Vmens^^EENf,j^NEUS Gemeente Reiniging drie kwart eeuw D. Lindeboom exposeert in Den Haag Bond Heemschut wenst gemeentelijke monumentenverordening in Haarlem De Twee Zusters Snuif en wrijf ■Clowntje Riek KALENDERS 1953 Boekhandel VEKO Muziekavond van de K.N.T.V. 4 Geslaagde propaganda- avond van VAR A-af deling Composities voor clavecimbel Ruim overzicht van zijn tekenwerk Velsens millioenendans Wijkcomité „Oud-Schoten" Voetbal Haarlems elftal tegen team uit Kennemerland Vraagstuk reeds in studie Voor de kinderen Volleyball Die Raeckse won van Velox: 3-1 Schaken Het candidatentournooï voor dames in Moskou Sport in 't kort FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het was Woensdag feest voor de leden van het personeel van de Gemeentelijke Reinigingsdienst te Haarlem. Het vijfenzeventigjarig bestaan werd gevierd met de aanbieding van een mozaïek aan het gemeentebestuur, een défilé van het rollend materiaal, een receptie en een feestavond. Voorts was in restaurant „Dreefzicht", waar de feestelijkheden werden gehouden, een kleine tentoonstelling ingericht, waarbij de bezoeker een indruk kreeg van de geschiedenis van het bedrijf. De heer E. W. Goedhart, oud-inspecteur van het bedrijf, haalde herinneringen op uit zijn loopbaan. Onder hen die gelukwensen aanboden waren de heren Van Noppen, oud-directeur van de Reiniging te Amsterdam, jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, enkele leden van de gemeenteraad en hoofden van tak ken van dienst. Feestelijke bijeenkomst 's Morgens merkte de burgerij iets van het feest, doordat de vuilnisauto's met de driekleur waren getooid. Défilé Des middags werd een stoet gevormd van het rollend materiaal van de dienst. Omstreeks 3 uur arriveerde die optocht, be staande uit ongeveer vijftig auto's en fiet sen bij „Dreefzicht", waar burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, de wethouders D. J. A. Geluk, A. J. M. Angenent en W. F. Happé, de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, oud-burgemeester de heer C. Maar schalk, het défilé gadesloegen. In de stoet reden vuilniswagens, auto's die de beer putten legen, de rioolzuig-auto, de zand- strooier, de tractor-sneeuwploeg, de sproei en spoelauto en veeg-auto's mee. Daarna volgden vierentwintig veegfietsen met carrier. Een vuilniskar van 75 jaar geleden ging aan de stoet vooraf. Aanbieding mozaïek De heer M. Renne, directeur van het be drijf, trad tevens als voorzitter van de feestcommissie op. In een toespraak tot het gemeentebestuur zeide hij, dat toen in het begin van dit jaar het jubileum van het bedrijf besproken werd, de gedachte ge opperd werd het gemeentebestuur een ge schenk aan te bieden. De keuze is gevallen op een mozaïek, waarop de geschiedenis van het bedrijf uitgebeeld wordt. De mo zaïek is van opalineglas en is vervaardigd door de glazenier Chr. Bennik. Burgemeester mr. Cremers aanvaardde het geschenk namens het gemeentebestuur. Het zal een plaats krijgen in het gebouw aan de Oudeweg. De spreker zag in de aan bieding een blijk van verbondenheid tussen het personeel en de burgerij, die gerepre senteerd wordt door het gemeentebestuur. Het houden van een défilé achtte de burge meester een goede gedachte, omdat de bur gerij een indruk krijgt van de reiniging. Zij weet eigenlijk te weinig af van die nuttige dienst en hoort er ook róinder van dan vroeger, toen de vuilnisman met ratel en bel door de straten trok. De reiniging be wijst de burgerij uitstekende diensten. Zij is er op uit de hygiëne te bevorderen en efficiënt en modern te zijn. Daarom is de burgerij trots op de dienst. De heer W. Ybema, directeur van de Gemeentereiniging te Amsterdam, bood als vice-voorzitter van de Vereniging van di recteuren van gemeentereinigingen een vaas van Venetiaans glas met bloemen aan. In zijn toespraak bracht de heer Ybema in herinnering, dat er in Haarlem een veel zijdig bedrijf is, waar ook veel gedaan wordt voor het personeel. Dit is alleen mo gelijk als er uitnemende krachten aan het hoofd staan en als het gemeentebestuur deze in de gelegenheid stelt het bedrijf te ontwikkelen. De heer Ybema sprak de wens uit, dat Haarlem een vooraan staande plaats op reinigingsgebied zal blij ven innemen. De leden van het personeel en hun dames kwamen des avonds in een feestelijke bij eenkomst sajnen. Daarbij bleek, dat er onder het personeel krachten waren, die veel tot het succes van de avond bij droegen. Gevormd waren het zangkoor „Ons Genoegen" en de Boerenkapel „De Hooibroeiers", die veel bijval oogstten. Het overige deel van het programma werd ver zorgd door Cees de Lange (humorist), Ton- ny Bakkenes (accordeonist), Langini (ma nipulator), de Wama's en The Dutch Rol ling Stars. Met een bal werd het feest ge sloten. Gisteravond heeft de afdeling Heemstede van de Vereniging van Arbeiders Radio Amateurs een propaganda-feestavond ge geven in het Minerva-theater in Heem stede die zeer geslaagd kan worden ge noemd. Voorzitter W. van Doorn opende het programma met een geestdriftig woord, waarna het beproefde ensemble „Accor- deola" onder leiding van Jan Gorissen met zang van de populaire Max van Praag er binnen enkele ogenblikken de goede stem ming in had. Ook het optreden van de cabaretière Tini Visser oogstte veel succes, evenals de voordrachtskunstenaar Jan Lemaire, die een voortreffelijke uitbeelding gaf van een aapjeskoetsier. Het propagandistisch woord werd ge sproken door de secretaris van de Vara, de heer J. W. Rengelink, die erop wees dat het met het oog op de komende radio- wet noodzakelijk is dat de organisatie zo sterk mogelijk is, opdat ook het democra- tisch-socialistisch getuigenis in de aether kan blijven klinken. In de pauze deed Pelle Mug nog een beroep op de aanwezigen om ervoor te zor gen dat de A.J.C. zo spoedig mogelijk een eigen dak boven het hoofd krijgt. De Haarlemse afdeling van de K. N. T. V. (Koninklijke Nederlandse Toonkun stenaars Vereniging) gaf gisteravond in de Toonkunst-Muziekschool aan de Nieu we Gracht een concert dat in meer dan één opzicht belangwekkend was. Het programma was afgestemd op het ge bruik van het clavecimbel, dat bespeeld werd door Betsy Nederkoorn. Dat wil echter niet zeggen dat het beperkt bleef tot muziek uit de pruikentijd en zelfs nog vroeger (Sweelinck, Schiitz, Jan van Eyk), want er waren ook moderne composities voor het oude, nu weer in ere herstelde instrument voorzien, namelijk van Bob van Marken en van Albert de Klerk, bei den leden van de K.N.T.V. Van de eerste „Tre pezzi per elavecembalo", muziek die in hoofdzaak met het karakter van het instrument strookt, een paar maal echter met dikke en al te schrille samenklan ken daarvan afwijkend; van de tweede een reeks Variaties op het Valeriuslied „Sijt nu verblijf', waarin deze klip om zeild is door een consequente contrapun- tiek. Ik kreeg de indruk dat het werk van Bob van Marken, ofschoon met inzicht voor het clavecimbel geschreven, beter tot zijn recht zou komen op de piano, terwijl liet stuk van Albert de Klerk, dat oor spronkelijk voor piano gedacht is, in zijn gemoderniseerde Sweelinck-stijl, beter voor clavecymbel of voor orgel geschikt is. De creatie van beide nieuwe composities was in ieder geval een interessant expe riment. Bets Nederkoorn vertolkte tevens de prachtige Chromatische Fantasie van Sweelinck en de beide reeksen kleine pre ludes van Bach, studiemateriaal van voornaam artistiek gehalte, dat men nu eens voortreffelijk kon horen klinken. Met de variaties voor blokfluit en cla vecimbel van Jan van Eyk over „Onder de linde groene" bleef men in de buurt van Sweelinck. Joke Koeijers die deze leuke muziek zeer vlot en muzikaal op een sopraanfluit speelde, deelde aan het publiek mee dat Van Eyk beiaardier van de Dom te Utrecht was op een armoedig salaris, doch dat hij enige bijverdienste verwierf met dergelijke soort muziek voor het publiek te laten horen op de begane grond aan de voet van de toren, namelijk op het kerkhof. Afwisselend op sopraan- en altfluit vertolkte Joke Koeijers verder enige korte stukjes van Telemann en Handel en bereikte vooral een mooi re sultaat met een Sonate van Pepusch. De sopraan Kitty Nederkoorn zong een paar mooie geestelijke concerten van Schiitz, raakte uitstekend op dreef met aria's van Handel en Joh. Chr. Bach en leverde tezamen met haar begeleidende zuster een verrassende prestatie met de ycrtolking van de aria van de nachtegaal uit „Hyppolyte et Aricie" van Rameau. Dit brillante stuk van de geniale Franse eomponist maakte een buitengewoon ef fect: om de geacheveerde zangtechniek, om het raak beeldend en vlotte claveeim- belspel en - niet het minst - om de fraaie muziek zelve. Wij kennen Rameau veel te weinig. Het wanbegrip van zijn tijdgeno ten heeft zijn opgang tegen gehouden. En nu blijkt het dat hij een der groten ge weest is. Om de niet te onderschatten hoedanig heden van paedagogische aard mag het van belang geacht worden dat dit concert op 19 dezer herhaald zal worden voor de leerlingen van de Toonkunst-Muziek school. JOS. DE KLERK In de stoet van de gemfeentereiniging reden ook de vele veegfietsen van het bedrijf mee. De Velsense „investeringscommissie", die zich geruime tijd met het rangschikken naar urgentie van de grootste openbare werken der toekomst in Velsen heeft bezig gehouden, is met haar omvangrijk werk gereedgekomen. De objecten zijn verdeeld in negen klassen en wellicht wordt hier een evengroot getal jaren mee bedoeld. In totaal zal dit investeringsplan van de gemeente rond 135.500.000,vergen, waarvan slechts vier millioen ten laste van het Rijk gebracht kan worden. De eerste urgentieklasse vraagt alleen al rond 29.000.000.waarvan drie millioen uit getrokken zal moeten worden voor de bouw van een nieuw raadhuis op het plein 1945 en verder is ƒ41/2 millioen gedacht voor een nieuw ziekenhuis aan de Rijnstraat te IJmuiden. De Slachthal, waarvoor een slachthuiscommissie onlangs naar Engeland is geweest, vraagt 900.000.en de nieuw- geprojecteerde begraafplaats aan de Duin en Kruidbergerweg zal 720.000.van de overheidskassen vergen, plus een ton voor een aula. Een nieuw gebouw voor het waterleidingbedrijf wordt geschat op 330.000.en voor een nieuwe „gemeen- tewerf" van de Reinigings- en ontsmet- tingsdienst aan de Amsterdamseweg zal 450.000.moeten komen. De industrie- loodsen in IJmuiden komen op 520.000. Het wijkcomité „Oud-Schoten" houdt Vrijdagavond 7 November w.eer van 20 tot 21 uur spreekuur in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat. Op Vrijdag 21 November komt het co mité in openbare vergadering bijeen. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken... een winkel in de buurt, de geuren uit uw keuken en al die andere luchtjes kunnen uw avond lelijk vergallen. Houdt uw woning fris en verzorgd door Air-Wick met het wonder baarlijke natuurproduct chlorophyï. 752 ADV BIKTEN'! Ib Uw verkoudheid van neus. keel of borst met Op Donderdag dertien November wordt op het Haarlem-terrein des avonds om acht uur, een lichtwedstrijd gespeeld tussen een ver tegenwoordigend Haarlems elftal en een Kennemer elftal. De stamenstelling der ploegen is: Haarlems Elftal: doel: v. d. Berg (EDO); achter: Van Rheenen (RCH), Odenthal (Haarlem); midden: Karpes (EDO), Vos (RCH), v. d. Brink (RCH); voor: Koster (RCH), Jacob (Haarlem), De Voogd (Haar lem), Mul (EDO), Hein Winter (HFC). Kennemer. Elftal: doel: Wilkes (Kenne- mers); achter Schoon (VSV), Venus (Storm vogels); midden: Westers (Stormvogels), Spaans. (VSV), Stijger (VSV); voor: Snoeks Jr., Luppens, Angenent, De Boer (allen Stormvogels) en De Graaf (VSV). De tekeningen van D. Lindeboom, die uitdrukking geven aan gestalten en for maties uit het onderbewustzijn van de kunstenaar opgekomen, mogen geacht worden aan het tentoonstelling-bezoekend publiek van Haarlem bekend te zijn. Een ruim overzicht van zijn tekenwerk, zoals hij dit thans bij de Kunstzaal Plaats in Den Haag vertoont, mochten wij in Haar lem echter nog niet zien. Uit belangstel ling voor Lindebooms fantasieën ben ik z'n tweede expositie in deze stad (de eer ste werd gehouden in de kunstzaal Lier- nur) gaan bezoeken. Immers, de nieuws gierigheid om na te gaan hoe Lindeboom zich in zijn bijzondere genre zal ontwik kelen, moet ieder, die deze bijzonderheid opmerkte, prikkelen. Om dan direct een winst te signaleren: Lindeboom geeft in z'n laatste werken blijk in een eenvoudiger compositorisch ver band zijn ideeën te willen en kunnen op dienen. Er is een grotere soberheid in kleur en er is niet meer de onontwarbare veel heid van motieven van voorheen. Deze concentratie, die Lindeboom er toe bracht zijn wel steeds bizarre verbeelding in een enkelvoudiger, veelal vignetvormige om trek te sluiten, betekent een wezenlijk voordeel. Ook voor diegenen, die de sfeer van verderf en bijna ziekelijke zelfontle ding niet ligt, is er in de tekeningen in deze geconcentreerde vorm 'n element van schoonheid te onderkennen. Deze ziens wijze raakt het probleem van vorm en inhoud en tussen deze begrippen bestaat en bestond bij Lindeboom geen discrepan tie. Het verschil tussen de vroegere teke ningen en de laatste is, dat de dosering thans matiger en daardoor treffender is. Het gezichtsveld van Lindeboom blijft echter, ondanks het fantastische zijner verbeelding, beperkt. Als hij een met witte wolken oversehemerd berglandschap te kent en dit „eindstorm" noemt, moet men dit verstaan als de imaginaire storm, die een gedroomd zieleland schap bedreigt. Dat de angsten en benauwenissen, die Linde boom individueel verschrikken, relatie hebben met de universele angsten, die aan onze eeuw worden toegeschreven, geloof ik niet. De tekenaar slaagt er, mocht hij dit al willen, wat ik sterk betwijfel, niet in een echo van dit bestaande pessimisme bij de beschouwer op te roepen. Als figuur blijft hij hierdoor een curiosum. Zijn droomwereld biedt geen heul voor ander mans pijnen. Heel zijn werfld verkeert in een staat van verwelking en ontbinding. Daarenbo ven lijkt de koesterende en zorgvuldige manier, waarop hij zijn figuren ten tonele voert, er op te duiden dat een zekere be haagzucht om in dit macabere milieu te verkeren hem niet vreemd is. Verbittering en opstand zal men er tevergeefs in zoe ken. Een grenzeloos pessimisme, dat deze sinistere geesteswereld als onontkoombaar aanvaardt, moet de houding van deze Haarlemse tekenaar hebben bepaald. De tentoonstelling blijft geopend tot 13 November. OTTO B. DE KAT. Verontrustende berichten in de pers bedoeld zy'n de oorspronkelijke plannen voor de bouw van een nieuw magazün voor de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen hebben het bestuur van de Bond Heemschut een onderzoek doen instellen naar de gemeentelijke verordeningen die betrekking hebben op Haarlems stads- schoon. Daarbij heeft het twee lacunes opgespoord: het ontbreken van een gemeentelijke monumentenverordening ter aanvulling op de onvolledige voorlopige rijkslijst en het ontbreken van een regeling voor de be bouwde kom, waartoe de Woningwet de mogelijkheid biedt. De Bond heeft er bij het College van B. en W. op aangedrongen de totstandkoming van de ontbrekende verordening en rege ling te bevorderen. Het bestuur schreef onder meer: De tijdelijke wet Monumentenzorg be schermt de percelen, geplaatst op de voor lopige monumentenlijst. Deze lijst nu is uiterst onvolledig, laat enerzijds een aantal panden onvermeld welke van kunsthistorische betekenis zijn, doch daarnaast ook een zeer groot aantal oude percelen, welke van eminent belang zijn voor de vorm, de schaal en het karak- Pilon maakte het touw los, waarmee de boot vastlag, pakte de riemen en begon te roeien. En daar gingen ze het meer op. De jongens vonden het heerlijk. Pilon trok aan de riemen; één.twee.één. tweeEn de boot dobberde verder het land af, het meer op. „Fijn, hè?", zei Bunkie tevreden. De anderen genoten ook. Het is altijd leuk, varen. Daar houden jongens van. Ze keken opgeruimd rond, terwijl Pilon de boot steeds maar verder trok. Bunkie leunde over de rand en liet zijn arm in het water hangen, gekker fris is dat", zei hij. „Pas maar op, Bunkie, dat je niet over de rand duikelt!", waarschuwde Rick. „Of dat een snoek niet in je hand bijt!"'zei Oepoetie. „Haha", lachte Bunkie, „die lust me niet!" Er vlogen allerlei vogels over het water; ze zagen enkele eenden, die met klapperende vleugels laag over de golfjes vlogen. ,,Het is hier altijd zo stil; hier komt bijna niemand", zei Pilon. „Daarom zijn de dieren niet zo schuw. Het is hier mooi, hè?" Nou, dat vonden de jongens ook. Wat hun betreft, kon dat roeitochtje nog wel een hele tijd voortduren. Ze hadden het best naar hun zin daar in de boot. ter van het stadsbeeld. Onderzoekingen door deskundigen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in verschillende ste den verricht hebben aangetoond dat de lacunes in de voorlopige monumentenlijst ontstellend groot zijn. Het is gebleken, dat een gemeentelijke monumentenverordening, waarover zeer veel Nederlandse gemeenten beschikken, een uitnemend wapen is, ter verdediging van de fraaie oude gedeelten van de stads kernen. Bij een dergelijke verordening behoort een door Burgemeester en Wethouders vastgestelde lijst van percelen welke be schermd zijn. Bebouwde kom Over het tweede punt schreef de Bond Heemschut: De sfeer van oude steden wordt niet alleen bepaald door de fraaie in het stads beeld passende bebouwing; doch evenzeer door bebouwing welke sterk uit de toon valt. Wij denken hier aan warenhuizen, con- fectie-magazijnen, garages en dergelijke, welke zich meestal nestelen op plaatsen waar dit noch uit oogpunt van stadsschoon, noch uit een oogpunt van verkeer wense lijk is. Voorts wijst de Bond op de vestiging van bedrijven, verkrotting van straten en stegen. Nu schept artikel 43 van de Woningwet de mogelijkheid te komen tot een regeling voor de bebouwde kom, die verschillende aantrekkelijke eigenschappen bezit. Niet alleen opent deze verordening de mogelijkheid saneringen uit te voeren, maar tevens om bepalingen op te stellen ten aanzien van vorm, afmetingen en be stemming der bebouwing. Zelfs is het mo gelijk vrij stringente eisen aan het uiterlijk van gebouwen te stellen, welke verder gaan dan de „welstandsbepaling", die in Haarlem in 1920 van kracht werd. Moeilijke materie Ten stadhuize deelde men ons mede, dat de wensen van de Bond Heemschut niet alleen begrepen worden, maar ook een gun stig onthaal vinden. Maar het betreft hier een zeer moeilijke materie omdat het maken van een veror dening geen enkele zin heeft wanneer men de middelen niet heeft om de bepalingen daarvan uit te voeren. In dit geval zijn dat financiële middelen. Wanneer immers particuliere bezitters van oude gebouwen niet bij machte zijn deze behoorlijk te onderhouden of in hun oor spronkelijke toestand te bewaren (dus er geen winkel of werkplaats van te maken) dan kan de gemeente in zo'n geval alleen ingrijpen wanneer zij zelf de kosten op zich neemt. Intussen kan ter geruststelling van allen die het wel menen met de stad en haar schoonheid gezegd worden dat het vraag stuk reeds geruime tijd in studie is, zodat in de toekomst zeker regelend zal kunnen worden opgetreden. Er zijn Woensdagavond in de volleybal competitie enige aantrekkelijke wedstrijden gespeeld. In de eerste klasse dames speelde Die Raeckse tegen Velox. Het was een goede strijd van beide teams. De tussenstanden wa ren 13—15, 15—12, 15—11 en 15—6. Repiditas kon tegen PWN een gemakke lijke overwinning behalen (40).Tussenstan den: 15—9, 15—3, 17—15 en 15—7. Het eerste team van PSVH won van het tweede met 40. In de eerste klasse heren won I-IVS in een aardige wedstrijd van CIOS. De eerste twee games waren voor HVS (1510) (15—13), Toen kwam CIOS wat opzetten en won zo waar de derde game met 915. Er zat toen nog een gelijkspel in maar de toekomstige sportleiders lieten de kampioenen weer in hun spel terugkomen en het was verkeken. Het werd 156. Die Raeckse won van OSS en zoals de tus senstanden laten zien in een zeer spannende strijd: 16—14, 20—18 en 15—12. Zowel in af deling 2 A als in 2 B moest een beslissing vallen voor de voorlopige bezetting van de bovenste plaats. Het pas gedegradeerde Ve lox won in 2 A van de spelers van het Merine Hospitaal met 31, waardoor ze nu beide twee verliespunten hebben. In 2 B hield HBC de kop door een gelijk spel tegen PWN (2—2). De uitslagen luidden: Dames, 1ste klasse: Die RaeckseVelox 3—1; Rap.—PWN 4—0; PSVH—PSVH 2 4—0. Dames, 3de klasse A: Die Raeckse 3HBC 2 2—2; PSVH 3—HBC 3 4—0; Velox 3—GIOS 22. Heren, 1ste klasse: HVS—CIOS 3—1; Die RaeckseOSS 30. Heren, 2de klasse A: HVS 3—VCR 2 0—4 Rap.—PSCB 1—3; Velox—MSO 3—1. Heren, 2de klasse B: CIOS 3HVS 4 22; HBC—PWN 2—2; BGVBoru 3—1. Heren, 3de klasse A: Brandweer 3—Stam pers 13. Heren, 3de klasse B: Die Raeckse 2—Rap. 4 13; Ramplaan 2HBC 3 31; Leonidas— Sportief 31. Het programma voor 12 November luidt: Dames, 1ste klasse: VCRPWN; VCK OSS; Rap.Velox. Dames, 3de klasse A: LeonidasBGV 2; Velox 3—HBC 2; PSVH 3—GIOS. Heren, 1ste klasse: BrandweerVCK; HVS 2—CIOS. Heren, 2de klasse A: Brandweer 2—OVRA; CIOS 2—VCR 2; HVS 3—Rap. Heren, 2d^ klasse B: BGVPWN; Velox 2 -HVS 4; PSVH 2—Rap. Heren, 3de klasse A: HBC 2Rap. 3. Heren, 3de klasse B: Spaarnestad 2—Sant poort; Die Raeckse 2—GIOS; Rap. 4Ramp laan 2. In het candidatentournooi voor het wereld kampioenschap schaken voor dames werden, enkele afgebroken partijen uitgespeeld. De resultaten waren: Olga Bubtsova (Rus land)—Eileen Tranmer (G. B.) 1—0; Olga Ignatyeva (Rusl.)— Salomea Reischer (Oos tenrijk) 10; Mary Bayne (V. S.)Rowena Bruce (G. B.) 01; Jozsa Langos (Hongarije) Elizaveta Bykova (Rusl.) Salomea Reischer (Oostenrijk)—Mary Bayne (V. S.) U; May Karff (V. S.)—Nina Hruskova- Belska (Tsjecho Slow.) 10; Olga Rubtsova (Rusl.)Olga Ignatyeva (Rusl.) 10; Maria Berea de Montero (Argentinië)—Eileen Tranmer (G. B.) V; Wegens ziekte van Valentina Belova kon de partij uit de negende ronde tussen haar en onze landgenote Fenny Heemskerk nog niet worden gespeeld. Ook de partij Eileen TranmerSalomea Reischer is nog niet uit gespeeld. SCHOTLAND SPEELT GELIJK TEGEN NOORD-IERLAND. De voetbalwedstrijd SchotlandNoord-Ierland, gespeeld in Hamp den Park, is geëindigd in een gelijk spel: één—één. De rust was ingegaan met blanke stand. ADVERTENTIE voor Uw vrienden overzee moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. Zijlstraat 98 Teiefoon 11706 31) Martha Jutte haatte de wereld van het moment af, waarop haar geluk voor haar voeten in stukken viel. Zij haatte alles en iedereen, behalve haar zoon. Als hij dacht dat er iets gebeuren moest welnu, waar om zou het dan niet worden gedaan? Waar om moest een man als die Helleboom suc ces in het leven hebben en met een meisje van stand trouwen, terwijl haar jongen in de wereld moest rondscharrelen zonder enige hoop op een goede toekomst? Laat die Helleboom de gevangenis indraaien, laat zijn huwelijk mislukken, wat kan mij dat schelen? Als mijn jongen denkt dat het hem lukken zal met geld van anderen een nieuw bestaan te vinden, waarom zou ik hem dan niet helpen? Laat de wereld be drogen worden, zoals het leven mij bedro gen heeft als mijn jongen maar gelukkig wordt. In deze waan van sombere afkeer en af godische bezetenheid zag Martha Jutte de dingen niet duidelijk en zuiver meer. Zij zag alleen haar eigen kommervolle, armoe dige bestaan en het moeilijke, vreugde loze leven van haar zoon. Goed en kwaad hadden voor haar de scherpe omlijningen verloren zij' vloeiden in haar geschokte geest ineen tot een wazig beeld van betrek kelijke begrippen, waaruit steeds weer het wezen van haar enig bezit, haar zoon, op rees om alles te overschaduwen. Victor Jutte had de misdaad leren ken nen in de donkere buurten van Brussel en Marseille. Hij had zijn afschuw voor de duisternis van de boevenbuurten na een korte tweestrijd afgelegd als een nutteloze, fraaie kledij en zich gehuld in het gemak kelijke, nuttige pak van de gewetenloos heid. Zijn scherp verstand had hij op de misdaad geslepen. En zijn ingenieus brein had hij geoefend op het enige vraagstuk, dat voor hem en zijn kornuiten van belang bleef: ho'e is de straf te ontlopen? Zo was het fantastische plan ontstaan. De détails ervan waren stuk voor stuk in zijn gedachten geslopen, als de hoofdstuk ken van een roman. En tenslotte klopte alles tot in de kleinste bijzonderheden. Toen zijn tante, Johanna Jutte, voorgoed het huis verliet waar zij met haar zuster jarenlang de huishouding van de heer Tiele had verzorgd, was dat geen toeval geweest, dat wonderwel te pas kwam. Het was een gevolg van de weloverwogen campagne, die Victor gevoerd had om zijn plaats in huis vrij te krijgen. De hooglopende ruzies tussen de twee zusters, die aan het vertrek van Johanna vooraf gingen, had hij wel bewust uitgelokt door zijn brieven. En toen zij verdwenen was, kon hij beginnen met het eerste deel van zijn plan: de bui tenwereld wennen aan het idee, dat een van de twee zusters in volkomen afzonde ring leefde in dat stille sombere huis, en dat de andere haar liefderijk verzorgde. De namenkwestie verwaarloosde hij. De zus ters hadden geen intieme kennissen. Wie zou ooit op het idee komen dat Johanna eigenlijk Martha heette? Toen kwam de dag, waarop die Helle boom op verhuizen aandrong. Nu moest snel gehandeld worden. Het plan was klaar de handlangers wachtten op een sein om hun aandeel te komen leveren. Zij waren vertrouwde kornuiten. Hun hulp zou ruim worden betaald, en ze zouden voor altijd zwijgen als het graf. Enkele dagen voor de grote datum bracht een van hen de klok, waarin de zuurstof- cylinder en het snij-apparaat verborgen zaten, binnen. Niemand zou enige argwaan koesteren om een klok! Victor had geen enkel risico genomen. Hij had met een soort van misdadig kunstenaarschap alle détails verzorgd. „Goed idee was dat, van die klok," zei Tak waarderend. „Zou ik nooit op geko men zijn. Zeg es, wie heeft je verteld dat ze daar op de bank een nieuwe brandkast hadden, die nog niet ingemetseld was?" Victor Jutte zweeg en keek naar de grond. „Dat vissen we wel uit," zei Tak opge ruimd. „We moeten trouwens nog heel wat uitvissen. Je medeplichtigen én zo. Komt wel. Vertel nou maar eens verder, hoe je die brandkast in huis gekregen hebt. Met de takel?" De jongeman keek verbaasd op. „Hebt u dat al ontdekt? Ja, met de takel. Ging makkelijk. Als je zo'n ding optrekt van boven af uit een schuine hoek, slingert ie meteen met een reuzezwaai de kant op die je hebben moet. Hij plofte met één slin ger naar de overkant van het muurtje." „Juist," zei Tak. Hij kneep zijn ogen half dicht en ging verder: „Waar heb je dat ding verborgen?" „In de voorkamer. We hadden een oud kabinet vertimmerd, zodat het er mooi omheen paste. U hebt er nog een poos dicht bij in de buurt gezeten." De commissaris lachte kort. Tak voelde de steek onder water, die hij van twee kan ten kreeg, doch hij bleef er manmoedig onder. „Hadden jullie die kast in dat bestel- autootje, toen ik achter je aanzat?" „Was u dat? We waren op alles voorbe reid," zei Victor in jeugdige overmoed. Zijn ogen glinsterden plotseling, alsof het avon tuur hem nóg boeide. De commissaris moest aan zijn eigen zoon denken. Die studeerde en had alle kansen gekregen om een behoorlijk mens te wor den. Deze jongen had er geen enkele ge had. Enfin niet sentimenteel worden. Tak stond op. „Ik neem aan dat je met die snijbrander het ding op je gemak hebt geforceerd, terwijl wij op valse sporen af gingen," zei hij. „Ik moet zeggen dat het knap in elkaar zat. Maar niet knap genoeg, jongelief. Er ontbreekt altijd een hele kleine kleinigheid aan ieder plan, neem dat van mij aan. De misdaad kan nooit vol maakt zijn. Weet je waarom niet?" Victor Jutte keek grimmig naar de man tegenover hem. „Ik zal het je zeggen, jongeman," ver volgde Tak. „Omdat het een misdaad is. Ziezo. Ik heb niets meer te zeggen voor lopig." Hij knoopte zijn jas dicht en liep naar de deur. Commissaris Falkner hief de hand op. „Een ogenblikje, Tak," zei hij. „Ik wilde nog even iemand erbij halen." Hij belde en enkele ogenblikken later trad een ma gere vrouw van middelbare leeftijd bin nen. Zij leek sprekeqd op Martha Jutte, doch zij zag er ouder uit. Ze bleef aarze lend midden in het vertrek staan en keek om zich heen. Toen ontdekte ze Victor en met een kreet van afgrijzen liep ze op hem toe. „Smerige schoft!" beet ze hem toe. „Heb je je zin gekregen? Nu heb je je moeder volledig in het ongeluk geholpen! Je kan tevreden zijn!" Victor werd bleek en keerde zich af. Herkent u deze jongeman?" vroeg com missaris Falkner overbodig. Johanna Jutte staarde hem aan. „Of ik hem herken? Ik ken hem nu pas goed! Hij is hij is de moordenaar van mijn zuster. Ik heb het altijd gevreesd, maar nu weet ik het: hij heeft haar in de dood gejaagd!" (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6