Bonn dreigt met afbreken der Saar-onderhandelingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mexico Charles Dickens in Haarlem Energiebedrijf gaat jubileren Chaplin geestdriftig in Parijs begroet Jnstitiëe! onderzoek bij Haags bankiershuis Nieuwe Saar-regering zal door West-Duitsland als ondemocratisch worden beschouwd Wordt generaal van Fleet teruggeroepen? Bijna 4000 gevangenen in Kenya Rangeerder bekneld tussen twee buffers Het woord is aan De verhouding der overheidsmachten Korea Firmant en procuratiehouder in bewaring gesteld Ontkenning van Witte Huis Deens antwoord op Russische nota Indonesië wil Nieuw-Guinea in de UNO bespreken Dodelijk ongeluk op goederenstation V oorgeschiedenis ongeregeldheden in Djakarta Nederlander in Mainz gearresteerd Inaugurele rede van prof. mr. P. J. Oud 67e JAARGANG No 97 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 257 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE K.L.M. HEEFT een nieuwe luchtlijn op Mexico geopend en Prins Bernhard is een bezoek aan dat grote, verre land gaan brengen. Het zijn beide verheugende fei ten. Ervaring doet ons vertrouwen stellen in de frisse ondernemingsgeest der K.L.M. Ervaring heeft ons ook geleerd dat Prins Bernhard's persoonlijkheid dergelijke be zoeken tot voordeel van ons land leidt; hij bezit de tact en het inzicht en ook de be langstelling die zijn reizen doen slagen. Wat weet de Nederlander van Mexico? Niet veel. Waarschijnlijk niet meer dan de Mexicaan van Nederland. Er wordt in dit tijdvak veel gevergd ten aanzien van be langstelling in andere landen en volken. En het gaat snel: in het steeds toenemende tempo van vliegtuigen op zich steeds snel ler uitbreidende luchtvaart-netten. Vol gende generaties zullen zich daar onge twijfeld vlugger bij gaan aanpassen. De ontwikkeling van de techniek is het be- langstellings-tempo van de mens vooruit. Dat wordt dan min of meer opgevangen door het specialisme: ook in een geval als het Mexicaanse zal een aantal Nederlan ders zich in het bijzonder voor dat land gaan interesseren. Het zal beginnen met een toeneming van degenen, die er zake lijke belangen hebben en ervaren, dat men toch meer van een land en volk moet weten dan alleen de strikte bijzonderheden omtrent de markt in zijn artikel. En dan zullen er mensen komen, die zich speciaal op dat „meer" gaan toeleggen, waarmee wordt aangeduid dat niet alleen een zake lijk maar ook een geestelijk contact zal ontstaan: over en weer. Het alweer oud geworden woord, dat door toedoen van de luchtvaart de wereld steeds kleiner wordt en de mensen nader tot elkaar worden ge bracht is natuurlijk in feite juist. Het valt de mensen alleen moeilijk elkaar snel ge noeg te verstaan. Zij torsen de last van oude, verouderde verhoudingen en voor oordelen met zich. Wat weten wij van Mexico? Het is zeer groot, tussen de vijf tig en zestig maal zo groot als ons land. Het telt 25i/2 millioen inwoners en het geboorte-overschot is hoog, zelfs nog aan zienlijk hoger dan in Nederland, zodat de bevolkings-aanwas zeer snel is. De hoofd stad, Mexico City, herbergt meer dan twee millioen inwoners, zoiets als de totale be volking van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag tezamen. En steden als Monterrey en Guadalajara, waarvan wij misschien de namen wel eens gehoord hebben, komen ver boven de driehonderdduizend. Dat zijn een paar bijzonderheden, die alleen nog maar een indruk van omvang geven. Het zal menigeen meer verbazen als hij ont dekt, dat Mexico een belangrijke littera tuur, architectuur en schilderkunst heeft voortgebracht. Dat het universiteiten, kunstacademies, conservatoria, grote bi bliotheken en de modernste verkeersmid delen bezit. Dat een vage herinnering aan presidenten van Mexico, die in een nogal bewogen politiek verleden zijn vermoord, het niet zozeer doet verschillen van andere landen, zelfs Europese, waar zulks ook is geschied. Men kan naar zulk een herinne ring de toestand in eenmodern land niet beoordelen. In het voorjaar van 1940 maakte onze medewerker mr. Elias een reis door Mexico, om land en volk te kunnen schetsen. Hij was daar mee bezig en wij hadden al enige boeiende bijdragen van zijn hand geplaatst toen de Duitsers ons land binnenvielen en deze reeks bijdragen plotseling werd af gebroken. Er zullen lezers zijn die zich dat herinneren: de tegenstelling tussen Ame rika, blinkend land-in-cellophaan en het fantastische, kleurrijke Mexico, het land met de reusachtige bloemen, zoals Elias die toen tekende. Hij was nog maar kort op weg toen hij plotseling tot zwijgen werd gebracht, gelijk een radio-toestel dat wordt afgezet, met een korte knip. Aan die Mexi caanse correspondentie uit het verleden zij herinnerd omdat het belangrijke contact, door Prins en K.L.M. gelegd, er binnenkort ook toe zal moeten leiden dat wij journa listen in het verre land op onderzoek uit trekken. En dat wederkerig onze Mexi caanse collega's zich over Nederland gaan verwonderen, hopelijk niet al te teleurge steld als zij ervaren dat wij in grote meer derheid geen wijde broeken en klompen dragen en dat Volendam niet onze hoofd stad is. En hopelijk verheugd als zij zien dat Amsterdam schoon is en toch zeer ka rakteristiek verschillend van Mexico City. Zodat zij er hun pennen op wetten. Die nieuwe luchtlijn! Ja, op den duur zal zij heus haar uitwerking wel doen gel den. Mexico zal voor ons geen land blijven dat ergens in de schaduw van de Verenigde Staten ligt en waar ze in 1867 hun keizer, die een Oostenrijkse aartshertog was en Maximiliaan heette, onder aanvoering van een Indiaan doodschoten, waarna die In diaan nog president werd ook. Mexico maakt in deze tijd, zo uit de verte gezien, zelfs de indruk van een land dat het goed gaat en dat een toekomst heeft, die zich minder benard laat aanzien dan die van Europa. De tijden veranderen en men moet niet alleen luchtlijnen uitwerpen om bij te blijven. Maar de luchtlijnen horen er wel bij. K- P- Naar aanleiding van klachten over on regelmatigheden hebben de officier van justitie in Den Haag, enkele rechercheurs en ambtenaren van de fiscale inlich tingen- en opsporingsdienst te Amsterdam gistermiddag in de kantoren van een Haags bankiershuis een onderzoek inge steld. Dit eerste onderzoek was voor de offi cier aanleiding een gerechtelijk vooron derzoek te vorderen. Na een verhoor zijn de 79-jarige firmaht J. S., de 52-jarige procuratiehouder J. M. en diens 40-iarige echtgenote M. B. P. M.- H. in verzekerde bewaring gesield. De BONN, (Van de correspondent van het ANP) Bonn heeft met een dreiging tot definitief afbreken der Saaronderhandelingen gereageerd op het besluit van de Saar- landse Landdag de verkiezingen in het Saargebied op 30 November te doen houden. In regeringskringen beschouwt men het houden van deze verkiezing als een „hin dernis voor de voortzetting van de Frans-Duitse besprekingen over de toekomst van de Saar". De Duitse regering betreurt het, zo wordt van bevoegde zijde opgemerkt, dat de Saarlandse Landdag „zijn verantwoordelijkheid voor de door de verkiezing ontstaande situatie niet heeft gevoeld". Een woordvoerder van de regering heeft inmiddels verklaard, dat men tegenover de nieuw te kiezen Landdag dezelfde princi piële houding zal aannemen als tegenover de oude, namelijk dat men hem niet als een democratisch gekozen orgaan zal er kennen. Scherper nog zijn de woorden, waarmee de West-Duitse partijen het besluit ver oordelen. De liberale partij spreekt van een „zware slag tegen de Saarbesprekin- gen". „Er kan geen twijfel over bestaan, dat de door deze ontwikkeling gebruskeerde Duitse bereidheid tot onderhandelen nu wordt overschaduwd door de noodzakelijk heid de bezwaren tegen het ondemocrati sche kiessysteem van de Saar voor de Europese ministerraad te brengen", aldus de persdienst van de partij. Het parool moet voor Duitsland volgens deze partij nu luiden: „Strijd met alle middelen van recht en voorlichting tegen dit bedriegelijke schouwspel van een met geweld geleide verkiezing". De door Robert Schuman ge- uitte wens de onderhandelingen met Bonn zonder onderbreking voort te zetten wordt door de partij bestempeld als „een abstrac te wens, die de psychologische moeilijk heden niet in aanmerking neemt". De on derhandelingen moeten naar de opvatting der liberale partij nu als afgebroken wor den beschouwd. De sociaaldemocratische Het New Yorkse blad „Daily News" meldt dat generaal James van Fleet, comman dant van het Amerikaanse achtste leger in Korea, zal worden teruggeroepen. Het bericht over van Fleets terugroeping Is onmiddellijk tegengesproken door het Witte Huis en de departementen van De fensie en het leger. Generaal van Fleet zelf weigerde enig commentaar op het bericht te geven. Een woordvoerder deelde mee, dat de generaal ook niet van plan is dit in de toekomst te doen. „Hij heeft het druk met de strijd tegen de communisten in Korea", zo voeg de hij er aan toe. Het dienstverband van generaal van Fleet loopt volgend jaar af, tenzij hem speciaal verzocht wordt om langer aan te blijven, aldus de woordvoerder. Reuter meldt nader, dat de Washingtonse correspondent van de „Daily News" had geschreven, dat de publicatie van een brief van Van Fleet ten behoeve van de verkie zingscampagne van Eisenhower een even hevige reactie bij president Truman had teweeggebracht als in het geval van Mac- Arthur. „Het officiële bevel wordt nog geheim gehouden tot na de verkiezingen van a.s. Dinsdag, maar uw verslaggever kan ver klaren dat generaal Van Fleet van zijn commando is ontheven en naar Washington is ontboden", aldus de correspondent. Enele weken geleden meldde de „New York Times" reeds, dat de terugroeping van Van Fleet op handen zou zijn. De ge neraal sprak toen zijn verbazing over dat bericht uit. Hij zei dat hij zich bij terug roeping uit het leger zou terugtrekken en in Afrika zou gaan jagen. partij heeft geprotesteerd tegen wat zij ziet als „een flagrante schending der de mocratische vrijheden" en als „een provo catie van de Europese democratie en van het Duitse volk". Verwacht kan worden, dat de Duitse partijen zich nu zullen opmaken om de Saarlandse bevolking de raad te geven om door het uitbrengen van blanco stemmen „haar aanhankelijkheid aan Duitsland te betuigen". Uit Parijs wordt gemeld: Het Franse standpunt is dat deze verkiezingen een louter binnenlandse aangelegenheid vor men van een gebied, dat politiek zelfbe stuur heeft en dat het houden er van v ooi- Frankrijk geen beletsel zal zijn voor een voortzetting der Frans-Westduitse bespre kingen over de toekomst van het Saar gebied. De Sovjet-Unie heeft 1 October bij de Deense regering geprotesteerd tegen de mogelijkheid van het legeren van Weste lijke geallieerde strijdkrachten op Deens grondgebied. In haar antwoord verklaart de Deense regering dat haar buitenlandse politiek is gegrondvest op de krachtige overtuiging dat het Noord-Atlantische verdrag een uit sluitend verdedigend karakter draagt en dat het noch tegen de Sovjet-Unie, noch tegen enig ander land is gericht. Dene marken kan er dus niet mede instemmen dat in -verband met het Atlantische Pact genomen maatregelen een bedreiging zou den kunnen vormen van Sovjet-Rusland of van enig ander land. Indien dit wel zo zou zijn, zou Denemarken daaraan nooit me dewerken aldus een verklaring van de Deense minister van Buitenlandse Zaken Kraft in de Volksvertegenwoordiging. „De Indonesische delegatie elke dele gatie trouwens heeft het recht alle ver strekte inlichtingen, ongeacht het karak ter, aan een bespreking te onderwerpen", aldus heeft de Indonesische afgevaardigde in de beheerschapscommissie van de alge mene vergadering van de UNO, mr. Ali Sastroamidjojo verklaard. Mr. Sastroamid- jojo legde deze verklaring af in antwoord op een opmerking van de Nederlandse de legatie van enkele dagen geleden, dat de politieke inlichtingen, die de Nederlandss regering over Nieuw-Guinea heeft ver strekt, slechts dienen voor interne voor lichting en daarom niet in discussie kun nen worden gebracht. De Indonesische afgevaardigde zeide, dat net recht om alle inlichtingen te be spreken nog dringender werd „indien die inlichtingen var. een dergelijk betwistbaar karakter zijn als de kwestie van de sou- vereiniteit van een omstreden gebied". „Ik zou vooxis onder de aandacht van de Nederlandse gedelegeerde willen bren gen, dat in de geschiedenis van deze com missie een lange lijst van precedenten be staat van debatten over politieke kwesties tijdens de behandeling van een onder werp, dat wij ook thans behandelen (rap porten over niet-zelfbesturende gebieden door de gezagdragende landen) zelfs zon der dat politieke inlichtingen waren ver strekt", aldus..mr. Ali Sastroamidjojo. Godfried Bomans verscheen gisteravond in de Haarlemse Concertzaal ten tonele in de gedaante van Charles Dickens om in een kwasi-autobiografische causerie zijn gehoor te onthalen op de levensgeschiedenis van deze grote Engelse schrijver en de voornaamste kwaliteiten van diens werk toe te lichten. Dit optreden vormde een administratie van het bankiershuis is in onderdeel van een door de R.K. Openbare Leeszaal te Haarlem belegde bijeenkomst, Olivier Lyttleton, de Britse minister van Koloniën, is Donderdag zijn onderzoek naar het optreden van de Mau Mau be gonnen met besprekingen met de gouver neur, Sir Evelyn Baring, en hoge bestuurs- functionarissen. Daarna ontving hij verte genwoordigers van de door blanken geko zen leden van de wetgevende raad. Lyttle ton zal zich verder verstaan met politieke organisaties. Een woordvoerder van de regering van Kenya heeft Donderdag bekend gemaakt, dat meer dan 500 Afrikanen zijn opgepakt in een grootscheepse klopjacht door Britse militairen langs het oerwoud op de hellin gen van het Aberdarex-gebergte. Meer dan 500 militairen doorzochten de dichte bam boebossen waarin duizenden Kikoejoe's het afgelopen weekeinde zijn gevlucht. Het hoofdbureau van politie te Nairobi heeft medegedeeld, dat sinds het afkondi gen van de noodmaatregelen, nu tien da gen geleden, ruim 3600 inboorlingen zijn gearresteerd. In het gebied van Nairobi zijn meer dan 2300 arrestaties verricht. Donderdagmiddag om tien minuten over twaalf is de vijftigjarige rangeerder A. Mel ker op het goederenstation aan de Wester gracht te Haarlem tussen buffers van twee wagons bekneld geraakt. Hij is per auto naar de Mariastichting vervoerd, doch voor de aankomst aldaar was hij reeds overleden. Een vierendertig jarige rangeerder was bezig wagons te rangeren. Hij moest een stilstaande wagon aan een locomotief kop pelen, doch dit gelukte niet, omdat de af stand te groot was. Hij gaf de machinist een seintje om de locomotief iets door te rijden, doch dat geschiedde te snel, waar door de wagon weg reed. Op hetzelfde spoor stonden enkele wagons die later aan de inmiddels gaan rijdende wagon gekop peld moesten worden. Voor de stilstaande wagons, vermoede lijk op een wissel, had de rangeerder A. Melker plaats genomen. Aangenomen wordt, dat hij niet in de gelegenheid is ge weest om weg te lopen. De rangeerder raakte met zijn borstkas tussen de buf fers van de rijdende en een der stilstaan de wagons bekneld. Tijdens het vervoer naar de Mariastichting is hij overleden. Kardinaal de Retz: Zwakkelingen buigen nooit als zij het moeten doen. (Mémoires) Een overzichtsfoto van de turbinehal van het Haarlemse electriciteitsbedrijf. dat deze maand, tezamen met de gemeentelijke gasfabriek, zijn vijftigjarig bestaan viert. Een en ander over het wel en wee der beide bedrijven in die halve eeuw vertellen wij u elders in dit nummer. (Van onze correspondent) beslag genomen. Over de aard van de ongeregeldheden zijn nog geen inlichtingen verstrekt. Het vermoeden bestaat dat er gefraudeerd is, met effecten. waarop verder het woord werd gevoerd door de letterkundige Bernard Verhoeven, oud lid van de Tweede Kamer, over „Een bolwerk der aristocratie". Als zodanig beschouwde hij de leeszaal, die waarachtige cultuurwaarden verdedigt. Na de pauze lazen Godfried Bomans en H. L. Prehen- tot vermaak van de talrijke aanwezigen uit eigen werk voor. Charlie Chaplin of Chariot, zoals de Fransen hem noemen is van Londen naar Parijs overgestoken om ook hier de première van zijn laatste film „Limelight" bij te wonen. Parijs heeft hem zeker niet minder uitbundig dan Londen ontvangen. Journalisten, die van het verwelkomen van beroemdheden hun specialiteit hebben gemaakt, herinneren zich niet op de vlieg- haven Orly, waar Charlie met zijn vrouw en secretaris arriveerde, ooit zoveel uitge laten, opgewonden mensen op de been te hebben gezien. De honderden agenten, die speciaal naar Orly waren gekomen, slaag den er niet in de menigte in bedwang te houden en er waren ogenblikken, dat men vrezen moest, dat dit kleine, keuriggekle- de heertje, met zijn grijze haren door zijn bewonderaars zou worden platgedrukt. Direct na zijn aankomst was er in het Ritz-hötel, waar Chaplin en de zijnen tij dens hun Parijse verblijf, dat een week zal duren, een appartement van vijf kamers bewonen, een persconferentie belegd. Bij die gelegenheid werd hem voor het eerst officieel meegedeeld, dat, op voorstel van minister Schuman de Franse regering Charlie tot officier in het Legioen van Eer had benoemd. Charlie keek even wat ver rast, zelfs bijna onthutst, toen hij det hoorde, wees op een rood knoopje dat zijn revers sierde, en zei daarna met een ver legen lachje' „Aardig van die ministers, maar het Legioen van Eer bezit ik al Carlo Rim, de president der vereniging van Franse toneelschrijvers, die de acteur aan de pers had voorgesteld, legde hem toen uit, dat het Franse Legioen van Eer verschillende rangen kent en dat hij, daar hij bij zijn vorig bezoek (in 1931) ridder was geworden, nu dus tot officier was ge promoveerd. „Het is nu de derde keer, dat u ons de eer aandoet van een bezoek" zeide Rim, „en als u weer komt, dan zult u zeker op nieuw bevorderd worden. Dan zult u de hoogste graad hebben bereikt. Maar laat dat vooral geen reden zijn om dan niét meer te komen. Voor de grootste filmac teur van onze tijd bedenken we dan wel een nieuwe „speciale onderscheiding" Charlie vond clit allemaal bijzonder aardig gezegd. Met zijn breedste glimlach stelde hij zich nu, zoals hij plechtig zei, ter beschikking van de journalisten, waar na het gebruikelijke kruisvuur van vragen ontbrandde. Chaplin antwoordde op al die vragen met de zelfbeheersing van een gerouti neerd diplomaat: virtuoos, spitsvondig soms, maar steeds met de allergrootste voorkomendheid. „Welke films ik zelf het beste vind? U zult dat misschien wel erg uitgeslapen van me vinden, maar persoon lijk houd ik het meeste van mijn twee laatste: „Monsieur Verdoux' en „Lime light" Er werd hem ondermeer verteld, dat de Amerikaanse ambassadeur de première van zijn film zou bijwonen, ofschoon het nog niet bekend was of hij dat als privé- persoon, dan wel als officieel vertegen woordiger van zijn land zou deen. Charlie luisterde aandachtig en zei toen, dat hij dat ook niet wist, maar het in ieder geval erg prettig vond, dat iedereen zoveel be langstelling voor zijn werk toonde. De Indonesische ochtendbladen „Peman- dangan" en „Pedoman" bevatten een ver slag van een uiteenzetting, die luitenant kolonel Sutoko, plaatsvervangend chef staf van de landmacht over de recente on geregeldheden in Djakarta heeft gegeven. Luitenant-kolonel Sutoko zeide daarin, dat ten gevolge van de besprekingen in het parlement er bij het leger gevoelens van onrust waren ontstaan. Verder ver klaarde hij o.a. dat op 17 October de ge zamenlijke commandanten, met toestem ming van de minister van Defensie, presi dent Sukarno bezochten in diens functie van opperbevelhebber van het leger. Lui tenant-kolonel Sutoko trad bij die bijeen komst op als woordvoerder. Hij verzocht de president de werkzaam heden van het parlement te doen beëin digen en maatregelen te nemen om een nieuw parlement te vormen.'Er was geen snrake van enige aandrang op de presi dent. aldus Sutoko. Aan de demonstrates werd niet door legereenheden deelge nomen. Hij trachtte een in Haren gestolen auto te verkopen De Duitse recherche te Mainz heeft de 25-jarige Nederlander W. V. uit Haren bij Groningen gearresteerd, omdat hij gepro beerd had een in Haren gestolen auto aan twee mannen in Frankfort voor 2.000 mark en twee radiotoestellen te verkopen. De auto is begin October uit een garage aan de rijksstraatweg te Haren gestolen. W. V. die in de buurt van de garage op kamers had gewoond en daarna voort vluchtig was werd van deze diefstal ver dacht. V. die in de oorlog dienst nam bij de Duitse luchtmacht, wordt ook verdacht van diefstal van geld, tafelzilver en siera den uit het pension in Haren. Donderdagmiddag heeft prof. mr. P. J. Oud in de aula der Nederlandse Econo mische Hogeschool te Rotterdam met een rede over „De verhouding der verschil lende overheidsmachten" het ambt aan vaard van buitengewoon hoogleraar in het Nederlands staats- en administratief recht aan deze hogeschool. Voor deze rede bestond zeer grote be langstelling. Onder anderen waren aanwe zig de Kamerleden prof. mr. C. P. M. Romrne, dr. J. Schouten, dr. L. G. Kor- tenhorst, drs. H. A. Korthals, prof. mr. A. N. Molenaar en de heren G. Ritmeester, J. G. H. Cornelissen, F. H. van de Wete ring, voorts mr. J. Rutgers, secretaris van het hoofdbestuur der V.V.D. en de voor ganger van de nieuwe hoogleraar, prof. mr. C. W. de Vries. Prof. Oud wilde in zijn rede over „de verhouding der verschillende overheids machten" met opzet niet het woord „staatsmachten" gebruiken omdat hij de overheid concreet voor zich kan zien en de staat voor hem altijd een abstractie blijft. De staat is een fictie, de overheid een realiteit, zo zei hij. Sprekende over de verhouding tussen de uitvoerende en wetgevende macht zei prof. Oud dat de practijk op den duur een oplossing heeft gevonden in de vorm van het aan het parlement verantwoordelijke kabinet. Maar door de nauwe samenhang van kabinet en parlement is er van een scheiding der machten geen sprake meer Op het terrein der wetgeving spreekt dit al heel sterk. Een met de dag groter wor dend deel der wetgeving is uit de han den van het parlement overgegaan in die van de regering, een ontwikkeling, die zich bij de grote toeneming der over heidsbemoeiing in alle parlementair gere geerde landen voordoet. Na de scheiding tussen deze beide mach ten en de rechterlijke macht te hebben besproken behandelde prof. Oud het belang van decentralisatie. Hoe dichterbij de be slissingen kunnen worden genomen, hoe beter dat is. Als alles wordt geconcentreerd op de verantwoordelijkheid van de minis ters tegenover de Staten Generaal moet heel veel reeds wegens tijdsgebrek onbe sproken blijven. Maar als in duizend ge meenteraden aan duizend colleges van B. en W. inlichtingen kunnen worden ge vraagd, wordt het terrein van verantwoor dingsmogelijkheid onmetelijk verruimd. Daarom is het een zonderlinge anomalie, aldus prof. Oud, dat onze gemeentelijke wetgeving ten aanzien van de medewer king aan de uitvoering van 's rijks wetten de verantwoordingsplicht aan de gemeente raad niet kent. Bij het burgerlijk recht liggen de minste moeilijkheden. Bij de strafrechtspraak is het enigszins anders. Hier is de rechter meer een overheidsorgaan dat een bepaal de maatregel oplegt dan de onpartijdige derde, die een geschil beslist. De rechter moet buiten de politiek blij ven, aldus prof. Oud, niet alleen op het terrein van het nationale maar ook op dat van het internationale recht. Ook bij de toepassing van tractaten kan het politiek beleid een beiangi-ijke rol spelen. De beste waarborg in het internationale recht zal zijn de behlissing op te dragen aar. een internationale instantie. Waar deze ontbreekt, kan de zaak beter aan de wet gever worden overgelaten. Prof. Oud wilde daarbij niet zo ver gaan, dat hij aan de regering alleen de bevoegdheid tot binden de uitlegging van een tractaat zou willen geven. Zij zal aan de uitspraak van de wetgever, de hoogste macht in de staat binnen de grenzen der Grondwet, gebon den moeten zijn. De troepen der UNO hebben Vriidag in een van hun grootste tegenaanvallen van de laatste tijd de veelomstreden ..drie hoeksheuvel" weer bezet, die de Chinezen onder dekking van mist enige uren tevo ren hadden weten te veroveren. Een een heid der UNO. die enige tijd afgesneden was 'geweest, kon worden ontzet. Bommenwerpers en jachtvliegtuigen be stookten troepenconcentraties in Noord- Korea zonder tegenstand van de Noorde lijke luchtmacht te ontmoeten. Superfor ten bombardeerden een bevoorradingsba sis te Soentsjon. gelegen aan de spoorweg van Mandsjoerije naar Pjongjang, en een militair hoofdkwartier te Nanmi. Het commando der UNO over de krijgs gevangenenkampen heeft bekend gemaakt dat Dinsdag bij ongeregeldheden in de kampen op de eilanden Tsjijoe en Koje een gevangene is gedood en 178 gevange nen werden gewond. OOO»- ^rry-rv^rooOOOCOOOCOTOCOOOOCCOTOOOOCOOCOCVYrOOOOO NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk enkele opklaringen, maar later zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige en later tot krachtig of hard toenemende wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid-West. Iets zachter. 1 November Zon op 7.35 uur. onder 17.11 uur. Maan op 16.25 uur. onder 7.05 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 31 October Hoog water: 1 56 en 14.17 uur. Laag water: 10.04 en 22 19 uur. Zaterdag i November Hoog water: 2.40 en 14.59 uur. Laag water: 10.47 en 23.03 uur. xxoooononnr*

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1