Plan voor groter veiligheid op Rijksstraatweg Reizende tentoonstelling binnenkort in Haarlem I „BOLWERK" ORKEST HENK \A\ MIMEN De saxofoon als solo-instrument Concertgebouw-orkest wordt zelfstandige stichting smörgAsbord i Loopfietsje van Koning Willem III Radio Moors Trouwauto's SLEUTEL WEG? Louis van Gasteren 65 Verkeerslichten en verboden voor linksafslaand verkeer P.T.T.-tarieven stijgen, prestaties worden minder zaterdag 8 november 1952 haarlems dagblad - oprechte haarlemsche courant Van Juliana tot Juliana RESTAURANT Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort Haarlemse lasser aangehouden Congres N.F.R. in 1953 in Haarlem CAFE-RESTAURANT HILLEGOM GRILLROOM - TULIP-BAR „TRESLONG" Jules de Vries solist bij de H.O. V. Anne H. Mulder sprak voor Haarlemse huisvrouwen „DE SLEUTELSPECIALIST" Treinstagnatie tussen Amsterdam en Haarlem Langdurige debatten in Amsterdamse raad Gedenkraam voor 200-jarige uitgeverij Plein-vereniging opgericht Kamerleden menen: ff Van 14 November tot en met 27 November zal de reizende tentoonstelling van voor werpen uit het Koninklijk Huisarchief een standplaats vinden op de Dreef in Haarlem. De nieuwe reizende tentoonstelling gaat nu door ons land trekken. H.M. de Koningin heeft goed gevonden, dat een schat van voorwerpen uit het Koninklijk Huisarchief beschikbaar wordt gesteld om daarmee deze nieuwe expositie te orga niseren. De opbrengst van deze tentoonstelling komt deze keer niet alleen ten goede aan het Koningin Juliana Fonds, Nationaal Fonds ter bevordering van maatschap pelijk werk, doch ook aan het Prins Bernhard Fonds, Nationaal Fonds voor cul turele belangen. Deze beide fondsen, hoewel volkomen zelfstandig in de uitvoering van hun arbeid, werken samen op het gebied van fondsenwerving. De expositie wordt gehouden in twee grote autobussen, die tot in de kleinste plaatsen kunnen komen. De beide fondsen, ten behoeve waarvan de tentoonstelling wordt gehouden, hebben met grote erkentelijkheid de medewerking van het Koninklijk Huisarchief aanvaard en door deze samenwerking werd een expositie georganiseerd, die het bekijken meer dan waard is. „Van Juliana tot Juliana" heeft men de tentoonstelling genoemd, van „Juliana van Stolberg, de stammoeder der Oranjes, tot Juliana van Oranje Nassau, onze tegen woordige Koningin. De naam van de ten toonstelling vindt zijn oorsprong .in een foto, welke tijdens het verblijf van H.M. de Koningin in Parijs werd gemaakt. Daarop zien wij Hare Majesteit in diepe aandacht verzonken, een oud schilderij be kijken van Juliana van Stolberg, de Moe der van de Vader des Vaderlands, Prins Willem I. Helaas zijn er geen voorwerpen, welke Juliana van Stolberg gebruikt heeft, bewaard gebleven. Gaan we verder, dan vinden wij in chronologische volgorde een groot aantal voorwerpen, welke alle aan Oranjevorsten, hun gemalinnen of hun kinderen hebben toebehoord of door hen zijn gebruikt. Het is de meest bonte verscheidenheid, welke men zich denken kan. Naast een tinnen bierkan en het zakmes van Willem de Zwijger ligt een jachthoorn van Prins Maurits; wij zien eetgerei, sieraden, kle dingstukken, porcelein en aardewerk en wat niet al. Tussen prachtige voorwerpen in ligt daar een eenvoudige brief spelden, ge bruikt voor het inbakeren van Prins Wil lem IV bij zijn geboorte in 1711. Direct daarnaast weer vinden wij een aantal on derdelen van het loopfietsje van Koning Willem III. De tegenwoordige tijd Zo komen wij langzamerhand in de te genwoordige tijd. In een grote vitrine staat in alle eenvoud de japon, welke Koningin Juliana heeft gedragen op de dag van Haar inhuldiging op 6 September 1948. Al luidt de naam van de tentoonstelling ook „tot Juliana", de tentoonstelling zou niet compleet zijn wanneer daarin ook Prins Bernhard en de vier Prinsessen niet vertegenwoordigd zouden zijn. Van de Prins zien wij een aantal voorwerpen, die betrekking hebben op zijn arbeid, vooral in oorlogstijd. Van de Prinsesjes zijn er opstellen, tekeningen, boetseerwerk, ja zelfs de kleine Marijke is vertegenwoor digd met een boek, waarin zij op de titel pagina haar tekentalenten ontplooit! Zo geeft deze tentoonstelling een beeld van het leven, van het lief en leed van ons Oranjehuis. Deze voorwerpen zeggen ons oneindig veel meer dan de lange verhalen uit de dorre geschiedenisboekjes. Medeiverhing van vele zijden Van alle kanten werd medewerking on dervonden om deze expositie tot een ge slaagd geheel te maken. Diverse bedrijven verzorgden de inrichting van de auto bussen. De reizende tentoonstelling wordt door een tweetal dames begeleid, die de hele dag bezig zijn om uitleg te geven, waar dat nodig mocht zijn. Voor het bezichtigen van de tentoonstelling wordt een geringe vergoeding gevraagd ten behoeve van de beide fondsen; voor volwassenen 25 cent, voor scholieren 10 cent. Deze bij uitstek nationale tentoonstelling zal zeker veel bezoekers trekken omdat zij ADVERTENTIE VOOR UW INTIEME FEESTJE bezorgen wij ook aan huis, zowel ALS ZWEEDSE GERECHTEN Telefoon 16840 Haarlem De reeds in de begroting voor het jaar 1952 geopperde mogelijkheid, dat de op neming van patiënten in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort zou moeten worden afgeremd wegens een tekort aan verplegend personeel, heeft zich vooral ten aanzien van de gediplomeerd verple- genden nog sterker geaccentueerd, zodat men voor het jaar 1953 voorzichtigheids halve is uitgegaan van een onderbezetting van ongeveer negentig plaatsen, aldus de len Gedeputeerde Staten van Noordhol land aan de Provinciale Staten mee. Het totaal te verplegen patiënten is des wege geraamd op 1410. De exploitatielasten, die, als gevolg van de nieuwe salarisrregeling voor de leerling- verplegenden, de verhoging van de va- cantietoeslagen, de verhoogde uitkering van kostgelden bij vacantie en vrije dagen, de kosten van de werkloosheidsverzeke ring, de hogere brandstoffenprijzen en electriciteitstarieven, reeds aanmerkelijk zijn gestegen, worden bovendien beïnvloed door de hogere kosten aan rente en af schrijving, welke voortvloeien uit de sa nering der financiële positie van het zie kenhuis en de kapitaalsvoorziening voor een aantal zeer belangrijke buitengewone werken die in de loop van 1952 53 tot uitvoering zullen worden gebracht. Als ge volg van laatstgenoemde factoren stijgen de totale kosten aan rente en afschrijving in vergelijking tenet 1951 met f 121.000. ons de gelegenheid biedt uiting te geven aan onze belangstelling voor ons Vorsten huis. En het Nederlandse volk zal deze expositie waarderen als een hernieuwd be wijs voor de openheid, waarmede H.M. de Koningin haar volk te allen tijde tegemoet treedt. „Holtic" opende winterseizoen De „Holtic", personeelsvereniging van de N.V. Holland-Nautic Haarlem opende Don derdagavond het winterprogramma met een ontspanningsavond voor de personeels leden in gebouw St. Bavo, waaraan de heer P. J. Laus, hoofd-inspecteur van de Haag se recherche zijn medewerking verleende door een causerie te houden over zijn er varingen gedurende zijn ruim dertigjarige loopbaan bij de recherche. Verdere mede werking verleende het Haarlems Mandoline ensemble onder leiding van George Blok die onder meer een gedeelte van de ope rette Doornroosje ten gehore gaf. Dippie en Doppie, de twee zingende dwazen had den al spoedig de zaal in hun ban door hun komische zangnummers. Bert Kwant trad als imitator op met enkele geslaagde imi taties. Het dansmuziek werd verzorgd door de „Svncopaters" onder leiding van Bert Poelgeest, die tevens de balleiding had. ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Dezer dagen is de 26-jarige Haarlemse lasser J. H. aangehouden. Hij wordt er van verdacht in Januari van het vorige jaar twee koffet-s met textielmonsters uit twee auto's, die op de Gedempte Oude Gracht geparkeerd stonden, ontvreemd te hebben. De stoffen zou hij ten eigen bate gebruikt hebben. Op 13 Juni van dit jaar zou hij op de Rijksstraatweg een diplomatentas gestolen hebben. Deze werd in beslag ge nomen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Op het congres van de Nationale Fede ratie Raad van het voormalig verzet Neder land, dat begin Augustus in Rotterdam werd gehouden, bood de heer H. Cox, voor zitter van de Bond van oud-illegale wer kers te Haarlem, aan het volgend congres in Haarlem te houden en te doen voorbe reiden door de plaatselijk verenigingen van oud-illegalen in Haarlem en omgeving. Het hoofdbestuur van de N.F.R. heeft thans in overleg met het district Kenne- merland de datum van het congres het vierde vastgesteld op Donderdag 18 en Vrijdag 19 Juni 1953. Het congres zal dus twee dagen duren in tegenstelling met Rot terdam, waar in anderhalve dag de gehele agenda moest worden afgewerkt. Sinds enige tijd wordt er hard aan de voorbereidingen gewerkt.Er is een congres commissie gevormd, waarin zitting hebben: H. Cox, Haarlem, voorzitter; C. Spoor, Vel- sen, secretaris; G. Oppelaar, Haarlem, pen ningmeester; W. Schipper, Bloemendaal, tweede secretaris, en de heer Prenen, Vel- sen, algemeen adjunct. Tevens zijn een huisvestings-, ontspannings-, financiële- en pers- en propaganda-commissie be noemd, waarin de besturen van de onder scheiden afdelingen zitting hebben. Een comité van aanbeveling en een van ont vangst zullen naderhand worden samen gesteld. De plannen zijn in grote lijnen vastgesteld. ADVERTENTIE SCHITTEREND GELEGEN TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN Het programma van het tweede V-con cert der H.O.V. had een niet alledaags ka rakter wegens het domineren van de alt saxofoon als solo-instrument. Er werden namelijk, met de in Zweden wonende Hollander Jules de Vries als solist, twee werken uitgevoerd, waarin de altsax lei dende partij was: het Concert voor saxo foon en orkest van Henk Badings en „Sca- ramouche" van Darius Milhaud, een be werking van het gelijknamige stuk voor twee piano's door de componist zelve. Nu is de saxofoon wel een populair in strument en als zodanig in harmonie- en fanfarekorpsen en in amusements- en dansorkesten een factor van uitzonderlijk belang; maar in de symphonie heeft de sax toch niet best kunnen aarden. Hij is nu en dan wel eens voor de aardigheid erbij ge haald, maar altijd als gast of zo een beetje als stiefkind van de familie. De keren dat componisten van betekenis de saxofoon als solo-instrument naar voren schoven (De bussy deed het onder meer) zijn waarlijk nog te tellen; het blijven uitzonderlijke ge vallen, waarin zij in het nobele gezelschap der klassieke instrumenten de hoofdtoon mag voeren. Zal het op dit punt ooit tot een „doorbraak" komen? Henk Badings heeft er nu weer een stoot toe gegeven. Maar het gebeurde toch langs een omweg, want hij schreef zijn saxo foonconcert oorspronkelijk met begeleiding van harmonie-orkest, te weten de Konink lijke Militaire Kapel, van welk ensemble wij het deze zomer hoorden op een Kur- haus-concert van het Holland Festival. De componist heeft er echter goed aan gedaan zijn orchestra tie voor symphonische bezet ting om te werken; het stuk is het waard en levert in deze nieuwe vorm meer nog dan in de vorige, een sterk pleidooi voor het merkwaardige instrument van Adolphe Sax, die er een dergelijke rol, in gezel schap van het aristocratische instrumenta rium, voor gedroomd moet hebben. Ba dings heeft niet alleen de technische mo gelijkheden van de saxofoon prachtig en doelmatig uitgebuit, maar zijn stuk volko men in het karakter van het instrument geconcipieerd - niet het karakter dat de amusementsmuziek er vaak aan wil geven, doch afgestemd op de goede eigenschappen die het van nature bezit. Dit kon blijken uit de confrontatie met de oudere leden van de blazersfamilie, die in de partituur ook een dankbaar aandeel hebben. De Scaramouche-bewerking van Mil haud lijkt mij een enigszins geforceerd ge val. De Zuid-Amerikaanse indrukken, die er in vastgelegd zijn, klinken in de origi nele zetting voor twee piano's als geïdeali seerd. Door de instrumentatie voor alt-sax ADVERTENTIE Wilt U werkelijk nog langer voor de motten" breien, nu U geMiTi Niseerde, motvrije wol kunt kopen? Nachtdienst apotheken Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. en orkest is er een realistische vergroving in gekomen, die misschien wel eerlijk is, maar de onweerstaanbare charme mist van het origineel. Alleen het langzame mid dendeel, de Brazileira, is een zeldzaam mooie en zeer goed passende cantilene voor de saxofoon geworden. Beide werken werden door Jules <ie Vries met volmaakte technische beheer sing en gezonde toonvorming vertolkt en Toon Verhey deed met het orkest de rest om het uitbundig succes, dat niet uitbleef, te verdienen. De avond was ingezet met een composi tie van Wouter Paap „Guirlanden van Muziek", een driedelig stuk voor strijk orkest. Wij hebben dit werk reeds bespro ken, toen het verleden jaar te Utrecht uitgevoerd werd op een concert van het Genootschap van Nederlandse Componis ten en evenals toen hebben wij nu genoten van de optimistische geest die er uit spreekt. Muziek zonder problemen? Och, het zou wat! Dan zou ze oppervlakkig moeten wezen en dat is voorzeker niet het geval. Het concert werd besloten met een brillante uitvoering van de suite „De drie kante steek" van Manuel de Falla. Met deze schitterend bewerkte „arte flamenco" werd de „Samba" van Milhaud volkomen overtroefd JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Amsterdamsche Rijtuig Mü-, Haarlem Vrijdagmiddag sprak mevrouw Anne H. Mulder in de tuinzaal van het Concert gebouw voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen over het Parljse leven ten tijde van de romantiek. Voor het geestesoog van haar talrijk ge hoor liet mevrouw Mulder het beeld van Parijs herleven zoals dat geweest moet zijn toen Chopin de Franse hoofdstad bin nenreed: ook toen al bakermat en smelt kroes van tal van politieke en geestelijke stromingen, van intrigues en excessen. In dat verband wijdde de spreekster vele passages aan de grote figuren uit het artistieke leven van die tijd, zoals Chopin, Liszt, Berlioz, Dumas al of niet in ge zelschap van Andersen Victor Hugo, Alfred de Vigny en vooral aan Honoré de Balzac, in wie zij een trait d'union meende te ontdekken met de Boekenkring „De Muidertoren", die een kleine expositie „Van Manuscript tot boek" in de foyer had ingericht. Een van de tentoongestelde uitgaven betrof inderdaad een roman van De Balzac. Voorts vielen onder meer een paar fraaie originele Russische ikonen te be wonderen. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 ADVERTENTIE Vrijdagmiddag tussen drie uur en half zeven is het treinverkeer op het traject AmsterdamHaarlem gedeeltelijk gestag neerd geweest. Tengevolge van een defect in de bovenleiding nabij de brug over het Spaarne te Haarlem kwam de trein van Amsterdam naar Rotterdam en verder die om 15.11 uur van het Centraal Station te Amsterdam was vertrokken bij de brug om 15.23 stroomloos te staan. Tot kwart over'vijf duurde de gedeeltelijke stagnatie. Het doorgaande verkeer heeft men voor een klein deel nog via dit traject en de rest via Utrecht geleid. Het forensenver keer naar Haarlem werd echter omgelegd via Uitgeest en ook bussen werden hier voor ingeschakeld. Om 18.20 uur was de stagnatie opgeheven. Twee zittingen heeft de gemeenteraad van Amsterdam gewijd aan de behandeling van het voorstel van B. en W. om de N.V. Het Concertgebouw en het Concertgebouw- Orkest te scheiden en het laatste onder te brengen in een speciaal daartoe in het leven te roepen stichting. Na heftige oppo sitie van verscheidene kanten werd het tenslotte met een verrassende meerderheid (dertig tegen vier stemmen) aangenomen. Verder werd voor ongeveer een millioen gulden aan subsidies ter dekking van te korten over de periode 19501953 gevo teerd. Vooral de heer Le Cavelier (WD) was hevig tegen de overdracht gekant en herin nerde aan de talrijke offers, door stichters en instandhouders van het Concertgebouw gebracht, waardoor de musici hun reputatie konden opbouwen. Na de voorgestelde ver andering, aldus deze spreker, zal de N.V. zich concentreren op het gebouw, dat door schrielheid van de gemeente in verval is geraakt en zich minder kunnen bezighou den met het orkest en de salarissen der leden daarvan. De heer Sajet van de Partij van de Ar beid stelde daar tegenover dat de groep van de begintijd geen taak meer heeft, nu de arbeidersorganisaties zijn gegroeid en de overheid zich van haar taak op kunstgebied bewust is geworden. De katholieke heer Douqué merkte op dat verwerping van-het resultaat der on derhandelingen zou betekenen: „Wethou der, ga maar heen, gij zijt onbekwaam ge bleken." Hij stelde voor het plan aan te houden en de besprekingen te heropenen. Voorts vroeg hij prae-advies op het adres, waarin op herstel van de in 1938 verlaagde pensioenen wordt aangedrongen. Naar sprekers mening heeft de gemeente de be schikbare troeven onvoldoende uitgespeeld. „Zouden wij de aandelen niet goedkoop hebben kunnen krijgen als de N.V. Het Concertgebouw failliet was gegaan?" zo vroeg hij zich af. Uitstel noodlottig Wethouder mr. A. de Roos zei in zijn antwoord aan deze en andere sprekers dat elk uitstel van nieuwe vormgeving nood lottig kan zijn voor de materiële en cultu rele belangen van het orkest. Uiteraard hebben van de zijde van de N.V. vooral zakelijke argumenten gegolden, maar deze zullen zeker ook moeten gelden voor een toekomst, die waarborgen voor het orkest inhoudt. Het orkest wil zelf de N.V. in het bestuur van de nieuwe stichting vertegen woordigd 'zien en men heeft nu eenmaal een geschikt gebouw voor de concerten nodig. In de thans ontworpen structuur, aldus wethouder De Roos, heeft het orkest zelf standigheid gekregen op essentiële punten, zoals de benoeming van dirigenten, de sa menstelling van de programma's en de keuze van solisten. Daartegenover zijn ook de bevoegdheden van de N.V. ter zake van uitgaven voor het gebouw en dergelijke begrensd. Nogmaals waarschuwde spreker tenslotte tegen ieder verder uitstel. Bij de behandeling in tweede instantie diende de heer Van Rij een voorstel in om Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van De Erven F.Bohn N.V. is vandaag door het personeel van deze uitgeverij aan de directie dit mozaïek van gebrandschilderd opalineglas aangebo den, dat een plaats krijgt in de directie kamer. Het ontwerp van dit fraaie mo zaïek van 80 bij 120 cm., dat in het atelier Bogtman te Haarlem werd vervaardigd, is van de heer W. Bogt man, de onderhandelingen te doen heropenen teneinde voor de gemeente meer zeker heden te bereiken. De heer Douqué bleef de voordracht „ontoelaatbaar vaag" vin den. De heer Sajet kwam met een later in getrokken motie, waarin B. en W. werden uitgenodigd voortdurend attent te zijn op de noodzaak dat het ongestoorde gebruik van gebouw, instrumenten en bibliotheek door het orkest gewaarborgd blijft. Waarom, zo vroeg wethouder De Roos nogmaals, koestert de raad zoveel wantrou wen tegen de N.V. Het Concertgebouw, die toch uitdrukkelijk de bereidheid heeft getoond de stichting op alle manieren te helpen? Vasthouden aan dit wantrouwen zou de basis, waarop voortgebouwd moet worden, kunnen wegnemen. Bij de stemming werden de moties Van Rij en Seegers (waarin voorgesteld werd te trachten het gebouw in bezit te krijgen) verworpen met respectievelijk 31-3 en 26-8 stemmen. De voordracht werd daarop met 30-4 stemmen aangenomen. De beraadsla gingen werden op de perstribune gevolgd door dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de af deling kunst van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Op 14 November hoopt de Nederlandse acteur Louis van Gasteren zijn 65ste ver jaardag te vieren. Hij kwam in 1908 bij de K. V. Het Nederlands Toneel en jubi leerde veertig jaar later bij het A. T. G. in „Het Huis der Illusies" van Peter Ustinov, bij welke gelegenheid hij ook in de Haarlemse Schouwburg gehuldigd werd. Van Gasteren onderscheidde zich vooral als een consciëntieus karakterspe- ler en in het klassieke répertoire. Nog kort geleden bewees hij zijn voortreffe lijkheid in dit genre met het bodeverhaal in „Antigone". Van Gasteren, die in een vroege periode van zijn loopbaan nog re censent van de „Oprechte Haarlemsche Courant" en regisseur van de Haarlemse Toneelclub is geweest, heeft als volontair onder Reinhardt gewerkt en maakte ook een studiereis naar Rusland, waar hij de constructieve toneelbouw van Meyerhold in de practijk zag. Geruime tijd is hij leraar aan de Toneelschool geweest en tezamen met Johan de Meester en Louis Saalborn redigeerde hij de „Bladen van de Stadsschouwburg". B. en W. hebben op het ogenblik een plan in studie,'dat beoogt een oplossing te bieden voor de verkeersmoeilijkheden die zich inzonderheid op de spitsuren op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord voordoen. Dit plan opgesteld door de Haar lemse politie voorziet in een verbod voor linksafslaand verkeer gedurende de spits uren en in het plaatsen van verkeerslichten op twee kruispunten, alsmede van een knipperlicht op een derde. Deze punten zijn: de Pijnboomstraat, de Zaanenlaan en de Jan Gijzenkade. Bij onderzoekingen is gebleken dat de moeilijkheden op de Rijksstraatweg zich vrijwel uitsluitend tijdens de spitsuren voordoen en dan nog speciaal tijdens de middaguren wanneer de grote stroom fiet sers zieh huiswaarts begeeft. Deze fietsers nu veroorzaken verkeers- congesties bij de twee belangrijkste zij wegen van de Rijksstraatweg: de Pijn boomstraat en de Zaanenlaan. Zij slaan dan links af en moeten dus zo wel achteropkomend motorverkeer als het verkeer Noord-Zuid kruisen. Men heeft nu voorgesteld het linksaf slaand verkeer naar de Pijnboomstraat van de Rijksstraatweg en Generaal Cron- jéstraat uit via Spaansevaartstraat, Java- straat en Soendastraat te leiden. Dit is een „omweg" van 35 meter, maar die geeft dan ook het voordeel dat de fiet sers voortaan recht voor de Pijnboom straat uitkomen, waarna het mogelijk wordt hen met behulp van te plaatsen verkeerslichten een veilige overtocht te ga randeren. Deze regeling het verbod van links afslaan op de hoek van Rijksstraatweg, Ju lian apark en Pijnboomstraat plus het in werking zijn van verkeerslichten zou voorlopig alleen voor de spitsuren gelden. Een zelfde oplossing zou toegepast kun nen worden voor het linksafslaand ver keer naar de Zaanenlaan. Dit zou gevoerd worden via Flora- en Raadhuisstraat, Ti- morstraat en Zaanenstraat naar het kruis punt met de Rijksstraatweg, waar dan weer verkeerslichten voor een geregelde passage kunnen zorgen. Tenslotte is er dan het kruispunt met de Jan Gijzenkade, waar een permanent knipperlicht de automobilisten zal alar- Operaconcert in Tuinzaal De te Amsterdam gevestigde en onder leiding van Wim van Santé staande Ne derlandse Operaclub gepft op Vrijdag avond 21 November eenuitvoering in de tuinzaal van het Haarlemse Concertge bouw. Er worden duetten, kwartetten, ter zetten en aria's uit Faust, Martha, La Bohème, Carmen, Madame Butterfly, Ri- goletto, Hoffmanns Vertellingen en andere opera's uitgevoerd door Mielce Westra (so praan), Elisabeth de Blank (mezzo-alt), Siem Moehring (tenor), Jan Ditmeijer (lyrische tenor) en Jan Machielse (bari ton). Do zangers worden door Wim Riet veld aan de vleugel begeleid. Medewer king verleent verder de Haarlemse dan seres Henny Meyer. meren. De praktijk heeft bewezen, dat zo'n licht zeer veel tot de veiligheid van het verkeer kan bijdragen. Het plan behelst dan tenslotte nog en kele maatregelen die het tot een afge rond geheel maken, zoals het aanbrengen van enkele vluchtheuvels. Met het oog op de komende activiteit tijdens de Flora 'is een Plein-vereniging opgericht. Men heeft plannen op de verkeerscirkel een talud van bloemen aan te leggen, ook een overdag attractieve versiering en een gevelverlichting aan te brengen. Het voorlopige bestuur bestaat uit de heren IJkema, Plein 22, Korriens, Plein 12 en Thoolen, Baan 7. Op 14 November heeft een vergadering plaats. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de P.T.T.-begroting wordt vrij algemeen aangedrongen op een spoe dige afdoening van het vraagstuk der ra diodistributie, te meer nu deze dienst een groot tekort vertoont. Gevraagd wordt, of de minister niets voelt voor een verhoging van de rente van de Rijkspostspaarbank, mede ter bevorde ring van de spaarzin. Opgemerkt wordt, dat de prestaties van de P.T.T. minder worden naarmate de ta rieven stijgen. .Zo wordt gewezen op de moeilijkheden met aangetekende stukken op Zaterdagmiddag. Vele leden achten het onjuist, dat ver scheidene hulpkantoren worden gedegra deerd tot stations, tot ongerief van het publiek en tot financieel nadeel van de desbetreffende kantoorhouders. Is het wel redelijk, vragen verscheidene leden, dat de kantoorhouder van een hulpkantoor zelf de kantoorruimte beschikbaar moet stel len? Deze functionaris is in dienst van de P.T.T. en dus rijksambtenaar. In vele gevallen komt een alleszins geschikt per soneelslid niet in aanmerking voor benoe ming tot kantoorhouder, omdat hij om financiële redenen niet in staat is kantoor ruimte ter beschikking te stellen. Dit klemt naar het oordeel van deze leden te meer, omdat de salariëring van de kantoorhou ders uiterst laag is.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8