Zij kregen kleine meerderheid in Huis en Senaat Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eisenhowers persoonlijkheid bracht een doorbraak teweeg Nieuwe Joegoslavische grondwet aangekondigd Karei de Jong overleden Volledige zege der Republikeinen Het woord is aan Afgevaardigde op congres veroorzaakt tumult Twee schepen gestrand bij de Nederlandse kust Kernplan wederopbouw Zandvoort werd goedgekeurd Directe gevolgen: minder belasting voor de Amerikanen, zwaardere lasten voor Europa Republikeins bewind zal verandering teweegbrengen Korea Amerikaanse zendelingen vermoord op Nieuw Guinea Benoemingen hoge officieren in W.-Duitse contingenten Dulles opvolger van Ache son? Laatste stand Toezicht UNO op Duitse betalingen aan Israel? Tulpenbollen voor kerkhof in New York Reacties op Amerika's aardverschuiving99 Kledinguitvoer bijna het dubbele van de invoer „Faustus" uit Panama en „Bakir" uit Istanboel Betuwse pinda's 67e JAARGANG No 102 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad Z 9 6 e JAARGANG No 262 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WOENSDAG is te Haarlem de musicus Karei de Jong, gedurende lange jaren de kundige eerste muziekrecensent aan ons blad, een man van grote en veelzijdige be gaafdheid en kennis, overleden. Hij werd 77 jaar oud. Wij herdenken hem met respect en met bijzondere erkentelijkheid voor-de toewijding, waarmee hij zijn af- beid aan onze kunstrubriek heeft verricht. Het is pas ruim vijf jaar geleden dat hij daarvan afscheid nam. Gedurende de be zettingstijd trad ook voor hem een lang durige pauze in zijn journalistieke arbeid in. Maar na de bevrijding verzochten wij hem, die toen al zeventig was maar nog steeds gezond en vol energie, voorlopig zijn taak te hervatten en hij vervulde haar nog twee jaar met onverflauwde belangstelling. In 1925 was hij ermee begonnen; geduren de ruim achttien jaar hebben onze lezers vrijwel dagelijks de met zijn naam onder tekende bijdragen in Haarlems Dagblad gevonden. Wij richten ons niet alleen tot ouderen als wij over hem schrijven; allen die belangstelling voor muziek hebben en de twintig voorbij zijn zullen zich Karei de Jong herinneren. En daarbij de voor treffelijke stijl waarin hij, die ook met de pen bijzonder begaafd was, zijn bijdragen schreef. Ook met de pen. In de eerste plaats was hij musicus. Toch was zijn loopbaan in een gans ander beroep begonnen. Karei de Jong, in 1875 te Middelburg geboren, liep daar het gymnasium af en ofschoon ,in zijn jeugd zijn belangstelling voor muziek al zo groot was, dat hij een jaar na zijn eindexamen ook de piano-diplorha's van Toonkunst behaalde, ging hij te Utrecht biologie studeren' en volbracht die studie. In die tijd trad hij reeds als solist op bij het Utrechts Stedelijk Orkest. Hij werd leraar in Natuurlijke Historie aan de H.B.S. en het Gymnasium te Sneek, maar toen hij twee jaar later onder Mengel berg in het Amsterdamse Concertgebouw Brahms' tweede pianoconcert had gespeeld, leidde dit optreden tot zijn afscheid van het Middelbaar Onderwijs. Dat was in 1901. Hij nam zijn ontslag om zijn verder leven geheel aan de muziek te wijden. Te Berlijn zette hij zijn studie als pianist voort onder de leiding van een groot kunstenaar: Ferruccio Busoni. Daarna vestigde hij zich te Amsterdam, waar hij leraar aan het Conservatorium en de Muziekschool van Toonkunst werd. Later werd hij ook leraar aan de Haarlemse Muziekschool van Toon kunst en in 1917 vestigde hij zich in Haar lem. In de loop der jaren trad hij met ver schillende orkesten en in vele steden als solist op en gaf menig recital. Het is pas tweeënhalf jaar geleden dat hij op een ere-concert door de H.O.V. naar aanleiding van zijn 75ste verjaardag, het publiek in de Haarlemse Concertzaal verbaasde door met volkomen technische beheersing het pianoconcert in a van Schumann voor te dragen. Als een jonge man. Het was dat werk waarmee hij een halve eeuw eerder, toen hij nog Utrechts student was, bij het U.S.O. onder leiding van Wouter Hutschen- ruyter als concertpianist had gedebuteerd. Het moet hem wel genoegen hebben ge daan dat over zijn spel na vijftig jaar, dat Jos. de Klerk in ons blad „feilloos zeker" noemde, onze recensent o.a. ook schreef: „Het vergt heel wat om vooral het laatste deel het klare en jeugdig-brillante karak ter te verlenen, dat het zo fris en gezond doet blijven. En juist daarmee heeft de jubilerende solist zijn mooiste troef uitge speeld". Ook als muziek-paedagoog heeft de Jong grote arbeid in zijn leven volbracht. Hoe dankbaar zijn talrijke leerlingen hem zijn voor hetgeen hij hun gegeven heeft is vaak gebleken. En wij, die deze musicus zo lang van nabij gekend hebben, denken dan nog met bewondering terug aan zijn belezeh- heid in de muzieklitteratuur en aan zijn ongelofelijk muzikaal geheugen, dat in zijn levensavond geen sporen van verzwakking toonde. Een leven van grote toewijding aan zijn gezin en aan zijn kunst, een leven ook van intense arbeid is met het overlijden van Karei de Jong afgesloten. Hij is vredig heengegaan. R. P. Eisenhower en zijn vrouw Mamie tonen beide trots en blij de „Daily News", die de verkiezing van Eisenhower aankon digt. De foto werd genomen in het Com modore Hötel in New York, waar de Republikeinen de uitslagen afwachtten. (Foto hieronder) T a i n e De duivel alleen kent het aantal branden, dat de assurantie heeft veroorzaakt. (Thomas Graindorge) De overwinning der Amerikaanse Republikeinen is volledig. Niet alleen heeft Eisenhower met zesmillioen stemmen meer het presidentschap ver overd, doch ook de beide Kamers, Huis van Afgevaardigden en Senaat, zijn in meerderheid Republikeins geworden. Tevens zijn een aantal gou verneurs der democratische partij verdrongen door republikeinen. De zege is groter dan de algemene verwachtingen deden veronderstellen. Van de 96 zetels in de Senaat een zeer belangrijk lichaam, vooral ten aanzien van de buitenlandse politiek zijn er 49 republikeins, tegen 47 democra tisch. Voordien was de verhouding juist andersom. Het Huis van Afge vaardigden telt nu tenminste 218 republikeinse zetels, tegen 200 vóór de verkiezingen. Dit is het aantal dat nodig is voor de meerderheid. De demo craten hadden er voor de verkiezingen 230, thans zullen zijn niet verder komen dan ongeveer 210. De republikeinen hebben weliswaar niet een zo grote meerderheid als de democraten hadden, doch aangezien er nog 11 zetels te verdelen zijn, stijgen zij misschien nog tot boven de 220. De republikeinse regering zal in Januari aanstaande het bestuur van de Verenigde Staten op zich nemen voor de volgende vier jaren. Volgens de politieke corres pondent van Reuter in New York kan men op grond van zeer betrouwbare po litieke verklaringen en bekende inzichten verwachten dat president Eisenhower de belastingen zal verlagen, een versnel ling van de herbewapening van West- Europa zal eisen, een einde zal maken aan de schenkingen aan de bondgenoten, de uit gaven voor militaire en andere hulp aan het buitenland zal verminderen en de mi litaire druk op de communisten in Korea zal vergroten om tot een wapenstilstand te komen. Men verwacht dat een der eerste daden van de nieuwe republikeinse regering zal bestaan uit een verlaging der belastingen en het versnellen van de Europese herbe wapening. Daar reeds wordt gewerkt aan de opstelling van de Amerikaanse begro ting voor het belastingjaar 1953/1954, is overleg tussen Trumans bewind en Eisen hower en zijn medewerkers noodzakelijk. Eisenhower zal daarvoor republikeinse medewerkers aanwijzen. Voor Korea wordt verwacht: öf sterkere militaire druk, om de communisten te be wegen een wapenstilstand te sluiten, öf stabilisatie van het front, waarbij Zuid- Koreaanse troepen de Amerikaanse een heden zouden vervangen. Aan dit vraagstuk is gedurende de ver kiezingsveldtochten veel aandacht ge schonken. Eisenhower heeft als zijn mening te kennen gegeven dat de Zuid-Koreanen een veel groter aandeel aan de strijd zou den kunnen hebben. Hij heeft ook beloofd zelf naar Korea te zullen gaan, om zich een oordeel over de toestand te vormen. Men verwacht dat de generaal nog vóór twintig Januari, de datum waarop hij als president zal worden geïnstalleerd, Korea zal bezoeken. President Truman heeft generaal Eisen hower het gebruik van zijn vliegtuig „In dependence" aangeboden voor een vlucht naar Korea. De generaal heeft president Truman Zo zullen velen zich Karei de Jong blijven herinneren. Nabij Maopeas op Nieuw Guinea zijn de resten aangetroffen vain de Amerikaanse zendelingen Erikson en Tritt, die sinds enige tijd werden vermist. Zij bleken vermoord te zijn, Zij behoorden tot Evangelical Alliance Mission, die haar hoofdkwartier in Chicago heeft. Beide zendelingen ondernamen, buiten medeweten van de autoriteiten, een tocht door een streek die nog niet onder recht streeks bestuur is gebracht. In een slagerij in Waalwijk stak een vijfjarig vriendje van het zoontje van. de slager zijn rechterhand in een draaiende vlegsmolen, waardoor de hand werd afge sneden. Theodor Bhmk, de West-Duitse commis saris voor defensie-aangelegenheden, heeft Woensdag verklaard, dat in de toekomstige West-Duitse contingenten voor het Euro pese leger zonder goedkeuring van het West-Duitse kabinet geen benoemingen tot kolonel of hogere functie zullen geschieden. De regering zou in deze aangelegenheid worden bijgestaan door een speciale com missie van 12 tot 15 leden, bestaande uit oud-militairen en vooraanstaande burgers „wier persoonlijke reputatie vlekkeloos is Krachtens het E.V.G.-verdrag geschiedt de benoeming van hoge officieren door de Europese defensiecommissarissen en de nationale autoriteiten. laten weten, dat hij voor zijn reis naar Korea gebruik zal maken van een militair vliegtuig en zo spoedig mogelijk het tijd stip van zijn vertrek aan de minister van Defensie zal mededelen. John Foster Dulles wordt door velen gedoodverfd als de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Hij heeft Woensdag gezegd, dat de overwinning van Eisen hower „een mandaat is om een betere buitenlandse politiek te kiezen". In dit verband merkte Dulles op, dat de repu blikeinse partij nimmer het beleid heeft bestreden waaraan een werkelijke samen werking tussen de democratische en de republikeinse partij ten grondslag lag. „In andere opzichten kan er een doeltreffender beleid zijn. Alle bevriende volken in de wereld, aldus Dulles, kunnen zich verheu gen in de zekerheid, dat onze volgende president een man zal zijn van de vrede, met een vooruitziende blik, bekwaam en begrijpend. Deze eigenschappen zullen ons buitenlands beleid vorm geven". Volgens de laatste uitslagen van. de Amerikaanse presidentsverkiezingen is de stand: Eisenhower 31.875.451 stemmen Stevenson 25.fJ68.925 Dit zijn de uitslagen van 135.519 der 146.351 kiesdistricten. BONN (Reuter). De West-Duitse re gering heeft Woensdag de in Bonn vertoe vende delegatie van de Arabische Liga medegedeeld, dat zij een zekere vorm van toezicht der V.N. op de West-Duitse her stelleveranties aan Israel zal aanvaarden, aldus is van gewoonlijk betrouwbare zijde te Bonn verklaard. Het West-Duitse voor stel was een compromis. De Arabische de legatie was van mening, dat West-Duit.s- land de leveranties niet aan Israel doch aan de V.N. diende te doen. De V.N. zou den voor de verdeling moeten zorgdragen. De eerste reactie van de Arabische de legatie op het voorstel der West-Duitse regering zou er een van teleurstelling ge weest zijn. De vereniging van Nederlandse Tulpen kwekers heeft tweeduizend tulpenbollen ten geschenke gegeven aan de 150 jaar oude New Yorkse kerk „St. Mark's Church-in-the-Bowerie", waar het stof felijk overschot van de laatste Nederland se gouverneur van New York, Peter Stuy- vesant, begraven ligt. De bollen zullen Zaterdag worden ge plant op het kerkhof, waar de graven van Stuyvesant en zijn nakomelingen liggen. Eisenhower's overweldigende overwin ning in de Amerikaanse presidentsverkie zingen heeft opzien gebaard in 's wérelds hoofdsteden. De reacties wisselden af tui sen verheugenis en enige bezorgdheid over een mogelijke invloed van de republikeinse rechtervleugel op de Amerikaanse buiten landse politiek. De officiële woordvoerders der regerin gen lieten zich in algemene zin waarderend uit over Eisenhower's rol in de tweede wereldoorlog en daarna. Amerikaanse waarnemers zijn van me ning dat Eisenhower's persoonlijkheid in feite de oorzaak is van de zeer sterke ver schuiving in de uitspraak der kiezers. Eisenhower's standpunt week sterk af van dat der vakverenigingsleiders, die hun leden dan ook eenstemmig aanrieden op Stevenson te stemmen. Zijn beloften aan de boeren gingen die, door de democraten gedaan, niet te boven en zij waren slechts in overeenstemming met hetgeen vorige regeringen voor de landbouwers hadden gedaan. Eisenhower's inzichten ten aanzien van het vraagstuk van de burgerrechten der negers zijn voor de conservatieven in de Zuidelijke Amerikaanse staten nauwe lijks meer aanvaardbaar dan die van Ste venson. Doch niettemin staat het vast dat grote aantallen kiesgerechtigden uit al deze groepen op de generaal hebben gestemd. Men beschouwt het als Eisenhower's grootste politieke prestatie dat hij er in geslaagd is de liberale en conservatieve groepen der republikeinen en de nationa listisch en internationalistisch ingestelde vleugels van hun partij verenigd te doen oprukken en dat hij er in is geslaagd te voorkomen dat het isolationisme tot een strijdvraag in de verkiezingsveldtochten werd. Bekend is, dat generaal Eisenhower een verbitterde tegenstander is van de isolatio nistische vleugel der republikeinse partij. Men verwacht dan ook dat hij de hoofd lijnen van de buitenlandse politiek der re- gering-Truman zal blijven volgen. Het lid van het politieke bureau van de Joego-SIavische communistische partij Mosje Pijade heeft Woensdag het Joego slavische communistische partijcongres medegedeeld, dat voor het eind van het jaar een nieuwe grondwet aan de nationale vergadering zal worden voorgelegd. Pijade zette uiteen, dat het staatsbestuur zou worden geleid door functionarissen, die verantwoordelijk zijn aan het presidium van de nationale vergadering. Het ontwerp van de nieuwe grondwet voorziet in een nationale vergadering bestaande uit een fe derale raad en een raad van producenten. De leden van de federale raad zullen ge kozen worden op basis van een afgevaar digde op 50.000 personen. De raad van producenten zal gekozen worden door ar beiders en personeel van economische on dernemingen, de handel, de vakverenigin gen en boeren, die zijn aangesloten bij coöperaties. Hetzelfde twee-kamerstelsel zal gelden voor de nationale vergaderin gen van de verschillende Joego-slavische republieken. ZAGREB, (Reuter) Woensdag heeft zich een incident voorgedaan tijdens de zitting van het zesde congres van de Joego slavische communistische partij. De secre taris-generaal van de Joegoslavische re gering Djurich uitte heftige beschuldi gingen aan het adres van Petar Stambulic, een vooraanstaand lid van de Joegosla vische communistische partij en premier van Servië. Djurich zeide dat Stambulic zijn vrouw van hem „weggenomen" had. De beschuldiging van Dj urich veroorzaakte onmiddellijk een tumult. Hij werd terstond de zaal uitgeleid. Kort na het incident nam maarschalk Tito het woord. Hij verklaarde dat de Cominform achter de uifval van Djurich school en constateerde, dat er onder de aanwezigen geen ideologische noch poli tieke onenigheid bestond. Het incident was een bewijs te meer, aldus Tito, dat men waakzaam diende te zijn. Het incident was een „miserabele provocatie", die de reputatie van het congres en de partij niet in gevaar had kunnen brengen. Het congres heeft zich daarop uitge sproken voor verwijdering van Djurich uit hei congres. In één opzicht stemmen alle Duitse reac ties op de verkiezing van Eisenhower over een: De waardering van zijn Europese er varing. Alle politici in Bonn, die zich over hei resultaat der verkiezingen uitlieten, hebben de verwachting of de hoop uitge sproken, dat die ervaring de nauwe samen werking tussen de Verenigde Staten en de landen van West-Europa ten goede zal komen. Dat Bondskanselier Adenauer zeer ingenomen zou zijn met een verkiezing van Eisenhower stond al wel bij voorbaat vast. Adenauer heeft zelfs herhaalde malen zon der veel omwegen verklaard, dat hij Eisen hower de geschikte man vond om in de huidige omstandigheden de leiding in han den te nemen. De Franse minister-president, Antoine Pinay, heeft Woensdagavond tegenover een verslaggever uiting gegeven aan Frankrijks voldoening over de boodschao, die reneraal Eisenhower het onmiddellijk na zijn ver kiezing tot president heeft gezonden. „De boodschap van generaal Eisenhower heeft diepe indruk gemaakt op Frankrijk en ik wens als zijn tolk op te treden om uiting te geven aan de diepgevoelde dank van onze natie voor zijn hartelijke woor den." De beurs Na de overwinning van Eisenhower ging er over de New Yorkse effectenbeurs een golf van enthousiasme, die zich weerspie gelde in koersstijgingen van twee doller of meer per aandeel en een voortdurend vaste stemming van de markt. Nog voor het re sultaat bekendgemaakt werd, begon deze ontwikkeling zich reeds af te tekenen, daar men hoopte, dat Eisenhower zou winnen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wil geen commentaar geven op de verkiezing van Eisenhower. Een woord voerder zei, dat er in het geheel geen ver klaring over zal worden uitgegeven. In 1950 en 1951 is de import van kleding ten gevolge van de liberalisaties en het conflict in Korea opgelopen tot ongekende hoogte. De eerste acht maanden van dit jaar brachten een terugkeer tot de verhou dingen van vóór 1950. In 1951 werd nog voor ruim 67 millioen gulden aan kleding uit geweven stof in ons land ingevoerd. Over 1952 zal dit naar alle waarschijnlijk heid nauwelijks een bedrag van 35 millioen gulden zijn. In de eerste acht maanden van dit jaar werd uit België voor bijna ƒ11 millioen aan kleding geïmporteerd en voor een be drag van bijna 25 millioen aan kleding naar onze Benelux-partner uitgevoerd. Totaal werd in de eerste acht maanden van dit jaar voor ruim 23 millioen aan kleding (behalve tricot) ingevoerd en voor ruim 45 millioen geëxporteerd. De export van kleding naar Indonesië is dit jaar voor het eerst sinds de bevrijding sterk gedaald, die naar Nieuw Guinea en de Nederlandse Antillen is echter van een belangrijke om vang. Zeer belangrijk is ook de steeds toe nemende export van Nederlandse kleding, in het bijzonder van mantels én mantel- costuums, naar de Verenigde Staten. De nemarken is eveneens een afzetmarkt van betekenis voor de Nederlandse kleding industrie. In 1950 en 1951 werd de Nederlandse kledingmai-kt overstroomd met Belgische producten. In 1951 ging ongeveer 37 pro cent van de Nederlandse kledingexport naar België, dit jaar 55 procent. Bij de invoer valt een tegengestelde ontwikke ling waar te nemen: in 1951 kwam om streeks 55 procent van de totale Neder landse kledinginvoer uit België, in 1952 is dit tot ongeveer 48 procent gedaald. Vanmorgen vroeg is in de felle Noord westerstorm op twee plaatsen langs de Nederlandse kustlijn een schip gestrand. Het 6379 ton metende Panamese s.s. „Faus tus", dat met kolen op weg was naar Rot terdam, raakte vast op enkele honderden meters van de Noorderpicr van Hoek van Holland en het 4902 ton metende Turkse s.s. „Bakir" uit Istanbul strandde bij Ameland. De reddingboot „President Jan Leis" voer uit Hoek van Holland uit naar de „Faus tus", waarvan de radio defect was geraakt. De zestig opvarenden achtten geen onmid dellijk' gevaar aanwezig en slechts de tweede stuurman liet zich even naar de wal brengen om een aantal telegrammen te verzenden. De sleepboot „Blankenburg" kon de „Faustus" door de hoge zee niet benaderen en zou hedenmiddag om half zes een bergingspoging ondernemen. Hedenmorgen verergerde de toestand van het schip plotseling, toen zware grondzeeën de luiken hadden geforceerd. De machine kamer stroomde vol en de opvarenden wil den het schip verlaten. Op de „Jan Leis", die nog altijd in de nabijheid was, werden maatregelen genomen om tot de redding over te gaan. Inmiddels is bericht, dat de bemanning van de Faustus van gedachte is veranderd en aan boord wenst te blijven. Turks schip Het Turkse schip „Bakir", is ongeveer op 53.33 N.B. en 06.04 W.L. ten Oosten van Ameland aan de grond gevaren. De stuur inrichting is defect. De Duitse sleepboot „Seefalke" van Borkum voer te hulp. Ook de Nedei-landse sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling is ter assistentie uitgevaren. Ook de reddingboot „Insulinde" uit Oostmahorn voer uit. Het s.s. „Bakir" is in 1921 gebouwd en behoort aan de Turkse rederij „Denizcilik Bankasi T.A.O." te Istanbul. De „Bakir" is dicht onder de Noordwal van Schiermonnikoog, tussen paal 8 en 9, gestrand. De op het gegeven noodsein uit gevaren reddingboot „Insulinde" ligt langszij. De bemannning wenst aan boord te blijven. Enkele sleepboten bevinden zich eveneens in de nabijheid. Dezer dagen is de goedkeuring afgeko men van de ministers van Financiën en van Wederopbouw en Volkshuisvesting op het onlangs door het gemeentebestuur in gediende zogenaamde kernplan. Met deze goedkeuring zijn dus de vele pogingen van het gemeentebestuur om het plan in de thans geldende vorm goedgekeurd te krij gen, niet onbeloond gebleven. De financiering, die thans van toepas sing zal zijn op de bebouwing binnen de grenzen van dit plan, maakt voornamelijk de herbouw mogelijk van verwoeste be drijfspanden, die van te grote omvang waren om voor de normale financiering in aanmerking te worden gebracht. Nu het rijk een financiële tegemoetko ming verleent in de bouwkosten mag worden verwacht, dat zich spoedig gega digden ook niet-gedupeerden voor de realisering van diverse onderdelen van het plan zullen aanmelden. Het kernplan omvat onder meer de bouw van een hötel-restaurant aan de Boulevard Paulus Loot, hoek Thorbecke- straat; een flatgebouw aan de Seinpost- weg, hoek Thorbeckestraateen groot theater vóór het in aanbouw zijnde bad- hótel-Bouwes; een boxengarage aan de Burgemeester Engelbertsstraat, waarvan de plannen gereed zijn, alsmede de bouw van het Zuidelijk gedeelte van het zoge naamde vermaakcentrum aan de Boule vard de Favauge. Met de bouw van het hötel-café-restau- rant op de hoek Strandweg-Boulevard de Favauge dat ook tot het kernplan be hoort wordt reeds eerstdaags een aan vang gemaakt. Het betreft hier het hotel plan van de heer W. Kelder uit Bussum (bouwer van alle flatgebouwen). De plan nen voor het genoemde hotel zijn reeds al le gereed en men wil dit gebouw het ko mende zomerseizoen reeds voor het pu bliek geopend hebben. In het Betuwse dorp Angeren is de tuin der P. Kersten er in geslaagd pinda's te kweken die niet onderdoen voor het tro pische product. In Maart van dit jaar werd een aantal ongebrande pinda's in een ver warmde kas gepoot. Twee maanden later werd één der plantjes overgebracht naar een niet verwarmde kas. Dezer dagen wer den er 35 pinda's van deze plant gerooid. Men is van plan de proefnemingen volgend voorjaar op groter schaal voort te zetten. '50COOOCOOC)OC'OCOOOOOOOOOCX**VXXXXDOOOOOOOOCOOOOCCiCOOC>0( OPNIEUW TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan regen en later ook enkele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Tijdelijk krachtige tot harde en langs de kust wellicht stormachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. 7 November Zon op 7.46 uur. onder 17.01 uur. Maan op 21.16 uur. onder 13.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 7 November Hoog water: 6.57 en 19.16 uur. Laag water: 2.30 en 14.47 uur. s

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1