Zo kwam de lichtsnelheid aan het licht Bloemendaal wil kampeerders helpen Zie Boven: Kort en bondig J m Ook Uw ingewanden Zandvoort Lisse Heemstede Santpoort DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Het tentenkamp van „De Zeemeeuwen „Kennemerduinen" mag er geen erkenning van zijn aanspraken uit afleiden „M.S. WILLEM BARENDSZ" Nieuwe woningen van „Eendracht maakt macht" Lezing voor Humanitas Christen Vrouwenbond Voor de stille armen Buurtvereniging „Wilhelmina" Bloembollen in de plantsoenen Ziekenverplegers gediplomeerd Gezellige middag voor ouden van dagen Het Rechthuis in Oud-Schoten Inbraak in school bleek vandalisme Gereformeerde synode •antwoordt op critiek Vijfjarig kind aan de dood ontsnapt J. J. Schoevaert overleden Gouden bruiloft echtpaar S. Rijkes-Andriessen Exploitanten van speelclub voor het hof Sterke drank geschonken in gehuurd verloflokaal Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaart yy B. en W. van Bloemendaal hebben de raad meegedeeld dat zij geen bezwaar hebben om db kampeervereniging „De Zeemeeuwen" alsnog een vergunning voor het Bloe- mendaalse strand te verstrekken, mits de stichting „De Kennemerduinen" van haar kant geen beroep tegenover de gemeente zal doen op de rechten die zU op het onder havige strandgedeelte meent te hebben, zolang de rechter nog geen beslissing over de loop van de Westelijke grens van het nationale park heeft genomen. Wel wijzen B. en W. erop, dat „De Zeemeeuwen" ten hoogste nog enkele jaren op hun tegen woordige plaats kunnen blijven, met het oog op de uitvoering van het uitbreidings plan Bloemendaal aan Zee. Daarom is het College tegen het maken van stenen ge bouwtjes op het kampeerterrein. B. en W. zetten in hun toelichting aan sans préjudice en in afwachting van een de raad een antwoord op het adres van „De Zeemeeuwen" van begin October uiteen dat de moeilijkheden over het kam peerterrein een gevolg zijn van de om standigheid dat „De Kennemerduinen" recht menen te hebben op een gedeelte van het strand, zodat de grens juist door het tentenkamp zou lopen. 4» Geen zekerheid Daarover bestaat intussen geen zeker heid en B. en W. voelen er niet veel voor een vergunning te verlenen waarbij zij niet zouden kunnen aangeven voor welk strandgedeelte die geldt, terwijl zij daarbij tevens het risico zouden lopen door de Stichting te worden aangesproken beschikt te hebben over haar in eigendom toebe horende grond. De kampeervereniging zegt van de Stich ting de verzekering te hebben ontvangen, dat van die kant geen enkel bezwaar zal worden gemaakt tegen het kamperen op haar strandgedeelte. Van een dergelijke verzekering is B. en W. van Bloemendaal niets gebleken. Integendeel, zij hebben uit besprekingen en briefwisseling .veeleer de indruk gekregen, dat de Stichting niet ge negen was zonder enige geldelijke vergoe ding, het tentenkamp ongemoeid te laten. Om alsnog een regeling mogelijk te maken hebben B. en W. de Stichting doen weten, dat zij het zeer zouden betreuren, wanneer het tentenkamp tengevolge van de actie der Stichting zou moeten verdwijnen. Zij hebben de Stichting daarom verzocht te willen medewerken aan een regeling in der minne in die zin, dat de Stichting uit sluitend in het belang van de kampeer vereniging „De Zeemeeuwen" verklaart ADVERTENTIE JAN VAN DER PIGGE SIGAREN naar ZUIDPOOLGEBIED Zelfs in het Zuidpoolgebied worden tijdens de walvisvangst aan boord van „De Willem Barendsz" onze eigen merken sigaren gerookt. Met voldoening hebben wij de opdracht aanvaard, deze sigaren te leveren. Het is voor ons een erkenning, dat de ware roker Jan van der Pigge sigaren prefereert om de uitstekende kwaliteit en de relatief lage prijzen. door de rechter terzake van de eigendoms- grens te geven beslissing tegenover de gemeente geen beroep te zullen doen op de rechten, welke zij op het onderhavige strandgedeelte meent te hebben. B. en W. hebben zich bereid verklaard deze verkla ring te honoreren echter zonder dat daarin een erkenning van de vermeende rechten der Stichting mag worden gezien door betaling aan de Stichting bij wijze van „voorwaardelijke recognitie" van een gulden per jaar. Indien dat voorstel wordt aanvaard be staat er geen aanleiding meer de kampeer vereniging een vergunning te weigeren. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. van Schravendijk Wille, z. ONDERTROUWD: A. Potasse en L. C. van Schelven; T. J. H. Vethaak en G. G. Roode. OVERLEDEN: J. R. Neelissen, 78 j.; W. L. Goedhart, 80 j.; C. Schouten, 57 j.; E. van Rossum du Chattel, 59 j. ADVERTENTIE moeten op tijd ^gewassen worden. Neem eens per week één of twee In de raadsvergadering van 25 Novem ber zal de raad vermoedelijk moeten be slissen over een aanvrage van de woning bouwvereniging „Eendracht maakt macht", om grond beschikbaar te stellen voor de bouw van zestig eengezins woningen. De grootte van elke woning zal plm. 290 m3 bedragen. Of deze woningen in plan Noord dan wel elders in de gemeente Zandvoort zullen verrijzen, kon men ons bij navraag nog niet mededelen. Dit zal afhangen van het voorstel van B. en W. Het bestuur der woningbouwvereniging hoopt nog in het komende voorjaar met de bouw te kun nen aanvangen. In de plaats van mejuffroüw M. Dijkstra, directrice van het centraal bureau „Hu manitas", die bericht van verhindering had gezonden, sprak Woensdagavond in hötel Keur de heer H. J. Beuke, secretaris van de sectie Kinderbescherming van Hu manitas, over het onderwerp: „Wat is de betekenis van het humanisme voor het maatschappelijk werk?" Spreker werd ingeleid door de heer R. de Jong, voorzitter van de afdeling Zand voort van het Humanistisch verbond. De heer Beuke, die maatschappelijk werker is, gaf enkele voorbeelden van on der zijn toezicht geplaatste, reeds op jeug dige leeftijd ontspoorde mensen. Hij bezag de gevallen uit de maatschappelijke socio logische zijde en uit het menselijk en dus volgens hem humanistische standpunt. Spr. stelde daarbij vast, dat de uitkomst van het maatschappelijk werk steeds bewijst, dat achter elke maatschappelijke nood een gees telijke nood schuilt. Hij verdedigde daarbij de stelling, dat men niet moet trachten lichaam en geest, die één geheel vormen, te splitsen. Voogdijkinderen, waarvan Ne derland er momenteel ruim 20.000 telt, verhouding pleegouders en pleegkinderen werden door spreker uitvoerig onder de loupe genomen, waarna hij, wat betreft de zorg voor de bejaarden opmerkte, dat niemand weet, of wij onze ouden van da gen wel zo van dienst zijn met het bouwen van fraaie en grote tehuizen voor bejaar den, zoals er nu óók een in Zandvoort verrijzen zal. Gehechtheid en herinnering spelen in het leven der bejaarden zulk een grote rol, dat zij moeilijk uit hun ver trouwde omgeving zijn los te maken. Wat oud is, laat zich nu eenmaal niet makke lijk overplanten. Aan het slot van zijn betoog merkte spreker op, dat wat de betekenis van het humanisme voor het maatschappelijk werk betreft, hij dit gaarne zou behan delen in een algemene discussie. Hierover kwamen na de pauze enkele vragen aan de orde, waarop spreker be toogde, dat het kenmerk van het humanis me is: verdraagzaamheid. Het humanisme aanvaardt de mens, zoals deze zich aan meldt en niet, zoals deze eigenlijk behoort te zijn. Kerkelijke kringen, aldus spreker, laten de mensen in nood, wanneer deze zich van de kerk afwenden, doch daar tegenover stelt het humanisme als groot ste waarde de daad, niet met de hoop op beloning, hetzij hier of in het hiernamaals, doch uitsluitend gedreven uit medegevoel en liefde voor de mens. De afdeling Zandvoort van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt op Vrijdag 14 November een openbare ver gadering in de nieuwe consistorie der Ne derlandse Hervormde Kerk. De heer P. v. d. Mije, hoofd van de Zandvoortse kust wacht zal een lezing met lichtbeelden houden over „Het reddingswezen langs onze kust". Het comi*é „Stille Armen" schrijft ons: Het is toch wel een bedroevend feit, dat wij in deze tijd van zo gespecialiseerde sociale zorg, nog steeds moeten soreken van „stille armen". Wie zijn die stille ar men? Kunnen zij dan niet door de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken worden geholpen? Dit is nu juist het criterium. Het is een algemeen bekend en erkend feit, dat de sociale zorg voor hulpbehoevenden vooral in de na-oorlogse jaren zeer belangrijk is verbeterd. Dit zal niemand durven ont kennen. Toch is er nog steeds een bepaalde groep hulpbehoevenden, die door veelal buiten hun schuld liggende oorzaken, niet in het arbeidsproces is opgenomen, doch toch nog juist buiten de werkingsfeer van een Gemeentelijke Dienst van Sociale Za ken valt omdat de to*ale gezinsinkomsten ongeveer gelijk liggen met de algemeen geldende steunnormen. Het zijn deze mensen, die een moreel en geestelijk peil trachten op te houden met dikwijls een bewonderenswaardige in spanning, zonder ook maar enige hulp van overheidswege. Hoewel hier gelukkig veel hulp wordt verleend door de verschillende kerken, zijn er niettemin, zoals reeds ge zegd, nog altijd groepen, die deze hulp ontberen. Welnu, het is voor deze mensen, dat wederom een beroep wordt gedaan. Even als vorig jaar heeft zich in Zandvoort een comité gevormd, bestaande uit de heren mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zandvoort, S. Slagveld, wethouder van Sociale Zaken en J. A. B. van Pagée, dat heeft besloten wederom een inzameling te organiseren, teneinde gedurende de win termaanden hier enige verlichting te kun nen brengen. Gaarne -vraagt het comité indien de le zer met dit mooie werk instemt, zijn bij drage te willen geven aan de heer Van Pagée, Brederodestraat 35 of te storten op diens postrekening no. 178723. Onder leiding van de heer M. van Dijk hield de Buurtvereniging „Wilhelmina" in „De Taveerne" een ledenvergadering. De heer Van Dijk kon in zijn openingswoord wel mededelen dat het ledental staoiel is gebleven, doch aangezien er in deze wijk veel bijgebouwd is, had hij toch wel ver wacht, dat het ledental gestegen zou zijn. Voorts noemde hij het een teleurstelling, dat B. en W. geen vergunning hebben ver leend voor het houden van een Lunapark, hetgeen in financieel opzicht voor de ver eniging een schadepost is. Op 26 November zal een feestavond worden gehouden en desmiddags een feest voor de kinderen. De voorzitter richtte een woord van dank tot de scheidende secretaris voor het vele werk door hem verricht. De heren G. B. Rooijakkers en K. J. Smits werden als nieuwe bestuursleden welkom geheten. In de laatste weken zijn in Heemsteedse plantsoenen meer dan tweehonderdduizend bloembollen geplant. Verwacht wordt, dat de plantsoenen in het voorjaar, als de Flora 1953 in het middelpunt der belang stelling staat, een prachtig aanzien zullen hebben. Om dat te bereiken is de mede werking nodig van houders van honden. Verzocht wordt hun honden in de omge ving van de plantsoenen vast te houden. Voorts wordt herinnerd aan een politie verordening, waarbij men verplicht is honden aan de lijn te houden. In het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem zijn op 3, 4 en 5 November voor het diploma ziekenverpleging A, de volgende candidaten geslaagd: Broeder Arnoldus, F. Laan; Broeder Benignus, Alb. v. d. Berg; Broeder Caecilius, P. W. Leemans; Broeder Dositheus, Fr. v. d. Berselaar; Broeder Elias, Th. v. d. Donk; Broeder Eutichianus, G. Pa- ridaen; Broeder Florentius. Th. Verhoeven; Broeder Probus, P. Th. Bakker; Broeder H. J. Kropman; Broeder E. B. M. v. Noorden; Broeder P. Noy en Broeder P. Nuus. In de examencommissie had ook zitting dr. A. P. N. de Groot, inspecteur van de Volksgezondheid. Geen der candidaten werd afgewezen. Op uitnodiging van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers waren gisteren in de zaal van het gebouw „Sint Bavo" te Haar lem 500 ouden van dagen bijeen. Hun werd een gezellige middag bezorgd door het „Heemsteeds Amateurs Gezelschap", de 12-jarige tweeling Leo en Bernhard Trappe uit Bloemendaal, die een piano- vioolduo vormen, en mevrouw Tersmitten van de UW, die als conférencière optrad. Het geheel stond onder regie van de heer J. Schelvis. Er schijnt enig misverstand te zijn ge rezen over de term „uitwonen", zoals die gebruikt werd in de rubriek „Schoonheid van Haarlem" in het nummer van Zater dag. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat daarmee geen enkele onaangenaamheid jegens de bewoner van het „Rechthuis" in Oud-Schoten die voor dit gemeentelijk eigendom al heel wat kosten heeft gemaakt werd bedoeld, doch dat dit woord werd gebruikt ter aanduiding van het normale slijtageproces, dat iedere bewoning tenge volge heeft. Hedenmorgen zijn de gestolen voorwer pen uit de R.K. school aan de Teding van Berkhoutlaan ln Aerdenhout op korte af stand van het gebouw, namelijk in het struikgewas aan de Boekenrodeweg, terug gevonden. Men zal zich herinneren dat verleden v/eek uit de R.K. school in Aerdenhout een radio, een oude koffergramofoon en een koffer met feestkleding waaraan de kinderen lang hadden gewerkt werden ontvreemd. Uit het feit dat de dieven blijkbaar geen prijs hebben gesteld op de weggenomen voorwerpen, zou men kunnen afleiden dat veeleer vandalisme hun drijfveer is ge weest. De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft zich in haar Woensdagavond te Rotterdam gehouden openbare zitting bezig gehouden met het rapport „Herstel Kerkelijke eenheid". De synode deed de uitspraak dat zij, kennis genomen hebben de van de critiek op het beleid van vorige synoden, zoals die onder meer is geuit door een aantal belijdende leden der Gerefor meerde kerk van Den Haag, besluit de uit gesproken critiek op het beleid in zijn ge heel van vorige synoden af te wijzen. Daar bij werd onder meer overwogen dat vorige synoden in haar beleid getoond hebben niet anders te beogen dan de belijdenis der Kerken vast te houden en de vrede der kerken te dienen. In de avondzitting werd voorts aan ouderling C. G. Ottevanger gelegenheid ge geven voor het afleggen van een persoon lijk getuigenis. Deze behoorde een vijftal iaren tot de Gereformeerde Kerken (art. 31 K.O.). Hij gaf uiting aan zijn blijdschap dat hij thans weer met de Gereformeerde Kerken herenigd is. Hij zeide tot het in zicht te zijn gekomen, dat er door de Ge reformeerde synodes niet was gemanoeu vreerd of geknoeid, maar dat er voortdu rend ernstig naar de waarheid is gezocht en naar hereniging is gestreefd. Woensdagmiddag draaide de chauffeur van een vrachtauto achteruit een wegje tussen de Kerklaan en de Van Dalenlaan te Santpoort in, om groentekisten te laden. De vijfjarige N. M. schijnt achter de auto te hebben gespeeld of hij probeerde er achterop te klimmen in ieder geval hoorde de chauffeur tijdens het manoeu vreren een gil, die hem onmiddellijk op de rem deed trappen. Dat heeft het leven van het kind gered, want de kleine lag al tegen het achterwiel van de vrachtauto bekneld. In het ziekenhuis liet de zaak zich aanvankelijk ernstig aanzien, maar bij nadere beschouwing vallen de verwon dingen enigszins mee, zodat er geen le vensgevaar meer te duchten is. Sprekend over de vier heldere manen van Jupi ter beloofden wij u on langs een verhaal over een zeer belangrijke ontdekking. Nu Zondag 2 November ons oog als het ware naar Jupiter werd getrokken door de nabijheid van de pas serende maan (de con junctie heeft dan al plaats gehad, nl. om 15.54 uur) moet dat ver haal maar eens op de proppen komen. Het speelt in 1675 en Ole Romer, een Deens astronoom die te Parijs werkte, speelt er de hoofdrol in. Men had opgemerkt dat de ma nen van Jupiter (d.w.z. de vier heldere die men in die tijd kende) van tijd tot tijd werden ver duisterd, zoals ook onze maan nu en dan eclip seert: zij traden dan in de schaduwkegel van de planeet en werden van aarde af onzichtbaar. Römer nu had een aan tal van die maansver duisteringen vooruit be rekend. Aanvankelijk hielden Jupiters satel lieten zich aan die be rekeningen maar toen er een paar maanden waren verlopen klopten de eclipsen niet meer met de berekeningen en na een half jaar zat er een verschil in van meer dan een kwartier. Een voor een gegeven tijd stip aangekondigde eclips trad pas ruim zestieneneenhalve mi nuut later op.' Diep denkwerk volgde. Het bracht Römer tot de conclusie, dat een tol dat moment algemeen aanvaarde veronderstel ling namelijk dat de snelheid waarmee het licht zich voortplantte oneindig groot zou zijn onjuist was: het licht moest een eindige, zij het zeer grote snelheid bézitten. Eenmaal uitgegaan van deze nieuwe hypothese kon Römer ook het ver schil van zestien minu ten en 36 seconden ver klaren. De verduisterin gen van de manen van Jupiter waren berekend in een tijd dat Jupiter zichtbaar was aan de avondhemel, zoals nu. Op dat ogenblik bevond de aarde zich dus dich ter bij Jupiter dan een half jaar later. Want toen had zij inmiddels een halve baanronde om de zon afgelegd en de afstand aarde-Jupiter was in die zes maanden 300 millioen kilometer langer geworden de middellijn van de aard baan). De lichtstralen, wier verdwijning ons het bericht van de ver duistering van een Jupi- ter-maan meldden had den dus 300 millioen ki lometer méér moeten afleggen; zij hadden over die weg ongeveer 1000 seconden gedaan (16 minuten en 36 se conden 966 secon den) Een eenvoudige deelsom bracht toen uit komst: het licht moest ongeveer 300.000 kilo meter per seconde af leggen. Indertijd ontbraken de instrumenten om die enorme snelheid ook over kleine afstanden zoals op aarde, te me ten. Pas in onze eeuw is dat mogelijk geworden, maar Ole Römer is de man van de grote ont dekking geweest: de snelheid van het licht is eindig. G. v. W. In de ouderdom van 72 jaar is te Haar lem overleden de heer J. J. Schoevaert, die vroeger vele jaren in functie is ge weest bij de Nederlandse Spoorwegen met standplaats Apeldoorn. Daarna heeft hij acht jaar in Indonesië doorgebracht in dienst van de Deli Spoorwegmaatschappij. Na zijn pensionnering vestigde de thans overledene zich in Haarlem en was op sociaal gebied werkzaam. Enige tijd was hij lid van het bestuur van de afdeling Bloemendaal van de Noordhollandse Ver eniging Het Witte Kruis, president-com missaris van de Transportmaatschappij Holland te Amsterdam en tot zijn over lijden voorzitter van de Haarlemse Hulp bank. Het echtpaar S. Rijkes-Andriessen te Heemstede heeft vanmorgen ter gelegen heid van zijn gouden huwelijksfeest reeds grote belangstelling ondervonden. Tien tallen bloemstukken werden afgeleverd en tot de bezoekers behoorde ook de burge meester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die geen enkele gouden bruiloft in zijn gemeente overslaat. Overigens dienen zij die van plan zijn de heer en mevrouw Rijkes geluk te wensen er rekening mee te houden dat de gezond- heisdtoestand van mevrouw te druk be zoek ongewenst maakt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een zaak behandeld tegen de exploitanten van de speelclub „Eureka" te Amsterdam, de 62-jarige E. P. H. V. en de 36-jarige P. T. Beiden waren door de rechtbank tot één maand gevangenisstraf voorwaardelijk veroordeeld. De procureur-generaal achtte bewezen dat zij opzettelijk gelegenheid hadden gegeven tot het beoefenen van hazardspel en daarvan een bedrijf hadden gemaakt. Hij vroeg een zwaardere straf op te leggen dan de rechtbank had gedaan en requireerde tegen beide verdachten een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 2000 boete. Tegen vier croupiers, die door de recht bank waren vrijgesproken, requireerde de procureur-generaal twee weken voorwaar delijk en 50 boete, en tegen drie „tech nische spelleiders" een maand voorwaarde lijk en 1000 boete. Het hof zal op 19 November uitspraak doen. Vrijspraak in proefproces De kantonrechter te Alkmaar heeft uit spraak gedaan in een proefproces, waarbij aan een ambtenaar ten laste was gelegd dat hij de Drankwet had overtreden door in een door hem gehuurde verloflokaliteit sterke drank te schenken aan zijn brui loftsgasten. De kantonrechter sprak de verdachte vrij omdat hij niet bewezen achtte dat het hier een voor het publiek toegankelijke lokaliteit betrof. Topfiguren uit de Nederlandse sportwereld, gaven Woensdagmiddag in het studenten- theater Kriterionte Amsterdam hun handtekeningen aan kopers en koopsters van sportfotozegels ten bate van het gebrekkige kind. Van links naar rechts, enige sport- beroemdheden: Abe LenstraFanny Blankers en Cor Braasem, druk bezig voor het goede doel. HAARLEM, 5 November 1952 ONDERTROUWD: 5 Nov., C. Tibboel en H. Kompier; H. Th. Reuvers en M. H. Hetem; A. H. van Loon en A. A. Masereeuw; .T. J. Ileere en H. J. Kumpe; J. Molenaar en H. M. G. C. de Boer; V. van Heerden en M. M. Hu- bers; W. Brouwer en Chr. A. Schild; W. Zui- dema en M. van der Wijk; J. H. van Hal en A. Kion; G. L. Rijneveld en B. Smit; G. Smit en E. Kok; G. J. Verhoeven en E. M. G. Disco; J. H. Bijster en N. List; P. F. Mosch en E. van Leeuwen; P. J. Freni en J. G. A. Smit. GEHUWD: 5 Nov., E. M. D. Korzelius en M. J. Duijn; A. van Haaster en C. Massop; W. H. de Vos en F. Wijker; C. Verhoek en G. Kuiper; T. Jonker en Th. J. van Steijn; P. M. van Deijck en P. M. Malherbe; G. K Wiersma en M. J. Faber; J. Th. Severijnse en A. Zoethout; W. van Langelaar en IJ I. Wei- tenberg; C. G. M. Miermans en M. J. Elfe rink; F. A. Hollenkamn en G. Dolfing; B. van Bilderbeek en J. W. Th. Nieuwenhuizen; C. J. Kompier en C. J. W. van der Wiele; H. A Horneman en H. M. M. van den Hoek; J. Beuming en M. J. E. Winter; A. Agsteribbe en A. C. Dröse. BEVALLEN van een zoon: 4 Nov., C. J. van Bezu—van der Zande; A. M. Kolijn— Mudde; A. P. HorstenBeen. BEVALLEN van een dochter: 3 Nov.. A. Ruijter—Schaap; 4 Nov., D. Vring—Vallent- goed; 5 Nov., W. de Boerde Nieuwe; S. Ilor- tensius—de Gelder; J. G. Consent—Reekers; M. M. Th. d.e RijkeBlomme. OVERLEDEN: 4 Nov., J. J. Schoevaart. 72 j., Wagenweg; P. Kroon, 73 j., Mentawi- straat; P. B. van Abbevevan Wees, 63 j.. Kijkduinstraat; G. L. M. Vermeer, 1 m., Kam perlaan. BINNENLAND Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 No vember 1.710.815 tegen 1.702.771 op 1 October. Op 1 October waren er 484.920 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 483.133 op 1 September. In Den Haag Is overleden mr. A. J. Pau- lus, vice-president van de Haagse rechtbank. Mr. Paulus was 63 jaar. In Den Haag is in de leeftijd van 46 jaar overleden de tandarts L. Brosse van Groenou, oud-lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde, voorzitter van de afdeling 's Gravenhage en redacteur van het officiële orgaan van deze maatschappij. In de te Utrecht gehouden najaars vergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is afscheid genomen van de presidente, mevrouw C. W. Willinge PrinsVisser, die benoemd is tot hoogleraar te Wageningen in de huishoudwetenschap. In een hoofdbestuursvergadering werd me vrouw C. W. WillengePrins uit Huizinge (Gr.) als nieuwe presidente gekozen. Tot burgemeester van Wedde (Gr.) is benoemd mr. Th. Zwart, commies ter pro vinciale griffie van Drente. Hij is lid van de Partij ^an de Arbeid. Tijdens op de Velmve gehouden oefe ningen is de 21-jarige soldaat P. H. Blom uit Oudorp (N.H.) bij een verkeersongeval met eeri jeep om het leven gekomen. Een mede- inzittende werd zeer ernstig gewond. Dinsdag is een vliegtuig met 40 Neder landse emigranten naar Zuid-Rhodesia ver trokken. Met medewerking van de Philips Tele- communicatie-industrie te Hilversum die de aDparatuur schonk, en de P.T.T. is in het Blindeninstituut te Bussum een telefoon centrale overgedragen aan het bestuur van dit instituut, welke geschikt is voor bedie ning door blinden en tevens voor het op leiden van blinden tot telefonisten. De buitengewoon sterke aardbeving in de nabijheid van de Japanse eilanden is Maandagavond om 10 minuten over 6 ge registreerd door alle seismografen van het K.N.M.I. De sterkte van deze aardbeving was zo groot, dat de bodembeweging in ons land enkele milimeters bedroeg. Deze beving moet gerekend worden tot de sterkste van de laatste jaren. Zij wordt alleen overtroffen door de aardbeving van 15 Augustus 1950 in het grensgebied van Assam en Tibét. HAARLEM EN OMGEVING Woensdag werd in het restaurant „Groe- nendaal" door de dienst voor Openbare Werken te Heemstede aanbesteed het bou wen van twee transformatorhuisjes ten be hoeve van de electriciteitsvoorziening. Inge komen waren dertien inschrijvingen. De firma C. v. Diepen te Santpoort was hoogste met f 10.300 en de firma J. Cornet te Leiden met f 8061 de laagste. Op de contactavond voor gerepatrieër- den, die Vrijdag in de Broederkerk aan de Parklaan te Haarlem wordt gehouden, zal ds. A. W. Brink van Zeist spreken over: „Indrukken van mijn laatste reis naar In donesië". Albireo, 5 te Santos. Arendedijk, 4 v. Philadelphia te Baltimore. Aaisum, 5 te Genua. Algenib, nacht 4-5 Buenos Aires te R"dam. Altair, 5 te Santos. Amstelland, 5 Paranagua verwacht. Arendskerk, 4 v. Rotterdam r.. Hamburg. Aiiadne, 3 v. Cp. Haiüen te New York. Averdijk 4 v. Galveston te New Orleans Al chr ba, 4 140 m. N. ten O. St. Vincent. Alderamin, 4 60 m. NO. Ras Msdraka. Alioth, 4 850 m. z.z.w. bas Pahnas. Alphaeca, 4 510 m. O. Guadeloupe. Anntnkerk, 4 700 m. W. Melbourne. Arnedijk, 4 470 m. O. ten Z. Cp. Race. Arundo, 4 930 m. W. ten N. Cp. Clear. Axel dijk, 4 280 m. ZW. Scilly's. Aldaot, 5 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amstelvaart, 5 v. Lorenzo Marques n. Durban. Alnaüi, 5 v. Bamia n. Las Pa lm as. Aagtedijk, 5 v. Norfolk. Aardijk, 4 v. New Orleans n. Rotterdam. Agamemnon, 6 te Antweeipen. Amsielstad, 5 v. Amsterdam «i. Golf v. Mexico. Add I, 5 9 u. te Malta. Bantam, 3 v. New York n. Baiümoie. Biommersdijk, 5 v. New York te Rotterdam. Bonaire, 4 v. Paramaribo n. Plymouth. Boschfontein 3 te Mombasa Biitar, 4 430 m. ZO. Cocos eil. Bawean, 4 v. Padang n. Bandjermasin. E'.oemfofitein, 4 25 m. ZW. Cp. Palmas. Barendrecht, 5 v. Pumta Cardon te Curacao. Bennek om, 5 v. St. Croix n. Le Havre. Di Ui ton, 4 v. Manilla n. Ilodlo. Breda, 5 v. Baltoao naar Paila. Bilijdendijk, 4 v. Rotterdam te New York. Britsum, 5 v. Hükppeviile te Algiers. Congostroom, 4 v. Dakar n. Le Havre. Celebes, a v. Southampton n. Genua. Caltex Pernis t.) p. 5 Casquets, 6 11 dam verw. Cronenburgh p. 4 Ouersant Caillsto, 4 120 m. N. ten O. Fiores. Caltex Nederland, 4 t.h.v. V :po. Ceram, 4 t.h.v. Djedda n. Suez. Camphuys, 4 v. Soerabaja n. Semarang. Coitica, 4 t.h.v. Vigo n. Madeira. Caltex The Hague, 5 v. Sidon r,. Rotterdam. Cistiila, 4 v. Singapore n. Fi Knantie. Coriila, 5 v. Karachi n. Me-.a ei „ihmadi. Delft, 5 v. Caldera te Cailac. Delfshaven, 4 120 m. ZO. Recife. Duivendrecht, 4 260 m. Z. ten O. St. Thomas. Douro, 4 van Rijeka naar Bari. Donigedijik, 4 280 m. NO. Fiores. Danae, 5 v. Livorno n. Genua. Enggano 5 v. O.Afrika te Amsterdam Eiresias 5 ten anker op de Theems n. Londen Edam, 4 250 m. W. Scilly's. Ei-inna, 4 v. Singapore n. Miri. Etrema, 4 150 m. ZW. Reykjavik. Ena, pass. 5 Sabar.ig. Eos, 6 v. Amsterdam te Rotterdam. Friesland (SSM), 4 v. Huelva te Amsterdam. Fairsea, 5 v. Port Sa-d n. Genua. Groote Kerk, 4 v. Mombassa n. Aden- Gouwe 5 11 uur v. A'dam te Ornskoldsvlk Graveland 4 te Santos Groote Beer 4 v. New York n. Rotterdam Gena, 4 170 m. ZW. Ouessawt. Gouwe, 4 40 m. O. Hornslandet. Gooiland, 6 te Rio de Janeiro. Garl, 5 v. Curagao n. Caripito. Ganymedes, 6 v. La Guaira n. Pto Ca.bello, Hector 4 v. Hamburg naar Amsterdam Helder 5 v. Antwerpen te Amsterdam Helena, pass. 4 ten O. Bahama. Hercules, pass. 4 Kp. Palos n. Gibraltar. Hestia, 4 770 m. Z.ZW. Fayal. Haarlem, 4 v. Pto Cortez n. Belize. Hecuba. 4 v. Santiago de Cuba n. New York. Hera, 4 140 m W.Z~W. Dominica. Hei-mes, 4 230 m. NW. Paramaribo. Harderwijk. 5 v. Port Said n. Muscat. Hoogkerk, 5 v. Madras naar Calcutta. Heemskerk, 6 v. Port Said n. Genua. Hathor, 5 v. Malta n. Tel Aviv. Ilos, 4 ten anker Auxcayes. Japara (KRL), 5 v. Beyrouth n. Port Said. Kalianda, 4 rede Meulaboh. Kalimantan, 4 125 m. N. Tj. Priok. Karaton, 4 v. Soerabaja n. Semarang. Laertes, 5 v. Port Said n. Napels. Lekkerkerk, 5 in Suezkanaal. Loppersum, 5 v. Melilla te Rotterdam. Larenfoerg verm. 8 v. Bari n. Casablanca. Leereum 11 te Le Havre verwacht Lawak, 4 200 m. W. Sabang n. Marmagoa. Lissekerk, pass. 4 Kp. Nao n. Genua. Lombok, 4 430 m. Z.ZO. St. Helena. Lir.dekerk, 4 v. Hamburg n. Londen. Langkoeas. 5 v. Tj. Priok n. Semarang. Leuvekerk. 6 te Bombay. Luna, pass. 5 Kp. Bon n. Algiers. Lutterkerk, 6 te Suez. L.mfourg, pass. 5 2 u Gibraltar n. Halifax. Lissekerk, 6 te Genua verm. 8 v. Genua. Leerdam, 4 v. Philadelphia te New York. Linge, 6 voo-r Zaandam. Maasdam, 4 270 m. W. Cp. Clear. Muiderkerk, 5 Colombo verwacht. Murena, pass. 4 Dondrahead. Merwede, 4 v. Charleston n. Houston. Metula, pass. 4 Kp. Leeuwin. Maas 4 van Rotterdam te Bordeaux Markelo 5 v. Methil n. Odense Malea, 4 1160 m. NO. Guadeloupe. Mentor. 4 v. Alexandiië n. Beyrouth. Maasdam, 5 9 u. v. Cobh n. Southampton 7 Rot terdam verwacht. Mariekevk, 5 v. East London n. Durban. Modjokerto, 5 v. Djibouti n. Colombo. Mirza, pass. 5 Kp. Leeuwin. Meliskerk, pass. 6 Finisterre n. Genua. Notos, 4 v. Amsterdam te Rotterdam (werf). Nieuw Amsterdam 7 2 u. te South, verwacht Nestor, 5 v. Paramaribo te Amsterdam. Nigerstroom, 5 v. Dakar n. Freetown. Orion, 4 v. Djidjelli n. Gibraltar. Ooimarsum verm. 5 v. Hamburg n. R'dam Overijsel, 5 v. Tj. Priok n. Cheribon. Oranje, 6 in Suezkan. n. Colombo. Oranjestad, 5 v. Barbados n. Madeira. Prins Fred. Willem, pass. 4 ten N. Anti Costi ei.» Phrontis, 4 rede Probolingo. Prins Maurits, 4 765 m. W. Valentia. Perna, 2 v. Balikpapan op rede Singapore. Poseidon. 5 v. Aruba n. Punta Cardon. Pygmalion, 5 te Curasao verwacht. Poiydorus, 6 te Aden. Prins Willem II, pass. 5 Westp. Anti Cositi ei». Prins Willem v. Oranje, 5 dwars Cp. Whittle. Polyphemus, 3 v. Colombo n. Aden. Prir.s Alexander, 5 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Willem II, 5 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Willem IV, 31 v. Milwaukee. Prins Willem V, 3 te Montreal. Poelau Laut, 6 v. Belawan n. Colombo. Prins Joh. W. Friso. 6 voor Hoek v. Holland. Radja, 4 te Bar.darshapur. Rotula, pass. 3 Sombrero. Rijndam, 4 280 m. O.NO. Cp. Race. Rotti 8 ca. 8 u. voor IJmuiden verwacht Rijnkerk 4 v. Marseille naar Antwerpen Rita, pass. 4 Oostk. Malakka. Raki, 5 v. Halifax. Roebiah, pass. 5 Mariannen n. Honolulu. Rijndam, 5 120 m. W.ZW. Cp. Race. Roepat, 6 Belawan verw. Rondo, 7 Marseille verwacht. Rijndam, 6 te Halifax. Stad Maastricht, 5 v. Lulea te Rotterdam. Straat Banka, 1 e Buenos Aires. Stad Dordrecht 6 ca. 22 u. Hoek v. Holl. verw. Sumatra, 4 van Aden n. Suez. Suueta 5 v. Puerto La Cruz te Santos Saidja, 4 rede Muntok. Sambas, 5 v. Pemangkat te Sampit. Siberoet, 4 v. Makassar n. Pare Pare. Stad Vlaardir.gen, 4 600 m. O.NO. Cp. Race. oianvac iaiang Akar, 4 v. Saigon n. Haiphong Straat Soenda, 4 v. Semarang n. Soerabaja. Sabang, 4 t.h.v. eil. Poelau Laut. Saroena. 5 v. Tarakan te Manilla verw. Sliedrecht, 4 4G0 m. N.NW. Fort Aleza. Stad Leiden, pass. 4 Zuidkust Nicaragua. Straat Makassar, 4 230 m. Z. ten W. Diego Gar cia n. Mauritius. Salatiga, 6 te Cebu. Scherpendreeht, 5 v. Paranagua via Trinidad te Texas City. Sloterdijk, 6 v. Indonesië te New York verw. Stentor, 6 v. Trinddad te Paramaribo verw. SaHand, 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Schiedijk, pass. 5 Gibraltar n. Alexandtië. Stad Alkmaar, 6 v. Narvik te Rotterdam. Stad Maassluis, verm. 6 v. Vlaardingen n. Kir- lcenaes. Stad Schiedam, 6 bij Wadden eil. Sibajak, 6 490 m. ZO. Lord Howe eil. Thalatta, pass. 4 Gibraltar. Tjimenteng, 4 v. Lorenzo Marquez n. Durban. Tjipanas, 5 te Tj. Priok Tiba, 5 v. Antwerpen te Rotterdam. Tit us v van Amsterdam n. Hamburg Tomori 4 22 u. v. Genua n. Pt. Said Tamo. 4 150 m. O. ten N. Rio Grande de Sul. Telamon, 5 v. New York te Aruba verwacht. Themisto, 4 730 m. O. ten Z. Bermuda. Triton, 3 te New York. Trompenberg, pass. 4 Str. Florida n. Jacksonville. Tiberius, 4 v. Port of Spain te Georgetown. Tjibodas, 4 v. Soerabaja n. Makassar. Tara, pass. 5 Madeira n. St. Vincent. Tawali, 5 v. Singapore n. Penang. Tjifjalenigka, 6 te East London. Tabinta, 2 v. Charleston n. Hampton Roads. Tero, 7 Trinidad verwacht. Tibia, 4 v. Miri te Sydney. Tomini, 5 v. Balboa n. Honolulu. Ternate, 30 v. Bitung. Teiresias, 5 te Londen. Utrecht, 5 te Zamboanga. Wonosari, 4 v. Rastanura n. Bahrain. Waterdam 6 v. R'dam te Wellington verw. Willemstad 5 v.m. v. Madeira n. Laguaira. Waiwerang, 4 v. Bali n. Singapore. Westland, 4 550 m. N-NO. St. Paulsrock. Winsum, 4 dwars Vigo. Waibalcng, 4 180 m. Z. Moulmein. Woensdrecht, nacht 6 -7 v. Curasao te Mena el Ahmadi verwacht. Weltevreden, 5 v. Indonesië te Rotterdam. Willem Barendsz, 5 270 m. NW. Kp. Findsterre. Usel. 5 ten anker YerakinJ. Zijpenberg 16 v. Narvik te Mobile verwacht Zeeland p. 5 1 u. Gibraltar. Zeeland (KRL), pass. 5 Kp. de Gata. Zuiderkruis, 5 200 m. W. Siera Leone.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9