Vandaag kiest Amerika een nieuwe president Truman was bijna acht jaar president Een herinnering aan GROTE PRESIDENTEN Niet de president, doch een kiescollege heden aangewezen Er zijn in Amerika ook nog andere partijen HET WITTE HUIS WACHT Opperste spanning over de gehele wereld Hoe de staten in 1948 stemden Democratische meerderheid in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Agenda voor Haarlem De scheidende man Een staatkundige merkwaardigheid Kleine groeperingen kunnen veel invloed op de uitslag hebben In 1 dag retour Gedraag mij goed, Joseph DINSDAG 4 NOVEMBER 1952 3 Vandaag kiezen de inwoners van de Verenigde Staten van Amerika de opvolger van president Truman. Het is op een moment in de wereldgeschiedenis, dat de keuze „Democratisch of Republikeins" waarlijk niet alleen van binnenlands belang voor Amerika is, doch evenzeer van grote betekenis voor de rest van de wereld, die op een of andere wijze nauw verbonden is met de politiek der Verenigde Staten op velerlei gebied. In vroeger tijden betekende de tegenstelling „Democratisch-Repu- blikeins" voor Amerika een sociale en economische methoden-keus, en naar buiten een keus tussen belangenassociaties met andere landen of isolationisme. Deze tegen stelling is er op het ogenblik niet meer tenminste niet meer zo sterk. Want ook al krijgt Amerika een republikeinse regering, de mogelijkheid dat de Verenigde Staten zich terugtrekken uit hun internationale bindingen is even absurd als de kans, dat Amerika zou kunnen ophouden met zijn gigantische productie en de ver overing van de wereldmarkten. Het Witte Huis zal eerlang een nieuwe bewoner hebben: Een tot voor kort tamelijk onbekende democraat als Steven son, die echter met Ajn brillante rede voeringen op slag millioenen heeft geïm poneerd, óf een generaal, die tijdens de laatste oorlog lauweren oogstte en tijdens zijn verblijf in Europa als opperbevel hebber van het Atlantische leger-in-op- bouw veler sympathie verkreeg doch tij dens zijn verkiezingscampagne er niet in slaagde de grote verwachtingen, die men van hem koesterde ten aanzien van een grootse, nieuwe politiek, te doen voort leven. Wie zal het zijn? Welk lot zal Ame rika en de wereld beschoren zijn geduren de zijn ambtsperiode? Wat zal hij doen om de sfeer van vrees en achterdocht, van dreiging en wankele welvaart, van inter nationale wrijving en koude oorlog te verdrijven? Van 1887 af vormt de vierjaarlijkse kies strijd in Amerika een politiek hoogtepunt. Vandaag is het voor de 41ste maal, dat het Amerikaanse volk ter presidentsver kiezing gaat en degene die gekozen zal worden, zal Amerika's 33ste president zijn. Tevens zal het 88ste Congres worden ge kozen omvattende een Huis van Afge vaardigden waarvan alle leden opnieuw zijn gekozen en een Senaat, waarvan 1/3 deel vernieuwd wordt. Daarnaast worden in tal van Staten de gouverneurs, de con- De nieuwe president: Wie zal het zijn? gressen, de hoge juridische ambtenaren gekozen. Men kan niet verwachten dat de op komst der kiezers ver boven de helft van het aantal kiesgerechtigden zal liggen, als men tenminste de praktijk van de vorige kiezingen nagaat. „Geen enkele man kan het president schap naar behoren vervullen. Het heeft van het overlijden van president Roosevelt, toen Harry S. Truman geheel onverwacht de zware verantwoordelijkheden van zijn voorganger moest overnemen, vroeg hij verslaggevers, diep bewogen, voor hem te bidden. Als president kwam Truman direct al voor zeer zware beslissingen te staan. Een van de zwaarste was wel het besluit om de atoombom te gebruiken tegen Japan. Harry S. Truman werd op 8 Mei 1884 geboren te Lamar in Missouri. In 1901, na een middelbare school te hebben doorlopen, wilde hij zich laten inschrijven op de mili taire academie van West-Point, doch hij werd afgekeurd. Hij werkte enige jaren als tijdopnemer bij een spoorwegmaatschappij, als klerk op een bank en in de postafdeling van een krant in Kansas. In 1906 keerde hij terug naar de boerderij van zijn vader. In 1917, toen Amerika zich bij de geal lieerden tegen Duitsland aansloot, nam hij Harry S. Truman dienst en vocht als kapitein bij de artillerie in Frankrijk. Na de oorlog vestigde hij zich weer op de boerderij in Missouri. Na zijn huwelijk met Elizabeth Wallace (uit het huwelijk is een dochter, Margaret, geboren) besloot Truman, samen met een vriend, in Kansas City een kledingbedrijf te beginnen. Deze onderneming mislukte echter en in 1922 was de 38-jarige Truman een geruïneerd man. Hij en zijn vriend hadden vijftien jaar nodig om hun schulden af te betalen. Hij stond op het punt weer naar de boer derij terug te keren, toen hij een kans kreeg op een betrekking als districtsrechter. Met de steun van de toenmalige leider van de democratische partij in Missouri, Pender- gast, won hij de verkiezing en werd rech ter voor het Oostelijke district van Jackson County. Ofschoon deze functie meer admi nistratieve dan zuiver gerechtelijke bezig heden met zich mee bracht, volgde Truman toch een cursus aan de juridische school van Kansas City. In 1926 werd Truman benoemd tot rech- ter-voorzitter en hij verwierf zich in de daarop volgende acht jaar zo'n goede naam, dat hij in 1934 werd gekozen als senator voor Missouri. Gedurende zijn eerste ambtsperiode als senator bleek Truman een trouw aanhanger van Roosevelt en diens „New Deal". In 1941, een jaar na zijn herverkiezing als senator, verwierf Truman nationale be kendheid als voorzitter van de commissie van onderzoek naar de Amerikaanse de fensie. Deze commissie, de z.g. „commissie- Truman", bracht grote ondoelmatigheid en verspilling aan het licht en men meende toentertijd, dat Truman's commissie de Verenigde Staten ruim 1 milliard dollar bespaarde. Truman's werk in deze commissie leidde regelrecht tot zijn verkiezing tot democra tisch candidaat voor het vice-president- schap in 1944. Voor het vice-president- schap stonden toen Byrnes en Wallace can didaat. Sommigen achtten Byrnes te con servatief, anderen konden zich niet met de „linkse" Wallace verenigen en als compro- mis-candidaat kwam toen Truman uit de bus. Op 12 April 1945 overleed Roosevelt en Truman volgde hem op. De nieuwe presi dent kwam voor zware beslissingen te staan. Hij reisde in Juni 1945 naar Pots dam voor een conferentie met Stalin en Attlee, een maand later moest hij beslissen of een atoombom moest worden gebruikt om het einde van de oorlog tegen Japan te bespoedigen. Zijn militaire raadgevers meenden, dat gebruik van het nieuwe wa pen het einde van deze oorlog zou versnel len. Een grote republikeinse overwinning gaf de Verenigde Staten in 1946 een republi keins Congres. Tevens kwam Truman nu los te staan van het mandaat, dat in 1944 aan Roosevelt was verleend. Hij kon nu een eigen politiek gaan voeren. In Januari 1949 begon Truman's tweede ambtsperiode, nadat hij tegen veler ver wachting in de republikeinse candidaat Dewey had verslagen. In zijn installatie rede definieerde Truman toen een program voor „vrede en vrijheid", waaruit de N.A. V.O. (de Noord-Atlantische Verdrags organisatie) en het program voor hulp aan onvoldoend ontwikkelde gebieden voort kwamen. Op 27 Juni 1950, twee dagen na het uit breken van de oorlog in Korea, besloot Truman Amerikaanse strijdkrachten naar het gevechtsterrein te zenden. Hij ontsloeg generaal MacArthur, de geallieerde opper bevelhebber, toen deze trachtte buiten de richtlijnen van Washington te gaan door aan te dringen op het bombarderen van Chinese bases in Mandsjoerije. In 1950 pleegden twee Puertoricanen een moordaanslag op Truman. Zij trachtten schietend in „Blair House", Truman's tij delijke ambtswoning in Washington, door te dringen. De poging mislukte. Een der aan vallers en drie leden van Truman's lijf wacht kwamen om het leven. De over levende aanvaller werd later ter dood ver oordeeld, doch Truman verleende hem gra tie, waarop de straf werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. In April 1951 ontving Truman op het Witte Huis Koningin Juliana en Prins Bernhard. In Maart 1952 deelde de president in het openbaar mede, dat hij zich in November 1952 niet herkiesbaar zou stellen. Alle po- Derde Democraat Republikein partijen 24.105.695 21.969.170 2.758.815 lingen om hem tot andere gedachten te brengen liepen op niets uit. Enige weken voor de democratische nationale conventie in Chicago bijeenkwam om een presidents- candidaat aan te wijzen, sprak Truman zich uit voor Stevenson, die hij, na diens ver kiezing, steunde op enkele rondreizen door de Verenigde Staten, waarbij hij talrijke, vaak vinnige', redevoeringen hield. 49,3% 45 5,7% De Staten Alabama 19 81,0 Arizona 53,8 43,8 2,4 Arkansas 61,7 21,0 17.3 California 47,6 47,1 5,3 Colorado 51,9 46,5 1,6 Connecticut 47,9 49,5 2,6 Delaware 48,8 50,0 1,2 Florida 48,1 33,6 18,3 Georgia 60,8 18,3 20,9 Idaho 50.0 47,3 2,7 Illinois 50,1 49,2 0,7 Indiana 48,8 49,6 1,6 Iowa 50,3 47,6 2,1 Kansas 44,6 53,6 4,3 Kentucky 56,7 41,5 1,8 Louisiana 32,7 27,4 39,9 Maine 42,3 56,7 1,0 Maryland 48,0 49,4 2,6 Massachusetts 53,4 42,2 4,4 Michigan 47,6 49,2 3,2 Minnesota 57,1 39,9 3,0 Mississipi 10,1 2,6 87,3 Missouri 58,1 41,5 3,4 Montana 53,1 43,1 3,8 Nebraska 45,8 54,2 Nevada 50,4 47,3 2,3 N. Hampshire 46,7 52,4 0,9 New Jersey 45,9 50,3 3,8 New Mexico 56.8 43,2 New York 44,3 45,3 10,4 North Carolina 58,0 32,7 9,3 North Dakota 43,4 52,2 4,4 Ohio 49,5 49,2 1,3 Oklahoma 62,7 37,3 Oregon 46,4 49,8 3,8 Pennsylvania 46,9 50,9 2,2 Rhode Island 57,8 41,4 0,8 South Carolina 24,1 3,8 72,1 South Dakota 47,0 51,8 1,2 Tennessee 49,1 36,9 14,0 Texas 65,4 24,6 10,0 Utah 54.0 45.0 1.0 Vermont 36,9 61,5 1,6 Virginia 48,2 41.0 10,8 Washington 52,6 42,7 4,7 West Virginia 57,3 42,2 0,5 Wisconsin 50,7 46,3 3,0 Wyoming 51,6 47,3 1,1 Totaal aantal uitgebrachte geldige stem men 48.833,680. In een vraaggesprek voor de N.B.C.- televisie te New York heeft mr. J. M. A. H. Luns, een van onze beide ministers van Buitenlandse Zaken, de Amerikanen dui delijk gemaakt, waarom op zijn departe ment twee Excellenties gezamenlijk de lakens uitdelen. De verslaggever, die het gesprek leidde, vroeg mr. Luns, of de beide ministers, die gezamenlijk de verantwoor delijkheid voor Buitenlandse Zaken dra gen, elkander niet in Verlegenheid zouden kunnen brengen. Minister Luns antwoord de: „Dat is zeker mogelijk. Vandaar dat minister Beyen, mijn portefeuille-genoot, mij bij mijn vertrek naar New York nog nariep: „Denk er om, Joseph, gedraag „mij" goed!" De betekenis van de verkiezing van de Amerikaanse president heeft het feit doen verge ten, dat op dezelf de vierde Novem ber ook een deel van de Senaat en hët hele Huis van Afgevaardigden nieuw wordt geko zen. Hoewel uiter aard te verwachten is, dat deze parle mentsverkiezingen in grote trekken de beslissing bij de presidentsverkie zing zullen volgen, dat dus de partij van de nieuwe president ook de meerderheid in de twee kamers zal hebben, zijn hier verrassingen en afwijkingen niet uitgesloten. De politieke situatie zal natuurlijk uitermate moeilijk worden, indien de nieuwe president niet over zulke meerderheden zou kunnen beschikken. De kaart toont de ontwikkeling van de algemene verkiezingen in de laatste circa vijfentwintig jaar en de verschuivingen, die gelijktijdig door tussentijdse parlementaire verkiezingen zijn ontstaan. De grafiek laat vooral duidelijk de grote parlementaire moeilijkheden zien, die Truman (die reeds met een minderheid begon) tijdens zijn verlengde ambtsperiode heeft ondervonden. 102. AANTAL ncpuBLirewse Te rei s 1QO -SO_ SO 1930 1932 1934 1936 193B 1940 1942 1944 1946 1946 1950 GEORGE WASHINGTON, Amerika's eerste president, aanvaardde zijn functie op 6 April 1789 en kreeg de taak, de 13 verenigde staten bijeen te houden. Aan zijn naam is de herinnering verbonden van George Washington een moeilijk begin der Amerikaanse poli tieke eenheid. Hij was president tot 1797, en de geschiedenis heeft hem gerangschikt in de rij der grote Amerikaanse presiden ten, al waren vele zijner tijdgenoten ge laden met hoon en haat tegen deze figuur, die door zijn eerlijkheid en verantwoorde lijkheidszin de grondslag heeft gelegd voor een grootse Amerikaanse toekomst. De rij der groten, die hun stempel druk ten op Amerika's geschiedenis bij de ver vulling van de presidentsfunctie, wordt verder gekenmerkt door een man als ABRAHAM LINCOLN, die in 1860 de hoogste opdracht aanvaardde en tot 1865, toen een kogel van een fanatieke tegen stander een einde aan zijn leven maakte, de presidentstaak vervulde tijdens een van de moeilijkste perioden der Amerikaanse geschiedenis. De slaven-oorlog, de neder- Abraham Lincoln De President van de Verenigde Staten wordt niet op 4 November, en evenmin door de millioenen kiesgerechtigde Amerikanen, mannen en vrouwen, gekozen. Deze bewering doet misschien bij eerste oogopslag wat vreemd aan, maar toch is zij ten volle juist. Op de 4e November namelijk kiezen die vele millioenen alleen een 531 leden tellend presidentieel kiescollege en de leden van dit kiescollege stem men pas op 15 December (te weten, de grondwettelijk vastgestelde datum, zijnde de eerste Maandag volgende op de tweede Woensdag in December) ter aanwijzing zowel van de President als van de vice-President. Die presidentiële kiezers, staatsgewijze op de 4e November gekozen, komen op de 15e December staatsgewijs in de hoofdsteden van de 48 staten bijeen om hun stembiljetten in te vullen. Deze worden vervolgens naar Washing ton opgezonden, waar, eer op 20 Januari e.k. de plechtige inauguratie van de nieu we president plaats vindt, de voorzitter van de Senaat in tegenwoordigheid van beide Huizen van het Congres, de stemmen telt. Dit laatste is een volslagen formaliteit. Ik mag echter gerust verder gaan door op te merken, dat in de praktijk hetzelfde geldt ten aanzien van wat er op 15 December gebeurt, dat wil zeggen op de dag, waarop eigenlijk de president en de vice-president gekozen worden. Er is immers geen demo cratisch noch een republikeins lid van het presidentieel kiescollege, dat het in zijn hoofd haalt om niet te stemmen, respectie velijk op de candidaat van de democrati sche en van de republikeinse partij. En daarom kan men ongetwijfeld het resultaat van wat er op 4 November gebeurt als be slissend beschouwen. Telt het presidentieel college een democratische meerderheid, dan staat als een paal boven water vast, dat op 15 December Stevenson de uitverkorene zal blijken te zijn en met evenveel stemmen als het aantal op 4 November gekozen de mocratische presidentiële kiezers bedraagt: precies hetzelfde geldt ten aanzien van Eisenhower en van de republikeinse presi dentiële kiezers. Ofschoon dus de makers van de in 1787 van kracht geworden Grondwet opzettelijk aan het stelsel van indirecte of getrapte verkiezing van de president de voorkeur hebben gegeven, is de werkelijkheid zo, dat er van hetgeen zich die makers van hun stelsel hadden voorgesteld niets terecht is gekomen. Dit is op zichzelf een merkwaardig ver schijnsel, dat vandaag aan de dag wel even de aandacht verdient. Er valt trouwens in dit verband nog op meer merkwaardig heden te wijzen. In de eerste plaats, dat ter conventie van Philadelphia, waar de Grondwet, na heel wat discussie en ver wikkelingen het levenslicht aanschouwde, aanvankelijk eenstemmig was besloten nadat alleen Pennsylvanië de directe ver kiezing door het volk zelf had voorgestaan de president door de wetgevende macht, dus door het Congres (Huis van Afgevaar digden en Senaat) te doen kiezen. Doch twee dagen later won de nu nog geldende regeling het pleit! Dus: verkiezing door presidentiële kiezers, op hun beurt staats gewijs tot deze taak geroepen. Bovenal was de gedachte hierbij aanwezig, dat op deze manier de president enerzijds geheel en al onafhankelijk tegenover het Congres zou staan en er zich op zou kunnen beroepen, via die ene trap van het kiescollege, de uit verkorene van het volk zelf te zijn en dat anderzijds een beperkt college van wijze mannen de presidentiële kiezers vol komen naar eigen individueel oordeel, zou den uitmaken, welke persoon zij voor het hoge en belangrijke ambt van president het meest geschikt vonden. Anders gezegd, de presidentsverkiezing kon allerminst aan de grote massa zelf worden toevertrouwd en diende te geschieden los van invloeden, waarvoor die massa veeleer vatbaar is. Aldus de theorie. De praktijk, dat is nu wel bekend, is volkomen anders. Goed be schouwd, heeft de huidige grondwettelijke regeling geen zin meer en zou het juister zijn om de verkiezing van president en vice-president aan de kiesgerechtigde Amerikanen zelf toe te vertrouwen. Dan zou daarmee het geschreven recht met het ongeschreven gewoonte-recht volkomen in overeenstemming gebracht zijn. Meer dan eens is er inderdaad voorge steld om de Grondwet op dit punt te wij zigen, ten dele tevens te verbeteren en meer met de werkelijkheid te doen kloppen. Dat hiervan tot dusverre niets is ge komen, valt ten dele toe te schrijven aan de „stroefheid" van de constitutie. Tijdens mijn trip door de V. S. van kust tot kust, laag van de Zuidelijken en de bevrijding der zwarte lijfeigenen zijn verbonden met de herinnering aan Lincoln. Een der groten uit onze tijd, FRANKLIN DELANO ROOSEVELT, leeft als een lich tend voorbeeld voort in de Amerikaanse moderne geschiedenis. Zijn tragische dood aan het einde van de tweede wereldoorlog schiep een vacuum, waardoor wellicht de Amerikaanse na-oorlogse politiek niet da delijk de vaste koers kon vinden die nodig was om de oorlog ook in zijn gevolgen krachtdadig te liquideren. Van 1932 tot 1944 voerde deze Roosevelt, afstammeling van een roemrijk Amerikaans emigranten geslacht, de scepter als president en zijn drie ambtsperioden werden gekenmerkt door ernstige crises op economisch zowel als politiek gebied. Met hem ging Amerika uit zijn traditioneel isolationisme over op een intense belangstelling in de algemene Franklin Delano Roosevelt wereldvraagstukken, welke belangstelling daadwerkelijk culmineerde in de intrede in de oorlog tegen Hitler en Mussolini. Zijn dood betekende een zware slag voor de gehele vrije wereld. De titanenstrijd tussen republikeinen en democraten, tussen Eisenhower en Steven son, houdt de aandacht zo geboeid, dat niet-Amerikanen wei eens geneigd zijn te vergeten dat er nog een klein dozijn an dere Amerikaanse partijen bestaan die stuk voor stuk een eigen candidaat naar voren geschoven hebben en, al maken zij ook zelf geen reële kans, niettemin een belangrijke invloed op de uitslag der ver kiezingen kunnen hebben. Dit laatste bleek overduidelijk in 1948, toen er in New York en Pennsylvania zoveel „democratische" stemmen op de progressieve candidaat Henry Wallace werden uitgebracht, dat beide staten voor de democraten verloren gingen, daar de republikein Dewey de overwinning behaalde. De progressieve partij, die in dat jaar 1.157.172 stemmen verkreeg, is in de laat ste jaren op het communistische vlak ge komen en haar officiële candidaat, Vin cent Hallinan, een advocaat uit San Fran cisco, heeft zich herhaaldelijk uitgespro ken voor een onverwijlde ontwapening en algehele samenwerking met de Sovjet- Unie. Andere partijen, die echter niet in alle staten aan de verkiezingen deelnemen, zijn: De socialistische partij, wier candidaat Norman Thomas in 1948 139.521 stemmen verwierf. Dit jaar hebben de socialisten Darlington Hoopes, een advocaat uit Pennsylvania candidaat gesteld; De „socialist labor party", die zich de stichting van een „socialistische in dustriële republiek" ten doel stelt. Zij Waarbij ik volop gelegenheid had om waar te nemen hoe in alle opzichten de presi dentsverkiezing door het volk zelf te be schouwen valt, heb ik in meer dan een, aan Universiteiten gegeven, college de studen ten verteld, dat slechts in één hoogst enkel opzicht de Amerikaanse en de Nederlandse Grondwet iets gemeen hebben. Te weten, dat zij beide moeilijk te herzien zijn, dat hiervoor een zogenaamde stroeve procedure geldt. Daarvan is zeker in Amerika het ge volg, dat het heel wat voeten in aarde heeft, eer een poging tot Grondwetsherzie ning slaagt. En zo dan b.v. wat het in niet zo kleine kring gekoesterde streven betreft, om de regeling inzake de presidentsver kiezing te veranderen. Intussen is er nog een andere factor, waardoor zeker kleine, matig bevolkte, be trekkelijk weinig kiezers tellende staten, afkerig zijn van een verandering, die het indirecte stelsel, (het presidentieel kies college) zou afschaffen om daarvoor in de plaats de president direct door alle kies gerechtigden te doen aanwijzen. De oorzaak van die tegenstand is,dat thans die kleinere staten verhoudingsgewijs een grotere in vloed bij de presidentsverkiezing uitoefe nen, dan het geval zou zijn indien er aan het presidentieel kiescollege een eind kwam. De nu geldende regel brengt im mers met zich mee, dat elke staat evenveel leden in dat college krijgt als er van die staat leden in het Huis van Afgevaardig den èn in de Senaat zitten. Welnu, alle staten, de grootste en bevolkingrijkste, evenzeer als de kleinste, hebben elk recht op twee senatoren. Gevolg hiervan is, dat in verschillende gevallen de kleinere sta ten meteen ook in het presidentieel kies college sterker vertegenwoordigd zijn dan klopt met de verhouding tussen hun in wonersaantal en dat van de grotere staten. Aldus komt er in dat college nog iets tot uiting van zekere rechten (of voorrechten) van elke staat op zichzelf, hetgeen zeker mede een vermeldenswaardige merkwaar digheid is. En dit te meer, aangezien tevens hierin nog een beletsel gelegen schijnt te zijn voor afschaffing van het bestaande stelsel. Dr. E. VAN RAALTE. wenst een regering en een congres van in dustriëlen. Haar candidaat is Eric Hess. Deze splinterpartij kreeg in 1948 slechts 29.061 stemmen; De „socialist workers party", een marxistische partij, die voornamelijk be staat uit volgelingen van wijlen Leon Trotsky. Ofschoon deze partij fel gekant is tegen de Sovjet-Unie en de aanhangers van Stalin, vertoont haar programma vele punten van overeenkomst met de commu nistische desiderata. Zij zou gaarne zien dat alle Amerikaanse troepen uit Korea teruggetrokken werden. Candidaat van deze Trotskistische splinterpartij is Farell Dobbs, een voormalige vakbondsleider van de AFL.; De „prohibitionist party" de geheel onthouderspartij die van alle kleine po litieke groeperingen de oudste is. Zij vier de haar grootste triomfen in 1918 toen in geheel Amerika de verkoop van alcohol houdende dranken verboden werd. Veel kans dat de Verenigde Staten opnieuw drooggelegd zullen worden, bestaat er niet want het aantal verklaarde vijanden van geestrijk vocht bedroeg in 1948 niet meer dan 103.343. Als candidaat van deze ge heelonthouders fungeert Stuart Hamblen; De „Greenback party" op een na de oudste splinterpartij, is voorstandster van het onmiddellijk afschaffen van alle staatsobligaties en moet niets hebben van gouddekking en dergelijke, „Wallstreet be grippen". De „Greenbacks" hebben Frede rick Proehll, een kruidenier uit Seattle, in de strijd geworpen. Tenslotte zijn er nog de partij der vege tariërs, die zich verzet tegen het doden van enig levend wezen, de partij van de arme drommel, die de varkensfokker Henri Krajewski candidaat heeft gesteld, de „christian nationalists" en de „America first"-groepering, die, overigens zonder voorafgaande permissie, generaal MacAr thur tot hun leidsman gekozen hebben. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. Maakloon 1 pers. ƒ12.50, 2 pers. ƒ15. Haarlems Matrassenhuis H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 - Haarlem DINSDAG 4 NOVEMBER Stadschouwburg: „De koopman van Ve netië" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Minerva: Afscheidsvoorstelling Jan Musch in „De Vrek", 8.15 uur. Rembrandt: „Verboden te kussen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Zondige grenzen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Casanova", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De mensen zullen wel zeggen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de zonnehoeve", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zoon van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 5 NOVEMBER Begijnhofkapel, ingang Jansstraat 59, bazar Wijk V Ned. Herv. Gemeente, 25, 710 uur[ ingang Begijnhof Christen Spiritualistisch Centrum, Allerzielenherdenking, 8 uur. Rem brandt: „Verboden te kussen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zondige gren zen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Casanova", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De mensen zullen wel zeggen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de Zonnehoeve", alle leeft.,, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zoon van Zorro", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5