BhL/* Het Hek van de Dam Op het grootste toneel van Europa staan soms vier décors tegelijk Agenda voor Haarlem Levensgeluk Een theaterminnaar in Parijs Even royaal als ouderwets Met Marcel Marceau op Montmartre my—* m Overladen salon van Arti et Amicitiae In de hoofdstad uit föyiastiC- 5 Kr japT Klankbeeld van de JARO op Woensdag 22 October Beeldende Kunst Mijnhardtjes: sterke Heringa Wuthrich Omvormers Stille genieters Première „Limelight" ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 In een bijzonder/ aardige en veel te weinig beleende één-acter, voor het eerst gespeeld in 1916 in het Thé&tre Antoine, behandelt Tristan Bernard de moeilijkheden van een jong dienstplichtige, die tijdens de mobilisatie van 1914 overschrijving probeert te krijgen naar leen regiment in Bordeaux, waar zijn verloofde woont, zogenaamd om gelegenheid te hebben voor hij de oorlog in moet zich aan haar ouders voor te stellen. Via een bevriende journalist belandt hij bij een garnizoenscommandant, daarna bij een generaal en tenslotte bij de minister van Oorlog maar geen van hen kan hem van diensft zijn, hoe graag zij ook zouden willen. Als hij alle hoop reeds heeft laten varen, komt hij een soldaat-tweede-klasse tegen, die in Parijs bediende van zijn kapper was en thans de functie van oppasser van een majoor vervult. En o ironie: deze iside enige die op slag het verzoek kan inwilligen, eenvoudig door de naam op een lijst te zetten. Vaak immers zijn het niet degenen die de macht in handen hebben, die het meest voor de hand liggende tot stand, kunnen brengen.Hieraan moest ik denk/en, toen ik verleden week probeerde mij toegang te verschaffen tot het toneel van het Thé&tre du Chatelet, dat als het grootste van Europa bekend staat. Nadat mij dit/ten kantore door iedereen geweigerd was en geen enkele functionaris zich bevoegd of bereid verklaarde het verbod om buitenstaanders toe te laten voor één keer op te heffen, wenkte mij door een geopende deur een toneelknecht, die toevallig niets om handen had en mijn moeilijkheden blijkbaar direct begreep. Misschien stond de teleurstelling op mijn gezicht geschreven. Maar hoe dan ook: door het toedoen van deze onbekende heb ik, gedurende een voorstelling, de formidabele apparatuur van deze inmense ruimte kunnen bewonderen. Dit in 1877 gebouwde theater is wereld beroemd wegens de extravagante transfor- matiescènes, die hier met een minimum aan tijdverlies mogelijk zijn. Waarschijnlijk was dat de reden waarom de grote gangmaker Serge de Diaghilew van hieruit in 1909 de sensationele invasie van zijn Russische balletten liet beginnen. Dans vraagt ruimte en een omvangrijkere is in Europa nergens te vinden. Maar toch stond hij verbaasd over de ouderwetse accommodatie en daarom liet hij de toneelmeester van de Moskouse Opera naar de Franse hoofdstad komen om een nieuwe vloer te leggen en ook verder de inlichting achter de coulissen te ver timmeren. Moeite noch kosten heeft hij ge spaard om het artistiek-overrompelende debuut van zijn groep zo spectaculair mogelijk te doen zijn. Daarom ook veroor loofde hij zich de luxe, toen hij evenzeer getroffen werd door de toestand van ver waarlozing waarin de toeschouwersruimte verkeerde, om ter stijlvolle verhoging van de luister van zijn eerste seizoen op eigen kosten, terwijl hij dus gewoon als huurder optrad, het gehele meubilair van stalles en balcons met weelderig trijp te laten stofferen en kostbare lopers voor het trappenhuis naar de loges aan te schaffen! Men profiteert nog altijd van deze aristo cratische gril, maar niemand in deze royale schouwburg, waar de laatste tientallen jaren hoofdzakelijk groots gemonteerde revues en operettes worden opgevoerd, \yeet zich iets uit dit glorietijdperk, toen de revolutionnaire herleving van de dans kunst in West-Europa begon, te herinneren. Maar de gérant van het zich onder hetzelf de dak naast de ingang bevindende restau rant Zimmer wist mij het tafeltje te wijzen waar de rijzige Diaghilew met de toen nog zeer jeugdige Vaslav Nijinski bij voorkeur de lunch placht te gebruiken. Een leger op het toneel Hoe dit alles ook geweest mag zijn, tegenwoordig onderscheidt het Chatelet zich van de andere revuepaleizen (zoals Casino de Paris, Mogador of Folies Ber gère) dat men er met een gerust geweten zijn kinderen mee naar toe kan nemen. Voor de pauze heb ik geprobeerd mij te laten vermaken door de twintig taferelen tellende operette „Le chanteur de Mexico" met de buitensporig populaire flageolet zanger Luis Mariano (die 1600 per voor stelling verdient) in de titelrol. In een ver bluffend tempo verplaatst de „handeling" zich van het Baskenland via Montmartre en de Moulin de la Galette naar een bloe menmarkt onder de blauwe hemel van Acapulco enzovoorts, tot vervelens toe. Maar dit moet gezegd worden: de fantas tische aankleding van iedere scène, met schilderachtige lichteffecten en schitteren de costuums tart elke vergelijking. En als men zegt dat met „Les Indes galantes" in de Nationale Opera (door dezelfde regisseur overigens) het Chatelet overtroffen is, dan doelt men daarmee voornamelijk op de wijze waarop de technische problemen overwonnen worden. Want in de Opera moet het toneel iedere dag plaats bieden aan een andere voorstelling, maar in het Chatelet begint zo'n spektakel pas te ren deren als het ten minste een jaar achtereen op het programma blijft. Geen wonder dus dat ik de boven beschreven moeite in het werk heb gesteld om deze wonderen wat meer van nabij te bestuderen. Welnu, men weet niet wat men ziet. Het toneel heeft een diepte van 35 meter, zodat men er met gemak vier décors achter elkaar kan opstellen. Aan de achter kant blijft dan nog voldoende plaats over om met een vrachtauto heen en weer te rijden, als dat nodig mocht zijn. Aan de zijkanten beschikt men over slechts betrek kelijk weinig ruimte, vandaar dat de changementen met behulp van liften en verschuifbare plateaux geschieden. Terwijl dus de eerste scène gespeeld wordt, maakt men in de kelder het tweede décor gereed en in de nok dat voor het vierde bedrijf, want achter het eerste staat reeds het derde opgesteld. Enzovoorts. Niets behoeft ge demonteerd te worden, want als een décor zijn dienst heeft gedaan, wordt het in zijn geheel omhoog getrokken of verdwijnt het met zinkbruggen in de diepte. Alleen de stopstukken en losse attributen worden met handkracht opgesteld. De totale hoogte van het toneel beslaat negen étages. Heeft de Opéra honderd mensen achter de scher men aan het werk, in het Chatelet zijn „slechts" dertig knechten nodig voor de verwisselingen van grandioze taferelen, die nooit langer dan twintig of dertig seconden duren! Vergelijk dat eens met de verhou dingen in Nederland, waar men soms tien minuten moet wachten, voor een eenvou dige zitkamer heeft plaats gemaakt voor een slechts in onderdelen daarvan verschil lende bibliotheek, om maar een voorbeeld te noemen. Het grootste tableau, dat hier ooit is ver toond, was een soort bevrijdingsspel na de oorlog, toen er behalve een paar olifanten maar liefst twee compagnies infanterie en honderdtwintig cavaleristen te paard op dit toneel van 576 vierkante meter paradeer den. Om de veranderingen van costuum voor de figuranten zo snel mogelijk te doen verlopen, zijn er gelijkvloers tegen de ach terwand garderobes ter grootte van de stal len van een kapitale boerderij. Merkwaar dig genoeg is het gehele gebouw van hout, zodat men na iedere pas op een zwart- gedrukt rookverbod stuit. Niet minder ouderwets is de lichtinstallatie, welke toch nog altijd honderdtien verschillende instel lingen oplevert. En wat men aan de andere zijde van het voetlicht allerminst verwach ten zou, dat is de onverstoorbare kalmte waarmee het vliegensvlugge werk zonder mankeren wordt verricht. DAVID KONING Duidelijk kan men op deze foto van het Théatre du Chatelet zien hoeveel ruimte van het gehele gebouw door het toneel in beslag wordt genomen. In dezelfde afdeling der uitgaansagenda van Parijs, waarin ook de operettes en (nacht)revues worden aangekondigd, die der zogenaamde music-halls, vond ik de annonce van het A.B.C.-theater, de boulevardtempel van de lach en het lied, dat deze maand de in ons land goed be kende Marcel Marceau de gelegenheid biedt zijn nieuwste pantomimische experiment te vertonen. Ik zag zijn voorstelling op een Maandagmiddag en constateerde tot mijn voldoening dat er geen stoel vrij was. Ove rigens was het moeilijk uit te maken of deze duizend mensen allemaal voor Mar ceau gekomen waren, want het optreden van zijn thans uit een kleine twintig men sen bestaande gezelschap vormde slechts een onderdeel van een uitvoerig variété programma, dat begon met twee aan turn- toestellen zwaaiende dames en eindigde met twee bijzonder dwaze imitators. Men behoeft hier niet vreemd van op te kijken, want al mag de pantomime in haar zuiverste vorm dan de kunst van de stilte zijn, men heeft hier per slot van rekening te doen met de erfenis van potsenmakers en jongleurs,, die dit bewegingsspel van ouds op de kermis bedreven. En de groot meester Jean-Gaspard Deburau (wiens levensloop de stof tot de film „Les enfants du paradis" leverde) oogstte zijn legen darische triomfen en de bewondering van dichters als Théophile Gautier en Victor Hugo in het obscure Théatre des Funam- bules, het huis van koorddansers en worste laars. Marceau heeft zich voor zijn leven dige en ondanks de traditionele elementen zeer oorspronkelijke mimodrama „Pierrot de Montmartre" door de tekeningen van Adolphe Willette een der medewerkers van 't roemruchte cabaret „Le chat noir" laten inspireren. Met uitzondering van Jac ques Fabbri en enkele anderen beschikken zijn medewerkers nog niet allemaal over vol doende expressieve middelen, maar toch is dit veelbewogen spel met zijn vijftien HK Marcel Marceau décorwisselingen bij open doek en voor treffelijke tingeltangelmuziek van Kosma steeds onderhoudend en menigmaal zelfs licht-ontroerend. Het slot als de guillo tine tot driemaal toe ketst mag zelfs symbolisch heten: want Pierrot, de clown met het witte gezicht en de melancholieke ogen, is gelukkig onsterfelijk. DAVID KONING De belangrijkste uitzending van de ko mende week is ongetwijfeld het klankbeeld „Wordende wereld" dat door de Jeugd Amateurs Radio Omroep (JARO) werd samengesteld ter gelegenheid van de Dag der Verenigde Naties. De uitzending vindt plaats op Woensdag 22 October via de zender Hilversum II 's avonds om kwart voor acht. Onder meer komen voor de microfoon de minister-president dr. W. Drees en de secretaris-generaal van de Verenigde Vol ken, Trygve Lie. Van de overige uitzendingen, waarbij in woners van Haarlem en omgeving betrok ken zijn, noemen wij: Samenzang in de Nederlands Hervormde kerk van Overveen (Zondag 19.00 H. I), Radiolympus onder leiding van Jaap Buijs Jr. (Zond. 19.30 H. II), Cabaret Chiel de Boer (Zond. 22.00 H. II), Pierre Sègond op het orgel van de Oude Bavo (opname van het internationaal orgelconcours) en de Christelijke Oratoriumvereniging onder leiding van Piet Halsema (Maand. 22.35, H. II), Ziekenlof uit Heemstede (Dinsd. 16.30, H. I), Dagopening door dr. A. van Biemen (Dond. 7.50, H. II), Werken van Hendrik Andriessen door Albert de Klerk (Vrijdag 20.40, H. I). Tijdelijk uitgescha keld door A. J. van Leusen (Zat. 10.00, H. II), Lichtbaken door Pater W. Loop (Zat. 20,30, H. I). Na al wat men moge overwegen aan gaande de thans plaats hebbende najaars tentoonstelling van Arti et Amicitiae te Amsterdam, blijft de opvatting dat er véél te veel is opgehangen en dat er met véél straffer hand gejureerd had moeten wor den doorslaggevend. Natuurlijk, de jury wil de leden der vereniging zoveel moge lijk tegemoet komen en ieder z'n kans geven op deze expositie van tekeningen, grafiek, aquarellen enzovoorts. Maar met al deze goedwillendheid is tenslotte nie mand gediend, zomin de exposanten die elkander verdringen, als het publiek dat in deze veel te dicht opeengepakte massa, rijp en groen door elkaar, geen weg weet. Men is geneigd zich vlug door deze over vloed heen te werken om zo spoedig mo gelijk buiten verruimd adem te gaan halen maar de erkenning, dat er toch ook op deze tentoonstelling menig goed werkstuk hangt, weerhoudt u daarvan. Met een brede rustige penseelstreek heeft mevrouw Bauer een atelier-intérieur ge aquarelleerd. Een fijne intimiteit weet Cor Dik aan te duiden met een uiterst sobere kleur, als hij een tekenend kind in een stille kamer waarneemt. Het is één der beste werken die ik ooit van hem zag en ook één der waardevolste van de expositie. Uitmuntend van voordracht lijkt mij ook het kindje in een box door Kees Royaards. Van onze enige romanticus, zoals men G. Westerman wel eens hoort betitelen, vond ik het mooiste de aquarel met een laag over het water vliegende donkere vogel. Een geheimzinnig uur, waarin al leen een fatale'wiekslag hoorbaar is, lijkt aangebroken. Arie van Mever raakt steeds meer onder de bekoring van een tekenwijze die in de tweede helft van de vorige eeuw floreerde. Hij bezit een uiterst gevoelige hand en een fijn sentiment, maar men heeft vroeger, op grond van bepaalde werken, toch meer van hem verwacht. Jacob Kuyper, wiens schilderijen hier al verschillende keren gesignaleerd werden, blijkt ook als aqua rellist uitstekende kwaliteiten te bezitten. Ook van deze landschappen en tuinen gaat iets fris en opwekkends uit en dat is wel eens erg pleizierig in een tijd met zoveel, misschien gerechtvaardigd, pessimisme. Bob Buys zond onder meer een aquarel in van een slapende vrouw, waarin hij meer dan men dat van hem gewoon is zich onbevangen laat gaan en profiteert van het smeltende vervloeien der nat in nat geschilderde waterverven. Hij komt hier in de nabijheid van de aquarellen van mevrouw Westendorp O.sieck die dit ge heim ook zo goed blijkt te verstaan. Altijd fraai zijn de tekeningen van Germ de Jong, die aan ieder landschap iets van een dichterlijk visioen meegeeft. Werkelijk ADVERTENTIE pijn-, kou- en griepbestrijders Doos 41 cent Koker 80 cent ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Wij hebben van de week enige ver rukkelijke uren doorgebracht op de Fi- rato in Bellevue. De Firato was een ten toonstelling van radio-onderdelen, ra dio- en televisietoestellen, electrische gramofoons en pick-ups, platenwisse- laars, geluidsinstallaties, electronica en aanverwante artikelen, en vaklittera tuur. En Bellevue is een café, dat uit zicht biedt op een stuk gracht en de kop van de Overtoom Over smaak valt niet te twisten! Op die Firato dan hebben wij werke lijk een heerlijke middag gehad. Wij zijn namelijk fijnproevers op dat gebied. Voor een knappe roterende omvormer kunnen wij uren in extase verwijlen en een schuif-potentiometer brengt ons tot hartstochtelijke geestdrift. Al die din gen, mitsgaders spoellichamen, swinging chokes, toon-equalizers, verloopnikkels, wiskoppen, rubber doorvoertules, moer- borgen en nieuwe en oude moeren wa ren daar op de Firato te zien. Het water liep ons eenvoudig uit de mond. Uren lang hebben wij er rondgedoold, hier een contra-banaanstekker testend, daar amateurzendonderdelen. Wij vragen ons alleen af wat „amateurzen" betekent. Ook hebben wij nog even minzaam ge sproken met een beklagenswaardig man, een standhouder met buisvoeten name lijk. Hij liep er overigens vrij aardig op, zo te zien. Een van de nieuwigheden van de show waren de zogenaamde gelijkrichtbuizen, die kennelijk welwillend door een Rus sische radiozender ter beschikking wa ren gesteld. De Duitse omroep had zich blijkbaar ook niet onbetuigd willen laten en een mooie partij Gerrnanium- kristallen ingezonden. De Voice of Ame rica was daarentegen met een storings onderdrukker aan de markt. Voor de Nederlandse stations waren er speciale laagfrequente transformatoren op de tentoonstelling. Naar men ons van be voegde zijde meedeelde is men trouwens in de weer met speciale toon-omvormers voor radio-Hilversum. Dit zijn zeer practische apparaatjes, die automatisch alle uitspraakfouten der omroepers cor rigeren en bij het begin van een uitzen ding van de 'Bonte Dinsdagavondtrein of de Ramblers uit zichzelf op de B.B.C. overschakelen. Het enige bezwaar van dit uitermate fijngevoelige toestelletje is, dat men de grootste moeite heeft om het te bewegen, weer naar Hilversum af te dalen. Ook voor de televisie is men trouwens met allerlei verfijningen bezig. Men is bijvoorbeeld aan het experimenteren met bliksemafleiders en parapluies ten einde het regenen en donderen op het scherm tegen te gaan. Deze ultra-mo derne hulpmiddelen zullen binnenkort waarschijnlijk aan alle kopers van een televisie-toestel worden cadeau gedaan. Aan het gedonder van de omroepver enigingen met hun reclame voor zich zelf zal trouwens ook makkelijk een einde kunnen worden gemaakt. Daartoe zijn alle toestellen, zowel de televisie als de gewone radio-apparaten, uitge rust met een klein knopje dat zich door gaans aan de linkerzijde van het toestel bevindt. Draait men hier even aan, tot dat het „klik" zegt, dan treedt die ver rukkelijke stilte in, die het bezit van een radio tot zo iets heerlijks maakt. Dit verschijnsel komt overeen met de man, die uren lang zo hard mogelijk met zijn hoofd tegen de muur liep en toen men hem vroeg, waarom hij daar be hagen in schepte, antwoordde: „Het is zo'n fijn gevoel, als je er mee ophoudt". Er bestaat natuurlijk nog een andere klasse van radio-fijnproevers. Deze kopen een toestel, liefst zo duur moge lijk, alleen en uitsluitend voor het ge noegen om het nooit aan te zetten. Zij zetten zich in een behaaglijke stoel en kijken een ganse avond verzaligd naar het zwijgende kastje, zich verkneuke lend in de diepe stilte, die er in hun op trekje heerst, een stilte die nog dieper schijnt door het besef, dat één druk op de knop voldoende zou zijn om door middel van geschetter in woord en mu ziek te vernemen hoe akelig deze eeuw is. Het komt ons voor, dat de fabrikan ten van radio-toestellen en dit bleek ons op de Firato ook weer onvoldoen- le rekening houden met het grote markt gebied dat hier voor hen braak ligt. Aan de speel-kwaliteiten van de toestellen voor deze groep zou nog minder aan dacht hoeven te worden besteed dan aan die van thans. Ze zouden nóg meer mogen storen, knetteren, vervagen en twee of meer stations door elkaar laten spelen dan normale toestellen, aangezien ze toch niet zouden worden aangezet. Tegenover deze bezuinigingen zouden de fabrikanten zich slechts wat meer moei te moeten getroosten ten aanzien van de kast van het toestel. Deze uitermate visueel ingestelde mensen kan men na melijk niet dwingen verzaligd te kijken naar de gepolitoerde speeldozen der huidige ontwerpers. De kasten zouden er zeker niet uit mogen zien als de ver keerde voorstelling, die een Duitse Bie- dermayer van het graf van Napoleon heeft. Men kan het de fabrikanten na tuurlijk niet kwalijk nemen dat zij op het ogenblik het uiterlijk hunner toe stellen in overeenstemming brengen met het peil der uitzendingen, anders ont staat er een té grote discrepantie, maar wanneer de industrie aan de geestelijke élite zou gaan leveren, moet dat uiter aard anders worden. Zoals gij uit het bovenstaande wel zult hebben afgeleid, zijn wij dol op al les wal met radio te maken heeft. Het spijt ons daarom te meer, dat wij u niet veel meer over de Firato kunnen vertel len, over de prachtige nieuwe antennees bijvoorbeeld. Maar ja, die zouden toch ver boven uw pet gaan. Wij wilden u echter troosten met een speciale exclu sieve actie-foto, gemaakt door onze eigen Fiep, die- zich tegenwoordig spe cialiseert op het kieken van de aether, waarop gij ons in de weer ziet met het afbouwen van een eenvoudig batterij- ontvangertje met drie buizen. Het bij zondere van dit handzame toestelletje is, dat men er tegelijk gramofoon, radio en televisie op kan spelen. Dat geeft een héél mooi kabaal. Verder wordt het geheel onafhankelijk aangedreven door het jongmens, dat zich op de linkse bromfiets bevindt. Dit is altijd practisch in geval van vreemde bezetting. Aan de rechterkant van het toestel bevindt zich de koeling, die verzorgd wordt door een electrisch omkiepende gieter. Voor de technici onder u delen wij nog mede dat de in het apparaat vervatte 1 T 4-pen- thode een rooster-capaciteit van 0.001 heeft. De steilheid is 0.009..0.01 mA/V. Achter de hals van de poes bevindt zich een 2,5 mHy smoorspoel. Deze spoel van zeer hoge capaciteit is speciaal bestemd voor de uitzending van radio-Hi Nee, laten we nou niet wéér beginnen. BOEDA. Het Ballet van de Nederlandse Opera geeft Zondag een matinee in de Stadsschouwburg met solistische medewerking van de Franse balle rina Ethéry Pagava. Op het program ma staan: Les Sylphid.es, Billards, II Ritorno en de nieuwe aanwinst van het répertoire Quatre Mouvements op muziek van Haydn, choreografie van Frangoise Adret. Het Amsterdamse Toneelgezelschap vertoont Zaterdag, Zondag en Dins dag respectievelijk: Driekoningen avondvan Shakespeare, „Miss Poes" van Ted Willis en (als volksvoorstel ling) „Zij kregen wat ze wilden" van Louis d'Alton, de laatste twee stuk ken onder regie van Louis Saalborn. Wim Sonneveld gaat tot 1 November in het Leidseplein Theater door met zijn Gastenboek, waarin ditkeer Stella Fontaine optreedt met imitaties van artisten uit de bloeitijd van Flora Het Vrije Toneel onder leiding van Anton Ruys speelt iedere avond in het Centraal Theater het nog door Cor Ruys vertaalde en geregisseerde Franse successtuk „Engelen zonder vleugels". Donderdag 23 October heeft in de Stadsschouwburg onder auspiciën van de Wagnervereniging de pre mière door de Nederlandse Opera van „Le Nozze de Figaro" van Mo zart onder leiding van Josef Krips plaats, waarin Frons Vroons als Ba- silio de zelden of nooit uitgevoerde ezel-aria zingt. De voornaamste so listen zijn: Graziella Sciutti en Sesto Brascantini als Suzanne en Figaro. Ricardo Odnoposoff is solist bij het Zondagmiddag te geven concert door het Concertgebouw Orkest onder lei ding van Eduard van Beinum. Er worden werken van Handel, Tsjai- kofsky (Vioolconcert)Escher en De Falla uitgevoerd. Woensdagavond is Arthur Grumiaux solist in het Viool concert van Bartök. In de kleine zaal van het Concert gebouw worden recitals gegeven: op Zondagavond door de pianiste Ma rion Perkins, op Maandag door de cellist Max Orobio de Castro, op Dinsdag door de Amerikaanse pia nist Byron Janis en op Vrijdagavond door de pianist Jacques Abram. Dinsdagavond treedt in de grote zaal van het Concertgebouw het Joegosla- visch Dans-theater Ivo Lola Ribar van de Universiteit van Beograd op. Dertien hedendaagse Belgische schil ders exposeren tot 1 December in het Stedelijk Museum waar verder ten toonstellingen worden gehouden van grafisch werk van Bonnard en Vuil- lard en van de jubilerende vereniging „De Grafische". Tot 25 October exposeren bij Van Lier aan het Rokin de schilders Kees Bol en Harry Pardoel uit Eindhoven, benevens Karei Blijenberg, Dick Landsinan uit Den Haag. Bij Huinck en Scherjon aan de Herengracht is een omvangrijke tentoonstelling van aquarellen en tekeningen van Neder landse en Franse meesters. De najaarstentoonstelling van Arti et Amicitiae in de zalen van deze maatschappij aan het Rokin duurt \^tot 3 November. j Het enige dat ik nog echt gréag lees, zijn de advertentiepagina's in de krant. Want deze pagina's zijn de verzamel plaatsen van alle blijheid en alle vreugde hier op aarde. Wat heb ik eigenlijk te maken met wie er President van Amerika wordt, wanneer ik weet dat er boeljonblokjes en soeppak jes zijn die een héél gezin, kennelijk en duidelijk afgebeeld, het geluk zijns levens schenken? Goed, in Egypte is het óók niet alles. Naguib wordt aangewafd door een woe dend Nahasje, maar daar staat tegenover, dat een nogal gezette dame te Leerdam blij is met haar sopje, dat over de teilrand heen zijn weelderigheid spelen laat in het goede leven van die dame. Wel, wat Stalin precies vóór heeft met ons geluk, en of Charlie Chaplin terug mag naar Hollywood, en of Nixon werke lijk nix onder de korenmaat houdt is het tenslotte niet enig, dat er margarine is, die zó vers is, dat iedereen zegt: Azzik niet wist dat 't margarine was, dan zou ik zweren dat 't géén margarine is. Iedereen op alle advertentiepagina's is blij: één dame ziet al haar levensgeluk in een krachtige vleesjus geopenbaard; een voortreffelijk en idyllisch gezin zit al-maar hardop te lachen omdat ze zulk verrukke lijk ondergoed dragen; een heer juicht, omdat hij na jaren en jaren, dè cigaret van zijn leven heeft gevonden. Er is een dame die het zou kunnen uitgillen van oprecht geluk, omdat ze met één hap de natuurzuiverheid van de beste olifant- staartsoep op aarde heeft herkend. Hele families zijn duidelijk kenbaar in de wol ken, omdat zij de uitkomst bij onverwacht bezoek hebben gevonden in de fameuze bessenlimonade van de meest idealistische bessenlimonadefabriek van 't land. Ik geloof dat iedereen blij zou zijn als alle kranten alléén maar uit advertentie pagina's zouden bestaan. Die journalisten moeten dan maar een soepblokjes-en-ondergoedfabriek stichten. Coöperatief. Dan breekt het lijntje niet. ELIAS subliem zou ik het gepastelleerd jongens portret van Coba Ritsema willen noemen. Wat een persoonlijke kleur en welk een forse hand openbaart deze knappe schil deres in dit werk! Met de verzuchting, dat met de hier ge noemde werken en nog vrij veel andere toch een uitstekende tentoonstelling ge maakt had kunnen worden, gaan wij nu helaas toch teleurgesteld naar huis, want we hebben in onze tijd te veel goede voor beelden gezien van exposeren om zo'n overladen „salon" nog met vreugde te kun nen savoureren. OTTO B. DE KAT Met grote koppen en vele foto's reageer den de Engelse ochtendbladen op de we reldpremière van Charles Chaplins „Lime light", die in het Londense Odéon Theater op Leicester Square is gegeven. Langs de route, welke zowel de eregaste, Prinses Margaret, als Chaplin zouden volgen, stonden vele tienduizenden opgesteld, die in bedwang werden gehouden door hon derden politiemannen. De ingang van het theater werd versperd door ongeveer vijf duizend mensen, die Prinses Margaret luid toejuichten en bij Chaplins aankomst de kreet aanhieven: „Good old Charlie". Chaplin zelf was zo nerveus, dat hij op merkte het liefst een wandelingetje langs de Theems te willen maken en daar een kopje koffie te drinken,. Er werden hem door reporters vele vragen gesteld, waar op hij antwoordde dat hij zijn bolhoed en te grote schoenen tijdelijk in de kast gezet had „omdat hij eens iets anders wilde", en dat hij in „Limelight" tot uitdrukking wenste te brengen de goedheid en de vriendschap, die er tussen de mensen kan bestaan. ADVERTENTIE Made from "sun-kissed" tobaccos ZATERDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moordenaar" (De Nedex-landse Comedie), 8 uur. Brinkmann: ORG, conferentie over „De mens en zijn lot". City: „Peppino", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", „Oorlogsbandieten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Ko ning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Luxor: „The African Queen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido „Dwars door de vuur linies", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstel ling „De bruiloft van Figaro", 23.30 uur. Minerva: „De man op de Eifeltoren", 18 jaar 7 en 9.15 uur. ZONDAG 19 OCTOBER Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moordenaar" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Concertgebouw: Rotterdams kinderto neel „Wat en Half Watt", 2.30 uur. Radio Rariteiten Revue, 8 uur. City: „Peppino", alle leeftijden, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen". „Oorlogsbandieten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De man op de Eifelto ren", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.- Rem brandt: Zondagmorgenvoorstelling „Een on vergetelijke melodie", alle leeft., 11 uur. „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar 2 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: uur. „rne African Queen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 20 OCTOBER Stadsschouwburg: „De ander" (Comedia), 8 uur. Concertgebouw: Piano-avond Myra Hess, 8 uur. City: „Peppino", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", „Oorlogsbandieten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De man op de Eifel toren", 18 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The African Queen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3