Belgen toonden belangstelling voor Zandvoorts wederopbouw Winkeliers in centrum Heemstede tegen busverkeer op Binnenweg HBC gaat gouden jubileum vieren Brieven aan de redactie Hoa riem m erm eer Hillegom Volksdoorlichting begint -Woensdag Lisse Ruzie met Russische revolver beslecht Humanistisch Verbond v Stichting van een wederopbouwfonds Met Baby op reis ^CjlVee^t Burgerlijke Stand van Haarlem Benoeming personeel aan Karei Doormanschool Geldleningen ten behoeve van woningbouw Wijziging in opvoeringsdata amateurtoneelverenigingen St. Nicolaasfeest voor de schooljeugd Bouwspaarders willen gaan bouwen Bouw R.K. kleuterschool Nederlands Rode Kruis Verkoopdag in Vijfhuizen Aanwijzingen voor de betrokkenen Schaakclub Lisse Gemeente-avond van Ned. Hervormde gemeente Zaanse vechtershazen voor politierechter Korea vrijwilliger schoot oude man in zijn been Brandmeldinstallatie vaak gestoord door ouderdom Verkoop van huizen Uitbreidingsplan Schipholweg VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Per autocar arriveerden Donderdag avond om zeven uur een veertigtal Bel gische gasten in Zandvoort. In het raad huis zijn zij door het college van burge meester en wethouders officieel ontvangen. De gasten waren leden van de Belgische vereniging voor stedenbouw en woning wezen en van de Association Beige pour l'Urbanisme et l'Habitation, beide geves tigd te Brussel, die op een driedaagse rond reis door ons land, komend van Rotterdam, waar het wederopbouwwerk werd bezich tigd, de wederopbouw te Zandvoort hebben bezien. Onder hen bevonden zich de burgemees ters van Deurne, Alh, Heist-op-den-Berg, en Dison, alsmede verscheidene wethou ders, architecten en autoriteiten uit de Belgische bouwnijverheid. In de raadzaal stonden de maquettes van na de oorlog in Zandvoort gebouwde en m de toekomst nog te bouwen projecten opgesteld; aan de wanden hingen talrijke tekeningen en plattegronden van het we deropbouw- en uitbreidingsplan, van welks eerste plan eveneens de grote maquette aanwezig was. De burgemeester verwelkomde zijn gas ten. Hij zeide verheugd te zijn, dat de Bel gen naar een zwaar getroffen Nederland se badplaats wilden komen, weliswaar niet door bommen of ander oorlogsgeweld, doch steen voor steen afgebroken, aan welke af braak 700 huizen en 32 hotels en pensions ten offer vielen. Spreker memoreerde de snelle wederopbouw direct na de oorlog en herinnerde eraan, dat, waar Belgen en Ne derlanders tezamen zijn, een waas hangt van Benelux-gedachten. Spreker verheug de zich erover, dat juist in de Belgische zusterbadplaats Knocke de laatste confe rentie had plaats gehad en sprak de hoop uit, dat van de badplaatsen de victorie zou mogen uitgaan. Burgemeester De Boeij van Deurne be antwoordde de rede en dankte voor de bui tengewoon vriendelijke en hartelijke ont vangst, erop wijzend, dat men óók naar Zandvoort was gekomen, omdat men wist, dat aldaar grote dingen werden tot stand gebracht, waarvan men waarschijnlijk veel zou kunnen leren. Nadat verversingen waren aangeboden, zette ir. G. Friedhoff het wederopbouw- plan uiteen, waarvan met grote belangstel ling werd kennis genomen. Het gezelschap vertrok naar hotel Keur, waar werd gedineerd en overnacht. Vrij dagmorgen werden de wederopbouwwer- De afdeling Zandvoort van het Nederlands Humanistisch Verbond heeft haar programma voor de komende wintermaanden vastgesteld. Op Woensdag 5 November zal in hotel Keur mejuffrouw M. Dijkstra, directrice van het centraal bureau van „Humanitas" een lezing houden over het onderwerp „Wat is de be tekenis van het Humanisme voor het maat schappelijk werk?". Op 14 Januari spreekt de heer H. J. Lips over „Humanisme en Vrij zinnig Protestantisme" en op 25 Maart houdt dr. D. M. Prins uit Den Haag een lezing over „De zin van het leven". B. en W. van Zandvoort hebben zich met een brief tot de raadsleden gewend, waarin uiteengezet wordt, dat het in het belang van de wederopbouw in Zandvoort noodzakelijk wordt geacht, dat wordt overgegaan tot de oprichting van een stichting „Zandvoorts wederopbouwfonds", waartoe men de raad verzoekt, te besluiten en hiervoor een bedrag van 100.uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Het doel is, aankopen van die inschrij vingen in het grootboek voor de wederop bouw, Jie door ontheffing van de bestedings plicht en als gevolg van de besteding ter voldoening van belastingschuld, voor de wederopbouw der gemeente dreigden ver loren te gaan en deze later weer over te dra gen aan diegenen, die in het kernplan gepro jecteerde panden willen gaan stichten. In feite betreft het hier volgens B. en W. het slechts voor korte tijd beleggen van ge meentegelden in grootboekinschrijvingen, waarbij geen gevaar bestaat dat het fonds met deze inschrijvingen zal blijven zitten, omdat wanneer tot opheffing van het fonds zou worden besloten, ontheffing verleend wordt van de bestedingsplicht, welke aan de verkregen inschrijvingen is verbonden. De inschrijvingen worden dan door het Rijk in contanten of in opbouwobligatiën uitbetaald. Voorts levert deze belegging een jaarlijkse rente op van 3Vs pet. Een eventueel exploi tatietekort wordt door het college evenmin verwacht, doch eerder is een voordelig saldo te verwachten. Gemeenteraadsvergadering De Zandvoortse gemeenteraad is in open bare vergadering bijeengeroepen op Woens dag 29 October, des avonds 8 uur. De agenda vermeldt twaalf punten. ADVERTENTIE in een TEDDY REISZAK j prijs 23-50 j Opvouwbaar REISWIEGJE ƒ39.75 VOOR DE BABy Anegang 46 Gr. Houtstr. 116 Haarlem ONDERTROUWD: 23 Oct., A. van Haaster en C. Massop; G. Wijngaard en A. C. Nieuw jaar; F. P. Helmer en M. M. Wijnker. GEHUWD: 23 Oct., A. Rood en S. E. van Deursen; C. E. van Egdom en N. M. van der Meij; P. J. de Deugd en J. van Til; M. Pot en G. C. Peters; G. Spanjaard en Ch. M. Jansen. BEVALLEN van een zoon: 22 Oct., M. Hen- richs—Belle; 23 Oct., P. C. Beukers—Moer kerk. BEVALLEN van een dochter: 21 Oct., C. de Rijk—de Graaf; M. Jansen—Glorie; 22 Oct., R. L. Knottervan den Eijnde; L. Bogaard- van der Linden; 23 Oct., M. SabelisWezel man. OVERLEDEN: 19 Oct., J. van der Burg, 81 j„ Parklaan; 21 Oct., M. J. A. Schönberger, 76 j„ Krelagestraat; Chr. A. Ruif rok, 5 m., Spaarnrijkstraat; N. S. Ruurda, 49 j., Jan Gijzenkadc: L. de Wijn—Verweij. 76 j., Jans straat; L. B. van der Meulen. 92 j„ Haze- paterslaan; 22 Oct., J. J. M. Liesker—van Waard, 64 j., Overtonstraat; H. C. Koster, 84 j., Korte Poellaan. ken in Zandvoort bezichtigd, waarna in het restaurant op de watertoren de koffie werd gebruikt. Het gezelschap vertrok daai-na naar IJmuiden, waar de sluizen werden bezich tigd, vandaar naar Alkmaar, om vervol gens in de loop van Zaterdag, via Den Haag, waar nog enige bezoeken zullen wor den afgelegd, naar Brussel terug te keren. In de raadsvergadering van Woensdag zul len de raadsleden in twee bestaande vaca tures voor onderwijzeres aan de Karei Door manschool moeten voorzien. Vacature mej. H. Stutterheim: 1. mej. A. M. Poelgeest, Zandvoort, tijdelijk onderwijzeres a. d. Karei Doormanschool; 2. mej. Z. G. Klap, Zandvoort, onderwijzeres te Aalsmeer; 3. mej. J. Vente, onderwijzeres te Amsterdam. Vacature 8ste leerkracht: 1. mej. Z. G. Klap, Zandvoort, onderwijzeres te Aalsmeer; 2- mej. A. M. Poelgeest, Zandvoort, tijdelijk onderwijzeres aan de K. Doormanschool; 3. mej. T. Scholte, onderwijzeres te Nijmegen. B. en W. stellen de raad voor een tweetal aanbiedingen voor geldleningen ten behoeve van de woningbouw, te aanvaarden. Het be treft een geldlening van 33.000.en één van 55.000.met een looptijd van 25 jaar tegen 4 pet., aangeboden door de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten te Den Haag. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT ONDERTROUWD: J. L. Rotteveel en J. van der Werff. GEHUWD: W. Mol en H. G. Korporaal; J. Bakker en L. J. Gerrits; J. J. H. van Bree- menSchneider en A. Gabeler. OVERLEDEN: Adriana Schaap, 67 j. Verscheidene omstandigheden hebben het noodzakelijk gemaakt, dat de reeds vastge stelde data voor opvoeringen door Zand voortse amateurtoneelverenigingen moesten worden gewijzigd. Op Donderdag 30 en Vrij dag 31 October zal thans de toneelvereniging „Op Hoop van Zegen" in theater Monopole opvoeringen geven van het toneelspel „Anna Lucasta". Op Zaterdag 8 November speelt „De Phoenix" in gebouw „Zomerlust" het toneelspel „De Zondaar", en de toneelgroep van de Zandvoortse politiesportver. is op de Zaterdagen 15, 22 en 29 November in gebouw „Zomerlust" aan de beurt met opvoeringen van het toneelspel Pinky", waarvan de eer ste uitvoering uitsluitend voor genodigden. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort is verhin derd op Woensdag 29 October zijn wekelijks spreekuur te houden. De jaarlijkse viering van het Sint Nicolaas feest voor de schooljeugd werd voor dit jaar vastgesteld op Maandag 1 December, in theater Monopole. Behalve de komst van Sint Nicolaas en zijn knechten staat een op voering op het programma van het kinder toneelspel „De rir.g van de hertog", dat in hoofdzaak door Zandvoorts onderwijzend per soneel over het voetlicht zal worden gebracht. Voor de allerkleinsten komt een marionetten theater. Een tweetal bij de afdeling Zandvoort van de N.V. Bouwkas Noord Noord-Neder landse gemeenten aangesloten bouwspaar ders heeft het voornemen, om aan de Oosterparkstraat twee woningen ondef een kap te bouwen. Men heeft zich voor koop van de daar voor benodigde grond die gemeente- eigendom is tot de gemeente gewend. B. en W. stellen de raad voor, gunstig op dit verzoek te beslissen en pl.m. 2 x 272 m2. grond te verkopen voor f 6 per m2. Het R.-K. schoolbestuur te Zandvoort heeft de medewerking van het gemeente bestuur gevraagd voor de bouw van een huishoud- en kleuterschool, gelegen op een terrein ten Oosten van de Brederodestraat en ten Westen van de weg, welke langs de Wilhelminaschool is geprojecteerd. De plannen voor de kleuterschool zijn reeds vrij ver gevorderd en het bouwplan, ont worpen door architect Cuvpers, werd reeds ingediend en goedgekeurd. Het schoolbestuur verzocht de gemeente de voor deze scholenbouw benodigde grond in erfpacht uit te geven, met recht van koop. B. en W. adviseren de raad hiertoe in principe te besluiten en de erfpachts canon vast te stellen op 4</2 pet. van de grondwaarde, welke bepaald kan worden op f 4.50 per m2. en de duur van de uit gifte te stellen op tenminste 75 jaar. De afdeling Zandvoort van het Neder landse Rode Kruis houdt Zaterdagmiddag 8 November een gecombineerde oefening te Zandvoort. Hieraan nemen deel de Rode Kruiscornsen van Haarlem en Haar lemmermeer. Ook de Zandvoortse brand weer en politie zullen medewerken. Het noodziekenhuis van de afdeling Zandvoort zal dan eveneens in het Patronaatsgebouw worden ingericht en gebruikt. Op 14 Januari houdt men in hotel Keur de derde bloedafname-avond. Tenslotte bereidt men een verloting voor, met als hoofdpriis een fraai ponpenhuis. door één der Zandvoortse winkeliers geschonken en vervaardigd, als dank voor de huln door hem en zijn echtgenote in Indonesië van het Rode Kruis ondervonden. De trekking zal voor Sint-Nicolaas geschieden. „Was u ook zo met vacantie?" De R.-K. Toneelvereniging ,,'t Voetlicht" opent haar seizoen met een revue: „Was u óók zo met vacantie?" Ruim veertig da mes en heren zullen aan deze revue, die op Zondag 26 October in het Patronaats gebouw zal worden opgevoerd, medewer ken. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Inee Barbera, d. van F. G. Lommerse en N. M. van Roon: Martinus Leopold, z. van C. Otto en S. de Vries; Maria Martina Hyacintha, d. van W. J. de Groot en M. Th. Zwetsloot; Cornells Hendricus Ma ria, z. van H. van Schie en P. Imanse. GEHUWD: H. Otten en C. H. Nederstigt; ■T. A. Weiiers en A. G. van den Berg; N. van Vliet en M. Hack; P. H. van Zeil en A. C. de Groot: W C. van der Maat en Th. M. A. van der Eist. ONDERTROUWD: Ch. de Jong en H. Wessels. Woensdag houdt de Hervormde Vrouwen vereniging haar jaarlijkse verkoopdag, die des middags om half drie door de heer A. C. Brörens geopend wordt. Er is weer een keur van goederen door de leden gemaakt en tal van artikelen die worden aangeboden. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN 24 October. Ter veemarkt aan gevoerd: stieren 25, melkkoeien 75, vette koeien 280, vare koeien 326, graskalveren 84, vette kalveren 19, nuchtere kalveren 37, vet te schapen 300, weide schapen 100, vette lam meren 613, varkens (zeugen) 2, paarden 1, veulens 2, geiten 21. Totaal 1885. Stieren (fok) 300500, stieren (slacht) 800—1200, sl.gew. 2,40—2,60, melkkoeien 800—1150, vette koeien 825—1100, schoon gew 1.90—2,80, vare koeien 500—850, vaarzen 600900. pinken 375575, graskalveren 225 400, vette kalveren 200425, levend gew. 2,202,40, nuchtere kalveren 5065, levend gew. 1,351.45, vette schapen 100120, wei- deschapen 90115, vette lammeren 75—79, geiten 1535. Handel over de gehele linie kalm. KAASMARKT LEIDEN LEIDEN 24 October. Kaasmarkt: Goudse extra kwal. 2,55, Goudse le kwal. 2,402,43, Goudse 2e kwal. 2,352,39, Leidse le kwal. 2,37—2,45. Aangevoerde partijen Goudse 51, Leidse 8. Handel traag. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Joseph Peter Maria, z. van M. G. H. Schrijen en A. C. Zwager; Anna Gatha- rina, d. van J. van den Bunt en A. Koster; Arie, z. van A. Roubos en W. v. Grootveld; Jan, z. van A. Jansen en M. H. Bogaard; Pe trus Cornelis Marcelis, z. van E. Somers en K. Hoogeveen; Magdalena Hillegonda, d. van M. Tensen en D. v. Splunter; Maria, d. van B. Vreugdenhil en E. van der Zaag; Anne- mieke Adriana, d. van T. van Es en A. Over- beek; Antonia Johanna, d. van T. van Es en A. Overbeek; Cornelis, z. van C. Schoenma kers en C. Schoenmakers; Wilhelmus Fran- ciscus Maria, z. van G. J. M. Tieken en E. J. Post; Hendrika Berendina Willemina, d. van P. v. d. Boer en L. Nederveen; Petronella Catharina Maria Francisca, d. van B. Mes man en D. P. Wesseling; Yolande Simone, d. van C. J. Violier en M. A. J. v. d. Meeren- donk; Lucia Agnes, d. van J. P. W. Hartmans en T. Hogenhout; Helga Hermina, d. van C. G. Lelieveld er. L. H. Versteeg. ONDERTROUWD: Pieter Marie Verwoert en Lena Eibers; Jan Overbeek en Aaltje de Kwaadsteniet; Leonardus Alida Kreike en Jacoba Struik; Theodorus Johannes Peuts en Anna Petronella Schouten; Adrianus Alber- tus Berk en Theodora Maria Antonia de Ruijte: Marinus Johannes van Gelderen en Lucia Albertha Hooning; Jan' Mastenbroek en Trijntje Geertruida Linthoudt. GETROUWD: Rienk Nieuwland en Jo hanna Gijsbertha Bos; Cornelis Jacobus van den Berg en Apolinia Wilhelmina Bank; Al- bertus Johannes Vuijk en Pietertje van Breen; Jacobus Leonardus Boerman en Cor nelia Zantman; Adrianus Deunhouwer en Jacoba Teuntje Vogelaar. OVERLEDEN: Henricus Antonius Corne lius Maria Wennen, 68 j., ongehuwd: Jenne- Schouwenburg, 78 j., wed. van D. Helder. Onlangs is door enige bewoners van de Bronsteeweg officieus een comité opge richt, dat een oplossing zoekt voor het pro bleem, dat de laatset jaren door het auto- busverkeer in de binnenstraten van Heem stede is ontstaan. Dit comité heeft zich reeds in verbinding gesteld met het bestuur van de winkeliersvereniging „Centrum", waarbij voornamelijk de winkeliers van de Binnenweg en de Raadhuisstraat zijn aan gesloten. Tijdens deze bespreking werden enige bezwaren geformuleerd, welke door het comité op schrift zijn gesteld, met de be doeling deze op de eerstvolgende ledenver gadering met de handeldrijvende midden stand te bespreken. In die brief wordt eraan herinnerd, dat korte tijd nadat het Gemeentebestuur van Heemstede aan de N.Z.H.V.M. toestemming had verleend voor de autobuslijnen 1 en 2 gebruik te maken van de Bronsteeweg en Binnenweg er onder de langs deze route gevestigde winkeliers een enquête werd ge houden over de vraag, of zij die busroute al of niet wenselijk achtten. Het resultaat van deze enquête is geweest, dat de meer derheid der winkeliers zich voorstander verklaarde van de bus langs de Bronstee weg en Binnenweg. Het comité acht het van het grootste be lang hierbij vast te stellen, dat bedoelde enquête is gehouden in de periode, dat de tramlijn ter nauwernood was opgeheven en men dus nog geen juist inzicht kon hebben. Pas later is de betekenis van dit autobus- verkeer duidelijk geworden, maar toen was de toestemming inmiddels door het ge meentebestuur verleend. Het comité is dan ook van mening, dat de volgende over wegingen waarschijnlijk bij de uitslag van bedoelde enquête van doorslaggevende be tekenis zijn geweest: De vrees, dat de Binnenweg zonder tram of autobusverkeer een „dode" straat zou worden en dat verwachting, dat door de bus (evenals in de tijd van de tram), de band met de Bollenstreek levendig zou worden gehouden. Inmiddels is gebleken, dat een goede winkelstraat stellig geen be hoefte heeft aan tram- of autobusverkeer, hegteen door de Kalverstraat in Amster dam en de Generaal Cronjéstraat in Haar lem-Noord wordt bewezen. Het winkelend publiek stelt blijkbaar een betrekkelijk rustige straat, waar men niet voortdurend voor het verkeer op zijn hoede behoeft te zijn, op hoge prijs en het is in dit verband van het grootste belang, dat kopers, die op de fiets komen, genoopt kunnen worden deze straten hierdoor te .vermijden. Parkeervraagstuk Een ander argument, dat voor deze Heemsteedse middenstanders van niet min der betekenis moet worden genoemd, is de mogelijkheid van parkeren. Thans is het Eind 1953 hoopt men gereed te komen met de nieuwe brug over de Amstel, tussen de Omval en Zorgvlied, die een schakel vormt tussen de nieuwe Rijksweg Amsterdam- Utrecht. Alle bruggen ixi Amsterdam, die tot nu toe over de scheepvaartroute Am- stel-Nieuwe Herengracht-IJ zijn gebouwd, zijn beweegbaar. De nieuwe brug zal de eerste zijn, die vast is. Daarom wordt zij hoog boven het water geboxtwd. De hoogte, die voor de scheepvaart beschikbaar is, is 5,50 m, het hoogste punt ligt 7,50 m boven de waterspiegel van de Amstel. Aan weerszijden worden lange opritten gemaakt, die per meter een helling van 2 cm hebben. De Noordelijke oprit begint al in het eind van de Rijnstraat. De totale lengte van de brug wordt 251 m. De kosten van de brug bedragen bijna 4 millioen gulden. Op Woensdag 29 October 's morgens om tien uur begint het bevolkingsonderzoek op tuberculose. De eerste oproepingskaar- ten zijn deze dagen door de post bezorgd, zodat de betrokkenen weten op welk uur zij dienen te komen. Het plaatselijk comité heeft alle moeite gedaan om aan te wensen van de bewoners tegemoet te komen voor wat betreft de voorkeur voor het onderzoek op morgen, middag of avond. Het is echter niet moge lijk gebleken aan alle wensen te voldoen. In sommige gevallen zal men dan ook op een ander uur worden opgeroepen, dan men had gevraagd. De werkgevers wordt verzocht het per soneel toe te staan tijdens het werk aan het onderzoek deel te nemen, indien zij op die tijd worden opgeroepen. De grote medewerking welke tot dusver van alle zijden werd ondervonden, wekt de verwachting, dat het onderzoek in Hil legom een goed verloop zal hebben. Van groot belang is dat de opgeroepenen precies op het tijdstip komen dat op de oproepingskaart is vermeld. Komt men precies op tijd, dan is een vlotte afwerking verzekerd. Zij, die niet op tijd komen, veroorzaken stagnatie en het is aan hen te wijten, dat ook anderen, die wèl op tijd komen, moe ten wachten. Iedereen werke mee aan een vlot verloop van het onderzoek. Opgemerkt wordt nog, dat men voor het bevolkingsonderzoek de ingang van het Beursgebouw aan de Parklaan moet betre den. In de keuringszaal, waar het onderzoek plaatsvindt zijn kapstokken aanwezig, waarvan men zich van jassen en mantels eerst ontdoet alvorens men de oproepings kaart inlevert. Het is ongewenst dat men op de long- vlakken metalen of benen voorwerpen draagt. Men laat deze voorwerpen achter wege. Overigens zijn enkele kleedhokjes aanwezig, waar men zich van deze voor werpen kan ontdoen. Zij die zich tot dusver nog niet als deel nemers aan het onderzoek opgaven, kun nen zich nog tijdens het onderzoek aan melden. De oproepingskaarten moeten voor het onderzoek worden meegebracht. De uitslag van de gisteravond gespeelde competitie-wedstrijd LisseSchaakgenoegen is als volgt: Lisse I: Schaakgenoegen I: W. van Beek—R. Roberts 01 J. Boogerd—J. Zwaan 0—1 V* J. van KoppenJ. Brusse J. SnelC. Hackemulder 10 Ch. BoogerdA. Piasier 1—0 G. VermeijA. Homberg 01 H. van WamelG. Spierenburg afgebr. C. v. d. TangC. Schouten 01 B. HooierJ. van Zomeren 1—0 A. VerdoesC. Kolpa Vst1h De voorlopige uitslag is 45. Ter gelegenheid van de gezinsweek sprak ds. Flink Donderdagavond voor lidmaten der Ned. Herv. Gemeente, over het onderwerp: „God en het gezin". Ds. Flink constateerde dat het huwelijksleven van velen vaak ver schrikkelijk is door gemis van liefde in de eerste plaats tot God en tot zijn naasten. Het gezin is immers een schepping van Gods hand door zijn eindeloze liefde voor de mens en dit gezin is de kerk in de kerk. Het gezin is de vluchtheuvel om ons te bescher men voor de gevaren der wereld, doch dan moet ook Christus het middelpunt zijn in dit gezin, waar het woord gelezen en gebeden wordt. Vervolgens gaf spreker een beschou wing over de verhouding in het gezin, waar bij het gebod „Eert uw vader en moeder" van kracht blijft in welke gevallen dan ook. reeds zo, dat wegens het drukke busverkeer grote gedeelten van de Binnenweg voor parkeren verboden zijn. Waarbij het sterk toenemende autoverkeer een steeds groter deel van het koopkrachtige publiek zijn boodschappen bij voorkeur per auto ver richt en men dan liever iets verder rijdt, mits men de wagen dan maar voor de be treffende winkel mag parkeren, betekent dit volgens het comité een sterk argument om de bussen van de binnenstraten te"ver- wijderen. Maar ook de niet-neringdoenden onder de bewoners ervaren van de bussen dik wijls nadelige gevolgen. Het mag dan bij het ene huis erger zijn, dan bij het andere, maar sommige huiseigenaars noemen de schade eenvoudig enorm, doordat grote scheuren en ernstige verzakkingen eerder regel dan uitzondering zijn. Bij de bouw dezer huizen is immers geen rekening ge houden met dit zware verkeer, waarvan de snelheid in de loop der jaren belangrijk is opgevored. Nog geen oplossing Het comité heeft zich nog niet bezig ge houden met de vraag op welke wijze dit probleem kan worden opgelost, vandaar dat men zich nu tot de winkeliersvereniging wendde, om ook haar oordeel in deze kwestie te vernemen. Het comité is daar bij van mening, dat het zoeken naar een definitieve oplossing in de eerste plaats aan de bevoegde instanties dient te worden overgelaten. Op de Woensdagavond gehouden verga dering van de winkeliersvereniging „Cen trum", hebben de leden zich met een grote meerderheid accoord verklaard met de in het behandelde schrijven verkondigde op vattingen. De winkeliers vreesden, dat de politie door het autobusverkeer nog eens gedwongen zou worden een algeheel par keerverbod voor de Binnenweg af te kon digen, hetgeen voor hun zaken een niet onbelangrijk nadeel zou opleveren. Ook het contact met de Bollenstreek is door de om legging van de busroute over de Heren weg, reeds voor een groot gedeelte verloren gegaan. De enige concessie waar zij even tueel toe bereid zouden zijn, is éénrich tingsverkeer voor de bus in de richting van de Valkenburgerlaan, waarbij de terug route dan eventueel over de Heemsteedse Dreef kan worden gelegd. Het liefst zien zij de bussen evenwel geheel uit de bin nenstraten verwijderd, zodat het bestuur met hte comité contact zal opnemen, om deze kwestie voor een bevredigende oplos sing aan de bevoegde instanties voor te leggen. Het jaar 1952 is wel een jaar vol jubilea voor de Rooms Katholieken in Heemstede. De Katholieke Middenstandsbond, afdeling Heemstede vierde het veertig-jarig bestaan; de R.K. Damclub „St. Bavo" het 35-jarig be staan en onlangs is het diamanten feest van de Katholieke Arbeidersbeweging gevierd. En thans gaat de Katholieke Sportvereniging H- B. C. haar gouden feest vieren. H. B. C. is een combinatie van twee ver enigingen. Heemstede en Berkenrode. Eerst genoemde vereniging werd op 29 October 1902 opgericht, de laatste tien jaar later, in 1912 dus. Op 24 Juli kwam een fusie tot stand- De nieuwe vereniging ging in de derde klas se van de Nederlandse Voetbalbond spelen en deed al spoedig van zich spreken. In 1921 trad H. B. C. toe tot de Katholieke Voetbal bond en vierde daar de grootste triomfen door verschillende malen het afdelingskam pioenschap te veroveren. In de oorlogsjaren kwam onder de druk van de bezetter een fusie lot stand tussen de drie voetbalbonden en H. B. C. ging in de tweede klasse van de N. V. B., de latere K. N. V. B., spelen. Na enige jaren kon zij zich in deze afdeling niet handhaven en kwam in de derde klasse, waarin zij ook nu nog vertoeft. Het eigen terrein aan de Heren weg achter het R.K. Verenigingsgebouw werd intussen door de bezetters als voetbal veld totaal onbruikbaar gemaakt. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur is er een receptie in het parochiehuis Anno Santo; Zondagochtend wordt het gouden feest om kwart over zeven in de Kerk van de H. B .vo kerkelijk gevierd met een Hoogmis en des middags is er een erewedstrijd tussen H.B.C. en Volendam op het R.C.H.-têrein. Voorts is er op 28 October des avonds om half acht een feestavond voor de jeugd en op 29 Oc tober wordt het feest besloten met een feest avond voor de ouderen, beide in het Minerva- theater in Heemstede. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: H. van Oene en H. J. Staats: H. M. Merkelbach en E. G. Terlouw; B. 'van Rossum en H. A. Bloem; P. J. Schel vis en C. .T. van der Aar. GEBOREN: Hendrik, z. van H. van der Veen en J. R. Jongbloed; Yvonne Maria, d. van A. Selhorst en E. Melein; Elisabeth Geer- truy Maria, d. van H. J. Koehorst en M. W. Kromhout; Martinus Hugo, z. van J. Berend- sen en S. M. Versluijs; Veronica Maria, d. van A. van Haasteren en E. M. M. Schaeffer; Annemarie, d. van C. van Heerikhuizen en W. A. Schreijers. OVERLEDEN: Mej. A. A. Stokman, 70 j.; Mej. J. B. Lasschuit, 67 j.; G. Koopman, 38 j.; J. Faber, 82 j., B. Boers, 81 j., J. H. J. van Kimmenaede, 66 j.; E. M. L. WiistHar ter, 64 j.; Wed. B. M. NieuwenhuijsLoos, 55 jaar. Hedenmorgen werd de verdachtenbank bij de politierechter te Haarlem gevuld door drie bonkige Zaankanters: de gebroeders J., K. en G. B. Hen wei-d ten laste gelegd: vernieling, wederspannigheid en mishandeling. In Juni van dit jaar waren zij aan het feestvieren in het café van G. Sint, tè Wormer. De oudste broer, die enigszins on der de invloed van sterke drank was, vroeg een vrouw ten dans. De dame weigerde, uiteraard met een dronken man te walsen J. B. wenste geen blauwtje te lopen en wierp prompt de tafel om, een vechtpartij kon niet uitblijven en al spoedig was het knokken geblazen. De twee broers van de vechtersbaas kwa men toelopen. K. B. hield de inmiddels toe gesnelde politie op een afstand, terwijl G. B. zich opgewekt in de strijd wierp. De politierechter vond het drietal een on besuisd geheel en veroordeelde hen ieder tot een geldboete van twintig gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien dagen met een proeftijd van twee jaar. „En pas op, dat 't niet weer gebeurd", ver maande de rechter. De jongens knikten en stommelden opgelucht de zaal uit. Een groep padvindsters houdt een herst- tentoonstelling in het clubhuis aan de Haze- paterslaan, naast het Kinderhuis. Deze is geopend op Vrijdag 24 October van 19.30 tot 22 uur en de daaropvolgende Zaterdag en Zondag van 15 tot 18 uur. Op de avond van 22 April werden er in de Bestevaerstraat te Amsterdam vijf scho ten gelost, door een waarvan de 66-jarige opperman Z. in zijn been werd getroffen. De 25-jarige bankwerker J. F. J. S., die ervan verdacht werd deze schoten met een Russische revolver gelost te hebben, heeft thans in hoger beroep terechtgestaan voor het gerechtshof te Amsterdam. In eerste instantie was hij vrijgesproken, doch de officier was in appèl gegaan. Verdachte had de laatste jaren in Korea gediend. Na zijn terugkeer kreeg hij een verhouding met een getrouwde vrouw, de schoondoch ter van de genoemde opperman en hij had een paar maanden met haar samengewoond. Sinds die verhouding was beëindigd had hij volgens zijn vader, die nu als getuige gehoord werd, voortdurend bedreigingen aan het adres van de familie Z. geuit. Op de avond van de 22ste April had hij een woordenwisseling met Z. gehad, die er toe leidde, dat de oude man met een stok op hem afkwam, waarop hij met de revolver begon te schieten. Daarbij werd de opperman in zijn been geraakt. Hij zeide dat hij de man alleen vrees aan had willen jagen, maar hem niet had wil len raken en verschillende getuigen van de schietpartij verklaarden ook niet die indruk te hebben. Een zenuwarts verklaarde, dat verdachte „normaal en voldoende stabiel" is. Een medicus, die-het slachtoffer behandeld had, meende dat de verwonding geheel zal ge nezen en geen sporen achter zal laten. De procureur-generaal meende, dat ver dachte geen doodslag ten laste kon worden gelegd. Hij achtte hem echter wel schuldig aan zware mishandeling en eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan negen maanden voorwaardelijk. Op 6 November zal het hof arrest wijzen. De laatste tijd doen zich regelmatig sto ringen voor in de brandmeldinstallatie van de Haarlemse brandweerkazerne. Gebleken is, dat deze storingen een gevolg zijn van de ouderdom van de installatie. Algehele revisie kan geen uitkomst brengen. B. en W. achten het daarom gewenst de bestaande bedieningspost voor twee net lijnen te doen vervangen door een bedie ningspost met ingebouwde relais-combi- natie, ingericht voor twee netlijnen, tien nevenlijnen voor stafleden, als mede tien aansluitingen voor neventoestel len. Bovendien is het gewenst in de bedie ningspost een handgenerator als reserve- wekstroombron aan te brengen, sterk ge noeg om alle stafleden gelijktijdig te kun nen oproepen. Van de tien nevenlijnen voor de staf leden zullen reeds dadelijk zeven in ge bruik moeten worden genomen: van de tien aansluitingen voor neventoestellen moeten er dadelijk zes worden aangesloten. De kosten van deze installatie bedragen f 4500, waarin begrepen die van de bij komende werken.- De uitslag van de verkoping van huizen in het Notarishuis is als volgt: Lindenstraat 48, 3905.L. Bos. Soutman- straat 1, 3100.P. J. Sonnemans. Potgie- tervveg 6, Bloemendaal. 20.750.N. N. Oranje Nassaulaan 24, Overveen, 4700. R. Z. van Willigen van der Veen. Saturnus- straat 10, 5400.—, D. J. van Rijn qq. Satur- nusstraat 12. 5430.N.N. Leidsevaart 47, 3605-L. Bos. Zuid Brouwersstraat 31, 800.A. v. d. Putten. Delftstraat 19 zwart en rood, 1300—, J. W. G. Anschütz qq. In ons nummer van Dinsdag 2 September hebben wij een uitvoerige beschrijving ge geven van het uitbreidingsplan Schipholweg en omgeving. Thans is het raadstuk verschenen waarin de details van dat plan zoals in ons arti kel reeds opgenomen staan omschreven. Het zal in de vergadering, van de Haar lemse raad van Woensdag 29 October aan de orde komen. (Verkort weergegeven Werkinrichting in bollenstreek. Neder lands naam in de wereld voor wat betreft de sociale voorzieningen is een schone. Duizenden guldens worden per dag als so ciale Jasten apart gelegd. Een leger van ambtenaren houdt zich met de administra tie hiervan bezig. Arbeiders denken terug aan hun slechte positie in voorgaande jaren. Toen géén kinderbijslag, géén Werk loosheidswet Voor de invaliden, en hieronder willen wij ook de blinden rekenen, wordt nog te weinig gedaan, In vele gemeenten, zoals Haarlem, Leiden en Hoofddorp bestaan reeds werkinrichtingen en het komt ons voor, dat ook de invaliden in de Bollen streek gelegenheid dienen te krijgen te werken in een daarvoor bestemde inrich ting. Het aantal invaliden in de Bollen streek is moeilijk na te gaan, maar naar ons gevoel loopt dit toch zeker tegen de dertig. Kan er voor deze mensen iets gedaan worden, zodat ze weer kunnen werken? Immers het is de plicht van de gemeen ten in de bloembollenstreek te zorgen, dat ieder een menswaardig bestaan heeft. En al is een loon van rond veertig gulden per week geen overdadige weelde, het geeft de minder-valide toch in ieder geval het ge voel, dat hij niet ten koste van de gemeen schap leeft. Tevens kan door de oprichting van een werkplaats in de bollenstreek, de helpende hand worden geboden aan die invaliden- kleine-zelfstandigen, die in de grote con currentiestrijd met de machtige bedrijven maar al te vaak het loodje leggen. Is een werkinrichting in de bollenstreek mogelijk? Willen de gemeenten van deze' economisch welvarende streek óók de in validen een behoorlijke werkkring bieden? Het zijn vragen. Vragen, die ongetwijfeld een bestudering en beantwoording waard zijn. Invaliden willen werken nu, moéten werken en het is de plicht van de overheid ze hierbij de helpende hand te bieden, want ook deze menski hebben recht op een menswaardig bestaan! ALBERT HOOGKAMER Hillegom

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 15