Wolverhampton Wanderers verstevigen hun toppositie in de Engelse league Amsterdam won, Rotterdam verloor stedenwedstrijd Schoten zorgt voor grote verrassing door gelijkspel tegen Volendam De Twee Zusters ■Clowntje Rick '4 Ondanks gelijkspel tegen West Bromwich Blackpool en Liverpool (met invallers) verloren beiden: 4-0 en 2-0 Kennemerland liet grote voorsprong verloren gaan Haarlem en VSV speelden gelijk Stal-Frowein wint het Criterium Na 12 seconden U it sla gen Tegen Brussel en Antwerpen Ruime nederlaag Heringa Wuthrich HBG speelde gelijk tegen Wilhelmus Zaterdagmiddagvoetbal Weinig nieuws uit HVB-competitie De gehele dag een frisse mond en tanden wonderwit. Voor de kinderen Vriendschappelijk FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS MAANDAG 20 OCTOBER 1952 Alhoewel de Wolverhampton Wanderers het In de uitwedstrijd tegen West Bromwich slechts tot een draw konden brengen, hebben ze hun positie aan de top van de rang lijst in de eerste divisie van de Engelse league toch versterkt. Hun gevaarlijkste con currenten, Blackpool en Liverpool, moesten namelijk nederlagen incasseren. Overigens kon West Bromwich pas drie minuten voor het einde de goal scoren, die de ploeg aac het eerste gelijke spel van het seizoen hielp. De Wolves hadden in de eerste helft een een-nul voorsprong genomen door hun rechtsbuiten Smith. Maar toen hun zege al verkregen scheen gaf de rechtsbuiten Griffith van West Bromwich een prachtige voorzet, waaruit zijn collega Lee op de andere vleugel prachtig inkopte. Als de gast heren hun aanvallen even goed afgewerkt als opgebouwd hadden zouden ze onge twijfeld beide punten hebben behaald. De Wolves leiden nu met negentien punten uit dertien wedstrijden en hebben twee punten voorsprong op Blackpool en Liverpool. Blackpool speelde zonder Stan Mat thews, die gewond is, en had voorts in vallers voor Farm en Allan Brown, die respectievelijk als keeper en als rechts binnen in Cardiff voor Schotland uitkwa men tegen Wales. De ploeg verdedigde zich voor de rust uitstekend tegen de Spurs, die slechts eenmaal raak konden schieten. Maar in de tweede helft zakte de tegenstand ineen. Liverpood, dat zonder zijn Schotse inter national Billy Liddell uitkwam, leed de eer_ ste nederlaag van het seizoen op eigen ter rein tegen Aston Villa, na een doelpuntloze eerste helft. Manchester United had tot nu toe zo weinig gepresteerd, dat de ploeg op één na de laatste plaats op de ranglijst be zette. Maar tegen Preston trok de league kampioen, wier ploeg liefst negen wijzigin gen vertoonde vergeleken bij het elftal dat verleden week van Stoke verloor, geweldig van leer. In de eerste helft stond Preston machteloos tegenover de schitterend com binerende voorhoede van de United, die vijf doelpunten maakte. Na de rust speelde de thuisclub een klasse beter en toen ging de strijd gelijk op. Er werd niet meer gescoord, zodat de stand vijf-nul voor de club uit Manchester bleef. Manchester City verloor thuis met een twee van Bolton Wanderers en werd daardoor nog wat vaster op de laatste plaats genageld. Newcastle United nam twaalf seconden na de aftrap de lei ding tegen Charlton door toedoen van George Robledo, zonder dat één Lon- denaar de gelegenheid had gekregen de bal aan te raken. De thuisclub won tenslotte met drie-twee. Ook in Sheffield, waar de Wednesday met twee-nul van Derby won, kreeg het publiek al spoedig gelegenheid tot juichen. Er was nog geen twee minuten gespeeld, toen er voor een strafschop gefloten werd, waaruit de thuisclub de leiding nam. In de tweede divisie werkte Huddersfield zich dank zij een twee-nul overwinning op Birmingham naar de eerste plaats op de ranglijst. De ploeg heeft uit dertien wed strijden negentien punten vergaard. Eén meer dan Sheffield United dat, alhoewel het goed speelde, met een-vier tegen Luton Town onderging. Leicester City versloeg Everton met vier-twee en heeft thans acht tien punten, evenals Sheffield United. Maar Leicester bezet de tweede plaats door een beter doelgemiddelde. In de Zuidelijke afdeling van de derde divisie wonnen de Bristol Rovers met twee een van Leyton Orient. Zij hebben hier de leiding met tweeëntwintig punten uit vijf tien wedstrijden, vóór Northampton met twintig punten. In de Noordelijke afdeling zegevierde Oldham in de thuiswedstrijd tegen Hartle- pools United. De club staat nu bovenaan met drieëntwintig punten en een beter doelgemiddelde dan Grimsby Town, de leider van verleden week, die op eigen ter rein een punt af moest staan aan Bradford City. De wedstrijd Cardiff CityArsenal werd uitgesteld in verband met de wedstrijd WalesSchotland in Cardiff. De uitslagen van de voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luidden: Eerste divisie BurnleyChelsea 11; LiverpoolAston Villa 02; Manchester CityBolton Wanderers 12; Middles- ADVERTENTIE Teddy-gevoerde Windjackets broughSunderland 12; Newcastle Uni tedCharlton Athletic 32; Preston North EndManchester United 05; Sheffield WednesdayDerby County 20; Stoke CityPortsmouth 24; Tottenham Hot spurBlackpool 40; West Bromwich Al bionWolverhmapton Wanderers 11. Tewede divisie Birmingham City Huddersfield Town 02; BurySwansea Town 13; FulhamBlackburn Rovers 21; Leeds UnitedBarnsley 41; Leices ter CityEverton 42; Luton Town Sheffield United 41'; Notts County Brentford 40; Plymouth ArgyleLincoln City 00; Rotherham UnitedHull City 21; SouthamptonDoncaster Rovers 33; West Ham UnitedNottingham Fo rest 3—2. Derde divisie (Zuid) Aldershot Watford 12; Bristol RoversLeyton Orient 21; Colchester UnitedSouthend United 33; Coventry CityReading 4—0; Exeter CityIpswich Town 11; Gilling hamTorquay United 21; Millwall Northampton Town 12; Norwich City Bournemouth 11; Queens Park Rangers New Port County 42; Shrewsbury Town Crystal Palace 11; Swindon Town Brighton and Hove Albion 30; Walsall Bristol City 33. Derde divisie (Noord) Accrington StanleyCrews Alexandra 11; Barrow Rochdale 21; BradfordGateshead 30) ChesterfieldChester 21; Grimsby Town Bradford City 00; Halifax Town Scuthport 41; Mansfield TownCarlisle United 21; Oldham AthleticHartlepoole United 42; Tranmere RoversScunthor pe United 01; WorkingtonPort Vale 11; WrexhamDarlington 42; York CityStockport County 30. ADVERTENTIE Ten aanschouwe van een talrijk publiek, dat van een vaak interessante strijd kon genieten, heeft de Amsterdamse voetbalploeg op het veld van de Daring Club in Brussel met twee-een van Brussel gewonnen. De gastheren waren het meest in de aanval maar ze vonden een zeer hechte verdediging tegenover zich. Met name doelman Hagenaars (Volewijckers) en de linksachter Boskamp (Ajax) bleken in grootse vorm. Bij de Brusselaren was de achterhoede eveneens goed op dreef met De Cock in het doel als uitblinker. Ook de spil Van Kerkhoven en de linkshalf Frans toonden hun plaats waard te zijn. Voor rust speelden de Amsterdammers met de scherpe zon in de ogen. Zij namen na zes minuten de leiding toen de rechts back Matthys van Anderlecht gepasseerd werd met een hoge bal en de toelopende Disselkoen het leer in het net plaatste. De Belgen zetten daarna tal van goede aanval len op, en zowel Lambert als Van den Plas en Dimanche bezorgden Hagenaars moeilijk werk. Maar tot scoren kwam het niet. In de tweede helft werd Disselkoen (A.F.C.) op de linksbuitenplaats vervan gen door Niessen (Zeeburgia), terwijl in de Brusselse ploeg Valet van Anderlecht als rechtshalf in de plaats kwam van De Bast van Ukkel. De Brusselaren liepen dadelijk storm en in de vijfde minuut bracht hun midvoor Van den Plas de gelijkmaker tot stand uit een prachtige pass van de rechtsbinnen Lambert. Zij bleven in de meerderheid, maar de Amsterdammers verdedigden zich met zes en soms met zeven man en gaven geen krimp. Het doelpunt viel, tegen het spel- beeld in, aan de andere kant toen midvoor Verhagen (Zeeburgia) een goed door de rechtsbuiten Tolmeyer (Blauw Wit) geno men hoekschop inschoot. Wel probeerde Vaillant nog te redden maar de bal was de doellijn al gepasseerd. Tegen het einde van de wedstrijd was het al Brussel wat de klok sloeg, maar de Amsterdammers zetten in de verdediging alle zeilen bij en konden met een zege het veld verlaten. Met sprekende cijfers, drienul, heeft Antwerpen voorts de steden- wedstrijd tegen de vertegenwoordigers van de Maasstad gewonnen. En deze score was zeker niet geflatteerd voor de Antwerpenaren, die een goede, ho mogene ploeg in het veld brachten zonder zwakke plekken. Uitblinker was de rechtshalf van Beerschot Huysmans. Bij de gasten waren keeper Muhring (Xerxes) en de midhalf Van Schijn- del (S.V.V.) uitstekend op dreef. Antwerpen speelde eerst met de zon tegen, doch nam onmiddellijk het initiatief. Enkele goede kansen werden gemist, waar na de Rotterdammers uitvallen onder namen die keeper Schilders gelegenheid gaven zich te onderscheiden. Nadat de Antwerpenaren verscheidene hoekschop pen hadden mogen nemen, die niets op leverden, opende hun rechtsbinnen Mersie in de vierenveertigste minuut de score met een fraai schot, na een aanval waaraan de hele voorhoede had deelgenomen. Na de hervatting ging de strijd eerst ge lijk op. Maar langzamerhand kwamen de gastheren andermaal in de meerderheid. Zij schiepen prachtige kansen, zonder even wel, tot doelpunten te komen. De Rotter dammers beperkten zich tot uitvallen, meestal geleid over de linkervleugel, waar Heyster (H.D.V.S.) goed werk verrichtte. Maar van zijn zuivere voorzetten wist het binnentrio niet te profiteren. In de twintigste minuut bracht Mersie zonder moeite de stand op tweenul, door dat de Rotterdamse achterhoede, in de me ning dat de Belg buitenspel stond, niet rea geerde. Een minuut later passeerde de midvoor De Bakker, uit een voorzet van zijn rechtsbuiten Van Noten, de Rotter damse doelman voor de derde maal met een onhoudbaar schot. In de laatste fase van de strijd kwamen de Rotterdammers wat meer aan het woord, maar Schilders liet zich niet verrassen en het einde kwam met een verdiende drienul zege van de Antwerpse ploeg. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Van de Haarlemse derde klassers kwam ditmaal alleen HBC in het veld. De Heem stedenaren speelde tegen Wilhelmus en moesten na een twee-nul voorsprong toch nog de winst met de bezoekers delen. Dui venvoorde en Martin schonken HBC een twee-nul voorsprong, die voor de rust reeds tot twee-een was teruggebracht. Na de pauze was de strijd volkomen open en Wil helmus bleek daarbij de gelukkige. Het werd tenslotte twee-twee en daarmee kwam het einde. Over de resultaten van de Haarlemse Zaterdagmiddagclubs kunnen we ditkeer een opgewekter geluid laten horen dan we de laatste tijd gewend zijn. In de derde klasse behaalde Kennemerland een gelijk spel (33) tegen De Geuzen, nadat men de teleurstelling had moeten slikken dat 'reeds voor de rust een voorsprong van drie-nul verloren ging. Spanjer (2 x) en Meyer had den voor de doelpunten gezorgd. IJmuiden deed voortreffelijk werk, want het klopte Huizen in een uitwedstrijd met twee-één. Nadat de rust met blanke stand was inge gaan, scoorden Vooys en Veltman. Het hier na volgende Huizer offensief werd slechts met één doelpunt beloond, zodat de IJmui- denaren hun eerste overwinning mochten boeken. In de vierde klasse behaalde Telefonia wederom een overwinning. Met niet min der dan vijf-één moest plaatsgenoot SVJ eraan geloven. SVJ had weliswaar spoedig de leiding, maar Starink deed de rust toch met een voorsprong voor de postmensen ingaan. Nadat dezelfde speler in de tweede helft de stand op drie-één had gebracht, scoorde Berends nog twee keer. Telefonia bezet thans achter PW de tweede plaats. Deze laatste club versloeg SIZO, dat een vrij onfortuinlijke wedstrijd speelde. Wel konden de Hillegommers de leiding nemen, maar na de pauze, toen de maker van het doelpunt Piet van Nieuwpoort was uitge vallen, keerden de kansen. PVF kon de achterstand in een voorsprong omzetten (3—1). Met VEW en Zandvoortmeeuwen blijft het de verkeerde kant uitgaan. Deze ploe gen bezetten de onderste plaatsen in hun afdeling. VEW verloor van VVGA met vier- één (Dinkla redde de eer) en Zandvoort meeuwen zag zich door NDSM geslagen (51), waardoor de Zandvoorters en VEW de beide onderste plaatsen bezetten in hun afdeling. De uitslagen waren: Derde klas: SNLZuidvogels 14, KMVZSpakenburg 1-4, IJsselmeervogels SSVU 60, HuizenIJmuiden 12, KennemerlandDe Geuzen 33. 4B: Telefonia—SVJ 5—1, PVF—SIZO 3—1, OSO—UPTTS 1—1, NDSM—Zand voortmeeuwen 51, VEWVVGA 14. De HVB-competitie stond wat betreft de hogere afdelingen helemaal stil. Slechts in de derde en vierde klasse was een beperkt programma vastgesteld en speciaal in de junioren en aspiranten af delingen werd nog druk gevoetbald. Van de wedstrijden in de jeugdafdeling, die in de HVB nog al belangstelling trek ken, zij vermeldt dat het jeugdelftal van RCH in afdeling A de vierde achtereen volgende wedstrijd won. In afdeling B keerde Kennemers op het goede pad terug door Stormvogels met vier— nul te kloppen, maar het feit van de dag was hier de tieneen overwinning van Geel Wit over Hillegom. De rangslijstjes van de jeugdafdelingen zien er thans als volgt uit: IA: i B RCH 4 8 Schoten 5 8 Kennemers 5 8 Bl'daaal 5 7 -Geel Wit 4 7 DEM 5 *6 HFC 4 4 EDO 5 6 TYBB 4 4 K'larid 4 3 Haarlem - 5 4 HBC 3 2 Stormvogels 4 i3 Wijk aan Zee 4 2 Vèlseh. 2 2 VSV 5 2 DSS 4 2 NAC 4 0 Hillegom 2 0 Wat slechts weinigen zullen hebben ver wacht: Schoten heeft bij het sterke Volen dam een zeer kostbaar gelijk spel uit het vuur gesleept. In de laatste minuut kon Hogendijk de achterstand van 21 wijzi gen in 22. Weliswaar vormden de Volen- dammers in deze ontmoeting in technisch opzicht de beter spelende ploeg, maar de Schotenaren hebben door een groot enthou siasme getracht de mindere kwaliteiten te compenseren en daarin zijn de mannen van Keulemans geslaagd. Overigens zag het er in de tweede helft niet naar uit dat men dit gelukkige resul taat zou bereiken. In de eerste helft gaf Schoten goed partij, ondanks het nadeel van de wind, zodat hoewel de thuisclub over het algemeen wel iets in de meerder heid was de balans aardig in evenwicht kon worden gehouden. Tol, de actieve rechtsbuiten van de thuisclub, wist reeds na zeven minuten te profiteren van een foutje van stopper Veen en onhoudbaar voor Kessens de score te openen, maar nog geen twee minuten later lag de gelijkmaker reeds in de Volendammer touwen, dank zij een fraaie combinatie tussen Keulemans en Meenhorst, die voor Van Oosten een goede kans opleverde. De gevaarlijke aanvallen van Schoten bleven de grootste aandacht vragen van de achterhoede der Volendammers, die over het algemeen het beste van het spel hadden. De Haarlemse doelman Kessens was dit keer goed op draaf en had niet over pech te klagen, zodat tot aan de rust de stand één-één kon blijven. Hoewel Schoten na de hervatting het voordeel van de wind had, gaf Volendam de toon aan. De Schotenaren hadden blijk baar in de eerste helft teveel van hun krachten gevergd en werden steeds meer op eigen helft teruggedrongen. Veteraan Ko ning speelde de achterhoede uit verband en gaf een fraaie voorzet naar Tol, die Kessens voor de tweede keer passeerde. Met een achterstand van twee-één scheen Schoten een zekere nederlaag tegemoet te gaan, Volendam behield de overhand, maar door hardnekkig verdedigen wist de Schoten- ploeg verder scoren te voorkomen. Steeds konden de Haarlemmers ingrijpen. Toen ieder zich reeds met de kleinst mo gelijke nederlaag had verzoend, toog Scho ten in de laatste minuten nog eens ten aan val. Een hoekschop was het resultaat. De ADVERTENTIE Poets Nü mei de éérste „groene" tandpasta in Nederland Uitsluitend verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen.; „Helawat voer jij uit?, Bunkie?", zei Rick, die van de bons wakker geworden was en nu verbaasd over de rand van het bed keek. Bunkie keek, nog 'n beetje versuft door zijn droom, naar boven. „Ikik droomde, dat ik van een berg viel!", stamelde hij, slaapdronken. „Hahaha!", lachte Rick. „Die is goed, zeg.En inplaats van een berg was het maar je bed, waar je uitviel, hahaha!" Bunkie lachte mee. Hij krabbelde overeind en klom weer in bed. „Vertel eens, wat droomde je eigenlijk?", vroeg Rick. „Nou", zei Bunkie. „Dat was 'n rare droomIk was een echte ridder, met 'n harnas aan en ik zat op een paard. En toen was er een prinses, die door een boze draak gevan gen werd gehouden. Nou, die ging ik verlossen, hèIk ging vechten met de draak en die werd bang voor me en ging er vandoor!" „O ja?", zei Rick. „En toen?" „Nou, toen maakte ik de deur open van de gevangenis, waarin de prinses zat en ik nam haar achter me op het paard om haar naar het paleis van de koning terug te brengen.Maar toen vielen we van een steile weg af, zomaar de afgrond in!" Om die droom moesten ze allebei lachen. „Ik weet wel, hoe je aan die droom kwam", zei Rick. „Je hebt natuurlijk nog aan ons schoolreisje gedacht. Maar nou gaan we weer lekker slapen, hoor!" bal kwam via de voet van Meenhorst tegen de lat, sprong terug en werd door Hogen, dijk in het doel gelopen. Met nog één mi. nuut te spelen en een stand van twee-twee gaf Schoten de tegenstander geen kam meer. Een lichtwedstrijd heeft voor de toeschou. wer z'n bekoring, maar in de laatste tijd worden de wedstrijden op het Haarlem- terrein toch betrekkelijk slecht bezocht, Ook Zaterdagavond waren er nog geen tweeduizend toeschouwers op het Haarlem terrein aanwezig om getuige te zijn van de vriendschappelijke wedstrijd tussen Haar lem en VSV. Na een aardige wedstrijd, welke echter in het laatste gedeelte veel van zijn aan- trekkelijkheid Verloor, hebben de elftallen de punten gedeeld, want de stand was toen nog steeds 11. Bij VSV was Debie opgesteld op de plaats van Van der Kuil en Haarlem experimen teerde in de achterhoede. Men gaf doelman Willemse een kans en vóór hem stonden Laan en Kors als plaatsvervangers voor Odenthal en Kuis. Bepaald sterk was deze linie niet en het was maar goed dat De Voogd als stopperspil weer in goede con ditie verkeerde. VSV scoorde eerst Voor de rust was het een aardige partij voetbal met om beurten de partijen in de aanval. VSV boekte al vrij spoedig succes, want bij een der aanvallen scoorde Belfroio onhoudbaar voor doelman Willemse. Dit gebeurde na een kleine tien minuten, maar voor er nog tien minuten waren ge- speeld had Jacob de stand gelijk gemaakt, Doelman Van der Wint stopte voor rust nog een ontzettend hard schot van Meyer, maar daarmee waren dan ook alle wapenfeiten vermeld. Na de pauze ging het aanvankelijk ever. goed als voor de pauze, maar langzamer, hand daalde het tempo en het spel werd steeds minder. Toen het laatste fluitsignaal klonk was de stand nog steeds 11. 16) „Verdomd als het niet waar is", gromde Kees kwaadaardig. „Hou je mond maar didht verder, Joris. Die smeris houdt je voor het lapje. Laat hem naar de pomp lopen". ZEVENDE HOOFDSTUK „Ik zeg niet dat Joris een misdadigers- type is, dat hoor je mij niet beweren, lieve," wierp de heer Kamerlingh voorzichtig tegen, doch zijn dochter was niet meer tot bedaren te brengen. Haar ogen fonkelden en haar wangen hadden weirode blosjes van pure boosheid. „Bah, wat een misselijke houding," zei ze met een minachting, die een koningin waardig zou zijn geweest bij het veroor delen van het gekuip harer hovelingen, „wat een min gedoe is dat hier in huis. Eerst is het Joris hier en Joris daar, er wordt gesmeten met beste jongen en goeie kerel en ik weet al niet, en zo gauw komt hij in moeilijkheden, of er worden achter bakse opmerkingen gemaakt over zijn af komst en over die dingen waar hij part •tob deel aan heeft gehad. Is dat nou onze beroemde humaniteit? Ik weet wel dat Joris in een weeshuis is opgevoed en ik weet wel dat hij zijn ouders nooit gekend heeft, maar wat verandert dat in 's hemels naam aan zijn karakter? Is het soms voor zijn lol .geweest dat hij zijn jeugd heeft doorgebracht tussen vier muren en in ge zelschap van een stelletje verdoolde kin deren, terwijl andere jongens door hun moeder werden verwend en in bed gestopt en weet ik het allemaal meer? Kan je nu niet één ogenblik eens aan hèm denken zoals hij daar in die cel zit, in plaats van te zeuren over wat de mensen er wel van zullen zeggen? Bah! Is dat een manier om die arme jongen uit de narigheid te helpen? Ik zou wel eens willen weten „Elisabeth, hou je kalm. Je bent over je zenuwen heen en je weet niet wat je zegt. Ik waardeer het in je dat je in hem blijft geloven, dat doen wij ook, je moeder en ik, maar je moet de feiten onder ogen zien. In mijn functie vanDe heer Kamer lingh bracht het niet verder, want zijn dochter barstte los in een huilbui die alle verder spreken overbodig en nutteloos maakte. Mevrouw Kamerlingh gaf haar man een wenk om zijn mond te houden en haalde een glas water. „Kom kindje, drink eens, en probeer je te beheersen. Want met huilen komt Joris ook niet uit de misère," zei ze vriendelijk maar kordaat. Elisabeth nam een slok en gooide met een ruk haar verwarde haren naar achter. „Nee," zei ze flink, „dat is waar. Ik zal niet meer huilen. Ik ga naar die inspecteur Tak en ik zal hem vertellen wat een mise rabele nul hij eigenlijk is. Dat zal ik doen. Die kerel is gek. Het is gewoonweg bespot telijk om een eerlijke man die hard werkt voor zijn zaak zo eenvoudig in de cel te sluiten omdat hij. Ze hield plotseling op. Met een schrik die als een vlam in haar omhoog sloeg be dacht ze dat ze eigenlijk helemaal niet wist wat Joris had uitgehaald die avond toen hij gearresteerd werd. Wat had hij in 's he melsnaam daar bij die barak te maken ge had, en welke connecties onderhield hij met die twee boeven die in zijn gezelschap waren? Natuurlijk zou Joris het haar alle maal kunnen verklaren, het zou belachelijk eenvoudig zijn als hij het zou hebben uit gelegd. Maar waarom had hij haar niet in vertrouwen genomen? „Je gaat niet naar de heer Tak en zeker niet om hem te vertellen dat hij een nul is," zei Kamerlingh kalm. „Want Tak is een speurder die een nationale roem heeft en wanneer hij een zaakje uitzoekt kan je er zeker van zijn dat het tenslotte wordt opgehelderd. Als hij met Joris een vergis sing heeft gemaakt, zal dat zeker bl „Daar heb je het weer. Als hij.Na tuurlijk heeft hij een vergissing gemaakt," snikte Eli in een nieuwe opwelling van boosheid en verdriet tegelijk. „Ik ga w e 1 naar hem toe. Ik kan hier niet zo maar blijven zitten terwijl Joris daar in die cel zit opgesloten. Ik moet hem spreken." „Best, kind," zei haar moeder sussend. „Natuurlijk moet je naar Tak gaan en vra gen of je Joris te spreken kan krijgen. Maar blijf kalm en doe geen rare dingen. Weet je wat? Ik ga met je mee." En zonder te wachten op commentaar van haar man stevende Eli's moeder de kamer uit om haar mantel te halen. De heer Hart, juwelier en horloger, gluurde door zijn gordijnen en zei: „Het is waar. Het moet waar zijn, want de winkel is gesloten. Ze hebben hem gearresteerd. Heb ik 't niet voorspeld? Ik heb er al'dade lijk het mijne van gedacht toen ik van die achteruitgang hoorde. Mijnheer Helleboom heeft zich lelijk in de vingers gesneden, de hoogvlieger. Dat opent maar nieuwe zaken en koopt maar huizen. Jawel. Van ander mans geld, dat kan ik ook. Dat kan ieder een." Mevrouw Hart schikte bloemen in een vaas en zuchtte. „Ik denk zo dat die meester Kamerlingh moeilijk gemeente-ontvanger zal kunnen blijven als zijn aanstaande schoonzoon zich met inbreken bezighoudt," zei ze liefjes. „Dat arme meisje! Wij vrouwen zijn er al tijd maar de dupe van, dót is zo naar. Maar die twee dametjes Jutte zullen wel in haar schik zijn. Ze zullen nu wel kunnen blij ven wonen, denk je niet?" De juwelier luisterde niet naar de ver onderstellingen van zijn vrouw. Hij leek hevig geïnteresseerd en nam bij het naar buiten kijken niet eens de moeite meer om ongezien te blijven. „Vlug, kom hier," riep hij opgewonden, De uitslagen van de draverijen en ren nen van Zondag te Duindigt luiden: Belle d'or prijs (2100 m) Dead heat: 1. Qualiteit S 1.32.1; 2. Proximity 1.29.5; 3. Phenomenal 1.31.3. W. 3.60 6.80; p. PI- 2.30, 3.—, 4.90; k. 2.90, 6.30; c. 4.10, 3. La Classe-prijs (2500 m). 1. Oddity 1.28.9; 2. Nico the Saint 1.28.2; 3. Ortolaan S 1.28.2. W. 11.80; pl. 2.90, 3.70, 1.80; 20.40; c. 10.90. Criterium-prijs (1500 m). 1. Rêve d'Or B. 1.30.4; 2. Ronald 1.28.2; 3. Rita BH 1.32.9. W. 6.90; pl. 1.80, 2.30, 4.40; k. 19.30; c. 5.30. Multicolore-prijs (2100 m). 1. Prinses Julia B 1.26.8; 2. P. Louis II 1.26; 3. Our Bonni B 1.26.2. W. 3.30; pl. 1.70, 4.50. 2.90; k..6.30; c. 17.70. Qualla-prijs (2020 m). 1. Nellie Gregor 1.25.2; 2. My Darling 1.25.2; 3. Luxor 1.25.2. W. 7.90; pl. 2.30, 1.20; k. 5.40; c. 3.40. Rennen Britannique-prijs (1800 m). 1. Flying Gal 2. Aquavit; 3. Frédérique. W. 2.pl. 1.10 1.30, 1.10; k. 10.40; c. 4.50. Het Criterium (1600 m). 1. Silver Slip per; 2. Pistache; 3. Christina. W. f 2.60; pl. 5.20, 4.80; k. 21.40, c. 3.6Ó. Retriever-prijs (3300 m steeple-chase). 1. Dicky; 2. Nanouk; 3. La Chefta. W. ƒ2.90; pl. 1.40, 1.70; k. 3.—; c. 5.30. Omzet 85.783. Mereveld De uitslagen van de draverijen van Za terdag te Mereveld luiden: le wijnmaand-prijs (1280 m). 1. Roelina 1.34.8; 2. Rebecca 1.35.6; 3. Ria Olivier 1.36.2. W. 2.40; pl. 1.40, 2.—, 2.40; k. 6.c. 8.50. 2e wijnmaand-prijs (2100 m). 1. Persim mon 1.28.5; 2. Oosting's Oogappel 1.28.5; 3. On of Eve 1.28.9. W. 2..70; pl. 1.50, 2.—, 1.80; k. 5.70; c. '4.60. 3e wijnmaand-prijs (2100 m). 1. Post- duifje K 1.32.9; 2. Peter de Groote 1.33.4; 3. Qui Gagne A 1.36.3. W. ƒ11.50; pl. ƒ2.60, 1.50, 1.50; k. 14.40; c. f 5.40. 4c wijnmaand-prijs (1620 m). le serie: 1. Querie 1.30.6; 2. Orkaan O 1.28.7; 3. Od dity 1.28.7. W. 16.20; pl. 8.10 2.10, 4.40; k. 4.80; c. 5.40. 2e serie: 1. Oslrogatta K 1.28.9; 2. Ko ningin Draisine G 1.29.3; 3. O Brewer 1.30.5. W. 9.20; pl. 2.90, 2.20, 3.90; k. 21.40; 9.80. Finale: 1. Ostrogatta K 1.29.7; 2. Neme- tor B 1.27.6: 3. Koningin Draisine G 1.29.7. W. 3.40; pl. 1.60, 1.90, 5.50; k. 5.80; c. 3.80. 5e wijnmaand-prijs (2600 m). 1. Miss Zelda 1.28.8; 2. Meintje V 1.29.5; 3. Meta Dynamic 1.29.8. W. 10.30; pl. 3.20, 2.50; k. 17.30; c. 3.40. 6e wijnmaand-prijs (2200 m). 1. Meerkol S 1.28.3; 2. Norbert M 1.27.4; 3. King Spen cer 1.27.7. W. 7.10; pl. 2.30, ƒ2.20, ƒ10.20; k. 16.10; c. 5.50. Omzet 41.751. „daar heb je het al! Politie! Ze gaan een huiszoeking doen! Politiemannen in bur ger, drie tegelijk! Ze gaan met een sleutel naar binnen, verdraaid! Wie weet komen ze er straks met die vermiste brandkast uit!" Als Tak gemeend had dat hij in de win kel van Joris iets zou vinden waardoor hij wijzer zou worden, dan werd hij bitter te leurgesteld. Hij dobberde op een zee van twijfels. Die Helleboom, dacht hij, heeft iets dat me niet bevalt. Hij is te oprecht. Hij moet óf doodonschuldig zijn, óf door trapt geraffineerd en in beide gevallen kom ik geen stap verder met hem. Dat verhaal, over die oude Klaverman leek me zó uit de duim gezogen, en toen ik het ging contro leren klopte het als een bus. Dat verschafte die twee zware jongens wel een alibi, maar die Helleboom niet. Helleboom hééft niets aan een alibi, dat is juist de moeilijk heid. Hij heeft die nacht in zijn pension geslapen, dat staat vast. Maar evengoed kan hij degenen, die de brandkast verdon keremaand hebben, vrije toegang via zijn winkel naar de achterkant van de bank hebben verleend. Als dat achterste poortje nou niet van binnen uit geforceerd was, liet ik hem schieten. Maar nu heb ik de keus tussen een man die hard geld nodig heeft als verdachte en twee oude dames die te verlegen zijn om op straat te komen. Na tuurlijk neem ik die man! En dat is Helle boom. Maar wat voor een rol heeft hij ge speeld? Als ik in zijn winkel geen enkele aanwijzing vind, moet ik hem loslaten. Net als die twee bandieten, die ik met spijt heb moeten laten gaan. Maar ik houd hen in de gaten." En hoe hij ook zocht, Tak vond niets, letterlijk niets „Alleen de huiszoeking nog, juffrouw Kamerlingh," had Tak tegen Eli gezegd, „en daarna bestaat de mogelijkheid dat ik uw verloofde kan vrijlaten. Het spijt mij meer dan ik zeggen kan, maar dit gevalle tje moet opgehelderd worden en daar voor moet alles wijken. Ik beschuldig uw verloofde nergens van. Er zijn alleen ver dachte omstandigheden en dat is alles. Ik beloof u dat ik mijn best zal doen om vast te stellen dat de heer Helleboom vol komen onschuldig is. Kijkt u eens, dat is mijn opdracht. Ik ben er niet enkel om mis dadigers te vangen. Ik ben er eigenlijk veel meer om onschuldigen recht te doen we dervaren. En ik hoop dat uw verloofde tot deze laatste categorie hoort dat zal nie mand meer genoegen doen dan mij." Eli was begonnen met op hoge toon van Tak te eisen dat Joris op vrije voeten zou worden gesteld, doch haar moeder had haar al gauw gekalmeerd en Tak had geamu seerd geluisterd naar het begin van het ge sprek, waarin hij in het geheel geen aan deel had. „Ze is erg uit haar evenwicht," zei me vrouw Kamerlingh, „en u 2?ult dat wel be grijpen. Ze wil haar verloofde helpen, maar ze is machteloos. Dat is de moeilijkheid. Ik hoop dat u haar wilt excuseren." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6