De zware tocht gré-GoIa Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem „Gesprekken om de Bijbel" in een pastorie aan de Jan Steenstraat Catechisanten voor de microfoon Dr. A. J. Rasker leidt Zondagse IKOR-rubriek Herfststukje In de hoofdstad uit 7 Tegen hoest, keelpijn, verkoudheid Mijnhardtjes: sterke Moord op scheepsbouwer 20 November voor Zes kopjes kleiner Versteende historie Exodus uit Oost-Duitsland ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 (HKOMST& &ELASr/wr 'W? /vfRMOGEHSi fSeiAST/HOi 8EOOOTI HO c/jnc.ij ROT ING BEGROT/tfÖ En zo gonst het op gezette tijden in de pastorie aan de Jan Steenstraat van „radio activiteit", zij het in een andere zin van het woord. Terwijl de technici zich bij me vrouw Rasker in de huiskamer installeren zijn de mensen, die straks aan de Gesprek ken om de Bijbel zullen deelnemen, aan het „droogzwemmen". De onderwerpen, die alle ontleend worden aan de eerste zend- ADVERTENTIE Geslaagd dank zij lesa - Hilversum (Bekende Schriftelijke Cursus) Wiskunde L.O. en M.O. KI en KV ZATERDAG 8 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Engelen zonder vleu gels" (ten bate van Weldadigheid naar Ver mogen), 8 uur. Krelagehuis: Centrum voor vrij geestesleven, coonferentie over „Het geestelijk ontwaken van Europa", 3.30 en 8 uur. Sportfondsenbad: Zweemfeest door kin deren, 7.30 uur. Pinkstergemeente: Nieuwe Kruisstraat 14, Nederlands Pinkster jeugd- verbond, jeugdcongres, 8 uur (voortzetting Zondag 9.30, 4 en 7.30 uur). Rembrandt: „With a song in my heart", alle leeft., 7 en 9.15 u. Palace: „De schat van Monte Cristo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Johannesburg", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Levend ingemetseld", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling „Onder narcose", 14 jaar, 11.30 u. City: „Ontsnapping van Corregidor", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemas kerde kaper", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De vrouw mijner dromen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 9 NOVEMBER Stadsschouwburg: Aerdenhouts kinderto neel „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", 2 uur. „Engelen zonder vleugels" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Krelagehuis: Centrum voor vrij geestesleven; conferentie „Het geestelijk ontwaken van Europa", 11, 14.30 en 16 uur. Brinkmann: Humanistisch Verbond, dr. J. Cohen spreekt over „De waardigheid van de mens", 10.30 uur. Rembrandt: Zondagmorgen voorstelling „Een onvergetelijke melodie", alle leeft., 11 uur; „With a song in my heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De schat van Monte Cristo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Johannes burg". 14 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Lido: Zondagmorgenvoorstelling „Jane Eyre", 14 jaar, 11 uur; „Levend ingemetseld", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Onsnapping van Corregidor", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemaskerde kapers", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De vrouw mijner dromen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MAANDAG 10 NOVEMBER Concertgebouw, tuinzaal: Debussy-recital Bertje Davelaar, 8 uur. Rembrandt: „With a song in my heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De schat van Monte Cristo", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Johannesburg", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Levend ingemetseld", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Ontsnap ping van Corregidor", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemaskerde kapers", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De vrouw mijner dromen", 18 jaar, 2.30 en 8.15 u. ADVERTENTIE il.it. 4 I 1 1 i i -i I „Nee, dit gaat niet. U praat met zijn vieren door elkaar. Probeer dat straks te voor komen, want het geeft alleen maar rabarber"Negen mensen, die op een boven kamer rondom een tafel met twee microfoons een gesprek voeren, zien even op naar mr. W. B. Meyboom, de directeur van het I.K.O.R. (Interkerkelijk Overleg in Radio aangelegenheden), die bezwerend zijn hand heeft opgeheven. Hij kreeg zoeven een telefonische tip door van de programmaleider, de heer G.W. C. Verheul, die bene den met twee technici bij een contróletoestel nauwlettend het effect van het boven gevoerde gesprek beluistert. Het was een van die verscheidene aanwijzingen, die er toe dienen om de gedachtenwisseling van de negen mensen zo goed mogelijk op het magnetofoonbandje te krijgen, dat op een Zondagavond om vijf over half acht, terwijl duizenden in het land toehoren, zal worden ontrold. Er wordt grote zorg besteed aan de I.K.O.R.-rubriek „Gesprekken om de Bijbel", de veertiendaagse radio-catechisatie, welke wordt opgenomen in de studeerkamer van dr. A. J. Rasker, Hervormd predikant te Haarlem, onder wiens leiding zij ook staat. Dit nieuwe onderdeel van het I.K.O.R.- programma, dat in September in de plaats kwam van de Bijbelvertellingen na de Kin- derdienst op Zondagen, is uniek in de Ne derlandse omroep. In Groot-Brittanië vond het een voor beeld in een onderdeel van een „radio- mission" van de B.B.C., speciaal gericht op het evangelisatiewerk in Schotland, die men ook de cathechisatievorm had ge geven en dertig tot veertig jongelui om vatte. Het woord „catechisatie" gaat ove rigens voor deze uitzendingen niet hele maal op, want de mensen, die zich om dr. Rasker heen scharen, zijn allen van rij pere leeftijd. Bovendien zou het aandeel van de predikant in het gesprek wel wat te bescheiden zijn voor een ware .catechiseermeester": hij leidt het ge sprek en stuurt het met aanvullingen, toelichting en antwoorden op gerezen vragen in de banen, die hij er in het belang van de overzichtelijkheid voor heeft ont worpen. De catechisanten zijn een echtpaar uit Aerdenhout, een echtpaar uit Haarlem, een Amsterdammer en een dame en twee heren uit Hilversum. Dit gezelschap is met zorg gekozen, niet alleen omdat de stemmen radio-geniek moeten zijn maar vooral ook met het oog op de samenstelling ervan. Deze is zeer heterogeen in overeenstem ming met de oecumenische gedachte, die het I.K.O.R. kenmerkt. De wind waait hier uit de verschillende richtingen van het Protestants kerkelijk leven: Gereformeerd Orthodox Hervormd Vrijzinnig-Her vormd Remonstrants. Bovendien neemt een buitenkerkelijke aan de gesprekken deel. „Ondanks hun verschillende achtergrond vormen zij samen een prettig team, waar goed mee te werken valt, vooral door hun onderling begrip", zegt dr. Rasker. „En dat is van heel veel belang voor een rubriek als deze, die nog grotendeels het karakter van een experiment heeft". Het I.K.O.R. heeft met deze uitzendingen twee dingen op het oog: de oecumenische verwijding, die dus duidelijk tot uiting komt in de sa menstelling van het gezelschap, en een aanpassing aan de zich wijzigende instel ling van de radio-luisteraar. Deze kan men namelijk met een monoloog niet zo mak kelijk meer boeien als voorheen het geval was. Droogzwemmen brief van Paulus aan de Corinthiërs, moe ten eerst eens goed doorgesproken worden. Daarbij wordt men reeds de lijnen gewaar, waarlangs het gesprek zich weldra bij de uitzending zal bewegen. De beschikbare 25 minuten zijn maar een zeer beperkte tijd, waarin vaak een stof wordt behandeld, die ruimschoots voldoende zou zijn voor een driedaags congres. Het is dan ook geens zins de bedoeling een onderwerp tot in alle détails uit te putten. De gesprekken laten aan de luisteraars nog zeer veel te denken over, hetgeen nu ook juist de be doeling ervan is. Vooral waar het gaat om een snelle re actie en een puntig formuleren van opmer kingen en vragen, is een grondige voorbe reiding thuis noodzakelijk. Daarom stuurt dr. Rasker zijn mensen tevoren schetsen, van de onderwerpen toe. Concentratie Over een onderwerp is dan ook al heel wat gezegd en gepeinsd, vóórdat de pro grammaleider vraagt: „geef allemaal uw sterkte even op", waarop elk der catechi- Neem tijdig N.V. PMIUPS-ROXANI Phirfli- Chem Ind Dtiphif' sterk desinfecterend loowi -OM - Wpwr santen zich even laat horen. En dan kan het beginnen: „attentie opname over vijf tellenhet plastic-bandje begint zich snorrend om zijn spil te winden terwijl de kalme, vertrouwde stem van de Haarlemse predikant het gesprek inleidt. Meestal beantwoordt het gesprek met een enkele retouche achteraf direct aan de eisen, die de radio stelt, maar soms leidt een moeilijk onderwerp tot verwikkelingen en zijspoortjes, die de duidelijkheid niet ten goede komen. En dan kan het wel eens ge beuren, dat mevrouw Rasker, die de luis teraars vertegenwoordigt, met een menge ling van meeleven en beslistheid in haar stem opmerkt: „U kunt het heus beter weer eens helemaal over doen".... Het geen in zo'n enkel geval gebeurt, want aan haar oordeel wordt door allen grote waar de gehecht. De medewerkenden geven aan deze ru briek met alle plezier zoveel van hun tijd en hun concentratie omdat zij als Christe nen beseffen, welk belang de luisteraars er bij hebben om op deze nieuwe wijze met het Evangelie te worden geconfronteerd. ADVERTENTIE pijn-, kou- en griepbestrijders Doos 41 cent Koker 80 cent De catechisanten van dr. A. J. Rasker (tweede van rechts) bereiden zich voor op de opname in diens studeerkamer. Plotseling bemerk ik tot mijn ontstelte nis, dat ik mijn herfststukje nog niet ge schreven heb. Dat ik mijn stemmingshoek je van al-oude traditie eenvoudig vergeten heb. Ik hoop dat u niet al te beroerd bent geworden van het lange wachten. Geluk kig kan ik het nog nèt waarnemen voor het te laat is. Welnu dan: Heeft niet één onzer grootste dichters (was het niet Willem Kloos?) geschreven: „De bomen dorren in het laat seizoen"? (Wij citeren uit het hoofd). Aan deze poëtische, steeds weer diep aangrijpende versregel dachten wij, toen wij gisteren door het woud liepen. Want de bomen dorden inderdaad in het laat seizoen. Nog een enkel roestbruin blaadje wiebelwobbelde op de stevige bries van een overigens (met permissie) naakte tak. Overal waar wij gingen waren blaren aan onze voeten. Niet om door te' prikken, maar om door te waden. Wat waadden, o wat waadden wij door de blaren aan onze voeten. Het was doodstil in het woud. „Het is herfst, Ingrid", zeiden wij, schier fluisterend, tot de tengere blonde vrouw, die ons altijd overal als een horid pleegt te volgen. „Het is herfst, Ingrid", herhaalden wij wrevelig, want 't mens geeft nooit ant woord. Zij loopt maar achter ons te slof fen met die blaren aan haar voeten. Zij volgt ons, woud in, woud door, woud uit; Ingrid bemint ons. „Het is herfst, Ingrid", zeiden wij nog maals en nu aardig nijdig. „Dat behoef je niet te zeggen", zeide zij schuchter, „dat weet iedereen; het staat in alle zak-agenda's". De nervige geur van groene tandpasta lag over de waereld. En maar paddenstoe len. Overal paddenstoelen. De mooie paarse Lepelaarshoed; he^ kiene violette Repel- steelstoeltje (seda sudetica); de goud-gele Hangoverhet was een weelde van vormen en kleuren voor oor en oog die ons (als het ware) toelachte van tussen de wortelen van het herfstgeboomte. In de verte ontwaarden wij een reerug met vossebessen, doch bij het naderen onzer schreden was die pijlsnel uit het zicht verdwenen. De hemel was grijs. Het smalle pad was vochtig. „Het is herfst, Machteld", flüsterden wij. „Ik heet Ingrid", fluisterde zij weer- omme. „Ingrid of Machteld", gromden wij, ,,'t is al om het even: 't is herfst (Wordt vervolgd in 1953) ELIAS. De Haarlemse rechtbank zal op Donder dag 20 November de moord op de Haar lemse scheepbouwer J. E. M. D., wiens lijk op 1 Juni van dit jaar uit het Spaarne werd opgehaald, behandelen. Verdacht van moord, subsidiair dood slag, subsidiair zware mishandeling is de 24-jarige Haarlemmer H. S. Voorts zullen nog terechtstaan de achttienjarige J. B„ die wordt verdacht van het wegmaken van het lijk en de vrouw en de zoon van de vermoorde, die er van worden beticht de sporen van het misdrijf te hebben ver borgen. Officier is mr. G. W. F. van der Valk Bouman. De zitting wordt gepresideerd door mr. H. J. Ferwerda. De verdachte H. S. bevindt zich in voorarrest, de anderen zijn op vrije voeten. Wie in de lichtvaardige veronderstel ling leeft, dat koppensnellers alleen in Nieuw-Guinea en dus ver van ons bed voorkomen, die moet de bijgaande tele- foto en het onderstaande bericht maar eens grondig bestuderen. In de afgelopen nacht hebben zes ban dieten van uiteenlopende leeftijden ge tracht zich met list en geweld toegang te verschaffen tot een perceel aan de Keizersgracht te Amsterdam, dat sinds korte tijd door de uit Henegouwen af komstige koopman Nicolaes Sohier, graaf de Vermandois, wordt .bewoond. De schurken moeten goed van de plaat selijke toestanden op de hoogte zijn ge weest en de aanslag zorgvuldig hebben voorbereid, want zij kozen voor hun poging tot inbraak een avond waarop alle bewoners van dit kapitale pand, de bedienden incluis, afwezig waren. Zij hadden echter buiten de moed van de struise keukenmaagd Elsje gerekend, die bij het vernemen van de eerste tekenen van onraad resoluut een uit de Spaanse oorlogsjaren bewaard gebleven zwaard van de wand rukte, waar het nutteloos te pronk hing, om daarmee de indrin gers te lijf te gaan. De rovers hebben hun snode plan met het verlies van hun hoofden moeten betalen. Nadat de dap pere Elsje de stoeptreden van het ge vloeide bloed gereinigd had, omdat een Nederlandse vrouw nu eenmaal onder geen enkele omstandigheid haar aange boren gevoel voor zindelijkheid verliest, trok zij zich terug in het portaal, waar zij tot aan de terugkeer van de bewo ners in de vroege ochtenduren, gewa pend met hakmes en pollepel, de wacht heeft gehouden. Onmiddellijk na het vernemen van dit ontstellende nieuws hebben wij ons begeven naar de plaats des onheils, als men deze term althans gebruiken mag voor het toneel van een strijd, waarin oppassendheid de zege behaalde. De graaf, die zo fortuinlijk was enkele jaren geleden in het huwelijk te treden met de vermogende Suzanne Hellemans, deed ons zelf open. „Journalisten heb ben toch een fijne neus voor zulke din gen!" riep hij geestdriftig bij wijze van begroeting uit. „De onverlaten hadden het blijkbaar op mijn zuur verdiende duiten voorzien, maar onze brave Elsje heeft hen de pas afgesnedenNou ja, de pas.Ik heb haar direct na mijn thuiskomst voor haar betoonde moed, beleid en trouw beloond met een kus. Ik had allang geloerd op een gelegen heid om mijn gevoelens voor haar op een dergelijke wijze tot uitdrukking te brengen, maar schoner kans werd mij nooit geboden, want nu behoefde ik daarvoor zelfs geen excuus te verzinnen. Zij is me d'r eentje!" Hieruit zou men kunnen afleiden dat ook de graaf zijn hoofd heeft verloren, doch gelukkig wordt deze conclusie door de feitelijke toestand, waarin hij zich bevindt, overtuigend weerlegd. Elsje ontving ons in een van die ne derige zoldervertrekken, die in de mees te grachtenhuizen, waar de voorname koopmansstand gevestigd is, voor de lagere personeelsleden zijn ingericht. Zij lag in bed uit te rusten van de ver moeienissen van de vorige avond en maakte een poezelige indruk. Na eerst wat verlegen aan haar nachtpon gefrun nikt te hebben gaf zij ons, hoewel aan vankelijk nog wat schroomvallig, zonder veel omhaal antwoord op onze vragen naar de juiste toedracht. „Nou", zo begon zij, „ik was heel al leen thuis, toen ik verdacht gestommel hoorde aan de voordeur, net toen ik me zat af te vragen waar m'n Koenraad nu zou wezen. Koenraad is namelijk een zeematroos en ook m'n vrijer. Die hoef je niks meer te leren, maar daar heb ben we het nu niet over. Afijn, ik naar beneden en daar zag ik zes vreemde kerels in de gang. Ze zagen er niet uit alsof ze me kwamen helpen met peultjes doppen. Voordat ik er achter was of ze het op mijn eer of op de brandkast voor zien hadden, nam ik het verroeste zwaard van het gangkleedje en maakte het hele stel zes kopjes kleiner. Daarna ben ik de vuile boel gaan afwassen. Ik hoop dat zoiets me niet elke dag over komt, want je hebt er eigenlijk niets dan extra werk van". Met dit eenvoudige relaas volstond zij. Minister Van de Kieft tussen drie vuren: De lasten, draagkracht en de roep om erbarmen ADVERTENTIE DAMES, HAARVERVEN De nieuwste en snelste methodes. A. MOLENDIJK - DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem Tel. 1970G Dertigduizend vluchtelingen uit Oost- Duitsland zijn in de afgelopen maanden per vliegtuig van Berlijn naar de Bonds republiek vervoerd, zo is officieel in Bonn medegedeeld. De stroom der vluchtelin gen naar Berlijn, die Sedert Juni van dit jaar in sterke mate is toegenomen, houdt nog steeds aan. Daarentegen is het aan tal vluchtelingen, dat het nog waagt, het niemandsland langs de grens tussen beide helften van Duitsland te overschrijden, sterk teruggelopen. In de Stadsschouwburg vertoont hèt\ A.T.G. hedenavond „Hilda Crane" met Caro van Eyck onder regie van A. Defresne, die dit stuk van Sam son Rapliaelson ook vertaalde. Zon dag en Maandag speelt het Rotter dams Toneel Bonaventuramet Charlotte Kohier. Woensdag geeft hetzelfde gezelschap een reprise van „Hendrik de Vierde" van Piran dello, met Ko van Dijk in de titelrol en Donderdag komt de Haagse Co- medie met „Het is maar betrekkelijk" van Noel Coward. Dagelijkse programma's: „Geschich- ten aus dem Wiener Wald" door de Hoofdstad Operette in het Centraal Theater, de klucht „Potasch en Perle- moer" in de Kleine Komedie en „Van snotneus tot neon" met Hetty Blok en Cruys Voorbergh in het Leidse- plein Theater. De Nederlandse Opera voert Zon dagmiddag in de Stadsschouwburg „Rigoletto" van Verdi uit (met Ota- kar Kraus), Dinsdagavond „Manon" van Massenet en Vrijdag „La Bohè me" van Puccini met Rosanna Papagni in de titelrol. In de verbouwde zaal Roma aan het Rembrandtsplein treedt dagelijks het cabaret „De Doofpot" onder leiding van Max Tailleur op, met Sonja Oosterman en Tony Schiff er stein. Répertoire uit de tijd van Pisuisse, Louis Davids en Dirk Witte. Zaterdag en Zondag brengt het Ne derlands Volkstoneel „Nog een spel letje" van de Nederlandse schrijver F. S. Willartz voor het voetlicht van de Doelenzaal aan de Kloveniers burgwal. Moura Lympany is soliste op het Zondagmiddagconcert van het Con certgebouw Orkest onder leiding van Eduard van Beinum. Zij vertolkt Grieg's pianoconcert. Donderdag avond heeft het Caecilia-concert plaats onder dezelfde dirigent, waar op Gré Brouwenstijn „Ah! Perfido" van Beethoven zingt. De donateurs repetitie wordt Dinsdagmiddag ge houden. De film „Limelight" van Chaplin wordt vertoond in Alhambra, Tu- schinski en Cinema Royal. In De Uitkijk: „Parijs 1900". In Plaza is Othellovan Orson Welles te zien, in Kriterion „De dood van een han delsreiziger" met Frederic March, Drie zalen van het Stedelijk Museum zijn ingericht met werken van de verleden jaar overleden schilders Harrie Kuyten en Cornelis Koning. In het I.C.C. exposeren de schilders Forissier en Lavergne, tezamen met de graveur Gaudin. Kunsthandel Martinet toont werken van de Parij- se Griek Manolis Calliyannis, kunst handel Vernissage aan de Prinsen gracht stelt een collectie uit eigen ybezit ten toon. j Wij zijn er zeker van dat de grafelijke familie het op de binnenkort plaats heb bende bruiloft van Elsje en Koenraad niet aan stoffelijke blijken van belang stelling en dankbaarheid zal laten ont breken. Ongeveer in deze trant zouden de cou ranten van het jaar zestienhonderd zo veel over deze gebeurtenis geschreven hebben, als die toen verschenen waren. Want u begrijpt wel dat dit historische staaltje van de edele kunst der zelfver dediging zich heeft afgespeeld in de eeuw, die terecht als de gouden in het jaartallenboekje vermeld staat. Als u het niet gelooft, dan moet u maar eens een wandeling langs de Keizersgracht gaan maken, dat is trouwens toch een prettige bezigheid in de herfst. Zonder moeite zult u dan het huis vinden, waar -de hierboven geschetste gruwelen zich hebben afgespeeld, want de toenmalige bewoners hebben de hoofden van de rovers, die van schrik versteend zijn, als vermanende versiering tégen de gevel aangebracht! Dat ze een lichtelijk Ro meins voorkomen hebben, behoeft u niet te verbazen als u maar even wilt beden ken, dat de schurken zich destijds na tuurlijk in een maskeradepak hebben gestoken om minder de aandacht te trekken. Jan Mens, die deze gescmeaems in zijn pas herdrukte boek „Amsterdam, paradijs der herinnering" ook vertelt, weet daar nog aan toe te voegen dat het grafelijk gezin enkele jaren later ver huisde, omdat mevrouw Sohier-Helle- mans er bijna iedere nacht zo griezelig droomde BOEDA.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7