Vrijheid der ondernemers moet zo min mogelijk beperkt worden K UI PERS IJmuidenaren werden verdacht van het plegen van meineed Korten bondig T. J. Twijristra: Fiscale lasten belemmeren verdere investeringen Verbond van Neder landse Werkgevers bijeen KUIPERS Haarlemse rechtbank Volkswagens te huur zonder chauffeur Koren van Beethoven in Minerva-Theater VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 8 Amateurtoneel „Kinderen van ons volk" De „Tyne" maakte een sleepreis van 11.000 mijl OPTICIEN ZIJLSTR. 92 Voorstellen voor subsidie in Heemstede en Zandvoort St. Nicolaas houdt maar één intocht in Heemstede Nieuwe Christelijke school in Haarlem-Noord Omkoperij op Bonaire TAXI 15000 Plein 35 - Tel. 15000 17000 Met instrumentale en vocale solisten Filmavond „Snelverband" Verdediger van Van der Waals wegens smaad veroordeeld De algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, Welke vandaag en morgen in de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag wordt gehou den, is met een rede van de verbondsvoor zitter, de heer T. J. Twijnstra geopend. De voorzitter zei onder meer, dat er een toenemende overheidsinvloed op het maat schappelijke leven in het algemeen en op het bedrijfsleven in het bijzonder is te con stateren. De ondernemers aanvaarden, dat de overheid optreedt als hoedster van hef algemeen belang en in vele gevallen regels stelt en uitwassen keert. „Wij wijzen echter in ieder geval die maatregelen af, die, hetzij in beginsel, het zij als noodzakelijk gevolg, koersen in de richting van staatssocialisme of van boven af gedirigeerde plan-economie," zeide de heer Twijnstra. „Wij aanvaarden overheidsingrijpen in het bedrijfsleven alleen dan, wanneer wij menen, dat het algemeen belang dat eist en alleen in zulk een vorm, dat daardoor de vrijheid van de ondernemer zo weinig mogelijk belemmerd wordt." Ondernemingsraden Met betrekking tot de Wet op de Onder nemingsraden werd opgemerkt, dat de ondernemingsraad als orgaan van overleg en samenwerking in en van het bedrijf een onmisbaar en uiterst nuttig instituut is. De totstandkoming verdient bij de onder nemers zeker geen tegenstand, maar in tegendeel begrip en medewerking. Ten aanzien van de P.B.O., zei de heer Twijnstra, dat het goed zal zijn, wanneer de ondernemers hun bezwaren hiertegen overwinnen en meer dan tot nu toe er toe overgaan het initiatief te nemen tot over leg met de georganiseerde arbeiders in hun bedrijf om te komen tot een bedrijfschap, zij het aanvankelijk met sterk beperkte bevoegdheden. Tenslotte betoogde de heer Twijnstra, dat de belastingen thans tot een zodanige hoogte zijn gestegen, dat zij een rem vor men voor de ondernemingsmogelijkheden. Dc grenzen van het wenselijke en het mo gelijke der belastingen zijn overschreden. Wanneer men thans zijn oor te luisteren legt in industriële kringen, dan krijgt men ongetwijfeld de overtuiging, dat bij dalen de bedrijfsuitkomsten de fiscale lasten een ernstige belemmering gaan vormen voor verdere investeringen. Verdere investerin gen zijn een levensvoorwaarde voor hand having en verbetering van het levenspeil van onze bevolking. „Op de drempel van een Europese gemeenschap" De tweede spreker in deze vergadering, die onder meer door Prins Bernhard en door de ministers De Bruijn en Zijlstra werd bijgewoond, was de heer L. A. Be- kaert, voorzitter van het Verbond der Bel gische Nijverheid, die tot onderwerp van zijn rede had gekozen: „Op de drempel van een Europese gemeenschap." Hij gaf een schets van het Europa van veertig jaar ge leden, toen het economisch nationalisme, dat in amper twintig jaar tijd de gehele De personeelsvereniging van Sociale Zaken gaf Donderdagavond in gebouw „St. Bavo" een voorstelling van Anton Cool en's „Kinderen van ons volk". Zoals de lezer van Coolen's werken wel bekend zal zijn, heetf de schrijver in dit toneelspel ook zijn roman „De schone voleinding" verwerkt, daarmee tot een geheel vormend wat in zijn boeken over twee delen ligt verspreid. Het toneelspel, dat nu is ontstaan, blijft voor de lezer van de boeken altijd maar een surrogaat. Hij ziet in de meeste geval len de aanzet tot de figuren; de handeling wordt samengedrongen op één plaats en de scène van de moord zogoed als die der „overweldiging" zijn voor amateurs wel zo reëel, dat zij erin moeten tekortschieten, omdat zij ze met hun technic niet kunnen klaarspelen. Wel geeft „Kinderen van ons volk" gelegenheid tot typeren. Het is om zijn strekking een stuk, dat het bij het publiek goed doet. Het is op de twee uitzonderingen, die ik al aanwees, na een dankbaar speelobject voor menige vereni ging en als het goed wordt gespeeld zal het de zaal een avond lang aangenaam en soms zelfs ontvoerend bezig houden. De voorstelling, zoals die zich gisteravond voor ons oog voltrok, mag men gerust ac ceptabel achten. Er waren met name twee rollen wel heel goed bezet. Ik kan tenmin ste niet anders dan veel waardering heb ben voor het gevoelige en natuurlijke spel van Ada Ree als Marie, de jonge boeren- dochter, die zo moeilijk een keus kan ma ken uit haar vrijers en aan wie tenslotte een hard deel van het leven beschoren is. Ook Daan Spaargaren onderscheidde zich door zijn vertolking van Godefridus v. d. Breemortel. Hij overschreed de grens der pathetiek niet en dat is in dit stuk een grote verdienste, omdat dat gevaar maar akelig vaak voorhanden is. De pastoor van Carel Schouten zou heel wat aan kracht gewonnen hebben, als hij wat meer tekst- vast was geweest. Hij speelde hem nu niet uit. Dat deed Piet Westendorp als Klauske, de knecht, beter. Er was over het geheel nogal enige angst waar te nemen om zich in het avontuur van dit „uitspelen" te stor ten. Onwennigheid is daaraan niet vreemd. Het gebruik van het Brabantse dialect heeft er ook schuld aan. De spelers zitten aan hun tekst gebonden. Zij hebben de uit spraak erin gepompt en ze zijn er voort durend op geconcentreerd. Dat belet hen risico's te nemen, zich geheel te geven. Het viel met die uitspraak best mee, maar het spel werd er door beïnvloed. Gezien de beperkte mogelijkheden op een klein toneel had de regie een betere oplos sing voor de mise en scène moeten vinden dan ik nu waarnam. Het was schipperen met de ruimte. Aan het spel waren kenne lijk goede zorgen besteed. De toneelclub van Sociale Zaken zal, zich nauwgeze4 houdend aan de aanwijzingen der regie, het spelpeil kunnen opvoeren. Het zat er gisteravond in. P. W. FRANSE. wereldeconomie heeft ontredderd, vrijwel onbekend was. Dit nationalisme is in de hand gewerkt door een interne evolutie in de economie en nog meer door de techni sche vooruitgang. Het industrialisatieproces heeft zich niet krachtens het vrije spel der economische wetten voltrokken, niet uitsluitend ter be- vi-ediging van de behoeften van de ver bruiker, niet altijd hoofdzakelijk met het oog op de verhoging van de levensstan daard en de verruiming van de koop kracht, maar zeer vaak in het kader van de nationale politiek van ieder land, onder bescherming van tolmuren en subsidies. Men heeft de productie niet aangepast aan de behoeften van de bevolking, maar meer en meer de behoeften van de bevolking ondergeschikt gemaakt aan de behoefte van de productie. Na uitvoerig de plaats van Europa met zijn enorme voorraad grondstoffen ten op zichte van de V.S. beschreven te hebben, kwam de heer Bekaert tot de conclusie, dat de Europese productie en dientengevolge ook de Europese productiviteit ten koste van alles verhoogd moet worden. Hij geloofde niet, dat de toekomst van Europa ligt in een politiek van lage lonen. De grote hinderpaal bij de eenmaking van Europa ligt niet zozeer in de belangen tegenstellingen of in de technische moei lijkheden, dan wel in de grondige menings verschillen, welke onder de landen en in de landen zelf bestaan, over de te volgen economische politiek. Het initiatief, dat met de Benelux genomen is, is het meest hart verheffende voorbeeld geweest dat Europa sinds jaren heeft beleefd. De weerklank van dit gebaar is zonder weerga geweest, aldus de heer Bekaert. Minister Zijlstra belicht de economische situatie Vervolgens sprak prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, die in grote lijnen een beeld gaf van de econo mische situatie. In het eerste halfjaar van 1952 bedroeg het voordelig saldo van ontvangsten van het buitenland en betalingen aan het bui tenland op lopende rekening ruim één mil liard gulden tegen een tekort over het eer ste halfjaar van 1951 van 795 millioen gulden. Een aantal jaren na de bevrijding is het economisch probleem voor Nederland vóór alles geweest een productieprobleem. Thans is het ook, en niet in de laatste plaats, een afzetprobleem. Een verdere uitbreiding van de industrie is slechts mogelijk, indien de afzet in het buitenland zeer aanzienlijk kan worden vergroot. Op onze buitenlandse markten kan men tendenzen waarnemen, die ons met zorg vervullen, zo zei de minister. Indien deze tendenzen van groeiend na tionalisme zich zouden kunnen doorzetten, zal hiermede de internationale handel in ernstige mate afbreuk worden gedaan. Indien men onverhoopt aan de aandrang tot bescherming gevolg zou geven, moet de toekomst van de vrije wereld niet alleen op economisch, doch ook op politiek en militair terrein somber worden beoordeeld. In een zodanige ontwikkeling ligt voor Nederland een zeer groot gevaar. Neder land zal zijn traditionele politiek van vrij handelgezindheid zo veel als in zijn ver mogen ligt dienen voort te zetten. Onze vrijhandelspolitiek legt op het Nederlandse bedrijfsleven een zware taak om door een onvermoeibaar streven naar verlaging van de kostprijs de buitenlandse concurrentie het hoofd te bieden. Uitbreiding der industrie nodig Ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het pre sidium van de raad van bestuur der N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken, sprak over „Groei der Nederlandse Industrie een le vensvoorwaarde voor ons volk". Tot behoud en vergroting van de wel vaart is een sterke groei van de Neder landse industrie een absolute voorwaarde, zo zei hij. Ter verwezenlijking van deze groei zal er een samenwerking tussen overheid, ondernemers en arbeiders moeten zijn, welke is aangepast aan de geest van de tijd. Onze bevolking zal, zonder rekening te houden met emigratie, voorlopig nog met ruim 100.000 personen per jaar blijven toenemen. Het grote probleem is, hoe deze bevolkingstoeneming moet worden opge vangen. Het staat wel vast, dat in de land bouw en visserij nagenoeg geen opname capaciteit meer aanwezig is. Aan emigratie op grote schaal zal niet te ontkomen zijn. De voor Nederland zo nodige industriali satie is niet te verwezenlijken alleen door het uitvoeren van enige grote industriële projecten. We zullen het voor een zeer be langrijk deel moeten vinden in de stimule ring van de zelfwerkzaamheid van talloze kleine en middelgrote bedrijven, die juist onder de huidige omstandigheden meer clan ooit grote moeilijkheden ondervinden, aldus ir. Otten. Het wordt tijd, dat de fiscus zich einde lijk gaat baseren op gezonde bedrijfsecono mische beginselen voor de waardering van de activa en niet langer via het afromen van schijnwinsten de bedrijven uitholt, üoor deze handelwijze van de fiscus dreigt een belangrijke bron tot financiering van de uitbreiding van bestaande bedrijven op te drogen. De mogelijkheid om de financiële prikkel op de juiste wijze te hanteren, ontbreekt heden ten dage door de nivellering, welke bij de beloning algemeen wordt toegepast, hetzij via het belastingbeleid, hetzij via 't loonbeleid. De loonnivellering werkt rem mend op de vorming van goede vaklieden, een categorie, welke de industrie ten be hoeve van de verhoging van de export be slist voor alles nodig heeft, zo zei ir. Otten. De sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft een sleep reis van 11.000 mijl volbracht met de zui ger „Musi", die in Baltimore gebouwd is voor rekening van Indonesië. De „Tyne" vertrok 6 Augustus van Bal- timore en deed slechts één tussenhaven in het Suezkanaal aan om brandstof bij te laden. Rekening houdend met het opont houd in het Suezkanaal heeft de eigenlijke reis 76 dagen geduurd. De gemiddelde vaart was zes mijl per uur. ADVERTENTIE TELEF. 12226 Provinciaal Orkest In de vergadering van de gemeenteraad van Heemstede, die de volgende week Don derdag plaats heeft, komt een voorstel tot subsidiëring van het provinciaal orkest aan de orde. Wij hebben reeds meegedeeld dat ver wacht wordt dat men in Heemstede er de voorkeur aan zal geven niet te volstaan met toekenning van het basisbedrag (vastge steld naar het aantal inwoners) maar bo vendien te bedingen dat een aantal con certen in het Minervatheater zal worden gegeven, waarvoor dan vierhonderd gulden per concert zal worden gegeven. Wij vernemen dat het door B. en W. in gediende voorstel inderdaad die strekking heeft. Er zullen dan ook vele duizenden guldens mee gemoeid zijn. Ook in de Woensdag te houden vergade- ring van de gemeenteraad van Zandvoort zal aan de orde komen een voorstel van B. en W. om aan de Haarlemse Orkest Vereni ging een subsidie te verlenen van 232 voor het orkestjaar October 1952 tot Oc tober 1953. Dit vooi-stel is gedaan naar aanleiding van een mededeling van Gede puteerde Staten die aan gemeentebesturen bericht hebben, dat de H.O.V. in moeilijk heden verkeert, zozeer zelfs, dat haar be staan. op het spel staat. De Heemsteedse winkeliersvereniging „Centrum" heeft op haar jongste verga dering niet alleen gesproken over het bus- verkeer. Wat de plannen voor de komende Flora betreft, was men er over het algemeen wel van overtuigd, dat het noodzakelijk is ook Heemstede gedurende deze maanden een fleurig en feestelijk aanzien te verlenen, maar omdat hiermede uiteraard belang rijke kosten gepaard zullen gaan, achtte men het beter met definitieve besluiten te wachten op de vergadering van de IJeem- steedse Winkeliers Vereniging, welke bin nenkort gehouden zal worden en waar vrijwel alle winkelstraten in Heemstede vertegenwoordigd zijn. De leden gaven gaarne gevolg aan de wens van het gemeentebestuur om Sint Nicolaas te verzoeken niet meer dan één keer zijn intocht te Heemstede te willen houden. De organisatie van dit bezoek is nu opgedragen aan de Heemsteedse Win keliers Vereniging, waarbij de datum van de glorieuze intocht is vastgesteld op Za terdag 29 November. Sint Nicolaas zal weer door de burgemeester officieel op het Raadhuis worden ontvangen, terwijl er ge gronde reden bestaat om aan te nemen, dat ook dit jaar de militaire drumband van de Koudenhorn-kazerne de stoet zal ope nen. Verder wil het bestuur nog trachten hierbij ook de Heemsteedse muziekcorp sen in te schakelen. De gemeente Hengelo zal een onder aardse schietbaan bouwen. Deze baan zal tevens indien dat ooit nodig mocht zijn, als schuilkelder gebruikt kunnen worden. De moeilijkheden waarmee enige IJmui denaren in de laatste maanden te maken hebben gehad, zijn begonnen toen een jon geman, die trouwplannen had in het bezit wilde komen van een radiotoestel. Zijn aanstaande schoonvader wilde hem het toestel wel geven, doch nadat de ver houding verbroken was, voelde de schoon vader niets meer voor de schenking. Er volgde een civiele procedure. De jonge man meende zich reeds eigenaar te kun nen noemen: Bij de rechter-commissaris van de Haarlemse rechtbank vertelde een zwager, een zevenendertigjarige bankwer ker, wonende te Velsen, dat hij tegenwoor dig was geweest bij een gesprek tussen de toenmalige schoonvader en de jongeman, waarbij over het toestel werd gesproken. Deze verklaring werd in twijfel getrokken en tegen de bankwerker werd proces-ver baal opgemaakt wegens meineed. Op 24 Juli had de bankwerker zich voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden wegens meineed. Drie schoonzus jes, waarvan een beneden achttien jaar, traden als getuige a décharge op en ver klaarden dat hun zwager in het huis was toen er over het toestel gesproken werd. De meisjes werden eveneens verdacht van meineed. Enkele dagen na de terechtzit ting kwamen zij op haar verklaring terug. Donderdagmiddag werd de zaak tegen de bankwerker voortgezet. Behalve het geval van meineed was hem ten laste ge legd uitlokking van meineed, subsidiair medeplichtigheid aan meineed. Hij deelde mee bij het gesprek niet tegenwoordig te zijn geweest en dat hij daarom meineed had gepleegd. Voor hij naar de rechter- commissaris ging had hij ruzie gehad met cle schoonvader van zijn zwager. Daardoor was hij zenuwachtig geworden en heeft een onjuiste verklaring afgelegd. Een IJmuider arts, als getuige gehoord, noemde verdachte een eerlijk mens; hij is echter emotioneel en onevenwichtig. In het gezin van verdachte is het altijd druk en vele naaste familieleden komen op be zoek. De officier van justitie sprak van een di-amatische ontwikkeling van een familie kwestie. Men wilde stemming maken te gen de schoonvader en er ontstond herrie Enige tijd geleden deelden wij mee, dat de Vereniging tot stichting en instandhou ding van scholen met de Bijbel plannen had een tweede school te stichten voor ge woon lager onderwijs ten Noorden van de Jan Gijzenkade. Het bestuur heeft zich tot de gemeenteraad gewend met verzoek om beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de ordé komen de brief in hun handen te stellen voor het uitbrengen van een prae-advies. Waar de school in de toekomst gebouwd zal worden, is nog niet bekend. Indien de raad medewerking verleent dan ligt het in de bedoeling van het bestuur op 1 Septem ber 1953 in een hulpgebouw te beginnen. Bonaire heeft in de laatste vergadering van de eilandraad fel stelling genomen te gen het euvel van omkoperij van ambte naren. Hij hield in deze vergadering een rede, waarin hij zei: „Ik ben nu ongeveer twee maanden Gedeputeerde van dit eilandgebied en in die periode ben ik reeds twee keer door firma's benaderd, die mij provisie beloofden indien ik bepaalde leveranties via haar wilde laten lopen. Een derde firma gaf mij hetzelfde, maar minder openlijk, te kennen. Tegen een der firmanten ben ik fel uitgevaren en de man deed mij daarop de ontstellende mede deling: „wanneer wij geen commissie ge ven bij gouvernementsleveranties krijgen wij geen voet aan de grond". „Ik zal een ieder, die mij op deze wijze benadert, aan de kaak stellen. Ambtenaren die zich met deze praktijken inlaten zullen met mij te doen krijgen", zei de heer Gerharts. ADVERTENTIE Soldaat en hond houden de wacht bij een vliegtuig, dat geland is op het achtste vliegveld voor bombardements- en gevechtsvliegtuigen in Zuid-Korea. Zij maken deel uit van een speciaal getrainde groep, die verantwoordelijk is voor de bewaking van de vliegvelden. over een radiotoestel. Een familieraad is gehouden en het is te begrijpen, dat men opgewonden is geraakt. Wegens meineed eiste de officier van justitie een gevange nisstraf van acht maanden en wegens me deplichtigheid aan meineed zes maanden. Als verdediger trad op mr. W. Glastra; deze merkte op, dat het te begrijpen is, dat er in familiekring veel over de zaak gesproken is, vooral toen de justitie in de zaak gemengd werd. Daardoor is het mo gelijk, dat er steeds andere vermoedens werden uitgesproken, waarvan misverstan den het gevolg waren. Hij verzocht cle mentie. Tegen de twee schoonzusjes van de bankwerker, die boven de achttien jaar zijn en terecht stonden wegens meineed werd een gevangenisstraf van drie maan den geëist. Mr. H. J. M. Tonino besprak de achter grond van de zaak en was van mening, dat men uil angst verkeerde dingen ge zegd heeft. Ook was men bang voor on enigheid, als de een iets kwaads van een ander vertelde. De pleiter verzocht een voorwaardelijke straf op te leggen. De rechtbank zal op 6 November uit spraak doen. De Heemsteedse Christelijke Oratorium vereniging had voor haar eerste concert in dit seizoen het Minerva-theater als plaats van uitvoering gekozen. Het was de eerste keer dat het koor kennis ging maken met de hier geldende acoustische eigenschap pen, zodat dit concert wel een opvallend experimenteel karakter kreeg. Het was als een tocht op onbekend terrein, waarbij de prestaties meer of minder beïnvloed wer den door verrassende verschijnselen. Het ging ditkeer om de uitvoering van twee werken van Ludwig van Beethoven: de Mis in C opus 86 en de Koorfantasie opus 80, die merkwaardig genoeg eveneens als een experiment beschouwd kunnen worden, zij het dan op compositorisch gebied. De Mis schreef Beethoven op bestelling van de vorst Esterhazy. Het was zijn eerste werk in liturgische geest, maar voor de practijk bleek het toch ongeschikt De eer ste uitvoering in 1807 stelde teleur, in het bijzonder de opdrachtgevel', die gewend aan de Missen van Haydn zijn afkeurend oordeel niet onder stoelen en banken stak. En inderdaad ligt er iets geremds in de op zet van het werk. Het lijkt of het genie van Beethoven zijn vleugels niet vrij kon uit slaan in dit voor hem nieuwe genre. Maar niettemin bevat de Mis bijzonder fraaie ge deelten. De eenvoud van het Kyrië is tref fend. Een grote hoogte bereikt ook het „Et incarnatus est" met het crucifixus en over het geheel genomen wordt de Mis geken merkt door eeh diepgaande persoonlijke gevoelsexpressie. Met de koorfantasie heeft Beethoven iets ongewoons willen br*engen, een wei'k dat door zijn ietwat sensationele opzet (koor, solisten, klavier en orkest) een bijzondere attractie moest worden voor een „Musika- lische Akademie", een concert geheel aan muziek van Beethoven gewijd. In enkele opzichten wijst de koorfantasie in de rich ting van de Negende Symphonie. Als geheel is het een ongecompliceerd, vlot variatie werk, waarin de solopianist zijn technische vermogen kan demonsti-eren, waarin de houtblazers van het orkest onbezoi'gd solo- spel kunnen laten horen en solisten en koor naar hartelust een vrolijke, frisse melodie uitjubelen. Van die kans heeft de dirigent George Robert hen met succes gebruik laten ma ken. De acoustische bezwaren, die bij de uitvoering van de Mis door een ongunstige opstelling van het koor merkbaar wai'en, werden voor de kooi'fantasie belangrijk weggewerkt, zij het dan niet geheel. Men zal er toe moeten komen het koor meer naar de zaal te plaatsen en het oi'kest in de bak te plaatsen. De koorklank moet de zaal in, zoals nu de klank van het orkest de zaal inkwam, ongesluierd en klaar De solisten stonden op een gunstige plaats. De sopraan Coby Frankendaal kon haar heldere stem vrijuit laten klinken. Meer gebonden klonk de alt van Akke de Vries, die overigens muzikaal zong. De tenor Frans Müller en de bas Emile Linssen hadden goede ogen blikken, maar over het algemeen klonken hun stemmen weinig sonoor. Het koor had, zo omgeven door de toneel gordijnen, een moeilijke, veel inspanning vergende taak, speciaal bij de uitvoering van de Mis. Het had een paar keer moeite om niet toe te geven aan te lage inzetten, wat in het Sanctus niet gelukte. De frag menten, die met kamer-muzieksterkte ge zongen werden, klonken evenwel heel mooi en expressief. Op die ogenblikken kon men spreken van een onderling contact der koorstemmen, een contact dat door de on verbiddelijke acoustiek wel eens verstoord werd, vooral in „et vitam venturi". Maar zoals gezegd: het koor zong bijzon der goed in de kooi'fantasie. Een afzonder lijk woord van lif voor de vertolking dooi de H.O.V. van het orchestrate gedeelte daarvan en voor het knappe, technisch be heerste en muzikale spel van de piano solist Sas Bunge Van waardering getuigen de, warme bijval richtte zich tot alle mede werkenden in het bijzonder tot de dirigent George Robert, die de uitvoeringen met vaste hand geleid had. P. ZWAANSWIJK De Eerste Hulpvereniging „Snelver band" opende gisterenavond haar winter seizoen met een filmavond in „Die Raeck- se" te Haarlem. Het gedeelte voor de pauze bestond uit een aantal korte filmpjes, waaronder een met zeer geslaagde opnamen over een parade van de Engelse guards. Na de pauze kwam de hoofdschotel: de vertoning van de medische film „Accident service". Deze film gaf de gehele behan deling te zien van enkele patiënten, die met zware wonden in het ziekenhuis wa ren opgenomen. Vooraf besprak de arts J. M. Segaar met een kort woord de mogelijkheden van de revalidatie en lichtte, waar nodig, de film duidelijk toe. De talrijke aanwezigen, meest leden van „Snelverband" en zusterorganisaties, ke ken hun ogen uit en aan hen zal het niet liggen, dat wanneer er in de stad een on geluk gebeurt, er direct eerste hulp ver leend kan worden. BINNENLAND De Reina Prinsen Geerligsprijs voor het jaar 1953 wordt voor Zuid-Afrika inge steld. In aanmerking komen in de Zuid- Afrikaanse taal geschreven toneelstukken, prozawerken of gedichtenbundels. De bouw van een laboratorium voor warmte- eri stoftechniejc voor de Technische Hogeschool te Delft is voor f 1.824.400 ge gund aan de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest. De commissie voor Europa van de We reldgezondheidsorganisatie heeft voor 1952 1953 tot haar ondervoorzitter benoemd dr. C. van den Berg, directeur-generaal voor inter nationale volksgezondheidszaken aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond- heid. Het komt voor, dat door daartoe onbe voegden personen tegen vergoeding worden vervoerd met een personenauto. Deze ver voerders zijn niet in het bezit van de in artikel 4 van de Wet Autovervoer Personen voor dit vervoer verplicht voorgeschreven vergunning. De Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer (F.N.O.P.) heeft deze aangelegenheid onder de aandacht gebracht van de minister -wan Justitie, van Verkeer en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken. De hertog van Gloucester, voorzitter van de Britse Oorlogsgravcncommissie, heeft Donderdag de leden der Nederlandse Oor- logsgravencommissie te Londen ontvangen. Tevoren had de delegatieleider, vice-admi- raal Füirstner een krans gelegd in de West minster Abdij om dè nagedachtenis van ge sneuvelde militairen van het Britse gemene best te eren. De Britse admiraal Fraser heeft op het kerkhof van Paddington op het graf van een Nederlandse soldaat een krans ge legd ter ere van de nagedachtenis van de in de tweede wereldoorlog gesneuvelde Neder landse militairen. In de radiorubriek „Verklaring en Toe lichting" (Hilversum I) zal hedenavond om 19.10 uur de Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de U.N.O., de heer D. J. von Balluseck, spreken naar aanleiding van de „Dag der Verenigde Naties". De eilandraad van Bonaire heeft beslo ten aan de firma Lindeteves een vestigings vergunning op Bonaire te verlenen. Onlangs is de vestigingsvergunning van Lindeteves op Curasao ingetrokken. De vergunning van Bonaire geeft de N.V. het recht zaken te doen in de gehele Antillen. De verkeersongevallen-thermometer te Amsterdam is gedurende September met 1221 ongevallen tot 9513 gestegen. Zij stond hier mede 2.5 pet. hoger dan aan het eind van het derde kwartaal 1951; het totaal aantal slachtoffers steeg ten opzichte van 1951 met 9.1 pet. en het aantal gedoden en ernstig ge wonden nam met 31.5 pet. toe. Te Grootebroek heeft de inspecteur van het nijverheidsonderwijs, ir. G. H. J. M. Moerkerk, de eerste R.K. lagere technische school in Noordholland benoorden het IJ geopend. De school biedt plaats aan ruim 100 leerlingen. De gemeenteraad van Schaesberg heeft besloten verweer aan te tekenen tegen een beslissing van de Raad voor Rechtsherstel, waarbij aan de Duitse graaf Joseph von Schaesberg de zich te Schaesberg bevindende kasteelruimte terug werd gegeven. De ge meente Schaesberg kocht deze ruïne in 1948 van het rijk aan. De Federatie van Nederlandse Organi saties voor het Personenvervoer (F.N.O.P.) heeft zich tot de minister van Financiën ge richt met het verzoek het ambulance- en huurautobedrijf vrij te stellen van de „beta ling van omzetbelasting voor het verrichten van ziekenvervoer voor rekening van erken de lichamen en fondsen bedoeld in artikel 13 van het besluit Omzetbelasting. Dit be sluit regelt de vrijstelling van omzetbelas ting voor diensten verleend door doktoren, artsen en vroedvrouwen en de levering van geneesmiddelen. Een 18-jarige jongeman uit Hilversum, die een half jaar geleden uit het rijks- observatiehuis „Overberg" in Amerohgen was ontvlucht, is thans te Bussum gearres teerd. Na zijn vlucht was hij naar het bui tenland uitgeweken. In Frankrijk heeft hij verscheidene höteldiefstallen gepleegd. De tweede secretaris van de Neder landse legatie in Mexico, mr. A. C. Vroon, is door de Mexicaanse regering onderscheiden met de „Aztekenadelaar". HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse rechtbank heeft Donder dagmiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijfentwintigjarige Haarlemmer R. H. van E., verdacht van diefstal van tafelzilver, een fototoestel en een regenjas uit een villa te Overveen. Hij was in de zomer ontvlucht uit de strafinrichting Nieuw Vosseveld te Vught en had in Amsterdam een vriend ontmoet met wie hij naar Overveen is gegaan om in te breken. De zaak werd gistermorgen be handeld en des middags veroordeelde de rechtbank Van E. tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Op Zaterdagavond 8 November wordt in de Stadsschouwburg een galavoorstelling gegeven ten bate van Weldadigheid naar ver mogen. Opgevoerd zal worden het blijspel van Albert Husson „Engelen zonder vleu gels" door Het vrije toneel. Aan de Technische Hogeschool is ge slaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur J. W. H. van den Bergh te Bloemendaal. B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad machtiging om in 1953, al naar gelang de behoeften van de gemeentekas zulks vorderen, gelden tijdelijk op te nemen, met dien verstande, dat het tezelfder tijd opgenomen bedrag nimmer de som van f 16.000.000 zal overschrijden. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Katholieke Bond van Kapperspersoneel Sint Cosmas heeft zich met een brief tot de Haarlemse gemeenteraad gericht, waarin het vraagt geen medewer king te verlenen aan een later sluitingsuur voor kapperszaken dan halfzeven 's avonds. B. en W. stellen de raad voor de brief in hun handen te stellen voor het uitbrengen van prae-advies. Bij de gemeenteraad van Haarlem is een brief binnengekomen van het bestuur der Middenstandsvereniging „Haarlem", houden de verzoek aan de winkeliers, bij wie gas- en of electriciteitspenningen verkrijgbaar zijn, een vergoeding toe te kennen wegens renteverlies en risico. Het gerechtshof in Den Haag heeft mr. J. E. van der S. uit Rotterdam, die inder tijd Van der Waals verdedigde, veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. van der S. was ten laste gelegd, dat hij zich in zijn brochure over het „Eng land Spiel" aan smaad had schuldig ge maakt ten aanzien van de P.R.A.-recher- cheur J. van den Ende. Mr. van der S. had in de brochure verklaard dat deze recher cheur belangrijke verklaringen, die Van, der Waals en diens broer hem hadden ge daan, niet in zijn processen-verbaal had opgenomen en voorts dat de rechercheur Van der Waals mishandeld zou hebben. De procureur-generaal had veertien da gen geleden twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar gerequi- reerd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 12