Onze puzzle Lange agenda werd vlot afgewerkt Bloembollenexport naar Amerika op het laatste nippertje gered Kort en bondig J Predikbeurten Bennebroek Lisse Heemstede Haarlemmermeer Halfweg Bloemendaal ZATERDAG 8 NQ^ÉMBER 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Hillegomse gemeenteraad Lisse Vooruit speelde tegen Noordwijk 8-8 Feestelijke bijeenkomst „Theorie en Praktijk'* Schaakclub Lisse Succes van Bureau voor Onpersoonlijke Reclame Nogmaals radiodienst AUTORIJLES bij v. d. ZEE betekent R 13 B E W 13 S OKé De agenda, die de Hillegomse raad Vrij dagavond had af te werken, telde 34 pun ten. Er waren vele hamerstukken bij, zodat na twee en half uur de voorzitter de ver gadering kon sluiten, na de raadsleden te hebben bedankt voor de vlotte afwerking van deze grote agenda. De heer Loerakker (K.V.P.) besprak bij de behandeling van de ingekomen stuk ken een verzoek van de exploitant van de plaatselijke bioscoop om vermindering van vermakelijkheidsbelasting. Hij herinnerde er aan, dat de raad reeds eerder heeft be slist om hierop niet in te gaan, voordat een exploitatierekening zou zijn overgelegd. Aan dit verzoek van de raad is nooit vol daan, waarom hij voorstelt om niet op het verzoek in te gaan. t)e voorzitter deelde mee, dat B. en W. de zaak nog moeten overwegen en ter zijner tijd- een voorstel aan de raad zullen voor leggen. De heer Vermeer (Prot. Chr.) vroeg aandacht voor de brief van de dierenbe scherming om tot aanschaffing van mate rieel over te gaan voor het pijnloos afma ken van dieren. Dit verzoek is spreker sympathiek, waarom hij B. en W. verzocht om een dergelijk voorstel aan de raad voor te leggen. Verder vroeg de heer Vermeer aandacht voor een brief van de Bond tegen het Vloeken. Vijf en vijftig procent van de Nederlandse gemeenten steunt de bond. Spreker houdt een pleidooi voor deze bond en zou het op prijs stellen, wanneer ook Hillegom aan deze bond haar steun wilde verlenen. Hij stelde voor om aan de bond een subsidie te verlenen van 10,per jaar, waarbij het bedrag slechts bijzaak is, maar waarbij het gaat om te getuigen van de instemming met deze bond. De voorzitter, die beide vragen van de heer Vermeer beantwoordde, merkte op, dat op het slachthuis reeds gelegenheid bestaat om dieren pijnloos te laten af maken. Wat het tweede punt betreft, ook B. en W. vinden het streven van de bond tegen het vloegen sympathiek. Vele instel lingen, waarvoor de gemeente waardering heeft, vragen om steun. B. en W. menen echter zich steeds te moeten afvragen of er een rechtstreeks belang is voor de inwo ners. In dit geval is er wel een moreel be lang, maar spreker wil deze zaken echter scherp bekijken naar het directe belang. Met de stemmen van de beide wethou ders tegen wordt het voorstel van de heer Vermeer aanvaard. Met algemene stemmen werd tot on derwijzeres aan de openbare lagere school benoemd mejuffrouw H. J. Plevier te Nieuwveen. De leden van de Adviescommissie woonruimtewet werden herkozen. Bij dit agendapunt vroeg de heer Loerakker de aandacht van B. en W. voor woningen voor de grote gezinnen. De voorzitter antwoordde, dat bij de uitvoering van de nieuwe woningbouw plannen B. en W. reeds hebben besloten tot reservering van een blok voor grote gezinnen. De directeur van het Bedrijf voor Open bare Werken, de heer- K. J. v. Gemert, is afgekeurd wegens ziekte en op grond daarvan wordt aan hem ontslag verleend. De voorzitter bracht hem dank voor het vele werk, dat de heer v. Gemert voor de gemeente heeft verricht. Verhoging slachthuistarieven Bij het voorstel tot verhoging van de slachthuisrechten vroeg de heer v. d. Boer (Prot. Chr.) zich af, of het wel nodig is de rechten te verhogen, daar in 1949 het slachthuis nog winst behaalde. Wethouder Van Dam lichtte dit agendapunt toe. Het batig saldo van 1949 is ontstaan door bijzondere inkomsten. De verliezen dreigen echter groter te worden. Indien in de toekomst mocht blijken, dat de rechten weer kunnen worden verlaagd, zal dit zeker worden gedaan. Nadat wethouder F ij m a nog op het belang van het slachthuis voor de slagers in deze gemeente heeft gewezen, wordt ook dit voorstel z'.h.s. aangenomen. B. en W. stelden de raad voor om aan de ambtenaren een bijdrage te verlenen in de kosten van verzekering tegen ge neeskundige verzorging, waarbij aan iedere ambtenaar een bedrag van 60, zou worden uitgekeerd. De heer Beijersbergen (K.V.P.) zeide, dat er geen onderscheid is gemaakt tussen gehuwde en ongehuwde ambtena ren. Hij stelde voor om aan de ongehuw- den, evenals bij het rijk, de vergoeding te bepalen op maximaal 30,per jaar. De voorzitter wilde de gedachtengang van de heer Beijersbergen over nemen, maar verzoekt om de nadere uitwerking aan B. en W. te willen overlaten, zodat deze de materie eerst kunnen nagaan, waarmede de raad accoord gaat. Op een vraag van de heer Vermeer naar aanleiding van de wijziging der sub sidieregeling ten behoeve van de instel lingen voor gezinszorg, deelde de voor zitter mede, dat B. en W. het erg nuttig achten dat, wanneer alleen gezinshulpen werkzaam zijn, een sociaal werkster aan het hoofd staat. Om een aanstelling van een sociaal werkster te bevorderen, heb ben B. en W. besloten om 25 procent extra subsidie te verlenen in die gevallen. Subsidie Vreemdelingenverkeer B. en W. hadden in een prae-advies meegedeeld, dat de activiteit van de VVV te Hillegom wel iets te wensen had over gelaten, maar zij stelden voor om toch nog het subsidie van 1000,te verlenen, op dat een begin kon worden gemaakt met de werkzaamheden voor 1953. Ook de raad blijkt wel enige aanmerking op de plaatselijke VW te hebben, maar besluit uiteindelijk toch tot het verlenen van het subsidie. Bij het voorstel tot het aanbrengen van enige verbeteringen aan het raadhuis, in formeerde de heer Van Lierop (Vrije Kath. lijst) of de plannen voor algehele restauratie op korte termijn aan de orde zullen komen, omdat in dat geval de uit- ZONDAGSDIENSTEN Op 9 November worden de Zondagsdiens ten voor artsen waargenomen door dr. P. v Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300, voering van dit voorstel beter kan worden uitgesteld. Voorlopig zal er echter van een algehele restauratie nog niets komen, zo als uit het antwoord van de voorzitter bleek. De raad besloot in de 70 nieuwe wonin gen geysers te laten aanbrengen. De heer Van Lierop informeerde of hierdoor de huren niet te veel omhoog zullen gaan. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat de huurders niet verplicht zijn om een gasgeyser te nemen. Aula op de begraafplaats' De comptabiliteitsbesluiten worden on veranderd vastgesteld, waardoor het raad huis van nieuwe stoelen zal worden voor zien, de kamer van de afdeling Financiën ter secretarie zal worden gerestaureerd en de algemene begraafplaats eindelijk de zo nodige aula zal krijgen. Over het laatste toont de heer v. d. Boer (Prot. Chr.) zich zeer verheugd en hij bracht zijn dank aan B. en W. voor de aandacht, die zij aan deze zaak hebben geschonken. Inzake de winkelsluitingsregeling deel de de voorzitter mede, dat nog geen ad vies van de Kamer van Koophandel is ontvangen. Er blijken bij de Hillegomse middenstand veel moeilijkheden te be staan over de sluitingsmiddag. Spreker herinnerde aan het grote bezwaar bij sluiting van de winkels op verschillende dagen en hij meende, dat het niet ver standig is van de Hillegomse middenstand om met zo'n voorstel te komen. Een meer aanvaardbaar voorstel van de midden stand zal spreker zeer op prijs stellen, anders zal de raad, die ook de belangen van de consument moet behartigen, zelf moeten uitmaken hoe de verordening zal moeten luiden. De heer Versteege (K.V.P.) wilde als middenstander opmerken, dat de wijze waarop B. en W. deze zaak hebben be handeld niets dan lof verdient. Verschil lende sluitingsmiddagen moeten absoluut funest zijn voor de handeldrijvende mid denstand. Eén sluitingsmiddag voor alle neringdoenden zou zeer aan te bevelen zijn. De voorzitter hoopte in de volgende vergadering de knoop te kunnen door hakken. Doordat het advies van de Kamer van Koophandel niet binnen is, is dit in deze vergadering niet mogelijk. „Lisse Vooruit" I speelde voor de compe titie van de Leidse Dambond tegen Noord- wijk. De voorlopige uitslag is 88. De resultaten waren: N. J. van Hal—Th. Zwetsloot 0—2; J. Algera—H. de Reu x—x; A. van Rossenn. o. 20 (regl.); Jac. van Hal—A. Turk 2—0; G. v. d. Stelt—Th. Vink 02; A. BalkenendeJ. Peschier 11; J. DuivenvoordeH. de Vries 11; Joh. Lang broek—n. o. 2—0 (regl.); N. P. Dekker—H. Viveen 02; A. WijnhoutH. Olgerbroek xx. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Jacoba Maria, d. van W. J. A. Wijnands en J. M. Dofferhof; Bart Johan, z. van H. v. d. Sluis en J. T. Scheris; Hendrika Dorothea, d. van P. van Hartings- veld en H. F. Engelberts. ONDERTROUWD: C. G. Rotteveel en K. J. van Dril; J. N. van Stein en K. J. C. van Dijk; W. J. Vesseur en P. J. Ruigrok; J. P. Zandbergen en H. M. Duineveld; J. C. Rhijns- burger en G. E. Groeneveld. GETROUWD: A. Goedemans en J. H. Beijk. OVERLEDEN: C. van Kampen wedn. van J. W. Bouman, oud 87 jaar. MEDISCHE DIENST De artsendienst wordt Zondag waargeno men door dr. J. M. van Dijk, Achterweg 6, telefoon 3137. De vereniging van oud-leerlingen der Rijks-Tuinbouwschool „Theorie en Prak tijk" hield Vrijdagavond in „De Nachte gaal" haar jaarlijkse feestavond. De voor zitter, de heer C. Gehrels, heette in het bijzonder welkom dr. A. Vlag, directeur der Rijks-Tuinbouwschool, en de leraren. Hierna volgde het optreden van het ge zelschap Bouman uit Haarlem met een goed verzorgd programma. De avond werd besloten met een bal. De uitslagen uit de vijfde ronde van de bordenwedstrijd luiden: J. Boogerd—J. Snel 10; N. van BeekB. Hooyer 10; M. Ver meerA. Verdoes afg.; J. van KoppenH. den Butter 10; M. van BeekP. van Tol 10; A. KnollJ. van der Voort 10; A. Krösschell—H. Eyskoot Jr. 1—0; A. Snel— H. Eyskoot Sr. 10; J. BosG. Vermey Jr. 0—1. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden c>p 9 November waargenomen door dr. J. L. Tombrock, Burgemeester van Lennepweg 1, tel. 38032 en dr. W. van der Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek, ingaande 16 uur Za terdag, Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208. tel. 38320. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmer meer zijn voor Zondag als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Zwanenburg-Halfweg: dr. Hoekstra. NIEUWE PASTOOR TE NIEUW VENNEP In de plaats van de onlangs overleden pastoor Wenine heeft mgr. J P. Huibers benoemd rector A. C. Schaaper uit Am sterdam. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Het Bureau Onpersoonlijke Reclame van de Nederlandse bloembollenkwekers, dat voor de collectieve reclame in het bui tenland zorgt, heeft waarschijnlijk een on schatbaar succes behaald bij het bestrijden van een reclame-campagne, die de Neder landse bloembollenexport op Amerika in een klap volkomen had kunnen vernieti gen. Deze reclame-campagne werd uitge voerd door een Amerikaanse firma, die tegen de ongelooflijke prijs van nog geen twee dollar een paket bloembollen be loofde te zenden, die midden in de winter zouden bloeien. Er moet een geweldige hoeveelheid geld in deze campagne zijn gestoken, omdat in zo goed als alle bladen advertenties zijn geplaatst van een halve pagina en meer. Hierin werd een wonderbaarlijk verhaal opgehangen van bloembollen die zouden bloeien als de tuin nog onder de sneeuw lag en de ijspegels aan de bomen en strui ken hingen. Dit zou kunnen worden be reikt, doordat Hollandse bloembollenrei zigers een vijfhonderd jaar geleden op Groenland en IJsland enkele uitzonder lijke bolgewassen hadden gevonden en deze zover gecultiveerd dat zij thains pas geschikt waren voor het gebruik in de tui nen. De boot hiermede was onderweg en met het oog daarop werd aangeraden di rect te bestellen. Te meer, omdat er per district maar een beperkte hoeveelheid be schikbaar kon worden gesteld! V er ontwaar diging De reactie van de deskundige Ameri kanen was fantastisch: het Amerikaanse bureau van het CBC werd overstroomd met verontwaardigde brieven. De schrij vers hiervan verkeerden namelijk in de overtuiging, dat dit een Hollandse stunt was. Direct heeft men een tegenactie ont wikkeld. Men onderzocht de paketten en kwaim tot cie conclusie, dat er nog niet eens inzat wat werd geadverteerd, dat de bloembollen heel gewoon bijgoed was, dat pas half April op zijn gunstigs en eind Mei kon bloeien. Het waren ixia's, irissen, blauwe druifjes, chionodoxa's en sneeuw klokjes. Deze hadden de schoonste namen gekregen zoals Vlam van het Noorden, Pool-orchideeën, Parels van Holland, de crocussen heetten zelfs Goudbekers en ze zouden dubbel zijn, maar het toppunt van fantasie was de naam voor de sneeuw klokjes „The foolish maidens of Jenuary" (de dwaze meisjes van Januari!) BEDANKT VOOR BEROEPEN De Gereformeerde predikant van Half weg ds. D. Zwart zal zijn gemeente, on danks de twee beroepen die hij tegelijk kreeg naar Andijk en Ermelo, niet ver laten. Ds. Zwart is ruim negen jaar in Halfweg werkzaam. DOKTERSDIENSTEN Halfweg en omgeving: dr. Honingh. Onze puzzle-redacteur schijnt in het neven staande kruiswoord raadsel een soort van motorisch complex te hebben willen uitleven; niet minder dan vier merken van bekende motorfietsen zult u moeten vinden om de oplossing te kunnen vol tooien. Horizontaal: 1. boom bewoner, 4. deel v. e. motorrijwiel, 9. strijd bijl, 12. motormerk, 14. knaagdier, 15. koper, 17. onkundige, 18. gereed schap, 20. zangstuk, 21. nummer, 22. muzieknoot, 23. aardrijkskundige term, 24 lidwoord, 25. vogel, 27. waterjuffer, 32. geloof, 34. lor, 36. vaat werk, 37. krot, 39. Engel se drank, 41. water in Friesland, 43. bijwoord, 44. belemmering, 46. vod, 47. motormerk, 48. mo tormerk, 49. berg, 50. voor, 51. en (Latijn), 53. onmeetbaar getal, 54. lucht (Eng.), 55. niet droog, 57. mannetjesbij, 59. soort metaal, 61. soort verlichting, 63. keukengerei, 85. staatsbedrijf, 66. pers. voornaamwoord, 68. familielid, 69. voegwoord, 70. bevel, 71. vlug, 73. wapen, 77 schaapkameel, 79. op schrift, 81. PI. in Gelderland, 82. grote naaldboom, 83. teerproduct, 84. motormerk, 85. bouwland. Verticaal: 1. vis, 2. strijdperk, 3. worm, 4. klein (afk.), 5. voor, 6. vernis, 7. onge luksgodin, 8. eenheid van kracht, 9. karak ter, 10. scharnier, 11 bevel, 13. maanstand, 16. bergplaats, 18. insecteneter, 19. register- lijst, 25. uitlaat, 26. sportterm (afk.), 28. pers. voorn.woord, 29. zangstem, 30. voeg woord, 31. rivier in Italië, 33. natte omslag, 34. bedvulling, 35. hij is schuldig, 37. springstof, 38. oogvocht, 40. vod, 42. Euro peaan, 43. ratelpopulier, 45. - Bijbelse fi guur, 52. aanw. voorn.woord, 56. voertuig, 57. lidwoord, 58. muzieknoot, 60 voorzet- esl, 62. loofboom, 63. geldbewaarplaats, 64. ongebonden, 65. plaats in België, 67. bede huis, 70. ecthgenoot, 71. vocht, 72. lid woord (Fr.), 74. met, 75. wereldtaal, 76 paling (Eng.), 77 lidwoord (Fr.)„ 78. vaar tuig, 80. stoomschip, 82. ongeveer (afk.). De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. Ik, 3. Nederland, 10. mi, 12. sol, 14. God, 15. eis, 16. zak, 17. kip, 19. pater, 21. pon, 23. S.O.S., 25. mak, 26. aan, 28. ok, 30. lap, 32. alp, 33. k.o., 34. ook, 36. prélude, 39. was, 40. reep, 42. el, 43. RI, 44. hart, 45. Tiel, 46. plug, 47. edel, 49. Aa, 51. e.a., 52. torn, 54. gil, 55. kapoets, 58. nar, 59 es, 60. tot, 61. Ier, 63. pij, 64. tol. 65. per, 67. Tom, 69. non, 70 baret, 72. kas, 74. pop, 75. wig, 76. dog, 78. mes, 80. ir, 81. vegeteren, 82. N.T. Verticaal: 1. L.S., 2. kok, 4. eg, 5. dop, 6. Edam, 7. leek, 8. air, 9. N.S., 10. man, 11. ik, 13. lis, 16. zon, 18. pol, 20. taal, 21. pap, 22. Noorwegen, 24 sap, 26. ale, 27. Oosten rijk, 29. koe, 31. prelaat, 32. adipati, 33. kar, 35. ketel, 37. el, 38. ur, 39. wagon, 41. pil, 44. hut, 48 dis, 50. A.P., 51. Ee, 53. rap, 55. kol, 56. ober, 57. set, 60. ton, 62. rok, 64. top, 65. page, 66. rede, 68. mam, 69. nor, 70. big, 71. tor, 73. sen, 75 we, 79. St. Prijswinnaars van het vorige kruiswoord raadsel waren: 1. J. C. Klinkenberg, Vooruitgangstraat 80, Haarlem, 7,50; 2. mej. G. de Vries, Proveniershuis, (Gr. Houtstraat 144 Q) Haarlem, 5.—; 3. J. Paap, Jan Steenstraat 7, Zandvoort, f 2,50. Ook voor de nieuwe puzzle worden weer drie geldprijzen, ad f 7,50, 5,- en 2,50, uitgeloofd. Oplossingen, ingevuld op het hierboven afgedrukte diagram, moeten vóór Donder dag 12 uur v.m. in ons bezit zijn. U kunt ze inzenden aan, of bezorgen bij onze bu reaux te Haarlem, Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 en te IJ m u i d e n: Ken- nemerlaan 186. Sluit u geen mededelingen voor administratie of redactie in en ver meldt u s.v.p. op de enveloppe: „Oplossing Puzzle". De irissen waren andere soorten dan opgegeven, geen reticulata, maar gewone Hollandse irissen, de gele crocussen waren er ook niet. Direct werd een brief gezon den naar de kranten en de warenhuizen, waarin precies werd uiteengezet dat dit geen Hollandse affaire was, doch een Amerikaanse, dat de bollen helemaal niet nieuw waren en nog minder in de winter konden bloeien. Wel deelde men mede, dat de kwaliteit export-kwaliteit was, doch dat hier sprake was van een volkomen misleiding. Deze brief ging vergezeld van bewijsmateriaal. De 27ste October werd een persconfe rentie gehouden in de Nederlandse club in New Yorkf waar werd medegedeeld, dat er reeds aanklachten waren ingediend te gen deze advertenties. Drie dagen later werd er weer een gehouden en daar kon worden gezegd, dat de ontwerpers van deze campagne, de firma Huber Hoge en Sons had toegegeven dat de gehele be schrijving wat overdreven was en dat het publiek er door had kunnen worden mis leid. Er was daarom order gegeven het adverteren te stoppen en zelfs werd toe gezegd in de toekomst een deskundige op tuinbouwgebied te laten assisteren bij der gelijke campagnes. Felicitaties De prijzende woorden en felicitaties kwamen in even grootte getale binnen als eerst de klachten. Sommigen spraken er een verheugenis over uit, dat er eindelijk eens wat werd gedaan tegen deze mislei dende advertenties. Een zeer goed deel van de verloren good-will werd hierdoor heroverd, te meer omdat het CBC ten slotte als buitenlandse instanties de stoot gaf tot deze campagne! Men heeft dit succes kunnen bereiken door onmiddellijk het National Better Bu siness Bureau in de arm te nemen. Dit bureau waakt tegen misleidende adverten ties en had zijn afkeuringen in scherpe bewoordingen te kennen gegeven. Een zwaartepunt van de campagne lag ook bij het inschakelen van de posterijen, die deze zgn. mail-orders hadden te verzen den. Deze posterijen trachten alle mislei dingen te ontdekken en indien deze wor den verzonden via de posterijen dan kan zij de afzenders gerechtelijk vervolgen. Dit zal ook gebeuren. Het grote gevaar van deze campagne ligt in het feit, dat hierin voortdurend werd gesproken over Hollandse kwekers, die deze wonderbaarlijkheden hadden we ten te bereiken. Men kan licht begrijpen, dat de teleurgestelde kopers de misluk kingen op naam van de Hollandse bloem bollenkwekers zouden schuiven en dus in de toekomst verloren zouden zijn voor de echte bloembollen. Reclame werkt door Op het ogenblik werkt de reclame voor de Hollandse bloembollen ver door. Nu pas ziet men de resultaten van een moei zame arbeid om de afzet in Amerika te vergroten. Dit is echter ten koste gegaan van grote bedragen voor het adverteren, vervaardigen van films voor bioscopen en televisie. Dit geld wordt door het gehele bloembollenvak bijeen gebracht en alle reclame-experts zwaaien deze collectieve reclame alle lof toe. Met een wonderbaar lijk verhaal had dit alles kunnen worden vernietigd en nog kan men niet zeggen hoeveel schade er is berokkend. Het Bureau Onpersoonlijke Reclame kan echter aan zijn succes op het gebied van reclame dit toevoegen. De naam van de Hollandse bloembollen en de onaantast baarheid van het bureau in New York, dat in de Amerikaanse publiciteitswereld langzamerhand als de Officiële instantie bekend is geraakt kon door het kordate optreden worden gered. Iets dat speciaal in het Amerikaanse krantenwezen uiterst nuttig is gebleken. Tot begin October werd voor 35 millioen gulden aan bloembollen naar Amerika ge zonden en de verwachtingen bestonden, dat dit bedrag in de toekomst nog hoger kon worden. De miraculeuze bollen in de sneeuw hadden ai deze verwachtingen de bodem in kunnen slaan. Na de geslaagde radio-zangdienst in de Hervormde kerk aan de Ramplaan te Overveen op Zondag 26 October heeft de organist Paul Chr. van Westering ander maal een opdracht van de N.C.R.V. ont vangen om een uitzending van een half uur, met medewerking van gemeente, koor en solisten, te verzorgen. De dienst zal op Maandag 15 December worden opge nomen en op de Eerste Kerstdag worden uitgezonden. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de artsen in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telef. 22261. In het zelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telefoon 25769, b. g. g. 10920. De Zondags-, avond- nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt alleen in spoed eisende gevallen van hedenavond zes uur tot Zaterdag 15 November verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is geopend Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-sta tion, telefoon K 2560 8284. ZONDAG 9 NOVEMBER 1952 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Dienst in het kader Wereldbond Gebedsweek Ds. N. O. Steenbeek en Mej. Da. W. H. Buys. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerkspiein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerk, Velserstraat Za terdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zon dag 10.30: Dr. A. J. Rasker, H. Avondmaal. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Ds. J. Bronsgeest. Bakenesserkerk Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geursen. 10.30: Jeugddienst. Ds. B. van Gel der. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. H. Visser, van Bloemendaal. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geur sen. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstr. 10.30: D. Boer. Oost. Zomerkade 10: K. H. Oosterha gen. West, Leidsestraat 10: J. Jongkind. Cen trum, O. Groenmarkt 10: A. Zonnevylle. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacobstraat 6. 10.30: Dr. P. Jonges, Rijswijk. Eglise Wal- lonne, Begijnhof 30. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Church of Eng land: Kinderhuissingel 8.30 a. m. Holy Com munion, Rev. Mossman. Alle-Dag-Kerk, Broederkerk, Parklaan. Dinsdag 3: Ronde tafel-bespreking. Vrijdag 7.30: Contactavond met gerepatrieerden. Ds. H. v. d. Brink, van Aerdenhout. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34 Woensdag 7.30: Ds. Cirkel. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Rev. G. Brucks, uit Canada 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o. 1. v. Rev. G. Brucks met medewerking van studenten van het Ned. Bijbel-Instituut te Doorn. Opwekkings- samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amster dam. Broedergemeente, Parklaan 34. Zater dag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. M. L. Frankena, van Zeist. Vrije Evangelische Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Evang. L. J. Nee- rings, uit Enkhuizen. Evang. Luth. Gemeente Witte Herenstraat 10.30: Ds. W. Spliethoff. 10.30: Ds. C. H. Brandt, geb. N.P.B. Berken- straat. Ver. 'Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daalder, Avondmaal. Jeugdkerk. Peuze- laarsteeg, geen dienst. Noorderkapel 5.45: Mej. B. Luikinga. Remonstr. Geref. Gemeen'e 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel, Wilhelminakerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Ger. Gemeente, Ridderstr. 29. 10 en 5: Leesdienst. Vrijdag 7.30 Ds. H. Ligtenberg, van Rotterdam-W. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. A. Zwiep, van Schiedam. Donderdag 7.30: Ds. H. Toorman, Deventer. Baptisie Gemeente, geb. H. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Gebouw „Salem", Bake- nessergracht 65. Dinsdag 8: Bidstond. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. Zater dag 8: Opening Jeugdcongres der N. P. J. V. Zondag 9.30: E. Schuurman H. Avondmaal. 4: Voortzetting Jeugdcongres. 7.30: Slot bijeenkomst in de Luth. Kerk, Witte He renstraat 22. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heercn, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Zevende-Dags Ad ventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Pre diking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. „Immanuël", Bakenessergracht 65. 8: Kapi- teine Engelhart, van IJmuiden. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. De Chris tengemeenschap, Westerhoutpark 1 A 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Gemeente van Christus, Sprui- tenbosstr. 9. 10.15: Aanbiddingsdienst met H. Avondmaal en Predicatie. 19: Avonderedienst Dinsdag 20: Damesbijbelklas. Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. Christen-Geloofs gemeenschap, geb. „Rosenhaghe", Hoofman- straat. 10: Samenkomst. 8: Samenkomst. Ga- renkokerskade 27 (Gemeenteavond). Woens dag 8: Bidstond Garenkokerskade 27 Iedere Zaterdag 8: Jeugdsamenkomst, Benkoelen- straat 28, H.-N. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Samenkomst. Dins dag 8: Noorderkapel, Minahassastraat. Sa menkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen, Cornelissteeg 9. 10."30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zending- kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingge meente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11- Dienst. Theologiseh-Philosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Ned. Ver. v. Spirististen „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. J. F. Croes van Delden, den Haag. Leger des Heils, Schagchelstr. 26. 10 en 8: Kommandant en mevr. Lebbink, van Indo nesië. Donderdag 8: Kapiteins A. Bouwens- van Gameren. Zaterdag 8: Korpskadetten- brigade van Amsterdam Congreszaal o.l.v. Kanitein Kruïsinga. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk 10: Dr. M. v. d. Voet. 7: Dr. H. v. d. Loos, Jeugddienst. Im- manuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. C. H. Brandt Stichting tot verbreiding van het Evange lie „Petra", Noorderkapel (einde Minahas sastraat) Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: Evan gelisatie samenkomst. J. Sevensma, van Am sterdam. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingssamenkomst. 8: Verlossingssamen- komt. 7: Openlucht Soendaplein. Kapiteins v. d. Woude. Geref. Kerk. Noord-Schoter- kerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstr. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wiihelminaplein. 10: Prof M. J. A. de Vrijer.. 19: Ds. R. H. Oldeman. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Adr. Oskamp. 19: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem., Den Haag. Geref. Kerk. Aule Lyceum. 9: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Koediefs- laan. 10: Ds. J. H. Telkamp. 5: Dr. P. J Richel Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. J. H Telkamp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Dr. Ch. de Beus. 19: Ds. A. Oskamp, uit Heemstede. Jeugddienst. Relig. Kring, Eiken laan 5. 10.30: Ds. A. Braakman, N.H. Amers foort. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds H. S. J. Kalf. 7: Jeugddienst. Ds. B. v. Gelder, te Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel 12-14 jaar Maranatha, Donkerelaan. 10.15: Jeugdkerk, dhr. van Dijk, van het Coorn- hertiye. Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool, 5 en 6 j. Kleuterschool, Boslaan en 7-12 j. in Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Pctgieterweg 4. 10.30: Dhr. G. Punt, Hv. Den Haag. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 15.30: Ds. D. Ringnalda, te Overveen. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gespr. Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door een Zangdienst aanvangende 19.15 uur in de kerk aan de Ramplaan. Ramplaan. Geref. Kerk. Ds. D. Ringnalda. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Voortzetting H. Avondmaal en Dankzegging. 19.45 tot 20.15: Gemeenschappelijke avondwijding Herv. Kerk aan de Ramplaan HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. M. Heymans, van Aalsmeer. 17: Ds. S. L. Knott- nerus. Woensdag 19.30: Zendingsavond. Ds. J. H. Grolle, Utrecht. Drs, F. C Kamma, Leiden. Dr. P. A. v Stempvoort. de Bilt. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. R. Sluiter. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. H. Doop. 11.45: Kinderkerk. 7: Vicaris H. P. Swets, van Lijnden. Geref. r BINNENLAND In de laatste jaren van de oorlog werd de koepelkerk in Willemstad grotendeels verwoest. Toen men de schade had hersteld, ging het gebouw op 29 Augustus 1950 vrij wel geheel in vlammen op. De kerk is op nieuw herbouwd en zal nu op 28 November in gebruik genomen worden. Dinsdag 11 November bestaat de Ko ninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij 128 jaar. Het aantal sedert de oprichting geredde schipbreukelingen is thans gestegen tot 7565. In het Snouck Hurgronje-huls te Leiden is de stichtingsacte verleden van het univer sitair kankercentrum Leiden. Dit is het tweede'universitaire kankercentrum van ons land. Het eerste werd onlangs te Groningen opgericht. Volgende week Donderdag volgt de stichting van het universitaire kanker centrum te Utrecht, waarna dit jaar nog de overeenkomstige centra van Amsterdam en Nijmegen zullen worden gesticht. Vrijdag heeft twee keer brand gewoed in een grote landbouwschuur van C. Oskam te Bergambacht. De eerste keer kon het vuur vrij snel geblust worden. Maar 's avonds brandde de schuur geheel af. De ruim ne gentig varkens die in het gebouw waren ondergebracht konden op drie na in veilig heid worden gebracht. De ambassadeur der Sovjet-Unie gaf Vrij dag in de Russische ambassade in Den Haag een receptie ter gelegenheid van de herden king der October-revolutie van 1917. Deze receptie werd onder meer bezocht door de opperceremoniemeester van de Koningin, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, de eerste stalmeester van de Koningin, de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck, de minister president, dr. W. Drees, de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de vice-oresident van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de directeur van het kabinet der Koningin, mej. mr. M. Tellggen en de voorzitter van de Eerste Ka mer, mr. J. A. Jonkman. De plaatsvervangend thesaurier-gene raal van het ministerie van Financiën, mr. F. van Meerwijk zal naar verluidt binnen kort zijn functie neerleggen wegens zijn te verwachten benoeming tot directeur van de N.V. Van Mierloo en Zoon. In Amsterdam is een wetenschappelijk centrum van de Stichting tot bevordering der notariële wetenschap geopend. Geves tigd aan de Herengracht 278. Het is een „verlengstuk" van de Amsterdamse univer siteit en het eerste op dit gebied ter wereld. Het bezit ook de eerste bibliotheek op zuiver notarieel terrein in Nederland. De politie te Enkhuizen heeft de 61- jarige J. L. J. aangehouden, die van de ene plaats naar de andere trok, een kosthuis zocht eA beloofde per week 25 of 30 gulden kostgeld te betalen. Na een dag of twee ver dween hij dan met medeneming van geld, kledingstukken, een fiets of wat naar zijn gading was. Hij heeft bekend zich in 28 plaatsen van ons land schuldig te hebben ge maakt aan dergelijke feiten. Een 49-jarige inwoonster van Amers foort is door de Utrechtse rechtbank ver oordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaardelijk. Zij had deze zomer in warenhuizen in Amsterdam, Utrecht, Hilversum en Amersfoort een grote hoeveelheid textiel gestolen, welke in haar wening werd teruggevonden. Op de kwekerij Dubbelboer te Tweede Exloërmond is men na vijftien jaar experi menteren er in geslaagd een procédé te vin den, waardoor tomaten verduurzaamd kun nen worden. Men kan thans het product op de markt brengen, wanneer de prijzen het gunstigst zijn. De tomaat was tot nu toe slechts 10 a 12 dagen houdbaar. Voor het gerechtshof ln Amsterdam heeft een in Nederland wonende Italiaan terechtgestaan, die door de rechtbank tot anderhalf jaar gevangenisstraf was veroor deel wegens poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij. Hij had het doen voorkomen alsof hij een aantal juwelen, die voor f 54.000 waren verzekerd, verloren had. De procureur-generaal requireerde twee jaar gevangenisstraf, ook tegen de Hilver summer die de juwelen in bewaring had genomen. HAARLEM EN OMGEVING In de Leger des Ileilszaal aan de Schagchelstraat worden Zondag twee belang rijke samenkomsten geleid door komman dant en mevrouw G. Lebbink, die na een verblijf van meer dan dertig jaar in Indo nesië onlangs in Nederland zijn teruggekeerd. De laatste jaren waren zij de territoriale be velhebbers van het Leger des Heils in Indonesië. Aan de rijksuniversiteit te» Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer A. B. Bunker, Aerden hout, en voor het candidaatsexamen Neder lands recht mej. W. V. van Leusen, Velsen, en de heer H. J. C. Kal, Haarlem. Tot directrice van huize Wildhoef te Bloemendaal is benoemd mejuffrouw A. C. Peuler, hoofdzusters van het Van Weel- Bethesdaziekenhuis te Dirksland. Zij volgt mejuffrouw J. H. Drijver op die met pen sioen gaat. Deze blijft in functie tot mejuf frouw Peuler haar werkzaamheden zal aan vaarden. Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen econo mie de heer H. Onkenhout, Haarlem. ADVERTENTIE Telef. 17355 Kerk. 10: Ds. D. Zwart. 4: Dr. G. E. Meule- man. van Vijfhuizen. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dhr. A. C. Brörens. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. G. Blauw, van Overveen. 3: Ds. J. A. van Boven. Abhenes. 9.30: Ds. J. A. van Bo ven. 3: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel 10: Ds. M. C. Don. H. Avondmaal. Geref. Kerk. 9 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. H. Avondmaal. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. C. Salverda. 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10: Dr. G. E. Meuleman. 3.30: Ds. D. Zwart, van Halfweg. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, H. Doop. „De Toorts". 9: Ds. J. Heidinga. Haarlem. „De Kapel". 7: Dr. W. Volger. Amsterdam-Nd. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raaf straat. 9: Ds G. H. v. d. Woord. 10.30: Dezelf de. H. Doop. Evangelisatie Bethel, Oost Kolk 10: Dhr. H. Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E. Saraber Jr. Kapel Arb. gem. Woodbrookers, Bentvelds- weg 3, Bentveld. 11: Ds. E. Saraber Jr. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster, van Amsterdam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. Dankz. v. d. Oogst. 5: Dezelfde. Ned. Chr. Gemeen schapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: J. W. van Zeyl. Pinkster Evangelisatie, Brug straat 17. Vrijdag 8: Volle Evangelieprediking LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. L. Lagerwij, den Haag. 5: Ds. C. Jongeboer. Geref. Kerk 10: Ds. C. J. Sikkel, van Amster dam-Zuid. 5: Ds. D. van Swigchem, van Oude Wetering. Geref. Kerk. Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Hoogendoorn, van Apeldoorn.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11