Dansers in verschoten tricot werken zich gelukkig Plannen tot versiering tijdens de Flora in het en verlichting voorjaar 1953 Medewerking gevraagd van Haarlems bedrijfsleven Agenda voor Haarlem Herfst Fa. B. ENGELENBERG Een theaterminnaar in Parijs KAAN 3 f.Iedere Chèque van millioen pond aangespoeld in Noordwijk Jongetje in vijver van begraafplaats verdronken MERKLAP „DE WOLBAAL" TteKUhtzWeceld Subsidie voor ATG Haai voegt zich bij walvis Bekend Duits evangelist komt naar Nederland DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 Parijs is de hoofdstad van de dans en de Nationale Opera de ware tempel van Terpsichore, heeft de in Frankrijk toonaangevende en ook ver daarbuiten zijn invloed uitstrekkende choreograaf Serge Lifar eens geschreven. In zekere zin zal althans het eerste gedeelte van deze uitspraak wel altijd waar blijven, ondanks de koelbloedige schoonheid, die de demonische Balanchine uit de Verenigde Staten exporteert en de glorieuze verheerlijking, die het Sadler's Wèlls Ballet in Engeland tegenwoordig geniet. Want Parijs is, om de woorden van de Markies de Cuevas te gebruiken, een voort durende bron van artistieke inspiratie, van smaakverfijning, van stijlbegrip. Maar niet alleen dat hier de oude tradities worden bewaard en de nieuwste probeerselen ge- wadgd, men vindt er ook de wereldvermaarde studio's van de paedagogen Olga Preobrajenska, van Lubov Egorova, van Boris Kniaseff en vele anderen, meestal gewezen danskunstenaars uithet czaristische Rusland, waar zo goed als alle solisten van internationale reputatie in hun schaarse vrije tijd tussen de gewone leerlingen de klassen bezoeken om hun virtuositeit te perfectionneren of onzuiverheden te laten corrigeren. Het klassieke ballet beleeft heden ten dage een ongekende bloeiperiode. Daar zijn allerhande, misschien zelfs metafysische verklaringen voor aan te geven. Eén van de redenen is stellig gelegen in de omstandigheid, dat het publiek gecon fronteerd wordt met een probleemloze voorstellingmet een overzichtelijke demon stratie van ruimteveroverende techniek, die volmaakt beheerst wordt. Om het echter zover te brengen worden jaren van intensieve training en een me nigte offers gevergd. Ieder seizoen melden zich duizenden candidaten aan,maar slechts weinigen zijn uitverkoren om de ereplaat sen onder de schijnwerpers in te nemen. Het is een hard leven, er heerst veel tijde lijke werkloosheid. En van de salarissen mag men zich geen overdreven voorstel ling maken. De solisten in de grote revues, die toch heel wat moeten kunnen, ontvan gen doorgaans niet veel meer dan vier honderd gulden per maand. Bij de Franse levensstandaard is dat niet royaal. In het corps de ballet krijgt men vaak nog niet de helft. Maar in de studio's schijnen er geen narigheden te bestaan. Men spant zich ver beten in om steeds meer te bereiken, om van het lichaam een goed instrument te maken. Men staat aan de barre,men springt en draait in verschoten tricots. Men werkt zich hier gelukkig. In het zweet des aan- schijns. Bij Olga Preobrajenska Het liefst was ik bij Olga Preobrajenska, die als prima ballerina in de keizerlijke balletten in St. Petersburg, nog onder Ma- rius Petipa en Lev Ivanov, een kwart eeuw lang als de grootste danseres van haar tijd heeft gegolden. Op de één of an dere manier kan men haar dat, ondanks Irene Skorik. haar ouderdom, nog aanzien. Het mag Vreemd klinken, maar zij heeft charme. Zij flirt zelfs koket met haar bezoeker en men Voelt het als een voorrecht haar de hand te kussen. Mopperend, als zij ergens fouten ziet, beweegt zij zich tussen haar discipe len. „Mijn stem is niet zo mooi meer zegt zij in het voorbijgaan. Dan tilt zij, klein vrouwtje van boven de tachtig, haar rokken op en maakt met een verrassende sierlijkheid en gerinkel van haar drie arm banden de elementaire bewegingen van een grand-pas-de-basque of een jeté-en-tour- nant. „Jij kan het natuurlijk veel beter," Voegt zij de jeugdige Claire Sombert toe, die hevig is geblondeerd wegens haar op treden in een film met Gene Kelly „maar zó moet het!" En daarna wendt zij zich in het Russisch tot de intelligente Mi- lorad Miskovitch of in het Engels tot Joan Cadzow, die dubbele fouettés uitvoert in het voor „stunts" gereserveerde kwartiertje als ware het kinderspel. Iedere morgen beklimt zij als eerste de smalle trappen van de studio Wacker nar Dij Place Clichy om met een groen gietertje de planken vloer te besprenkelen zij laat zich dit werk niet uit handen nemen waar straks Serge Golovine met zijn broer tjes komt oefenen, waar het fenomeen Ro- sella Hightower haar verbluffende veel zijdigheid laat oppoetsen, waar onze land genoot Pieter van der Sloot zich omhoog werkt naar internationale podiums. Vele sterren schitteren hier minder dan men verwachten zou, maar vaker nog ziet men het omgekeerde: in deze omgeving immers tellen allure en toneelpersoonlijkheid niet ADVERTENTIE De volbloed"Amerikaan t Made from "sun-kissed" tobaccos of nauwelijks mee. Doch wie weet, mis schien bereidt zich hier een nieuwe Tama ra Toumanova deze in bepaalde rollen nog onovertroffen danseres met haar fan tastisch evenwicht werd geheel door ma dame Preobrajenska gevormd in alle schuchterheid op een triomfantelijke loop baan voor. En bij Boris Kniaseff Veel zwaarder (en muzikaler ook) is de training bij Boris Kniaseff op de derde ver dieping van de Salie Pleyel, waar ik de door iedereen Zizi genoemde Renée Jean- maire de pikante Carmen van Roland Petit haar wilde jongenskop met de hoge wenkbrauwbogen zag schudden en waar de eveneens in ons land bekende Irene Skorik de anderen, die haar voorbeeld poogden te volgen, op de geschoolde benen deed wankelen met haar razend moeilijke changements a quatre. Bekijkt Preobra jenska haar pupillen niet alleen in de grote spiegel, maar ook van dichtbij en van alle kanten, Kniaseff blijft de hele les rustig aan zijn stoel kleven, maakt zijn ingewik kelde bedoelingen slechts duidelijk met een paar handgebaren, begeleid door een fors geneurie. Er is altijd wel iemand, die na enig geprobeer begrijpt wat hij wil. Soms verstrakt zijn tijdelijk bleek gezicht met de enorme bril en verheft hij bestraf fend zijn stem: „Dit is een adagio, geen coda.Iets minder barbaars alsjeblieft!" Maar even later deelt hij op lyrische toon complimenten aan zijn favorieten uit. Een wonderlijk man deze Kniaseff, die in Rusland grote roem oogstte als partner van Olga Spessivtzeva en Lubov Egorova, die na de revolutie naar Parijs trok en daar diverse keren een eigen balletgroep leidde, waarmee hij tournées door drie werelddelen maakte. Ook aan talrijke operettes werkte hij mede. Beurtelings was hij millionnair of zodanig failliet, dat hij nachtenlang op een bank in het Bois de Boulogne heeft doorgebracht. Hij was zelf een leerling van Cecchetti, wiens methode hij ten pro- fijte van de Franse danskunst in practijk brengt. En in de Opéra Comique Van de Franse danskunst heb ik overi gens tijdens mijn verblijf helaas niet veel gemerkt. De poging van Madame Volterra met haar Ballets de Marigny is mislukt. Nu komt Roland Petit, die zijn filmcontract met de R.K.O. heeft verbroken, het binnen kort in dit theater met een revue probe ren. Ook het Ballet van de Opéra Comique wordt grotendeels opgeheven, voorname lijk omdat dit apparaat te kostbaar is om voor slechts één voorstelling per week in stand te worden gehouden. Ik was zo ge lukkig de laatste première van dit ensem ble („De sleutel der dromen" op muziek van Jaque-Dupont) te kunnen bijwonen. Dit werk bleek tevens de enige geslaagde choreografie van de hier almachtige Marie Ernest Jean Jacques de Peyret Chappuis, zich noemende Etchevery, te zijn mede dank zij het voortreffelijke dansgegeven: de desillusie van een jonge vrouw, die op haar huwelijksreis de ideale man ontmoet in haar droom, waarin vervolgens een veelbewogen strijd ontbrandt tussen de machten van conventie en vrijzinnigheid. Voor het overige worden de scheppingen van Etchevery ontsierd door een mengsel van misplaatste variété-allure en inciden tele pathetiek. Solisten van de avond waren de technisch voorbeeldige Ninon Lebertre en de charmante Josette Amiel, die beiden overgaan naar de nationale Opera. In het grote Théatre des Champs Elysées aan de Avenue Montaigne trad het Spaan se danspaar Antonio en Rosario op, aan wier magnifieke samenwerking intussen helaas een einde is gekomen. De beide Josette Amiel en Ninon Lebertre. partners spraken al maandenlang niet met elkaar. Na afloop van iedere voorstelling reden zij in hun kostbare automobielen ieder een andere kant op. Toch deed er zich tijdens mijn verblijf in Parijs een in cident voor, dat de balletomanen een week stof tot spreken bood: Rosario gaf namelijk na het eerste duet bij open doek de reeds voor het applaus buigende Antonio een harde klap in het gezicht. Voor het begin van het volgende nummer verscheen zij voor het doek om in zoetvloeiend Frans haar excuses te maken. Deze toespraak viel zo in de smaak van het publiek, dat een van de pianisten moest toeschieten om haar met geweld van het toneel te slepen. Antonio gaat nu een dansgroep vormen en Rosario begint een school. In hetzelfde huis. Het zal er Spaans toegaan. DAVID KONING ADVERTENTIE Om Kt r:i.it - Haarlem - Tel. 1 Mil OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN HET bestuur der Stichting Haarlems Bloei heeft plannen gemaakt voor festiviteiten die komend voorjaar tijdens de Flora 1953 gehouden zullen worden. De stad zal versierd en des avonds verlicht worden. Getracht zal worden in de periode van 15 Maart tot 15 Mei in de stad een gezellige sfeer te scheppen, mits het bedrijfsleven van Haarlem bereid is mee te werken aan de uitvoering der plannen. Het college van B. en W. wil het voorbeeld geven door de gemeenteraad een crediet te vragen (de gemeente neemt dan oa. de verlichting van een aantal punten voor haar rekening), indien het bedrijfsleven een gelijk be drag als het gemeentebestuur beschikbaar stelt. In een Woensdagavond gehouden ver gadering van de Stichting Haarlems Bloei in „De Leeuwerik" heeft de heer D. J. A. Geluk een toelichting gegeven op de plannen en de bezoekers opgewekt het initiatief te steunen. Werkt het Haarlemse bedrijfsleven niet mee dan zijn B. en W. niet bereid het bedrag beschikbaar te stellen. Enige inwoners van Noordwijk hebben enige tijd geleden aan het strand een fles gevonden, waarin een chèque ter waarde van een millioen pond sterling was geslo ten. Een der vinders heeft de afzender, een zekere majoor Evans in Engeland, een brief gezonden om hem te vragen, wat hij met zijn vondst doen moest. Mevrouw Evans verklaarde tegenover Reuter, dat haar man in Juni, toen het gezin een dagje aan de Engelse Zuidkust vertoefde, voor de grap de chèque had uit geschreven en in een fles in zee had ge gooid. Zij vond het „allemaal erg leuk" en had niet verwacht, ooit nog eens iets van de chèque te zullen horen. In een gesprek met de echtgenote van een der vinders, de heer Van Houten, heeft deze aan het ANP verteld, dat van majoor Evans tot dusverre geen antwoord is ont vangen. 's GRAVENHAGE, 22 October. Van middag bezocht mevrouw W. uit Wasse naar met haar 2-jarig zoontje de begraaf plaats Oud Eik en Duinen. Zij ging wat bloemen halen bij een der karretjes voor de begraafplaats en liet het kind even alleen. Bij terugkomst zag zij het kind in een met kroos bedekte vijver liggen, het jasje stak nog net boven het water uit. Het kind was al verdronken. ADVERTENTIE UW KINDEREN LASTIG?? Stuur ze naar voor een Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem-N. Als de plannen uitgewerkt worden dan zal dat geschieden door het Initiatiefcomité Haarlem 1953 onder leiding van de heer D. J. A. Geluk. In het comité hebben zitting de leden van het dagelijks bestuur van Haarlems Bloei, verder de heren W.C. Bakker en W. F. Happé, wethouders, I. B. Brauckmann, hoofdinspecteur van politie, L. van Berkel, L. Lam, P. Barend, C. Ho ving (vertegenwoordigers van midden standsorganisaties), J. A. Dorresteyn, di recteur van Hout en Plantsoenen, ir. J. H. Kouwenhoven, directeur Gem.. Energie bedrijf, Th. Hetem, als vertegenwoordiger van de N.Z.H.V.M., D. F. Weegenhuise, na mens Horecaf, D. Koning, F. Hesmerg, P. Leffelaar, J. J. Voogd sr., namens het grootwinkelbedrijf en voorts moet nog een vertegenwoordiger worden aangewezen uit het bedrijfsleven. Het werkcomité bestaat uit de heren D. J. A. Geluk, jhr. dr. J. C. Mollerus, P. Lef felaar en W. van Willige. Van beide com missies is mr. A. Menalda secretaris. De heer Jan Kraakman treedt als aesthetisch adviseur op. Verder zijn samengesteld subcommissies, o.a. voor de verlichting, voor de versiering en voor de vermakelijkheden. De heer Geluk zette in zijn inleidend woord uiteen, dat Haarlems Bloei zich reeds geruime tijd bezig houdt met het maken van plannen. Een delegatie heeft vorig jaar een be zoek gebracht aan Brussel, waar omstreeks Kerstmis de straten verlicht zijn, om na te gaan op welke wijze de winkeliers daar de zaken van de verlichting regelen. Een andere delegatie heeft contact opgenomen met de Philips fabrieken over de wijze van verlichten van de stad en tenslotte is overleg gepleegd met de directie van het Comité Flora 1953, die medewerking heeft toegezegd. Verlichting der stad van Zuid naar Noord De stad zal van Zuid tot Noord verlicht worden. Bezoekers van de Flora zullen Haarlem bereiken bij de Blauwe Brug. Daar zal een ereboog worden opgesteld. Langs de Dreef komt een versiering, die des avonds verlicht wordt en voor het Plein zijn erepoorten geprojecteerd. Om de stad een feestelijk aanzien te geven is de mede werking nodig van straatverenigingen. Reeds is overleg gepleegd met enkele be sturen, die belangstelling toonden voor de plannen. Bij de besprekingen zijn ontwer pen overgelegd, waardoor men een indruk kan krijgen op welke wijze de straten ver sierd kunen worden. De kosten van versie ring en verlichting dienen gedragen te worden door de bewoners der straten. De besturen moeten zich daarom tot hun leden wenden met het verzoek in de kosten bij te dragen. In de Grote Houtstraat, Bartel- jorisstraat, Kruisstraat, Kruisweg en Gene raal Cronjéstraat ziet het comité gaarne een verlichting aangebracht, evenals in een aantal zijstraten en voorts in de Koning straat en Gierstraat. Het gemeentebestuur is eventueel bereid de verlichting te be talen van een aantal openbare gebouwen, onder andere de Grote Kerk, de Bavo aan de Leidsevaart, de Nieuwe Kerk en de Ba- kenesserkerk. Het bedrag hiervoor is op 60.000,begroot. Aan het provinciaal bestuur zal gevraagd worden het Gouver nementsgebouw aan de Paviljoenslaan te verlichten. Voor de verlichting is een com missie onder leiding van jhr. dr. J. C. Mol lerus samengesteld, welke reeds plannen heeft gemaakt en besprekingen heeft ge voerd met deskundigen. Samenwerking gewenst De heer Geluk was van mening, dat het Haarlemse bedrijfsleven er van doordron gen moet zijn, dat de versiering en ver lichting niet alleen voor de twee maanden in het voorjaar, maar ook voor de toekomst van groot belang zijn. Vele duizenden zul len immers een bezoek aan Haarlem bren gen en als zij tot de conclusie gekomen zijn, dat de stad veel kan bieden, dan is het te verwachten, dat zij terugkomen. Dit is de eerste luitenante Francise van der Plas uit Amsterdam, verpleegster in het leger der Verenigde Naties in Korea. Zij doet dienst in een mobiel legerhospitaal. Via de geluidsband roept zij donors op ten gerieve van de Koreaanse bloedtransfusiedienst. DONDERDAG 23 OCTOBER De Leeuwerik: Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bijeenkomst, 8 u. City: „Peppino", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", „Oorlogsban dieten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The African Queen", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido:_ „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 24 OCTOBER Concertgebouw (tuinzaal)Vierhandig pianoconcert Debora en Boukje Land, 8 uur. .Bioscopen: Nieuw programma. De archeologen zijn boos ge worden omdat ik niet van scherven houd Het is spij tig, maar nog houd ik niet van scherven. Er zullen anderen vandaag boos worden omdat ik niet houd van de herfst en nochtans, al wens ik niemand boos te maken, houd ik niet van de herfst. Ik houd niet van de herfst om dat het begrafenis is van de schone zomer. De lijkwade is versierd met duizend vui-ige tinten, doch daar is het niet minder een lijkwade om. Men kan zich bij de dood van een dierbare troosten met te- zeg gen dat hij een schone begra fenis heeft gekregen, doch hij wordt daar niet weerom levend door. Omdat ik weet wat het is, schone dingen des levens te moeten afgeven en alleen te blijven staan in de grauwe dag, heb ik te doen met de bomen die in de nevels staan te treu ren, als mannen die een blauwtje hebben gelopen. Zij staan tot hun knieën in de op- eengewaaide bladeren, die als bevroren vlinders op de grond gewapperd zijn. Zij staan daar als mensen die hun idealen hebben zien bevriezen en neer vallen, stuk voor stuk, en we ten dat er niets dan dode stof van is overgebleven. De herfst neemt de kleine en1 grote vreugden van de zomer mee naar wie-weet-waar, en ge moet maar afwachten of ge ze ooit nog terugzien zult. Maar de kinderen denken er anders over. Zij maken muziek met de rit selende dorheid op de grond en spelen vrolijk onder de kale boomtakken, alsof er van ster ven en begraven geen kwestie is. Zij hebben van de kleurige zomer genoten zonder er af scheid van te nemen, omdat zij weten hem te zullen zien te rugkeren volgend jaar. Zij zien het leven als een ple zierige draaimolen, waarvan de flonkerende vreugden bij iedere wenteling op de maat der muziek weerom komen. Voor hen is de tijd een vrolijk rad, dat draait zonder, end. Zij hebben de aardige avontu ren van lente en zomer in ge dachten gehouden en de on plezierige dingen vergeten. Zij weten dat er vacanties en fees ten geweest zijn die straks zul len terugkeren, en zij hebben de klabatsen, die zij daar tus sendoor gekregen hebben, met gemak uit hun geheugen laten wegvliegen. Zo kunnen zij zonder zorgen over de dode bladeren wande len, want zij weten dat er voor hen weer nieuwe zullen klaar- hangen als de nieuwe zomer komt. Zo zijn de kinderen maar voor de man is het bestaan thans grauw als een zieke neger. Ge kunt er tegen opzien als tegen een gevangenismuur in de motregen. Rondom sterft "het leven en valt af, het ver droogt en verkruimelt onder uw voetstap en het vervliegt in de nevelen tot niets. Ge zoudt een kind willen wezen om het licht van de komende lente door die nevelen heen te zien blinken en geen zorgen te heb ben om wat ge verloren hebt. Maar het is de tragedie van de man, dat hij een kind wil zijn en het niet wezen kan. Er moet daarboven in de kale bomen een opgeruimd eek hoorntje mijn donkere blikken hebben opgevangen. Het zal gedacht hebben: alla, dat is een kans om niet te versma den, we kunnen die kniezer met een grap van zijn zorgen afhelpen. Het ritselt en ruist wat daar boven, en een forse kastanje maakt een plezierig reisje naar omlaag, van tak tot tak, tot zij met een welgemikte laatste sprong op mijn hoofd mij ster- ren voor ogen tovert. Het kan zijn dat kastanjes har de hoofden nodig hebben om uit hun bolsters te kunnen springen, zij springt uit haar bolster en ligt als een versge- poetste mahoniehouten stuiter voor mijn voeten. Om wraak te nemen voor de sterretjes zoudt ge op zo een ogenblik dat harde gevalletje met een nijdige voet zo ver schoppen als het vliegen kan, sdoch ge moet bedenken dat ge in het leven nimmer een klap op uw hoofd krijgt zonder dat er een bedoeling achter steekt, [k bedenk dat, en zie een glim lach in het spiegelend gezicht van de kastanje. De grauwe bolster van de herfst is van- eengereten en voor mijn voe ten ligt de belofte van de ko mende zomervreugde. Een kastanje is een vrucht, waaruit een boom groeien kan die ge met zessen niet omar men kunt. De herfst is een sterven, waaruit nieuw leven wordt geboren. Een man verliest zijn liefde en zijn vreugde, doch krijgt haar weerom, ex-gens in de eeuwig heid. Een dor blad wappert naar de aarde, om plaats te maken voor een nieuw, fris en groen geboren uit de dode stam, die niet dood was doch sliep. De herfst is geen sterven, doch een sluimer waarin de goede herinneringen aan de blijde zomer veilig kunnen worden geborgen. Het kan zijn dat eekhoorntjes alleen maar op de wereld ronddartelen om sombere men sen met een harde kastanje wakker te mikken. Er hoeft vandaag niemand boos te worden want ik houd van de herfst. J. L. Zie „De Kleine Wereld" van 16 October. Aan het gemeentebestuur zal gevraagd worden in de periode van de Flora de win kels langer open te stellen. 'Hiervan zullen waarschijnlijk profiteren caféhouders, siga renhandelaars, winkeliers die souveniers verkopen, eigenaars van cafétaria's enzo voort, doch als vreemdelingen zien, dat de zaken op het gebied van kleding iets bij zonders etaleren, dan komen zij naar Haar lem terug. Aan de plannen dienen dus niet in de eerste plaats die stadgenoten mee te werken, die het extra druk in die dagen zullen Ixebben, doch ook anderen, die in direct belang, bij de festiviteiten hebben. Tijdens de feesten in Breda bedroeg de omzet van de middenstand zes millioen meer dan een jaar te voren in dezelfde periode. Voor het café- en restaurantbedrijf is een belangrijke taak weggelegd. Het is waarschijnlijk niet de bedoeling in het Concretgebouw of in de Stadsschouwburg speciale voorstellingen te houden. Men blijft vermoedelijk enkele uren in de stad en dan blijft er weinig tijd over voor een bezoek aan deze gebouwen. Indien in café's en bijvoorbeeld in de Vleeshal muziek- en of cabaretprogramma's gegeven worden, dan zullen bezoekers ervaren dat het ge zellig in Haarlem kan zijn. Verwacht wordt, dat vreemdelingen veel service ge geven wordt, waardoor er een goede roep van Haarlem zal uitgaan. Grote congressen zullen er in die dagen niet gehouden kun nen worden wegens gebrek aan hotel ruimte, maar wel eendaagse bijeenkomsten Ontwerpen der versiering De heer Jan Kraakman gaf een toe lichting op zijn schetsen over de versiering en verlichting der straten. De meeste zijn mastversiéringen; het is mogelijk over spanningen te maken. Een en ander hangt natuurlijk af van het bedrag dat de straat bewoners willen beschikbaar stellen. Ook liet hij tekeningen zien, hoe men zich de versiering bij de Blauwe Brug, langs de Dreef en op het Plein had voorgesteld. De commissie geeft adviezen en de straatver enigingen nemen de beslissing. Niet uitge sloten is, dat namen van straten veranderd worden in namen, die herinneren aan pro vincies. Dan kunnen de wapens van die provincies aangebracht worden. Mogelijk is dat een attractie van toeristen uit andere delen van het land. Hierna stelden enkele bezoekers vragen welke betrekking hadden op straatversie ringen. De heer Kraakman beantwoordde de vragen, waarna de heer Geluk nog maals een opwekkend woord sprak om mee te werken de plannen uit te voeren. Door samenwerking kan veel bereikt wor den. Voorts vroeg hij aandacht voor het logiesvraagstuk. Er zal naar gestreefd wor den vreemdelingen in Haarlem en omge ving onder te brengen. Het is te verwach ten, dat er op sommige dagen niet vol doende ruimte in hotels is. Daarom ver zocht de heer Geluk particulieren aan Haarlems Bloei te berichten of zij bereid zijn gasten logies te verlenen. Er zijn reeds vele adressen bekend, doch het aantal wordt niet voldoende geacht. In de gisteren gehouden vergadering besloot de raad der gemeente Amsterdam aan de stichting Amsterdams Toneelgezel schap voor het seizoen 1952/1953 een sub sidie te verlenen van 175.000,ter ge deeltelijke dekking van het geraamde te kort van 276.423.Sprekers van alle fracties voerden hierover het woord. Dit gebeurde ook bij de voordracht om te komen tot opi-ichting van een stichting voor beheer van het Concertgebouw- Oi-kest en het beschikbaai-stellen van een beginkapitaal ter financiering daarvan. Hierdoor zou voor het beheer van het or kest een zelfstandig lichaam zijn gevormd, aldus B. en W. in de toelichting. Tevens stelden B. en W. voor, ter tegemoetkoming in de in het seizoen 19501951 geleden verliezen, het Concertgebouw N.V. een exti-a subsidie te verlenen van 133.000, voor het seizoen 19511952 van 353.923 en eenzelfde bedrag voor het seizoen 19521953 ter dekking van het exploita tietekort. De discussie hierover is nog niet afgelopen en wordt in de volgende verga dering voortgezet. De haai, die in Scheveningen is binnen gebracht, werd op de veiling voor f 99 ver kocht. Het cadaver zal in een destructie bedrijf te Son bij Eindhoven tot meel wor den verwerkt. Intussen wil men zowel schoolkinderen in Scheveningen als in Eindhoven kennis met het dier laten maken. Vooral in Eind hoven heeft men er grote belangstelling voor, want, zo wordt daar gezegd, „de kin deren aan de kust zien meer vis dan wij". De bedoeling is het gevaarte op een platte wagen langs enige Eindhovense scholen te slepen, waarna het dan nog kor te tijd zal worden opgesteld naast de rond reizende walvis, die thans op het station van Eindhoven al enige tijd te bezichtigen is. ADVERTENTIE Sedert enkele jai'en worden in Duits land in de omgeving van Wupperthal evangelisatie-bijeenkomsten gehouden, ge leid door de evangelist Hermann Zaiss, waarvoor in Duitsland zelf, maar ook in andere landen, een zeer grote belangstel ling bestaat. Deze is ontstaan door de bij zondere wijze, waarop de heer Zaiss het evangelie verkondigt. Hii doet dit sinds het einde van de oorlog en door zijn op treden is ook de gebedsgenezing het on derwerp van steeds meer gesprekken en kerkelijke publicaties geworden, ook in ons land. Een aantal Nederlander-s, dat zijn samenkomsten heeft bijgewoond, heeft des tijds een comité gevormd, dat deze evan gelist heeft uitgenodigd om ook naar ons land te komen en de zestigjarige Duitser heeft deze uitnodiging thans aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5