Twee blunders van Kraak bezorgden België de overwinning op Nederland De hel van de HKB Gelijkspel had verhouding veel beter weergegeven Ook Nederlands Jeugdelftal verloor Slechte wedstrijd zonder uitblinkers De enige opwindende phase: twee doelpunten binnen één minuut Na vlot begin zakte interlandwedstrijd allengs af Tebak Stanley Rous is tegen voetbal op de Olympische Spelen Schotland versloeg Wales in spannende wedstrijd 3 Fluitconcert Afgekeurd doelpunt Nederlands offensief Van Roessel uitgeschakeld WASSERIJ DUYN BEIDE TEAMS EVEN SLECHT Kraak niet zeker Fors duel Slecht samenspel en gebrek aan schutters Interland'Voetbal MAANDAG 20 OCTOBER 1952 Van onze sportredacteur) Met drie wel heel ongelukkige doelpunten is gistermiddag de vijfen zeventigste interlandwedstrijd tussen Nederland en België in het Antwerpstadion in Deurne beslist. Drie ongelukkige doelpuntende eerste door een fout van Kraak, de tweede doordat de Belgische back Dirijt een schot van Lenstra van richting veranderde en de derde al weer door een blunder van Kraak. En zo ongelukkig als die goals waren, zo was eigen lijk ook de gehele wedstrijd. Want maar overduidelijk kwamen aan beide kanten de grote gebreken naar voren: het uiterst slechte plaatsen, het systeemloze spel, de schotloosheid en het zeer lage tempo. Ja vooral dat lage tempo. Wapt hadden de Nederlanders na de rust, die met blanke stand inging, de Belgen hun tempo opgelegd; dan was de wedstrijd onge twijfeld in het voordeel van de oranjespelers uitgevallen. Dat gebeurde niet. Tegenover de iets minder slechte techniek en het grote enthousiasme van de rode duivels stelden de Nederlanders alleen maar èen even grote dosis geestdrift. En dat was zo is gebleken te weinig. En nog had een gelijk spel het resultaat kunnen zijn als niet Kraak vier minuten voor het einde zijn tweede blunder had begaan en een corner van Lemberechts met de vlakke hand in de buurt van Mermans had geslagen. Maar Kraak deed het wél en Jefke Mermans schoot de bal hard tegen de paal, waarop de Nederlandse doelman de terugspringende bal in eigen doel werkte. De Belgen juichten dat horen en zien vergingde overwinning was een feit. De Belgen juichtenDat viel eigen lijk gistermiddag in dat overvolle stadion in Deurne bepaald op. Want onze Zuider buren willen wel eens meer juichen dan bij een doelpunt alleen. Bij fraaie staaltjes van technisch kunnen, bij een goedgerichte kopbal, bij een handige schijnbeweging of bij een goed vlottende combinatie willen zij ook wel juichen. Alleen maar omdat zij van goed voetbal houden. Gistermiddag deden dezelfde Belgen dat niet. En wel om de eenvoudige reden dat er geen aanleiding toe bestond. Evenmin als de Nederlanders kwamen ook de rode dui vels niet tot momenten, waarvan iedereen, die iets begrijpt van het voetbalspel, plezier heeft. Integendeel. Want wat zowel de Bel gen als de Nederlanders na het zo vlotte begin lieten zien, dat is nog maar zelden in een interlandwedstrijd tussen beide ploegen vertoond. Iemand bij ons in de buurt sprak over een matige eerste klasse wedstrijd, maar wij hebben zelfs heel wat betere wedstrijden van tweede klassers gezien. En diezelfde Belgen, die anders zo graag de handen op elkaar klappen als zij iets zien dat hun bewondering wekt, die uitten zich gistermiddag wel op een geheel andere wijze. Als het hun al te bar werd dan kortten zij de tijd met een fluitconcert een werkelijke „hel" van Deunrne waardig en als hun middenvoor en captain Mermans weer eens een duel met Terlouw verloor of hard naast of over het Nederlandse doel schoot, dan hieven zij meer dan eens een spreekkoor aan, waarin zij te kennen gaven dat zij „hun" Rik Cop- pens in het veld wilden zien in plaats van Jefke! Een wel even belachelijk als onsportief gebaar van het publiek, dat weer eens onomstotelijk te kennen gaf dat het waar wilde zien voor de zo duur betaalde plaats. En dat alles na het zo vlotte en veel be lovende begin. Want kort nadat Van Roes- sel had afgetrapt, had iedereen de indruk dat het een niet alleen spannende, maar ook fraaie wedstrijd kon worden. Maar na dat aan de ene kant het Nederlandse bin- nentrio goed combinerend door de Belgi sche achterhoede was geflitst en aan de andere zijde Reyniers, Anoul en Bensch al voor even zovele gevaarlijke momenten hadden gezorgd voor het doel van Kraak, zakte het spelpeil plotseling dusdanig af dat de wedstrijd nauwelijke het aanzien waard wgs. Het was verbluffend om te zien hoe on doordacht en dus slecht de bal aan beide zijden werd geplaatst en hoe weinig de spe lers elkaar onderling begrepen. Wel kwam Lugthart plotseling alleen voor doelman Boogaerts te staan en wist deze zelfs tc passeren, maar scheidsrechter Ling keurde het doelpunt zeer terecht af. En bij deze ene geringe sensatie bleef het tot aan de rust. In die eerste helft ook kwamen aan beide zijden de meest zwakke punten maar over duidelijk tot uiting. En wel speciaal in de beide voorhoedes. Want zomin als Abe Lenstra zich thuis voelde op de linker vleugel bij Nederland, deed de veteraan Torke Lemberechts dat als linksbuiten in het team van de rode duivels. Abe was bij harde passes óf niet op zijn lijn, óf hij drib belde te lang en gaf daarbij de Belgische verdediging voldoende tijd zich te herstel len. En Lemberechts legde elke bal, die hij voor de voeten kreeg, eerst keurig voor zijn rechterbeen, waarbij hij en ook dat hield tempo op er eerst voor moest zorgen dat dat mogelijk was. En verderde volkomen schotloosheid van alle voorhoe despelers zorgde er wel voor dat geen van beide doelverdedigers gevaarlijk werk kreeg. Kort na het begin van de tweede helft leefden de gemoederen weer even op. De oranjehemden zetten een vervaarlijk offen sief in. Eerst schoot Van Roessel net naast, daarna deed Abe Lenstra hetzelfde en een kopbal van Van der Kuil giiig vervolgens over. Maar na zeven minuten verminderde de druk op het Belgische doel al weer en vooral stopper Carré zorgde er toen voor dat het spel naar de andere kant werd ver plaatst. Wel kwamen de rode duivels daarna dik wijls gevaarlijk dicht bij het doel van Kraak, maar niemand kreeg de indruk dat de Nederlandse verdediging, waarin zowel Alberts als Terlouw en Tebak verdienste lijk werk lieten zien, verschalkt zou wor den. En toch gebeurde dat wèl. Want toen de tiende minuut aanbrak maakte Kraak zijn eerste grove fout. Rechtsback Diricx loste van zeker veertig meter een zeer hard schot. Niemand dacht dat Kraak daar enige last mee zou hebben. Maar de IJmui- denaar kon de bal niet klemvast krij gen en de bal stuitte van zijn borst voor de voeten van Anoul, die via het lichaam van Kraak België aan een voorsprong hielp. Maar nog in dezelfde minuut was de stand al weer gelijk. Want direct na de aftrap kwamen de Nederlanders voor het Belgische doel, waar Abe Lenstra de bal uiteindelijk voor de voeten kreeg en een schot in de rechter hoek gaf. Maar het been van Carré veranderde de bal van richting en in de linkerhoek ver buiten het be reik van de verraste Boogaerts verdween de bal in het doel. De Belgen hebben dus gisteren gewon- nen.Wij betwijfelen het echter of er velen zullen zijn, die deze overwinning verdiend zullen noemen of die de loftrompet zullen blazen over het team van de rode duivels. En dus.ja, dus was een gelijkspel een juster resultaat geweest. Dat beweren wij niet, omdat wij het moeilijk zouden kun nen verkroppen, dat de Belgen hebben ge wonnen. In tegendeel, bij voetbal wint nu eenmaal de ploeg die het meeste doelpun ten weet te maken en gelukkig zal dat altijd wel zo blijven. Maar als wij de wedstrijd een resultaat zouden moeten ge ven naar het gepresteerde, dan zou de stand ongetwijfeld gelijk geweest zijn. Want aan beide kanten werd er even slecht voetbal gespeeld en aan beide zij den ook waren de fouten en tekortkomin gen even ernstig. Helaas bleef het bij deze ene opwindende phase van de interlandwedstrijd. Want spoedig daarop waren de beide verdedigin gen de situatie weer meester en omdat aan de ene kant Van Roessel weinig of geen Het eerste Belgische doelpunt. Scheidsrechter Ling heeft in de België- Nederland wedstrijd enkele malen moe ten fluiten voor verkeerd ingooien. Een fout, waaraan ook Wiertz zich een en kele maal bezondigde. Tebak, die in zijn club meer dan eens een ingooi doet, omdat hij die buitengewoon ver kan plaatsen, zou het wel eens bij België- Nederland een keer van zijn rechtshalf overnemen. En in de tweede helft nam Tebak inderdaad een keer een ingooi voor zijn rekening en wierp het leder ver over de hoofden van de verbaasde Belgen en landgenoten langs de lijn naar Van der Kuil, die tientallen meters van hem afstond en die er onmiddellijk van door ging. De legende, dat Tebak beter met zijn linkervoet zou kunnen trappen dan rechts, is in Antwerpen overigens uit de wereld geholpen. Frans Tebak speelt weliswaar al jaren als linksachter in „Eindhoven", maar hij is eigenlijk een speler, die meer met het rechterbeen dan met het linker presteert. Trouwens, dat verwisselen van links naar rechts en omgekeerd, is meer in de familie van Tebak voorgekomen. Papa Tebak was in de jaren tussen 1910 en 1935 een trouwe eerste elftalspeler. Maar Papa Tebak, Evert genaamd, stond in de ploeg altijd links opgesteld, maar hij was eigenlijk rechts. En de broer van Frans, Jo Tebak opereert thans in Eindhoven als linkshalf, maar rechts even goed als links. kans kreeg tegen de geroutineerde Carré en Terlouw aan de andere zijde het Mer mans wel heel moeilijk maakte, waren de belangrijkste spelverdelers vrijwel uitge schakeld. Alleen een hard schot van de naar voren gekomen Biesbrouck viel in deze periode op. Verder zag men niets anders dan door zichtige combinaties, slecht plaatsen en een steeds maar zakkend tempo. Vooral bij de Belgen. En daarvan hadden de Nederlan ders kunnen profiteren. Ze deden het niet, zodat uiteindelijk de iets betere techniek van de Belgen toch nog de doorslag gaf, nadat Kraak zijn tweede blunder had be gaan. Wel kreeg Mermans nog een uitgelezen kans om de voorsprong te vergroten, maar opnieuw miste de Belg grandioos. Zo kwam het einde van een slechte wedstrijd tussen twee ploegen, die zeer veel zwakke plek ken en gebreken vertoonden". ADVERTENTIE ut De enige Nederlandse goal is gescoord. De Belgische doelman Boogaerts weet nog niet goed hoe hij het heeft, Carré grijpt vertwijfeld naar zijn hoofd. Van der Kuil juicht. Lenstra, die het doelpunt maakte, is op de foto niet zichtbaar. In een artikel in het in Genève verschij nende blad „Semaine Sportive", heeft de kanselier van het Internationaal Olympisch Comité, Albert Mayer, een gedachtenwis- seling beproken, die hij met de secretaris van de Engelse Voetbalbond, Stanley Rous, heeft gehad naar aanleiding van het Olym pische voetbaltournooi. Volgens Mayer is Rous de mening toe gedaan, dat voetbal van het Olympisch pro gramma geschrapt moet worden. „Het tour- nooi van Helsinki zal als een groot bedrog op sportgebied in de geschiedenis voort leven. Verschillende voetbalbonden, die nog geloof hadden in de eerlijkheid van de leidende personen, zijn bitter teleurgesteld geworden. Een groot aantal bonden", aldus Rous, „hebben zich door beroepsspelers la ten vertegenwoordigen. Daardoor is een verkeerd beeld van de werkelijke speelsterkte van het amateur voetbal in de betrokken landen ontstaan, met als gevolg een ontelbaar aantal moei lijkheden. Zou men tot een besnoeiing van het Olympisch programma overgaan, dan dient op de eerste plaats voetbal geschrapt te worden", zo zegt Rous. ADVERTENTIE amstkkdamsevaart20 .teL 11053 Wastarieven vanaf 25 ct. per KG Kant en klaar 52 ct. per kg Made trom De voetbalwedstrijd WalesSchotland, in Ninianpark in Cardiff gespeeld, trok zes tigduizend toeschouwers, die van een zeer spannende strijd getuige zijn geweest. Het spel rees echter slechts af en toe tot grote hoogte, en dan voornamelijk door toedoen van de Schotten, die echter de grootste moeite hadden om de vastberaden en vurige voorhoede van Wales in bedwang te houden. Na een aarzelend begin kwam George Young van de Rangers, de aanvoerder van de Schotse ploeg, schitterend op dreef. Hij werd toen het grote struikelblok voor de verwoede stormlopen van de mannen van Wales, goed terzijde gestaan door de spil Brennan van Newcastle United, die tegen midvoor Tervor Ford ge engemakkelijke taak had. In de vierentwintigste minuut gaf Ford zijn ploeg de leiding met een schot van veertien meter afstand. Hij kreeg de bal van Foulkes, draaide zich bliksemsnel om en schoot geweldig hard in. Wales had daarna het beste van het spel en de schotten kregen met de gelijkmaker, waarvoor Brown van Blackpool tien minu ten later zorgde, wel iets meer dan hun toekwam. Schotland sterker Na de rust werd Schotland sterker en in de vijfentwintigste minuut kwam dit overwicht tot uitdrukking in een doelpunt. Eerst kopte Davies de bal tegen de boven lat, waarna Billy Steel de bal bemachtigde en doorgaf aan Liddell. Deze zette er zijn hoofd onder en ver buiten bereik van de keeper van Wales vloog de bal in het net. De hele Welse ploeg toog toen ten aan val, maar de voortreffelijke achterhoede van Schotland hield stand tot het einde. Er is een tijd geweest, dat de voetbalwedstrijden tussen België en Nederland zich kenmerkten door goed èn spannend voetbal. Daarna kwam de periode van minder goed, maar toch altijd nog spannende wedstrijden en nu na de wedstrijd van giste ren schijnt een geheel nieuwe periode ingeluid te zijn: slecht voetbal zonder span ning. We zeggen met nadruk s c h ij n t, want hopelijk zullen beide ploegen en beide elftalcommissies lering trekking van deze wedstrijd, zodat de volgende interland tussen de beide lage landen weer zal zijn als vroeger en er niet van een periode van slecht voetbal gesproken behoeft te worden. Weer wedstrijden met hoogtepunten, weer wedstrijden met de juiste man op de juiste plaats en ook weer wedstrijden, waaraan het publiek door dat goede en spannende voetbal een sfeer kan geven. En dus niet zoals gisteren in Deurne, waar het stadion alleen maar kil en winderig was en zeker geen „hel", zoals men dat bij vorige gelegenheden pleegde te noemen. En toch een nederlaag. Waar het aan te wijten was? In de eerste plaats aan Kraak, die twee grote fouten beging. In de wed strijd tegen Wolverhampton Wanderers had hii ook al schuld aan een doelpunt en ■het ziet er naar uit dat er naar een ver vanger van de IJmuidenaar moet worden uitgezien. Kraak heeft niet meer die grote zekerheid over zich, waarmede hii vroe ger steeds een uitblinker was. Gisteren ook weifelde hij maar al te dikwijls als wist hij niet het juiste moment van ingrij pen te kiezen. In de tweede plaats had de voorhoede schuld aan de nederlaag. Abe Lenstra voelde zich typisch niet thuis op de vleu gel en zwierf maar al te dikwijls ergens waar hij eenvoudig niet gevaarlijk kón worden en de beide binnenspelers Ben- naars en de debutant Lugthart kwamen zowel spelinzicht als techniek tekort. En Van 'Roessel had bovendien nog zijn meester in Carré gevonden. De beste man in de Nederlandse voor hoede was ongetwijfeld Van der Kuil, die dikwi.jls gevaarlijke passes gaf na indivi dueel verdienstelijk werk. En dat wilde te gen de vervaarlijke Belgische linksback Van Brandt heel wat zeggen. De beide kanthalfs Biesbrouck en Wiertz vielen op door hun onvermoeide zwoegen gedurende de gehele wedstrijd. Over deze beide technisch niet zo knappe maar wel achttien karaats enthousiaste spelers valt veel goeds te zeggen. Alleen het is steeds hetzelfde liedje hun plaatsen liet veel te wensen over. Vooral op momenten waarin zij in het geheel niet werden ge hinderd. In de achterhoede was Terlouw onge twijfeld de beste man, De Sparta-speler was de gehele wedstrijd de meerdere van de Belgische middenvoor Mermans met wie hij een zeer stevig, maar volkomen fair duel streed. Van der Kuil, de enige speler in de Neder landse voorhoede die voldeed. Ook Tebak en Alberts voldeden. Al is het natuurlijk een grote vraag wat zij bei den gepresteerd zouden hebben tegen een waarlijk gevaarlijke voorhoede, iets wat de Belgische zeker niet was. Resumerend kunnen wij dus wel zeggen dat Nederland in een slechte wedstrijd on verdiend verloor door fouten van de doel- verdediger en door het falen van de voor hoede als geheel. De taak van de keuze commissie, die het elftal dat volgende maand in Huil tegen het Engelse amateur team speelt moet samenstellen, is er waar lijk niet eenvoudiger op geworden! Wij zijn Zondagmiddag naar BelgiëNederland gaan kijken. Maar niet in de „hel van Deurne", doch in het gebouw van de HKB in de Tempe liersstraat, waar een on dernemende radio-han delaar drie televisietoe stellen had geplaatst. Hij trok er een stampvolle zaal mee, die voor het eerst een ganse voetbal wedstrijd op het scherm kon zien. ZienNou ja, het was min of meer te volgen, al spraken televisie-des kundigen van een uitne mend geslaagde voorstel ling. Zónder storing. En de zaal genoot van het feit, dat zij op het mo ment, dat de heer uit Heerenveen een soejang tegen de bal gaf, zij dat op hetzelfde moment kon waarnemen. Nou ja, waarnemen. Zolang het Abe met zijn opzichtige kuif of de Belg Reynierse met zijn peenhaar was, ging het best. Nou ja best. Dat was het alleen wanneer de camera mannen een klein speel vlak in het vizier namen. Zo gauw het ganse veld op het scherm verscheen, zag men een paar hard- rennende kabouters, die om geen enkele aanwijs bare reden de benen op hieven, in de lucht sprongen of op hun ge zicht vielen. De bal was dan namelijk niet te zien. Nochtans maakte het ge heel een indruk van ac tualiteit, daar kon zelfs de spookachtige aard appel, die voortdurend midden in het beeldvlak zweefde, niets tegen doen. Het legioen in de HKB zuchtte met dat in Deurne bij een gemiste kans, genoot hoorbaar wanneer Abe een paar Belzen in de luren legde en rilde voelbaar wan neer de „café-uitbater" Torke Lemberechts door de oranje defensie snor de. En het juichte harts tochtelijk toen de Heer uit het Veen laconiek een gat in de Belgische muur boorde. De twee Belgi sche goals kon het niet zien. Maar ja, die zag Piet Kraak ook niet. Wat die actualiteit be treft; een bang vermoe den werd bewaarheid. Toen de sobere, hier en daar commentaar geven de illustratie van televi sie-verslaggever Dick v. Rijn (hij deed het weer sportief, al is het een veeg teken, dit te moeten signaleren) werd ver vangen door het radio verslag van Aad van Leeuwen, kon men zien hoe het tempo van de verslaggever achter bleef bij de snelheid van het spel. Het zei af en toe maar wat. En waar er geen Han Hollander m.eer is, die natuurlijk ook maar wat zei, maar het zo aardig zei, is de televisie op dat punt een hele vooruitgang. Zoals wij al opmerkten, het werd geacht een uit stekend geslaagde uit zending te zijn. Zij maakte ongeveer het ef fect van een amateur film in de huiskamer vertoond. Zodat de KN VB geen vrees hoeft te koesteren voor de recette. Want zolang de televisie niet de geur van het grasveldde har de tribunebanken, de re genbuien, verse pinda's van vorig jaar en het voetbal op ware grootte kan fourneren, die teza men de charme van een wedstrijd helpen vor men, blijft de televisie maar een surrogaat. Zij het dan een aardig sur rogaat! De Belgische doelman weert zich tijdens een Nederlandse aanval. Van links naar rechts: Maertens, Van Roessel, doelman Boogaerts, Carré, Lugthart, Van Brandt en de Engelse scheidsrechter Ling. Het Nederlands Jeugdelftal heeft in de laatste jaren wel eens beter gespeeld, dan dit keer te Antwerpen tegen de Belgische jongeren. Het spel, dat de Oranjebroeken tegenover dat van de tegenstanders stelden, was zwak van opzet en afwerking, in het bijzonder voor de rust. De uitslag, drie-een in het voordeel der Belgen, is echter wel wat geflatteerd. Vaak waren onze landgenoten in het veld iets sterker dan hun tegenstanders, maar het belangrijke verschil tussen beide ploe gen was gelegen in de wijze van samenspel. Wanneer een Nederlandse speler de bal in zijn bezit kreeg, volgde er in negen van de tien gevallen een solo-actie, die meestal op niets uitliep. Lukte het daarna alsnog de bal vrij te krijgen, dan ging het leder naar een medespeler, die dan meestal allang gedekt stond. Zo ontbrak aan het Neder landse aanvalsspel het nodige tempo en het verrassende element. Zonder veel inspan ning kon de Belgische verdediging door gaans ingrijpen. Het samenspel bij de Bel gen was sneller, ook al door de weinig tijd vergende passen langs de grond. Na drie minuten Al na drie minuten hadden de Belgen de score geopend, toen linksbinnen Bertels op een pass van rechtsbinnen Torfs tussen Van der Hurk en Claus doorglipte en een hard schot loste, waar doelman Tap radi caal overheen viel. De Nederlandse mid denlinie, waarin Dahrs moeite had zich aan te passen, was onzeker begonnen en Tap bleef na zijn eerste misgreep weifelend op treden. Langzamerhand kon het Neder lands Jeugdelftal zich wat meer loswerken. Na een kwartier kregen Van der Hoek en De Wit, die een verdienstelijke partij speelden, een paar mooie schietkansen. Toch waren het de Belgen, die eerst zouden doelpunten. Een switch tussen midvoor De Wael en rechtsbuiten Vliers, een uitsteken de vleugelspeler, bracht de stand op twee nul. Goed gesteund door Van Woerden en de hardwerkende De Wit verhoogde de Ne derlandse voorhoede het tempo. In de vijf entwintigste minuut zorgden Van der Hoek en De Wit voor een copie van het tweede Belgische doelpunt. Rijnvis kreeg kort hierna nog een kans, maar zijn diagonaal schot vloog naast het doel. In de tweede helft was het samenspel in de Nederlandse gelederen iets beter, maar voor het doel werden alle kansen ver knoeid. Daarbij bleek ook dat zich onder de Nederlanders geen enkele schutter van formaat bevond. Van der Hoek en Van der Wel kwamen een paar keer vrij, maar meestal waren de schoten te hoog gericht of te zacht. Het was tenslotte Vliers, die aan de spanning een einde maakte, toen hij een slecht door de Nederlandse defensie weggewerkte bal opving en langs Tap joeg. Het was drie-een en met deze stand kwam het einde. De in Wenen gespeelde voetbalwedstrijd tussen Oostenrijk en Frankrijk eindigde in een twee-een overwinning voor Frankrijk. Bij rust was de stand twee-nul voor het Franse elftal. Het Oostenrijkse doelpunt werd in de tweede helft uit een strafschop gemaakt door Walzhofer. In Kopenhagen werd de interland voet balwedstrijd gespeeld tussen Denemarken en Noorwegen. De uitslag werd drie-een voor Noorwegen, nadat bij rust Noor wegen reeds met een-nul de leiding had. De in Brno gespeelde voetbalwedstrijd tussen de B-elftallen van Tsjechoslowakije en Hongarije eindigde in een gelijkspel: een-een.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5