Inspirerende rede van Spaak voor Europese Jeugdforum Dertigduizend kilogram koffie naar Duitsland gesmokkeld IN DE WERELDPOLITIEK Een onoplosbaar lijkend probleem De Kerkuil SMYRNA KAAN Een Eeuw geleden F. DAMIAANS &ZN Douanerecherche deed goede vangst in Enschedé Twee doden bij autobotsing rHoe is het ontstaand KNOPEN 3 Engeland gaat mee doen99 Agenda voor Haarlem Tarwe-richtprijs 1953 weer 26 per 100 kg. Staking der Amerikaanse bruinkool-mijnwerkers opgeheven Dit woord: LUKRAAK J Opzienbarende verklaring van commandant Oost-Java Crematie van Ir. P. Bakker Schut Kort nieuws DINSDAG 28 OCTOBER 1952 (Van een verslaggever) ADVERTENTIE Nog ietwat hortend en stotend is giste ren in de Haagse Ridderzaal het Europese Forum der politieke jongeren van stapel gelopen. Het schortte daarbij voornamelijk aan tempo, aangezien men aanvankelijk struikelblok van menige internationale conferentie verstrikt raakte in proce dure-kwesties. Zo kon de mandaatscom missie die de geloofsbrieven (en daarmee het stemrecht) der gedelegeerden te onder zoeken had, pas uren na het daartoe voor ziene tijdstip met haar taak gereedkomen, waardoor het agenda-schema danig in de war raakte. Pas tegen 6 uur 's avonds had de conferentie zich, na veel geharrewar, eindelijk een president gekozen, namelijk de Oostenrijker P. Strasser, president van de Internationale Unie van Socialistische Jongeren, die met een kleine meerderheid (108-98 stemmen) zegevierde over zijn tegencandidaat, de Belgische liberaal Drèze. Het pleit wel voor de geestdrift der 250 deelnemers aan dit forum, dat men daarna toch nog een begin maakte met het eigen lijke werk, al kon vanwege het vergevor derde uur toen nog slechts één studiegroep, namelijk die voor politieke eenheid, haar taak beginnen. Zij had echter een veel belovende start, hetgeen vooral te danken was aan Julian Amery, Brits Lagerhuislid voor de Conservatieve partij, wiens referaat over de problemen der politieke integratie een vruchtbare basis vormde voor de dis cussies der komende dagen. De heer Amery belichtte in het bijzonder de moeilijke positie van Engeland, dat zich heen en weer geslingerd ziet tussen de be langengemeenschap van het eigen Gemene best en die van het nieuwe Europa. Spaak aan het woord Over datzelfde vraagstuk had trouwens, later op de avond, ook de heer Paul Henri Spaak, ex-premier van België en president van het Schuman-parlement, nog een kern achtig woordje te zeggen in een redevoe ring die zonder twijfel het hoogtepunt van deze eerste conferentiedag was. Spaak dan betoogde dat Engeland zijns inziens hard op weg is om zijn afwijzende houding jegens de Europese integratie op te geven, nu het concrete resultaten ziet zoals de kolen- en staalgemeenschap, het Hoge Gezagsorgaan, het verbond van een „Klein Europa" en de instelling van een grondwetscommissie voor Straatsburg. De architectuur van dit wordende „Huis van Europa" is misschien niet bijzonder fraai, aldus Spaak, maar er wordt dan toch gebouwd en dat feit heeft niet nagelaten diepe indruk te maken, ook in Engeland, dat na^r Spaak's mening bin nenkort een der ernstigste medewerkers wordt aan de Europese gemeenschap. Het Duitse probleem De Belgische socialistenleider stond voorts uitvoerig stil bij het Duitse vraagstuk, welks snelle oplossing hij beslissend noem de voor „het zijn of niet zijn" van ons we relddeel. Wanneer wij voortgaan om Duits land uit achterdocht of angst ten achter te stellen bij de andere landen van het con tinent, dan zal het een willige prooi wor den van de Sovjet-diplomatie („een bijna geniale diplomatie") en pas dan is er wer kelijk reden om vrees te koesteren voor een te sterk Duitsland, aldus Spaak, die de Duitsers met hun economische en defen sieve kracht dan ook gaarne als gelijk gerechtigde partners in de Atlantische en Europese organisaties opgenomen zou zien. Rusland Persoonlijk geloofde Spaak niet, dat een derde wereldoorlog onvermijdelijk is. De Sovjet-Unie wil liever de binnenlandse moeilijkheden in de Europese landen aan wakkeren. Spaak hoopte, dat er een dag komt, dat wij met de Russen kunnen pra ten. Dat zal men dan moeten kunnen doen zonder zich de mindere van de Sovjet-Unie te moeten voelen. Het is dus zaak dat wij onze krachten inspannen voor de productie ten behoeve der bewapening en dat wij tevens onze levensstandaard pogen te hand haven. Amerika Spaak hekelde voorts het anti-America- ADVERTENTIE Belt U toch ons nummer op, dan is het uit met Uw getob. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 DINSDAG 28 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Spaarne: „Wet zonder recht" en Abbot en Costello, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Laatste ontmoeting", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „San Francisco", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Morgen begint een nieuwe dag", 18 jaar 7 en 9.15 uur. City: „De rode schoentjes", alle leeft., 7 en 9.15 u. WOENSDAG 29 OCTOBER Concertgebouw: Nationaal Instituut „Steun wettig gezag", 8 uur. Stadsschouwburg: Opera „Rigoletto", 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De gro tere wereld", 8 uur. Spaarne: „Wet zonder recht" en Abbot en Costello, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Laatste ontmoe ting", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „San Francisco", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Morgen begint een nieu we dag", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De rode schoentjes", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. nisme, dat thans in sommige kringen in Europa aan de dag treedt, als „een voor beeld van domme ondankbaarheid". Niet alleen vergeet men daarbij dat ons wereld deel zonder de edelmoedige hulp der V. S. reeds lang bankroet zou zijn gegaan, maar bovendien ziet men voorbij aan het feit dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek sinds de tweede wereldoorlog in grote lijnen een juiste en rechtvaardige koers ge weest is. Truman en de zijnen hadden in détailkwesties ongetwijfeld blunders be gaan, maar die waren stellig niet erger dan de fouten der Britse en Franse staatslie den in de jaren tussen de beide wereld oorlogen, zo constateerde Spaak. Hij con cludeerde tenslotte dat wij stellig geen sa tellieten van Uncle Sam behoeven te wor den, wanneer wij de Amerikanen als één enkele gelijkwaardige partner tegemoet kunnen treden, namelijk als een hechte Europese gemeenschap. Maar om die te verwezenlijken kunnen wij niet anderer voorbeeld na-apen, want Europa kan nim mer een copie wordaai van de U.S.A., de Zwitserse statenbond 'of dergelijke histo- risch^-gegroeide unies. Ons probleem eist een geheel nieuwe procedure en biedt psy chologische obstakels, die alleen zijn op te ruimen als wij ons bepaalde offers aan eigenliefde, souvereiniteit en materiële welstand getroosten willen. Verschillen van inzicht en overtuiging zullen zich ook dan blijven voordoen, maar zij zullen dan in een nieuw licht verschijnen, waarin zij wellicht minder zwaar zullen tellen en van secundaire betekenis worden. Boter èn kanonnen? De primaire problemen vormen thans onze economie en onze defensie.Houden wij vast aan onze nationale souvereiniteiten, dan wordt dat een kwestie van boter of kanonnen, maar zijn wij daarentegen be reid, samen te werken, dan kan het wel licht boter èn kanonnen worden en dat is de beste toverformule om de gevaren die ons bedreigen te bedwingen. Spaak hoopte tenslotte, dat ook dit jeugdforum een vruchtbare bijdrage zou mogen leveren tot de Europese gemeenschap en dat zijn arbeid inspirerend zou mogen werken op de jeugd van ons Wérélddeel. Drapier's visie In de middaguren heeft de heer Jean Drapier, secretaris-generaal van de parle mentaire raad voor de Europese Beweging, een overzicht gegeven van de na-oorlogse politieke activiteit in Europa. Hij schetste de vooruitgang van de Euro pese zaak en de rol, welke de democrati sche jeugd van alle richtingen zich in deze „revolutie van het continent" kan toeken nen. Hij releveerde hoe Europa in minder dan 50 jaren op alle gebieden van de men selijke activiteit duidelijke tekenen van teruggang heeft getoond. Europa bezit ech ter nog zeer grote rijkdommen en gewel dige hulpbronnen. Wanneer deze met be hulp van de techniek productief worden gemaakt, verzekeren zij de bevolking een blijvend welzijn en hergeven zij aan Euro pa, voor het welzijn van de wereld, zijn grootheid en prestige. Hij deed een harts tochtelijk beroep op de Europese politieke jongeren, hun krachten aan die strijd te geven. Vandaag komen in de commissievergade ringen de jongeren zelf aan het woord voor hun gedachtenwisseling over de aan de orde gestelde problemen „jeugd en cul tuur', „jeugd en politiek", „economische vraagstukken" en „politieke eenheid". Don derdag of Vrijdag zullen zij in de plenaire conferentie verslag van hun conclusies uit brengen. Veruit de populairste deelneemster aan het Haagse jeugdforum was gisteren de charmante signorina De Gasperi, doch ter van de Italiaanse premier, wier Zuidelijke schoonheid de ganse dag het middelpunt van enthousiaste verbroe deringsscènes was. Hebben wij wel ge teld, dan zijn er van haar alleen al tijdens de middagzitting meer dan zes tig persfoto's gemaakt. Op ons plaatje ziet men de bevallige Italiaanse (derde van links) in gesprek met Paul Henri Spaak (tweede van rechts) en enkele Nederlandse afgevaardigden. Naast mej. De Gasperi een andere Italiaanse jeugd- vertegenwoordigstermej. Talcucci. De douane-recherche te Enschedé heeft een grote smokkelaffaire ontdekt. Voor zover men tot nu toe heeft kunnen nagaan betreft het hier de clandestiene uitvoer van 30.000 kilo koffie naar Duitsland, het smok kelen van 45.000 shawls van Duitsland naar Nederland en de clandestiene invoer van ongeveer een half millioen Duitse marken. In verband met deze affaire is indertijd ge arresteerd de Enschedé'er H., die reeds ge ruime tijd in het huis van bewaring te Zut- phen is opgesloten, een zekere L., eveneens te Enschedé en voorts de Hengelo'er J. A. H„ directeur van een koffiebranderij en de Enschedé'er T. Verder is een zekere A. uit Eibergen in hechtenis genomen. De douanerecherche had H., die finan cieel geïnteresseerd is in enkele bioscopen op Duits grondgebied, al ongeveer enkele weken geschaduwd, voordat zij ingreep. Hij werd in zijn woning te Enschedé van zijn bed gelicht. Tegelijkertijd werd het echtpaar L., eveneens te Enschedé, in hech tenis genomen. De aanleiding hiertoe was de aanhouding in Juli van dit jaar van een vrachtauto even buiten Vreden in Duitsland, waarop de Duitse kommiezen enkele tientallen zakken ongebrande koffie aantroffen. De koffie bleek uit Nederland naar Duitsland te zijn gesmokkeld. De sporen leidden naar de koffiebranderij van J. A. H. in Hengelo. Deze H. en diens vertegenwoordiger T. hadden zich een paar dagen later naar Duitsland begeven „om te zien wat er aan de hand was". Zij hadden namelijk gehoord dat er koffie in beslag was [janomen. Zowel H. als T. werden in Duitsland gearresteerd. Uit een onderzoek, dat in de koffiebranderij te Hengelo werd ingesteld, bleek dat een partij van 30.000 kg koffie niet in de boe ken was verantwoord. T. en de fabrieksdirecteur H. bekenden de koffie te hebben verkocht aan de En schedé'er H., doch zij zeiden er onkundig van te zijn wat laatstgenoemde met de koffie deed. Het personeel van de koffie branderij had herhaaldelijk geconstateerd, dat na sluitingstijd een nieuwe auto kwam aanrijden. Dit geschiedde vrijwel steeds nadat er zakken gebrande koffie voor transport waren klaargezet. De afnemer transporteerde de koffie in een van zijn eigen auto's naar een pand aan de Noord- Esmarkerrondweg, waar de smokkelwaar werd opgeslagen. Gewoonlijk werd de koffie nog diezelfde dag over de grens ver voerd. Dit geschiedde, voor zover men heeft kunnen nagaan, uitsluitend door H. zelf, elke keer met twee zakken tegelijk. De koffie werd opgeslagen onder de motor kap van diens auto. Telkens als H. de grens over ging, en dat geschiedde enkele malen per dag, nam hij een hoeveelheid koffie mee. Men mag aannemen dat deze koffie- smokkel is begonnen sinds de distributie Maandagavond om half zeven is op de rijksweg nabij de veiling te Maasland een personenauto, komehde uit de richting Vlaardingen, vermoedelijk door het sprin gen van een band, tegen een uit de tegen overgestelde richting komende truck met oplegger gebotst. De personenauto schoot onder de truck en werd geheel vernield. De beide inzittenden, de gebroeders Ro denburg uit Honselersdijk, respectievelijk 50 en 55 jaar oud, waren op slag dood. De gebroeders Rodenburg dreven een buiswagenfabriek in Honselersdijk. De stabilisatie van de verhoudingen in Europa is afhankelijk van een keten van accoorden, die als schakels in elkander grijpen. De draagkracht van een keten wordt bepaald door de sterkte der afzonderlijke schakels. Als de Frans-Duitse wrijving niet uit de wereld kan worden geholpen, wordt het niets met de inschakeling van West-Duitsland in het Europese gemeenschapsleven. Als West-Duitsland niet meedoet, wordt het niets met de Europese verdedigingsgemeenschap. Als het niets wordt met de Europese verdedigingsgemeenschap, wordt het niets met de plannen tot algemene coördinatie der West-Europese belangen op velerlei gebied. Als.... Zo kan men verder gaan, om dan tenslotte te komen op de samenwerking in het Atlantisch pact, die dus ook niets worden zal. Van daar dat de Verenigde Staten thans van plan zijn te bemiddelen in de Frans-Duitse Saarkwestie, De pogingen van Schuman en Adenauer om deze kwestie uit de wereld te helpen, zijn namelijk dit weekeinde opnieuw in het honderd gelopen. In Amerika begrijpt men niet goed, dat de Fransen zo'n moeite hebben om het eens te worden met de West-Duitsers ten aan zien van enkele wrijfpunten, die de gelijk schakeling van de Westelijke krachten ver- hindei-en. Uit Amerikaans standpunt gezien zou de zaak ook eenvoudig moeten zijn: West-Duitsland heeft een democratische regering, de Westelijke geallieerden hebben de Duitsers nodig bij de vorming van een Europees leger, dus geef deze West-Duit sers wat toe, zodat er spijkers met koppen kunnen worden geslagen. De Saar wordt met kunst- en vliegwerk bij Frankrijk ge houden, ofschoon de bevolking niet una niem voor deze aansluiitng is en de pro- Duitse partijvorming wordt er tegenge gaan, zodat de verkiezingen op 30 Novem ber aanstaande zullen worden gehouden zonder dat de uitslag ervan een juist beeld van de wil der Saarlanders kan geven. De Raad van Europa, dat wil zeggen een uit dit orgaan geconstrueerde commissie, heeft zich intussen met het Saarprobleem beziggehouden en is tot de conclusie ge komen, dat het een van de moeilijkste vraagstukken is, die in Europese kring moeten worden opgelost. Zij heeft zich tot nu toe niet openlijk geuit in adviserende vorm, omdat de besprekingen tussen de Duitse en Franse regering aan de gang waren en zij dus liever niet wilde vooruit lopen op een mogelijk accoord tussen deze regeringen. De Nederlander Van der Goes van Naters is rapporteur dezer commissie, en hij heeft tijdens de zitting van de Raad in September officieus een boekje open gedaan over de gecompliceerdheid van dit vraagstuk, waarbij hij duidelijk liet uit komen, dat een overeenkomst nog aller minst aan de horizon zichtbaar was. En toch is dit een onderwerp, dat zich bij uitstek leent voor een orgaan als de Europese Raad, die immers bezig is de wegen te vinden tot politieke sanering van het oude Europa, tot vernieuwing van de Europese interne verhoudingen en tot op bouw van een Europese gemeenschap, die de beste waarborgen biedt voor een krach tige, welvarende en progressieve Europese politiek. Het Saargebied heeft door de Europese geschiedenis een rode draad van moeilijkheden gesponnen. Rood, omdat die moeilijkheden ook tot bloedvergieten leid den. Wanneer de toekomstige Europese federatie voorgoed wil afrekenen met twistappels, zou zij moeten starten met de oplossing van het Saarprobleem. Dit is in algemene zin ook de visie van Amerika. Wel heeft de Amerikaanse rege ring reeds vlak na de Tweede Wereldoor log beloofd de Fransen te zullen steunen, wanneer ooit de Duitse eisen op het Saar gebied opnieuw zouden worden gesteld, doch de houding van de Verenigde Staten is in dat opzicht wel enigszins gewijzigd. De betrekkingen met Frankrijk zijn ver koeld, de relaties met West-Duitsland daarentegen nauwer en hartelijker gewor den. De Amerikanen hebben zich heengezet over de bezwaren, die de Fransen zo hoog zijn blijven zitten: Een herlevend nazisme, een laaiend nationalisme en een ontkenning van de Duitse schuld aan de massamoorden van Hitier zijn geen dingen, die de Ameri kanen doen knarsetanden. Integendeel, zij begroeten een nieuwe Duitse „bewustwor ding" als een bewijs, dat er met de Duit sers „zaken" te doen zijn op het gebied van de anti-Russische campagne. Als „cadeau tjes van de week" geven zij nu en dan v/at oorlogsmisdadigers de vrijheid en voor dergelijke gestes zijn vooral diegenen onder de Duitsers, waarvan de Amerikanen het moeten hebben bij hun defensieve plannen tegenover Rusland, gevoelig. De Fransen hebben wel de overtuiging dat Europa de West-Duitsers nodig heeft, zowel militair als economisch, doch zij hebben daarnaast de even sterke over tuiging dat Europa een sterk, herbe wapend en naar extreem nationalisme overhellend Duitsland allerminst nodig heeft. Met een eenvoudige inschakeling van de Duitsers in het Europese leger, op voet van gelijkheid met de andere landen, zien zij het gevaar opdui ken van een DuitsRussische coalitie. En zij wensen de rijke Saarmijnen niet uit te leveren aan een ongewisse partner, die mettertijd een bedreiger worden kan. Men kan bij deze ontmoedigende gang van zaken de gewaarwording krijgen, dat de Europese interne verdeeldheid en het onderlinge wantrouwen der Europese lan den nooit of te nimmer uit de wereld kun nen worden geholpen wanneer men ten minste niet blijft vertrouwen op de steeds verderschrijdende evolutie der eenheids gedachte, die reeds in sommige opzichten ook in dat ongeneeslijke Europa werkelijk heid geworden is. Het lijkt echter, dat zo wel de controverse AmerikaRusland als de ongelukkige verscheuring van Duitsland (die trouwens oorzaak en gevolg zijn) eigenlijk in eerste aanleg die ongeneeslijk heid op hun geweten hebben. Want de liquidatie van Hitiers oorlog is niet vol eind kunnen worden. Duitsland heeft te vroeg weer voor de beide tegenstanders in het grote conflict wezenlijke waarde ge kregen. Het Duitse nationalisme is aange blazen door Amerika zowel als Rusland, voordat het was uitgeroeid. De militaire betekenis van Duitsland heeft de tegen standers verleid tot verheffing dier beteke nis op een voetstuk, dat de Duitsers op nieuw zelfverzekerd heeft gemaakt. En wat is op de wereld gevaarlijker, uit dagender en minder te verdragen dan een zelfverzekerde Duitser? Zo blijkt het opnieuw, dat Europa niet te redden zal zijn door pogingen tot eenheid, die gebaseerd zijn op de vrees voor een uitbreken der Amerikaans-Russische tegenstelling, doch enkel heil kan ver wachten van een wegvallen dezer tegen stelling, waardoor de overwinnaars van Hitier opnieuw tesamen kunnen beginnen met de overwonnene te maken tot een aanvaardbaar Europees medebewoner en hem te ontdoen van de overblijfselen der mentaliteit, die het Duitse voik meevoerde in het avontuur van 19331945. J. L van dit artikel in ons land is opgeheven. Bij de huiszoeking, die bij H. en L. werd verricht, werd ten huize van laatstgenoem de een aantal papieren aangetroffen be treffende de verkoop van shawls door L. Na een langdurig onderzoek bleek, dat L. plus minus 45.000 shawls had verkocht, welke afkomstig waren van smokkel uit Duitsland. Tenslotte wordt H. er nog van verdacht dat hij plus minus 100 dames mantels van Nederland naar Duitsland heeft gesmokkeld. H. zou de Nederlandse staat voor ongeveer 30.000 dollars hebben benadeeld dollars, omdat de koffie met deze valuta dient te worden betaald. Bo vendien zou hij voor een zeer groot bedrag aan invoerrechten hebben ontdoken. Me vrouw L. is Vrijdag in vrijheid gesteld. De auto van L. is in beslag genomen. Een an der spoor in deze affaire leidde naar Eiber gen, waar bij een bakker een grote hoeveel heid koffie was opgeslagen. Een zekere A., een zwager van deze bakker, die het plan had de koffie naar Duitsland te smokkelen, is eveneens gearresteerd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de richtprijs voor de tarwe voor oogst 1953 in overleg met de Stichting voor de Landbouw onveranderd vastgesteld op 26.per 100 kg. Bij het overleg heeft de georganiseerde landbouw van de overheid de toezegging gekregen, dat de premie, welke in de prijs voor de oogst 1952 als stimulans was ver disconteerd, in de nieuwe prijs ongewijzigd zou blijven. 99 99 Onlangs hebben wij bericht dat de heer A. M. Koeman een gedeelte van het atelier De Kerkuil aan de Nieuwe Gracht te Haar lem heeft overgenomen teneinde met zijn intérieurverzorging de binnenhuiskunst te dienen. Op de eerste en tweede verdieping van het perceel bevinden zich echter nog de toonkamers van de vroegere Kerkuil, waar als vanouds de volgens haar ontwer pen en onder haar leiding vervaardigde lampekappen, tassen, theemutsen, kussens en kleden van mej. J. Q. van Regteren Altena worden tentoongesteld. Ook blijft de vroegere toestand gehandhaafd wat be treft de door mevrouw Van Winsen ge draaide houten lampen. De Kerkuil werd in 1926 aan de Nieuwe Gracht gevestigd. Voordien werden de kunstzinnige producten van mej. Van Regteren Altena in een der speciaal daar toe door haar verbouwde winkeltjes onder de oude Bavo verkocht. Daartussen heeft zij nog geruime tijd een statig patriciërs huis aan het Kenaupark, met een eigen weverij, in gebruik gehad, maar deze op zet was te grootscheeps om volgehouden te kunnen worden. Proeve van verbouwing ener zolderruimte van een Amsterdams grachtenhuis. Het ontwerp van de schrijftafel en het arran gement zijn van mejuffrouw J. Q. van Regteren Altena. Het weinig conventionele werk van mej. Van Regteren Altena wordt onder meer gekenmerkt door een speelse distinctie. Het is sober en eerlijk, aan haar eigen natuur ontsproten. Haar bedoeling bij het inrichten van woonruimte is altijd ge weest het scheppen van een persoonlijke sfeer, zodat men er zioh in de ware zin des woords in thuis kan voelen. De door haar verzorgde intérieurs ademen een levendige harmonie, mede door een ver mijding van alles wat stoort door overtol ligheid. Zij zet thans ouder geworden, maar nog jong van geest en vol nieuwe denkbeelden dit mooie werk op een bescheiden basis voort. De bovengenoem de attributen en gebruiksvoorwerpen heb ben ondanks of door hun logische een voud een modern, decoratief karakter. Dat men met de gewoonste middelen, mits deze met smaak en gevoel voor kleur en ruimteverdeling zijn gekozen, kleine wonderen van gezelligheid tot stand kan brengen, wordt niet alleen bewezen in haar tegelijk heldere en stemmige exposi tiezaaltjes. Een aantrekkelijk voorbeeld van haar vindingrijk vermogen wordt geleverd door een daaraan grenzend dakterrasje met een paar grijze rotanstoelen en vlechtwerk van latjes, waartegen des zo mers de rozen bloeien. Het moet er goed toeven zijn. John Lewis, de leider der vakvereni ging van de Amerikaanse bruinkoolmijn werkers, heeft de mijnwerkers opgedragen hun staking te beëindigen en het werk onverwijld te hervatten. Lewis zond na een onderhoud met Tru man telegrammen aan alle districtleiders van zijn bond, waarin hij verklaarde te menen dat het werk, in afwachting van een nieuw regeringsvoorstel, moet worden hervat. De staking was verleden week begon nen uit protest tegen de besnoeiïïng van de overeengekomen loonsverhoging dooi de federale raad voor loonstabilisatie. i Lukraak is: op goed geluk, in 't wilde weg. In die zin schrijft Jan Luyken in een van zijn brieven: „Groote en ge- wigtige dingen eissen een vasten voet; niet lukt het zoo raakt het". Blijkbaar is lukraak dus ontstaan uit de samen voeging van twee werkwoordstammen. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat wij te maken hebben met de com binatie van twee zelfstandige naam woorden: is er (ge)luk, dan is er raak (slag die treft). Men zou dan het woord kunnen vergelijken met: rust roest, dat wil zeggen: waar rust is, komt roest en met: vrijheid blijheid: waar vrijheid is, heerst blijheid. Zijn voorganger werd op zij geschoven DJAKARTA (Aneta). De nieuwe waarnemende militaire commandant van Oost-Java, overste Sudirman, heeft in een verklaring in Soerabaja de beschuldiging uitgesproken, dat verschillende hoge offi cieren maatregelen hadden genomen om het parlement op te heffen. Een van deze officieren was de voorganger van Sudir man, overste Suwondho, aldus de verkla ring. Om deze reden konden de leidende militairen van Oost-Java hem volgens Sudirman niet langer aanvaarden als com mandant. De minister van Defensie, sultan Ha- mengku Buwono van Djokja, had aanvan kelijk ontkend, dat Suwondho was ontsla gen. Thans is echter van officiële zijde in Djakarta meegedeeld, dat het gezien de moeilijke situatie in Oost-Java nodig werd geacht maatregelen te nemen en dat een dezer maatregelen was de ontheffing van Suwondho uit zijn functie. De verklaring van de nieuwe fungerende commandant van het territorium Oost- Java, overste Sudirman, heeft grote weer klank gevonden in de pers in Indonesië. Het blad „Merdeka" schrijft, dat thans niet meer ontkend kan worden, dat er twee spalt heerst in de strijdkrachten. Het blad noemt de verklaring een „ernstige aan klacht, die met een ruk alle sluiers oplicht, die over de huidige politieke problemen hangen". „Indonesia Raya" meent, dat de berich ten uit Soerabaja de huidige situatie slechts vertroebelen. Het blad schrijft, dat er teke nen zijn, dat bepaalde groepen pogingen ondernemen om verdeeldheid te zaaien onder de strijdkrachten, teneinde hun eigen doel te bereiken. Demonstraties Ongeveer 1000 personen hebben Zondag te Medan een demonstratie gehouden waarbij ontbinding van het parlement en het spoedig houden van algemene verkie zingen werd verlangd. Gouverneur Abdul Hakim heeft een delegatie uit de demon stranten ontvangen en zegde toe, de ver langens ter kennis te zullen brengen van de betrokken instanties. Het stoffelijk overschot van de overleden oud-directeur van de Volkshuisvesting en Stadsontwikkeling in Den Haag, ir. P. Bak ker Schut, is hedenmorgen in het cremato rium te Velsen verast. Enige leden van de Raad van State, afgevaardigden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, be stuursleden van woningbouwverenigingen en vele anderen hebben in de aula de over ledene de laatste eer bewezen. De wethou der van Volkshuisvesting en Wederopbouw van Den Haag, ir. L. J. M. Feber heeft als enige het woord gevoerd, zowel namens de gemeente 's-Gravenhage, als namens vele particuliere bedrijven in de Haagse weder opbouw. Spreker roemde de arbeid van ir. Bakker Schut, voor wie het een levensdoel was geworden door het geven van huisves ting het gezinsleven tot volle ontplooiing te brengen. Nadat de kist onder orgelspel was ge daald heeft de zoon van de overledene voor de betoonde belangstelling dank ge zegd. Op Donderdag 30 October zal dr. C. G. Egeler, leider van de Nederlandse Andes Expeditie, op Schiphol aankomen, waar hij zal worden ontvangen door bestuursleden van de Koninklijke Nederlandse Alpen Ver eniging en van het Koninklijk Aardrijkskun dig Genootschap. De Nederlandse Andey Expeditie heeft in de Zuidelijke Cordillera Blanca (Peru) geologische onderzoekingen verricht en enige tot nu toe onbestegen top pen beklommen; met de beklimming van de Nevado Huantsan (6395) m.), welke pas na verscheidene mislukte pogingen slaagde, werd het Nederlandse hoogterecord ge broken. ADVERTENTIE is niet voor de verliefden alléén, maar ook voor de meest bezadigden een prettig tijdverdrijf. De resultaten zjjn duurzaam. biedt U al het be nodigde materiaal het meest voordelig aan en geeft U bovendien gratis onderricht. „DE WOLBAAL" Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem-Nd. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 28 October 1852 HAARLEM. Bijna een maand ge leden is een brief per post uit Haarlem naar Noord-wijk verzonden, doch aldaar niet bij den geadresseerde bezorgd. Daar deze brief driehonderd gulden aan bil jetten inhield, werd door zijne vermis sing het reeds bestaande vermoeden ver stevigd, dat de postbode op de Piet Gijzentorug het in hem gestelde ver- trouwen beschaamde. Men ging tot eene huiszoeking over en vond een groot be drag aan bank- en muntbiljetten, waar van de bode niet dan tegenstrijdige en onaannemelijke verklaringen over de her komst kon verstrekken. Ten gevolge van deze ontdekkingen is de bode in hech tenis genomen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5