terstond De Twee Zusters Een Eeuw geleden Clowntje Rick J Liefdadigheidsmeeting op Duindigt Italiaans koppel wint Saracchi trofee r Hoe is het ontstaand DINSDAG 4 NOVEMBER 1952 Besluit van drafseizoen Wielrennen Bartali sneller dan draver „Egan Hannover" DEDif A Chorophyll EdB Imn tandpasta Tanden wonderwii en altijd frisse adem VERWIKKELINGEN Voetbal Engels voetbalteam op drie plaatsen gewijzigd Schaken Het candidatentournooi voor dames in Moskou Haarlemse schakers kwamen bijeen Biljarten Carrera wereldkampioen biljarten drie banden De standen in de tweede klasse Biljartuitslagen COLD WAVE Voor de kinderen FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS Deel van roeifilm voor „Het Spaarne" vertoond Handbaluitslagen Dit woord: SPINNEKOP Boksen Vier overwinningen in Rotterdam Welvaartsfonds Suriname Wilde zwijnen brachten Groesbeek in opschudding Tournée Ballet Recital De traditiegetrouw besluit Duindigt Woensdag het draf- en renseizoen op deze baan met een liefdadigheidsmeeting, waar van alle baten ten goede komen aan de die renbescherming, Reddingsmaatschappij, Kankerbestrijdingsfonds, Rode Kruis en het Geleidehondenfonds. Een ieder werkt aan deze dag belangeloos mee. Geen geldprij zen, geen reisvergoedingen, het gaat om niets, dan alleen om een aantal beschikbaar gestelde geschenken, die variëren van een paar pantoffels tot een gratis hoefbeslag voor een aantal paarden. Vorig jaar kon een belangrijk bedrag worden overgeschreven en het ziet er naar uit, dat de opbrengsten van deze dag nog groter zullen zijn, want van de zijde der eigenaren en rijders wordt een belangstel ling aan de dag gelegd, als gold het om prijzen van duizenden guldens. Van de zeventien in het openingsnummer ingeschreven paarden zal Peter Snel de hoogste ogen kunnen gooien, gevolgd door Querido I en Orkaan O. Olga S kan in haar huidige vorm voor een verrassing zorgen. Ook in de K.N. en Z.H.R.M.-prjjs start stal Knijnenburg met O Marijke als de favoriet. Haar taak is vrij zwaar, doch haar snel heid is zo groot, dat zij de 60 meter voor haar startende Quick Hollandia G net voor de finish zal kunnen passeren. Oranje Nas sau telt met Oostitar in dit kansspel ge ducht mee. De amateurs stellen zich eveneens in de lijn om in een veld van vijftien paarden uit te maken wie de eerste keuze mag doen uit de rollades en kazen. Ook in dit nummer mogen de kansen van stal Knijnenburg (Olga Axworthy) niet worden verwaar loosd, doch de merrie vraagt een kundig stuurman. Wij verwachten haar geklopt door Kondor en Nelson. De oude crack Louis Axkit zou nog kunnen verrassen. In het slotnummer zal Morning Star bij een herhaling van zijn laatste recente ver richting vrij gemakkelijk de baas kunnen blijven over Lion en Marry Simons, tenzij Niekie B.H, nu eens ouderwets uit haar slof schiet. Bij de rennen wordt de hoofdschotel ge vormd door de steeple-chase voor ama teurs, die met een elftal eigen paarden het 3300 m. lange en zware parcours hebben af te leggen. Daar over de ingeschreven paarden weinig of niets bekend is ont houden wij ons maar van een prognostiek. De overige rennen gaan over 1900 m. In het eerste nummer mag weer een zege worden verwacht van Frédérique, die daar bij op hevige tegenstand moet rekenen van Moqueuse en Britoly. De ongelukkige Brioso, die nog nimmer het zoet der overwinning proefde en tel kenmale met een lengte, hals of hoofd wordt geklopt, krijgt in de laatste ren de kans nu eens als eerste te eindigen. Het blijft echter oppassen voor Manola en Ad miral's Girl. De uitslag van het eerste deel van de wielerwedstrijd om de Barachi trofee in Bergamo (Italië), een wegrace in ploegen van twee man tegen het uurwerk over 125 kilome ter, luidt: 1. AstruaDe Filippis (Italië), 3 uur, 2 min. 2.4 sec., gem. snelheid 41.112 km. per uur. 2. MinardiPetrucci (Italië) 3-02.24.4. 3. CopiGismondi (Italië) 3.03.15.0. 4. Jean en Louis Bobet (Frankrijk) 3.03.33.6. De eerste vier ploegen, die resp. 24, 20, 16 en 12 punten behaalden, kwalificeerden zich voor twee baanwedstrijden: een ronde tegen het uurwerk en een Australische achtervol- ging. De uitslag van de wedstrijd over één ronde tegen het uurwerk werd 1. Astrua—De Filippis 1.19.2. 2. Minardi— Petrucci 1.20.9. 3. Coppi—Gismondi 1.21.8. 4. Jean en Louis Bobet 1.29.7. Na deze manche leidden AstruaDe Filip pis met vierendertig punten. Het eindklassement luidde: 1. AstruaDe Filippis 42 punten. 2. Minardi —Petrucci 39 punten. 3. Coppi—Gismondi 33 punten. 4. Jean en Louis Bobet 26 punten. De Italiaanse wielrenner Gino Bartali heeft bewezen sneller te zijn dan de Ame rikaanse draver „Egan Hannover" die hij over de kilometer met 1.4 sec. verschil klopte. Aangezien de Italiaanse wielerbond geen toestemming wilde geven voor een duel. waarbij de- twee „concurrenten" te gelijkertijd tegen elkaar in actie zouden komen, zijn ze afzonderlijk gestart op de verharde baan in het hippodrome van Bo logna. Bartali won deze race tegen het uur werk, want hij noteerde 1 min. 15 sec. De Amerikaanse volbloed deed er 1 min. 16.4 sec. over. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor de voetbalwedstrijd EngelandWales op Woensdag 12 November in het stadion in Wembley zijn in beide ploegen veranderin gen aangebracht. Het Engelse elftal, dat op vier October in Belfast tegen Noord Ierland gelijk speelde is op drie plaatsen gewijzigd. Redfern Froggatt, de linksbinnen van Sheffield Wednesday, vervangt Sewell (Shef field Wednesday) als rechtsbinnen, Bentley van Chelsea is als linksbinnen opgesteld in plaats van Bailey (Tottenham) en Lionel Smith van Arsenal vervangt Eckersley (Blackburn Rovers) als linksachter. Redfern Froggatt, een neef van Jack Froggatt die eveneens in de ploeg is opgenomen, krijgt tegen Wales zijn eerste cap. Vroeger is hij reserve geweest en hij heeft eenmaal mee gespeeld in een B-ploeg. De enige verandering in de ploeg van Wales, die achttien October in Cardiff met tweeeen van Schotland verloor, betreft de rechtsachter plaats. Hier is aan Ray Lambert van Liverpool de voorkeur gegeven boven Lever (Leicester City). De ploegen zien er als volgt uit: Engeland: doel: Merrick (Birmingham), achter: Ramsey (Tottenham) en Lionel Smith (Arsenal); midden: Wright (Wolverhampton) aanv., Jack Froggatt en Dickinson (beiden Portsmouth); voor: Finney (Preston), Red- fern Froggatt (Sheffield Wednesday), Lofthouse (Bolton Wanderers), Bentley (Chelsea) en Elliott (Burnley). Wales: doel: Stortt (Plymouth); achter: Lambert (Liverpool) en Sherwood (Cai-diff); midden: Paul (Manchester City), Daniel (Ar senal) en Burgess (Tottenham); voor: Foul- kes (Newcastle), Davies (Newcastle), Ford (Sunderland), Allchurch (Swansea) en Clarke (Manchester City). In Moskou werd het candidatentournooi voor het wereldkampioenschap schaken voor dames voortgezet met het spelen van enkele afgebroken partijen. Zonder verder te spe len gaven zowel May Karff (V. S.) als Chan- tal Chaude de Silans (Fr.) haar partij tegen de Russin Elizaveta Bykova uit respectieve lijk de zevende en achtste ronde gewonnen. Kira Zvorykina (Rusland), die bij het af breken van haar partij tegen Jozsa Langos in de achtste ronde een pion meer dan de Hongaarse had, wist dit voordeel op de juiste wijze uit te buiten en de zege te be halen. May Karff zag ook haar afgebroken partij uit de achtste ronde tegen Edith Keller- Hermann (O. Did.) verloren gaan. Na een spannende strijd versloeg Jozsa Langos de Amerikaanse Mary Bayne in de afgebroken aprtij uit de zevende ronde, terwijl de partij Mary BayneRowena Bruce (G. B.) (in de achtste ronde afgebroken) opnieuw werd af gebroken. Bruce staat er het gunstigt voor. De partijen tussen Olga Rubtsova (Rusland) en' Eileen Tranmer (G. B.) uit de zevende ronde en tussen Olga Iguatyeva (Ts. SI.) en Salomea Reischer (Oostenrijk) uit de achtste ronde werden eveneens voor de tweede maal afgebroken. Voorts werd de achterstallige partij tussen Eileen Tranmer en Salomea Reischer uit de zesde ronde gespeeld. Na een hevige strijd, die 5 uren duurde, werd de partij afgebro ken met winstkansen voor de Britse speelster. De jaarvergadering van de Haarlemse Schaakkring, die andere jaren in de maand Januari wordt gehouden, vond ditmaal reeds begin November plaats in verband met de wijziging van het boekjaar, dat thans van 1 October tot en met 30 Septemebr loopt. Deze wijziging stond in verband met de plannen om op veler verzoek de wedstrijden om het Persoonlijk Schaakkampioenschap 1953 vroeger, dan tot dusver het geval was, te doen aanvangen. Wel zullen deze wed strijden meer dan voorheen tot de Zaterdag middagen beperkt blijven. De schaaksociëteit zal gehandhaafd blijven en dus iedere Zaterdagmiddag voor leden der aangesloten verenigingen te bezoeken zijn, al brengt deze sociëteit dan ook hoge kosten voor de Kring mede. De financiële toestand bleek echter niet rooskleurig, zodat een klein geldelijk offer wel verantwoord is. Do aftredende voorzitter, de heer J. Lan- kamp, stelde zich in verband met drukke bezigheden, niet herkiesbaar. Namens de vergadering dankte zijn opvolger, de heer J. J. v. Kampen, die tot dusver penning meester was, hem voor zijn grote verdiensten voor de Kring. Het bestuurslid J. A. v. d. Berg werd tot penningmeestér benoemd. Het bestuur werÜ niet verder aangevuld, en zal dus uit zes leden blijven bestaan. In de elfde en laatste ronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap drieban den, dat in Buenos Aires werd gehouden, won de Argentijn Carrera van de Duitser Tiedtke met 50 tegen 36 caramboles in 62 beurten. Na de tiende ronde hadden beide rivalen de leiding in het tournooi met 16 punten elk Door de overwinning op Tiedtke werd Car rera dus wereldkampioen. De resultaten van de laatste ronde luiden: Carrera (Arg.) Tiedtke (Duitsl.) Siguret (Frankrijk) Broekhuizen (Ned.) Ventura (Spanje) Moran (Venezuela) Carcia (Chili) Monesteir (Uruguay) Friedenthal (Arg.) Vingerhoedt (België) De standen in de tweede klassen A en B van het district West I van de KNVB lui den in afwijking van de door ons op Maandag gepubliceerde ranglijstjes, waarin enkele onjuistheden waren als volgt: West I A Kennem. 6 4 119 105 ZFC 5 4 0 1 8 14— 3 Alcm. Victrix 5 3 1 1 7 11— 8 WA 6 3 1 2 7 9—9 DWV 5 13 15 7—5 UW 5 2 1 2 5 9—10 Spartaan 4 12 14 8—7 HRC 4 1 1 2 3 7—11 Hollandia 4 0 13 1 512 KFC 6 0 15 1 5—15 50 62 7 0.806 36 62 6 0.580 50 78 4 0.641 49 78 5 0.628 50 71 4 0.704 47 71 3 0.661 50 73 4 0.684 48 73 5 0.657 50 42 7 1.190 26 42 3 0.619 West I B W.-Frisia AFC Volendam HFC ZW Rapiditas HVC Zeeburgia Schoten Helder OSV 7 10— 5 7 9—6 6 14— 6 6 16—15 6 13— 9 9— 7 10—10 12—17 4—10 3— 7 4—12 De uitslagen van de biljartwedstrijden in de competitie van de Federatie van Biljart verenigingen voor Haarlem en Omstreken luidden: A-klasse: ADO IIOosten 44; Kamper vestKR I 35; DWOTelescoop 08; KR IIADO I 35; CentrumZandvoort 26. B-klasse: Kennemerland IIADO II 08; ADO IKennemerland I 71; OostenH. West 26; DuvelshoekCentrum 26. C-klasse: KampervestIT. West 44; BW —Kennemerland 6—2; KRCentrum 2—6; DuvelshoekTelescoon 62. D-klasse: DWO II—ADO II 0—8; ADO I— DWO I 80; CentrumTelescoop 26; BW H. West 7—1. E-klassc: Kennemerland—BW 2—6; Kam pervest—ADO I 0—8; Oosten—ADO II 5—3; H. West—KR 6—2. ADVERTENTIE Ja, maar van MOLEMDIJK'S KAPSAIONS Santpoorterplein 1 - Tel, 19706 - Haarlem Een hele tijd waren ze bezig met het dominospel. Ze hadden er erg veel plezier in en het ging best. Nu eens won de een, dan weer de ander, en dan begonnen ze weer een nieuw spelletje. Ja, Pilon had dat maar aardig uitgedachtnu vonden ze het tenminste niet erg meer, dat het regende. Op zo'n manier kun je binnen óók prettig bezig zijn. Toen er weer een spelletje uit was, vond Pilon het tijd worden om eerst eens 'n lekker kopje chocola klaar te maken. En terwijl hij daarmee bezig was, wees Bunkie opeens naar buiten. „Kijk eenshet is droog, jongens; de zon schijnt alweer!" Ja, warempel, hij had gelijk. Daar hadden ze niet eens op gelet, zo waren ze verdiept in het domineren geweest. „Mooi!", zei Pilon, toen hij voor ieder een kop chocolade neerzette. „Dan kunnen we weer naar buiten, als jullie je kopje leeg hebt. Je moet zoveel mogelijk van de bui tenlucht genieten, zolang het zomer is!" Eigenlijk was het wel weer jammer, om uit te scheiden met het dominospel. Dat vonden ze toch ook wel leuk. „Nou, er komt nog wel weer tijd om te domineren", zei Pilon. „We kunnen vanavond wel weer 'n paar spelletjes maken, voor je naar bed gaat. Kom, ik steek nog even een verse pijp op en dan gaan we maar eens een wandelingetje maken. ...De lucht is weer schoon, zie je wel?" Daar hadden ze ook wel weer zin in. Pilon stopte zijn pijp en stak die aan. „Ziezo, dat is klaar", zei hij. „Nou, ik ben zo verWie gaat er mee?" 29) Eli deed plotseling een snelle stap voor waarts en voor iemand zich realiseerde wat er gebeurde, had het meisje de hoofd doek van Martha Jutte gegrepen. Zij rukte de doek weg van het hoofd. Martha Jutte sprong op. Het was te laat. In haar hand hield Eli de hoofddoek en een grijze pruik. En inplaats van een oude, kindse vrouw stond daar een jongeman, die vol ontzetting om zich heen keek. Toen deed hij een uit val in de richting van het open raam, doch inspecteur Tak was hem voor. Met een kreet van dierlijke woede plofte de jonge man neer op de vloer, over het uitgestoken been van de inspecteur. En Tak sprong als een panter op hem. ELFDE HOOFDSTUK Het grijze licht van de naderende och tend viel door het raam van het kantoortje achter de boekwinkel. Het was een merk waardig gezelschap, dat die kleine ruimte bevolkte: Inspecteur Tak zat in een lage schommelstoel, die Joris eens bij een ver jaardag van. Eli cadeau had gekregen. Hij had zijn lange benen gemakkelijk uitge strekt en rookte peinzend een enorme sigaar. Joris zat aan zijn bureau en Eli zat er boven op. Kees en Sjakie zaten broeder lijk naast elkaar op een paar omgekeerde kisten. „De morgen breekt aan," zei Tak. „Ik kan niet zeggen dat we een rustige nacht achter de rug hebben. Maar interessant was hij zeker." Hij blies een dichte rook wolk uit en keerde zich naar Eli: „Jonge dame," zei hij ernstig, „ik vermoed dat u plannen hebt om met de heer Helleboom in het huwelijk te treden. Wel, ik raad u dat ten sterkste af. Ik bied u een betrek king met goede vooruitzichten bij de po litie aan. Assistente van inspecteur Tak, speciaal belast met het ontmaskeren van gauwdieven door het ontdekken, respectie velijk afrukken van hun vermommingen. Accoord?" Eli lachte. Het was een onbezorgde, vro lijke lach, die men niet zou verwachten van een meisje dat zojuist getuige was ge weest van de arrestatie van een langge- zochte misdadigerOf liever, mede werkster bij de ontknoping van een mis daad, die de politie wekenlang voor raad selen had gesteld. „Ik trouw toch maar liever," zei ze. Tak haalde de schouders op. „Ik weet niet of deze Victor, alias „Martha" Jutte, er in geslaagd zou zijn weg te komen uit de ziekenauto, als u hem niet had ontmas kerd voor hij werd weggebracht, maar ik weet toch zeker dat de verzekeringsmaat schappij, die moest opdraaien voor de ge stolen duiten van de Nationale, zich niet onbetuigd zal laten bij uw huwelijk," zei hij. „In ieder geval kunnen we blij zijn dat ze de poet terug krijgen. Eén kans op duizend! Toen we de lege brandkast von den, was ik ervan overtuigd dat we naar dat geld konden fluiten. En die leperd had de hele som bij zich! Hij had er blijkbaar op gerekend dat hij in de auto de kans zou krijgen om zijn vrouwenkleren uit te doen en hij zou er vervolgens waarschijnlijk uit- gespronken zijn. Die lieve Victor is wat men in de onderwereldtaal een aas noemt. Gevaarlijke kerel!" „Ik zag het aan zijn handen,zei Eli. „Ik maak altijd een soort studie van iemands handen. Ik herken mannenhanden altijd meteen. En vooral een bepaalde soort man nenhanden. Hij heeft van die gespierde, lenige handen met lange dunne vingers. Hij moet erg sterk zijn." „Dat wil ik geloven," mompelde Joris, die langs zijn nek wreef. „Hij had me lelijk te pakken daarboven. Als dat fluitje niet ge gaan wasTjonge, ik heb me nooit zo dicht bij mijn dood gevoeld." „We hadden een prachtig plannetje op gesteld," zei Tak dromerig. „Inval, na om singeling. Mannetjes in de tuinmet medewerking van de bankdirectie. Manne tjes op het dak, idem. Er kon niemand uit, dat was zeker, maar wist ik veel dat er al een stelletje in zat? Toen we de gezochte niet vonden, meende ik dat het spelletje verloren was. Ik wist bijna zeker, dat Mar tha's zoon in het huis verborgen moest zijn. We kregen uit Sydney bericht dat de brief, die hij zogenaamd naar zijn moeder stuur de, gefingeerd moest zijn. Dat was voor mij het bewijs dat hij hier ergens verborgen zat. Hij moet maandenlang aan de voorbe reiding van het inbraakplan gewerkt hebben." „Dat nooit iemand op het idee gekomen is, dat Johanna Jutte in feite Martha Jutte was," peinsde Joris. „We zeiden altijd juf frouw Jutte tegen haar, maar op een of andere manier wist ik bijna zeker dat ze Johanna heette. Achteraf beschouwd kon ik het eigenlijk niet eens weten." „Zo was het met mij ook," zei Tak. „Ik weet niet of iemand mij verteld heeft dat zij Johanna was maar ik heb het in ieder geval voetstoots aangenomen. Dat is altijd gevaarlijk, vooral voor een politie man. Enfin, alweer wat geleerd." „Dus Johanna Jutte is al uit het huis vertrokken toen de oude heer Tiele stierf, als ik het goed begrijp," zei Eli. „Daarna is Victor bij zijn moeder komen wonen zon der dat iemand het wist, en heeft zich voor gedaan als Johanna, die haar zwakzinnige zuster verzorgde. Mhar ze was helemaal niet zwakzinnig." „Neen," zei Tak, „alleen wat zonderling, en ze stond volledig onder de slechte in vloed van haar zoon, die ze aanbad. Hij kon haar tot alles drijven, zoals trouwens bewezen is. De nare geschiedenis met haar verloofde, die dcor haar vader vermoord werd, heeft haar wel een psychische schok gegeven, maar ze werd er enkel eenzelvig In samenwerking met de Koninklijke Roei en Zeilvereniging „Het Spaarne" is de Haar lemse Smalfilm Liga de afgelopen zomer begonnen met de vervaardiging van een pro paganda-film voor de roeisport. In het bij zonder de heren Meyer, Benevente en Van Buren, allen leden van de Haarlemse Smal film Liga. hebben dit film-technisch moei lijke onderwerp met veel enthousiasme aangepakt. Het reeds klaar gekomen deel van de film werd gisterenavond in het clubgebouw van „Het Spaarne" voor leden en genodigden vertoond. Voordat de film in zijn geheel ge reed is zullen er nog enkele jaren over heen gaan. De roeifilm geeft tal van aardige beelden van Het Spaarne, zowel in als buiten de boten, hij geeft voorts een indruk van het peil, waarop het damesraceroeien in ons land staat en geeft tenslotte flitsen uit onderlinge en nationale wedstrijden op „De Bosbaan". Gezien de grote belangstelling, zal het programma van gisterenavond hedenavond worden herhaald. Hoofdklasse. Dames: SagittaDES 21. District West A le klas heren: UnitasAHC 76 2e klas A heren: Aalsmeer 2Sport Ver eent 186. 2e klas B heren: VriendschapAPGS 103; IJmondRapiditas 614; HOCAdel borsten 12—7. Afdeling Haarlem le klas dames: RapiditasIJmond 2 74; Concordia 2HOC 16. 2e klas dames: HOC 2Rapiditas 2 12. le klas heren: Concordia 2—Rapiditas 2 5—3. Het woord spinnekop betekent niet: de kop van een spin, zoals kalfskop de kop van een kalf is. Het is de samenvoeging van twee woorden die hetzelfde bete kenen: spin en kop. Een spin is natuur lijk een dier dat spint, zoals een vlieg een dier is dat vliegt en een hommel een dier dat hommelt (gonst, bromt). In het Middelnederlands noemde men een spin: coppe, een woord dat in het Vlaams als Kobbe nog gebruikelijk is. De verklaring van dit woord is heel eenvoudig: het dier ziet er uit of het alleen bestaat uit een kop met poten, In de Rivièra-hal zijn Maandagavond wed. strijden voor profs gehouden tussen Neder landse en Belgische boksers. De uitslagen luiden: Bantamgewicht: H. v. d. Zee (Ned.) wint door interventie van de scheidsrechter in de vijfde ronde van CHarles v. d. Ville (B.). Zwaargewicht: H. de Voogd (Ned.) w. p. van Ted Jack in zes ronden. Middengewicht: Leen Jansen (Ned.) wint van Armand van Cappelle (B.) door k.o. in de eerste ronde. Weltergewicht: Frits van Kempen (Ned.) w. o. p. van Kid Louis (B.). ADVERTENTIE De Algemene Rekenkamer heeft aan de Tweede Kamer verslag uitgebracht over de controle van het beheer van het Wel vaartsfonds Suriname over 1947, 1948 en 1949. Het Welvaartsfonds Suriname is inge steld bij de wet van 1 Augustus 1947. Het heeft ten doel de ontwikkeling der economische welvaartsbronnen en de ver betering der sociale omstandigheden in Suriname. Bij die wet heeft het rijk zich bereid verklaard aan dat fonds bijdragen tot een totaal van f 40 millioen te ver strekken. Als verklaring van de omstandigheid, dat pas thans, ongeveer vijf jaren nadat de Wet Welvaartsfonds Suriname in wer king is getreden, voor de eerste keer ver slag wordt uitgebracht, merkt de Reken kamer op, dat de nieuwe instelling op ad ministratief en comptabel gebied een tijd perk van kinderziekten heeft moeten doormaken. Het heeft tot Juni 1950 geduurd voor dat min of meer geregeld gelden uit Ne derland voor het fonds werden overge maakt. Het gevolg was, dat uit de kas van Suriname belangrijke voorschotten aan het fonds moesten worden gedaan, welke opliepen tot meer dan 1 millioen Surinaamse guldens. De verstrekking van gelden uit Nederland bleef ook gedurende het gehele jaar 1950 ten achter bij de werkelijke behoefte. Pas in Januari 1951 kwam een bevredigende regeling tot stand. Ook gaf het tot moeilijkheden aanlei ding, dat er verschil bestaat in de waar deverhouding tussen de Nederlandse en de Surinaamse valuta. De betekenis van de hulp, welke Nederland aan het fonds heeft toegezegd, is tengevolge van de de valuatie van de Nederlandse valuta aan merkelijk geringer geworden, aldus de Rekenkamer. Groesbeek bij Nijmegen, is Maandag middag in opschudding gebracht door een aantal wilde zwijnen, dat op klaarlichte dag door de dorpsstraten en de tuinen rende. Zij kwamen uit het Reichswald naar het dorpscentrum, waar zij door de politie en de dorpsbewoners werden ach tervolgd. Bij een gezin, waar de echtelieden in de keuken zaten, kwam een zwijn dooi de achterdeur naar binnen, waarna het na een speurtocht door het achterhuis weer verdween. De zwijnen zijn tenslotte de bos sen ingejaagd. Men vermoedt dat de zwij nen door honger gedreven naar het dorp zijn gekomen. ADVERTENTIE Ronnie en Donnie Galyon, de Siamese tweeling van Dayton (Ohio) worden ge knipt aan de vooravond van hun verjaar dag. Hun vader houdt hen stevig vast, terwijl de kapper zijn werk verricht. Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell, dat kort geleden met overweldi gend succes in de Haarlemse Schouwburg de openbare première van een nieuw pro gramma gaf, zal gedurende December 1952 en Januari 1953 een grote tournée door ons land maken. Er worden ook voorstellingen gegeven in Brussel, Gent, Antwerpen en andere Belgische steden. Uit de Opregte Haarlemsche Couiant van 3 November 1852 HELLEVOETSLUIS. Eene ver- schrikkelijke ramp heeft in deze ge meente plaats gegrepen. Toep zich een schip op 't Haringvliet in nood bevond, lieten de wakkere varensgezellen zich niet vergeefs roepen. Zonder eenige aar zeling en met in de waagschaalstelling van het eigen leven begaven zich negen zeelieden in eene sloep naar de plaats des on-geluks. Zij zijn van die plaats niet teruggekeerd, maar overweldigd ge worden door eenen uitschietenden wind, gepaard met eene hemelhooge zee, waar door zij allen hun graf in de golven vonden, nalatende acht weduwen en zes- en-twintig halve weezen. Dit is de groot ste ram:p die bij mensichenheugenis Hel lew et sluis in zulk een gering o ogenblik getroffen heeft. en somber door, niet echt zwakzinnig. Trouwens, dat verhaal over de zwakzinnig heid van haar zuster is van haar zelf af komstig. Ze heeft mijn medelijden voor „Martha" opgewekt, zodat ik het arme mens niet heb lastig gevallen. Had ik het maar gedaan!" „Maar hoe kregen die Victor en zijn moeder die zware brandkast uit de bank in hun huis?" vroeg Kees. „Heel gemakkelijk. Dat wil zeggen, zon der al te veel moeite. Het zwaarste werk was, de cocosmat er onder te krijgen. Daar hebben ze een koevoet voor gebruikt. Toen de kast eenmaal op de mat stond, ging het slepen over de gladde vloer tamelijk ge makkelijk. Bij de deuropening hebben ze het touw van de takel, die boven in de gevel van het Jutte-huis zit alle huizen hier hebben er een aan de achterkant vastgemaakt aan de kast. En daarna zijn ze gaan takelenDe kast heeft natuur lijk een reuze-slinger gemaakt toen ze los kwam van de grond en meteen hebben ze het touw gevierd, zodat het gevaarte op of over het lage muurtje terecht kwam. Toen konden ze de kast eenvoudig omhoog takelen en ergens boven in een van de ka mers verbergen." „Ik kan niet geloven dat die kerel dat alleen met de hulp van een vrouw gedaan heeft gekregen," zei Sjakie. „Ik moet zeg gen dat ik heel wat presteer op het gebied van sjouwerswerk, maar dit zou me te grijs zijn." Inspecteur Tak dacht na. Toen zei hij; „Het is ook maar een theorie. Ik verwacht dat er wel een stel medeplichtigen te voor schijn zal komen, als we met het verhoor van onze vrind Victor klaar zijn. Er moe ten kerels geweest zijn die hem geholpen hebben bij de verhuizing, bijvoorbeeld. En die de klok met de zuurstofcylinder en het snij-apparaat hebben binnengesmokkeld, waarmee de kast is opengebrand. Maar dat komt wel. De hoofdzaak is dat we weten hoe de vork in de steel ?it. Nu zijn alle ver velende verdenkingen tegen wie ook van de baan. Daar zal de heer Helleboom in de eerste plaats wel blij om zijn." „En of," zei Eli. Joris zat haar peinzend aan te kijken „Ik ben benieuwd," zei hij, „wat je vader zal zeggen. Weet je, ik voel me reusachtig opgelucht, maar het zit me nog steeds dwars dat ik me zo ploertig ge dragen heb. En...." „Ploertig? Hoe kom je er bij? Ik was reuze trots op je. Ik vond je een bewonde renswaardige man op dat moment," zei Eli hartelijk. „En vader zal heus wel meeval len. Alleen ik begin ongerust te worden. Weet je, ze hebben er geen flauw idee van waar ik zit. Ik ben nota bene de hele nacht al op stap!" De heer Kamerlingh zou helemaal niet meegevallen zijn, wanneer Eli hem op dat moment had gezien. Hij ijsbeerde namelijk rond in een donkerrode kamerjas, op blote voeten en met een gezicht als een donder wolk. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6