Wensen van het N.V.V. op sociaal-economisch gebied Chauffeur uit Amersfoort reed vier weken op New Yorkse bus L Adenauer wenst einde van speurtocht naar nazi's 1 Kreymborg De radio geeft Vrijdag Buitenlands bezoek hoger dan in 1951 Meer stoplichten maar geen fietsers Hij geeft toe dat 60 pet van zijn diplo maten „partijgenoten" waren PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Toch ló het zo DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 2 h°efcJpUn RHELAUN 'n TIP VAN BOOTZ Mr. Kranenburg bezoekt troepen in Korea Kort nieuws de WAARBORG-JAS! Bezwaren van een Amsterdamse werf Twee zolders in Tilburg uitgebrand Geref. Kerk (art. 31) wil geen samenspreking Belasting op uw baard Het verbondsbestuur van het N,V.V. heeft zich met een adres tot de raad van ministers gewend, waarin het zijn inzichten over de tegenwoordige sociaal-economische situatie van ons land, de naar zijn oordeel wenselijke toekomstige ontwikkeling en de hiervoor vereiste maatregelen kenbaar maakt. Over de internationale samenwerking wordt opgemerkt, dat de Nederlandse politiek in het bijzonder ten aanzien van een Europese federatie te zeer door een af wachtend karakter werd gekenmerkt, waardoor de mogelijkheid om positieve in vloed uit te oefenen gelijk dat geschied is bij de oprichting van de internationale gemeenschap voor kolen en staal be perkt werd. Het verbondsbestuur zegt, dat niet alleen het militaire front, maar ook het sociaal- economische front moet worden versterkt. Gewezen wordt op het gevaar dat ontstaat, wanneer voor productiekrachten, vrijge maakt voor militaire doeleinden, geen emplooi is. Reeds thans is het noodzakelijk zich rekenschap te geven van de gevaren die voor de werkgelegenheid zullen ont staan, als de militaire productie kan wor den verminderd. Verhoging van het ver bruik en vergroting van de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden zullen er dan toe moeten bijdragen de afzetmogelijk heden op peil te houden. Internationaal zullen reeds nu plannen moeten worden opgesteld om deze omschakeling zo onge stoord mogelijk te doen verlopen. Op het gebied van de integratie van bedrijfstakken is voor ons land vooral van belang de vor ming van bovennationale organen voor landbouw en transport. Over de werkge- legenheidspolitiek, zegt het adres, dat het N.V.V. vertrouwt, dat de nieuwe regering geen hoger werkloosheidscijfer dan drie procent der beroepsbevolking in loondienst zal aanvaarden en bij overschrijding hier van een actieve politiek ter bestrijding van deze werkloosheid zal voeren. Handhaving van het beginsel van geleide loonpolitiek wordt bepleit. Tegen gedeeltelijk of geheel vrijlaten vah de loonpolitiek wordt in het adres ernstig gewaarschuwd. Van de belastingpolitiek wordt gezegd, dat deze mede op niet-fiscale doeleinden gericht dient te zijn. Voor de investerings politiek betekent dit, dat de belastingpoli tiek zodanig gedifferentieerd zal moeten worden, dat de gewenste investeringen worden gestimuleerd en de minder ge wenste worden belemmerd. Een verlaging van de belasting op het bedrijfsleven op dit ogenblik zou de rechtvaardigheid van de verdeling van het nationaal inkomen aan tasten zonder dat er zekerheid zou bestaan, dat de investeringen door een dergelijke belastingverlaging zouden worden gestimu leerd. Het verbondsbestuur vraagt zich voorts af of onder de huidige omstandigheden verhoging van het bouwprogramma van 55.000 op 60.0000 woningen niet mogelijk zou zijn. Tegen de aangekondigde huurver hoging heeft het N.V.V. geen bezwaar, echter onder nadrukkelijk voorbehoud, dat er garanties zijn, dat het voor de ver betering van het onderhoud bestemde deel van de huurverhoging ook inderdaad voor ADVERTENTIE UiHOI VW Sj 20 tabletten 45- cl. N.V. Koninklijke PharmaceutlicHe Fabrieken v/h Brocades - Stheeman Pharmacia HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Franse muziek. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Residentie-orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Solistenconcert. 14.45 Kamerkoor. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Lichte muziek. 18.00 Mili taire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Amuse mentsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: „Verkla ring en toelichten". 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Thuisfront Tombola. 20.40 Orgelconcert. 21.05 Brabants halfuur. 21.40 Grinzingklanken. 22.00 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.20 Platen. 22.30 Sportpraatje. 22.45 Ik geloof in ene, Heilige Katholieke Kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 en 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.25 Radiofeuilleton. 11.45 Vo caal dubbelkwartet. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Blokfluit-ensemble. 14.50 Voordracht met muzikaal intermezzo. 15.10 Fagot en piano. 15.30 Zuid-Amerikaanse en Spaanse muziek. 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Het volle pond. causerie. 19.30 Moreel beraad, causerie. 19.50 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbe spreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Leven op aarde, causerie. 21.00 Schaduwen vooruit, hoorspel. 21.30 Platen. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Strijk orkest en soliste. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (KRO) 20.1521.45 De Grootse Onderneming, film; De Hoed. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Nieuws. 13.15 Hammondorgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Operettemuziek. 16.00 Ge varieerde muziek. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.15 Cau serie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Amusementsmuziek. 20.15 Symphonie- orkest en solisten. (Pl.m. 21.00 Kunst- kaleidoscoop). 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek. 2.15 Internationale Radio- Universiteit. 22.45 Kamermuziek 22 55-—23.00 Nieuws. dit doel zal worden besteed en dat het overige deel ten goede zal komen aan een huur-egalisatiefonds, waardoor de sub sidies ten laste van de overheid voor de woningen kunnen worden verminderd. Gepleit wordt voor een volledige com pensatie voor de huurverhoging voor de loontrekkenden en trekkers van sociale uit keringen. Het adres bepleit een doeltreffende con- junctuurpolitiek en wijst een streven naar versterking van de deviezenreserves af. De werkgelegenheidspolitiek gaat boven de betalingsbalanspolitiek. Teleurstelling wordt geuit over het trage tempo waarin de product- en bedrijfschap pen tot stand komen. In 1951 heeft het aantal overnachtingen van buitenlanders in erkende Nederlandse hotels en pensions het millioen overschre den. Totaal bedroeg dit aantal 1.231.000. Naar uit mededelingen van de A.N.V.V. over de acht maanden van het lopende jaar blijkt, zal 1952 dit record nog aan zienlijk slaan. Reeds tussen Januari en eind Augustus heeft men hier te lande 1.100.000 overnachtingen geboekt tegen 917.000 gedurende de overeenkomstige periode van 1951. Van de grote steden hier te lande had Amsterdam het leeuwendeel met 471.000 (359.000 in 1951) overnach tingen, gevolgd door Den Haag met 206.000 (194.000) overnachtingen. Voor Rotterdam luidden de cijiers 93.000 (90.000) en voor Utrecht 13.000 (12.000). De meeste overnachtingen waren van Bel gen, Duitsers en Engelsen. Opmerkelijk groot was het aantal leden van Amerikaanse militaire onderdelen in West-Europa, die hun verlof tussen Januari en eind Augustus van dit jaar in Nederland doorbrachten. Naar officiële berekeningen bedroeg dit aantal 25.000; de gemiddelde verblijfsduur in Nederland was 4 dagen. ADVERTENTIE Ek toehoorde nog tot de jongeheren toen ik stl ekum Vad'ers' Tip zat te proberen. :'n Vader werd boos maar zei na een poos: „Je smaak kan ik appreciëren" Intz. Heer Th. V., Haarlem, on tv. 1 fl. Tip en l Lfl. Bootz' Oude Genever Mr. F. J. Kranenburg de Nederlandse staatssecretaris van Oorlog, is gisteren per vliegtuig in Seoel aangekomen voor een bezoek aan de Nederlandse troepen in Korea. Hij werd op het vliegveld o.a. be groet door generaal James van Fleet, de commandant van het Amerikaanse achtste leger, en generaal Glenn Barcus, comman dant van de vijfde luchtmacht en verte genwoordigers van het Nederlandse dé- tachement. Tegenover de pers verklaarde hij, dat het voor Nederland zeer moeilijk is de bij drage aan troepen te vergroten. Hij sprak echter de hoop uit, dat het mogelijk zou blijken. Mr. Kranenburg verklaarde een zo groot mogelijk aantal der in Korea dienende Nederlandse militairen persoonlijk te wil len spreken, als slechts mogelijk was. Nu met ingang van 1 November de af gifte van nationaliteitsbewijzen zal worden gestaakt en de alsdan uit te reiken kenteken bewijzen tevens de betekenis van nationali- teitsbewijs zullen krijgen, vestigt de K.N.A.C. er de aandacht op, dat op deze kentekenbewij zen niet het eventueel in de auto ingebouwde radiotoestel zal worden vermeld. Om te kunnen aantonen, dat het toestel overeen komstige de gebruikelijke douaneterminolo gie tevoren uit het vrije verkeer werd uit gevoerd, zal de houder een intentiteitsbewijs voor de radio moeten bezitten, dat hem kosteloos op aanvraag zal worden verstrekt bij alle posten van ambtenaren van de in voerrechten in de plaats van inwoning zowel als bij de grensposten. De Franse en Vietnamese troepen hebben zich teruggetrokken uit Nghia Lo, een van de belangrijkste steunpunten van de Fransen in Noordwest Tonkin. Parachutisten, die deelnamen aan de strijd om Nghia Lo verlaten het dorpje Bo-Sieng. Na een verblijf van vier weken in New York is de Amersfoortse buschauffeur Jan van Gent Woensdag per vliegtuig in Ne derland teruggekeerd. Zijn directeur, ze ven collega's en ook Jan's vrouw en zijn vijfjarig dochtertje Marianne, waren op Schiphol om hem te begroeten. „Meer stoplichten en bredere straten", zei Jan, sprekende over New York, „maar geen fietsers". Hij bereed daar het traject Broad way - ADVERTENTIE Kreymborg Waarborg./ BONN (Van de A.N.P.-correspondent). Het terugroepen van de Duitse ambassa deur in Den Haag, dr. Karl Dumont is gis teren in de Duitse Bondsdag gecritiseerd. De afgevaardigde van het Katholieke Cen trum, dr. Reimann, zeide niet te begrijpen, waarom Dumont voor „een klein vergrijp" uit Den Haag moest worden teruggeroepen terwijl in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn zoveel personen met een twijfelachtig politiek verleden zitten. Dr. Reimann zeide dat Dumont in Nederland bijzonder gezien was en dat er daarom te meer reden geweest zou zijn om hem te handhaven. De Katholieke afgevaardigde maakte deze opmerking tijdens het debat over de personeelsbezetting van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar in volgens de critici der regering de vroe gere partijgenoten van Hitler in de meer derheid zijn. Adenauer verklaarde tijdens het debat, dat tweederden der hogere beambten van zijn ministerie partijgenoten van Hitier waren geweest. „Het was nu eenmaal niet mogelijk, zonder deze „deskundigen" de buitenlandse dienst op te bouwen", zo zei de de kanselier. Overigens kan volgens Adenauer worden verwacht, dat gaande weg het aantal vroegere nazi's in het mi nisterie zal verminderen. Rekent men ook de lagere ambtenaren van het ministerie mee, dan is slechts een derde deel afkom stig uit het vroegere Ribbentrop-ministerie. De bondskanselier sprak de mening uit, dat de recente perspublicaties over de nazi-invloed in zijn ministerie „ver over het doel hebben heengeschoten". „Het ver trouwen van het buitenland in onze bui tenlandse dienst is niet geschaad door onze personeelspolitiek, doch door de daarover gevoerde perscampagne", aldus Adenauer. Hij kondigde aan, dat hij in de toekomst strafrechtelijk zou optreden tegen beledi gingen van het ministerie door de pers. Tegen het verweer kwam niet alleen de socialistische afgevaardigde Erler op, doch eveneens verschillende leden van de com missie van onderzoek, die tot de regerings coalitie behoorden. „Het ontbreekt er nu nog maar aan, dat ook de leden van deze commissie met een gerechtelijke vervolging bedreigd worden", zo zeide Erler. „Dat er moeilijkheden waren door gebrek aan goede krachten kan ik begrijpen, maar was het daarom nodig de gehele Wilhelmstrasse naar Bonn over te planten? In geen enkel ander mi nisterie leeft de oude traditie zo sterk voort als in dat van Buitenlandse Zaken. Niet de pers is verantwoordelijk voor het schandaal, dat hierover ontstaan is, doch de regering zelf. Zij had door tijdig ingrij pen moeten voorkomen, dat een openbaar onderzoek noodzakelijk was geworden." Oude nazi's De socialist herhaalde oude beschuldi gingen tegen twee van Adenauers naaste medewerkers, dr. Blankenborn en dr. Globke. Deze heren zouden volgens Erler „een nevenregering" in de bondskanselerij vormen. De beschuldiging tegen Globke luidt, dat hij de schrijver is van het in de nazi-jaren verschenen officiële commen taar op de Joden wetten. Adenauer verde- ADVERTENT1E ruwe, gesprongen huid, schrale lippen digde hem door te zeggen, dat hij ook Joden het leven gered heeft. De socialist Meilies riep uit: „Het is een schande, dat deze man nog in functie is". Adenauer pro testeerde heftig tegen deze opmerking en zeide: „Het moet nu maar eens uit zijn met deze speurtocht naar nazi's. Als wij daar mee beginnen weten we nog niet waar we ophouden". Ook het vakverbond had vol gens Adenauer dit standpunt ingenomen toen het een vroegere „partijgenoot" als vertegenwoordiger in het gezagsorgaan vap het plan-Schuman had voorgedragen. Tot een zekere opwinding kwam het toen tijdens het debat de liberaal Von Re- chenberg het pleit opnam voor de vroegere vertegenwoordiger van Von Ribbentrop in Brussel, Von Bargen, een der ambtenaren die op grond van het onderzoek ontslagen is. „U moet u als afgevaardigde van een regeringspartij schamen voor deze Von Bargen in de bres te springen", riep de socialist Erler. Hij las onder luide afkeuringen van de linkerzijde de berichten inzake Joden deportaties voor, die door Von Bargen waren getekend. Erler oefende vooral scherpe critiek met betrekking tot het feit, dat in plaats van de afgezette personeels- leider van het ministerie, Ditmann, op nieuw een vroegere nazi in dit ambt is ge plaatst, dr. Pfeiffer, die voordien leider was van de diplomatenschool der bonds republiek. De voorgestelde derde U-pont In een request aan de gemeenteraad van Amsterdam maakt de N.V. Amsterdamse Scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. „ern stig bezwaar" tegen het voorstel van archi tect F. van Klingeren betreffende het ma ken van een derde pontverbinding over het IJ, aangezien het daarvoor bestemde terrein door de firma in 1937 van de ge meente Amsterdam is gekocht en zij dat terrein zeer spoedig wil gaan bebouwen in verband met een kortgeleden geboekte Ne derlandse marine-opdracht ten bedrage van 8.8 millioen gulden, waarvoor de bouw van een nieuwe loods noodzakelijk is. De uit voering van deze marine-opdracht zou voor het bedrijf van genoemde scheepswerf onmogelijk worden, indien dit terrein voor een aanlegsteiger voor ponten zou moeten worden opgeofferd. c 76. „Ga weg", zei de kapitein ferm, „ik heb geen verstekelingen nodig! En neem die twee onhandige zeelui ook maar mee, want met hen hadden we toch alleen maar last!" „Maar wij willen niet aanmonsteren", bracht Jolliepop in het midden, „wij willen de reis als passagiers meemaken!" „En wij zullen er goed voor betalen!", voegde Teut- bel er aan toe. Hij greep een handvol goud stukken, die nog op de bodem van de kist verspreid lagen en rinkelde er lokkend mee. De ogen van de kapitein begonnen te glin steren. „Nu goed dan", zei hij, „maar onder één voorwaarde.Hij boog zich dieper over de verschansing en fluisterde: ..Zij denken, dat ik jou over boord heb gegooid en dat versterkte mijn gezag, snap je? En nu„Ja, ja, ik begrijp het al", zei Teutbei nors, „ik zal je sterke verhalen niet tegenspreken". Op dat ogenblik nader de de kapiteinsvrouw. „Maar Herbert", riep zij, „je onderhandelt toch niet met verstekelingen!" „Stil vrouw", riep de ka pitein, die zijn herwonnen gezag nu niet langer bedreigd zag, „stoor mij nietik doe zakenZij gaan mee en daarmee uitl" 42ste straat, een uur heen en een uur te rug. Na een paar dagen reed hij zijn bus langs New Yorks drukste route alsof hij dit reeds jaren had gedaan. Vaste uren had hij niet in dit bedrijf, dat anderhalf millioen passagiers per dag vervoert, 1200 bussen in bedrijf en 2900 chauffeurs in dienst heeft. „Je kon rijden als je er zin in had", zei Van Gent, „je hoefde 's morgens maar op te bellen dat je niet kwam en dan nam een ander wel je plaats in. Je mocht ook zelf weten wanneer je er mee wilde op houden. De chauffeurs krijgen daar per uur betaald en als je er. genoeg van had ging je naar huis. Gemiddeld reed ik acht uur per dag". Dit kwam voor de Amersfoortse chauf feur neer op een weekloon van 75 dollar, iets dat omgerekend in Nederlands geld veel lijkt, maar daar normaal is. Voor zijn hotelkamer moest Van Gent 5,25 dollar per nacht betalen. Zijn collega George Brennan, die vier weken in Amersfoort heeft gereden, heeft hij in New York niet teruggezien. Diens vliegtuig kwam door een gunstige wind vijf uur vóór schematijó aan, waardoor Brennan's ontvangst min of meer in dui gen is gevallen. Van Gent is door Amerikanen en Neder landers in New York hartelijk ontvangen. Acht keer heeft hij voor de televisie en vier keer voor de radio gesproken. Dertien daklozen Gistermiddag om kwart voor vier is brand uitgebroken in het woonhuis van de familie J. van der Hout, aan de Hasselt straat 156 te Tilburg. De brand ontstond op de zolder, waarvan het dak met stro onder- schoten was. Het vuur breidde zich uit tot de zolder van een aangrenzend pand, be woond door de famile Van der Langewerf. De zolders brandden totaal uit. De fel uit slaande brand werd door de brandweer met vier stralen aangetast en was na een half uur bedwongen. Oorzaak en schade zijn nog niet bekend. Toen de brand uitbrak waren de bewoners niet thuis. De dertien personen, die de panden bewoonden, zul len voorlopig elders onderdak moeten vin den. De woningen zijn eigendom van de gemeente Tilburg. De generale synode der Gereformeerde Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. heeft het grootste deel van haar Woensdag te Berkel gehouden zitting besteed aan de voortzetting van de discussie over het schrijven van de generale synode der Ge reformeerde Kerken te Rotterdam. Ver scheidene sprekers hebben van hun inzicht in deze materie uiting gegeven. Over de zakelijke inhoud, namelijk afwijzing van het verzoek tot samenspreking, waren al len het eens, doch men verschilde van me ning over de vorm. De rapporteur, ds. H. Knoop, gaf een nadere uiteenzetting van de mening der commissie. Volgens hem betekent het be sluit van de vorige synode van Kampen 1951, dat een voorlopige afsluiting van de onderhavige kwestie is bereikt. Vandaar het voorstel om het verzoek voor kennis geving aan te nemen, dat met 17 tegen 5 stemmen werd aanvaard. Op voorstel van de commissie is aan de overwegingen nog voorafgegaan de uitspraak, dat de synode eenparig van mening is, dat op bedoeld schrijven niet kan worden ingegaan. Steun. „Oostenrijk zal imzijn strijd voor de vrijheid door België „en Luxemburg worden gesteund, zo hebben leidende personen in deze twee landen mij ver zekerd", aldus verklaarde bondskan selier Leopold Figl bij aankomst te Wenen na terugkeer van zijn bedoek aan de Benelux-landen. „In Nederland heb ik dezelfde waardevolle verzekeringen gekregen", aldus Figl. „Men heeft mij uitgenodigd terug te komen, maar ik weet niet wanneer ik een datum zou kunnen vaststellen". Slachtoffers. Men schat het aantal doden tengevolge van de orkaan, die Dinsdag de Indo-Chinese stad Phan Thiet aan de Zuid-Chinese zee teisterde, op twee honderd. Het is moeilijk het juiste aan tal slachtoffers vast te stellen, daar tal rijke lijken door het water zijn meege sleurd. Men heeft slechts twintig lijken kunnen bergen. Door de wervelstorm zijn driehonderd vissersvaartuigen ge zonken. Zeshonderd vissershutten wer den verwoest. Voorbeeld. Zevenduizend vooraanstaande Oost-Duitse communisten hebben op een bijeenkomst in Oost-Berlijn een resolu tie aangenomen, waarin wordt ver klaard dat de onder communistische leiding staande Oost-Duitse socialisti sche eenheidspartij volledig op Russisch communistische leest zal worden ge schoeid. „Onze partij kan slechts dan leren hoe de overwinning te behalen, in dien zij zich de lessen der Sovjet-com munisten ten nutte maakt", verklaarde vice-premier Ulbricht. Ergerlijk. Een adviescommissie heeft de be grotingscommissie van de UNO aange raden het ter beschikking van het UNO-hoofdkwartier staande aantal auto's te beperken tot één steeds be schikbare auto en twee andere, die op vaste standplaatsen te bereiken zouden zijn. Secretaris-generaal Trygve Lie pleitte echter voor het ter beschikking stellen van ten minste tien automobie len. „Indien u mij mijn auto afneemt, pleegt u contractbreuk", voegde hij hier aan toe. De Amerikaanse vertegenwoor diger, senator Alexander Wiley, merkte op: „Niets ergert de mensen meer dan personen in een auto-met-chauffeür te zien rijden, die kennelijk niet hun eigendom is". Protest. De diplomatieke vertegenwoordi gers van Frankrijk, Denemarken, Ne derland, Groot-Brittannië, Zweden en Egypte hebben Woensdag bij de Perzi sche minister van Buitenlandse Zaken Fatemi geprotesteerd tegen het Perzi sche voornemen om inkomstenbelasting te heffen van buitenlandse luchtvaart maatschappijen, die Perzische lucht havens aandoen. Zij wezen er op dat alle betrokken maatschappijen in hun natio nale staten zijn ingeschreven als belas tingplichtig. Hulde. De democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, gou verneur Stevenson, heeft Woensdag in een rede tot de studenten van de Katho lieke universiteit te Southbend (India na) hulde gebracht aan de Rooms- Katholieke kerk wegens haar strijd tegen het communisme. „De leiders van deze kerk treden tegen deze ploeg op, niet met de welsprekendheid van de politicus, maar met de zorgen en de methoden van de medicus", aldus Ste venson. Na te hebben verklaard, dat het communisme het beste kan worden be streden met vooruitgang op sociaal ge bied, zeide de gouverneur, dat het op treden van de democratische partij op dit gebied zich laat vergelijken met dat van de Katholieke kerk. Geen permissie. Een jonge Italiaan, die dienst wilde nemen bij de troepen van het Franse vreemdelingenlegioen in Indo-China, had de mening hierover der hoogste Katholieke autoriteiten ver zocht. Het antwoord in Vaticaankringen was: „Het is een Katholiek niet toege staan vrijwillig voor een buitenlandse mogendheid de dood te trotseren, ook niet wanneer het een goede zaak be treft". Hieraan was toegevoegd, dat dit niet gold voor de Zwitserse garde, die in dienst van de Vaticaanse stfat is, daar dit een „vredesleger" is. Stalin. Het blad „France Soir" maakt mel ding van een gesprek tussen Stalin, vice-premier Molotof en de Franse am bassadeur in Moskou Louis Joxe. Vol gens het rapport van de ambassadeur had Stalin aan Joxe gevraagd „Wat denkt u van het Atlantisch pact?" Joxe antwoordde: „Het is een vriendschaps verdrag van zuiver defensief karakter". Stalin, aldus de schrijver van het arti kel, wendde zich toen tot Molotof, zeg gende: „Als dat pact zovele voordelen biedt, waarom zijn wij dan ook geen lid?" Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken zegt dat het artikel in „France Soir" enige waarheid bevat, maar „enigszins in een romantische vorm" is gegoten. Arrestatie. In Mexico zijn twaalf officieren van het leger en vier burgers Woensdag avond gearresteerd op beschuldiging van het voorbereiden van een opstand. Naar men zegt zijn alle gearresteerden aan hangers van generaal Henri Puez Guz man, verslagen candidaat voor het pre sidentschap bij de verkiezingen in Juli. VELE heden kerkelijke en wereldlijke over hebben in de loop dPr tijden getoornd tegen de mannelijke kintooi en verboden uitgevaardigd tot het dragen van een baard. Maar halsstarrig hebben de ge troffenen steeds getracht hun baard tegen aanrandingen te verdedigen. Helaas is de gegeven plaatsruimte onvoldoende om het epos van aanslagen op, en man- haftige verdediging van de eer, de waardigheid en het sieraad des mans te schilderen. Dat zou een lijvig boekdeel vullen. Voldoende zij daarom in her innering te brengen dat in Europa het laatste verbod tot het dragen van een baard da- 'v" teert uit het Pruisen van de vorige eeuw. Maar vóór dien had de „verlichte" Rus sische despoot Peter de Grote zich evenmin onbetuigd gelaten. Hij voerde de baarden belasting in en dwong zijn baarddragende hovelingen, krijgslieden en kooplieden tot betaling van de voor die tijd zeker niet geringe som van 100 roebel per jaar; de kleine landeigenaren en renteniers kwamen er goedkoper af, doch dienden toch ook een aanslag van 40 roebel te voldoen. Enkele ontvangstbewijzen uit die tijd, vermeldend het jaar 1699 en het opschrift „djengi usati" (geld ontvangen) bestaan nog. Priesters en lijfeigenen moesten telkens als zij, met een baard getooide stadspoort doorgingen, één kopeke betalen; bij wei gering werden zij in de gevangenis gewor pen, zodat de keus niet bijzonder groot was. In 1722 werd de jaarlijkse baardenbelas ting afgeschaft en vervangen door een hef fing inééns. Als bewijs van betaling diende toen een médaille (laten we haar baarden penning noemen), waarop het jaartal was v vermeld, alsmede de diep zinnige spreuk: „De baard is een nutteloze last". Maar zij, die prijs stelden op het harig groeiselop kin en wangen, lieten zich hierdoor niet over tuigen en het verzet en de ontevredenheid bleven be staan. By Edict van Peter II kon van 1728 af aan landbouwers en veehouders licentie tot het aankweken van een baard worden verleend. ,De baard kreeg toen, populair gezegd, een vestigingsvergunning. In het totaal bleven de wettelijke bepalingen in Rusland tegen de mannelijke kintooi 60 jaren van kracht. Kan dit iets zijn voor onze minister van Financiën? Laten we hem dan een andere tip mogen geven: in de zee bevindt zich méér goud dan zelfs de meest spilzieke overheid kan uitgeven! Daarover morgen. (Nadruk verboden H. péTimoN;

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2