Britse troepen vliegen naar Kenya om Mau Mau-terreur te bestrijden In UNO-Assemblée dreigt splitsing volgens ras Weerbericht Overdenking Silo voor het golvend graan Honderden inheemse overtreders van apartheidswetten veroordeeld Nauwere Britse binding m et Schu n i a n -ge mee tisch ap Noodtoestand afgekondigd Krachtig antwoord Gouverneur: „Situatie is ernstig", huizen der blanken lijken forten Actie tegen Kikoejoe's KENYA Oud-minister Neher bij auto-ongeluk gewond Het woord is aan Gekleurde volken solidair en mét steun van Sovjet-Unie in de meerderheid Keizerin van Vietnam naar Haarlem Hoge Oost-Duitse politie man wijkt uit naar West-Berlijn Kasjani eist boycot van Britse goederen Chinese troepen in Korea krijgen opium Ongehoorzaamheid in Zuid-Afrika 67e JAARGANG No 88 DINSDAG 21 OCTOBER 1952 296e JAARGANG No 248 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarleif. T TT "11 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- mm** I 1^^ I Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor B W ^0 |r I B 1 C I B tT l f 1 l^| I Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. V J I I III 1 J| ^^1 L I V Jk L J 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE AMERIKAANSE generaal Bradley, die chef van de staf en dus heel hoog ge zeteld is onder de generaals dezer wereld, heeft onlangs verklaard dat 1954 het cri- tieke jaar zou worden. Dit natuurlijk in de zin van oorlogsgevaar tussen Oost en West. Enerzijds doet zulk een verklaring opnieuw twijfelen aan de juistheid der stelling, dat men door zich sterk te bewa penen tegenover de sterke bewapening van een ander de vrede zou kunnen bewaren. Een stelling waarin menigeen overigens nooit geloofd heeft en ik ook niet, al berust zij op een woord der oude Romeinen dat in vertaling luidt: „Als gij de vrede wilt, bereidt u ten oorlog". De oude Romeinen spraken dat woord trouwens uit in een tijd, waarin het met de krachtsverhoudingen in de wereld totaal anders gesteld was. Iemand kan erkennen, dat bij de na de oorlog voortgezette bewapening der Sovjet- Unie het Westen geen andere keus over bleef dan zich ook maar weer te gaan bewapenen, zonder daar nochtans aan toe te voegen dat dit nu de aangewezen weg is om de vrede te waarborgen. Anderzijds houdt de verklaring van ge neraal Bradley omtrent het critieke jaar 1954 iets bemoedigends in. Nauwkeurige waarnemers moet het namelijk opgevallen zijn, dat voorspellingen omtrent het cri tieke jaar het steeds op zekere afstand van ons houden. Ik herinner mij dat indertijd het jaar 1950 als zodanig aangeduid werd. Dat gebeurde een paar jaar tevoren. Daar op kwamen prompt '51, '52 en '53 aan de beurt, steeds op gepaste termijn. Als het critieke jaar in deze trant voor ons blijft wegdeinzen in de toekomst zullen wij het hopelijk nimmer bereiken, ofschoon ik ge loof dat om dat te verhinderen op den duur andere maatregelen zullen nodig zijn dan juist bewapening. Gij kunt die nu wel on denkbaar achten, maar hadt gij enige jaren geleden verwacht dat in October 1952 door toedoen van Europese regeringen een commissie zou bijeenkomen met de op dracht, een ontwerp voor een Europese grondwet te maken? Natuurlijk is die daar mee nog lang niet verwezenlijkt, maar niet temin is men nu zeer onmiskenbaar op een weg, die enkele jaren geleden nog door zovelen als dwaas idealisme of liefst utopie werd aangeduid. In de verhoudingen in de Sovjet-Unie en in het beleid van Moskou zouden ook binnen enkele jaren verande ringen kunnen intreden. Het is zelfs waar schijnlijk. De gedragingen en dus ook het beleid van mensen, en daarmee van rege ringen, zijn niet lang onveranderlijk. Er gebeurt bovendien meer in de wereld dan alleen in het Westen en in de Sovjet-Unie, die haar niet gezamenlijk vormen. Daar worden wij telkens aan herinnerd. Hetgeen in die andere delen der wereld gebeurt kan niet zonder invloed blijven. Velen raken niet uitgeschreven, niet uit gerekend en niet uit-voorspeld over de kansen op een derde wereldoorlog. Dit overdenkend moet men wel de overweging maken, dat de wereld nooit een veilige verblijfplaats voor de mens is geweest. In vorige eeuwen werd hij weliswaar niet door wereldoorlogen bedreigd, maar des te meer ioor epidemieën, door het ontbreken van hetgeen wij de meest elementaire hygiëne xchten, door tal van ziekten die de medi sche wetenschap nu met succes bestrijdt en waartegenover zij toen machteloos stond. De gemiddelde levensduur, ook als men de grote zuigelingen-sterfte van die tijden bui ten beschouwing laat, was dan ook eeuwen lang aanmerkelijk lager dan nu. Dit be peinzend komt men meteen tot de gedachte, dat men zich in het verleden veel minder dan nu scheen te bekommeren om de vraag, wat binnen enige jaren wel eens zou kun nen gebeuren. Men was dus sterker bereid, het leven met al zijn kwade kansen te aan vaarden. Ofschoon de ziekten, vooral die in epidemische vorm, naar verhouding grotere verwoestingen van jong leven aanrichtten in de mensheid dan zelfs de massale oor logen van later tijd. Ge kunt die rustiger levenshouding uit een dieper religieus besef verklaren. Ge kunt overigens vaststellen dat het ook in deze tijd niets baat, zich angstig te verdiepen in de vraag of binnen enkele jaren een derde wereldoorlog zal losbarsten: een vraag overigens, die nie mand beantwoorden kan. Ook generaal Bradley niet. Generaal Bradley kan mij nog meer ver tellen. Als hij dan maar doorgaat met „het critieke jaar" op enige afstand in de toe komst vast te leggen. Als hij, of zijn opvol ger, of een van zijn onder-stafchefs (want eigenlijk is hij het hoofd van chefs-van staven) binnen een jaar of zo zijn voor spelling naar 1955 verschuift, hoop ik u weer aan het verloop te herinneren. Misschien is de toegenomen spanning in de wereld omtrent de kans op oorlog ook een gevolg van het bij velen ontwaakt be sef, dat de mensheid in staat moet zijn oor log die zij zelf schept te voorkomen. Het weten dat daar middelen voor te vin den en toe te passen zijn heeft wellicht onrust en spanning doen toenemen. Anders dan bij vorige geslachten, die zulk wel slagen volstrekt onuitvoerbaar achtten. Als dat zo is moeten wij, die dit beleven al slapen velen van ons geen minuut korter vanwege de kans dat er wel weer eens oorlog "kon komen het aanvaarden als verschijnsel van een tijd, die nieuwe wor ding inluidt. Hetgeen de meest hoopvolle bedachte is, die men hierbij kan aanvaar den. P- BERLIJN (Reuter). De plaatsvervan gende chef van de criminele politie in Oost- Berlijn, de 39-jarige Heinz Tacke, is naar West-Berlijn uitgeweken omdat, naar hij zei, hij de politiemethoden in Oost-Berlijn niet met zijn geweten in overeenstemming kon brengen. TEHERAN (Reuter) De voorzitter van de Perzische Kamer, Kasjani, heeft Maandag aangedrongen op een volledige boycot van Britse goederen, wanneer de verbreking van de diplomatieke betrekkin gen met Engeland een feit zal zijn. LONDEN, (Reuter). Naar te Londen is meegedeeld, is voor geheel Kenya de noodtoestand afgekondigd. De maatregel is genomen, aldus een verklaring van de Britse regering, om de politie in staat te stellen, de personen, die zij verantwoordelijk acht voor de wanordelijkheden van de laatste maanden, te arresteren. Reeds meer dan 130 verdachten zijn in middels aangehouden. In Kenya zijn de laatste tijd meer dan 40 moorden gepleegd, waarvan 13 in de afgelopen vijf weken. Talrijke personen hebben bij aanslagen verwondingen opgelopen. Voorts hebben zich gevallen van brandstichting voorgedaan. Nadat gouverneur Sir Evelyn Baring de af kondiging van de noodtoestand bekend had gemaakt, zijn honderden leden van de blanke en de inheemse politie, gesteund door twee bataljons mili tairen met pantserwagens, het gebied van de Kikoejoe's binnengetrokken, op zoek naar leden van de Mau Mau, het geheime genootschap, dat van de wandaden wordt verdacht. Honderden leden van de Kikoejoestam werden bijeengedreven. Britse troepen uit de Suez-kanaalzöne die per vliegtuig worden overgebracht, zijn gisteren in Nairobi aangekomen. Enige uren vroeger stoomde de Britse kruiser Kenya de haven van Mombasa binnen. De gehele politiemacht van de kolonie en de vrijwillige politiereserve is ingezet om leden van de Kikoejoe-stam, die naar men gelooft de kern herbergt van de Mau Mau, op te sporen en aan te houden. Alle wegen naar en uit het gebied van de Kijoejoe's worden afgesloten. De gouverneur van Kenya, Sir Evelyn Baring, heeft in een radiorede als zijn mening uitgesproken, dat de gewelddaden volgens een plan moeten zijn gepleegd. De misdrijven van de Mau Mau zijn snel in aantal, driestheid en barbaarsheid toege nomen. Binnen een beperkt doch belang rijk gebied heeft de beweging van de Mau Mau een ernstige toestand van wanorde ge schapen. De regering heeft derhalve, met volledige voorkennis van de Britse minister van koloniën, drastische maatregelen ge nomen om een verergering van de toestand te verhinderen. Er is goede hoop op ver snelling van het tempo van de woning bouw voor inheemsen, uitbreiding van het onderwijs aan inheemsen en verbetering van de positie der inheemsen in het bur gerlijk bestuursapparaat. Al deze dingen zouden niet verwezenlijkt kunnen worden indien er geen eind zou komen aan de on geregeldheden, aldus de gouverneur van Kenya. Brandstichting Leden van de Mau Mau hebben Zondag avond de gebouwen van een poloclub in Nairobi in brand gestoken. De gebouwen brandden geheel af. Ook een stuk weide grond in de omgeving, toebehorend aan blanken, werd in brand gestoken. Zondagavond zijn 41 Afrikanen, onder wie enige vrouwen, aangehouden, die deel namen aan een plechtigheid van de Mau Mau. In Noord-Kenya is het lijk van een in heemse politie-agent gevonden. Drie leden van de Kikoejoe-stam zijn gearresteerd, be schuldigd van moord, en 27 leden, beschul digd van het deelnemen aan een plechtig heid, die aan de moord voorafging. In Nairobi ziet men het besluit om een SEOEL (Reuter). Amerikaanse troe pen hebben in de centrale Koreaanse front sector hardnekkige aanvallen der Chinezen op de „driehoeksheuvel" afgeslagen. Onge veer vierduizend man Chinese troepen poogden verscheidene malen een hoog punt van een heuvelmassa, die een uitgestrekt gedeelte van het front beheerst, te verove ren. Zij slaagden hier tenslotte in. De Amerikaanse militairen zijn van me ning dat een aantal Chinese communisten verdovende middelen kreeg toegediend, vóór zij in de strijd werden geworpen. Een officier van de Amerikaanse militaire ge neeskundige dienst verklaarde, dat in de zakken van verscheidene gedode of gewon de Chinese soldaten opiumpillen zijn ge vonden. Kenya, met de hoofdstad Nairobi is ge legen in Oost-Afrika en is sinds 1920 gedeeltelijk een Britse kroonkolonie en gedeeltelijk protectoraat. Het landis zeventien maal zo groot als Nederland en telt half zoveel inwoners. Van de kust van de Indische Oceaan loopt het trapsgewijze op naar het binnenland. De bevolking is verdeeld in stammen met Sultans en Sjeiks aan het hoofd. Talrijke Zweedse, Franse, Britse en A merikaanse zendingsgenootschappen en een Rooms-Katholieke missie zijn er gevestigd. Zowel tropische als Europese producten worden verbouwd, zoals rijst, maïs, tarwe, kaffer koren, cassave, aardappe len en groenten. In 1948 had 't een invoer van 42.010.544 gulden en een uitvoer van 25.831.411 gulden. Sedert 1837 was dit bosrijke ge bied aan de Sultan van Zanzibar onder worpen. In 1885 probeerde zowel Duits land als Engeland vaste voet in dit deel van Afrika te krijgen. Engeland won dit „duel" in 1887, en tot op heden heeft het het bestuur van Kenya in handen. geheel bataljon over een afstand van 4.000 kilometer door de lucht aan te voeren als een bewijs, hoezeer de situatie ver ergerd is. Vrijwel alle huizen van blanken gelijken op forten. Ieder, die daartoe in staat is, draagt dag en nacht wapens. In het gebied, waar de Mau Mau op treedt, woont ongeveer een milïioeri leden van de Kikoejoe-stam. De eerste secretaris van de regering, Henry Potter, heeft vanochtend in de wet gevende raad meegedeeld, dat de toestand thans onder controle is. Men is van mening, dat de in de loop van de nacht gearresteer den in hoofdzaak verantwoordelijk zijn voor de wetteloosheid van de laatste maanden. Onze correspondent in Londen schrijft: De algemene opvatting in Londen is, dat de Britse regering met het krachtige optre den in Kenya het juiste antwoord heeft gegeven op de aldaar woedende terreur. De bedoeling thans is om met één slag een eind te maken aan de terroristische activiteit, die de afgelopen weken het nor male leven in de kolonie heeft verlamd. De Lancashire Fuseliers, die onlangs in Ismailia (Egypte) in actie waren tegen de Egyptische terroristen, zijn thans beschik baar om overal in Kenya op te treden tegec verstoring van de orde. Behalve de Fuse liers zullen een derde bataljon en nog twee compagnieën uit Uganda en Tanganyka naar Kenya worden gezonden. Een eskader Britse bommenwerpers, dat gisteren uit Nairobi naar Engeland zou te rugkeren, na zes jaar cartografische arbeid in Britse gebieden verricht te hebben, wordt in reserve gehouden. De arrestaties in Kenya zouden nog wel eens sensatie kunnen verwekken, aangezien verwacht wordt, dat de Mau-Mau leden bezit onder Europeanen. Het is reeds enige tijd duidelijk, dat zij volop over geld beschikt, want elke keer dat een lid voor het gerecht kwam kon hij zich de beste rechterlijke bijstand veroor loven. Het is voorts vrijwel zeker, dat de Mau- Mau verbindingen onderhoudt met com munistische agenten in de kolonie, wier doel het is een revolutie in geheel Oost- Afrika te verwekken. Gistermiddag zijn de heer L, Neher, oud minister van Verkeer en Waterstaat en directeur-generaal van de P.T.T., en prof. ir. G. H. Bast, buitengewoon hoogleraar in de electrotechniek te Delft, gewond geraakt bij een auto-ongeval, dat gebeurde ter hoogte van Waddinxveen. Beide heren waren van Arnhem op weg naar Den Haag. Bij het inhalen van een vrachtauto, die eveneens naar links uit week, werd de auto van de heer Neher in de berm gedrongen, waardoor zij omsloeg. De heer Neher kreeg een hoofdwond en een hersenschudding, en prof. Bast een Pichler De caricatuur geeft vaak een ge trouwer beeld dan de fotografie. schouderfractuur. De chauffeur van de auto kwam met de schrik vrij. De toestand van de heer Neher en prof. Bast is zeer bevredigend. Zij werden naar het Diaconessenhuis Bronovo te Den Haag overgebracht. Kapitein ter zee G. B. Fortuyn van de marinestaf te Den Haag zal op 4 November per vliegtuig naar Nieuw Guinea vertrekken. Hij zal kapitein ter zee S. den Boeft aflos sen als Commandant Marine Nieuw Guinea. NEW YORK, (ANP) De opmerking, door de Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de UNO, D. J. von Balluseck, vorige week tegenover de correspondent van het ANP gemaakt, dat op de Algemene Vergadering het gevaar zou kunnen gaan dreigen van het ontstaan van een scheids lijn tussen blanke en gekleurde volken, is reeds spoediger dan menigeen verwacht te door de feiten waar gemaakt. De As- semblée was nog maar twee dagen aan de gang, toen de kwestie van de Zuid-Afri kaanse apartheidspolitiek een splitsing tussen de gedelegeerden teweeg bracht, die een groepering volgens ras vrij dicht be naderde. Tussen de huisjes aan de Ringvaart bij de Cruquiusbrug is een graansilo verrezen waarvan de bouw grotendeels voltooid is. De hoogte van deze silo is ongeveer 26 meter. JOHANNESBURG. (Reuter). In de Zuid-Afrikaanse steden Peddie (Kaappro vincie), Bloemfontein, Durban en East- London zijn Maandag in het geheel-358 personen veroordeeld wegens overtreding van de apartheidswetten. De overtredin gen waren het zich niet storen aan de be palingen betreffende de avondklok, het niet overleggen van belastingkwitanties, luidruchtig zijn en het zich op straat be vinden zonder identiteitspapieren. Te Peddie werden 69 inheemsen, onder wie vrouwen, veroordeeld tot een boete In een programma dat wordt verzorgd door de JARO, de Jeugd Amateurs Radio Omroep, ter gelegenheid van de Dag der Verenigde Naties op 22 October a.s. spreekt minister-president dr. W. Drees tot de Nederlandse jongeren. Foto: dr. Drees voor zijn toespraak voor de jongeren. Naast hem de algemeen secretaris van de JARO de heer Herman Stok. van zes pond sterling of drie maanden ge vangenisstraf omdat zij zich schuldig had den gemaakt aan bovengenoemde overtre dingen. In deze stad zijn sinds het begin van de actie van burgerlijke ongehoor zaamheid reeds meer dan 600 personen aangehouden. Alle beklaagden verkozen de gevange nisstraf boven het betalen van de boete. Te Kaapstad hebben verzekeringsmaat schappijen aangekondigd, dat de premies voor verzekeringen tegen brandschade ten gevolge van ongeregeldheden zullen wor den verhoogd. Twee Inheerrisen, die Zaterdag bij de ongeregeldheden te New Brighton waren gewond, zijn aan hun verwondingen be zweken. Het dodencijfer is hiermee tot 13 gestegen. Volgens een voorlopige schatting is in de inheemsenwijk voor een millioen gul den schade aangericht. Naar pas thans blijkt zijn de reizigers van een trein, die het station van New Brighton naderde toen de strijd hier op zijn hevigst was, aan het gevaar ontsnapt, doordat de ma chinist bij het zien van de vijandige me nigte het station in volle vaart voorbij reed. Haarlem zal de volgende week Dinsdag het bezoek ontvangen van Keizerin Nam Phuong van Vietnam. De gade van Bao-Dai van deze met Frankrijk geassocieerde staat wordt verge zeld van haar zwager, die ambassadeur van Vietnam in Parijs is, van een nichtje en van haar secretaris. Het hoge bezoek geldt in het bijzonder de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij, waar de Keizerin de laatste beletselen zal wegnemen voor de te water lating van het motorschip „Ville de Saigon", dat genoemd is naar de hoofdstad van Vietnam. De Keizerin verblijft op het ogenblik in Parijs. Het dubbelschroefmotorschip „Ville de Saigon" wordt gebouwd voor rekening van Société anonyme Denis Frères te Parijs. Het is bestemd voor passagiers- en vrachtvervoer tussen de havens aan de Vietnamese kust en heeft accomodatie voor 84 eerste klasse passagiers. De derde klasse biedt plaats aan 34 personen en bo vendien zullen 330 tussendeks passagiers vervoerd kunnen worden. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte over alles 89.70 meter, breedte 11.95 meter, waterverplaatsing bij een diepgang van 4.53 meter ongeveer 2750 ton, waar van ongeveer 1400 ton nuttige lading. Het schip is voorzien van een moderne lucht verversingsinstallatie. LUXEMBURG (Reuter). Het hoge gezagsorgaan der Europese gemeenschap voor kolen en staal en de bijzondere missie van Engeland te Luxemburg hebben beslo ten een gemeenschappelijke commissie te benoemen, zo is Maandag te Luxemburg bekendgemaakt. In een communiqué is medegedeeld, dat het streven dezer com missie er op gericht zal zijn een nauwe samenwerking te bereiken tussen de ge meenschap en Engeland. In de commissie zullen onder andere zitting hebben de voor zitter van het hoge gezagsorgaan en de leider van de Engelse delegatie. Verder werd bekendgemaakt, dat onge veer 150 deskundigen op het gebied van kolen en staal, die industriëlen, vakver enigingen en regeringen vertegenwoordi gen van de landen van het plan-Schuman, op 27 October te Luxemburg bijeen zullen komen. Het doel van de conferentie is volgens het communiqué opstelling van een alge meen rapport over de situatie in de ge meenschap, dat het hoge gezagsorgaan moet voorleggen aan de Assemblée wan neer deze in Januari bijeenkomt. Dit rap port zal een algemeen beeld geven van de vooruitzichten voor investeringen en ont wikkeling in de aangesloten landen gedu rende de komende vijf jaren. De voorzitter van het hoge gezagsorgaan van de kolen- en staalgemeenschap, Jean Monnet, heeft verklaard te hopen, dat Amerika spoedig een „gemengde commis sie" zal instellen, gelijkend op de commis sie, die een verbinding tussen de K.S.G. en Groot-Grittannië zal vormen. Toen de Zuid-Afrikaanse gedelegeerde geprotesteerd had tegen de plaatsing van deze aangelegenheid op de agenda (zoals voorgesteld door Indonesië, India, Irak en tien andere Aziatische landen) wilde de Canadese voorzitter, Pearson, de verga dering eerst laten stemmen over de com petentie-kwestie en pas daarna over de plaatsing van het punt op de agenda. In de opinie van vele gedelegeerden zou deze volgorde de aanneming van het punt aan zienlijk hebben bemoeilijkt en bijgevolg bestreden zij het recht van de voorzitter om over de competentie-kwestie te laten stemmen. Dit zou volgens hen pas later, bij de behandeling van het punt in de po litieke commissie, ter sprake kunnen ko men. Pearson's beslissing die door Wy- sjinski veroordeeld werd als „juridische onzin" en als een poging om de rechten van de Assemblée aan te tasten werd aan stemming onderworpen en deze stem ming toonde een ongekende eensgezind heid van Aziaten, Zuid-Amerikanen, Afri kanen (behalve Zuid-Afrika natuurlijk) plus de Oost-Europeanen, een totaal van 43 stemmen. Op de hand van Pearson wa ren alleen de blanke leden van het Britse gemenebest, de Verenigde Staten, Frank rijk en de Benelux-landen, in totaal 10. De anderen onthielden zich. Toen onmiddellijk daarna gestemd werd over de plaatsing van de Zuid-Afrikaanse kwestie op de agenda, kwam dit voorstel er door met 45 stemmen vóór (de Benelux- landen onthielden zich bij deze stemming). Het is duidelijk, dat als deze splitsing tot een min of meer blijvende groepering in de Assemblée zou leiden, de voormalige koloniale landen (inclusief Latijns-Ame- rika) een meerderheidsrol zouden gaan spelen. Bovendien zouden zij bij tal van kwesties op de steun van het Sovjet-blok kunnen rekenen. Numeriek zouden de Noord-Atlantische democi-atieën daar te genover slechts een zwakke minderheid vormen. Men kan echter niet aannemen, dat deze groepering inderdaad van lange duur zal blijken te zijn, daar Latijns Ame rika zich stellig niet blijvend aan de kant van de Sovjet-Unie zal willen scharen, terwijl ook verscheidene van de Aziatische landen, zoals Indonesië, uit overwegingen van neutraliteitspolitiek een dergelijke blokvorming zullen vermijden. Maar het lijdt geen twijfel, dat debatten zoals die over Tunis, Marokko en Zuid-Afrika, tij dens deze Assemblée in het teken van zulk een blokvorming zullen staan. Lof voor Nederland De afgevaai-digde van Irak zei dan ook, dat deze zitting van de Assemblée een voornaam ogenblik in de wereldgeschie denis zou vormen „omdat ze ons een toets steen geeft voor de internationale betrek kingen tussen de Europese landen ener zijds en de Aziatische en Afi-ikaanse vol keren anderzijds". Bij implicatie prees hij Engeland en Nederland voor hun politiek, die tot de onafhankelijkheid van India, Pa kistan, Indonesië, Ceylon en Birma had geleid en hij sprak de hoop uit, dat andere koloniale machten ditvoorbeeld zouden volgen. Ook de Canadese gedelegeerde sprak van de vér-ziende blik en de lei ding-gevende politiek van Engeland en Nederland in dit opzicht. Wat de tegenstelling tussen de tegen woordige koloniale mogendheden en haar bondgenoten enerzijds en de nog bestaande koloniën anderzijds betreft kan Achesons rede als een duidelijke poging tot een compromis worden gezien. Acljeson ver klaarde, dat het niet de taak van de Assem blée is, de betrokken partijen regelingen óp te leggen, doch „het is de primaire functie van de UNO, een gunstige atmos feer te scheppen voor regelingen, die in ovei-eenstemming zijn met de principes van het handvest maar die door de rechtstreeks betrokken partijen zouden moeten worden uitgewerkt". Deze woorden zullen gevoeglijk kunnen worden beschouwd als een aanwijzing van de koers der Amerikaanse delegatie. ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met overdrijvende wolken velden. Overwegend matige wind tus sen Noord en Oost. Aanhoudend koud weer met op vele plaatsen lichte nacht vorst. 22 October Zon op 7.17 uur. onder 17.31 uur. Maan op 11.57 uur, onder 18.46 uur. Hoog en laag water in IJmuïden Dinsdag 21 October Hoog water: 4.47 en 17.04 uur. Laag water: 0.37 en 12.47 uur. Woensdag 22 October Hoog water: 5.23 en 17.40 uur. Laag water: 1.10 en 13.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1