Groepen betogers drongen de regeringsgebouwen „Industrialisatie wordt steeds moeilijker te financieren" Breuk tussen Engeland en Perzië nog niet definitief? Attlee zendt Revan ultimatum tot ontbinding rebellengroep Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Militaire delegatie bij Soekarno Drie Nederlandse zeelui eindelijk uit gevangenis te Vera Cruz ontslagen Opwinding in Djakarta wiÈÈÊÊÉ'i. Inflatoire middelen tegen werkloosheid ontraden Bejaard echtpaar door kolendamp omgekomen riet woord is aan Achter de schermen wordt geprobeerd de scherven aan elkaar te lijmen Het gaat nu hard tegen hard Crisis in de partij Noordelijken vragen hervatting der besprekingen Oost-Duitse CDU vóór herbewapening Jaarverslag Verbond van Werkgevers Reisprogramma van Prins Bernhard Boesmans ballon op drift Na zeventig dagen brommen Beweerde moord bleek onmogelijk te bewijzen 67e JAARGANG No 85 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Iiaarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 245 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA, (Aneta) Enige duizenden demonstranten zijn vanmorgen vroeg door Djakarta getrokken. Zij voerden spandoeken mede, waarin ontbinding van het parle ment werd geëist. Zij drongen het gebouw van het parlement binnen, waar zij in de vergaderzaal wanorde aanrichtten. De telegraaf- en telefoonverbindingen Neder land-Indonesië zijn heden verbroken geweest, doch weer hersteld. Ook hebben de demonstranten de Nederlandse vlag omlaag gehaald in de tuin van de ambtswoning van de Nederlandse Hoge Commissaris. Deze liet onmiddellijk hierna de vlag opnieuw hijsen. Een militaire delegatie onder leihing van de Indonesische stafchef Nasution is naar het paleis van Soekarno gegaan en door hem ontvangen. Het Indonesische kabinet vergadert om de toestand te bespreken. Een menigte van duizenden demonstran ten heeft zich voor het parlementsgebouw opgesteld dat onder militaire bewaking staat. De demonstranten zijn binnengedrongen in het parlementsgebouw en het ministe rie van Buitenlandse Zaken, waar archief kasten werden vernield. Ze hebben ook de maatschappijvlaggen van de passagekan toren van de Rotterdamse Lloyd en de maatschappij „Nederland" aan het Mer- dekaplein omlaag gehaald. Overal in het centrum van Djakarta zijn gedrukte en geschreven slagzinnen aange plakt, waarin ontbinding wordt gevraagd van het parlement en gezegd wordt, dat het parlement het volk niet vertegenwoor digt, voorts, dat het parlement geen kof fiekamer is en dat het volk de zittingsgel- den voor het parlement niet wenst te be talen. Uit Den Haag wordt gemeld: De PTT ontving bericht uit Djakarta, dat tijdelijk het telegraaf- en telefoonverkeer Neder - land-Indonesië was stopgezet. Later werd het verkeer weer hervat op last van de In donesische regering. Duizenden demonstranten bewegen zich in de richting van het parlement. Intussen is het gehele parlementsgebouw gesloten en onder bewaking van een militaire wacht gesteld. De demonstranten voeren, behalve spandoeken met leuzen tegen het parlement, ook roodwitte vlaggen mede. Na de kabinetszitting heeft de minister van Voorlichting, de heer A. Mononutu, verklaard dat er op het ogenblik geen ka binetscrisis is en dat de regering haar taak zal blijven vervullen om aan de toestand het hoofd te bieden. Minister Mononutu zei,- dat de regering hoopt, dat de rust spoedig zal weerkeren. Minister-president Wilopo verklaarde tegenover de pers, dat er op een bijeen komst met president Soekarno en de vice- president een weg was gevonden om uit de huidige moeilijkheden te geraken. Hij wilde echter niet mededelen, welke deze weg was. De premier kondigde aan, dat de algemene verkiezingen nog versneld zullen worden, hetgeen in overeenstem ming is met de oprechte wens van het ka binet. PARIJS (A.F.P.). Radio-Peking heeft in een speciale uitzending een bericht van het persbureau „Nieuw China" gepubli ceerd volgens hetwelk generaal Kim II Soeng, opperbevelhebber van de Noord- Koreaanse strijdkrachten, en generaal Peng Teh Hoeai, opperbevelhebber van de Chi nese troepen in Korea, een schrijven ge zonden hebben aan generaal Mark Clark, de UNO-opperbevelhebber. De Noordelijke generaals stellen in hun boodschap voor: Onmiddellijke hervatting der bestandsbesprekingen. Repatriëring van alle krijgsgevangenen overeenkomstig het internationaal gebruik. De te volgen werk wijze bij de repatriëring moet via onder handelingen worden vastgesteld. Spoedige sluiting van een wapenstilstand op basis van de ontwerp-overeenkomst. De afvaardiging van de UNO te Pan- moendjom heeft Donderdag andermaal haar bereidheid de wapenstilstandsonder handelingen te hervatten bevestigd, maar zij stelde als eis, dat de Noordelijken met een of ander concreet voorstel komen. Amerikaanse infanteristen, gesteund door Zuid-Koreaanse bataljons, hebben hun op mars aan het centrale front ten Noorden van Koemhwa voortgezet. Zij drongen ver der door in de drie kilometer diepe voor posten-gordel der Chinezen. Op de derde dag van de aanval der ver bondenen werd de tweeling-heuvel, door de soldaten „Jane Russell' genoemd, ver overd zonder tegenstand van de Noorde lijken. BERLIJN, (Reuter) Bij de opening van het zesde congres van de Oost-Duitse Christen-democratische unie heeft vice- premier Rau, die lid is van de onder com munistische leiding staande socialistische eenheidspartij (S.E.D.), gewaarschuwd tegen vijanden binnen de eigen gelederen. Hij deed een beroep op de partij om „de vastberaden wil van het volk om zich te verdedigen" te versterken. Het congres, dat door 2000 afgevaardig den wordt bijgewoond, zond een telegram aan maarschalk Stalin, waarin de partij van haar eerbied en dankbaarheid getuigt. Voorzitter Nuschke deelde vervolgens mee, dat het Oost-Duitse leger zal wor den uitgerust met de modernste wapens. „Hoewel wij Christenen zijn, zijn wij geen pacifisten in de oude betekenis van het woord. Juist omdat wij de vrede willen, zijn wij bereid deze te verdedigen", aldus de vice-premier. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Susanto, had hedenmorgen een telefonisch onderhoud met de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Mukarto. Minister Mukarto deelde mr. Su santo mede dat door het parlement aan de regering het verzoek is gericht, niet af te treden en dat de Indonesische regering zal aanblijven. Voorts, dat de Indonesische regering de situatie beheerst en dat de In donesische regering aan de Nederlanders excuses heeft aangeboden voor het neer halen van de Nederlandse vlag. Verslaggevers van Aneta melden, dat op het Bantengplein (het voormalige Water- Iooplein) gevechtswagens en tanks zijn op gesteld. Militairen in jeeps en gevechtswa gens rijden met wapens in de aanslag. De Indonesische regering heeft de avond klok ingesteld van 20 tot 05 uur. Op bevel van de militaire gouverneur van Djakarta zijn samenkomsten van meer dan vijf per sonen tot nader order verboden. Een combinatie van een zestal Nederlandse jachtwerven, de naam Feadshipdragen de, heeft reeds 13 jachten aan Amerikaanse particulieren geleverd; het 14e maakte een geslaagde proefvaart op de Westeinderpl-assen. Het scheepje bereikte een snelheid van 52 km. per uur en is bestemd voor Florida, waar het gebruikt zal worden voor de vissport, onder meer op tonijnen. In zijn thans verschenen jaarverslag heeft het Verbond van Nederlandse Werk gevers zijn inzichten over de huidige eco nomische situatie uiteengezet. Daarin wordt geconstateerd, dat mede door verschillende externe factoren het economische program ma van Maart 1951 (beperking van con sumptie en investeringen, alsmede verho ging van enkele belastingen) effect heeft gesorteerd, zodat verdergaande maatrege len overbodig waren. Het Verbond ziet hierin een waarschuwing tegen een over ijld en gedétailleerd ingrijpen van de over heid in het economisch proces. Ondanks alle verstarringen heeft onze economie nog tal van regenererende krachten, die mee werken tot herstel van de verstoring. Velen zijn het verleerd hiermede rekening te houden, hetgeen leidt tot een discontinuï teit van het economisch beleid die voor het bedrijfsleven catastrophaal is. Een gezonde monetaire politiek gaat hand in hand met een gezonde betalings balans. Dit is wel duidelijk bewezen. Even duidelijk is de samenhang tussen betalings balans en werkgelegenheid. Beëindiging van de inflatie moest wel een dalende werkgelegenheid met zich brengen. Immers de werkgelegenheid rustte op een binnen landse vraag, die door de inflatie was op gevoerd. Onze deviezenreserve is niet zó groot, dat wij ten aanzien van de werkgelegen heid grote risico's kunnen nemen. Voor maatregelen op het gebied der werkloos heidsbestrijding betekent dit, dat deze mo netair neutraal moeten zijn. Zou men we derom grijpen naar inflatoire financierin gen, dan zou het bereikte spoedig weer teniet gedaan worden zonder dat een duur zame verhoging van de werkgelegenheid tot stand zijn gebracht. Dollarpositie Onze dollar-positie zal slechter worden en het zal niet eenvoudig zijn hiervoor een oplossing te vinden. De verdere beperkin gen op de dollarinvoer zullen ongetwijfeld de werkgelegenheid beïnvloeden. „Nu pas zullen wij in volle omvang wor den geconfronteerd met de ernst van het vraagstuk, ontstaan door het wegvallen van onze dollar-inkomsten uit de handel met Indonesië en het wegvallen van Oost- Europese importgebieden," aldus het ver slag. Het is aan Amerika om zijn invoer niet kunstmatig te blijven belemmeren. De gang van zaken in het bedrijfsleven was over het algemeen bevredigend. De verdere ontwikkeling is geheel afhankelijk van de export-mogelijkheden, nu de bin nenlandse vraag zich op lager peil beweegt. Industrialisatie, werkgelegenheid en ex port zijn alle facetten van hetzelfde pro bleem: de snel groeiende bevolking. En bij de industrialisatie is het belangrijkste de financiering. Financiering uit winsten wordt steeds moeilijker, niet alleen omdat de winsten een dalende tendenz te zien zullen geven, maar in het bijzonder omdat de liquide middelen gaan ontbreken om expansies te financieren, indien er geen wijziging komt in het systeem van belastingheffing. Bo vendien is de kapitaal-markt evenmin in staat voldoende middelen ter beschikking te stellen voor industrialisatie. Hiermede komt dus een einde aan de zuiver particuliere ondernemingsvorm, want uiteindelijk zal de staat, wanneer de expansie van de industrie dreigt vast te lopen, moeten ingrijpen! Nu heeft de rege ring talrijke malen verklaard prijs te stel len op een particuliere, ondernemingsgewijs georganiseerde maatschappij, zodat zij dan ook de particuliere onderneming in staat moet stellen haar bijdrage tot de welvaart te leveren. Een zodanige maatschappij- vorm vormt de beste garantie voor vrijheid en welvaart. Belastingverlaging gewenst Qp een gistermiddag gehouden perscon ferentie werd door het Verbondsbestuur een nadere toelichting verstrekt op het jaarverslag. Daarbij werd verklaard dat bij het economische beleid de volgende drie punten in acht moeten worden genomen: De regeringspolitiek moet continu zijn. De betalingsbalans moet in evenwicht wor den gehouden. De dollarbalans is lang niet in evenwicht, waarbij het bezwaar is, dat onze uitvoer naar Amerika stuit op een zekere protectionistische Amerikaanse politiek. Ten derde moet er belastingverla ging komen. Ten aanzien van het bedrijfs leven is de fiscus, naar het verbond meent, te ver gegaan, aangezien hierdoor de inves teringen in het gedrang komen. Het stelt de belastingpolitiek grotendeels aansprakelijk voor het feit, dat de index der investerin gen (op basis 1948 is gelijk 100), die in 1950 nog 160 bedroeg, in 1951 en 1952 is inge zakt tot 102. Bij zijn reis naar Zuid-Amerika zal Prins Bernhard 4 November te Cartagena aan komen, na in Mexico de tentoonstelling van Nederlandse industriële producten te heb ben geopend. Vijf November zal de Prins zich naar Bogota begeven, waar hij de gast zal zijn van dr. Roberto Urbaneta, president van Columbia. Hij zal een krans leggen bij het monument van Simon Bolivar. Zes November zal de Prins een tocht in de Savanne maken en hij zal later de Ne derlandse kolonie ontvangen. Des avonds zal hij te gast zijn bij dr. Juan Uribe Holguin, minister van Buitenlandse Zaken, die een feest zal geven. Zeven en acht November zal Prins Bern hard musea bezoeken alsmede de zout mijnen van Zipaquira. Hij zal voorts een bezoek brengen aan vijf grote Nederlandse ondernemingen, die agentschappen in Co lumbia hebben. De Prins zal een diner geven ter ere van president Urbaneta. Tien November vertrekt de Prins naar Quito en van daar naar Lima, van waar hij naar Mexico terug zal reizen. In een pension aan de Vismarkt te Gro ningen heeft zich gisteravond laat een ge val van koolmonoxyde vergiftiging voor gedaan waarbij twee slachtoffers te be treuren zijn. In dit pension woont de dochter van het bejaarde echtpaar Van Dijk uit Siddeburen die sinds enige tijd ziek is. Haar ouders brachten haar gister avond een bezoek. Omstreeks elf uur von den inwonenden van het pension de beide oudjes slapende aan het bed van hun dochter tenminste, dat wei'd verondersteld. Later bleek, dat de oudjes waren over leden, terwijl de dochter in bewusteloze toestand verkeerde. Onmiddellijk werd de dochter naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar bleek, dat zij en haar ouders het slachtoffer wa ren geworden van een koolmonoxyde ver giftiging. De Groninger recherche heeft een onderzoek ingesteld. DUBLIN, (AFP) De ballon, waarmee de voorzitter van de Haagse ballonclub, J. Boesman, te Dublin optreedt ter gelegen heid van de aldaar gehouden „Week van de thee", is van zijn kabels losgeraakt en in Noordelijke richting afgedreven. Men gelooft, dat men te maken heeft met een misplaatste grap. Via de radio is gewaarschuwd voor het gevaar, dat de onbemande ballon voor de luchtvaart oplevert. De heer Boesman, rie zich met zijn echtgenote, mevrouw Boesman-Visscher en de heer C. de Vos Klootwijk in de Ierse hoofdstad bevindt, heeft voorts door de politie laten bekend maken, wat men moet doen, wanneer de ballon ergens landt. MIJNWERKERSSTAKING IN JAPAN TOKIO, (Reuter) Een kwart millioen Japanse mijnwerkers is vandaag in staking gegaan. Zij eisen loonsverhogingen tot 100 pet. toe. De staking is afgekondigd door het nationale verbond van arbeiders in steenkolenmijnen. De mijnwerkers hebben Maandag en Dinsdag ook gestaakt. R i v a r o 1 Er bestaat een nauw verband tus sen iemands geestelijke productie- en zijn spijsvertering. (Van onze correspondent in Londen) Zo lang er in Londen geen officiële be vestiging is ontvangen van het door Mos- sadeq aangekondigde verbreken der di plomatieke betrekkingen met Engeland, onthoudt men zich nog van officieel com mentaar. Er schijnt van Perzische zijde nog achter de schermen te worden gewerkt om de breuk op het laatste nippertje te voorkomen. De Perzische ambassadeur in Washing ton heeft verklaard, dat hij a! het nodige zal doen om de breuk tegen te gaan. Hij zeide dat Mossadeq hem in zijn hart niet wenste. AFP meldt, dat in de over radio-Teheran gedane mededeling van dr. Mossadeq werd verzekerd, dat de maatregel geen afbreuk beoogt van de vriendschapsbanden tussen Perzië en Groot-Brittannië. Geconstateerd Gisteravond meerde de „Axeldijk" van de Hclland-Amerika lijn aan de Rijnkaai te Antwerpen. Aan boord bevonden zich de drie opvarenden van de „Aiblasserdijk", die 70 dagen in Vera Cruz gevangen heb ben gezeten, op beschuldiging van moord. In het ruim van hun schip was namelijk een dode Cubaan aangetroffen. Zij hadden echter deze man noch levend, noch dood ooit gezien, maar de rechter, die de zaak behandelde bleek weinig waarde aan hun verklaringen van onschuld te hechten, te meer, daar de eerste tolk, die hun ver klaringen moest vertalen een Mexicaan, die Engels zeide te spreken hun tegen over de rechter verklaringen in de mond legde, die zij niet gezegd hadden. Over het onderzoek dat aan boord van de „Aiblasserdijk" is verricht werd door ons na een onderhoud met de Haarlemse gezagvoerder uitvoerig bericht. De drie gearresteerden waren de 30- jarige stoker Henk Wagemakers uit Voor burg, de 44-jarige Jan de Haas en de 27- jarige Wim Pijpers, beiden olieman en wonende te Rotterdam. Verbazing Op 10 Juli waren zij tot hun grote ver bazing met zes man gearresteerd. Drie hunner werden na enige tijd ontslagen, maar zij moesten blijven. Eerst waren er vragen gesteld, die er op leken of zij voor moordenaars werden aangezien. Later werd hun medegedeeld, dat zij werden vastgehouden om getuigenis af te leggen. Zij belandden in de gevangenis geen cel, maar een zaal van 68 meter lengte, waar zij nu en dan met wel honderd we gens moord veroordeelden moesten ver toeven. Het duurde tien dagen alvorens na het voorlopig verhoor aan boord hen opnieuw een verhoor werd afgenomen. Toen bleek dat een van de rechterlijke ambtenaren, die aan boord reeds een me disch onderzoek had ingesteld, verwondin gen bij hen meende te hebben geconsta teerd die zij opgelopen zouden kunnen hebben, toen de Cubaan zich verweerd had. De verwonding van Wagemakers be stond echter naar hij zeide uit een moe dervlek op zijn rug en Pijpers had mis schien een paar stuk gekrabde muggen beten. Moedeloos zijn de mannen niet gewor den, verklaarden zij. Zij wisten dat zij on schuldig waren en de Holland-Amerika- lijn had hen de beste advocaat van Vera Cruz gegeven, mr. Manuel Del Rio. Tot tweemaal toe ontvingen zii zelfs bericht, dat zij over een paar dagen vrij zouden komen, maar telkens werd het weer op de lange baan geschoven. Toen de invrij heidstelling echter definitief werd toege zegd, duurde het toch nog vijf dagen eer zij op straat stonden, want de ambtelijke molen maalt er langzaam en de papieren moesten eerst klaar zijn. Gelukkig behoe ven zij bij terugkeer in Mexico er niet voor de vrezen weer opgesloten te wórden, heeft de advocaat hun verzekerd. De in vrijheidstelling betekent een definitieve vrijspraak en het is niet zo dat zij over de grens zijn gezet. werd echter dat de betrekkingen tussen Perzië en Engeland de laatste tijd veel van haar belang hebben verloren. Mossadeq noemde geen tijdstip voor het van kracht worden van de maatregel. Hij sprak de hoop uit, dat de Britse regering haar politiek zou wijzigen in het licht van de huidige omstandigheden en dat vriend schappelijke diplomatieke betrekking ten slotte hervat zouden kunnen worden, zo meldt Reuter. Mossadeq kondigde het afbreken van de diplomatieke betrekkingen aan, nadat hij bijna twee uur had gesproken. In de be trokken uitzending werd de tekst voorge lezen van de nota's, die de laatste tijd tus sen Teheran, Londen en Washington zijn gewisseld. Mossadeq wilde zijn verklaring gisteren in de Kamer afleggen doch kon zulk? niet doen, omdat het quorum ont brak. Voordat Mossadeq voor de radio sprak hacl hij een onderhoud van drie uur met de Sjah gehad. Mossadeq zeide, dat Perzië zijn best ge daan had om een oplossing te bereiken van de oliekwestie. De Britse regering had evenwel een regeling steeds belet. In strijd met het internationale gebruik had Enge land het Perzische volk aan geweldige economische druk bloot gesteld en een po litiek gevolgd „waardoor onze tijd ver knoeid werd en wij verhinderd werden een nieuwe economische politiek te kie zen". Perzië was daardoor gedwongen de betrekkingen met Engeland af te breken. Volgens de verklaring van Mossadeq moeten de Britse autoriteiten meer reke ning houden met de huidige internationale situatie en hun politiek wijzigen, zodat Perzië en Engeland de betrekkingen tussen de regeringen kunnen hervatten. Betreurenswaardig Een woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft verklaard dat het Perzi sche besluit wordt betreurd, daar het de oplossing van de oliekwestie nog moeilij ker maakt. Mohammed Devallon, de Perzische zaakgelastigde in Londen, en de overige acht functionarissen van de Perzische am bassade verwachten, dat zij naar Teheran teruggeroepen zullen worden. Volgens een woordvoerder van de ambassade is de am bassade niet tevoren op de hoogte gesteld van het besluit, de diplomatieke betrek kingen met Engeland te verbreken. Sinds Aly Soheily in December van het vorig jaar tijdelijk naar Perzië werd ont boden, heeft Perzië geen ambassadeur in Londen gehad. De Amsterdamse rechtbank heeft de 54- jarige exploitant van broodjeswinkels J. W. K. uit Amsterdam veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen deze ver dachte vijf maanden gevangenisstraf ter zake van het in de jaren 1948, 1949 en 1950 in totaal f115.000 van zijn inkomen verzwijgen voor de belasting. LONDEN, (Reuter). De leiders van de Britse socialistische partij hebben Donderdagavond besloten Bevan een ultimatum te stellen. Van hem zal worden geëist, dat hij zijn linkse groep ontbindt en de aanvallen op andere socialistische parlementsleden staakt. Het ultimatum, dat is opge steld door de leidende socialistische parlementsleden, wordt naar ver wachting volgende week voorgelegd aan een fractievergadering. Indien de desbetreffende resolutie zou worden verworpen, zouden Attlee en de andere leiders van de „oude garde" zich uit de fractie terugtrekken. Als het ultimatum zou worden aangenomen door de meerderheid van de 296 socialistische leden van het Lagerhuis, zouden Bevan en zijn volge lingen óf zich er bij moeten neerleggen óf rekening moeten houden met uitzetting uit de partij. De plotselinge beslissing van de hoogste leiding om de rebellen te dwingen hun kaarten op tafel te leggen, toont dat zij de toestand als zo ondulbaar beschouwt, dat er een einde aan gemaakt moet worden, zelfs als dit ten koste van de overwinning bij de volgende ver kiezingen zou moeten gaan. Dit is de grootste crisis in de partij sinds 1931, toen de toenmalige eerste-minister MacDonald en verscheidene collega's uit de partij traden om toe te treden tot een „nationale regering". Achter Bevan staan de ex-ministers Wil son en Freeman, vier leden van het partij bestuur en een vijftigtal parlementsleden. Het „schaduw-kabinet" de leidende socialisten nam het besluit tot het stel len van het ultimatum na een langdurige vergadering, waarin, naar werd vernomen, Attlee een aanzienlijke meerderheid kreeg. De ex-premier wordt gesteund door Her- bert Morrison en al de leden van het laat ste socialistische kabinet, die een jaar ge leden aftraden. Ook zal hij naar men aan neemt, gesteund worden door de meerder heid van de parlementsleden. Indien het voorstel op de fractievergade ring van Donderdag echter door slechts een kleine meerderheid wordt ondersteund, zou het gezag van de leiding zeer worden verzwakt. Men rekent op een felle strijd Door een gematigde groep zal getracht worden een middenweg te vinden, maar de leiders zijn besloten met het ultimatum te staan of te vallen. Hoogtepunt Onze correspondent in Londen schrijft: Het conflict in de Labourpartij nadert thans zijn hoogtepunt. Be van's besluit om de bijeenkomsten van zijn groep open te stellen voor de andere fractieleden, wordt door Attlee als een waardeloos voorstel beschouwd. Het zou leiden tot de belache lijke situatie, dat de partij elke week twee concurrerende vergaderingen zou houden, waar een verschillende politiek zou worden bepleit. Tot nu toe schijnt het persoonlijk antago nisme te groot te zijn voor kans op ver zoening. Er zou geen twijfel aan bestaan, dat, als het hard tegen hard gaat, Attlee op een meerderheid kan rekenen, maar daar mede zou de eenheid niet zijn hersteld. De zaak wordt namelijk bemoeilijkt om dat de vakbeweging wel groot gewicht in de schaal kan leggen als het tegen Bevan gaat, doch deze op zijn beurt geniet aan zienlijke steun van een deel der vakbon den. De meeste fractieleden zouden echter een nederlaag van Attlee willen voorkomen, omdat hij dan zeker zou moeten aftreden. Attlee heeft tenslotte tot dit doortasten de optreden besloten onder druk van rechts waar men hem zijn negatieve houding tij dens de conferentie in Morecambe verwijt. De rechtervleugel is van mening dat door ingrijpen Bevan zal capituleren om te voor komen, dat hij de wildernis wordt inge stuurd. Waarschijnlijk zal Bevan in dat geval zijn candidatuur en die van zijn medestanders handhaven voor de verkie zing van het schaduwkabinet in het begin van de nieuwe parlementaire zitting. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Weinig bewolking met in de nacht en ochtend uitgebreide mistgebieden. Ove rigens droog weer. Op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nacht vorst. Morgenmiddag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. Wei nig wind. 18 October Zon op 7.10 uur, onder 17.40 uur. Maan op 6.44 uur, onder 16.58 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Vrijdag 17 October Hoog water: 2 48 en 15.04 uur. Laag water: 10.42 en 22.54 uur. Zaterdag 18 October Hoog water: 3.18 en 15.32 uur. Laag water: 11.14 en 23.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1