Problemen en wensen werden hem openhartig voorgelegd Haarlemse ambachtsschool wordt met vleugel uitgebreid terstond Fa. B. ENGELENBERG JAN VAN DER PIGGE IDEAL Clowntje Rick KALENDERS 1953 Boekhandel VEKO DAMPO De Twee Zusters Nieuwe cursussen: 800 leerlingen Voordrachtsavond van Rolien Numan "Brokken Schoolradio met beelden in de klas Prins Bernhard in Zeetizvs-Vlaandereti Derde jaarlijkse expositie werken van Van Looy Santpoortenaar veranderde zijn spaarbankboekje Kerkelijk Nieuws VIRGINIA CIGARETTES Voor de kinderen A utomobilisme Grote Prijs van Nederland telt voor wereldkam pioenschap Kijkdag op het politiebureau Burgerlijke Stand van Haarlem Niets overtreft FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze verslaggever) Kampend en zwoegend baande de goede oude boot Prins Willem I zich gisterenmiddag een weg over de woelige Westerschelde om haar koninklijke passagier Prins Bern hard voor zijn „werkbezoek" naar het vergeten hoekje van Nederland te brengen, dat Zeeuws Vlaanderen heet. Nauwelijks was aan de schorrenkust van Perkpoldcr de loopplank van de Willem I uitgelegd, of de kleine optocht van acht auto's snelde met de prinselijke sportcoupé aan het hoofd de hoge dijk op die naar Hontenisse voert, de eerste halteplaats op deze tweedaagse tocht van de Prins. Daar bezocht de Prins allereerst een betonfabriek, waar hij zich door directie en arbeiders liet inlichten over de moei lijkheden van deze industrie, die, zoals zo vele andere takken van nijverheid in dit geïsoleerde hoekje, vooral te kampen heeft met transportmoeilijkheden. Weer wat verderop in Grauw bezocht de Prins een kroondomein-boerderij, /waar hij kennis maakte met twee gezinnen, die deze boer derij drijven en voor elk der twaalf kin deren van deze families een hartelijke handdruk en een vriendelijk woord had. Langs juichende schoolkinderen, hoe- denzwaaiende volwassenen, blazende dorpsharmonieën ging het daarna verder het Axelse land in, via een tapijtweverij en breigoederenfabriek in Clinge vlak aan de grens, waar de fraai bepette Belgische douaniers de hoge bezoeker al even stram- stralend salueerden als hun Hollandse col lega's. Vervolgens door het eindeloze pol derland naar Nieuw Namen, een vrolijk miniatuur dorp je uit rood baksteen waar een klompenmakerij bezichtigd werd. De directeur van dit familiebedrijfje bracht met kostelijke vrijmoedigheid zijn pro blemen voor de Prins op tafel. „Hoogheid", zo zei hij in sappig Vlaams, „zou u de re gering niet eens een stootje kunnen geven dat wij contant geld in handen krijgen om klompenhout in België te kunnen kopen, want al deze deviezenpaperassen, daar willen ze op den Belgique niet aan". De Prins had veel plezier om deze ronde klompendirecteur en om de formulering van zijn wensen en zou het eens bepraten of er niet wat contante francs af konden voor dat Belgische hout, als de klompen handelaar hem ten minste beloven wilde er niet mee te zullen gaan gokken in de Belgische casino's. In diezelfde gemoedelijke toon ging het ook elders in de bezochte bedrijven. Overal had de Prins een gewillig oor voor de wensen en verlangens der grote en kleine industriëlen en wensen heeft men vele in dit tot nog toe altijd wat stiefmoederlijk behandeld stukje Nederland, met zijn nij pend tekort aan arbeiders en steeds vlot tende bevolking en zijn vervoermoeilijk- heden zonder tal. De suikerfabriek in Sas van Gent bijvoorbeeld klaagde over de verzilting van het kanaal, waaruit het zijn water betrekt, over de gebrekkige en schaarse verkeerswegen en over tal van andere zaken die dringend nog verbete ring behoeven. De tapijtweverijen willen uitbreiden, maar kunnen niet door af standmoeilijkheden en grensbelemme- ringen. De landbouw kent weer andere zwarigheden. Men was dan ook blij dat de Prins zelf van al deze zaken eens persoon lijk kennis komt nemen en ze daarvoor kent men hem ook bij de betreffende autoriteiten aanhangig zal maken, want het is hoog tijd dat er hier eens spijkers met koppen geslagen worden wil Zeeuws Vlaanderen op den duur de financiële eindjes aan elkaar kunnen knopen. Eindpunt Hulst Het oude stadje Hulst was het eindpunt van de eerste dag. Aan de door de Kamer van Koophandel in het pas gerestaureerde stadhuis van Hulst aangeboden maaltijd heeft de voor zitter ir. Horstman, een drong ingesteld op Prins Bernhard en op de Koningin. In een korte tafelrede getuigde hij dankbaar te zijn voor 's Prinsen bezoek. Daarna heeft de heer Horstman de Zeeuws-Vlaamse vraagstukken uiteenge zet, die worden geaccentueerd door de bijzondere geografische ligging van dit kleine stukje Nederland. Hij had wensen met betrekking tot de veren over de Schelde en onder meer vroeg hij aan dacht voor de zijns inziens onbillijke ver deling van rijvergunningen voor inter nationaal wegtransport. De Zeeuws- Vlaamse ondernemingen ontmoeten aan de Noordzijde de handicap van de Schelde en aan de Zuidzijde zien zij zich door het niet toepassen van de wederkerigheid door de Belgische regering ook daar begrensd. De tarieven voor electriciteit en drinkwa- ADVERTENTIE {Meistraat 39 - Haarlem- - 'fel. 13!f! OFFICIËLE" VERKOOP SIKKENS LAKKEN ALLE LAKKEN EN VERVEN voor Huis, Auto en Industrie ter liggen vergeleken bij overig Neder land zeer hoog. Spreker betoogde, dat de middenstand gevaar loopt in grote moei lijkheden te geraken, wanneer de vesti gingswet bedrijven wordt aangenomen. Tenslotte vroeg hij de aandacht voor de opleiding van vaklieden. De derde jaarlijkse tentoonsteling van wer ken van Jacobus van Looy wordt van Zater dag 18 October tot en met Zondag 16 Novem ber in het Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103 te Haarlem, gehouden. De secretaris van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde, drs. F. P. Huygens, zal op Donderdag 23 October in het Frans Halsmuseum over Jacobus van Looy een voordracht houden. Wegens valsheid in geschrifte eiste de officier van justitie bij de Haarlemse recht bank vanmorgen een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaar delijk tegen de een en dertigjarige bloem bollenkweker C. A. D. uit Santpoort. Op 24 Mei van dit jaar had hij zich begeven naar het postagentschap aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord met zijn postspaarbank boekje en verzocht hem een bedrag van vijfhonderd gulden uit te keren. Aan dit verzoek werd voldaan. Bij contróle op het hoofdkantoor van de Postspaarbank bleek, dat het saldo van de Santpoortenaar, voor hij de vijfhonderd gulden opvroeg, slechts 1,98 bedroeg. Toen hij het boekje getoond had, werd een bedrag van 1001,98 ver meld. De Velser politie werd in de zaak gemoeid en de bloembollenkweker deelde mee, dat hij het bedrag in het boekje ver anderd had. Hij had er duizend gulden bij geschreven. Voor de rechtbank verklaarde verdachte, dat hij geld nodig had, omdat zijn vader, die tevens zijn werkgever was, hem slechts enkele guldens zakgeld per week gaf. Nadat de officier van justitie wegens valsheid in geschrifte een gevangenisstraf van een jaar had geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk, deelde de ver dediger mr. dr. A. F. H. Schreurs mee, dat de verloofde van verdachte inmiddels het geld terug betaald heeft. Hij drong aan op een korte onvoorwaardelijke straf en bo vendien een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 30 October uitspraak doen. ADVERTENTIE Hofleverancier Wij brengen een NIEUWE 16 CENT SIGAAR in de handel onder het merk: De ideale Corona EEN OPVALLEND GOEDE SIGAAR Kisten van 50 8.—. Grote Houtstraat 81 Tien in een doos 1.60 Anno 1800 Naar wij yernemen zal de Haarlemse Ambachtsschool een belangrijke uitbrei ding ondergaan, niet alleen in het aantal opleidingen, maar ook in ruimte. Aan de architect H. Tuninga is reeds op dracht gegeven tot het ontwerpen van een nieuwe vleugel aan het gebouw, die aan de achterzijde, dus aan de Brakenburgstraat, zal verrijzen. Met ingang van 1 Januari zullen cursus sen worden geopend in brood-/banketbak- ken en in banketbakken respectievelijk ter opleiding tot halfwas en gezel in de brood-/ banketbakkerij en tot derde bediende en verder in de banketbakkerij. Voorts is er sprake van dat in Septem ber een- cursus scheepswerktuigkunde wordt geopend. Wat de bakkersopleidingen betreft stond Haarlem nog steeds achter bij andere plaatsen in Nederland. De tegenwoordige directeur der Ambachtsschool voerde reeds in 1938 die leergang in op de Ambachts school van Den Briel. De heer I. Hubregt- sen verwacht een belangstelling van ten minste vijftig leerlingen per jaar. De cur sus is belangrijk omdat daardoor de moge lijkheid voor de aspirant-bakkers wordt geschapen tot het verwerven van de theo retische kennis die de vestigingswet ver eist. Het lerarenkorps van de Ambachtsschool wordt uitgebreid met een bakker met een volledig aantal lesuren en een tweede, die voorlopig een halve week bezet is, maar wanneer de bakkersopleidingen op volle toeren zijn gekomen zullen drie bijna vol ledig bezette leraren nodig zijn. Achthonderd leerlingen De heer Hubregtsen verwacht dat bin nen anderhalf jaar zijn school achthonderd leerlingen zal tellen. Thans bedraagt dat aantal 570 leerlingen en bovendien nog 430 voor de avondschool. De nieuwe vleugel aan de achterzijde komt op de plaats waar nu nog een houten Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg te Brus sel zal het Concertgebouworkest onder lei ding van Eduard van Beinum op Woensdag 12 November een gala-concert uitvoeren in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel. Na afloop daarvan zal het bestuur der Kamer recipiëren in een der zalen van het paleis. keet staat. Hij zal voor een gedeelte uit twee, voor een ander deel uit drie ver diepingen bestaan en drie werkplaatsen, een gymnastieklokaal (waarover de school nog niet beschikte) een overblijflokaal en enkele theorielokalen omvatten. Op het ogenblik is men ook druk bezig de inventaris te vernieuwen. Reeds is voor 185.000 gulden aan niéuwe machines aan geschaft. Leerlingen van de afdeling elec- tromontage zijn vol geestdrift bezig met het aanleggen van een geheel nieuwe licht installatie, die binnenkort in gebruik ge nomen zal worden: een lichtende voorbode van de grote verfrissing die de Ambachts school ondergaat. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling afdeling Haarlem opende Woensdag avond zijn winterprogramma met een drie tal voordrachten van Rolien Numan, die door de heer De Graaf, solofluitist en Bets Nederkoorn, piano, muzikaal werden om lijst. De plaats der bijeenkomst leende zich uitstekend èn voor de voordracht èn voor deze muzikale verfraaiing, zijnde deze de Renaissance-zaal van het Frans Halsmu seum. Bijna was de zaal te klein, want de opkomst der leden van het instituut was dermate groot, dat het meubilair niet toe reikend was om hen allen te bevatten. In deze leemte werd echter voorzien. Wat nu het programma betreft: voor de pauze droeg Rolien Numan voor uit de werken van de gevierde Duitse schrijver Thomas Mann en na de pauze vertelde zij over het leven van de socialistische, door zijn „Oproerige krabbels" in het dagblad „Het Volk" bekend geworden, A. B. K. (Kleerkoper). Enige dezer krabbels ston den eveneens op haar repertoire. Men kan van deze keuze zeggen, dat zij goed ge maakt was. Rolien Numans talent ligt niet direct in wat ik de lyrische sector van de voordrachtskunst zou willen noemen. Het is alles nogal strijdbaar van karakter, wat verbeten en soms een tikje martiaal, tiaar werk is er daarom niet minder om, maar er ligt een zekere beperktheid aan ten grondslag. Er is wat minder hemel in dan men zou verwachten of misschien wensen, het blijft met enige nadruk aan de aarde gebonden en het zal u moeilijk vermur wen, hoogstens blijft het een poging tot verzoening. Zo tenminste meen ik de kunst van het voordragen, zoals Rolien Numan ze beoefent, te moeten karakteriseren. De wijze, waarop zij de gebeurtenissen schildert in „Koninklijke Hoogheid" van Thomas Mann, is kenmerkend voor heel haar stijl. De figuren komen er goed tot hun recht, zolang zij de volwassenen be treffen. Deze figuren zijn niet zonder ironie getekend en hun uitlatingen zijn dienover eenkomstig. Het gaat meer om de manier, waarop men ze laat spreken dan om de feitelijke inhoud hunner woorden, meer om de achtergrond dan om de woorden zelf. Die achtergrond op te roepen is Rolien Numan best toevertrouwd. Alleen wanneer kinde ren hun intrede doen in het verhaal mist zij de aansluiting. De klankbodem wordt wel geraakt, maar zij resonneert niet. De techniek moet dat gemis opvangen. Rolien Numan speelt dat knap klaar. Nochtans blijft het tekort voelbaar. De contrastwer king, die Mann met dit verhaal van de on wezenlijke verhouding van vorstenkinderen tot de buitenwereld, bewust oproept, komt daardoor niet geheel tot haar recht. Zo hinderlijk, dat de voordracht er haar kracht door verliest is het evenwel niet. P. W. FRANSE. Ned. Herv. Kerk Beroepen tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden te Paramaribo: H. P. Schouten, cand. te Wassenaar. Benoemd tot hulppred. te Werkendam, A. J. Poeiert, cand. en hulppred. te 's-Gravendeel. Aangenomen naar Ouwerkerk (Zee land) E. P. Kluin, thans vicaris aldaar. Bedankt voor Holten, N. Warns te Wan- neperveen; voor Kampen (toez.) G. H. van Kooten te Brandwijk. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Moerdijk, (2e pred.pl.) H. Pol te Boskoop. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Alkmaar, W. Borgdorff, cand. te Overschie. ADVERTENTIE CLASS In een stofwolk stormde het paard met Bunkie op de draak af. Bunkie hield de scherpe lans recht vooruit gestoken Toen ze bij het beest kwamen, deed het monster wijd zijn grote bek met de scherpe tanden open.Maar Bunkie mikte goed, en hij gaf de draak een flinke por met de scherpe punt. „Euwwww!", jankte de draak. Bunkie stuurde het paard in een boog weer terug, voordat de draak hen had kunnen bijten; toen vuurde hij het paard weer aan, en opnieuw stormden ze op het monster af. Prik. Dat was wéér raak! De draak gaf een schreeuw en beet naar Bunkie, maar die was alweer vlug buiten zijn bereik. En opnieuw kwam hij woedend op het monster af. „Ilc zal je net zo lang met mijn lans porren, tot je er genoeg van hebt!", riep hij. En wat gebeurde er toenDe draak kreeg het opeens benauwd.hij werd bang voor dat ijzeren mannetje op zijn paard, dat telkens weer als een stormwind op hem af rende en hem van die pijnlijke, harde prikken gaf! En toen Bunkie weer dicht bij hem was, werd de draak opeens zó bang, dat hij zich omkeerde en als de wind op de vlucht sloeg! „Kom hier, lafaard!", riep Bunkie. Maar hij kon de draak al niet meer te pakken krijgen, zo hard nam die de benen. De NCRV is de eerste omroepvereniging die in ons land uitzendingen heeft ver zorgd voor de scholen. Zij is voornemens het werk in het begin van het volgend jaar uit te breiden met een uitzending om de veertien dagen op Vrijdagmiddag en dan toelichtingen te geven bij gekleurde beelden die in de klassen vertoond wor den. Bij de afdeling schoolradio van de omroep is reeds gebleken dat onderwij zend personeel grote belangstelling heeft voor de nieuwe soort uitzendingen en het aantal aanvragen overtreft reeds het getal dat de afdeling zich had voorgesteld. Om een indruk te geven van hetgeen de nieuwe uitzending biedt heeft de NCRV een serie gekleurde foto's van Zwitserland laten maken en een geluids band opgenomen, waarbij de heer Gerard Hoek als verteller optreedt. Op haar be zoeken in verschillende delen van het land heeft de NCRV reeds blijken van in stemming ondervonden. Op verzoek van de heer J. Mol, hoofd van de Prinses Marijkeschool (Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs) is de NCRV Woensdagmiddag naar Haar lem gekomen om de beelden over Zwit serland voor de kinderen van de hoogste groep te vertonen en de band te laten ho ren. Het was de eerste keer, dat de heer H. A. Weber, leider van de schoolradio, een bezoek bracht aan een school voor buitengewoon lager onderwijs. Na afloop vernam hij van enkele onderwijs-autori- teiten, die de voorstelling bijwoonden, dat hetgeen op het doek was gebracht en het geen de heer Hoek verteld had zeer ge slaagd was en ook geschikt is voor leer lingen van het B.L.O. Deze kunnen van het gesproken woord der gewone school- uitzendingen niet alles begrijpen. Nu er beelden op het doek gebracht worden is aan te nemen, dat de meisjes en jongens van de uitzendingen kunnen leren. De aandacht, waarmee de kinderen in de Prinses Marijkeschool gisteren luister den en belangstelling toonden voor de prachtige beelden waren van dien aard, dat de heer Mol tot de conclusie kwam, dat deze soort uitzendingen voor zijn school vruchten kunnen afwerpen. Hij hoopt daarom dat het mogelijk is een radio voor de nieuwe uitzending van de NCRV aan te schaffen. De sportcommissie van de Internationale Automobiel Federatie heeft besloten dat de Grote Prijs van Nederland, die op 7 Juni op het Zandvoorts circuit zal worden verreden, wederom voor het wereldkampioenschap zal gelden. De andere Grote Prijzen die voor dit kam pioenschap tellen, zijn die van Argentinië, Indianapolis, België, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Duitsland, Zwitserland, Spanje en Italië. ADVERTENTIE zijn nu reeds in fraaie sortering voorhandea Wij zorgen ook voor verzending naar het buitenland. Zijlstraat 98 - Telefoon 117W In de loop van het jaar zijn op het bil' reau van politie een aantal fietsen verza meld, waarvan de eigenaars onbekend zijn, Verzuimd is aan de politie mee te delen dat men zijn fiets vermiste. Zaterdagmid dag van twee tot zes uur bestaat er op he! bureau van politie gelegenheid de fietsen te bekijken. Zij die hun fiets missen hebben een kans hun fiets terug te krijgen. HAARLEM, 15 October ONDERTROUWD: 15 Oct., M. van der fa en J. van Dijck; J. F. Riteco en E. M. Felix; Th. Veenings en G. J. F. Meier; P. Joosten en Th. J. van Baar; J. Kok en J. Jacobs; S, B. J. Kietselaer en E. Leendertz; J. Tuijn en L. A. J. Elstgeest; H. Daim en F. C. M. Mul ders; P. Maerten en J. A. M. Slewe; J. CaS' pers en J. Valk; A. A. de Vries en T. Lou rens; J. Melet en M. H. van Dansik; M. B. de Graaf en B. C. Woolthuis; J. Maarsen er. L. H. Posthumus; C. L. H. Janus en H. M. van Dam; H. L. A. Roseboom en E. C. Ko> ning; A. Spreeuw en J. van Bentem; J. A van Breda en H. Wijnands; J. Kiekens ec K. van der Aar; J. H. J. M. van Schie en G. H. Hermans; A. Pen en J. van Excel; J. Dek' ker en J. Teutscher; W. J. Zonneveld en E Th. Daams. GEHUWD: 15 Oct., H. B. Kersten en G. A Hoogendijk; J. A. A. M. van der Pligt en M Groot; S. Klinkenberg en J. Schraal; N. Borst en M. C. Hoogeboom; H. van der Kas en D. Heijdenrijk; G. H. van Haaster en M C. Eising; C. W. van der Veldt en E. A. G Heeres; R. J. Fenne en S. Brouwer; H. N. Serné en E. Coule; J. A. Hesseling en C. J. M. Veldhuizen; C. Kuyt en N. Bout. BEVALLEN van een zoon: 14 Oct., C. V. van MeursLanfermeijer; J. C. Honhoff- van den Aarssen; A. OnrustWyckelsma. BEVALLEN van een dochter: 14 Oct., J. G, de Vriesvan Essen; G. KornelissenSwak- man; M. PeuteLasschuit. OVERLEDEN: 13 Oct., H. Luijten, 62 j, Spaarnoogstraat; G. W. Fortgens—Akersloot 69 j., President Steijnstraat; 14 Oct., E. Mo lenkampPieterman, 69 j„ Korte Poellaan ONDERTROUWD In de opgave van de Haarlemse Burgerlijke stand vermeldden wij gisteren abusievelijk dat mej. S. Bos ondertrouwd was met de heer L. J. Overveen. Dit moet zijn de heer Overmars. ADVERTENTIE bi] allerlei verkoudheden. Wonderlijk zoals dat helpt! Voor Vader, Moeder en Kind 13) Hij had Eli moeten afzeggen voor van avond. Ze zouden samen naar een operette zijn gegaan en ze was erg teleurgesteld ge weest toen hij haar opbelde. Ze had willen weten wat er aan de hand was. Joris was niet erg sterk in het verzinnen van uit vluchten. Hij had erg onsamenhangend iets gezegd over een kennis, die bij hem op be zoek kwam en over hoofdpijn en verder was het een jammerlijk verhaal vol ongeloof waardige smoesjes geweest. Eli geloofde hem niet, dat was duidelijk. Ze had plotseling afgebroken en Joris bleef doodongelukkig in zijn kantoortje bij het telefoontoestel zitten, in de hoop dat zij nog terug zou bellen om hem tenminste iets te zeggen dat hem troosten kon. Maar de telefoon bleef stom en hij had niet de moed om zelf nog eens haar nummer te draaien. En bij dat alles moet die vervelende juf frouw Molebeek nota bene nog komen klagen dat hij niet at! Welk mens zou kun nen eten bij al die ellende? De sombere gedachten van Joris werden ruw verstoord door de deurbel. Beneden scharrelde juffrouw Molebeek in de gang, ze opende de deur en even later klonk een forse stap op de trap. Joris stond op. Hij hoorde een harde tik op zijn kamerdeur en riep met vaste stem: „Binnen!" De deur ging open en inspecteur Tak stond op de drempel. „Kijk eens hier, waarde heer", zei Tak, terwijl hij zich behagelijk nestelde in de fauteuil die Joris voor hem had aange schoven, „u moet heel goed luisteren naar wat ik zeg. Uw zaak staat er beroerd voor en vandaag heb ik commissaris Falkner met moeite kunnen weerhouden van zijn voornemen om u in verzekerde bewaring te stellen. Ik heb dat gedaan omdat ik eerst met u wilde praten. Van dit onder houd hangt heel veel af. Ik zeg ronduit dat ik hier gekomen ben met de verwachting van twee mogelijkheden: de eerste is, dat u mij zonder enig voorbehoud precies ver telt wat u weet, de tweede, dat u mij om de tuin probeert te leiden en me verhaal tjes op de mouw spelt. In het eerste ge val kunt u op mijn volledige steun reke nen. wat het ook moge zijn. In geval num mer twee -trek ik mijn handen van u af en laat Falkner morgen zijn gang gaan. Welke keus doet u?" Joris keek naar de man tegenover hem. Tak was ^oals gewoonlijk gekleed in zijn donkere pak van ouderwetse snit en zag er uit als een dominee op huisbezoek. Zijn bleek gezicht was zonder enige uitdruk king, doch zijn merkwaardig scherpe ogen tintelden. Er was iets in die ogen dat Joris plotseling het gevoel van een sterke steun gaf. „Er is voor ipij geen keus", zei hij zacht. „Ik heb niets op mijn geweten waarvoor ik mij schamen moet en ik wil u zonder enige omweg alles vertellen wat u weten wilt. Maar vóór alles moet ik u vragen mij te geloven. Ik ben volkomen onschuldig. Geloof me, ik ben volkomen onschuldig Tak zweeg en bewoog bijna onmerkbaar zijn hoofd, alsof hij knikte. Na een poosje zei hij: „Ik zal u enkele vragen stellen om de kwestie op gang te brengen. Allereerst: u bent bevrind met twee mensen die bekend staan als Kees en Sjakie?" „Ik heb u al eerder verteld dat zij bij mij op bezoek zijn geweest enkele dagen vóór die inbraak", zei Joris mat. „Ik ben met hen opgegroeid in het weeshuis. Zij waren mijn beste vrienden indertijd. Later verloor ik hen uit het oog. Zij blijken niet erg goed terecht gekomen te zijn". „Wanneer had u het laatst contact met hen vóór hun bezoek?" „Ik weet het niet meer. Dat moet jaren geleden zijn geweest. Ik heb hun nog eens geschreven en pakketjes gestuurd toen zij gevangen zaten. Nadien zijn ze me komen bedanken, maar dat is jaren geleden". „Hebt u hun niet gevraagd bij u te ko men?" „Neen! Ik stond stomverbaasd toen ze plotseling kwamen binnen wandelen". „Wat kwamen zij doen?" „Ik weet het niet. Zij hadden geen spe ciale bedoeling, geloof ik. Zij waren zwer vende en misschien hoopten zij dat ik hen helpen kon. Ik gaf hun wat geld „Maakte u een afspraak met hen?" „Neen.... Dat wil zeggen, ik liet hen eerst weggaan. Maar later, toen ik de win kel sloot, ontmoette ik hen weer. Ik was blij dat ik hen ontmoette. Misschien be grijpt u dat niet, maar dat kan ik u niet kwalijk nemen. Ik heb in mijn jeugd geen ouders gehad die iets voor me betekenden. Zij tweeën betekenden wel wat voor me. Zij waren bezorgd voor me en deelden hun kleine vreugden met me. En ik met hen, begrijpt u? Ik was blij dat ik hen weer terugzag op straat. En ik bedacht dat ik hen iets zou kunnen laten verdienen. Ik moest hulp hebben om die ijskast naar het huis van mijn verloofde te brengen. Ik sprak met hen af, dat zij die avond om half elf bij mij zouden komen. Ik had een handkar gehuurd en wij sjouwden ge drieën die zware kast op de kar. Daarna reden wij het geval naar de straat waar Kamerlingh woont. De ouders van mijn verloofde waren op de hoogte en zij dach ten dat Kees en Sjakie mannen van de verhuurinrichting waren. Ik vertelde niet dat ik hen vroeger gekend had. Zij kregen een kop koffie en brachten daarna de kar naar de achterkant van mijn winkel, om dat het te laat was om haar die avond nog naar de verhuurder terug te bren gen. Ik heb haar de volgende morgen te- ïuggebracht. Er was een hangslot bij, dus het leek me geen bezwaar om het ding een nacht buiten te laten. Wie zal er nu een handkar stelen „Tja, wie zal er een handkar stelen zei Tak peinzend. Toen vroeg hij: „En daarna? Wat deed u daarna?" „Ik bleef later dan zij bij de familie Ka merlingh en ging pas tegen enen naar huis. Voordat Kees en Sjakie met de kar weg gingen had ik hen betaald wat we afge sproken hadden. Ik.... ik vroeg hun nu en dan nog eens aan te komen om te ho ren of ik misschien iets voor hen te doen had. Ik sta namelijk voor een verhuizing en ik dacht dat ik hen misschien nog wel wat te doen kon geven". „Juist. Weet u dat die twee gearresteerd zijn?" „Joris schrok. Hij keek Tak onzeker aan en barstte toen los: „Gearresteerd? Waarom in 's hemels naam?" „Onder verdenking van medeplichtigheid aan de inbraak in de bank. Denk eens na, mijnheer Helleboom, en wees niet naïef. Die twee hebben een abominabele reputa tie. Zij zaten zwaar aan de grond en ken den de kunst om ergens binnen te geraken waar wat te halen valt. Zij kenden de si tuatie aan de achterzijde van de bank, want u was zo vriendelijk hen die uit te leggen. Zij hadden de beschikking over een handkar en ze zijn allebei nogal potig, al hoewel die ene, Sjakie, de indruk maakt van een slappeling. En tot overmaat: Zij konden niet vertellen waar zij die nacht gezeten hadden, sterker nog, zij logen dat het er duimen dik bovenop lag. De een beweerde dat ze in een loods geslapen hadden (die er plotseling niet meer bleek te staan toen we eens gingen kijken) en de ander hield bij hoog en laag vol dat zehadden zitten vissen. Waar wist hij niet meer en hoe ze aan een hengel geko men waren bleek ook aan zijn geheugen ontschoten. Nu vraag ik u: Is het u dui delijk waarom zij zijn gearresteerd?" Joris dacht ingespannen na. Die twee stommelingen hadden zich natuurlijk in een of ander wespennest gestoken en zagen nu geen kans meer om er uit te komen. Maar wat voor wespennest? Hadden zij werkelijk iets uit te staan gehad met die bankroof? „Ja", zei hij zacht, „ik veronderstel dat de politie moeilijk iets anders had kunnen doen. Maar ik geloof dat u toch op de ver keerde weg bent, mijnheer Tak. Ik ken die twee jongens. Ik geloof vast dat u zich ver gist". Tak haalde de schouders op. Hij was in gedachten bezig deze Helleboom te taxeren en te analyseren. De man maakte een op rechte indruk, maar het kon comedie zijn, „Het is mogelijk", zei hij. „De politie vergist zich vaker. Maar op den duur komt de aap toch altijd uit de mouw, dat is ze ker. Ik wou dat u mij kon bewijzen, wat u allemaal verteld hebt. Een alibi voor die nacht hebt u ook eigenlijk niet, tenminste niet na enen. Want uw hospita heeft u natuurlijk niet binnen horen komen". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6