Tekeningen en grafiek van Vuillard en Bonnard FALCON Regenjassen De Twee Zusters WEK DE GAL IN UW LEVER OP ■Clowntje Rick Fa. B. ENGELENBERG Gedeeltelijk herstel van pensioenrechten Boekhouder verdacht van fraude 7 Een unieke tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam M. DOUWMA EN ZOON Het ontwerp Rechtspraak Bedrijfsorganisatie Voor ontslagenen krachtens het zuiveringsbesluit Fabrieksdirecteur wegens fraude ontslagen Poging tot zware mishandeling Schaken Het candidaten tournooi voor dames in Moskou Bloemendaalse schakers verloren tegen Haarlem Voor de kinderen Dammen Oosterkwartier verslaat St. Bavo met 13-7 Automobilisme Vijftien Nederlanders nemen deel aan Rallye Monte Carlo Haarlemse roeiers begonnen met de wintertraining Haarlems linksbuiten in de Deo opgenomen Biljarten Hof van Holland verloor in Amsterdam Wederom nederlaag van Broekhuizen Voetbal Nederland neemt deel aan het FIFA-jeugdtournooi Hagenaars reserve doelman op 5 November Volleyball Die Raeckse en VCR wonnen van CIOS en Brandweer FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS DONDERDAG 30 OCTOBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT $en jaar geleden had ik het voorrecht een blik in de vermaarde Zwitserse kunst verzameling van mevrouw Hedy Hahn- loser-Bühler in Winterthur te mogen slaan. Aan dit interessante bezoek wijdde ik kort daarop een uitvoerig artikel in dit blad, dat ik besloot met de enigszins droe vige overpeinzing, dat het niet waarschijn lijk was, dat ik deze zeer bijzondere vrouw nog eens zou ontmoeten. Enige maanden later vernam ik dat zij was overleden. Lithografie door Pierre Bonnard (1894). De prachtige verzameling litho's en te keningen van Vuillard en Bonnard, alle afkomstig uit de collectie Hahnloser, die thans in de benedenzalen van Amsterdams Stedelijk Museum zijn tentoongesteld, be vestigt nog eens opnieuw welk een schat aan voortreffelijke kunstwerken in dit be scheiden Zwitserse huis met liefde was bijeengebracht. Als wij goed zijn ingelicht staat er op het winterprogramma van het Museum Boymans in Rotterdam nog een expositie van schilderijen van Bonnard uit dezelfde collectie. Dat Zwitserland de figuren Bonnard en Vuillard, die nu algemeen tot de allergroot ste Franse meesters gerekend worden, veel eerder ontdekt heeft dan Nederland, blijkt hieruit wel. Als men bedenkt dat Neder landse musea niet meer dan twee schilde rijen van deze kunstenaars bezitten, ont staat er toch een gevoel van twijfel of de genen, die voor de aankopen verantwoor delijk zijn, wel zo'n fijne neus voor het werkelijk waardevolle hebben. Het verwer ven met bekwame spoed van de kunst uitingen, waarom op een bepaald moment veel rumoer ontstaat, is niet zo'n verdien ste. En hoeveel zal daarvan op den duur werkelijk blijvende waarde hebben? Dit alles moge voor de liefhebber aan leiding te meer zijn de unieke gelegenheid om de boeiende en charmante tekeningen en litho's van Vuillard en Bonnard te kun nen zien, vooral niet te laten voorbij gaan, want de kans deze omvangrijke collectie een tweede maal in ons land te krijgen, lijkt mij niet erg groot. Leuk zonder spot De motieven die Bonnard in zijn litho's verwerkt heeft, zijn in sterkere mate dan die zijner schilderijen aan het actuele leven ontleend. Vooral als illustrator en tekenaar toont hij zich als de stille maar oplettende waarnemer van mens en situa tie. De glimlach van een fijnzinnige humor vergezelt hem steeds. Met beminnelijke levenswijsheid beziet hij de bewegingen van dier, kind en mens; het dromerige oog van een peinzend vrouwtje, de grappige en toch ontroerende onschuld van een kind, het in zich zelf verzonken zijn van een dame die haar toilet verzorgt. En dan de hartelijke rumoerigheid van een Parijse straat, de vreemde stilte van een „cour" waarop een raam aan de achtergevel van een huis uitzicht geeft, de silhouet van een dametje met een parapluie of dat van een wegvluchtend hondje. Het is alles even leuk bezien en toch is er geen zweem van spot in. Vuillard is anders, al is er veel overeen komst in keuze van onderwerp en in mis- ADVERTENTIE zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. en-page. Beiden bewonderden de Japan ners en de waarde van het plotselinge ac cent dat het geheel verlevendigt leerden zij van de Japanse houtsnede. Dierbare aanwezigheid Vuillard is misschien eenzamer en min der tot de glimlach geneigd. Hij is ook meer beschroomd en bewaart daardoor een gro tere reserve ten opzichte van zijn onder werp. Maar in verfijning van kleur en in originaliteit om een blad te componeren in grote, speels met ornamentele motiefjes ge vulde vlakken, is hij misschien wel de meerdere'van Bonnard. Meestal is het de intimiteit der binnenkamers die hij ver heerlijk. Achter een half open deur speelt het kamerleven zich af. Altijd is er het ge voel van de dierbare aanwezigheid, van het komen of gaan, van een bemind mens in deze vertrekken. Tenslotte een enkel woord over de prachtige drukken, want wèl mag men de artisans, de meester-drukkers roemen die zo volmaakt de bedoelingen van de kun stenaars weten te verstaan en te verwe zenlijken. Mèt de litho's van Toulouse Lautrec behoren deze wel tot de schoonste die de Westerse prentkunst ooit heeft voortgebracht. Hoe jammer zou het zijn als de moderne techniek der kleurrepro- ductie, die in al haar volmaaktheid toch nooit met deze prenten kan concurreren, een einde zou maken aan het prachtige procédé der kleurenlitho. Ook om dit ver schil zelf te constateren zou ik u een be zoek aan deze verrukkelijke expositie, die tot 10 November blijft, willen aanbevelen. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE Wederom ontvangen de bekende geheel dubbele in verschillende kleuren £Q yc gegarandeerd waterdicht Gen. Cronjéstraat 4244 Haarlem-Noord - Tel. 15438 In een adres heeft de commissie van overleg van de drie centrale Middenstands bonden, waarin samenwerken de Christe lijke Middenstandsbond, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Ne derlandse Katholieke Middenstandsbond, zich tot de Tweede Kamer gewend met enkele desiderata aangaande het aanhan gige wetsontwerp over de administratieve rechtspraak in de bedrijfsorganisatie. De middenstandsbonden achten het ge wenst, dat de getalsverhouding tussen de gewone, bijzondere en buitengewone leden van het college van beroep voor het be drijfsleven bij de wet wordt vastgesteld. Tevens dringen zij er op aan, dat duide lijk komt vast te staan hoe de figuur bui tengewone leden zal zijn. Om een meer on partijdige beoordeling van de uitspraken van het college te bevorderen achten zij het gewenst dat, indien de regering meent, dat een uitspraak in strijd is met het alge meen belang en derhalve geen gevolg moet hebben, de Raad van State eerst gehoord dient te worden. Destijds hebben enkele leden der Tweede Kamer aangedrongen op een verdergaande herziening van de door-de ministerraad in 1947 vastgestelde richtlijnen voor herstel van pensioenrechten, vervallen verklaard bij de op grond van het Zuiveringsbesluit 1945 verleende ontslagen. De ministerraad heeft thans besloten dat in de gevallen, waarin op grond van richt lijnen van 1947 is bepaald dat het pensioen ingevolge de Pensioenwet 1922 zal worden gesteld op een percentage van 50 of hoger tot een maximum van 70 van het bedrag, waarop zonder de bepaling inzake het ver val van pensioenrechten aanspraak zou be staan, met ingang van 1 Januari 1953 het percentage met 20 wordt verhoogd. Ten aanzien van hen, die tot dusver niet of slechts voor een gering percentage her stel van hun pensioenrechten konden ver krijgen, kan van 1 Januari 1953 af op hun verzoek worden bepaald, dat het pensioen ingevolge de Pensioenwet 1922 zal worden gesteld op maximaal 50 van het bedrag, waarop zpnder de bepaling inzake het ver val van pensioenrechten aanspraak zou be staan, indien zij op 10 Mei 1940 ten minste vijftien voor pensioen geldige dienstjaren bezaten, niet door een tribunaal of bijzon der gerechtshof veroordeeld zijn, dan wel voorwaardelijk buiten vervolging zijn ge steld, voorwaardelijk zijn geïnterneerd, niet langer in detentie hebben gezeten dan tot 1 Juli 1947 of, indien de detentie na 1 Januari 1947 is begonnen, deze niet lan ger dan een jaar heeft geduurd. Het is niet de bedoeling, dat allen, die aan- deze criteria voldoen, op hun verzoek automatisch tot 50 in hun pensioenrech ten worden hersteld. In elk geval afzonde- lijk zal worden beoordeeld, of, gelet op de ernst der misdragingen en de door de rege ring op het gebied der zuivering gevolgde gedragslijn, gedeeltelijk herstel der pen sioenrechten verantwoord is. De leden van de Coöperatieve Zuivel fabriek „St. Jozef" te Schayk bij Grave hebben in een bijzondere algemene ver gadering op voorstel van het bestuur met algemene stemmen besloten onmiddellijk ontslag te verlenen aan de directeur. Als redenen voor dit ontslag worden opgege ven onregelmatigheden in de administra tie en ernstige overtredingen van het boter- contrölebesluit. Enige arbeiders wilden gisteren aan de overkant van het IJ te Amsterdam nabij het Kinselmeer uit een kleine cylinder, waarvan het ventiel defect was, zwavelwaterstof la ten ontsnappen. De ongeveer 50 centimeter lange cylinder was tussen een tang met kettingen geklemd. Bij het losdraaien van het ventiel schoot plotseling de dop los, waardoor de cylinder als een raket tegen een op de dijk geparkeerde auto van de fa briek botste. De 44-jarige chauffeur J. M. L. werd door de cylinder geraakt en is in be wusteloze toestand en met een hoofdwond naar het ziekenhuis overgebracht. Donderdagmorgen stond voor de Haar lemse rechtbank de achtendertigjarige bloemistenknecht K. P. uit de Haarlem mermeer terecht. P. was op 30 Juni van dit jaar 's morgens om ongeveer zeven uur in overspannen toestand naar de be neden zijn woning gelegen slaapkamer van de familie Van A. gegaan en had de daar liggende mevrouw I. C. van A. met een mes een steek in de borst toegebracht. Daarna was hij de polder ingevlucht, waar hij later door de politie werd gevonden. De getuigen: een dokter, een agent van de rijkspolitie, een melkboer en het slacht offer verklaarden, dat de verdachte en het slachtoffer goed met elkaar konden op schieten. Verdachte merkte op, dat hij de vorige dag flink gedronken had en dat hij jaloers was op zijn medebewoonster, om dat deze een autotocht met een ander had gemaakt. Een andere verklaring voor zijn daad kon hij niet geven. De officier van justitie meende, dat het hier een zeer zeldzaam geval betrof van families die bij elkaar inwoonden en nooit onenigheid hadden. Ook hii kon de daad van P. niet verklaren. Hij achtte het be wijs van poging tot zware mishandeling geleverd en eiste een gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger, mr. G. J. H. de Leeuw, drong aan op een gecombineerde ge vangenisstraf. Hij was het met de officier van justitie eens, dat verdachte zodra hij vrij komt een andere woning dient te zoe ken. De uitspraak is bepaald op 13 November. De Haarlemse politie heeft Zaterdag een vierenzeventig jarige boekhouder aange houden, wonende te Haarlem, verdacht van verduistering van 94.000, namelijk door in de loop van de afgelopen vijftien jaar, te knoeien in de boeken van een grafische industrie en zich bedragen toe te eigenen. De aangehoudene is in verze kerde bewaring gesteld. De Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. deelt in een communiqué mede: „Onlangs is gebleken, dat een thans vier- enzeventigjarige boekhouder, die reeds meer dan 30 jaar bij Joh. Enschedé en Zo nen in dienst was, zich gedurende een reeks van jaren aan verduistering van gel den schuldig heeft gemaakt, waardoor de totale som, die hij zich op geraffineerde wijze heeft toegeëigend, tot een belangrijk bedrag is aangegroeid. De vertrouwenspositie, welke hij bij de N.V. bleef innemen ook na het bereiken van zijn pensioengerechtigde leeftijd, heeft hem de gelegenheid gegeven de gepleegde onregelmatigheden nog gedurende tal van jaren voort te zetten. De dader is in ver zekerde bewaring gesteld. De N.V. is tegen fraude verzekerd." De uitslagen van de schaakpartijen, ge speeld in de vijfde ronde van het candidaten- tournooi voor het wereldkampioenschap da mes in Moskou, luiden: Elizaveta Bykova (Rusl.)Nina Hruskova-Belska (Tj. Slow.) 1—0; Edith Keller-Hermann (Oost Duitsl.) Kira Zvorykina (Rusland) afgebroken; May Karff (V. S.)Mary Bayne (V. S.) af gebroken; Chantal Chaude de Silans (Frank rijk)—Olga Ignatyeva (Rusland) 0—1; Jozsa Langos (Hongarije)—Valentina Belova (Rus land) afgebroken; Rowena Bruce (G. B.) Eileen Tranmer (G. B.) 01; Salomea Reischer (Oostenrijk)Maria Berea de Mon- tero (Argentinië) 1—0; Olga Rubtsova (Rus land)—Fenny Heemskerk (Ned.) afgebroken. De Bloemendaalse schaakclub heeft Woens dagavond in het clublokaal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan de eerste competitiewed strijd van het nieuwe seizoen gespeeld in de eerste klasse van de Noordhollandse Schaak bond. De strijd ginig tegen de oude rivaal Haarlem. De Bloemendalers leden een eer volle nederlaag. De gedétailleerde uitslagen waren: C. Bou- tellierJ. E. Strengers 16—V>; W. v. d. Werff E. J. de eRe 01; J. SchaapmanJ. J. H. Bauer 16Vi\ C. Bolsenbroek—J. H. Kruit 01; N. BabeliowskyM. Rumpff 10; P. v. d. WerffT. D. Antonisse 10; J. Haanstra P. Mobach 16Vi\ J. LankampP. J. Fris 10, H. W. Hogenbirk—D. H. Hetem 01, H. J. I. Beck—mr. J. Jansonius 0—1. Totale uit slag 416—516. Amrir R.TENTIE Toen ze ontbeten hadden gingen ze wat spelen in de tuin en een wandelingetje maken door het dorp. En in de loop van de ochtend ging Pilon koffie zetten. Terwijl ze weer aan het tafeltje in de tuin zaten en koffie en chocola dronken, hoorden ze opeens een stem. „Hallo, allemaalSmaakt het nogal?" Óver het tuinhek leunde een vrolijke Kabouter, die hen vriendelijk toeknikte. „Hallo, Pepito!", zei Pilon. „Kom er ook bij.' Ik zal je een kopje koffie inschenken". De Kabouter, die Pepito heette, kwam de tuin in en gaf de jongens een hand. Hij kreeg ook een stoel en een kopje koffie. „Pepito komt iedere Zondag bij me, en dan spelen we '11 poosje samen op de fluit", zei Pilon. Dat vonden de jongens leuk. „Gaan jullie dat nu ook doen?", vroeg Bunkie. ,,Ja zeker', zei Pilon. „Pepito heeft zijn fluit al bij zich en ik zal de mijne even halen". Toen gingen de beide Kabouters zitten en ze begonnen te musiceren. De jongens luis terden. Wat klonk dat mooi zo, onder de bomen! Pilon speelde de wijsjes en Pepito speelde er de tweede stem bij; dat ging prachtig. Als er een liedje uit was, klapten de jongens in hun handen. Voor de hoofdklasse competitie Kon. Ned. Dam bond district Noordholland speelde Woensdagavond in haar clublokaal „Hof van Holland" in Haarlem, de Damvereniging „Oosterkwartier" I tegen de R.K. Damclub „St. Bavo" I uit Heemstede. De gedétailleer de uitslag van deze wedstrijd luidt: 1. P. RoozenburgW. van Leüffen 20 2. W. de JongL. F. van Steenbergen 20 3. Yme de JongH. C. Willemse 20 4. Aebe de Jong—J. C. Draijer 02 5. P. Ven ernaG. W. Zonneveld 02 6. J. Poppen—J. J. Warmerdam 1—1 7. J. KroonB. H. M. Stevens 11 8. J. SjoordemaN. M. Oud 20 9. W. van Pelt—D. Kleen 1—1 10. H. Wals—N. Zomer 2—0 De uitslag werd dus 13—7 voor Ooster kwartier. De KNAC deelt mede, dat zij vijftien in schrijvingen heeft ontvangen voor de rallye van Monte Carlo, die van 2027 Januari aan staande zal worden gehouden. In het regle ment voor deze sterrit was de gelegenheid opengesteld voor veertig Nederlandse in schrijvingen. De lijst van Nederlandse inschrijvers ziet er als volgt uit: J. F. Schieck, Oud-Beijer- land (Renault Fregate); A. Ploeg, Velp (Gld.) (Renault Fregate); prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren, Wageningen (Porsche)J. A. J. Heidendahl, De Bilt (Peugeot); B. D. Proos Hoogendijk, Amsterdam (Sunbeam Talbot); H. de Rijk, Amstelveen (I.F.A.); J. Hazemeijer, Holten (Mercedes Benz); M. Zorab, Lugano (Lancia Aurelia); F. Hulsker, Rotterdam (Fiat); M. Polle, Halfweg (Opel); E. M. van den Bergh, Amersfoort (Opel); M. Gatsonides, Bentveld (Ford Zephyr); A. Blansjaar, Leidschendam (Borgward); Th. J. Koks, Haarlem (Volkswagen); W. Wijnman, Amsterdam (Standard Vanguard). ADVERTENTIE Uoclstraat 3? - Haarlem - T<-1. 1 OFFICIËLE- VERKOOP SIKKENS LAKKEN Speciale Verischema's voor elke Industrie Dezer dagen maakte de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „Het Spaame" een begin met de wintertraining, waaraan wordt deel genomen door roeiers en roeisters, die uit willen komen op de wedstrijden van het roeiseizoen 1953. Niet minder dan honderd roeiers en roeisters zullen ieder weekend, zolang de vorst niet als spelbreker optreedt, weer en wind trotseren om in de talrijke boottypen te trainen. Ook de conditie-trai ning ontbreekt bij de roeiers niet: hardlopen over een afstand van drie a vier kilometer en indoor-training maken deel uit van de training. De interscholaire roeiwedstrijden hebben velen doen besluiten om de roeisport te gaan beoefenen, zodat de vereniging voor het eerst na de oorlog over een grote groep be ginnelingen beschikt waaruit diverse ploegen voor het komende seizoen worden gere- cruteerd. De successen, de laatste jaren behaald in de dubbel-scull hoopt men dit jaar voort te kunnen zetten. Ook de dames Ook de dames hebben haar ondernemende plannen. Twee achten gaan in training waaruit in het voorjaar de sterkst mogelijke combinatie zal worden gevormd om eerst op de nationale wedstrijden de strijd aan te binden met ploegen van andere verenigin- gfen, waarvan bij voorbaat vast staat dat ook de Leidse vrouwelijke studenten een hartig woordje mee zullen spreken. De Jeugd-acht van Het Spaame verschijnt niet in dezelfde samenstelling van dit jaar, waarmee de vereniging zulke fraaie succes sen in Engeland boekte, in wedstrijden aan de start. Verschillende roeiers gingen name lijk over naar studentenroeiverenigingen. Een nieuwe ploeg is echter nu reeds ge vormd. Eind Maart opent het roeiseizoen met de Head of the River, het lange-afstandskam- pioenschap van de Amstel over een afstand van acht km. Deze wedstrijd wordt verroeid in achtriemsgieken, verdeeld over een eerste en een tweede divisie. Voor het eerst in do geschiedenis van deze traditionele race zullen verschillende verenigingen uit het Westen van het land met een ploeg starten in de pas ingestelde veteranendivisie. Behalve met deze ploeg zal „Het Spaame" in ieder geval ook met twee, misschien zelfs met drie ploe gen, aan de eerste en tweede divisie deel nemen. De voetbalclub Haarlem heeft opnieuw met pech te kampen nu het opnieuw één van de spelers uit het eerste elftal zal moeten mis sen. Piet Groeneveld namelijk werd dezer dagen in het Sint Joannes de Deo-ziekenhuis in Haarlem opgenomen, waar hij werd ge opereerd. Hoeveel weken Haarlem nog zon der hem zal moeten uitkomen is nog niet bekend. Een biljartteam van „Hof van Holland" uit Haarlem heeft gisteravond deelgenomen aan het tournooi om de Webeling-herinne- ringsbeekr van de B. V. „Kets" uit Amster dam. De Haarlemmers verloren met 73. De resultaten waren: Davelaar 300 168 22 51 7.63 Broer 300 300 22 47 13.63 Dollé Niessen Nobels Esser Van Rongen Bos Van den Berg Theuenseit 250 250 250 194 250 250 250 250 200 167 200 200 175 169 175 175 13 13 22 22 19 19 27 27 72 40 62 71 22 52 27 36 19.23 14.92 11.36 11.36 8.78 10.52 6.25 6.48 De uitslagen van de biljartpartijen, ge speeld in de achtste ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap driebanden in Buenos Aires, luiden: Criales (Columbia) 50 59 5 0.847 Moran (Venezuela) 36 59 3 0.610 Freidenthal (Argent.) 50 43 6 1.162 Monestrier (Uruguay) 33 43 3 0.767 Vingerhoedt (België) 50 31 11 1.612 Garcia (Chili) 26 31 4 0.838 Tiedtke (Duitsland) 50 39 7 1.282 Siguret (Frankrijk) 30 39 5 0.769 Carrera (Argentinië) 50 52 5 0.961 Broekhuizen (Ned.) 40 52 4 0.769 Het gemiddelde van de Belg Vingerhoedt in de partij tegen Garcia (Chili) betekende een nieuw wereldrecord particulier gemid delde. Het oude record stond op naam van Fuentez (Uruguay) met 1.562 en werd in October 1948 eveneens in Buenos Aires gemaakt. Zoals gemeld slaagde de Argentijn Car rera er tijdens de zevende ronde in het we reldrecord te evenaren. Het bestuur van de KNVB heeft besloten een voetbalelftal af te vaardigen naar het FIFA-jeugdtournooi (voor spelers van 1618 jaar), dat van Maandag 13 tot en met Vrijdag 17 April 1953 in België zal worden gehouden. Daarmee is het aantal inschrijvingen voor dit tournooi tot 12 gestegen. Voor de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen F C Saarbrücken op Woensdag 5 November aanstaande in het Olympisch Stadion in Amsterdam is in de plaats van de geblesseerde Kraak, de Am sterdammer Hagenaars (De Volewijckers) als reserve-keeper aangewezen. De wedstrijd zal om drie uur beginnen. In de eerste klasse heren van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybal Bond werden Woensdagavond in het Krelagehuis twee wedstrijden gespeeld, namelijk CIOS tegen Die Raeckse en Brandweer tegen VCR. Die Raeckse had weinig moeite om de eerste drie games van de toekomstige sportleiders te winnen. De tussenstanden waren: 5—15, 8—15 en 13—15. En CIOS kon de eer nog juist redden door de laatste game met 1512 te winnen. Brandweer was nog zonder verliespunten maar kon het tegen het technisch betere VCR niet bolwerken. De eerste twee games waren voor laatstgenoemde vereniging (12—15) en (11—15). Maar in de derde game moesten de mannen van de PTT het tegen de spuitgasten afleggen. De tussenstand werd toen 1512. De laatste set was echter weer voor VCR (1215) en hiermee hadden zij een verdiende overwinning in deze spannen de wedstrijd behaald. De volgende week komen de kampioenen van de heren, HVS, tegen het vorig jaar tweede geëindigde CIOS. We verwachten echter dat HVS een heel wat gemakkelijker overwinning zal behalen dan vorig jaar. Uitslagen Dames, 2de klasse: Die Raeckse 2BGV 0—4; Ramplaan—OVRA 1—3; Velox 2RaD. 2 2—2. Dames, 3de klasse A: Die Raeckse 3Leo- nidas 2—2. Dames, 3de klasse B: MSOOVRA 2 40; Die Raeckse 4Leonidas 2 31; HBC 4— Ramplaan 2 1—3; StampersLeonidas 2 afg.; HBC 5Spaarnestad 04. Heren, 1ste klasse: CIOSDie Raeckse 1-3; BrandweerVCR 13. Heren, 2de klasse A: CIOS 2MSO 03; Velox—HVS 3 1—3; PSCB—OVRA 2—2. Heren, 2de klasse B: PWNVelox 2 40; Rap. 2—CIOS 3 2—2; HBC—Boru 4—0. Heren, 3de klasse A: Brandweer 3OVRA 2 4—0. Het programma voor 5 November luidt: Dames, 1ste klasse: Die Raeckse—Velox; Rap.—PWN; PSVH—PSVH 2. Dames, 3de klasse A: Die Raeckse 3—HBC 2; PSVH 3—HBC 3; Velox 3—GIOS. Heren, 1ste klasse: HVSCIOS; Die RaeckseOSS. Heren, 2de klasse A: HVS 3—VCR 2; Rap. —PSCB; Velox—MSO. Heren, 2de klasse B: CIOS 3—HVS 4; HBC —PWN: BGV—Boru. Heren, 3de klasse A: Brandweer 3Stam pers. Heren, 3de klasse B: Die Raeckse 2Rap. 4; Ramplaan 2HBC 3; Leonidas—Sportief. 25) Het was een heldere avond met veel ster ren en de koude buitenlucht was een wel daad voor hun verhitte hoofden. Ze liepen gearmd onder de donkere bomen langs het grachtwater, waarin het maanlicht glansde. Joris was plotseling zeer zwijgzaam gewor den. In het café had hij het hoogste woord gehad nadat hij een beetje duizelig was geworden van drie, vier glazen bier. Hij was breedvoerig gaan praten over Eli en over zijn zaak, over alles wat hem dwars zat. Hij was zelfs gaan zingen geen gal mend dronkemanslied, doch een droefgees tig wijsje van vroeger, een wijsje dat Kees en Sjakie mee-neurieden omdat ze het kenden van de zangles in het weeshuis: „Wees gezegend, schone morgen, met uw zon en met uw dauw geef mij moed en gene zorgen, blijf mij met uw schoon heid trouw. Laat de avond mij vertroos ten, laat de nacht mij schenken rust, doch de schoonheid van de morgen is mijn liefste, grootste lust is mijn lie- hiefste, grohootste lust". De zware basstem van Kees vormde de donkere begeleiding van het lied, waarvan zij alle drie de woorden nog kenden. „Er waren tien coupletten, weet je nog wel?" mompelde Joris met halve stem. Hij staarde droefgeestig naar een reclameplaat aan de muur tegenover hem, waarop een aanvallige jongedame een glas met glan zend goudbruin bier offreerde aan iedereen die naar haar wenste te kijken, en zong zacht en binnensmonds nog eens: „Is mijn liehiefste, grohootste lust." „Je moet niet sentimenteel worden Joris," waarschuwde Sjakie, „want dan smaakt het bier niet meer. Kom, drink nog eens uit." Joris keek hem aan met vochtige ogen en dronk zijn glas leeg. Toen stond hij op en breidde zijn armen uit in de richting van zijn twee metgezellen. „Dit is een prettige avond," verklaarde hij en plofte neer op zijn stoel, alsof hij nooit meer wenste op te staan. Kees en Sjakie gaven elkander een wenk, die betekende dat zij het ogenblik gekomen achtten om een eind aan het drinkgelag te maken en Joris thuis te bezorgen. Ze liepen zwijgend elkander vast te hou den, duizelig, doch ontnuchterd door de frisse avondlucht. Joris liet zich gedwee leiden. Het was hem alsof hij op wolken liep, vrij van zorgen en zonder een bepaald doel voor ogen. Het kon hem niet veel schelen waar ze hem naar toe brachten. Hij was in een stemming om van alles het betrekkelijke en onbelangrijke te beseffen en zich nergens meer om te bekommeren. Plotseling stond hij met een ruk stil. In zijn leeg en onbekommerd brein was een flits ontsprongen, die zonder enige aan wijsbare aanleiding tot een verbijsterend idee uitgloeide. „Sjakie! Kees!" hijgde Joris. Zijn twee kameraden keken hem stom verbaasd aan. „W.W.Weten jullie wel wat i k weet?" vroeg Joris langzaam en nadrukke lijk. Kees en Sjakie haalden hun schouders op. Zij dachten blijkbaar dat het bier wel een zeer merkwaardige uitwerking op Joris had. „Kom," zei Sjakie, „doorlopen. We moe ten naar bed, zou ik zo zeggen. Wij weten lang niet alles wat jij weet, gelukkig. Maar kom nou." Maar Joris bleef staan waar hij stond en staarde in extase naar de nachtelijke hemel. „Stil," zei hij. „Laat me even denken." Hij knikte een paar maal plechtig alsof hij zichzelf iets stond wijs te maken, en barstte toen los: „En nou moeten jullie je stomme hersens eens laten werken! Uilskuikens dat we zijn! Wat hebben wij inspecteur Tak door de telefoon verteld? Wij hebben hem ver teld wat jullie samen uitgedokterd hadden, en wat je aan mij kwam overbrieven toen ik uit het huis van mijnvan Eli kwam. Namelijk dat we die avond voor Eli's ver jaardag geprobeerd hadden om de ijskast achter door het poortje te brengen en op de kar te laden, maar dat het poortje aan de Begijnestraat te smal was, en dat het ge vaarte er niet door ging. Zodat die brand kast er evenmin door gekund moet hebben. Nietwaar, hebben we dat niet aan Tak ver teld? Juist. Maar waarom zijn we toen niet verder gegaan met onze slimme gedachten? Waarom hebben we ons niet afgevraagd waar die brandkast dan wèl doorheen is gegaan? O! Nou kijk je me net aan alsof je het in Alphen-aan-de-Rijn hoort onweren en je snapt zelf niet dat je zo stom geweest bent om daaraan niet te denken! Maar het is nog niet te laat!" „Het- is half één!" zei Sjakie somber. „Laat het half één zijn.maar ik zeg jullie dat hier een probleem op staande voet moet worden opgelost: waar is die brandkast doorheen gegaan?" „Kom nou," zei Kees ongerust. „Daar zijn w ij niet voor. Dat moet de politie uit zoeken." „O ja? De politie! Haha! Die komt er nooit uit! Wij, wij moeten het opknappen, zeg ik." Joris breidde zijn armen uit alsof hij wilde gaan vliegen. „Ik ga het uitzoe ken, en ik vraag vrijwilligers vóór!" „Present, president," zei Sjakie ernstig, terwijl hij een stap naar voren deed. En Kees deed hem na. „Prachtig," zei Joris. „We gaan het uit zoeken." Hij keek om zich heen, alsof de stukken van de puzzle hier ergens in de buurt verspreid lagen, en staarde toen weer naar de lucht. Maar ook daar viel niets waar te nemen dat hem verder bracht en zo stonden de drie denkers een wijle be sluiteloos, omdat ze niet wisten waar ze met hun onderzoek zouden beginnen. „Als die kast niet door het poortje ver dwenen is, en niet door een van de voor deuren, dan moet ze nog ergens in een van de drie huizen zijn. Ze is niet in mijn win kel, ze is niet in de bankdus is ze in huis bij de dames Jutte." Dat was een con clusie die Joris voor de vuist weg debiteer de. Hij stond er zelf verbaasd van. „Bij de dames Jutte?" Kees moest lachen bij de gedachte. „Ja, die ouwe dametjes zagen er flink gespierd uit, nou je het zegt," grinnikte hij. „Je kletst, Kees," kwam Sjakie ernstig. „Maar jij klets ook, Joris. Want hoe weet je dat die kast niet door een van de voor deuren gegaan is? Joris keek hem verbaasd aan. „Wel," zei hij, „niet door mijn voordeur, want die is niet geforceerd. Evenmin door de voordeur van de bank, want die was ook intact en gesloten. En niet door...." Hij hield op. „Je hebt gelijk," zei hij toen. „Als we aannemen dat die kast op een of andere manier naar de dames Jutte is gebracht, is er geen enkele reden om aan te nemen dat ze niet onmiddellijk door de voordeur naar buiten is gesjouwd en weggevoerd. Juist. Dat zou kunnen. Misschien hebben die dames heel vast geslapen. Of misschien. Hij sprak zijn verdenking niet uit, want Sjakie was hem voor. „Of misschien hebben die dames voor een aardig fooitje haar voordeur op een kier gezet voordat ze in bed kropen," zei hij. „We moeten eens bij die dames Jutte op bezoek gaan, Joris." „Dat lijkt mij ook," mompelde Joris in diep gepeins. „Ja, dat lijkt mij ook." Hij wachtte even en zei toen: „Nü. Onmiddel lijk." Maar Kees en Sjakie leidden hem naar zijn huis en stopten hem onder de wol. „We komen vannacht laat thuis, juffrouw Molenbeek," zei Joris twee dagen later, toen hij met Kees en Sjakie aan het avond maal zat in zijn gezellige pensionkamer. De hospita had het na veel vijven en zessen goedgevonden dat de twee kornuiten van haar commensaal enkele dagen bleven lo geren. Zij had een zolderkamertje, waar zij oude meubels en kisten met verstellappen had opgeslagen, ontruimd en er een twee persoons bed op gezet, waar Kees en Sjakie nu al twee nachten zalige rust hadden ge noten. Toen de hospita de kamer uit was zei Joris: „Hebben jullie nu werkelijk goed begrepen hoe alles moet worden uitgevoerd vanavond? Alles hangt af van jullie tweeën. Als we gesnapt worden, krijgen we heibel met de politie en dan zijn jullie de zwarte schapen, dat spreekt vanzelf. Dus als je nog terug wilt (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7