„Regionale militaire allianties representeren machtspolitiek' MRP koers gaat accoord met van premier Pinay Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een eeuw geleden Kabinet-Figl treedt af Nederlands UNO-gedelegeerde Von Balluseck: Pleidooi voor synthese tussen de begrippen van Oost en West Gevolgen van Brits- Perzische breuk Het woord is aan Koningin bezocht „50 jaar wonen Schuman mag blijven Regering handhaaft standpunt over EDG-verdrag, maar heeft geen haast Engeland geeft de Soedan zelfbestuur Nieuwe philosofie Regeringscrisis in Oostenrijk Radiotoespraak van dr. W. Drees Spanning in Kenya neemt weer toe Bevan verslagen Storm teistert Philippijnen Nieuwe vlaggen voor het Hoge Commissariaat Fransen blijven in Indochina terugtrekken Egypte's standpunt nog onbekend 67e JAARGANG No 90 ^Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 250 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONDER DEZE TITEL citeren wij twee maal per week berichten uit de Oprechte Haarlemsche Courant van die tijd. En meermalen komt daarin Frankrijk ter sprake, dat na zijn revoluties en staatsgre pen toen onderweg was naar een van de zonderlingste maar ook meest romantische perioden in zijn bewogen en kleurrijke historie: het Tweede Keizerrijk. Morgen zullen wij opnieuw een bericht uit de O.H. Ct. anno 1852 aanhalen, dat aanvangt met de mededeling: „De Prins-Voorzitter, de heer L. Napoleon, heeft de Senaat op 4 November bijeengeroepen om te beraad slagen over de wederinvoering van de kei zerlijke regeringsvorm". Welnu, de Senaat bleek gedwee en het Tweede Keizerrijk werd op 2 December 1852 uitgeroepen: de „Prins-Voorzitter" werd keizer Napoleon III. Die aanduiding Prins-Voorzitter en nog meèr de benaming „de heer L. Napoleon" geven wel aan dat onze collega's van die tijd een lichtelijk schamper oordeel over het Franse staatshoofd hadden. Zijn titel, tijdens zijn presidentschap van de tweede republiek, was „le Prince-Président" en men schreef in ons land niet over „de voor zitter van de Verenigde Staten". Hij heette Louis Napoleon Bonaparte; zijn familie naam was dus niet Napoleon en in dat „de heer L. Napoleon" klinkt dus wel onmis kenbare spot. Dat was dan ook zeker de bedoeling. Europa had al veel om hem ge lachen, vooral in de tijd toen hij nog een jeugdige troonpretendent-in-baïlingschap was en tijdens de regering van koning Louis Philippe twee waarlijk-ridicule mis lukte pogingen had gedaan om het land binnen te dringen en zich van de macht meester te maken. Met zijn mede-avontu rier Fialin, die later hertog de Persigny en ambassadeur van het Tweede Keizerrijk in Londen zou worden, probeerde hij het in 1836 te Straatsburg. Het garnizoen moest naar hem overlopen. Het garnizoen deed dat niet, hij v/erd gegrepen en de regering liet hem op een oorlogsschip naar Amerika brengen. Hij kwam het^volgend jaar naar Europa terug, om aan het sterfbed te zijn van zijn moeder, de vroegere koningin van Holland (Hortense de Beauharnais) en bleef tot Augustus 1840 rustig in Engeland. Toen vertrok hij vandaar, aan boord van een jacht, met vijftig aanhangers en een levende adelaar, landde op de Franse kust bij Boulogne, werd binnen een paar uur weer gevangen genomen en ditmaal door de Chambre des Pairs het Franse „House of Lords" van het royalistische verleden tot levenslange vestingstraf veroordeeld. Ditmaal was men boos geworden. Maar „levenslang" was ook in die tijd soms een zeer betrekkelijk begrip. Na zes jaar ge vangenschap ontsnapte hij, verkleed als metselaar, uit het kasteel Ham aan de Somme, keerde via België naar Engeland terug en hervatte zijn Londens leven. Tot in 1848 te Parijs de Februari-revolutie uit brak, die de oude koning Louis Philippe verjoeg. Frankrijk had genoeg van het ko ningschap. De veteranen van het storm achtige en glorierijke Eerste Keizerrijk snakten naar herleving van de oude roem. Er was een sterk-levend Bonapartisme. De pretendent kwam opnieuw, nu openlijk, naar Parijs. Hij was een kleine, schijnbaar aarzelende, zwijgzame man. Men onder schatte hem. Men lachte opnieuw om hem. Maar zijn vrienden maakten weloverwogen propaganda en hij werd in vier departe menten tot lid van de Nationale Vergade ring der nu groeiende Tweede Republiek gekozen. De arbeiders waren tegen de bourgeois-republiek en de Bonapartisten streefden naar een sterk gezag. Het was een wankele republiek die tot stand kwam. Maar toen de vage, stille kleine man, die met geleen9 geld in een hotel woonde, in December 1848 met ongeveer 5 y2 millioen stemmen tegen 1 y2 millioen op generaal de Cavaignac tot staatspresident werd geko zen dachten de republikeinse politici nog dat zij hem makkelijk hanteren zouden. Hij leek een onschadelijk manneke. Zij verrekenden zich. Hij was een zeer slim en behendig politicus; hij zou later zelfs de kwaliteiten van een staatsman blij ken te bezitten. Maar hij was maar voor vier jaar tot president gekozen en zou dan niet herkiesbaar zijn. De republikeinen kenden hem niet en zichzelf evenmin. In die korte jaren van de Tweede Republiek beging de Nationale Vergadering fouten, die de president met welberekend beleid aan zijn eigen verantwoordelijkheid wist te onttrekken en uitsluitend op haar schou ders te laden. De ergste was misschien wel, dat zij het algemeen kiesrecht afschafte en het kiezerscorps tot twee derden terug bracht, hetgeen de Prins-President gelegen heid gaf om verontwaardigd voor de volks- souvereiniteit op te komen. Intussen maak te hij reizen in de provincie en verwierf meer aanhang. Toen hij in het derde jaar een grondwetsherziening eiste, die zijn herkiezing mogelijk zou maken, verwierp het parlement die en dat leidde tot de staatsgreep van 2 December 1851, waarbij de president zijn politieke tegenstanders gevangen liet nemen en de Nationale Ver gadering ontbond en zijn afgelegde eed brak. Zijn eed, die inhield dat hij trouw zou zijn aan de democratische republiek en als vijanden des volks al diegenen zou be handelen, die door onwettige middelen de bewindsvorm zouden pogen te wijzigen. Toen hij na de gelukte staatsgreep uit reed met zijn vrienden en werd toegejuicht wendde hij een ogenblik zijn paard in de richting van het monarchale paleis: de Tui- lerieën. Zijn oom Jéröme, ex-koning van Westfalen, de jongste broeder van Napo leon I, legde waarschuwend zijn hand op de teugel en hij bezon zich. Het was nog te vroeg. Hij was altijd in staat geweest zich te herstellen, ook na ingrijpender vergis singen, en zich opnieuw te bezinnen. Hij keerde terug naar het Elysée, ook nu nog steeds het paleis van de president der repu bliek, en wachtte nog een jaar eer hij zich tot keizer liet uitroepen. Daarop volgde de brillante, later stormachtige tijd van het Tweede Keizerrijk, dat langer dan het eer ste achttien jaar zou leven en pas ten onder gaan in de bloedige nederlaag bij Sedan, tegen de Duitsers, in 1870. Die ervan gebruik zouden maken om te Versailles hün keizerrijk te stichten, dat op zijn beurt in 1918 ten val zou komen. De zonderlinge kleine man, die tweeën twintig jaar Frans staatshoofd was geweest en een tijdlang als Keizer zelfs de toon in Europa had aangegeven, de uitgelachen NEW YORK, (ANP) „Als de UNO vandaag de laatste adem zou uitblazen, zou er morgen een andere organisatie voor in de plaats komen", verklaarde Nederlands per manente UNO-vertegenwoordiger, D. J. von Balluseck, in een gesprek met een ver tegenwoordiger van het Amerikaanse tijdschrift „United Nations World". Von Balluseck zeide voorts: „Regionale militaire allianties zijn thans noodzakelijk, maar zij vertegenwoordigen de oude methode van machtspolitiek, die oorlogen vroeger wel heeft weten uit te stellen maar nooit heeft kunnen voorkomen. Alleen wanneer de volken er in slagen wederzijds respect voor elkaar te bewaren en het met elkaar eens worden omtrent gelijke rechten en plichten voor allen zal oorlog voorgoed tot het verleden behoren". Personen met ervaring in internationale kwesties zijn het eens over deze primaire behoefte aan een nieuwe opzet en een nieuwe internationale philosofie, maar zij zijn het oneens over de manier waarop dit doel moet worden bereikt, schrijft „United Nations World", dat daaraan toevoegt: De Hollanders hebben het uitvoerigst uitge werkte programma". Het tijdschrift omschrijft dit Nederlandse programma aldus: Men make zich los van de gewoonte om in termen van zwart en wit te denken, want alleen God kan in een politiek debat het juiste van het verkeerde onderscheiden. Men aanvaarde de mogelijkheid dat het gebrek aan eensgezindheid in de UNO zou kunnen voortvloeien uit een aantal ver schillende maar niettemin gelijkelijk „juiste" of „goede" begrippen van vrijheid en rechtvaardigheid. Men synthetisere deze begrippen tot een compromis-definitie van vrijheid en recht vaardigheid, nieuw, maar aanvaardbaar voor allen. Men kan vijf ideologische groe peringen waarnemen, die moeten worden geïntegreerd: de Westelijke (NAVO), de pan-Amerikaanse, de Aziatische, de Afri kaanse en de Sovjet-groepering. Het artikel vermeldt de idee van een Egyptisch diplomaat dat een groep van hoogstaande geleerden, wier reputatie bo ven alle twijfel verheven is, zou moeten worden aangewezen om de ideologische moeilijkheden te ontwarren. Het voegt daaraan toe dat de Hollanders deze idee van harte steunen als noodzakelijk voor vorderingen in de richting van de genoem de synthese. „Politieke discussies zijn op z'n best ver ward en als 60 landen er aan deelnemen is chaos het enige resultaat", aldus de heer Von Balluseck. „Nationale emoties en riva liteit kunnen een probleem gemakkelijk scheef trekken neem Tunis, bijvoor beeld. Een andere handicap voor nationale vertegenwoordigers rondom een confe rentietafel is het feit dat iedere afgevaar digde meent dat hij gehoord moet wor den terwille van de nationale propaganda of het nationale prestige, of om de mensen thuis te overtuigen dat hij werkelijk in de weer is. Nationale afgevaardigden zouden worden vervangen door vertegenwoordi gers van de grote ideologische groepe ringen die reeds actief bestaan". Om dit punt toe te lichten, aldus „United Nations World", beschreef Von Balluseck de openingsdag van de vorige Assemblée. „Stalin had de idee van „co-existentie" (naast elkaar bestaan der kapitalistische en communistische stelsels) gelanceerd en we waren geïnteresseerd in de mogelijk heid van een ontspanning. De Fransen WENEN (Reuter) De Oostenrijkse coalitieregering is Woensdagavond afge treden naar aanleiding van het geschil over de begroting. Kort voor middernacht was het kabinet, een coalitie van de volkspartij en de socia listen, bijeengekomen om te trachten over eenstemming te bereiken over de begroting voor 1953, die vóór middernacht aan het parlement zou worden voorgelegd. Men kon het echter niet eens worden. Kanselier Figl en vice-kanselier Scharf begaven zich toen onmiddellijk naar presi dent Körner om het ontslag van de rege ring in te dienen. Volgens woordvoerders van beide par tijen dienen thans spoedig algemene ver kiezingen gehouden te worden. Voorlopig zouden deze in April van het volgende jaar vallen. Onderhandelingen tussen de verschillen de ministeries en de minister van Finan ciën, Kamitz, hadden oorspronkelijk een aantal geschillen uit de weg geruimd, doch er bestond nog verschil van mening over de besteding van ongeveer 400 millioen schilling. Van dit bedrag eiste het socialis tische ministerie van Sociale Zaken 200 millioen. Kamitz had Dinsdagavond zijn ontslag aan het bestuur van de conservatieve volkspartij aangeboden, nadat de onder handelingen tussen de coalitie-partijen waren mislukt. Een woordvoerder der par tij deelde toen echter mede, dat het be stuur dit ontslag hoogstwaarschijnlijk niet zou aanvaarden, omdat de partij het be leid van de minister Volledig steunde. avonturier van Straatsburg en Boulogne, stierf in 1873 te Chislehurst in Engeland, opnieuw in ballingschap. Met zijn persoon lijkheid, met zijn bedoelingen en zijn stre ven hebben de historici nog steeds niet helemaal afgerekend. „De heer L. Napo leon", schreven ze honderd jaar geleden. Maar toen moest het nog komen. R. P. hielden de openingsrede, gematigd van toon, en daarna sprak onze minister van Buitenlandse Zaken, die de idee van „co- existentie" welkom heette en de Russische gedelegeerde om nadere toelichting vroeg. De derde spreker was, helaas, de heer Acheson, die zijn ontwapeningsplan aan kondigde in een rede vol stekeligheden aan het adres van de Sovjet-Unie. Natuur lijk antwoordde Malik met vitriool en dat was het einde van onze poging". De Hollanders evenals anderen ter As semblée - erkenden natuurlijk de Ameri kaanse vrees dat gepraat over „co-exis- tentie" een algemeen gevoel van grotere veiligheid zou kunnen wekken en dat dit op zijn beurt zou kunnen leiden tot een verslapping van het bewapeningsprogram ma schrijft het tijdschrift, dat tenslotte de volgende commentaar van de heer Von Balluseck citeert: „Wij erkennen de nood zakelijkheid van herbewapening, maar niettemin vonden we het jammer dat deze mogelijke gelegenheid voor een verminde ring van de koude oorlog verloren ging". Tot zover de „United Nations World". Op een vraag van de correspondent van het ANP aan de lieer Von Balluseck of met name het in het artikel vermelde program ma van drie punten irtderdaad een juiste weergave was van het Nederlandse stand punt, antwoordde deze dat de gepubli ceerde mededelingen weliswaar van hem afkomstig waren, maar. dat hij ze in een vertrouwelijk gesprek met een vertegen woordiger van de „United Nations World" had gedaan en niet in zijn officiële capa citeit. Ze geven dus alleen de persoonlijke mening van de heer Von Balluseck weer, niet de opinie van de Nederlandse regering. (Van onze correspondent in Londen) Evenmin als Mossadeq wenst Londen, ondanks de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Perzië, die gisteren of ficieel is bevestigd, de dingen moeilijker te maken dan zij al zijn en het wenst een al gemeen contact buiten het staatkundige om te handhaven. Of dit in de praktijk veel te betekenen zal hebben, valt te be zien. Er zijn op het ogenblik nog slechts 250 Engelsen in het land, wier belangen door Zwitserland zullen worden behartigd. In Engeland wonen nog 500 Perzen, behalve de 800 studenten, waarvan er 25 voor reke ning van de Anglo-Iranian Oil Cy. worden opgeleid. Het ligt niet in de bedoeling van Engeland om de visa voor deze Perzen in te trekken. Verder is er geen licht in de duisternis te bespeuren. De verbreking der diplomatieke betrekkingen wordt hier vooral gezien als een poging van Mossadeq om Engeland en de V.S. tegen elkaar uit te spelen. Maar alle-tekenen wijzen erop, dat hij ook in dit opzicht wel van een koude kermis thuis zal komen. Desondanks blijft men echter achter de schermen naar wegen zoeken om te voor komen, dat Perzië ten onder gaat en een speelbal wordt van het communisme. Nadat hedenavond over de zender Hil versum I een klankbeeld zal zijn uitge zonden over het leven van de ontheemden in de kampen in West-Duitsland, zal de minister-president, dr. W. Drees, te 20.00 uur over beide zenders een woord richten tot het Nederlandse volk over de nood van deze vluchtelingen. De Britse regering heeft Woensdag me degedeeld, dat Vrijdag per vliegtuig auto matische wapens en munitie naar Kenya zullen worden overgebracht voor gebruik door de burgerbevolking. De bevolking van Kenya had gevraagd of dergelijke wapens konden worden aange voerd opdat zij zich in de huidige noodtoe stand zou. kunnen verweren, aldus de me dedeling. Twee Kikoejoe's zijn Woensdag ter dood veroordeeld wegens moord op een getuige in een geding met betrekking tot de Mau Mau. Een derde verdachte werd tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Bij Njeri, een 100-tal km. ten Noorden van Nairobi, is een inlands opperhoofd door leden van de Mau Mau doodgescho ten. Het opperhoofd stiet gisteravond in ge zelschap van een inlandse politieman op een grote plechtigheid van. de Mau Mau. Zij werden na gedood te zijn in stukken gesneden. Britse troepen en inlandse politie heb ben het betrokken gebied omsingeld en trachten nu de daders op te sporen. Het opperhoofd, Nderi genaamd, was een der leiders van de Kikoejoestam. De spanning in de Kikoejoegebieden neemt toe. Er worden veel incidenten ge meld. In de buitenwijken van Nairobi zijn 40 inheemsen aangehouden. FRANS VLIEGGTUIG NEERGESTORT. PARIJS (Reuter). Een viermotorig Frans militair vliegtuig is vanochtend kort na het opstijgen op het Parijse vliegveld Le Bourget neergestort. Het toestel was op weg naar Orleans met een bemanning van vier en vijf passagiers aan boord. Alle negen inzittenden zijn om het leven geko men. Het vliegtuig vloog in brand toen het de grond raakte. In de hedenmorgen gehouden vergadering van de Engelse Labourfractie hebben Attlee en de zijnen een overwinning behaald op Bevan. De resolutie van het schaduw kabinet werd met 15150 stemmen aange nomen. De resolutie eiste ontbinding van iedere groepering binnen de partij en vroeg de leden verder zich van aanvallen op de partij te onthouden. Een hevige storm, die Dinsdag en Woens dag de Philippijnen heeft geteisterd, heeft volgens de eerste berichten aan 118 perso nen het leven gekost. Er is grote schade toegebracht aan de oogst. Alle regerings gebouwen en 90 van de woningen in Legaspi, een haven in Zuid-Luzon, zouden verwoest zijn. Wijnaendts Francken: Behoefteloosheid maakt vrij. DJAKARTA (PI Aneta). Aan de Ne derlandse hoge commissaris in Indonesië zijn in diens ambtswoning door de chef- protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken nieuwe vlaggen aangeboden ter vervanging van de Nederlandse vlag gen, die Vrijdag vernield werden. De heer Lamping heeft zijn waardering voor dit gebaar uitgesproken. 99 Woensdagmiddag bracht Koningin Juliana een bezoek aan de tentoonstelling Vijftig jaar wonen" in het nieuwe Haagse stadhuis. Tijdens de rondgang over de tentoonstel ling werd een rustpauze gehouden in de huiskamer uit het jaar 1900, waar de Koningin de thee gebruikte. PARIJS (Reuter) Volgens regerings kringen in Parijs zal de Franse regering het Europese Iegerverdrag tegen het einde van November ter bekrachtiging bij het parlement indienen. Aangezien de behan deling van dit verdrag en de Conventie van Bonn door de verschillende commis sies tenminste drie maanden in beslag neemt, schat men, dat de stemming over beide kwesties waarschijnlijk niet vóór Maart of April van het volgende jaar zal plaatsvinden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken stelt intussen, in samenwerking met de ministeries van Defensie en Financiën, een witboek op, dat als verklaring aan het E.D.G.-verdrag zal worden toegevoegd. Naar in kringen, die in nauw contact met de regering staan, wordt vernomen, is uit de Woensdag in het kabinet gevoerde besprekingen over het Europese leger ge bleken, dat de ministers het volkomen eens zijn. Minister van Buitenlandse Zaken Schuman zou „een zeer krachtige verkla ring" hebben afgelegd over de Saarkwestie, waarbij hij opnieuw zeide, dat Frankrijk gekant is tegen iedere „voorlopige Euro peanisering" van de Saar. De republikeinse volkspartij (M.R.P.) verklaarde zich voldaan over de resultaten van de kabinetszitting. Zoals bekend had de voorzitter Van deze partij, Teitgen, in het begin van deze week naar aanleiding van de heftige aanvallen van de radicale leiders Herriot en Daladier op het E.D.G.- verdrag voorgesteld, dat Schuman, die tot de M.R.P. behoort, zich uit de regering terugtrok. Thans verklaarde Teitgen ech- Zestien ambtenaren van het Indonesische ministerie van sociale zaken vertoeven op het ogenblik in Nederland. Aan de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam volgen zij een opleiding, die twee jaar zal duren. De Indonesische ambtenaren tijdens een les, gegeven door*de heer A. P. Noyon. Ier, dat leden van het kabinet het volkomen eens zijn over de kwestie van het Euro pese leger. Premier Pinay verklaarde Woensdag voor de commissie van Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering, dat zijn regering voornemens is het E.D.G.-verdrag voor. het parlement te verdedigen in de vorm, waarin het gesloten is. De regering is er echter niet tegen gekant om met de volksvertegenwoordiging, indien zij zulks wenste, wijzigingen en toevoegingen te be spreken, mits deze niet afbreuk zouden doen aan de algemene geest van het ver drag. Ten aanzien van de garanties, waar voor enige afgevaardigden zich hebben uitgesproken, zal met de Verenigde Staten en Engeland moeten worden onderhandeld, aldus Pinay. Saarkwestie Het reeds tweemaal uitgestelde Saar- debat in de West-Duitse Bondsdag is Woensdag in een zeer rustige sfeer gehou den. Het eindigde met de aanvaarding van een voorstel der socialisten, waarin de rege ring wordt verzocht de „ondemocratische verhoudingen" in het Saargebied in de ministerraad van de Raad van Europa aan de orde te stellen. De regeringscoalitie viel bij deze stemming uiteen. De liberale frac tie gaf haar steun aan de socialistische motie. Tevoren had Adenauer echter reeds verklaard, dat hij uiteraard een behande ling in de Raad van Europa zal eisen wan neer voor de volgende zitting van de mi nisterraad geen overeenstemming met Frankrijk zal zijn verkregen. De lopende besprekingen zijn volgens Adenauer echter „niet zonder uitzicht". Voorts verklaarde Adenauer dat hij niet van plan is, de ratifi cering van de Europese verdragen afhan kelijk te stellen van een regeling van het Saarvraagstuk. PARIJS (Reuter). René Pleven, de Franse minister van Defensie, heeft Woens dag op een kabinetsvergadering verklaard, dat tot dusver geen belangrijke Franse reserves in Indochina in de strijd zijn ge worpen. De opstandelingen rukken met ongeveer drie divisies op. Een correspondent van Reuter, die Woensdag een vlucht boven het gevechts terrein maakte, verklaarde, dat een reeks rokende, verlaten forten en dorpen het enige is, dat is overgebleven van het Fran se verdedigingsstelsel in het gehele gebied van ongeveer 750 vierkante kilometer in Noordwest-Indochina, waar de opstande lingen vier dagen geleden hun offensief begonnen. Een Franse officier verklaarde, dat de zwaarste gevechten met de Vietminh nog geleverd moeten worden. Hoewel belang rijke posten zijn gevallen wordt de Franse positie in Indochina op geen enkele ma nier bedreigd, aldus deze officier. Verwacht wordt, dat de gehele Franse verdedigingslinie in Indochina op de Zwarte rivier zal worden teruggetrokken. De Fransen blijven terugtrekken voor het najaarsoffensief van de communistische Vietminh. LONDEN (Reuter) Naar minister Eden Woensdag in het Britse Lagerhuis meedeelde, heeft de Britse regering de waarnemend gouverneur-generaal van de Soedan toestemming verleend tot het uit vaardigen van de proclamatie, die nodig is om het statuut voor zelfbestuur van kracht te doen worden. De toestemming werd echter gegeven met dien verstande, dat de voorzieningen van het statuut slechts be trekking hebben op de relaties tussen de gouverneur-generaal en de andere, volgens het statuut in te stellen, regeringsorganen en dat de verantwoordelijkheid voor de buitenlandse zaken van de Soedan, uitge zonderd de technische en administratieve zaken bij Egypte en Engeland zal blijven berusten. Naar van gezaghebbende zijde verluidt, acht Engeland de overeenkomst van 1899 betreffende het gemeenschappelijk bestuur van het gebied door Egypte en Engeland nog van kracht, hoewel zij verleden jaar door Egypte werd opgezegd. De nieuwe Soedanese grondwet zou op 8 November van kracht moeten worden. Daarna zouden voor het eerst algemene verkiezingen voor een onafhankelijk Soe- danees parlement worden gehouden. Eden zei, dat het Egyptische standpunt ten aanzien van de nieuwe grondwet nog niet bekend is, doch hij hoopte, dat het voor de inwerkingtreding van het statuut beschikbaar zou zijn. Mohamed Ahmed Omar, secretaris generaal van de Soedanese partij, heeft te Londen verklaard, dat Engeland zijn be lofte aan het Soedanese volk om het vóór het eind van dit jaar zelfbestuur te geven gehouden heeft. Onze Londense correspondent schrijft: De door Eden aangekondigde stap op weg naar de zelfbeschikking voor de Soedan, laat veel vragen open. Sommigen vinden, dat de Britse regering te hard van stapel is gelopen, omdat de Soedan nog te onrijp zou zijn voor zelfregering. Daartegenover staat, dat, indien er met Egypte overeenstemming over de Soedan kan worden bereikt het grote struikel blok zolang Faroek aan de macht was een oplossing van vele andere problemen in het Midden-Oosten, speciaal het defen sie-vraagstuk, naderbij komt. Er waren dezer dagen positieve aanwij zingen, dat Egypte bereid is zijn eis tot souvereiniteit over de Soedan te laten vallen. Dit werd trouwens reeds na de staatsgreep aangenomen. xxo(xeorx>onc»ococxxQoooc> VRIJ ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht nog iets zachter, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 24 October Zon op 7.20 uur. onder 17.27 uur. Maan op 13.51 uur, onder 20.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 October Hoog water: 6.03 en 18.19 uur. Laag water: 1.45 en 13.55 uur. Vrijdag 24 October Hoog water: 6.45 en 19.04 uur. Laag water: 2.22 en 14.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1