Wat deed de regering tegen de anti-Nederlandse perscampagne? Wegens verlies van exportmarkt moet fabriek worden verkocht Voorlopig verslag over de begroting van Justitie Kort en bondig Heemsteedse winkeliers toonden weinig animo voor winkelbeurs Tweede Kamerleden vragen: Lisse Zandvoort Directie van De Ommelanden: Procureur van fabriek gewaagt van vele wandaden door de stakers ^Brieuew aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCIiE COURANT Kerkelijk Nieuws Na de raadsvergadering Christen Vrouwenbond Schaakclub Lisse F. J. W. van Asperen nam afscheid van Nazorg Drentse Vereniging had „het voorjaar in de benen' Scheepvaart RIJ DAG 3 1 OCTOBER 10 52 In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Justitie is van verschillende zijden de behandeling van de gedetineerde Duitse oorlogsmisdadigers in het gesticht Norgerhavcn ter sprake gebracht. Vele Kamerleden zouden gaarne vernemen of de Nederlandse regering over hun behandeling contact heeft gehad met de Duitse regering te Bonn. Heeft deze laatste kljtëhten over hun behandeling geuit? Als er geen klachten of alleen maar ongegronde klachten zijn, heeft de Nederlandse regering de Duitse dan gewezen op de onbehoorlijke campagne, welke in een deel van de Duitse pers in verband hiermee telgen Nederland gevoerd wordt? Er zijn zelfs uitlatingen voorgekomen in deze zin, d^t men onze „met bloed bevlekte" bloembollen niet meer wilde kopen, omdat Nedojtfand nog altijd Duitsers gevangen houdt. Welke maatregelen heeft de Duitse regeling genomen om de bevolking van haar land op de juiste wijze voor te lichten?, zo. vroegen deze leden. Men had met instemmif^ kennis ge nomen van de uiteenzetting van de mi nister ter gelegenheid v?v£ de interpellatie- Burger, waarin de minister er volkomen terecht nog eens de indacht op heeft ge vestigd, dat de wc/riige in ons land nog gedetineerde Duiders ernstige misdadi gers zijn, die m-yi allerminst mag aandui den als onschuVuge krijgsgevangenen. Sommige lr/fen mfeenden, dat de Duitse oorlogsmisdrdagers in Norgerhaven beter worden belyuxde'd dan gewone Nederlandse delinquen'/hn. Hiertegen kwamen zij met kracht c,p. Vele leden, die op het gratiebeleid ten aanzie/i van oorlogsmisdadigers thans niet meer 'wilden ingaan, zouden wel gaarne van/cle minister vernemen, of deze een uit- ee /zetting zou kunnen geven van de ge dragslijn, welke deze bij het gratiebeleid 'in het algemeen tijdens zijn ambtsperiode denkt te voeren. Wat denkt de minister te doen, zo vroegen sommige leden, tegen ge heime organisaties van voormalige leden der N.S.B.? Van alle zijden werd wederom aange drongen op een spoedige regeling van de leef lij dsgrens en de pensionnering der no tarissen. Ook werd opnieuw aangedrongen op een regeling van de notariële opleiding in. die zin, dat deze aan de universiteit zal moeten geschieden. Met grote belangstelling had men van alle zijden kennis genomen van de mede deling in de Troonrede, dat de regering er naar streeft om spoedig wetsontwerpen betreffende een algemene regeling van de administratieve rechtspraak in te dienen. Vele leden merkten naar aanleiding hier van op, dat een overeenkomstige toezeg ging reeds vele keren in een Troonrede gedgan is. Het Nederlandse volk wacht hierop reeds bijna 50 jaar. Nog ruim f 8 millioen voor Rechtsherstel Vrijwel algemeen was men teleurge steld, dat voor 1953 nog ruim f 8.5 millioen voor de Raad voor het Rechtsherstel en zijn afdelingen, waaronder het Nederlands Beheersinstituut, is uitgetrokken. Men zou van de minister willen vei-nemen, in welk tempo de liquidatie van de verschillende afdelingen zal kunnen geschieden. Dat voor de afdeling Effectenregistratie meei moest worden geraamd dan verleden jaar achtte men bijzonder teleurstellend. Vele leden verklaarden verontrust te zijn over hetgeen zich ten aanzien van de Amsterdamse effectenbeurs heeft afge speeld met betrekking tot de effectenre gistratie en enige rechterlijke uitspraken hierover. Zij vroegen de minister een uit eenzetting te willen geven van zijn stand punt in deze aangelegenheid en van de huidige stand van zaken. Sommige leden spraken de vrees uit, dat de baten van het Beheersinstituut voor een groot deel worden „wegbeheerd" en dat die van het efféctenmanco worden opgeslokt door de kosten, verbonden aan de afdeling effectenregistpatie. Zij vroegen naar de mening der regóring hieromtrent. Journalisten en het verschoningsrecht Vele lecb;h vroegen of de minister voorneme/is is de totstandkoming van een westelijke geheimhoudingsplicht voor journalisten te bevorderen, in overeenstemming met het door een commissie van de U.N.O. voor de vrij heid van informatie opgesteld ontwerp i#an een internationale erecodè. Andere landen vreesden, dat het vastleggen van een zo algemeen gefor muleerd beroepsgeheim het onderzoek naar gevallen van schending van de plicht tot geheimhouding door ande ren dan journalisten, speciaal door ambtenaren, ernstig zou bemoeilijken. Hiertegen werd door weer andere leden aangevoerd, dat weliswaar ingevolge de huidige rechtspraak, welke het bestaan van een beroepsgeheim voor de journalist niet erkent, de journalist bij een strafrechtelijk onderzoek verplicht is de naam van zijn uit de Duitse nationaliteit door de vader of de grootvader van de huidige verzoe kers. Van verschillende zijden werd voorts gevraagd, om welke redenen sedert enige maanden de naturalisatieverzoeken van Indonesiërs buiten behandeling worden gelaten. Vele leden hadden voorts verno men, dat de minister thans begonnen is met toepassing van de vreemdelingenwet- geving op personen van Indonesische natio naliteit. Zij achtten dit in strijd met arti kel 24 van het Unie-statuut. BINNENLAND Het gemeentebestuur van Delft heeft onder bijna tweehonderd propagandisten voor de nationale woningbouwlening 1952 tien huizen verdeeld. Eén ervan werd toege wezen aan de propagandist die kans had gezien 189 posten af te sluiten met een totaal-bedrag van f43.050. De andere negen woningen werden onder de propagandisten verloot. In Delft was de opbrengst voor de woningbouwlening f 1.184.465, hetgeen neer komt op f 17,50 per inwoner. HAARLEM EN OMGEVING Bü de in Den Haag gehouden examens is geslaagd voor het diploma derde stuur man grote handelsvaart de heer W. Huls- hoff te Haarlem. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen eco nomie de heer A. de Groot te IJmuiden. Geref. kerken Beroepen te Elim (Dr.) B. Wentsel, cand. te Ridderkerk. Beroepen te Christchurch (N.Z.) E. Dijkstra te Maassluis die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Dixie (Ont.) (Chr. Ref. Church) J. Rook te Sarnia (Ont.) (voor heen te Epe). Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Veendam J. J. van Ravenzwaay, cand. te Amsterdam. Benoemd tot hulppred. te Delfzijl de heer J. F. Mensinga, godsdienstonderwij zer te 's-Gravenhage. Geref. gemeenten Bedankt voor Nieuw-Beyerland, Rhenen en voor Veenendaal, H. van Gilst te El- speet. Geestelijke verzorging van emigranten Naar wij vernemen zal ds. E. de Jong, Gei-ef. predikant te Winterswijk, volgende maand met de Fairsea als geestelijk verzor ger van emigranten een reis maken naar Australië. Op deze reis zullen naast Nedei"- landers een groot aantal displaced persons worden vervoerd. Op 27 November gaat ds. R. Groeneboer, Geref. predikant- te Weesp, eveneens als geestelijk verzorger een reis maken naar Zuid-Afrika. Op 3 Januari komt hij terug en zal een jaar als reserve-legerpredihant optreden. zegsman te noemen, maar dat daarvan in de praktijk niets terechtkomt, omdat alle journalisten het noemen van zegslieden als in strijd met hun erecode beschouwen. Een recent geval heeft getoond, dat ook gijze ling geen deugdelijk middel is om journa listen tot spreken te bewegen. Andere leden mex-kten op dat men van een journalist mag eisen, dat hij gegevens, waarvan hij weet of moet begrijpen, dat zij hem alleen kunnen worden verschaft omdat een ander zijn plicht tot geheimhou ding geschonden heeft, niet publiceert. Doet hij dit toch, dan ware het in strijd met het algemeen belang hem het recht tot geheimhouding te geven, of hem zelfs de plicht daartoe op te leggen en hem daar door te verplichten het onderzoek te be moeilijken. Rechtspraak Het kwam vele' leden billijkheidshalve noodzakelijk voor aan ambtenaren wier carrière in Indonesië ten gevolge van de scuvereiniteitsoverdracht is afgebroken, goede kansen te bieden op aanstelling bij de Nederlandse rechterlijke macht. Deze leden vroegen of er na de benoeming van vrouwen tot rechter nog redenen bestaan tot handhaving van het woord „manne lijke" in artikel 7 der Beroepswet. Het schijnt te zijn voorgekomen, dat de solli citatie van een vrouwelijke advocaat naar het ambt van griffier van een Raad van Beroep is ter zijde gelegd op grond van deze wettelijke belemmering. Vele andere leden vertrouwen dat de minister niet alleen vrouwen zal benoe men als gespecialiseerde kinderrechters, maar eveneens als rechters met een vol ledige algemene taak. Vele leden herinnerden er aan, dat een officier van justitie, die in het afgelopen jaar twee keer onderwerp van ernstige critiek is geweest, één keer in verband met de Friese kwestie en één keer in ver band met iemand, die zich als mobilisatie slachtoffer had aangediend, kort geleden is overgeplaast -naar een grotere rechtbank, hetgeen een bevordering betekent, niette genstaande de minister de juistheid van de critiek heeft moeten erkehnen. Is het wel juist, zo vroegen deze leden, promoties zo- automatisch te doen geschieden en is dit wel bevorderlijk voor het verirouwen in de rechterlijke macht? Vele andere leden waren van oordeel, dat op de overplaat sing van deze bekwame officier van justi tie geen critiek te oefenen viel. Wanneer wordt de Velser-affalre berecht Dezelfde leden zouden gaarne vernemen, wanneer de Velser-affalre in openbare be handeling zal komen. Voorts vroegen zij, hoe het nu staat met de „bekende andere, duistere zaken, namelijk Menten en Schal- lenberg?" Van andere zijde werd de vraag gesteld, of de minister mededelingen kan doen om trent het gevolg, dat sedert het vorige jaar gegeven is aan de klachten van de Parle mentaire Enquêtecommissie, die immers aangedrongen heeft op vervolging van en kele personen, maar tot dusverre slechts met matig succes. In het bijzonder interes seerden deze leden zich voor de vervolgin gen ter zake van mishandelingen in het kamp De Harskamp. Van meer dan één zijde wex-d gevraagd, of van de minister voorstellen te verwach ten zijn tot herziening van de thans gel dende regeling der voorwaardelijke invrij heidstelling. Vele leden vroegen of de mi- nisier bex-eid is de totstandkoming te be verderen van een wettelijke regeling, zo als die in het Belgische recht bestaat, waarbij voorwaax-delijke invrijheidstelling reeds mogelijk is na een termijn van een derde van de straftijd en ten minste drie maanden bij een eerste veroordeling en na een termijn van twee-derde van de straftijd en ten minste zes maanden bij herhaling. Is het juist, zo vroegen vele leden, dat de ambtsvooi-ganger van de minister in enige gevallen de algemene regeling om trent voorwaardelijke veroordeling niet ge lijkelijk heeft toegepast op Duitse veroor deelden? Bestond er reden voor een der gelijke achterstelling van Duitsers bij Ne derlanders? Zij vroegen een toezegging dat Nederlandse en Duitse veroordeelden in dit opzicht gelijkelijk behandeld zullen worden. Bijzondere rechtspleging Vele leden vestigden er de aandacht op, dat velen op grond van het Besluit Poli tieke Delinquenten 1945 door of vanwege de procureur-generaal bij een bijzonder gerechtshof onvoorwaardelijk buiten ver volging gesteld werden met een zogenaarn- de schuldclausule. Zij vroegen de minister te bevorderen, dat aan de betrokkenen alsnog de gelegenheid wordt geboden om hun zaak voor de rechter te doen behan delen, of dat hun een nieuw bewijs van onvoorwaardelijke buitenvervolgingstel- lmg zonder de schuldclausuie wordt uitge reikt. Naturalisatie Het beleid der regering ten aanzien van de naturalisaties gaf wederom tot tal van viagen aanleiding, onder meer over de moeilijkheden van degénen, die naturali satie hebben aangevraagd, maar wier aan vraag is afgewezen zonder opgave van redenen. Vele andere leden vroegen, of de minister bereid is de kosteloze naturalisatie te be vorderen van enige honderden staatlozen uit Limburg, die daartoe reeds in 1947 het verzoek hebben gedaan. Hun staatloos- heid is ontstaan ten gevolge van „ontslag" De heer O. A. Bx-ink, voorzitter van de Heemsteedse Winkeliersvereniging, kon na afloop van de gemeenteraadsvergadering direct overstappen naar restaurant „Boe kenrode", waar in samenwerking met de afdeling Heemstede van de R.-K. Midden standsbond eveneens een vergadering was belegd. Het lag namelijk in de bedoeling, de diverse plannen voor een eventuele illuminatie en versiering van Heemstede tijdens de komende Flora, in een uniforme regeling samen te vatten. Donderdagavond werd de tweede bijeen komst in dit seizoen gehouden door de af deling Lisse van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. In haar openingswooi'd sprak de presidente mevrouw Jongeboer over de waarde van en de betekenis van het waar achtig geloof. Zij noemde de 31ste October, de Hervormingsdag, als de grote daad des geloofs. Mej. A. Hoekendijk uit Amsterdam hield een lezing over haar werk in donker Am sterdam, waarin spreekster met vele treffen de gevallen liet uitkomen, dat men lot en leven steeds in handen moet leggen van God. Met beelden uit de practijk illustreerde zij hoe God vaak op wonderlijke wijze het zon dige mensenhart kan beïnvloeden. De uitslagen der vierde ronde van de bor denwedstrijd van de schaakclub Lisse luiden: M. van BeekJ. Snel 10; A. KnolP. van Tol 10; G. VermeijJ. v. d. Voort 10; G. HorsmanJ. Koppen 01: H. van Wamel A. Verdoes 01; H. EiskootA. Kroschel 1—0; A. Snel—H. Eiskoot Jr. 1—0; M. Ver meerC. Boogers 10; J. SnelA. Verdoes 10; M. van BeekH. van Wamel 10. Puzzlerit motorclub „Zandvoort" Op Zondag 2 November houdt de motor club „Zandvoort" haar traditionele „Sint Maartenstippen-rit", een speciale puzzlerit, waax-aan door motoren en auto's kan worden deelgenomen. De lengte van het traject is ongeveer zeventig kilometer, over uitsluitend goede wegen. De start vindt plaats om 11 uur bij het clubhuis „De Vijverhut" aan de Von dellaan. Inschrijving kan van 10 uur af aan de start plaats hebben. Spreekuur burgemeester De burgemeester van Zandvoort zal geen spreekuur houden op Woensdag 5 November, doch inplaats daarvan op Vrijdag 7 Novem ber van 10—12 uur. De heer Brink bracht een uitvoerig ver slag uit over de debatten, welke zo juist in de gemeenteraad waren gevoerd, waar bij hij tot zijn grote voldoening had ge constateerd, dat de middenstand gedurende lange tijd in het middelpunt der belang stelling heeft gestaan. Vrijwel iedere frac tie was van oordeel geweest, dat de Heem steedse winkeliers de gelegenheid een eigen Beurs te organiseren niet mocht worden onthouden, zodat er een alleszins rede lijke kans bestond, dat de toestemming hiervoor alsnog zou worden verleend. Het woord was thans aan de winkeliers zelf, om te bepalen in hoevei-re deze organisa tie verantwoord zou zijn. De voorzitter betreurde het in verband met het grote belang, dat aan het te nemen besluit ver bonden is in hoge mate, dat de opkomst der winkeliers voor deze vergadering zo beschamend gering is geweest. Vandaar dat hun uitspraak moeilijk als represen tatief voor de gehele Heemsteedse midden stand kan worden geacht. Na uitvoerige discussies gaven zich ten slotte slechts vyf winkeliers voor deelname op; een resultaat dat door de voorzitter bijzonder werd betreurd, zodat hem niets anders restte, dan de burgemeester met deze negatieve uitspraak op de hoogte te brengen. De plannen voor versiering en illumina tie stuitten vooral op bezwaren van finan ciële aard, zodat besloten werd deze in het bestuur nader uit te werken. Elke Heem steedse winkelier zal in een circulaire om een bijdrage worden verzocht, terwijl de Heemsteedse V.V.V. een zelfde verzoek tot dc particulieren zal richten. De voorzitter kon nog mededelen, dat het gemeentebe stuur haar medewerking zeker niet ont houden zal en o.m. bereid gevonden werd de eventuele stroom voor een verlichting gratis te leveren. Tijdens de rondvraag stelde de heer Haakman de volgende slagzin voor, als tegenhanger van de in Heemstede nog al gewraakte slogan: „Eerst naar de Flora en dan naar Haarlem":„Heemstede op z'n best, bewaar Haarlem voor het lest!" Nadat de voorzitter er nog op gewezen had, dat voor de winkeliers de gelegen heid bestaat branchegewijs hun eventuele bezwaren tegen de voorgenomen regeling van de Winkelsluitingswet op het raadhuis in te dienen, werd deze slecht bezochte vergadering om half twaalf gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Johannes Cornelis, z. van J. G. Dalman en A. G. Geusebroek. ONDERTROUWD: W. M. Goossens en M. H. Rterneberg: L. J. Hagen en C. Bakker. GEHUWD: P. P. J. Joukes en A. Paap; R. van der Mije en A. Hendriks. OVERLEDEN: W. C. van Sase, 84 .i., we duwnaar van A. v. d. Velden; C. D. Tiemes- se, 65 j., echtgen. van E. J. Knol. De afdeling Haarlemse werkinrichting van Nazorg organiseerde gisteravond in de Dr. Huetschool een feestavond ter ge legenheid van het afscheid van de heer F. J. W. van Asperen. Een feestavond, inderdaad, het klinkt misschien enigszins onhartelijk; doch de heer E. P. Schuyt, hoofd van Nazorg, meende, dat men dankbaar en verheugd mocht zijn voor alles wat de heer Van Asperen voor de jongens en meisjes heeft gedaan. De heer Van Asperen, die toen hij vijf enveertig jaar was, na een langdurige loopbaan in Indonesië als adjudant bij de Marine gepensionneerd werd, heeft het door zijn bijzondere technische kwaliteiten in korte tijd van concierge tot werkmees ter gebracht. Twintig jaar heeft hij daar leiding ge geven aan de jongens en het was, zoals de chef werkmeester van de Haarlemse Werkinrichting zei: af. Ook de heer A. H. Bloem, algemeen pen ningmeester van Nazorg, roemde de goede omgang tussen de heer Van Asperen en de jongens. Een van de meisjes van Na zorg, Anna van Steyn, hield een toespraak in dichtvorm. Vele cadeaux werden overhandigd en de heer en mevrouw Van Asperen waren zelfs niet weg te'krijgen van het prachtige tuinameublement dat door de chef-werk meester namens de jongens werd overge dragen. De scheidende jubilaris vatte zijn dank woord in de volgende zinnetjes samen: „Ome Frits gaat weg. Wat moet ik nog zeggen? Bedankt voor alles. Het ga jullie goed!" Het programma werd opgeluisterd door pianospel van een van de jongens en door de muziekgroep „de Gong" van het Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling, afde ling Haarlem. De wethouder van Volksgezondheid in Haarlem was door ziekte verhinderd te komen, doch had schriftelijk zijn geluk wensen kenbaar gemaakt. Amateurtoneel In het gezellige benedenzaaltje van „Die Raeckse" heeft de Drentse Vereniging „De Brink" met eigen ki-achten een uitvoering gegeven van het dial eet-blij spel ,,'t Veur- jaer in de bienen" van J. Zijl. Het is nog niet zo heel lang geleden dat deze Drentse Haarlemmers zich kwamen scharen in de kring van onze dilettanten-tonelisten en daaruit is het te verklaren dat zij behalve het voorjaar, ook nog wat plankenkoorts in de benen hadden, zodat er hier en daar nog wel eens wat haperde. Toch zagen wij verschillende aardige rolletjes, vooral van J. M. de Hartog in zijn uitstekend-volge houden typering van de onverschillige Drentse boex-enzoon, wiens slonzige luiheid iedereen tot wanhoop drijft, totdat de nieuwe „huusholster" (een vlotte vertol king van mevrouw G. Kuntzel) hem met een zacht lijntje op het goede pad brengt. Dit tweetal werd vaardig geassisfeerd door mej. L. Reyntjens, die een ronde boeren dochter op de planken zette en mevrouw G. Beun, wier verongelijkte meid er even eens wezen mocht. De rest van de bezet ting stond wat wankeler in haar schoenen, maar nochtans is er. veel en hartelijk ge lachen - en dat was tenslotte toch de be doeling. H. C. Wanneer na 8 November het conflict bij de Coöperatieve Melkproductenfabriek „De Ommelanden" niet geëindigd is, zal deze fabriek definitief verkocht worden, zo is door de directeur, de heer F. de Boer, medegedeeld. De oorzaak van deze ver koop ligt in het verliezen van de export- markt. Aan de export-relaties in Zuid- Amerika, Indonesië, Singapore en Malakka, waarheen „De Ommelanden" jaarlijks voor millioenen guldens exporteert, is medege deeld, dat men de zaak nog een week wenst aan te zien. Wanneer voor 8 Novem ber geen oplossing in het conflict is ge komen, waardoor een normale exportmarkt weer mogelijk zou zijn, zullen al deze ex- portrelaries voor „De Ommelanden" ver loren zijn. Vanochtend zal de procureur van „De Ommelanden", mr. T. Bout, naar aanlei ding van het conservatoir beslag, dat door de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond op „De Ommelanden" is gelegd, een conclusie van antwoord in conventie en een eis in re-conventie bij de president van de rechtbank te Groningen indienen. De directeur van „De Ommelanden" deelde mede, dat de schade, welke door de satking is geleden, tot nu toe ongeveer 1.500.000 bedraagt. In het betoog van de procureur van „De Ommelanden" wordt de A.N.A.B. beschul digd van het hinderlijk volgen van werk willige arbeiders, die naar de fabriek of naar huis gaan, door groepen stakers, die zich daarbij te buiten gaan het uitjouwen, beledigen en bedreigen der werkwilligen en die daarbij dikwijls aan de werkwil ligen de toegang tot de fabriek of tot hun woning onmogelijk maken of belemmeren, waarbij in een geval een arbeider zo ern stig werd mishandeld, dat hij zich onder medische behandeling moest stellen. Verder wordt in dit betoog gesproken van het be dreigen van chauffeurs der auto's, die werkwilligen van en naar de fabriek bren gen, welke bedreigingen inhielden, dat in dien de eigenaar van deze auto's werkwil ligen bleef vervoeren, zijn auto zou worden beschadigd en zijn huis in brand gestoken; het strooien van kopspijkers op de open bare weg nabij de fabriek, teneinde het vervoer van werkwilligen te belemmeren; het aanbrengen van grote plakkaten op de huizen waar werkwilligen wonen, met op schriften als „hier woont een onderkruiper van „De Ommelanden" het intimideren, terroriseren en isoleren van vrouwen en kinderen van werkwilligen en het bedrei gen van de leveranciers, die de levensmid delen leveren voor de arbeiders, die tenge volge van de terreur der stakers er de voorkeur aan gaven in de fabriek te blijven na de werktijd en daar ook te eten en te slapen. „De Ommelanden" heeft zich in verband hiermee genoodzaakt gezien voor een deel der werkwilligen slaapplaatsen in de fa briek in te richten, daar deze arbeiders waren blootgesteld aan bedreigingen en molestaties der stakei-s," aldus de procu reur in zijn betoog. De directeur verklaarde, dat hij in dit conflict geen oplossing meer zag, omdat de arbeidersorganisatie wenst, dat bij de opheffing van de staking de werkwillige arbeiders èn de nieuw aangenomen arbei ders worden ontslagen. De directeur noemt dit „immoreel" en wenst hier onder geen enkel beding aan toe te geven. Met betrekking tot een eventuele ver koopactie van „De Omolanden" na 8 No vember deelde de directie mede, dat het conservatoir beslag, dat door de A.N.A.B. op „De Ommelanden" is gelegd, wel op te heffen is. Wanneer de president van de rechtbank de eis van de A.N.A.B. toewijst, is „De Ommelanden" bereid het gevorderde be drag aan de A.N.A.B. uit te keren, hetgeen impliceert, dat het conservatoir beslag op de fabriek, die een verkoopwaarde heeft van 6.500.000, wordt opgeheven. Arunido, 29 v. Sorel n. Engeland. Alphacca, 29 van Bahia. Alhen-a 29 te Antwerpen. Aludra. 30 v. Suez naar Aden. Aagiekerk, 29 te Kobe. Aardijk, 28 v. Tampa te New Orleans. Ampenan, 26 v. Houston n. Galveston. Amstellan-d. 26 te Montevideo. Arendsdijk, 29 v. New York te Boston. Ariadne, 27 v. Cp. Haitten n. New York. Arkeldijk, 28 te Galveston. Aalsum, 30 vm. v. Pt. Said n. Genua. Arnedijk. 30 v. Newportnews te New York verwacht. Abbekerk, 29 te Singapore. Amor, 30 in Baai Izmir. Aörnda, 29 v. Haiphong te Plad'ju. Aldabi, 29 100 m. N. St. Paulsrock. Aliotih, 29 180 m. O Bahia. .Argos, pass. 29 Str. Messina. Agamemnon, 29 790 m. W.ZW. Flores. Armiila, 29 70 m. ZO. Op. Padn-an. Alamak, 30 v. Hartapoint te Bahrein. Alnati, 303 v. Santos n. Rio de Janeiro. Altair, 3H1 v. Recife te Bahia verw. Amstelveen, 30 v. Bombay te Fremantle. AiMasserdijk, 31 v. Le Havre n. Antw. Albani, pass. nacht 30-31 Fernando Noronha. Alwaki, 31 Montevideo verw. Arend'? kerk, 31 v. Japan te Rotterdam. Axeidijk, 30 v. Rotterdam n. New Orleans. Akkrumdijk, 31 v. O. Afrika te Amsterdam. Bennekom, 30 v. Pa na te Balboa. Baarn, 30 v. Bremen te Hamburg. Bosehfontein, verw. p. 30 nm. Kp. Guardafui. Breda, 30 v. Curasao n. Cristobal. Bandjermasin, 30 v. Oosthaven te Palembang. Barumun. 29 v. Maracaibo n. Barranquilla. Biommersdijk, 29 1070 m. W. Scilly's. Bi ij den dijk,, 29 390 m. ZO. Cp. Race. Btit-ar, 30 v. Colombo n. Frema-ntle. Bil'i'iton. pass. 30 Marianen n. Manilla. Bloemfonlem. 30 v. Teneriffe n. Kaapstad. Bonaire, 30 v. Georgetown n. Paramaribo. Cleodora, pass. 29 ten N. Ras al Hadd. Cumulus (weerschip), 30 v. d. AU. Oceaan te Rotterdam. Camphuys, pass. 29 Buton eil. Caltex Nederland. 29 t.h.v. Malta. Caltex Leiden, pass. 30 Ouessgnt. Caltex Pernis, pass. 30 Panteliaria. Caltex The Hague, pas. 30 Gibraltar. Callisto. 30 v. Rotterdam n. Norfolk. ClaveUa, 31 Port Said verwacht. Comgoslroom, 30 v. Abidjan n. Freetown. Dalerdijk, 28 te Seattle. Dui vend recht, 31 nm v. Dakar te Matadi verw. Danae, 29 v. Bari n. Messina. Delfshaven, 29 370 m. Z.ZW. Cp. Frio. Delft, 29 v. Talcahuano n. Caldera. E trema, 29 430 m. ZO. ten Z. Cp. Race. Etmina, 30 v. Cape Coast te Accra. En a, 31 v. Balikpapan te Si ngapore. Enggano, pas. 31 Ou es sant n. Antwerpen. Erinna. 30 v. Miri n. Singapore. Esso Den Haag, 1 Nov. v. Aruba aan de Hoek v. Holland verwacht. Esso Rotterdam, pass. 30 ten ZO. Horta. Edam, 31 te Antwerpen. Eos, 30 v. Amsterdam te Hamburg. Fairsea, pass. 30 Kp. Guardafui. Farmsum, 30 v. Amsterdam te Narvik. Ganymedes. 29 1200 m. NO. Martinique. Gooiland, 30 te Recife. Groote Beer, l Nov. v. Rotterdam te Halifax verwacht. Groote Kerk, 28 v. Tanga n. Mombassa. Gaasterland, 30 v. Amsterdam n. Omskoldsvik Graveland, 31 v. Rotterdam te Amsterdam. Hathor, 29 v. Lissabon n. Algiers. Haulerwijk, 23 v. Genua n. Port Said. Hestia, 29 230 m. W. ten N. Lissabon. Hector, 30 v. Rotterdam naar Amsterdam. Hera, 30 v. Cristobal n. Curasao. Hercules, 30 v. Paletmo n. Gibraltar. Hoogkerk, 29 v. Bombay te Colombo. Indrapoera. 30 v. Soerabaja te Makassar. Japara ;KPM), pass. 29 ten ZO. Singapore eil. Jagersfontein, 31 v. East London tê Port Eliza beth. Kieldrecht, 29 v. Penang n. Aden. Kota Gede, 29 v. Saigon te Soerabaja. Kalimantan, pass. 29 Muntok. Kota Agoeng. 30 v. Tj. Priok n. Tj. Pandang. Kedoe, 31 v. Rotterdam te Antwerpen. Lombok, pass. 29 ten O. Fernando Noronha. Lemsterkerk. 29 v. Karachi te Bombay. Laertes. 30 dwars Perim n. Suez. Lekkerkerk, pass. 30 Perim n. Port Soedan. Leerdam, 30 te Newport News. Limburg, 30 3 u. v. Suez. Laag'kerk, 31 v. Rotterdam te Le Havre. Leopoldskerk, 31 te Hamburg. Luna, 30 v. Kalamata te Kandia. Lekhaven, 31 v. Hamburg te Antwerpen verw. Maasdam, 29 v. New York n. Rotterdam. Mariekerk, 30 te Kaapstad. Martha Vinke, 30 v, Rotterdam te Kaapstad. Maas, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Mirz.a, 30 v. Melbourne n. Surabaja. Molenkerk, 29 nm. v. A'dam n. Oost-Aïrika. Mei wede, 29 740 m. O. ten N. Bermuda. Metula, 29 160 m. ZO. Christmas eil. Myonia, 29 230 m. Z. ten O. Cocos eil. Mentor, 29 v. Katakolo n. Patras. Maashaven, 31 v. Accra te Lagos. Maaskerk, 30 v. Port Ambon le Novoredondo. Mn do era, 31 v. Ponbicherry te Belawan verw Malvima, 31 v. Bombay te Ras Tanjura. Manoeran, pass. 30 Kp. Vinoent 3 Nov. 19 u. voor IJmuiden verwacht. Mataram, 30 van Bombay. Modjokerto, 31 v. Suez te Djeddah. Muiderkerk, 30 v. Calcutta n. Rotterdam. Murena, 30 v. Singapore n. Mena el Ahmadi. Mapia, pass. 30 ten O. Kp. Guardafui. Macoma, 28 v. Curasao te Algiers. Meerkerk 31 v. Chittagong. Nestor, 29 350 m. ZW. Azoren. Nieuw Holland, 29 170 m. ZO. Makassar. Noordam, 30 880 m. W. ScUiy's. Nieuw Amsterdam. 30 v. Havana te New York. Oranjefomein, 30 v. O.-Afrika te A'dam. Orion, 29 v. Saloniki n. Gibraltar. Omala, 31 v. Calcutta te Singapore. Overijsel, 31 v. Semarang te Tj. Priok. Oranje, 31 te Aruba. Phrontis, 30 v. Makassar te Soerabaja. Poseidon, 29 160 m. NO. Sombrero. Pygmalion, 30 v. New Orleans te Maracaibo verwacht. Prins Willem V, 29 410 m. O. ten N. Belle Isle. Prins Alexander, 30 v. Antw. te Hamburg. Prins Willem III, 29 450 m. W. Valentia. Papendrecht, 30 v. Rastanura te Le Havre. Parkhaven, 31 Las Palmas verwacht. Poelau Laut, 30 v. Penang n. Belawan. Polydorus, 31 te Cochin. Polyphemus, 30 v. Belawan n. Colombo. Prins Willem II, 31 v. Montreal te R'dam. Prins Fred. Willem, 28 v. Toronto n. Montreal Prins Maurits, 23 v. Montreal n. Le Havre. Rio uw, 28-29 v. Penamg n. Colombo. Roula, 29 v. Aïexandrië te Punta Cardon. Raki, 29 90 m. ZO. St. Maria. Rondo, 29 210 m. ten W. Cp. Sable. Reyniersz, 29 v. Gorontalo n. Menado. Roinpang, 30 v. Singapore n. Soror.g. Roebiah, 30 v. Manilla n. Clavena. Rot li, 30 van Port Said. Ruys, 31 te Hongkong. Rij nik enk, 30 te Genua. Rijndam, 30 v. Southampton. Rijnland, 30 te Ilheos. Samarinda, 29 v. Zamboanga n. Nasiplt. Saparoea, pas 29 Gibraltar. Schie, 30 v. Piraeus te Haifa. Stad Maastricht, 29 vm. v. Lulea n. R'dam of Vlaardingen. Sigii, 29 180 m. Z. Moulmein. Sloteidijk, 29 290 m. W.NW. Flores. Sumatra, pass. 29 Cp. Comorin. Sunetta, 29 130 m. N. Fort Aleza. Saidja, 29 rede Muntok. Siberoet, 23 v. Malalang n. Makassar. Singkep, 29 90 m. W.ZW. Malta. Slad Vlaardingen, 29 260 m. O. St. John. Stanvae Talarag Akar, 20 v. Sungeigerong n. Saigon. Slraat Soenda, 30 v. Penang te Belawan. Swartehondt, 29 v. Donggala n. Kwandang. Salawati, 31 te Vizagapatam. Saraogan. 29 v. Mombassa n. Bombay. Scherpend-recht30 v. Trinidad n. Texescity. Stad Arnhem, 1 Nov. v. Kirkenaes te Rotterdam verwacht. Stad Schiedam, 30 v. Middleaboro te Lulea. Stentor, 31 v. Amsterdam te Barbados. Stad Dordrecht, pass. 31 Gibraltar. Stad Leiden,, 30 v. Willemstad. Sibajak, 31 210 m. O. ten N. North Cp. Talisse, 30 v. Soerabaja te Balikpapan. Teiresias, 29 v. Genua n. Lenden. Tjimenieng, 29 v. Dar es Salaam n. Lorenzo Marques Tjipanas, 30 te Singapore. Tara, 30 v. Antwerpen te Rotterdam. Tero. pass. 29 Kp. Frio n. Trinidad. Tamo, pass. 30 3.15 u. Recife. Titus, pass. 29 Finislerre. Tomori, pass. 29 21.30 u. Gibraltar n. Marseile. 31/10 n.m. R'dam verw. Tabian, 29 240 m. NW. Anderhalfgraadskan. Tiberius, 29 v. La Guaira n. Guanta. Tjikampek, pass. 29 ten N. Banka. Tawali. 31 v. Padang te Belawan. Tjltjalengka. 31 te Kaapstad. Themisto, pass. 30 San Miguel. Tomini, 31 te Curasao. Tosari, 30 v. Belawan. Teucer, 30 v. Glynia te Kopenhagen. Utrecht. 29 te reae Singapore. Veendam, 31 18.30 u. v. New York aan de Hoek v. Holland verwacht. Weltevreden, 30 v. Genua. Wonosuri. pass. 30 Perim n. Damman. Waal. 30 v. A'dam te R'dam. Winter wijk, verm. 30 nm. v. New York n. Baltimore. WesUand, 29 120 m. W. Lissabon. Waiwerang, 30 v. Singapore te Soerabaja. Waterman. 30 740 m. O. Cp. Race. Willemstad, 31 te Dover. IJsel, 29 v. Lattakia naar Izmir. Zuiderkruis, pass. 29 ten Z. eil. Wight. Zeeland SSM. 30 v. Blyth n. Hamburg. Zonnewijk. 29 540 m. O. Beimuda. Zijpenberg, 29 420 m W.NW. Kp. Finisterre. (Verkort weergegeven) Busverkeer Heemstede. In een schrijven „Winkeliers in centrum Heemslede tegen busverkeer op Binnenweg" verschenen in uw blad van d.d. 24 October j.l. werd onder andere naar voren gebracht; „Maar ook niet-neringdoenden onder de bewoners ervaren van de bussen dikwijls nadelige gevolgen. Het mag dan bij het ene huis erger zijn, dan bij het andere, maar som mige huiseigenaars noemen de schade een voudig enorm, door dat grote- scheuren en ernstige verzakkingen eerder regel dan uit zondering zijn. Bij de bouw dezer huizen is immers geen rekening gehouden met dit zware verkeer, waarvan de snelheid in de loop der jaren belangrijk is opgevoerd." Naar aanleiding van deze klachten wil ik opmerken, dat door het eventueel doen ver leggen der bus-routes naar de buitenwij ken, genoemde klachten alleen maar zullen worden verplaatst. Bij de nieuwbouw van de laatste tijd in de buitenwijken is namelijk door de desbetreffende instanties evenmin voldoende rekening gehouden met de mogelijkheid van een min of meer zwaar wegverkeer zodat vele huiseigenaars tot hun grote schade en ergernis in hun nieuw gebouwde huizen scheuren in muren en plafonds constateren zodat een even tueel verplaatsen der busroutes langs die huizen minstens even funest zal blijken te zijn als voor die huizen, welke door de winkeliers bedoeld zijn. Het is daarom te hopen, dat de bevoegde instanties, aan wie het „Comité" in de eerste plaats meent de oplossing van het probleem te moeten overlaten, terdege rekening zal houden met feit, dat in vele buitenwijken het zware wegverkeer grote schade aan vele huizen zal veroorzaken. Tenslotte veroorloof ik mij de vrijheid op te merken, dat het eventueel verdwijnen van het busverkeer op de Binnenweg de winkeliers eerder nadeel dan voordeel zal brengen, daar juist door het busverkeer op de Binnenweg vele bewoners uit de om trek dikwijls op de Binnenweg komen. Th. A. v. H. Gevaar. Op het Kennemerplein zijn enige tijd geleden pijlen van witte stenen in het asphalt gemaakt om de richting aan te geven voor het verkeer van Jansweg en Kruisweg. Maar deze pijlen zijn tot vlak voor de bochten gemaakt en zijn met de minste regen spiegelglad, dus een gevaar voor mo torrijders en naar ik hoorde ook voor fietsers. Zou men daar niet beter een stroever materiaal voor kunnen gebruiken, anders schiet de gemeente haar doel voorbij wat de veiligheid betreft. U bij voorbaat dankend teken ik L. A. WEBER Sumatrastraat 26, Haarlem (N.)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 19