West-Europa opnieuw blootgesteld aan activiteit van nazi-agenten SCHOTH f 11 Los arbeider verdacht van serie inbraken in Haarlem en elders RR Ir. B. F. van Nievelt met pensioen Wereldnieuws RHEUMIN At/fit.' ocU ió het zo Smokkelarij levert geld voor de her groepering van SS-ers en NSDAP-ers De radio geeft Zaterdag OVERHEMDEN ARAPLUI ES PANDA EN DE MEESTERDOKTER Wat KAN kan kan KAN alleen VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 2 M. DOUWMA EN ZOON Kerkelijk Nieuws Met V E L P O N zie je er geen barst van Haarlemse rechtbank Kort nieuws I. KAN Tussen Pool en Evenaar (Speciale berichtgeving) De sinds maanden aan het licht getreden activiteit van neo-nazistische organisaties In West-Duitsiand heeft ernstige bezorgdheid gewekt in die West-Europese landen, waarin voor en tijdens de oorlog de nationaal-socialistische ideologieën, naar Duits model, werden gepropageerd en bij een bepaald deel van het volk ingang vonden. Onderzoekingen naar aard en omvang van groeperingen in Neder-Saksen en Westfalen, welke voornamelijk bestaan uit oud-S.S.'ers en hoge functionarissen van de toenmalige N.S.D.A.P., hebben aan het licht gebracht, dat er in het buiten land, waaronder ook Nederland, vertakkingen bestaan, welke even gevaarlijk moeten worden geacht als de communistische celvorming. De inlichtingendiensten in de betreffen de landen, die geregeld hun gegevens uit wisselen, beschikken over uitgebreid mate riaal, dat niet alleen aanwijzingen bevat voor de politieke activiteit dezer groepen, doch ook ten aanzien van de wijze, waarop deze in „het duister" werkende organisa ties aan de voor haar noodzakelijke fond sen trachten te komen. De omvangrijke smokkelaffaire in koffie, damesmantels en zijden shawls, welke enige tijd geleden tot klaarheid is gebracht door de douane-recherche, zou, zo verne men wij, niet alleen de hoofdverdachte, de 50-jarige G. H. uit Enschedé, groot gelde lijk gewin hebben gebracht, maar ook groot financieel voordeel hebben opgeleverd aan een bepaalde groep Duitsers, die in een herleving van nazistisch getinte strijdfor- maties zijn heil ziet. H. zelf heeft in 1939 een actieve rol ge speeld in de toen zo geruchtmakende zaak van de uniformen-smokkelarij. Men zal zich herinneren, dat op grote schaal Neder landse soldaten-uniformen op clandestiene wijze over de Duitse grens werden ge bracht. Voor een aantal lieden was deze landsverradelijke smokkelarij een zeer winstgevend bedrijf. De organisatie, die hierbij de leiding had, bestond zowel uit Duitsers als Neder landers. Door een te vroegtijdige ontdek king heeft deze affaire maar op beperkte schaal effect gesorteerd. Van de aanvanke lijke opzet, om duizenden Duitse soldaten in Nederlandse uniformen aan de inval in Nederland te doen deelnemen, is niet veel terecht gekomen. Alhoewel in deze zaak arrestaties zijn verricht, waarop vonnissen zijn gevolgd, is door de in Mei 1940 vol gende Duitse bezetting van een volledig tot klaarheid brengen van deze smokkelarij geen sprake geweest. De arrestatie van H., die in April 1940 met 21 andere Nederlanders op last van de Nederlandse regering werd geïnterneerd, zou aanleiding zijn voor de Nederlandse autoriteiten de affaire opnieuw in onder zoek te nemen. Want bij de instanties, welke thans in deze omvangrijke en ingewikkelde zaak een onderzoek instellen, leeft een sterk vermoeden, dat van de opbrengst der lang niet onvoordelige smokkelarijen ook Duitse politieke organisaties haar deel hebben ge had. Vandaar dat internationaal door justi tie, politie en bezettings-autoriteiten in ADVERTENTIE 20 tabletten 45 et N.V. Koninklijke Ptiarmeceulliehe Fabrieken v/h Brocades - Stheeman Pharmacia HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Ge bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 9.55 Mis van Requiem. 11.30 Platen. 11.45 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest. 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie-kapel. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Dameskoor. 16.00 Pianoduo. 16.20 De vliegende Hollander, cau serie. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Instrumen taal ensemble en solist. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Licht baken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Accordeon- muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dansmuziek. 1.530 Radioweekjournaal. 14.15 Hawaiïan-muziek. 14.35 Gronings programma. 15.00 Amateuruitzending. 15.30 Eerst denken, dan doen, causerie. 15.45 Militaire kapel. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Platen. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 On der de pannen, hoorspel. 22.25 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid- Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkam pioenschappen dammen. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Waamse muziek. 14.00 Piano. 14.20 Vlaamse muziek. 14.35 Pianorecital. 15.00 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 15.40 en 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 Pla ten. 18.02 Piano. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerde muziek. 21.30 Accordeonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. West-Duitsland nauw wordt samengewerkt. Voornamelijk heeft men hierbij het oog op formaties, welke zich hebben gevormd uit oud-frontsoldaten. Deze beschikken over eigen week- of maandbladen, die op grote schaal in Duitsland worden verkocht. Deze bladen worden zogenaamd „uitge geven met het doel om inlichtingen te ver krijgen over militairen, die óf gesneuveld zijn óf zich in Russische gevangenschap bevinden." De inhoud is evenwel dikwijls een verkapte verheerlijking van de voor malige „Wehrmacht". Ook in ons land Sinds enkele maanden hebben enkele van deze „soldatenblatter" hun weg naar ons land gevonden. De opzet is om onder voormalige N.S.B.-aanhangers de vriend schapsbanden met de vroegere Duitse „ka meraden" weer aan te knopen. Eenzelfde systeem wordt toegepast in België. Deze schriftelijke propaganda wordt ondersteund door persoonlijke bezoeken. Gespeculeerd wordt daarbij op de ontevredenheid onder de aanhangers der nationaal-socialistische ideologieën, waarvan de meesten het ac tieve en passieve kiesrecht hebben ver loren. Er wordt tijdens die gesprekken, die veelal plaats vinden in zogenaamde „krin gen" van 10 tot 15 personen, de mogelijk heid in uitzicht gesteld, om in het toekom stige Duitse leger een functie te bekleden. De activiteit dezer „agenten", die propa gandistisch uitstekend zijn geschoold, is zeer groot. Gezien het feit, dat alles legaal plaats vindt, kunnen de bevoegde autori teiten hiertegen niets doen. Krachtiger, zo werd ons van bevoegde zijde verklaard, dan de Engelse en Ameri kaanse bezettingsinstanties,treden de Fran sen in hun zóne tegen deze Duitse propa gandisten op. Vandaar dat in Frankrijk zelf van deze activiteit niet veel wordt gemerkt. Er is in alle West-Europese landen ech ter een gebrek aan voldoende opsporings ambtenaren. De grote stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland, waardoor infiltratie van onbetrouwbare elementen in de bonafide diensten mogelijk is geworden, zal het noodzakelijk maken, dat het gehele West- Europese contra-spionnage-apparaat op de helling wordt genomen. Besprekingen hier over tussen de betreffende landen zijn, zo deelde men ons mede, reeds gaande. ADVERTENTIE met dubbele boord en reserve-boord Gen. Cronjéstraat 42—44 Tel. 15438 Het proces tegen Yvonne Chevallier. De aanklager (links) leest de beschuldiging voorterwijl Yvonne Chevallier (rechts), advocaat Acquaviva en de president van het Hof (op de voorgrond, rug naar de camera), luisteren. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Vlissingen (vac. J. C. Sickesz) J. Kwast te Hendrik Ido Ambacht. Geref. kerken Bedankt voor Koudekerk aan de Rijn T. J. Hagen te Lemelerveld. Bedankt voor Andijk (vac. H. R. Groe- nevelt) D. Zwart te Halfweg. Geref. gemeenten Bedankt voor Rijssen F. J. Dieleman te Yerseke. Examens Aan de Theol. Hogeschool der Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. slaagde voor het prop. examen de heer O. Doornbos te Kamperveen. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE IUISTE SOORT In de zomermaanden kwamen er bij de Haarlemse politie verscheidene keren be richten binnen van inbraken, waarbij goe deren uit winkels o.a. vulpenhouders, vulpotloden en fotoetoestellen werden gestolen. Half September werd de negen- endertigjarige G. L. aangehouden en gis teren stond de Haarlemse rechtbank voor de vraag wat er met de man moet gebeu ren. De officier van Justitie had G. L. de in braken aan de Wagenweg (groot aantal vulpotloden) en het Stuyvesantplein (foto toestellen) ten laste gelegd, maar in het dossier lagen processen-verbaal van een serie Haarlemse inbraken en van inbraken in Beverwijk, Wormerveer en Amersfoort gepleegd. „U schijnt over een ongelooflijke koel bloedigheid te beschikken" merkte de pre sident op en hij bracht in herinnering op welke wijze verdachte te werk is gegaan in Wormerveer. Verscheidene deuren moes ten worden opengebroken en panelen wor den vernield, alvorens de inbreker wat kon stelen. Verdachte deelde voorts mee, dat hij het gestolene verkocht en het geld in Amster dam verbraste, vaak in gezelschap van vrouwen. Nadat hij enkele maanden ge leden in de Groningse gevangenis zijn der tiende vonnis had ondergaan, heeft men hem in de omgeving van Haarlem aan werk geholpen. Hij woonde in een kosthuis, doch na vier weken moest hij vertrekken, omdat er iets uit zijn verleden bekend werd. Hij begaf zich naar Amsterdam en kwam in verkeerd gezelschap. De ene in braak volgde op de andere De officier van justitie moest toegeven, dat de omstandigheden niet gunstig zijn geweest. Hij is weer uit het lood geslagen en pleegde inbraken, waarbij de buit soms aanzienlijk was. De maatschappij dient ORIG. ADVERTENTIE DE MOOISTE SORTERING IN en WANDELSTOKKEN vindt U bij Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18036 Overtrekken Repareren BASKISCHE BARETTEN 4.95 tegen personen als verdachte beschermd te worden en daarom mag er niet geaai-zeld worden een lange straf op te leggen. De eis luidde een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Mr. S. Groen herinnerde er aan, dat de familie niets meer met verdachte te maken wil hebben. Het is moeilijk met een ver zoek te komen, maar pleiter hoopte dat de rechtbank iets kan doen. Mogelijk geeft een voorwaardelijke straf met toezicht hem enige steun in de toekomst. De rechtbank zal op 20 November uit spraak doen. Onjuiste aangifte aan de belasting Aan de Haarlemse grossier A. K. was ten laste gelegd, dat .hij in Augustus 1951 op zettelijk onvolledig of onjuist zijn inkom sten had opgegeven voor de inkomstenbe lasting en dat hij een kwitantie had uitge schreven, waarop hij vermeld had dat een zekere Groen 1200 van hem had ontvan gen. De heer A. Dijkstra, controleur bij de belastingen te Amsterdam, deelde als ge tuige mee, dat hij op 7 April j.l. in Rotter dam een onderzoek heeft moeten instellen in de boeken van een fabrikant. Aan de Haarlemmer K. was sigarettenpapier ge leverd. Een controle in de boeken van de Haarlemmer volgde en toen bleek, dat deze niets verantwoord had. Later heeft hij be kend voor 5480 aan sigarettenpapier ge kocht te hebben. De transactie had hij buiten de boeken gehouden. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. Verdachte had een hoger inkomen dan hij heeft op gegeven. De gefingeerde kwitantie was een camouflage, om de fiscus een rad voor de ogen te draaien. De eis luidde een ge vangenisstraf van vier maanden. Mr. Smitshuyzen merkte in zijn pleidooi op, dat de fraude in Rotterdam is begon nen. Er werd bij de levering van het si garettenpapier geen factuur gezonden en daarom heeft verdachte een kwitantie ge schreven. Hij vroeg voor dit punt clemen tie. Wat het onjuist opgeven van de inkom sten aan de belasting betreft was de plei ter van mening, dat ontslag van rechtsver volging moest volgen, omdat verdachte een juiste opgave had gedaan, voordat hem een aanslagbiljet, zij het ook met een ver hoging van 1100, was uitgereikt. De heer Dijkstra merkte op, dat er bij de belastingdienst geen juiste opgave was binnengekomen. Verdachte heeft hem wel tijdens het onderzoek de juiste opgave ge daan. Zodra een onderzoek begonnen is kan de inspectie een boete opleggen ook al volgt een juiste aangifte. Uitspraak 20 November. ADVERTENTIE SSTR I FALCON MANTELS EN JASSEN In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen aan ir. B. F. van Nievelt met ingang van 1 Februari 1953 overeenkomstig diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen als direc teur van het Provinciaal Waterleidingbe drijf, onder dankbetuiging voor de door hem gedurende meer dan drieëndertig jaren aan de provincie bewezen zeer be langrijke diensten. Ir. Van Nievelt bereikt op 28 Januari 1953 de vijfenzestigjarige leeftijd en daar om heeft hij verzocht hem ontslag te ver lenen uit de provinciale dienst. De heer Van Nievelt is in 1888 geboren en heeft gestudeerd aan de Technische Ho geschool te Delft, waar hij in 1912 slaagde voor het ingenieursexamen. Tijdens zijn studententijd was hij president van het Delftse Studentencorps. In 1912 kwam ir. Van Nievelt in dienst bij het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening, waar hij tot 1919 werkzaam bleef. Onder directie van de heer J. van Olden- borgh trad ir. Van Nievelt op 1 September 1919 in dienst als ingenieur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordhol land. Een jaar later werd hij bevorderd tot ingenieur eerste klasse, in 1924 tot hoofd ingenieur en in 1941 tot technisch adjunct directeur. Toen ir. W. Mensert met in gang van 1 September 1942 wegens het be reiken van de leeftijdsgrens als directeur aftrad, volgde ir. Van Nievelt hem op als directeur van het bedrijf. In de loop der jaren heeft ir. Van Nievelt zitting had in verscheidene besturen en commissies op het gebied van de drink watervoorziening. Aan de vice-admiraal J. M. de Booy is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Bonn en als hoofd van de Nederlandse militaire missie bij de geallieerde bestuursraad in Duitsland, onder dankzegging voor de gewichtige diensten door hem in beide functies aan den lande bewezen. De heer De Booy zal op 1 Decem ber beide functies neerleggen. 11. „Ik weiger om op dergelijke beledi gende vragen antwoord te geven", brieste dr. Esculapus. „Mag ik u er aan herinne ren", antwoordde Joris koel, „dat ik een afgezant van de koning ben? Ik heb dus de door u gelaakte vragen in naam van Zijne Majesteit gesteld". ,/Het kan mij niet schelen, in wiens naam u mij beledigt", hijgde de verontwaardigde dokter, „ik ver draag het niet". „En voorts", ging Joris genadeloos verder, „dient u zich nog aan een kleine formaliteit te onderwerpen. Uw vingerafdrukken moeten worden genomen, opdat, indien na uw bezoek aldaar iets in het paleis vermist wordt, wij direct. Maarde geplaagde geneesheer liet hem niet verder uitspreken. „Er uit", bulderde hij, zoeken jullie maar een andere dok ter, ik zie van de opdracht af. Ik... ik... er uit". „Juist", zei Joris voldaan, „u gaat dus niet naar het paleis? Dan hebt u deze oproep niet meer nodig". En hij maakte zich met het document uit de voeten. Een kwartiertje later kwam hij welgemoed de herberg binnen, waar Panda geduldig op hem zat te wachten. „Kijk", zei hij fier, „hier is de oproep, waarin ik, dr. Escula pus, naar het paleis word ontboden. Ge moogt mij, als mijn assistent, daarheen vergezellen". ,JDus het is toch waari', riep Panda, die door dit bewijsstuk totaal werd misleid, „je bent werkelijk de beroemde dokter Esculapus". De drukkerij en uitgeverij van de Erven J. J. Tijl te Zwolle, die vandaag 175 jaar bestaat, heeft Hans Alma op een oorspron kelijke manier haar geschiedenis laten ver tellen in een fleurig gedenkboek „Tij ls Curiosa", dat met charmante tekeningen van Teun van der Veen is verlucht. Het wijkt naar opzet en naar inhoud geheel af van de gebruikelijke gedenkboeken-vorm, want het laat zijn lezers een luchtige rond gang maken door een denkbeeldig museum, waarin zij de merendeels reële curiositei ten aantreffen die evenzovele herinnerin gen vormen aan opmerkelijke gebeurtenis sen of episoden uit de historie van deze drukkerij aan de Melkmarkt te Zwolle. Over haar ontwikkeling vertelt Hans Alma een boeiend verhaal, waarin hij vooral de romantiek uit vroeger tijden heeft doen herleven. Trouwens, het bedrijf heeft zijn ontstaan te danken aan een romance tus sen Martinus Tijl, de zoon van een Gronin ger „fabriqueur", die in het najaar van 1765 met de postkoets naar de IJselstad reisde om Catharina van Epe terug te zien, wier charmes hem, waarschijnlijk tijdens haar bezoek aan de Groninger kermis, had den bekoord. Martinus werd knecht in een boekhandel trouwde met Catharina en be gon in 1768 zelf een bescheiden boekwin keltje op de Melkmarkt. De grootboeken in het museum laten zien, dat daar behalve pennen en schrijfpapier ook zwavelstokken en gezondheidsbitter werden verkocht! In 1777 werd Martinus Tijl boekdrukker en op „Zaturdag den vyfdën Juny 1790" gaf hii het eerste nummer van het „Ovei-ys- selsch Weekblad tot Nut van 't Algemeen" uit. Het werd een jaar later de „Overyssel- sche Courant", een naam die in de Franse tijd vele malen op hoog bevel gewijzigd moest worden. Voortreffelijk heeft Hans Alma de sfeer getekend waarin de Tijls in die tijd moes ten werken. En onder zijn leiding verder wandelend door het imaginaire museum beleeft men de groei van de „voorname boekhandelarij" tot modern bedrijf mee, delend in het geluk en het verdriet van de elkaar opvolgende Tijls. „Het waren", schrijft Alma, „geen bewogen, dynamische durfals, die zich telkens weer stortten in nieuwe waagstukken, soms onverwachte successen behalend, soms falend. Zij waren ijverige, bedachtzame metselaars,dié slechts als de omstandigheden gunstig waren ver der bouwden aan hun familiezaak. Zij bouwden op vaste grond en zo werd Tijl een symbool van goed vakmanschap en degelijke bewindvoering, een door en door Hollandse zaak, welke van klein bedrijfje met een houten pers in 175 jaar uitgroeide tot Overijsels grootste en veelzijdigste drukkerij met departementen voor boek druk, offset, binderij, chemigrafie, courant, formulieren- en boekenuitgeverij". Daar van getuigt ook dit keurige, in 'eigen be drijf vervaardigde gedenkboek. ADVERTENTIE NU REEDS VOOR DE SINT Meisjeshorloges 13.45 Jongenshorloges 16.75 Chique modellen doublé 44. 37.50 14-daags Damespolshorloges Bim-bam pendules vanaf JUWELIER HORLOGER Barteljorisstraat 2, Haarlem, Tel. 13004 Kaarsrecht. In het Bolsjoi-theater te Moskou is Donderdagavond een feeste lijkheid gehouden ter gelegenheid van de 35ste herdenking van de October- revolutie. Maarschalk Stelin was even eens aanwezig. Toen hij 'kaarsrecht en met krachtige tred, gekleed in maar schalksuniform, naar zijn plaats schreed, werd hij luide toegejuicht.\Hij nam plaats op de tweede rij van hót presi dium, dat gezeten was op het ^oneel Het toneel was versierd met rode",vlag gen en portretten in gouden lijst van Lenin en Stalin. Stalin werd bij het binnenkomen begeleid door Molotof, Malenkof, Sjvernik, Kroesjtsjef, Beng, Boelganin en Kaganowitsj. Dank aan Stalin. De Israëlische minister president David Ben Goerion heeft Donderdag Stalin telegrafisch bedankt voor de hulp van de Sovjet-Unie aan Israel sedert de oprichting van de JoocL se staat. In het telegram dat verzonden werd ter gelegenheid van de verjaardag van de Russische October-revolutie, verklaarde Ben Goerion: „In deze periode van ontwikkeling van ons his torisch vaderland herinneren wij ons het deel dat de Sovjet-Unie had in het verslaan van de nazistische vijand.'' Ben Goerion besloot met te verklaren: „Laat geluk en welvaart het deel' zijn van de volkeren van de Sovjet-Unie-en een durende vrede over de wereld heersen." Dank aan Tito. Milovan Djilas heeft op het congres van de Joegoslavische com munistische partij te Zagreb maarschalk Stalin ervan beschuldigd, dat hij de Octoberrevolutie, waarvan de herden kingsplechtigheden Donderdagavond be gonnen zijn, heeft verraden. De geest en de denkbeelden van de Octoberrevolutie werden in de Sovjet-Unie onderdrukt, doch in Joego-Slavië, zo vervolgde hij, traden zij in alle glorie aan het licht. „De geest van Lenin, Marx en Engels leeft voort en vervolgt de proletarische revolutie in de persoon van kameraad Tito, in onze eigen revolutie en in ons werk". Ook in het hart en geest van het Russische volk kan zij niet onder drukt worden, aldus Djilas. Protestactie. Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond CGT heeft zijn leden opgeroepen om „overal actie te voeren" als protest tegen de afwijzing van een verzoek tot invrijheidsstelling van zijn secretaris generaal Le Léap. „Organiseert mani festaties en stakingen. Laten wij La Léap en de andere gevangenen (vier communistische jeugdleiders) uit de gevangenis redden," zo heet het in de oproep. Zoals bekend worden Le Léap en de jeugdleiders beschuldigd van pogingen om de strijdkrachten te demoraliseren. Schokkend. Te Dibroegarh, in de Indische provincie Assam, zijn Woensdagavond aardschokken gevoeld, die 50 seconden duurden. Er wordt geen melding ge maakt van schade. In deze plaats zijn meer dan duizend aardbevingen gere gistreerd sinds de gx-ote aardbeving van 15 Augustus 1950, waarbij 574 mensen het leven verloren. Complotteur. Het hoofdkwartier van het Cubaanse leger heeft Donderdag be kendgemaakt, dat Lazaro Landeiraa een vroegere kolonel van het leger, zich sinds Maandag in hechtenis bevindt op beschuldiging van een poging om de regering omver te werpen. Volgens de stafchef van het leger, generaal Taber- nilla, heeft Landeiras getracht, leger officieren over te halen aan een samen zwering deel te nemen. Weddenschap. De uitslagen van de Ame rikaanse presidentsverkiezingen waren moeilijk verteerbaar voor mevrouw Ca rolyn Howard, inwoonster van Mont gomery in Alabama. Zij had met een verslaggever van het blad „Montgomery Advertiser" gewed, dat gouverneur Stevenson zou winnen. Als deze verloor zou zij de voorpagina van dit blad, met de verkiezingsuitslagen, opeten. Zij loste het probleem listig op. Zij verbrandde de pagina, deed de as in een kop koffie en dronk het op. Kenya. Een woordvoerder van het be stuur van Kenya heeft medegedeeld, dat het stamhoofd Njiriri is gearresteerd nadat hij geweigerd had de Mau Mau- beweging te veroordelen. Donderdag ochtend heeft een patrouille van politie en militairen het plaatsje Meroe, op de helling van de berg Kynea, omsingeld en bijna 2000 Afrikanen opgepakt voor een verhoor. Te Fort Hall, een belang rijk centrum van de Mau Mau, zijn Donderdag 30 personen aangehouden. Nog 60 personen werden gearresteerd bij een inval in een kraal in de buurt van Meroe. DE aarde draait om haar as, dat weet tegenwoordig ieder kind. Iemand die met zijn voeten boven op de Noordpool staat, draait dus in 24 uur éénmaal om, d.w.z. hij komt na die tijd in precies de zelfde stand als hij oorspronkelijk stond. Datzelfde is het geval aan de evenaar; ook daar keert een bepaald punt na 24 uur in zijn oorspronkelijke stand terug. Maar dat punt heeft dan inmiddels 40.000 km. afgelegd. De draaiingssnelheid die pre cies op de Noordpool 0 km. is, bedraagt aan de evenaar onge veer 1600 km. per uur. Wat er gebeurt, wanneer iets met grote snelheid in v*" het rond wordt geslingerd, weet ook iedereen; het heeft de neiging de krom me baan te verlaten en zijn weg in kaarsrechte richting voort te zetten. Deze zelfde aanvechting om weggeslingerd te worden, heeft ook de mens op de evenaar, maar de zwaartekracht houdt hem geluk kig op de aarde vast. Eerst wanneer de aarde 17 maal zo snel zou draaien als thans dus waneer onze dag korter dan 1 y? uur zou zijn zou de middelpunt vliedende kracht aan de eifenaar voldoende zijn om de zwaartekracht op te heffen. Een losgelaten voorwerp zou daar dan blijven zweven. Maar laten we ons niet in fantasten ver diepen, de punten aan de evenaar draaien nu eenmaal niet met een snelheid van ruim 27.000 km., maar met een snelheid die, gelijk we gezien hebben, aanzienlijk klei ner is. Toch brengt ook die kleinere snel heid consequenties met zich mee, want een hoogspringer heeft daardoor aan de eve naar geringere krachten te overwinnen dan op onze breedte en nóg minder dan aan de Noordpool. Laten we het maar in ronde cijfers zeggen: een Nederlandse athleet met een gewicht van precies w kilo, zou zich klimatologische omstan digheden e.d. buiten beschouwing gelaten bij het vèrspringen aan de evenaar ge- dragen als athleet die 69.79 kilo weegt, terwijl hij aan de Noordpool bij zijn record- pogingen het idee zou heooen minstens 70,15 kilo te wegen. Dit verschil tussen evenaar en de polen is voor 2/3 deel te wij ten aan de middelpuntvlieden de kracht tengevolge van de aswenteling der aarde en voor 1/3 deel is de afplatting naar de polen daarvan de oorzaak. Theoretisch zouden springrecords die op verschillende breedten worden behaald, dus niet zonder meer met elkaar te ver gelijken zijn, maar het is duidelijk dat in de practijk niets te merken is van de gro tere kracht die overwonnen moet worden al naar gelang men zich verder van de evenaar verwijdert. Dat blijkt wel uit het feit dat geen enkel hoogspring record ooit aan de evenaar werd gemaakt. Ook bij het wegen op balans-weegschalen is van dit verschil niets te merken, doch wanneer met een zuivere veer-balans zou worden gewogen, zou geconstateerd kunnen wor den dat een voorwerp, dat op de Pool 100 kilo weegt, aan de evenaar een gewicht van 99,48 kilo zou aanwijzen. Helemaal te ver onachtzamen is het dus niet. En dan wilden we u nog vertellen van zoetwater dat uit de oceaan kan worden geschept. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2