m Toegenomen sociale zekerheid maakt individueel sparen niet overbodig Lage winstmarge der bakkers leidde soms tot onzuiverheden Zwitsaletten De radio geeft Woensdag Koopvoorwaarde volgens A.N.A.B. onwettig PANDA EN DE MEESTERDOKTER och ió het zo WERELDSPAARDAG 1952 BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 3 ,De Ommelanden Robert Schuman ere-doctor van Tilburg Willem van Graft begraven Luxemburgse onderschei ding voor B. F. Enschedé Keuringsdienst brengt verslag uit Oud-minister Peters burge meester van Bergen op Zoom Uitbetaling aan „Damstadt"-crediteuren Heffing luisterbijdrage is rechtsgeldig, zegt Hoge Raad Kolentrein ontspoorde bij Winterswijk PUISTJES... ontsieren Uw gelaat, juist als U er aantrekkelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmetten de en snel genezende Deense onderscheiding voor dr. B. van der Pol Uitvinding van het glas DINSDAG 28 OCTOBER 1952 c 2 „Wanneer wij van mening zijn, dat wij glijden naar een samenleving van een andere structuur dan de oude; wanneer de sociale zekerheid nu op een andere manier dan vroeger door de mensen wordt nagestreefd; wanneer de oude dag van de massa beter verzekerd wordt; wanneer de wisselvalligheden van het leven worden opgevangen door sociale politiek en verzekeringen, dan is het denkbaar dat de mensen de noodzaak van spaarzaamheid niet meer zo duidelijk zien als voorheen; dat misschien het instinct tot sparen wordt afgestompt. Dit mag niet gebeuren. Wij moeten een remedie zoeken, niet in die zin dat we teruggaan naar een samenleving met de oude sociale onzekerheid, maar zo dat wij mogelijkheden vinden om het sparen aan te moedigen, zelfs in een maatschappij, waarin de massa een vrij grote mate van sociale zekerheid heeft. En het is ongetwijfeld zo, dat de koninklijke weg daarheen is: de voorlichting, de propaganda. Zonder economische vrijheid geen geestelijke vrijheid. De mensen moeten leren begrijpen, dat het leven niet zo zeker kan zijn, of het sparen schept een nog grotere zekerheid en bovendien een grotere economische bewegingsvrijheid en daarmede een sterker gevoel van vrijheid". Deze woorden, gesproken door de Zweed se minister van Financiën, werden onlangs aangehaald door de voorzitter van de Ne derlandse Spaarbankbond. Op zichzelf blijkt daar al uit, hoe het sparen een ver schijnsel is dat geen halt houdt bij de gren zen van één land. Trouwens de hele idee spaarbank heeft zich van land tot land verspreid. Spaarbanken van het zuiver so ciale type, zoals in Haarlem en IJmuiden de Nutsspaarbank, zijn het eerst, in 1810, opgericht in Schotland. Van daaruit heeft de spaarbankbeweging zich snel over vrij wel de hele wereld verbreid. Tien jaar later telde Nederland reeds een kleine vijftig spaarbanken en dit aantal nam van jaar tot jaar toe. Individueel sparen niet overbodig Veel ouder dan de spaarbanken is het sparen zelf, het is vermoedelijk zo oud als de mensheid zelf, want zelfs een primitieve menselijke samenleving is moeilijk denk baar zonder sparen in een of andere vorm. Het is daarom niet zeer waarschijnlijk, dat het sparen ooit uit de tijd zal raken. De sociale politiek en de sociale verzekeringen, waarover de Zweedse minister spreekt, en die wij ook in ons land kennen, zijn zelf vormen van sparen, van collectief sparen. Er bestaat inderdaad gevaar voor het mis verstand, dat dit collectieve sparen het in dividuele sparen overbodig zou maken. Het is echter veeleer zo, dat het individuele sparen er juist des te aantrekkelijker door is geworden. Voor velen zou het een her culische, om niet te zeggen een wanhopige taak vormen, zijn sociale zekerheid en de verzorging van' zijn oude dag geheel op eigen individueel sparen te moeten grond vesten. Grotere economische beweginsvrijheid Nu het noodzakelijk minimum verzekerd is, is het een veel dankbaarder taak door eigen aanvullend sparen die grotere econo mische bewegingsvrijheid te verwerven, die de Zweedse minister terecht als een der voorwaarden van geestelijke vrijheid ziet. De mening dat het sparen van een appeltje voor de dorst uit de tijd is, is niet juist. Maar naast dit sparen op langere termijn is er nog het sparen op korte termijn, het sparen voor de „grote stukken"-: kleding, schoeisel, uitbreiding en vernieuwing van huisraad, vacantie, opleiding en uitrusting van de kinderen enz. Ook over dit sparen op korte termijn ontfermt zich de spaar bank. De opneming van spaargeld is, be houdens enkele maatregelen ter verzeke ring van de goede orde, te allen tijde ge heel vrij: Wie regelmatig spaart kan on middellijk uit zijn tegoed putten om de grotere aanschaffingen te betalen. Bankgeheim De Nutsspaarbanken in Haarlem, de oud ste spaarbank in ons land, maakt het de ADVERTENTIE DAMES-PANTALONS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Holland-Import in moeilijkheden, hoorspel. 12.00 Altviool en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testant Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vo caal Dubbelkwartet. 13.50 Gelders orkest en solist. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Pla ten. 18.10 Klarinet, viool en piano. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest en solist. Pl.m. 20.45 Een margarine-jubileum dat niet gevierd werd, causerie. 21,35 De „N" in onze naam, toespraak. 21.40 Geva rieerde muziek. 22.05 In de Arabische we reld, causerie. 22.15 Alt, tenor en piano.. 22.35 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Alt-, tenor en basblokfluit. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17,30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. Ch. Meyer: „Reizen in Indonesië". 18.00 Nieuws.. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Platen. 19.00 Pen sioenrecht arbeidscontractanten in overheids dienst, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Theaterorkest en -koor en solisten. 20.45 Kleine koffiemolencantate, hoorspel. 21.40 Pianorecital. 22.10 Supersonische tril lingen, causerie. 22.25 Strijksextet. 22.55 De reis van Z. K. H. Prins Bernhard naar Mid den- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pianorecital. 18.39 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroeporkest en solisten. 21.00 Platen. 21.15 Australische muziek. 21.40 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikaal-litteratuur programma. 22.5523.00 Nieuws. OOOOOOOOOOOOOI Door de Nutsspaarbank te Haarlem wordt op Wereldspaardag, Vrijdag 31 October, aan ieder die een inleg doet een kalender uitgereikt van de bekende kunstschilder Jan Voerman. In de voorstellingen is een spaartendenz ver werkt, welke aan de achterzijde van de kalenderbladen nader is uitgewerkt. Aan de bezoekers van de Jeugdspaar- banken wordt ter gelegenheid van Wereldspaardag op Woensdagmiddag 29 October als attractie het bekende geïllustreerde boekje „Gelukscent" uit gereikt. spaarder bovendien zo gemakkelijk moge lijk. Men denke b.v. aan de spaarbusjes, die de spaarbank gratis in bruikleen verstrekt; aan de afhaaldienst, die in verscheidene delen van de stad regelmatig het spaargeld bij de spaarder aan huis komt afhalen; aan de gelegenheid, die geboden wordt, om in de bedrijven een door de spaarder vastge steld bedrag van loon of salaris aan de spaarbank over te maken. Iedere werk gever begrijpt dat de werknemers voor brandstoffen, voor een nieuwe jas, enz. moeten sparen. Of er daarna nog iets van het gespaarde overblijft, blijft een zorg vuldig bewaard geheim tussen spaarbank en spaarder, daar kan niemand zijn neus in steken. Gedachtig aan het „twee weten meer dan een", zijn de spaarbanken nog verder ge gaan. Zij zijn er toe overgegaan, enige des kundigen op het gebied van doelmatige be steding van het inkomen, een schat van ervaringen uit de practijk in vele gezinnen met uiteenlopend inkomen, bijeen te laten brengen en deze ervaringen, in samenwer king met andere instellingen op maatschap pelijk- en voorlichtingsgebied, ter beschik king te stellen van het publiek. Dat de spaarbank alles doet, om ook de jeugd reeds vroeg met het nut van het sparen vertrouwd te maken, is velen uit eigen jeugd nog wel bekend. ff Het hoofdbestuurslid van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, heeft naar aanlei ding van de mededeling van de directie van „De Ommelanden", dat deze zuivel fabriek bij aanhouding van de staking zou worden verkocht, verklaard, dat dit ge zien moet worden als „camouflage". Wel heeft de A.N.A.B. kennis genomen van de poging van een Duitse levensmiddelen industrie, om de fabriek te kopen. Deze in dustrie heeft ook bezittingen en belangen in Amerika. Volgens de heer Van der Ploeg zou een eventuele koper zich terdage op de hoogte dienen te stellen van de Nederlandse wet geving. De-A.N.A.B. is van mening, dat de bijzondere voorwaarde tot de verkoop welke inhoudt, dat de koper zich verplicht, geen der stakers in het overgenomen be drijf in dienst te nemen weliswaar kan worden aanvaard, maar niet is te realise ren. Het Burgerlijk Wetboek staat name lijk volgens de A.N.A.B. het naleven van een dergelijke voorwaarde niet toe. De handeling zou een „onzedelijk karakter dragen" en niet door de wet worden ge dekt. Voor de directeur van „De Omme landen" heeft de A.N.A.B. overigens grote waardering. „Zijn zakelijk inzicht kan niet worden gemist", aldus de heer Van der Ploeg, Van de Ommelanden kan de grootste fabriek van Nederland worden gemaakt en ook de fabriek met de gun stigste sociale omstandigheden indien alle beschikbare krachten daaraan medewer ken. De A.N.A.B. zal zich dan ook nooit tegen handhaving van de heer De Boer verzetten. Van de zijde der A.N.A.B. noemde men de vooruitzichten in het con flict „gunstig". Men had aanvankelijk ge rekend op een kort conflict, maar houdt thans rekening met een conflict op lange termijn. De senaat der R.K. Economische Hoge school te Tilburg heeft het doctoraat hono ris causa in de economische wetenschap pen verleend aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman. De promotie zal geschieden in een daartoe te beleggen openbare zitting van de senaat tijdens de viering van het vijfde lustrum der hogeschool op 12 en 13 December. Onder grote belangstelling uit luchtvaart kringen is Maandagmiddag de luchtvaart pionier, instructeur en sportvlieger Willem van Graft op de algemene begraafplaats te Rijswijk begraven. In de aula spsrak de heer C. Kolff, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Willem van Graft, zo zei hij, is een middelpunt geweest van de sport- vliegerij en van de luchtvaart in ons land. Ten koste van grote persoonlijke offers heeft hij de luchtvaart gediend. Hij heeft ons volk nader tot de luchtvaart gebracht. Namens de K.L.M. bracht de oud onderdirecteur kolonel b. d. W. G. J. Versteegh Van Graft, die hij in 1920 heeft geëxamineerd voor het vliegbrevet, hulde, omdat hij de vliegerij populair bij ons volk heeft gemaakt. Duizenden vliegers heeft hij opgeleid. Bij degenen, die Willem van Graft op zijn laatste gang begeleidden bevonden zich de heer A. Viruly, chefvlieger van de K.L.M., namens de Vereniging van Ver keersvliegers, -ir. E. Doppenberg, direc teur van AVIO-Diepen, alsmede vertegen woordigers van de Rijksluchtvaartdienst, de Rijksluchtvaartschool en verscheidene vliegclubs. Tussen Thailand en Tonkin is een luchtbrug ingesteld voor de aanvoer van ver sterkingen, voedsel en munitie, naar het front in Thailand. Aankomst van de versterkingen op een vliegveld in het Noord-Westen. Ter gelegenheid van de Centilux-ten- toonstelling, die in Luxemburg werd ge houden naar aanleiding van het - eeuw feest van de Luxemburgse postzegels is de heer B. F. Enschedé, president-directeur van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem benoemd tot ridder in de Orde van de Eikekroon van het Groot-Hertogdom. „De lage winstmarge, die de bakkers op het brood is toegestaan, heeft er ongetwij feld toe bijgedragen, dat men wat het droge stofgehalte betreft, juist op de minimum grens ging werken. Dat deze grens dan nog al eens werd overschreden is onvermijde lijk. Van de 755 monsters, die op het labora torium werden onderzocht, gaven er 334 aanleiding tot een waarschuwing, terwijl er 53 processen-verbaal werden opgemaakt." Deze mededeling komt voor in het zojuist verschenen verslag over 1951 van de Keu ringsdienst van waren voor het gebied Haarlem. Wat betreft het consumptie-ijs kan zeker nog niet van een bevredigende toestand worden gesproken, daarvoor is het aantal afgekeurde monsters (215 van de 596) te hoog. Het grootste deel van de afkeuringen vloeide voort uit een te hoog kiemgetal en uit de aanwezigheid van coli-bacteriën. In vele gevallen gaf het onderzoek van de eerste monsters in het seizoen de slecht ste resultaten. Na waarschuwing trad her haaldelijk verbetering in. „Room" en „boter" Bij. gebak of snoepgoed wordt nog her haaldelijk het woord „room" of boter" ge bruikt, terwijl slechts weinig melkvet in verhouding tot andere vetten wordt gevon den of wanneer de gebruikte hoeveelheid room of boter zeer gering blijkt te zijn. Bij informaties werd er herhaaldelijk op ge wezen, dat de woorden room en boter slechts dan mogen worden gebruikt, wan neer geen andere vetten bij de bereiding van de waren worden toegevoegd. Immers ook bij de consumenten heerst, wanneer zij de met boter of room aangeprezen waren kopen, deze opvatting. „Watermelk" exceptie Het toevoegen van water aan melk, die aan de fabrieken geleverd wordt, behoort langzamerhand tot de grote uitzonderingen. Toch werd nog in 30 monsters een te hoog vriespunt geconstateerd. Hiervan hadden er echter 22 betrekking op één zelfde geval, waarin-telkens aan bijna alle bij deze vee houder bemonsterde melk water was toege voegd. Motieven, waaruit deze watertoe- voegtng zou kunnen worden verklaard, werden niet gevonden. De veronderstelling, dat hier min of meer een geestelijke afwij king de oorzaak zou zijn, werd in 1952 ge rechtvaardigd. Gezien de gunstige indruk van de toe stand van de losse gestandaardiseerde melk in 1950, werd dit jaar het aantal dezer mon sters verminderd. In 99 gevallen lag het vetgehalte boven de standaardisatiegrens, in 148 gevallen er beneden. Niet of niet voldoende mengen van de melk was in vele gevallen de oor zaak. Miflder bevredigend was de toestand bij de gepasteuriseerde melk in flessen. Hier werden in 991 monsters 241 afwijkingen geconstateerd, waarvoor 181 maal een waarschuwing werd gegeven terwijl in 7 ADVERTENTIE Tegen KOU, GRIEP, KOORTS: gevallen een proces-verbaal werd opge maakt. Niet alleen slijters Bij het beoordelen van deze resultaten moet men wel bedenken dat het grootste gedeelte van deze monsters genomen werd bij slijters. Het is immers belangrijk om na te gaan hoe de hoedanigheid van de melk is, wanneer deze de consument bereikt, on getwijfeld dragen dan ook voor een deel van de gevonden afwijkingen de slijters de verantwoordelijkheid door de ondeskundige wijze waarop zij, vooral in het warme jaar getijde de gepasteuriseerde melk in flessen behandelen of beter gezegd mishandelen. Aan de andere kant geven ook de standaar. disatiebedrijven door bewaren, vervoer en tijdstip van vervoer, lang niet altijd aan de detaillisten een treffend voorbeeld van de wijze waarop men met een dergelijk gevoe lig product als gepasteuriseerde melk dient om te gaan. Gesteriliseerde melk Het aantal onderzochte monsters gesteri liseerde melk steeg tot 105. Hierin werden 20 afwijkingen geconstateerd. Een zestal monsters was reeds no de korte bewaar- tijd van 3 dagen bij 37° totaal bedorven, bij de andere monsters had na deze tijd een dusdanige vermeerdering van micro-orga nismen plaats gevonden, dat de aanduiding „gesteriliseerd" ten enenmale onjuist was. Tegen 2 bedrijven, waar na herhaalde waarschuwing geen verbetering optrad, moest proces-verbaal worden opgemaakt. De als „gesteriliseerd" aangeduide haver moutpap was herhaaldelijk niet steriel. Blijkbaar worden in deze pap de resistente sporen (vaak uit de havermout afkomstig) maar zeer moeilijk gedood, waardoor het niet eenvoudig is om deze pap steriel en toch goed van smaak en uiterlijk te fabri ceren. Vis en vlees Enkele malen moesten uit het buitenland afkomstige partijen bevroren vis naar de afzenders geretourneerd worden. De vis- conserven waren wat kwaliteit betreft, vrijwel steeds in orde. Wel werden nog herhaalde malen aanmerkingen gemaakt op de aanduiding. Vrij grote hoeveelheden zogenaamde „half conserven" moesten echter gedurende de zomermaanden wegens bombage worden afgekeurd. Dit jaar werden in totaal 1.237 monsters vleeswaren onderzocht. Op grond van de bij het chemisch onderzoek verkregen resultaten werden 53 waarschuwingen ge geven en werd 13 maal een proces-verbaal opgemaakt. In het voorafgaande jaar moest na onderzoek van een iets kleiner aantal monsters 26 maal tot een vervolging wor den overgegaan, zodat men hier van een niet geringe verbetering kan spreken. 140 Monsters water werden genomen uit pompen bij levensmiddelenbedrijven. Hier van moesten niet minder dan 72, meestal wegens niet voldoen aan de bacteriologi sche eisen, worden afgekeurd. Bij een nader onderzoek bleek in som mige gevallen de oorzaak niet in het water zelf, maar in een vuile pomp of leiding te liggen. Na het reinigen der pompinstallatie en daarop volgénd herhaald onderzoek be hoefde hier geen bezwaar tegen gebruik te worden gemaakt. 2. „Ik wil niet meer tuinieren of ge droogd zeewier verzamelen!" riep Panda, die nu volledig in opstand kwam tegen de beleefde, doch dringende raadgevingen, waarmee Jolliepop zijn leven indeelde. „Uiteraard", zei Jolliepop afgemeten, „wensen wij niet meer te tuinieren in het costuum, dat wij laatstelijk voor dit doel gebruikten. Die broek kunnen wij niet langer dragen1" „Nee", zei Panda, enigs zins van zijn stuk gebracht, „die broek is lang genoeg". „Ik bedoel", verklaarde Jolliepop, „dat de broek niet langer het gangbare model is, dat door lieden van stand bij tuinieren wordt gebruikt. Ik ben daarom zo vrij geweest een kleermaker te bestellen „Nee! Nee!" riep Panda op springend, „nu wil je me toch nog dwin gen tot iets, dat ik niet wil! Ik ga na ar, buiten, ik verveel me hier dood!" „Maar de kleermaker komt over enkele minu ten!" riep Jolliepop. „Meet jij dan een costuum aan en ga zelf tuinieren", stelde Panda voor, door de buitendeur vluchtend. ..Sta mij toe om „foei" te zeggen", zei Jol liepop geschokt. Maar Panda was al weg dus zei de huisknecht „foei" en vroeg zich bezorgd af, wat Panda in deze wilde bui zou gaan doen. Ir. L. A. H. Peters, oud-minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, is met ingang van 16 November benoemd tot bur gemeester van de gemeente Bergen op Zoom. Hij volgt als burgemeester ir. H. B. J. Witte op, die in het nieuwe kabinet mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting is geworden. Het met alle crediteuren van „Damstadt" gesloten accoord is thans tot uitvoering ge komen. De preferente crediteuren krijgen 100 pet., de concurrente crediteuren 50 pet. Hiermede is een bedrag van ongeveer 200.000 gemoeid. Als de financiële zaken zijn geregeld moet nog een afzonderlijke oplossing worden gevonden voor de kwes ties, die met de beide aan „Damstadt" ver bonden prijsvragen (een teken- en rijm- prijsvraag) samenhangen. „Damstadt" was het oud-Hollandse marktplein, dat in de zomer van 1950 als onderdeel van de viering van vijf eeuwen Kalverstraat op de Dam te Amsterdam was ingericht. De exploitatie sloot met een tekort van 300.000. Reeds is bericht dat de Hoge Raad ver worpen heeft het cassatieberoep van W. C. H., commies ter secretarie te Vlaardingen, die veroordeeld was wegens het in het be zit hebben van een radio-ontvangtoestel zonder luistervergunning. Het standpunt van de heer H. was, dal artikel 3 van het Koninklijk Besluit van 10 October 1945 slechts de mogelijkheid schept tot een heffing, maar dat de minister niet zo ver mag gaan, dat hij een vergunning voor schrijft. Uit het arrest van de Hoge Raad blijkt dat het nakomen van de verplich ting bij te dragen in de kosten van de om roep aldus wordt verwezenlijkt, dat men in het bezit moet zijn van een geldige luistervergunning en dit geldig zijn af hankelijk wordt gesteld van het betalen van de luisterbijdrage. Hieruit volgt, zegt de Hoge Raad, dat in wezen de Radio- luisterbeschikking niet anders doet dan een heffing bewerkstelligen als waartoe artikel 3 lid 3 van het Tijdelijk Telegraaf-, Telefoon- en Radiobesluit van 17 Septem ber 1944 de minister de bevoegheid geeft. Maandagavond zijn te Winterswijk van een kolentrein, die uit de richting Duits land kwam, de tender van de locomotief en drie wagens ontspoord. Het baanvak WinterswijkAalten werd hierdoor ver sperd. Daar de trein zeer lang was, moest men twee overwegen gesloten houden. In de loop van de nacht is de lijn vrijgemaakt. ADVERTENTIE Tokio-noen. De keizer en keizerin van Japan hebben in het paleis te Tokio de ambassadeurs van Nederland, de heer, P. E. Teppema, en van Brazilië, Austra lië en Mexico en de gezant van Noor wegen voor een noenmaal ontvangen. De jongere broer van de keizer, prins Mikasa, en zijn echtgenote en de Ja panse eerste minister, Josjida, en de minister van Buitenlandse Zaken, Oka- zaki, waren eveneens aanwezig. Water. Ten gevolge van hevige regenval in de Alpen ten Noorden van Brescia in Italië hebben zich ernstige overstro mingen voorgedaan. Op een plaats wer den 150 mensen door het water inge sloten, elders werden door de politie 11 mensen van daken van huizen gered. Klokken. De „Bochumer Verein", een van de belangrijkste West-Duitse staal fabrieken, heeft vier stalen klokken aan de „kerk van de wereldvrede" te Hiros- jima aangeboden. De kerk zal worden opgericht als een internationaal monu ment op de plaats, waar de eerste atoombom op 6 Augustus 1945 viel. Succes. Radio-Warschau heeft Maandag avond medegedeeld, dat het Nationale Front, de partij welke geleid wordt door president Bierut, 99 procent der stem men van de algemene verkiezingen van Zondag op zich heeft verenigd. Volgens de voorlopige uitslagen hebben 15.500.000 Polen op een totaal van 16.200.000 kiesgerechtigden hun stem uitgebracht. Het nieuwe Poolse parle ment zal bestaan uit 425 leden, van wie ongeveer zeventig procent behoort tot de communistische partij en de rest tot de partijen, die de communisten steu nen, aldus radio-Warschau. Door de lucht. Volgens een bericht van radio Peking heeft communistisch China twee luchtverbindingen tussen Kanton en drie in het Zuid-Westen van China gelegen steden, Nanning, Koenming en Tsjangkiang geopend. Deze drie steden liggen dicht bij de grens van Indo- China. Van twee der steden wordt ge zegd, dat zij bevoorradingsbases voor de communistische hulp aan het leger van de Vietminh zijn geweest. Veeg teken. Een reddingvliegtuig van de Australische luchtmacht heeft een der rubbervlotten van de Dakota der Australische luchtmacht opgepikt, die in een regenstorm boven zee is verdwe nen. Het toestel had een bemanning van vier koppen en twee geleerden op het gebied van het kunstmatig verwekken van regen aan boord. Op het vlot zijn enige bezittingen van de bemanning ge vonden. Men acht het onwaarschijnlijk dat overlevenden van het toestel de wal hebben kunnen bereiken. Doel. Afgevaardigden van nationalistisch- gezinde Chineese gemeenschappen uit de gehele wereld hebben in de Formo- saanse hoofdstad Taipeh een bijeen komst gehouden. De afgevaardigden, die verklaarden 13.000.000 buiten China wonende Chinezen te vertegenwoordigen zijn voornemens „bevrijdingsobligaties" tot een bedrag van honderd millioen dollar uit te geven, om de Chinees- nationalistische regering de gelden te verschaffen voor een invasie van het door de communisten bezette Chinese vasteland. Investering. Een directielid van de „Boeing Airplane Company" heeft Zondagavond te Seattle (V.S.), verklaard dat de Amerikaanse regering een bedrag van tien milliard dollar zal uittrekken voor het bouwen van straalbommenwerpers, die in staat zijn de atoombom te ver voeren. Hij verklaarde tegenover een aantal verslaggevers, dat de achtmoto- rige „B-52"-straalbommenwerper, die nog op de geheime lijst staat, „in elk opzicht" de zesmotorige „B-47" over treft. De „B-47" heeft een snelheid van duizend kilometer per uur. Dood tegemoet. Een Amerikaans super fort met 15 mannen aan boord wordt in de omgeving van de Philippijnen ver mist. Het toestel was voor weerkundige waarnemingen een wervelstorm tege moet gevlogen. De Deense Akademie voor Technische Wetenschappen te Kopenhagen heeft de gouden Poulsen-médaille toegekend aan de Nederlander dr. Balth van der Pol, directeur vdn het comité consultatif in ternational des Radiocommunications te Genève als erkenning van zijn verdiensten bij de theoretische onderzoekingen op het gebied der voortplanting van radiogolven. Dr. Van der Pol, die thans in Buenos Aires een internationale conferentie voor telecommunicatie bijwoont, zal zich na af loop daarvan naar Kopenhagen begeven, waar hem de onderscheiding zal worden uitgereikt. STEUNEND op de overlevering van de Romeinse schrijver Plinius, is de le gende verbreid dat de Phoeniciërs de uit vinders van'het glas zijn geweest. Dit is echter volkomen onjuist. De glasfabricage is ontstaan uit het glazuren van aardewerk en van andere gebruiksvoorwerpen. En deze kunst is al bijzonder oud. Het oudste tot nu toe ge- vonden glas dat door de mens vervaardigd werd er komt n.l. ook glas in de natuur voor is aangetroffen in Egypte en dateert van 40003000 v. Chr. Hier is echter nog geen sprake van doorzichtig glazen vaatwerk, doch van kralen en amuletten die van een soort glaspasta wer den vervaardigd. In Egypte kan pas van ca. 1500 v. Chr. af met zekerheid van een eigenlijke glaskunst worden gesproken. Men kende daar toen echter nog niet de techniek van het blazen, doch volgde een andere werkwijze door de glazen voorwerpen rond een zandkern te vervaardigen. De daarbij toegepaste prachtig gekleurde decoraties door middel van zeer dunne, kleurige glas draden, getuigen van voortreffelijk vak manschap. Het waren echter vooral de Assyriërs die de grootste bollebozen waren in het vervaardigen van glas. Van hen zijn ook de eerste glasrecepten verkregen (uit om streeks 2200 v. Chr.) die in een soort ge heimschrift zijn geschreven, met „alche mistische" namen voor de verschillende ingrediënten. Deze geheime tekens moeten beschouwd worden als een poging het be roepsgeheim te bewaren, want van de chemische samenstelling der stoffen, noch van alchemie, was in die tijd iets bekend. De Assyriërs vervaardigden met behulp van fijn verdeeld goud het robijnglas, in Mesopotamië werd door cobalt het blau we glas verkregen en door gebruik van koperzouten was groen de kenmerkende kleur voor het Egyptische glas. De Phoeniciërs verkregen waarschijnlijk hun kennis van de Assyriërs, doch hebben, wat de techniek betreft, ook zelf een zeer belangrijke bijdrage geleverd door de uitvin- de blaaspijp, een gebeurtenis die waarschijnlijk in het begin van onze jaartelling te Sidon heeft plaats gevon den. Hierdoor waren de Phoeniciërs de eersten die het glasblazen toepasten, waar door het Phoenicische glas zich snel over het Romemse Rijk en Gallië kon verbrei den. Hierdoor kan het ook worden ver klaard dat Plinius de uitvinding van het glas abusievelijk aan de Phoeniciërs heeft toegeschreven. Hoe het ook z\j, deze uitvinding is geen eendagsvlieg gebleken, want tot op de huidige dag wordt deze techniek nog toe gepast, zij het veelal met wat moderner ding van middelen. Weet u overigens geen vliegen zijn? Daarover morgen. (Nadruk verboden) dat eendagsvliegen H. FéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2