Beide presidentscandidaten voor verlaging tarief muren PEPKA COEBERGH'S Bevolking en producten van Mexico De Twee Zusters -Clowntje Riek Amerika's handel met Europa Eisenhower: „Schenkingen leveren geen werkelijke vrienden op "Z>e feeste/ras/Ar Spannende wedstrijden in het Sportfondsenbad Krimpen van pijn Molen in Alblasserdam wordt gesloopt a 3 n Chorophyll tandpasta Tanden wonderwit en altijd frisse adem Kerkelijk Nieuws Zweed Brodd tekent voor Toulouse Herfst-Rijm-Rit Finales biljartkampioen schap vierde klasse KNBB BESSEN JENEVER Zwemmen Biljarten Slechts zes inschrijvingen voor kampioenschap groot biljart 47/2 IN 1 DAG RETOUR l Competitie FBHO Schaken Fenny Heemskerk wint afgebroken partij tegen Rowena Bruce Verrassingen in de Klaverjascompetitie Voor de kinderen Plannen voor sporthal in Amsterdam gaan niet door FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS JttN'SDAG 28 OCTOBER 1952 WASHINGTON (Reuter). Hoe de tritslag: van de komende presidentsverkie zingen in Amerika ook moge zijn, in ieder geval is het te verwachten, dat in de ko mende vier jaar het zwaartepunt van de Amerikaanse economische samenwerking met West-Europa zal worden verlegd van de hulpverlening naar de handel. Naar alle waarschijnlijkheid zal de nieuwe regering ©en politiek van vrije handel willen vol gen, die vermoedelijk echter op tegenstand van het Congres zal stuiten. Zowel Eisenhower als Stevenson hebben deze week verklaard gekant te zijn tegen rechtstreekse hulpverlening aan Amerika's bondgenoten. Beiden hebben uiting gegeven aan hun overtuiging dat alleen een blij vende oplossing voor het probleem van het dollartekort kan worden gevonden door de tariefmuren te verlagen en de handel met Europa uit te breiden. De republikeinse partij heeft geleidelijk haar traditionele politiek van hoge tarie ven laten varen. Het is thans echter voor het eerst, dat een republikeinse candidaat voor het presidentschap zich zo onomwon den heeft uitgesproken voor een vrije han delspolitiek. De thans van kracht zijnde wet op de handelsovereenkomsten met het buitenland loopt 30 Juni van het volgend jaar af en het zal de nieuwe president, onverschillig of hij een republikein of een democraat is, ongetwijfeld moeilijk vallen het Congres te bewegen een nieuwe wet aan te nemen, die evenals de tegenwoordige voorziet in tarief concessies. Hoewel de democratische partij zich altijd voorstander heeft betoond van een vrije handelspolitiek, is het ook de de mocratische presidenten altijd moeilijk ge vallen dergelijke wetten aangenomen te krijgen, niettegenstaande zij uiteraard be schikten over een meerderheid in het Con- ADVERTENTIE Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Paramaribo voor bui tengewone werkzaamheden H. P. Schou ten, cand. te Wassenaar. Beroepen te Neder-Hardinxveld en te Ridderkerk G. H. v. Kooten te Brandwijk te Lage-Vuursche G. Willemsen te Hier- den. Aangenomen naar Heerewaarden D. H. Scholten, cand. te Santpoort. Benoemd tot hulppred. te Amsterdam (Saron-gem. met tuindorp Oostzaan) ds. J. Noordennen zendeling-pred.-met verlof. Geref. kerken Bedankt voor Ermelo (vac. E. v. Halse- ma) D. Zwart te Halfweg. Beroepen te Djogjakarta (Javaanse kerk) (voor het onderwijs aan de Theol. School van Midden-Java drs. Raden Soedarmo, miss. pred. van Rotterdam en docent aan de Opleidingsschool te Djogjakarta, die dit beroep ook aannam. Chr. Geref. kerken Beroepen te Oosterbeek D. Driessen te Vlaardingen. Tweetal te Haarlem-C., G. Bilkes te Mus sel en P. Op den Veijde te Murwerwoude. Geref. gemeenten Bedankt voor Scheveningen D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. Tweetal te Vlaardingen M. v. d. Ketterij te Alblasserdam en H. v. Gilst te Elspeet. Vrije Evang. gemeenten Bedankt voor Kampen C. Zijlstra te En schedé. Ds. E. Dijkstra Ds. E. Dijkstra, Geref. predikant te Maassluis gaat 7 Jan. a.s. als geestelijk verzorger met eene migrantenschip naar Wellington in Nieuw-Zeeland. Ds. E. Brunsting Ds. E. Brunsting, Geref. predikant te LuttelgeestKuinre, heeft om gezond- heidsredene bij de classis Zwolle eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Brunsting, die 49 jaar oud is werd in 1929 predikant te Krimpen a. d. Lek en vertrok in 1947 naar zijn tegenwoordige gemeente. Giften en legaten Voor zijn te openen tehuis „De veilige haven" ontving ds. A. v. d. Most, schippers- predikant te Rotterdam van H.K.H. Prin ses Wilhelmina een gift Een meelevend echtpaar in Amerika schonk aan de Geref. kerk van Zaandam een coromandelhouten kruis voor de nieuwe Noorderkerk. >9 gres. Het is namelijk zo, dat de presiden ten in het algemeen de grote massa der verbruikers vertegenwoordigen, terwijl de Congresleden de belangen van plaatselijke industrieën hebben te behartigen. De tariefpolitiek is daardoor steeds een ge schilpunt tussen de presidenten en het Congres. In het rumoer van de partijstrijd is de betekenis van de verklaringen, die gene raal Eisenhower en gouverneur Stevenson deze week hebben afgelegd, aan de aan dacht ontsnapt. Beide verklaringen houden een wijziging van de traditionele partij politiek in. Gouverneur Stevenson verklaarde Dins dag, dat de oplossing voor het probleem van armoede niet ligt in een programma van schenkingen aan het buitenland. De oplos sing moet voor een belangrijk deel gevon den worden in de handel en die is een zaak van wederkerigheid. „Wij moeten het voor beeld geven voor een geleidelijke afbraak van de tariefmuren en wij moeten dit doen niet alleen in het belang van onze eigen economie, maar ook in het belang van onze positie als leider van de vrije wereld. Dit is bovendien noodzakelijk, omdat wij niet eeuwig kunnen doorgaan met het expor teren van dollars", zei Stevenson. Deze verklaring van Stevenson houdt de erkenning in, dat er een einde moet komen aan de subsidiëring van de Amerikaanse buitenlandse handel door middel van schenkingen aan de buitenlandse afnemers in de vorm van hulpprogramma's als het plan-Marshall. Generaal Eisenhower verklaarde op de zelfde dag te New York, dat er iets anders in de plaats moet komen voor de thans gevolgde methode van schenkingen aan het buitenland, die toch slechts zuiver van tijdelijke aard kan zijn, en die geen blij vende resultaten en ook geen werkelijke vrienden oplevert. Volgens Eisenhower moet er een nieuw economisch bondge nootschap* van vrije landen komen. Ten aanzien van de kwestie van de invoerrech ten zeide hij, dat Amerika een tariefpoli tiek moet blijven volgen, die het belang dient van Amerika's landbouw en industrie, doch dat er tevens mogelijkheden moeten worden gezocht om de invoer van produc ten en diensten te vergroten. Yngve Brodd, die Zondag in het Zweedse lalië de linksbuitenplaats bezette en ook op 14 Mei voetbalelftal in de wedstrijd tegen Italië de ik op van dit jaar in Amsterdam tegen Nederland heeft gespeeld, heeft, aldus „Stockholms Tidningen", besloten een hem door de Franse club Toulouse gedaan aanbod te ac cepteren en als prof voor deze vereniging te gaan spelen. Voorts heeft Toulouse ook met de Zweedse speler Mellberg een con tract afgesloten. Mellberg is vroeger voor Genua uitgekomen. De R.A.C. West Haarlem hield voor de tweede maal de Herfst-Rijm-Rit, waaraan méér dan 75 équipes deelnamen. De uitslag luidt: eerste prijs de heer en mevrouw Van der Werff (Den Haag) 83 strafp.; tweede prijs de heer en mevrouw Luyting (Velsen) 111 strafp.; derde prijs de heren Gort en Van Maren (Overveen) 149 strafpunten. De damesprijs behaalden mevrouw Gerritse en Van Splunter (Voorburg) 385 strafp. Gisteravond zijn in café „Het Wapen van Vlaanderen" in Haarlem de biljartwedstrij den om het kampioenschap vierde klasse van het district Haarlem van de K.N.B.B. be gonnen. De uitslagen luidden: F. v. Kempen 61 33 10 1.84 D. Schoenmaker75 33 7 2,27 C. de Bruin 75 39 10 1,92 K. Hondong 71 39 7 1,82 J. Gerritsma 75 27 14 2,77 J. v. d. Kroft 42 27 12 1,56 A. Pekel70 40 10 1,75 Fr. Harting 75 40 9 1,87 D. Schoenmaker75 38 10 1,97 J. Gerritsma57 38 7 1,50 In dc Staatscourant is opgenomen een beschikking van de minister van Sociale Zaken inzake een werktijdregeling voor ondernemingen, waarin op Zaterdag 27 De cember geen arbeid wordt verricht. ADVERTENTIE <2>. 0 f fokawe oogst I MEXICO.' NEDERLAND: te;r^/'Nro^4-.,no.B totooi oontol wtrktntft ptrtontn: 5.8 milliotn 3.6 ailliotn opgtlljfcg 1 Ter gelegenheid van het bezoek van Prins Bemhard aan Mexico geven wij hierbij enkele bijzonderheden van dat land „in beeld". De bevolkingsdichtheid in Nederland is veel groter dan in Mexico. Bij een landoppervlakte van ongeveer 25 maal Nederland telt de Mexicaanse bevolking maar ongeveer 2V2 maal het aantal van Nederland. Van de beroepsindeling valt de overheersend agrarische bevolking op, terwijl in handel en industrie Nederland numeriek sterker is. De Verenigde Staten beheersen 87 van de invoer, terwijl 78 van de uitvoer naar U.S.A. gaat. Katoen, lood en zilver z\jn de voornaamste uitvoerproducten. De sisal-export is in omvang minder belangrijk, doch is nog altijd 50 van de wereldproductie. Een belangrijke inkom- stenpost is het toerisme uit Amerika. In het Haarlemse Sportfondsenbad is een programma van waterpolo com petitie wedstrijden afgewerkt waarvan de laatste wedstrijd, die gespeeld werd tussen HVGB 1 en HPC1, de meest spannende en aantrekkelijke was van de avond. Nadat eerst voor de derde klasse heren de wedstrijd HVGB 3-HPC 3 was gespeeld uitslag 1-1, volgde de wedstrijd HVGB 1- DWR1, eerste klasse dames. Enthousiast bond de jeugdige HVGB-ploeg de strijd aan tegen het sterkere DWR en wist zelfs, na een goed gericht schot van Josta Jan sen de leiding te nemen. Riet Thuis-Van Veen bracht echter al spoedig de stand gelijk. Dezelfde speelster gaf daarna DWR de leiding. De rust ging dus in het de stand 1-2. Na de hervatting bleven de HVGB-aan- vallen op de DWR-verdediging zonder re sultaat en was het aan de andere kant dat Riet Thuis-Van Veen (2) en Greet Pen- narts-Zieren de HVGB-verdediging wis ten te passeren, zodat met 5-1 het einde kwam. In de wedstrijd Haarlem 1-Nereus 1 hebben de Zaandamse eerste klassers he vig tegenstand geboden aan de Haarlemse hoofdklassers. Nadat Hofman en Tettelaar Haarlem een 2-0 voorsprong hadden be zorgd, kregen de Zaankanters een prach tige gelegenheid om, door middel van een strafworp, de achterstand te verkleinen. De Haarlem doelverdediger wist de bal echter buiten zijn doel te houden en direct hierop ging Haarlem, met een speler min der, tot de aanval over. Wegens te zwaar verdedigen van de Nereus achterhoede kreeg Bijlsma een strafworp te nemen, die hij in een doelpunt omzette. Nadat dezelfde speler de stand op 4-0 had gebracht ging de rust in. Zwakke plekken Na het draaien had Nereus wat meer geluk en wist van een zwakke plek in de Haarlem-verdediging tot tweemaal toe ge bruik te maken en de achterstand te ver kleinen tot 4-2. Hierna was het initiatief geheel in handen van Haarlem en werd de eindstand door doelpunten van Ten Berge, Bijlsma en Braasem (2) 8-2. De tweede klasse wedstrijd Haarlem 2-DWR 1 was een matige vertoning, waarin het plaatsen veel te wensen overliet. Voor de rust nam DWR door een doelpunt van Wisker de leiding. Na de rust werd deze voorsprong door Jan Kollerie (3) en Behle opgevoerd tot 5-0. Goed samenspel Hierna konden de waterpololiefhebbers genieten van de wedstrijd HVGB 1-HPC 1. De snel zwemmende HPC-ploeg wist voor al in het begin, goed samenspelend, mooie aanvallen op te bouwen, die echter door de HVGB-verdediging werden afgeslagen. Hierna werd het een gelijk opgaande wed strijd, waarbij aan beide kanten de doel- verdedigers enige gevaarlijke schoten kregen te verwerken. Doelpunten bleven echter uit. Tegen het einde van de wed strijd werd het spel v/at tè fors. Halscma kreeg een strafworp toegewezen, die hij inschoot. Het einde kwam dus met één-nul. Voor het kampioenschap van Nederland hoofdklase groot biljart kader 47/2, dat van zevenentwintig tot en met dertig No vember in Leeuwarden wordt gehouden door „De Friese club" zijn bij de KNBB slechts zes inschrijvingen van geklassifi- ceerde hoofdklasse-spelers binnengekomen. Dit zijn titelhouder P. van der Pol (Rot terdam), C. de Ruyter (Maastricht), J. H. Sweering (Amsterdam), Ph. Beekman (Amsterdam), C.- van Oosterhout (Rotter dam) en H. Metz (Den Haag). Om het achttal spelers toch vol te ma ken heeft de KNBB twee sterke eerste klassers uitgenodigd, namelijk de Amster dammer A. Mol, die heeft toegezegd deel te nemen en L. van Reyen (Spekholzer- heide), van wie het uitkomen nog niet vast staat. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bügevuld of vernieuwd Maakloon 1 pers. 12.50, 2 pers. 15. HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103, Tel. 11485, Haarlem De uitslagen in de biljartcompetitie van de FBHO luidden: A-klasse: ADO IIOosten 26; Kamper vest—KR I 5—3; DWO—Telescoop 4—4; KR IIADO I 62; CentrumZandvoort 4—2. B-klasse: Kennemerl. II—ADO II 26; ADO IKennemerl. 62; OostenH. West 08; DuvelshoekCentrum 62. C-klasse: Kampervest—H. West 44; BW —Kennemerl. 8—0; KR—Centrum 26; Du velshoek—Telescoop 6—2. D-klasse: DWO II—ADO II 4—4; ADO I— DWO I 8—0; Centrum—Telescoop 8—0; BW H. West 0—8. E-klasse: Kennemerl.BW 26; Kam pervest—ADO I 0—8; ADO II—Oosten 0—8; H. West—KR 6—2. In Moskou is Maandag het candidaten- tournooi voor het wereldkampioenschap schaken voor dames voortgezet met de af gebroken partijen uit de eerste vier ronden. Onze landgenote, mevrouw Fenny Heems kerk won haar partij uit de derde ronde tegen de Engelse Rowena Bruce. Na vier ronden heeft nu de Russische schaakster Valentina Belova de leiding met 3',4 pnt. De tweede en derde plaats worden gedeeld door Fenny Heemskerk en Eileen Tranmer (Gr. Br.) ieder met 3 pnt. De resultaten van de afgebroken partijen waren: eerste ronde Kira Zvorykina (Rusl.) Olga Ignatyeva (Rusl.) 01; tweede ron de: Eileen Tranmer (Gr. Br.)—May Karff (Ver. St.) \<2—\'i\ derde ronde: May Karff (Ver. St.)—Valentina Belova (Rusl.) li Jozsa Langos (Hong.)—Maria Berea de Mon- tero (Arg.) 10; Chantal Chaudet de Silan (Fr.)—Eileen Tranmer (Gr. Br.) 0—1< Ro wena Bruce (Gr. Br.)Fenny Heemskerk (Ned.) 0—1. Vierde ronde: Valentina Belova (Rusl.) Chantal Chaudet de Silan (Fr.) 10; Olga Ignatyeva (Rusl.)—May Karff (Ver. St.) 1—0; Nina HruskovaBelska (Tsj. Slow.) Olga Rubtsova (Rusl.) De tweede week in de competitie van de Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfsver enigingen is weer niet zonder verrassingen verlopen. In de le klas behaalde Stork de volle winst op Nederland, dat zo goed was gestart. HSM 2, GEB, DKC en Johez behaal de voor de tweede maal een grote overwin ning, terwijl Spoorboys weer verloor. PTT deed het goed en sloeg HSM 1. De tweede klassers schijnen van grote overwinningen te houden, want DKC, Johez en Boru behaalden grote overwiningen. De verliezers van vorige week in de 3e klas waren nu winnaars met uitzondering van PTT, dat verloor. De uitslagen waren: le klas A: Stork 1—Nederland 1 134—126; HSM 2—PTT 1 123—116; Union 1—GEB 2 116138; Spoorboys 1Figee 1 108136. le klas B: OW 1—Johez 126—126; HSM 1 —PTT 2 112—124; SSH 1—Boru 2 114—134; Beijnes 2—SAC 2 126—114. 2e klas A: PTT 3—DKC 2 104—130; Johez 2 —Stork 2 138126; GEB 3Beijnes 3 116—120; Figee 2—DSH 3 120—116. 2e klas B: Nederland 2—DKC 3 118—136; Boru 3—PTT 4 136—98; Beijnes 4—OW 2 108—132; Figee 3—Stork 3 122—110. 2e klas A: PTT 5—HSM 3 106—138; Stork 4—Johez 3 132—102; OW 3—Union 2 126—120; DKS 4—DKC 5 116—132. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogist_ en/ 0.95, 2.40, 8.88. De publicaties, die tot nu toe verschenen zijn over de plannen b(j de N.V. het Neder, landse Sportpark in overweging zijnde, voor de bouw van een sporthal in Amsterdam, zijn nooit van de N.V. zelf uitgegaan. De daar. door ontstane misvattingen komen dus niet voor haar verantwoording, zo verneemt hei A.N.P. van de zjjde van het Olympisch Stadion. Reeds geruime tijd geleden is door de directie en raad van commissarissen op aan dringen van een aantal sportbonden in Amsterdam, in studie genomen de mogelijk, heid voor de bouw van een sporthal, waarin behalve ijshockey, ook vele andere indoor- sporten zouden kunnen worden beoefend. Voorop stond daarbij, dat de N.V. Het Ne derlandse Sportpark de hal geheel op haar kosten zou doen bouwen en zelf in exploi- tatie zou nemen. Daarmede waren zeer aan zienlijke bedragen gemoeid en exploitatie tekorten konden niet onwaarschijnlijk wor den geacht. Na uitvoerige besprekingen en berekeningen kon een bouwplan bij de ge- meentelijke autoriteiten worden ingediend, dat echter door de schoonheidscommissie in Augustus definitief werd afgekeurd. Bovendien was het toen reeds bekend, dat Blauw Wit als huurster van de bijvelden tegen de plaats, die het sportpark op eigen terrein door de gemeente aangewezen was, bezwaar zou maken. De bouwkosten, die daarmede gemoeid zouden zijn geweest, overschreden toen eigenlijk reeds het bedrag, dat de. directie en commissarissen voor een dergelijke onderneming verantwoord acht ten, terwijl ook de exploitatie niet dekkend werd geacht. Nieuw project Na de afkeuring is door een aannemers firma een nieuwe project ingediend, dat rekening hield met de eisen, die de schoon heidscommissie tot voorwaarde van haar goedkeuring had gesteld. Het voldoen aan die eisen betekende echter een verdere ver hoging van het geraamde. In die omstandigheden waren de niet on- overkomenlijke bezwaren van Blauw Wit, die inmiddels aan de N.V. schriftelijk ken- haar gemaakt waren, van secundaire bete kenis geworden. Het bestuur van het sportpark heeft on langs moeten besluiten van het bouwen van een sporthal volgens de eisen van de schoon heidscommissie af te zien en wel uit finan ciële overwegingen. Het ligt niet op zijn weg om financiële steun te zoeken. Ten overvloede zij er op gewezen, dat mogelijkheden, die Blauw Wit het sportpark aan de hand had gedaan, ten aanizen van da plaats, van deskundige zijde als onuitvoer baar werden beschouwd. Rick en Oepoetie werden wakker, toen Pilon hen nep. Maar Bunkie lag nog vast in slaap. Ze wasten en kleedden zich vlug aan; het heldere zonnetje scheen door het raam Het wordt weer heerlijk weer vandaag, zie je wel?", zei Rick. „Fijn!", antwoordde Oepoetie. Toen keken ze naar de hangmat, waar Bunkie nog altijd in diepe rust lag. „Nou, die slaapt vast!", zei Rick. Oepoetie lachte. „Zullen we 'm eens goed wakker maken?", grinnikte hij. „Daar weet ik wel wat op'" Een glaasje water in zijn hals laten lopen?" „I\ee lachte Oepoetie. „Ik weet nog iets veel beters.Kom maar hier, dan zul je eens zien, hoe gauw hij wakker is!" Oepoetie ging naar het ene eind van de hangmat en begon het touw los te knopen, waarmee het ding aan de muur hing. Toen begreep Rick, wat hij van plan was. Zodra Oepoetie de knoop helemaal los had, plofte de hangmat ineens aan één kant naar benedenen daar zat Bunkie op de grond. En of hij toen goed wakker was' „Goeiemorgen, meneer de langslaper!", schaterden Rick en Oepoetie. Bunkie lachte mee en hij krabbelde gauw overeind uit de dekens. 23) „Natuurlijk zullen we inlichtingen vra gen in Sydney," zei commissaris Falkner korzelig tot Tak, die nonchalant in een stoel hing en met een horlogeketting speel de. „Maar ik zie het als geld- en tijdver- knoeien. Wat kan je die Victor in Australië schelen? Hou alsjeblief op met die ket ting. Wie draagt er tegenwoordig nog zo'n ding? Ik begrijp niet hoe je aan zulke ouderwetse tierlantijnen kunt hechten. Nou, wat moeten we allemaal in Sydney op vragen?" „Bevestiging of op gemeld adres Victor Jutte verblijft. Zo niet, of hij er was ten tijde van de afzending van die brief. Hoe lang hij in Sydney verblijft. Als hij weg is, wanneer hij vertrok, enzovoort. Als hij er nooit geweest is, wie dan zo vriendelijk was die brief voor hem te posten. Wat mankeert er aan die ketting? Ik vind het een gedis tingeerd versiersel voor iemands buik oppervlak, mits deskundig en artistiek daar overheen gedrapeerd. Verdraaid! Hij is stuk!" De horlogeketting was tussen Tak's vin gers in tweeën gebroken en slechts zijn vlugge greep had kunnen voorkomen dat het horloge tegen de vloer was gekwakt. „Gelukkig," zei Falkner opgelucht. „En koop nu meteen een polshorloge." Tak stond op en stak de stukken van de ketting in zijn zak. „Ik denk er niet aan," zei hij opgeruimd. „Integendeel, ik ga deze ketting in repara tie geven. Nu, meteen. Als u me dringend nodig hebt: ik ben bij Hart." Hij opende de deur en draaide zich nog even om voordat hij naar buiten ging. „Bij Hart, zei ik, dat is tegenover de Na tionale Bank. Weet u wel, de bank waar. De verwensing van Falkner trof slechts een schielijk gesloten deur. „Een reparatie van niets, mijnheer," zei de juwelier Hart. „Dat kan in een oogwenk in orde worden gemaakt. Er is een oogje versleten. Dat halen we er tussenuit en de andere sluiten weer precies in elkaar. Komt u morgen even langs? Dan zal ik maken dat het klaar is." Tak knikte. Hij knoopte omslachtig zijn jas dicht en zei: „Binnenkort krijgt u hiertegenover ook weer een nieuwe zaak, heb ik gehoord. Er komen heel wat winkels de laatste tijd bij hier in de straat, niet? Een echte winkel straat wordt dat op den duur, hè?" „Zegt u dat wel, een echte winkelstraat. Maar dat van die zaak hier tegenover, nou, dat weet ik nog zo net niet. Die Helleboom zit met heel wat tegenvallers. Affijn, ik wil er niet over kletsen, maar ik weet nog niet of hij het wel rooit. Ik weet het niet, zeg ik." Hart keek somber over de fluwelen gor dijnen van zijn étalage in de richting van de boekwinkel. „Ik had gedacht dat het helemaal niet door zou gaan," voegde hij er bij, toen hij zag dat zijn klant geïnteresseerd luisterde. „Maar nu heb ik gezien dat de dames Jutte al aan het verhuizen zijn. Ze konden nog een paar maanden blijven zitten, maar nu zijn ze warempel al aan het oversjouwen. Kijk, de auto staat voor. Vanmorgen is er al een zoodje weggegaan. Dat ze niet een flinke verhuisfirma bestellen en alles in eens opladen! Dat gewurm met die parti culiere sjouwersbaasjes.... Maar ja, die doen het natuurlijk voor beunhazenprijs. Wat is dat nou voor een wagentje om te vérhuizen.... Affijn. Er hoeft ook niet veel bijzonders in." „Nee," zei Tak luchtig. „Meestal plegen die dames op leeftijd niet veel meer over te hebben dat- de moeite waard is. Vooral niet als ze er niet erg breed bijzitten." „Ouwe rommel," bromde de juwelier. Toen dacht hij opeens ergens aan. Hij legde de wijsvinger langs de neus en keek triom fantelijk naar Tak. „Dat zégt u nou," mur melde hij, „dat zegt u nou. Ja ja. Maar laat ik u vertellen dat die dametjes kort geleden nog een juweel van een antieke klok hebben aangeschaft. En of ze er breed bijzitten? Ze leven van Sociale Zaken, me neer. Maar ze kopen antieke klokken waar ik niet eens aan hoef te denken. O zo." Tak kneep zijn ogen half dicht en leek een en al aandacht. „Een antieke klok?" vroeg hij. „Jawel. Affijn, ik wil geen kwaadspre ken, o nee. Mij niet gezien, al zeg ik het zelf. Maar ik heb gehoord van iemand die bij de gemeente werkt, dat ze van plan zijn om dat eens uit te zoeken. Ze hebben er niets op tegen, zeggen ze, dat oude mensen die krap zitten bij hen om steun aanklop pen, zeggen ze, maar dan moeten ze het geld niet over de balk smijten, zeggen ze. En ze hebben gelijk ook, zeg ik. Want wie moet er voor dokken?" Hij keek Tak ge spannen aan, alsof deze de enige op de wereld was die dit probleem kon oplossen. Er kwam echter geen antwoord, want Tak was bezig met hersenwerk. „Wij," zei de juwelier tenslotte. „Juist," antwoordde Tak, die klaar was met zijn plan. „Juist, zegt u dat wel. Wij, en niemand anders." Hij gluurde tersluiks naar de overkant en kwam tot de conclu sie dat het tijd werd, de winkel te verlaten. Maar de heer Hart stond erop, hem nog enkele pikante bijzonderheden te vertellen van andere bewoners der winkelstraat, die althans dat was de tendens van het ver haal stuk voor stuk wandelende verza melingen gebreken waren. Er was eigenlijk maar één man in deze straat, die waard was er te wonen en die ofschoon hij niet wilde roddelen, o nee, mij niet gezien op een niveau stond waar de anderen hun levenlang niet zouden arriveren. Plannen over opbouw aan het Spaarne Op het ogenblik wordt de molen van de Werf Smit te Alblasserdam gede monteerd en de onderdelen worden ia de omgeving opgeslagen. Wij hebben reeds gemeld dat, indien er over vol doende gelden beschikt wordt, de molen in Haarlem zal worden op gebouwd en wel zo mogelijk op de plaats, waar vroeger de molen „De Adriaan" aan het Spaarne heeft ge staan. De molen moet in Alblasserdam ver dwijnen, omdat de werf van de heer Smit uitgebreid wordt. De plannen hiervoor be staan reeds geruime tijd en de eigenaar heeft de molen aan de Vereniging „De Hol landse Molen" aangeboden. Deze vereni ging heeft zich eerst tot de gemeente Amersfoort gewend die de molen niet kon plaatsen. Daarna is aan de gemeente Haar lem het aanbod gedaan. Op het ogenblik wordt nagegaan of de molen geplaatst kan worden. Het is darf noodzakelijk, dat Haar lemmers in de kosten voor het vervoer en de opbouw zullen bijdragen. De Vereni ging „De Hollandse Molen" is voornemens hierover een actie te voeren. Sedert vele jaren bestaat er een fonds, bestemd voor de wederopbouw van „De Adriaan". Da gelden zouden eventueel gebruikt kunnen worden voor het plaatsen van de Alblas- serdamse molen. De werkzaamheden van de uitbreiding zijn thans zo ver gevorderd dat tot sloping van de molen moest worden overgegaan. De werkzaamheden zullen ongeveer veer tien dagen in beslag nemen. De onder delen worden in een opslagplaats onderge bracht. De Nederlandse Basalt Mii N.V. te Zaandam bestaat op 7 November 50 iaar. Het is dan vijftig jaar geleden, dat de "heer S. Prins uit Bloemendaal de eerste verkoop transactie uitvoerde. Toen heette de maat schappij nog niet zo, want pas in 1912 werd tot oprichting van de N.V. overgegaan. De heer Prins is hiervan de grondlegger ge- weest. Op 7 November zal de heer Prins in het gemeentehuis te Zaandam gehuldigd worden. Tak had moeite zich de breedsprakige juwelier van het lijf te schudden en uit de winkel te komen, zonder onbeleefd te wor den. Toen hij eindelijk buiten stond, zag hij in de spiegelruit dat aan de overkant voor bereidselen voor de afrit werden genomen. Hij liep haastig naar zijn eigen wagen en wachtte daar, tot de bestelauto hem pas seerde. Het kleine wagentje was kennelijk te zwaar geladen en zakte aan een kant-be denkelijk door de veren. „Nu zullen we eens kijken waar de dames Jutte haar tenten gaan opslaan," mompelde Tak, terwijl hij op verre afstand achter de bestelauto aanreed. Hij moest langzaam rijden om de afstand niet te ver korten, aangezien de kleine wagen voor hem met onregelmatige snelheid voortsuk kelde, in de richting van de Oostelijke buitenwijk. Tot grote verbazing van Tak sputterde het wagentje vóór hem dwars door de be woonde buurten heen naar de grote auto weg. Het was niet bij hem opgekomen dat de dames Jutte plannen zouden kunnen hebben om in een andere stad te gaan wonen. „Wel allemachtig," gromde hij. „Gaat dat boeltje de stad uit? Dat klopt niet. Of zouden die kerels me op een dwaalspoor willen brengen? Opgelet, Takkebos. Het gaat nu interessant worden." Het werd inderdaad interessant. De ver huiswagen ging op de eenzame weg plotse ling zo langzaam rijden dat Tak onmogelijk achter hem kon blijven zonder openlijk te kennen te geven, dat hij achtervolger was. Hij gaf wat meer gas en passeerde de kleine wagen, terwijl hij strak voor zich keek. Hij voelde echter dat de inzittenden hem met grote aandacht opnamen toen hij voorbij reed. Plotseling maakte zijn wagen een rare schuiver, die Taks voet ogenblikkelijk deed uitschieten naar de rem. Hij voeide zijn wielen op een vreemde manier over de weg slingeren, alsof hij op grote steenblokken reed, die kantelden onder het gewicht. On middellijk drong het tot hem door, wat dit betekende: lekke band of waarschijn lijk lekke bandèn! ..Die verdomde kerels hebben me te pak ken' gromde Tak tussen de tanden, terwijl hij zijn auto voorzichtig naar de kant van de weg manoeuvreerde. In het spiegeltje boven zijn stuurwiel zag hij wat hij verwachtte: de bestelauto was gestopt en reed nu achteruit met een grote boog, om vervolgens met verwonderlijke snelheid in tegenovergestelde richting het hazenpad te kiezen. Tak sprong uit zijn wagen en zag zijn prooi in een dikke blauwe wolk verdwijnen. Dat oude, amech tige wagentje kon blijkbaar, als het móest, nog wel wat presteren. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6