de zorgen van deze speeltuinvereniging aanzienlijk verlicht zijn want het is een hard gelag om kinde ren te moeten afwijzen omdat zij teveel zijn, temeer waar „Het Vondelkwartier'' zijn taak nog verder wil uitbreiden om nog meer jeugd van de straat te houden, dan deze vereniging nu reeds in de ban houdt van haar goede, vormende ontspanning. De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 43-jarige chauffeur H. J. van N. uit Haarlem veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en ont zegging van de bevoegdheid een motor voertuig te besturen voor de tijd van drie jaar. Op 17 December 1951 heeft deze Haarlemmer des avonds met zijn zware truck met oplegger op de Middenweg te Amsterdam twee personen aangereden, die zwaar gewond werden. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie zes weken gevangenisstraf en ontzegging voor de tijd van drie jaar tegen de verdachte. In de vroege avond van 24 Juli is op de Rijksweg nummer 4 (Den Haag-Amsterdam) tussen de Lisserweg en Venneperweg in de gemeente Haarlemmermeer een droevig ongeluk gebeurd, waarbij een jeugdige Belgische student die achter op een motor zat het slachtoffer is geworden. Hij overleed ter plaatse. Verdacht van overtreding van artikel 36 der Wegenverkeerswet had zich Donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden een tweeënvijftigjarige Belg, tegen wie een gevangenis straf van een maand is geëist en ontzegging gedurende een jaar in Nederland motor rijtuigen te besturen. De verdachte was de ingenieur-industri eel P. H. A. H. G., wonende te Ukkel-Brus- sel en werkzaam bij een autofabriek in Duitsland. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 24 Juli hoogst roekeloos, onvoor zichtig, ondeskundig en onoplettend en met een hoogst onverantwoordelijke snelheid zijn auto in aanrijding heeft doen komen met een op de Rijksweg 4 in dezelfde richting rijdende motorrijder, tengevolge waarvan de op de motor als duopassagier rijdende Roger Victor Marius Rousseau uit België een schedelbasisfractuur heeft op gelopen en ter plaatse is overleden. De motorrijder liep een hersenschudding op en is een maand in een ziekenhuis ver pleegd. Als getuige verklaarde een Eindhovenaar dat hij aanvankelijk met zijn auto achter de motor reed en dat de bestuurder de mo tor in werking snelde. Toen hij de motor passeerde week hij naar links uit en reed vervolgens door. Verder op de weg hoorde de Eindhovenaar lawaai; hij keek in zijn spiegeltje en zag dat er een ongeluk was gebeurd. Tewe bewoners uit Heemstede hadden achter de auto uit Eindhoven in een auto gezeten. Zij hebben gezien dat een auto, waarin verdachte ach'er het stuur zat met een snelle vaart was gepasseerd. De wagen week naar links uit, het linkerwiel reed in het zand naast de rijbaan, waardoor een stofwolk ontstond, de auto sloeg om en daarna hadden de getuigen gezien, dat een persoon enige meters in de lucht werd ge slingerd. De Heemstedenaar, die achter het stuur had geze+en, verklaarde nog, dat de auto van de Eindhovenaar honderd meter voorbij de motor reed. Een chauffeur uit Den Haag had het on geval ook gezien. Hij reed met een snel heid van 85 km en werd gepasseerd door de auto, waarin de Belg zat. Deze getuige schatte de snelheid op 120 km; de auto reed niet vast op de weg. De verdachte gaf toe in snelle vaart ge reden te hebben. Toen hij dicht bij de motorrijder was genaderd passeerde op dat ogenblik een auto (bestuurd door de Eind hovenaar). Deze was naar links uitgewe ken en daarom stuurde hij nog meer naar links. De auto kwam echter in het zand. De Eindhovense auto was inmiddels doorge reden en zijn auto was in aanraking ge komen met de motor. De officier van justitie betuigde in zijn requisitoir eerst zijn deelneming aan de nabestaanden van het slachtoffer. Hij vroeg zich af of het ongeluk vermeden had kunnen worden en was van mening van wel als de verdachte maar niet met zo'n grote snelheid gereden had. Volgens een getuige reed hij met een snelheid van 120 km. De officier gaf de verdachte de raad het in de toekomst kalmer aan te doen. Hij achtte het ten laste gelegde be wezen en eiste een gevangenisstraf van een maand en ontzegging gedurende een jaar motorrijtuigen te besturen. De verdediger mr. D. A. Hoogenraad te Rotterdam, betuigde eveneens zijn deel neming met het overlijden. Hij deelde mee, dat verdachte vroeger kolonel in het Bel gische leger is geweest en in vele concen tratiekampen heeft gezeten. In de bezet ting heeft men hem vier keer ter dood veroordeeld. Daardoor kan men wel zeg gen, dat hij de dood voor ogen heeft ge zien. Zelf heeft hij nog nooit een ongeluk veroorzaakt. Volgens de pleiter diende niet de Belg, doch de Eindhovenaar in het verdachtenbankje te staan. Deze is zonder een teken te geven naar links uitgeweken. Mr. Hoogenraad concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak op 30 October. De heer S. Polak te Bloemendaal schrijft ons: „Voorwaarts en niet vergeten"! Inderdaad! Wij moeten vooruitzien en toch...bij de dag waarop voor tien jaar J. J. Hamelink werd weggenomen, houden wij de pas even in, blijven staan en zien achterom. Wij gaan in gedachten terug naar de jaren 19401942. Eén van de eersten, die de fakkel van vrijheid en menselijkheid reeds in Mei 1940 hoog hield, was onze vriend Hamelink. Deze eenvoudige arbeider bij de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen te Haarlem, weigerde reparatie-werkzaam heden te verrichten aan spoorwegmateriaal ten bate der bezetters. Na vruchteloze pogingen om op non-actief te worden ge steld, nam hij ontslag. Daardoor kreeg hij de nodige armslag om zich met volle overgave te wijden aan zijn roeping: „verzet tegen de ellendige be sluiten der bezetters en de fatale gevolgen daarvan." Geen wonder, dat het nu juist die land genoten waren, die hetzij om politieke redenen of om des geloofswille in moei lijkheden zaten, waaraan hij de grootste zorg besteedde. Hij was een dergenen, die het eerst predikte: „Desorganiseer het ambtelijk apparaat opdat de bezetters daar geen misbruik van kunnen maken!" In de tijd dat er geen organisatie be stond om Joodse landgenoten, die wilden onderduiken te herbergen en er maar matige bereidheid was om iets daarvoor te offeren of enig risico te nemen, was hij het, die met inzet van eigen leven en huiselijk geluk, zich inspande, dag en nacht, om zijn in nood verkerende landgenoten te helpen. Hij was het, die het verspreiden van illegale lectuur organiseerde, die bij ver schillende Nederlanders om geld voor dat werk ging vragen. Soms werd dat welhaast bedelen, iets dat hem slecht afging, omdat het hem onbegrijpelijk voorkwam, dat iemand die het best missen kon, niet dade lijk bereid was met gulle hand te geven. Zijn bezielend voorbeeld had tengevolge, dat tientallen Nederlanders hem in zijn menslievend werk met raad en daad gingen steunen. Zeker, er waren ook prominente figuren, die vonden, dat Hamelink te veel risico's nam en dat ook van zijn medewerkers ver langde. Deze „voorzichtigen" hadden geen gelijk! Het krachtdadig en moedig werk van Hamelink, die het gehele land doortrok om te helpen waar dat maar enigszins mogelijk was en daarnaast probeerde het verzet op te bouwen, is oorzaak geweest, dat tal van goedwillenden uit hun apati- sche houding werden gewekt en de moed vonden hem te ondersteunen. Uit deze Gideonsbende kwamen later de krachten, die een belangrijk deel van het verzet in de laatste oorlogsjaren vorm hebben gegeven. Valse persoonsbewijzen, valse stempels? Hamelink was een der eersten, die zich daarmede bezig hield. Aan enige betaling werd niet gedacht. In die periode was het nog stuntelig en dilettantenwerk. Wij zien nog het lucifersdoosje dat hij bij zich droeg, waarin het noodzakelijke stempelkussentje zat om vingerafdrukken te nemen en daar door een pex-soonsbewijs voor echt te doen doorgaan. Als er één was, die de lamp der gerech tigheid en menselijkheid brandende hield, dan was hij het wel. Daarvoor Jacob Jan Hamelink namens alle Joodse en niet-Joodse landgenoten, die aan jou hun leven te danken hebben, har telijk dank. Jouw humanisme en gevoel voor het recht heeft toen ons vertrouwen in een uit eindelijk goede afloop geschraagd en het geeft ons nu de zekerheid, dat ons volk altijd weer die krachten zal opbrengen in benarde tijden. Voor de viering van de Dag van de UNO op 24 October heeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen aan de schoolbesturen verzocht op die dag een lesuur te wijden aan de internationale samenwerking en het doel van de UNO. Voorts zullen op verscheidene scholen films worden gedraaid, welke betrekking hebben op het werk van de UNO. ADVERTENTIE valt deze maand op 27 October. Wanneer wordt Uw baby geboren VOOR DE BABY Anegang 46 - Tel. 14651 Gr. Houtstr. 116 - Tel. 13339 HAARLEM, 16 October 1952 GEHUWD: 16 Oct., M. F. Voorneman en M. A. de Rozario; H. R. Smink en M. G. van der Mark; W. de Waal en J. van Alten; H. van Putten en C. M. Lex; G. L. J. Pennarts en C. J. Onvlee; F. Pennarts en M. Zieren; J. F. Raaijen en R. W. C. Breeuwer; J. den Otter en R. A. Schouw. BEVALLEN van een zoon: 16 Oct. J. J. van der SplinterDuivenvoorden. BEVALLEN van een dochter: 15 Oct., P. Stienstrade Jong; J. J. VerkuijlPruissen; G. de RonLubben; 16 Oct., Chr. F. Serné Luke. OVERLEDEN: 15 Oct., Chr. Buzink, 74 j., Duinoordstraat; E. Roode—Opgelder, 80 j., Kijkduinstraat; H. S. Droogendijk, 80 j„ Marnixstraat. ADVERTENTIE CORDUROY LANGE BROEKEN 11.95 WINDJACKETS vanaf ƒ19.95 SNOW-SUITS met capuchon en wantjes, teddy voering v.a. ƒ35.85 HAARLgM ANEGANG 19, TEL 21413

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13