Joegoslavische volleyballers wonnen ook in Haarlem KALENDERS 1953 Boekhandel VEKO De Twee Zusters -Clowntje Rick Fenny Heemskerk speelt eerste partij remise in candidatentournooi Amerikaanse rubber fabriek aan Westhaven DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Fraaie wedstrijd in Krelagehuis Zijlstraat 98 - Telefoon 11706 Schaken in Moskou Onderscheidingen voor demobilisatiewerk FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS Biljarten Hof van Holland behoudt voorsprong tegen Rembrandt Haarlemse klaverjasbond voor bedrijfsverenigingen Amsterdamse raad bijeen Werkwilligen dragen thans maskers Voor de kanderen Prof. dr. F. L. Polak over de werkgelegenheid Vragen van prof. Gerretson beantwoord Drie reclassanten pleegden inbraak Burgemeester d'Ailly naar Australië Huizen van Maastrichtse ex-notaris verkocht Brand veroorzaakt grote schade in blikfabriek Duitse regering steunde partisanengroepen Geheim van nieuwe Britse straalmotor uitgelekt Eerste waterstofbom zou gereed zijn Evenals dat het geval was in andere steden in Nederland, hebben de volleyballers van Lokomotiva uit Joegoslavië gisteravond ook in Haarlem een niet al te moeilijke over winning behaald. Het kranig tegenstand biedende VHH uit Amsterdam moest in drie sets 16-14, 15-7 en 15-5 toezien hoe de eer van de overwinning naar de tegenstan ders ging. Doch hoe dan ook, de strijd was er niet minder om: voor de spelers niet en voor de zeer vele toeschouwers, die naar het Krelagehuis aan de Leidse Vaart gekomen waren, ook niet. Want het ging gisteravond niet in de eerste plaats om het zoet der overwinning. In tegendeel. Het zou een fraaie prestatie ge weest zijn indien de Amsferdammers de overwinning behaald zouden hebben, doch nu dit niet het geval was en wie had eigenlijk het tegendeel verwacht bleef er de fraaie demonstratie en de bijzonder goe de propaganda voor de volleybalsport over. En dat was ongetwijfeld van veel groter belang. Dat de partij tussen Lokomotiva en VHH goede propaganda is geweest, dat staat wel onomstotelijk vast. Want wat de Joegoslaven tegen de op één na sterkste vereniging in Nederland lieten zien, behoorde niet alleen tot een peil, dat in Nederland nog niet wordt bereikt, 't betekende tevens een demonstratie van de aantrekkingskracht die er van vol leybal kan uitgaan, wanneer dat op een der gelijk hoog peil wordt gespeeld. Hoog peil Dat dat peil werkelijk naar Nederlandse begrippen zeer hoog was, dat hebben de vele toeschouwers wel kunnen zien. Zij zagen met wat voor gemak de kleine virtuoos Kirac met harde en feilloos geplaatste smashes keer op keer de VHH'ers sprakeloos deed staan en zij zagen ook de wijze waarop de lange, slanke Mikina met het grootste gemak niet maar zoals de Amsterdammers nog te dikwijls deden de bal zo snel en hard mo gelijk over het net wilde krijgen, maar hoe hij kalm de ongedekte plaatsen op zocht en daar de bal rustig en zuiver plaatste. Iets waarin zijn medespelers zeker niet achter bleven. Heel begrijpelijk dan ook dat de Amster dammers het niet zo heel ver brachten tegen de jonge athleten van de Joegoslavische Spoorwegen. In de eerste set ging dat nog. Toen slaagden de VHH'ers er zelfs in om een duidelijke viereen achterstand zeer snel in te halen en om te zetten in een zevenvijf voorsprong. Via tien—veertien werd de stand daarna weer veertienveertien, waarna de set eigenlijk werd beslist door het feit dat de Amsterdammers met hun harde, maar slecht geplaatste serves te veel risico namen. Met zestienveertien bleven de Joegoslaven de meerderen. In de tweede set ging het wel heel vlug. Zonder dat iemand er aan gedacht had was het zevennul voor i^okomo- tiva, waarna via dertienvijf het einde van deze set kwam met vijftien—zeven. En ook in de derde set kwamen de Am- ADVERTENTIE zijn nu reeds in fraaie sortering voorhanden. Wij zorgen ook voor verzending naar het buitenland. De grote zaal van het centrale huis van het Russische leger in Moskou was tot de laatste plaats bezet toen Woensdagavond mevrouw Vera Chudova, de hoofdarbiter van het candidaten schaaktournooi, het sein gaf om de klokken op gang te zetten.voor de partijen van de eerste ronde. Het eerste resultaat, dat verkregen werd, was een remise in de partij tussen de Frangaise Chantal Chaudet de Silan en de Nederlandse speelster Fenny Heemskerk. De Frangaise, die met wit speelde, zette een krachtige aanval op in het centrum en op de koningsvleugeL Maar onze landgenote ver dedigde zich uitstekend, en nadat ze alle dreigingen gepareerd had werd tot remise besloten. De andere uitslagen van de eerste ronde luidden: Rowena Bruce (G. B.)Salomea Reischer (Oostenrijk) 1—0 (in 31 zetten); Jozsa Langos (Hongarije)Olga Rubtsova (Rusland) 10; Mary Bayne (V. S.)Nina Hruskova—Belska (Ts. SI.) 1—0; May Karff (V. S.)—Maria Berea de Montero (Argent.) afgebroken in veel gunstiger positie voor de Argentijnse; Elizaveta Bykova (Rusl.) Valentina Belova (Rusl.) afgebroken, Valen- tina Belova heeft twee pionnen meer; Kira Zvorykina (Rusl.)Olga Ignatyeva (Rusl.) afgebroken; Edith KellerHermann (O. Duitsland)Eileen Tranmer (G. B.) afge broken. In deze beide laatste partijen zijn de posities ongeveer gelijk. Vrijwel alle speel sters hadden tegen het einde van de ronde met grote tijdnood te kampen. In de tweede ronde komt Fenny Heemskerk uit tegen de Hongaarse Jozsa Langos. sterdammers er vrijwel niet meer aan te pas. Wel haalden zij een vijf—nul ach terstand heel fraai op tot vijfvijf, doch daarna waren de Joegoslaven weer ver in de meerderheid. Het werd uiteinde lijk vijftienvijf voor Lokomotiva. Al met al een wedstrijd, waarvan dus veel aantrekkingskracht uitging ondanks het grote krachtsverschil en waarvan velen van hebben kunnen leren. Wij moeten echter in een opzicht een een bezwaar laten horen. Hetzelfde bezwaar dat wij naar voren brach ten na de onlangs gespeelde stedenwedstrijd van de basketballers in het Krelagehuis. Het is onzes inziens namelijk een groot nadeel voor de spelers, wanneer de toeschouwers en die worden gelukkig bij dergelijke ge legenheden steeds groter in aantal een hele avond roken. Een rookverbod in het Krelagehuis, bij wat voor sportwedstrijden dan ook, lijkt ons gezien en geroken de dichte rookmassa niet bitter noodzakelijk. wenselijk, maar ADVERTENTIE N.V. GLIMFABRIEK - OVERSCHIE In een bijeenkomst op het ministerie van Oorlog heeft minister Staf koninklijke on derscheidingen uitgereikt aan zeven dames en heren, wier werkzaamheden ten behoe ve van de Nationale Demobilisatieraad ten zeerste het welslagen van de demobilisatie hebben bevorderd. De luitenant-kolonel der mariniers W. J. van Rhijn werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaar den; mr. P. H. M. Werner, thans secretaris generaal van het ministerie voor Maat schappelijke Zorg, werd benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau, even als mr. G. C. van Dijk, secretaris van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond. Pater L. A. M. Goossens te Nijmegen werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, evenals mevrouw J. M. L. van den HoutSmulders te Tilburg en mevrouw O. J. H. Elink Schuurman te Rotterdam. Aan mejuffrouw J. M. Hartemink te Amsterdam werd toegekend de gouden ere- médaille verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. Een kerkdienst in een instituut voor doofstommen in Schotland. De woorden van de predikant (links) worden in gebarentaal weergegeven door de hulp-predikant (rechts) 19) „Mooi weer," zei hij, een opmerking die over de gehele wereld de betekenis heeft gekregen van „Ik ben u goed gezind en wil met u praten," en dus evengoed in Tey- lingedam als overal elders gebruikt kon worden. De stationschef zette zich tot een uit voerig antwoord. Hij bleek een man van vele woorden en het duurde daarom enige tijd voor Tak was ingelicht over het ver schijnsel, dat deze lente tot nu toe heel behoorlijk was geweest en dat men in Tey- lingedam hoopte, dat het voorjaar zou wor den gevolgd door een nog schonere zomer. Tevens vernam hij in dezelfde uiteenzet ting dat men in het dorp deze winter veel last van hoog water had gehad en dat dit euvel gelukkig weer enigszins was goedge maakt door de aanhoudende droogte van de laatste maanden. Tak knikte bedachtzaam. „Jaja," zei hij peinzend, „het is wonder lijk hoe de natuur altijd weer zorgt voor een tegenwicht. Prachtig is het, zo'n dorp van de hoogte uit te zien liggen onder dat zonlicht. Veel drukte is er overigens niet, wel? Het lijkt uitgestorven." Gisteravond werden in Haarlem de oiljart- par'tijen tussen „Hof van Holland" en „Rem brandt" uit Amsterdam voortgezet. De stand in de nederlaagwedstrijd tussen beide ver enigingen kwam van 29—23 op 37—29 in het voordeel van de Haarlemmers. De resultaten waren: De Leeuw 40 40 48 5 0.83 Toepoel 40 37 48 5 0.77 Katwijk 40 40 30 5 1.33 Van Dam40 38 30 5 1.26 Langenburg70 70 29 11 2.41 Hurkmans 50 31 29 9 1.06 Berclou 50 46 44 6 1.04 Honderdps 50 50 44 6 1.13 Roodenburg60 57 42 5 1.13 Bouwmeester 50 50 42 5 1.19 Heusschen 65 55 38 7 1.44 Hooydonk 55 55 38 5 1.44 Fontein 50 33 46 8 0.71 Van Dam40 40 46 6 0.86 Hedenavond worden de laatste partijen in Amsterdam gespeeld. Na een stilstand gedurende de zomer maanden is vorige week de competitie van de Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfs verenigingen weer begonnen. In de hoofdklase viel de prestatie van het pas gepromoveerde SAC op, dat maar met vier punten verschil verloor van de bonds- kampioen. Beijnes, Spoorboys en Boru ver loren, waarvan de nederlaag van een niet voltallig Boru de gootste was. In de le klas vielen de grootste klappen bij Spoorboys, HSM 2 en L. Coster. HSM 1 en Johez kregen de grootste winst. In de tweede klas was het Boru, dat de benjamins een gevoelige les gaf. Maar ook DSH en Beijner startten goed. In de geheel nieuwe derde klas was nog de meeste spanning en werden twee wedstrijden beslist met het kleinst mogelijke verschil. „Goeie plaats voor een vacantie, mijn heer," concludeerde de stationschef met een tik tegen zijn rode pet, waardoor dit hoofddeksel achter op zijn hoofd kwam te hangen als duidelijk symptoom van het feit dat haar eigenaar zich voorbereidde op een langdurig onderhoud. „Kijk eens, Teylingedam heeft niet veel bizonders. Wat winkels, wat boerengedoentjes, wat kleine fabriekjes, en dan is het op. Maar het ligt kasjuweel tussen de weilanden en bossen, en dan heb je de rivier daar." Hij wees in de richting van het stationsgebouw, dat ongetwijfeld het uitzicht op de „rivier daar" versperde. „De rivier daar leven we hier van. Je kan er in vissen, op roeien, in zwemmen, de was doen, en je kan er naar kijken. Dat is eigenlijk nog wel het mooiste. Je kan er hele avonden naar kij ken zonder dat je je verveelt. Een rivier bij een dorp is prachtig, mijnheer. Er zou gen rivier moeten zijn bij elk dorp. Dat geeft wat meer rust en ehdinges. Ik wil zeggenOch, ik zou niet zonder de rivier kunnen. Als ik vandaag of morgen eens wordt overgeplaatst en het zou zijn naar ergens waar geen rivier was, zou het mij erg spijten. Heel erg. Komt u hier voor uw plezier?" Tak, die onder de indruk gekomen was van 's mans lyrisch loflied op de rivier, was verrast over de plotselinge vraag. „Nee", zei hij aarzelend. „Niet direct voor mijn plezier eigenlijk. Ik heb hier zaken te doen". De stationschef liet een verachtelijk ge luid horen. „Zaken! Zaken? In Teylingedam zaken De uitslagen zijn als volgt: Hoofdklasse GEB—Beijnes 132—120; Boru—DSH 104—120: DKC—SAC 122—118; Spoorboys—L. Coster 126—112. Eerste klas A: Nederland—Spoor boys 2 126—104; L. Coster 2—GEB 2 98—140; Union—PTT 126—118; Figee—HSM 2 132—114. le klas B: PTT 2—OW 130—114; SAC 2—SSH 128—112; Boru 2—HSM 1 110—138; DSH 2— Johez 106136. 2e klase A: Johez 2Figee 2 126—118; DSH 3—PTT 3 138—122; DKC 2— GEB 3 124—114; Beijnes 3—SAC 3 116—126. 2e klas B: Nederland 2—Boru 3 106—130; DKC 3—Stork 3 122—126; Figee 3—Beijnes 4 118—128; OW 2—CPTT 118—114. 3e klas A: Stork 4—DKC 5 122—124; 'Johez 3—PTT 4 126—124; HSM 3—OW 3 120—128; SSH 2— TJnion 2 108—126. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteren na een uitvoerige discussie voor namelijk over de bevordering van de in dustrialisatie, de risico's en een te stellen zekerheid, met 31 stemmen voor en 9 tegen het besluit genomen met de Gene ral Tire and Rubber Company, Akron in Amerika een overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente zich verbindt, voor haar rekening een fabrieksgebouw en een aanlegsteiger voor binnenschepen te stich ten op een terrein van drie hectaren aan de Westhaven, benevens een weg te doen aanleggen en daarin electrische leidingen en waterleidingbuizen te leggen en in al deze werken te investeren een bedrag van ten hoogste 1.750.000. Daarbij is inbe grepen de waarde van de aan de gemeente in eigendom toebehorende grond tot een bedrag van 225.000, met dien verstande, dat, indien de bouwkosten en de kosten der te treffen voorzieningen de som van 1.525.000 te boven zouden gaan, het hogere bedrag voor rekening van de Gene ral Tire and Rubber Company zal komen. Tegen deze voordracht was een bezwaar schrift ingekomen van de Nederlandse Vereniging van Rubberfabrikanten, welke brief naar de mening van B. en W. eerder bij het ministerie van Economische Zaken, dan bij het gemeentebestuur had behoren te worden ingediend. Bunkers op Museumplein verdwijnen De raad nam zonder hoofdelijke stem ming de voordracht aan tot het doen slopen van de vier bunkers die zich bevinden aan de Oostzijde van het Museumplein tussen de Teniersstraat en de Gabriël Metsustraat en hiervoor een crediet beschikbaar te stellen van 65.000. Het „Ommelanden"-conflict De staking bij de Coöperatieve Melk fabriek „De Ommelanden" te Groningen gaat morgen de tiende week in. Op verzoek van de Algemene Nederlandse Bedrijfs groepen Centrale hebben twee fabrieken de verpakking van melkpoeder voor „De Ommelanden" gestaakt. Deze fabrieken waren een levensmiddelenbedrijf in het Westen van ons land en een melkproduc- tenfabriek in het Zuiden. Werkwilligen van „De Ommelanden" dragen thans om herkenning door stakers en eventuele représailles te voorkomen, maskers bij het sluiten der fabriekspoort. De chef van de scheikundige afdeling van „De Ommelanden", ir. E. Vos, heeft ontslag nit zijn functie verzocht. Dit is hem verleend. Het is niet bekend of dit ontslag is genomen in verband met de staking. Dat werd een gezellige Zaterdagmiddag. De jongens speelden in de tuin en keken naar de planten en bloemen, die Pilon daar had gekweekt. Ze harkten ook netjes de paden bij en hielpen hem met nog wat werkjes. Toen maakte Pilon het eten klaar; hij had wat lekkere dingen gemaakt en daar smulden ze heerlijk van. „Pilon kan toch ook maar lekker koken!", zei Bunkie tevreden. „Dank je wel voor 't compliment!", lachte Pilon. „Ik ben blij, dat het jullie smaakt! Toen ze klaar waren met eten werd het nog een gezellige avond. Ze deden wat spelle tjes met dominostenen en hadden het best naar hun zin. En toen het wat later werd, gingen ze rustig op een bank voor het huis zitten, babbelden wat met elkaar en keken naar de zon, die al begon te dalen. „Ik heb het hier best naar mijn zin", zei Pilon, die een lange pijp rookte. „Ik ben blij, dat we hier terechtgekomen zijn! Waar we eerst woonden, was het niet rustig voor ons". „Wij vinden het ook fijn, dat jullie hier zijn komen wonen", zei Rick. „Nu kunnen we elkaar telkens eens opzoeken". Toen de zon bijna onder was, keken ze naar de prachtige lucht, die helemaal rood gekleurd was door de laatste zonnestralen. Nu werd het stil onder de bomen; de vogeltjes gingen slapen.... Prof. dr. F. L. Polak, regeringscommis saris voor de werkgelegenheid heeft gister avond in een causerie te Leeuwarden als zijn persoonlijke visie voor de toekomst te kennen gegeven, dat Nederland wat het conjunctuurprobleem aangaat niet al te grote zorgen moet hebben. Veel zorgelijker is zijns inziens de specifiek Nederlandse structurele positie. „We zullen ons er ern stig rekenschap van moeten geven, dat we in de komende jaren voldoende werkge legenheid bezitten. De werkgelegenheid is volkomen verbonden aan de technische vooruitgang en de gewijzigde structuur. Ze is een vooxnverp geworden van voort- durendë zorg en met een dynamische ont wikkeling en ze zal derhalve blijven be horen tot de primaire taken van de over heid. Om tot voldoende werkgelegenheid te komen zal men meer coördinatie, meer planning en meer research moeten bewerk stelligen," zo zeide hij. Op vragen van het Eerste Kamerlid prof. Gerretson (C.H.U.) over het antwoord der regering op de vragen van het Tweede Kamerlid prof. Romme, met betrekking tot de door de Nederlandse afgevaardigde mr. dr. J. J. R. Schrnal op 27 September in de Raad van Europa uitgesproken rede be treffende de verdediging in geallieerd ver band van het grondgebied van het ko ninkrijk in Europa heeft de minister-presi dent, mede namens de minister van Bui tenlandse Zaken, geantwoord, dat indien een vijand ondanks een verdediging in ge allieerd verband nochtans het grondgebied van het koninkrijk in Europa geheel of ge deeltelijk zou bezetten, de regering ver dragsmatige zekerheid heeft, dat geen der bondgenoten afzonderlijk vrede zal sluiten voordat het gehele grondgebied van het koninkrijk in Europa zal zijn bevrijd of teruggegeven. Deze zekerheid ontleent de regering aan artikel 5 van het Noord-Atlantisch Ver drag, volgens hetwelk de bondgenoten zich verplichten, indien een gewapende aanval plaats vindt, op te treden op de wijze, die zij nodig oordelen om de veiligheid van het Noord-Atlantisch gebied te herstel len en te handhaven. Zolang het Neder landse grondgebied zich derhalve geheel of gedeeltelijk in handen van een vijand zou bevinden, zou aan deze verplichting niet zijn voldaan. Mitsdien zullen de bond genoten hun krachten dienen in te span nen om teruggave of bevrijding er van te bewerken. Een afzonderlijke vrede, door één of alle van de bondgenoten met een vijand gesloten, zou een schending be tekenen van de verdragsverplichting zoals deze in artikel 5 is neergelegd. Ten aanzien van de teruggave of bevrij ding van eventueel geheel of gedeeltelijk door een vijand bezette overzeese gebieds delen bezit de Nederlandse regering niet een zelfde verdragsmatige zekerheid. Vol gens artikel 6 van het verdrag immers heeft de garantie van artikel 5 geen gelding voor het grondgebied van het koninkrijk buiten Europa. Op deze aangelegenheid heeft de regering destijds in de Memorie van Toe lichting bij het wetsontwerp tot goedkeu ring van het Noord-Atlantische Verdrag uitdrukkelijk gewezen. Een drietal reclassanten in de inrichting Koningslust te Helden beraamde enige tijd geleden ontvluchtingsplannen en trof voor bereidingen voor de uitvoering ervan. Na dat de 19-jarige smid A. van A. een valse sleutel had gemaakt, pleegde de 26-jarige kok E. V. een inbraakje in de directeurs- kamer, waar hij uit een kast een geldkistje en pakjes sigaretten ontvreemdde. Na de vlucht maakte het tweetal, waarbij zich de 22-jarige arbeider H. K. had aangesloten, goede sier te Amsterdam. Allen werden echter spoedig door de politie ingerekend. Voor de Roermondse rechtbank eiste de officier tegen V. een jaar en zes maanden, tegen K. zes maanden gevangenisstraf en tegen Van A. opneming in een krankzin nigengesticht op grond van een over hem uitgebracht psychiatrisch rapport. Op uitnodiging van de Australische rege ring zal de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, Dinsdag 4 November om 21 uur van Schiphol naar Australië vertrekken. Hij zal 2 a 3 weken de gast van de Australische regering zijn en onder meer een tegenbezoek aan burgemeester O'Dea van Sydney brengen, die in Januari Amsterdam bezocht. In opdracht van de eerste hypotheek- houdster de Westlandse Hypotheekbank, zijn, nadat door de rijksbelastingen daarop beslag was gelegd, twee huizen van ex- notaris Q. in Maastricht verkocht. De ver- koopsom bedroeg 69.700. De huidige ver- blijfplaats van notaris Q., die geruime tijd aan boord heeft vertoefd van de „President Robert", welk schip thans in Southampton te koop ligt, is niet met zekerheid bekend. Het gerucht gaat dat hij voornemens zou zijn zich in Brussel te vestigen. Er moet ook een groot bedrag worden gevorderd van de notaris wegens zijn be moeiingen met de vereniging Particulier Initiatief, welke in staat van faillissement verkeert. Ook de erfgenamen van de heer S. te Maastricht hebben een vordering op notaris Q. Een gerechtelijke uitspraak over deze vorderingen wordt thans afgewacht. In de nacht van Woensdag op Donder dag om ruim half een zijn in de afdeling trekkerij bij de hardingsoven van de N.V. Verenigde Blikfabrieken te Doesburg 1200 liter olie in brand geraakt. Onmiddellijk werd de Doesburgse brandweer gealar- feerd, die vrij vlug ter plaatse verscheen, maar niet veel kon uitrichten, aangezien deze brandweer niet was uitgerust voor de strijd tegen oliebx-anden. De hulp van de brandweer te Arnhem moest worden ingeroepen. Het duurde uiteraard vrij lang voor deze ter plaatse was, zodat er een belangrijke schade ontstond. De Arnhemse brandweer slaagde er in de brand te blus sen. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Men hoopt dat het bedrijf weer spoedig door kan werken. doen.U liever dan ik. Affijn, ieder zijn ambacht. Ik hou het maar bij de treinen". En in het besef van geheel en al op de juiste plaats in de maatschappij tereeïxt te zijn gekomen, ging hij nog wat zwaarder en behagelijker leunen op het hek. Tak besloot een eind aan het gesprek te maken met een paar directe informaties. „Kent u de familie Jutte?" vroeg hij op de man af. „De Jutten? Of ik ze ken. Er zijn trou wens twee families Jutte in het dorp. Be doelt u de vrachtrijderij of de koeien- boer?" „Allebei. Ik moet de twee families alle bei opzoeken. Misschien kunt u mij ver tellen hoe ik er moet komen?" De stationschef trok een geheimzinnig gezicht. „Dat kan ik", zei hij gewichtig. „Maar ik kan nog meer. Ik kan u namelijk een goede raad geven. En dat is als u bij de koeienboer Jutte moet zijn, wees dan een beetje voorzichtig. Hij is een ongemakke lijk heer, om zo te zeggen. Een man die geen aasje vriendelijkheid heeft en op alle vreemden gebeten is als de hond op de kat. Het zijn natuurlijk mijn zaken niet maar als u onaangename dingen te vertel len hebt, kunt u beter een politieman mee nemen naar zijn huis. Want hij. Tak viel hem geïnteresseerd in de rede. „Hoe komt dat zo?" vroeg hij. „Heeft die man onaangenaamheden gehad met an deren, of is hije*n beetje raar in het hoofd?" De stationschef keek peinzend naar het dorp, waar nog steeds geen levende ziel te bekennen was. „Och", zei hij. „Raar in het hoofd Goed wijs zal hij wel niet zijn. Maar in derdaad heeft hij onaangenaamheden ge had metanderen. Hij heeft eens En de stem van de man met de rode pet daalde tot gefluister. „Hij heeft eens iemandvermoord". Inspecteur Tak1 wandelde in de smalle dorpsstraat tussen lage, vriendelijke huizen door. Hier en daar bleek toch wel iemand in leven te zijn. Er speelden een paar kin deren bij een boerenkar die met de bur- ries omhoog onder een hoefstal stond, en voor sommige ramen zag hij vrouwen, die hem nieuwsgierig aankeken toen hij pas seerde. Hij vroeg zich al wandelende af, hoe het te verklaren was dat hij bij zijn nasporin gen naar de herkomst van de dames Jutte niet ontdekt had hoe haar vader, de oude boer in Teylngedam, een gevangenisstraf wegens doodslag achter de rug had. De stationschef had wel over „moord" ge fluisterd, doch Tak wist maar al te goed hoe zelden de juridische term „moord" toepasselijk is op een misdaad, waarbij het slachtoffer om het leven komt. Wat hij van de spoorwegfunctionaris gehoord had, was een grote verrassing voor hem. Hij was naar Teylingedam ge gaan omdat hij het dorp had willen ken nen waar de twee gezusters Jutte haar jeugd hadden doorgebracht, met de intuï tieve zekerheid dat hij er wijzer vandaan zou gaan dan hij gekomen was. Maar dit had hij niet verwacht. Een moord! MüNCHEN (Reuter). De Beierse mi nister van Binnenlandse Zaken, Högner, heeft Woensdag op een persconferentie het West-Duitse bondsministerie van Binnen landse Zaken en het ministerie voor aan gelegenheden geheel Duitsland betreffend er van beschuldigd de vorming van een „para-militaire ondergrondse groep" te hebben bevorderd. Deze ministeries hadden de regei-ingen van de Duitse staten ver zocht de groep, die volgens A.F.P. werkte onder de namen „Verdediging van het Duitse vaderland" en „Commando's tegen bolsjewistische activiteit", te steunen, al dus Högner. Zij hadden de staten echter niet op de hoogte gebracht van de „gehei me en para-militaire aard" van de groep, zo voegde hij hieraan toe. Het Britse ministerie van Bevoorrading heeft officieel bekendgemaakt, dat Enge land beschikt over een nieuw type straal motor, de „Conway", dat beschouwd wordt als een omwenteling op luchtvaartgebied. Te Londen vraagt men zich echter af, hoe de geheimen van deze motor, een Rolls Royce-product, in het buitenland zijn uit gelekt. Het Amerikaanse luchtvaartblacï „Aviation Daily" heeft namelijk vorige week reeds eeh 'artikel aan -de „Conway" gewijd. De nieuwe motor is geconstrueerd vol gens een principe, dat vliegtuigen, wat snelheid en stijgvermogen betreft, belang rijk meer mogelijkheden geeft dan de be staande motoren. De bijzonderheden wor den nog geheim gehouden. Wel is bekend geworden dat Britse vlieg tuigfabrieken nu een nieuwe straalmotor bestuderen, die bij de staart propyl-nitraat gebruikt, waardoor het vliegtuig veel snel ler van de grond kan komen dan de hui dige straaljagers. Deze motor zou vooral in koude streken de doelmatigheid van jacht vliegtuigen verhogen. In de „Saturday Evening Post" schrijven Stewart Alsop en dr. Ralph Lapp dat de proef met de eerste waterstofbom op Eni- wetok slechts wacht op het bevel van de president der Verenigde Staten. De bom zou in staat zijn, bakstenen ge bouwen te vernietigen over een gebied van 115 vierkante kilometer. Een bom, die in 1953 gereed zou komen, zou hetzelfde type gebouwen over een oppervlak van 258 vier kante kilometer kunnen verwoesten. De menselijke huid zou binnen een ge bied van 190 vierkante kilometer ver schroeien en bij de te maken bom binnen 380. De gammastralen zouden fataal kun nen werken binnen een gebied van 11 respectievelijk 18 vierkante kilometer. NEO-NAZI's BUITEN DE WET. KARLSRUHE (Reuter). Het West- Duitse constitutionele hof in Karlsruhe heeft de neo-nazistische „socialistische rijkspartij" ongrondwettig verklaard en haar onmiddellijke ontbinding bevolen. „Wat een ezel ben ik geweest", dacht Tak onder het voortgaan. „Ik moet me daar door een boekhandelaar en twee reci divisten iets laten vertellen dat waar schijnlijk de sleutel van het hele zaakje is! Hoe heb ik iets dergelijks over het hoofd kunnen zien! Dat moest Falkner weten Enfin, ik zal het hem nog wel eens vertel len, later. Als dit gunstig afloopt. Maar een ezel ben ik, dat staat vast". De openbaring per telefoon was geko men op het hoogtepunt van een verlam mende onzekerheid, volgend op de volko men mislukking om via Helleboom en zijn twee kornuiten uit de onderwereld licht te brengen in de duistere zaak, die langza merhand een prestige-kwestie was gewor den niet alleen voor Tak, maar voor het hele politiecorps. De verzekeringsmaat schappij koesterde al plannen om eigen mensen in te schakelen bij het onderzoek en het was slechts aan de verwoede tegen stand van commissaris Falkner te danken dat het nog niet zover gekomen was. „Ik reken nog steeds op jou, Tak", had Falkner gezegd, „maar als je het mij vraagt krijg ik steeds minder fiducie in je methoden. Ik geloof dat je het deze keer lelijk laat zitten maar dat hoeven die lui van de verzekering niet te weten. Ik heb gezegd dat we voor belangrijke ont wikkelingen in deze zaak staan en dat het ondoenlijk was om nu inlichtingen over de stand van het onderzoek te verschaffen. Als je mij voor die leugens laat opdraaien, zal ik je weten te vinden". „Ik hoop u niet het genoegen te schen ken mü te kunnen degraderen tot het eer ste baantje, wat ik van u te doen kreeg, namelijk het opsporen van gestolen konij nen in de week voor Kerstmis", antwoord de Tak beschroomd. „Maar ik geef toe dat u de zaak optimistischer hebt voorgesteld dan de feiten rechtvaardigden. Ik sta voor een muur. Zo heet dat. Het is werkelijk een zeer goede vergelijking". „Laat ik nou gedacht hebben dat je het zaakje rond had toen je er met een over valwagen op uit trok en terugkwam met drie arrestanten", gromde de commissaris gemelijk. „Mooie arrestanten! Na twee da gen kwamen ze me bedanken voor de goe de behandeling. Dag commissaris! Tot ziens hoor!' We gaan maar weer! Flater eerste klas als je het mij vraagt". „Gelukkig vraag ik het u niet", zei Tak minzaam. Hij peinsde zich suf om tenmin ste ergens in die mist een nieuw aankno pingspunt te vinden. Dat Helleboom ten slotte onschuldig was gebleken, had hem eigenlijk geweldig plezier gedaan, hoe jam mer dat het ook was op die manier op dood spoor te komen. Helleboom had Taks sympathie gewonnen. Hij was van den be ginne af een verdachte geweest die niet helemaal paste in het schema van een zo weloverwogen, geraffineerde bankroof, maar Tak had aanvankelijk met nuchtere gevoelloosheid alle twijfel onderdrukt en was recht op het doel afgegaan, zich wel bewust van het feit dat hij snel en krachtig te werk zou moeten gaan om de daders mèt de buit te achterhalen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6