Zuid-Afrikaanse politie schoot op samenscholende inheemsen Chaim Weizmann, president van Israël overleden De Prins sprak met Nederlandse ondernemers in Bogota Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Veertien doden in Kimberley, acht in East London Economische pressie van Arabieren op West-Duitsland verwacht J. C. Corver provinciaal directeur Noordholland, standplaats Haarlem Premier Malan geeft Engeland de schuld Massa-arrestaties in Kenya duren voort Zijn marine-adjudant afstammeling van stichter ener Columbiaanse scheepvaartonderneming Duits officierscorps voor Europees leger Het woord is aan Frans-Tunesisch geschil weer in het brandpunt 67c JAARGANG N=o 105 MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 296e JAARGANG No 265 Stevenson blijft actief Treinbotsing ïn Engeland Een „democratische strijdmacht" H-bom ontploft? Van Fleet met pensioen R eorga n is a ti e R ijksa rbeidsbu rea u Buitengewone zitting van Raad van Europa Frans oiiensief in Indochina Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman pit weekeinde zijn in de Zuid-Afrikaanse mijnstad Kimberley, in het Noordelijke gedeelte der Kaapprovincie, onregelmatigheden uitgebroken, waarbij de politie van vuurwapenen gebruik maakte tegen samenscholingen van kleurlingen. De negers waren begonnen met stenen naar de politie te gooien, toen deze een eind wilde maken aan opstootjes. Veertien negers, onder wie twee vrouwen, zijn om het leven gekomen. De politie heeft Zondag met een groot machtsvertoon in de kleurlingen- wijken de situatie bedwongen. Er zijn veertig gewonden, onder wie enkele politie mannen. De toestand in de stad is nog steeds gespannen. Ook in East London zijn inheemsen door de politie neergeschoten, toen deze een onwettige bijeenkomst ver spreidde. Een blanke vrouw werd door een kogel getroffen en overleed later. Acht negers zijn gedood. De gebouwen van de katholieke missie en een school voor in- sen werden in brand gestoken. Ook hier is de toestand nog zeer onrustig. De Zuid-Afrikaanse minister-president, dr. Daniel Malan, verklaarde Zaterdag avond in een toespraak te Johannesburg dat het ontstaan van de ongehoorzaam heidsactie der inheemsen gedeeltelijk was veroorzaakt door de Britse koloniale poli tiek. Hij veroordeelde het „ongelukkige Britse besluit" om de inwoners van de Britse ko lonie aan de Goudkust zelfbestuur te ver lenen. „Het gevolg hiervan is geweest dat inboorlingen in alle delen van Afrika zelf bestuur eisen." „Zuid-Afrika wil een sterk anti-communistisch Engeland als het voor naamste bolwerk tegen de communistische bedreiging uit het Oosten en heeft derhalve economische steun aan Engeland verleend, terwijl het Engelands bondgenoot is ge worden in de verdediging van Afrika en het Midden-Oosten. Om dezelfde reden moeten wij onze teleurstelling uiten over het Engelse besluit, een politiek in Afrika te volgen die, blijkens de recente gebeur tenissen, niet alleen Engeland maar alle blanken van het Afrikaanse continent zou verdrijven." Dr. Malan sprak vervolgens over het Zuid-Afrikaanse nationalisme, „dat groten deels zijn doel bereikt heeft, aangezien de souvereine onafhankelijkheid van Zuid- Afrika een voldongen feit is geworden. Symbolisch gesproken is er echter nóg sprake van een dualisme. Het gebruik van de Engelse vlag en het Engelse volkslied in Zuid-Afrika is kennelijk in strijd met de Zuid-Afrikaanse status van souvereine onafhankelijkheid en gelijkheid met andere leden van het Gemenebest. De regering van de unie wil echter de kwestie niet op de spits drijven. Goede wil en verdraagzaam heid, gepaard aan de gestadige groei van een waarachtig Zuid-Afrikaans nationaal bewustzijn, dienen een kans te krijgen om te zien wat er mee bereikt kan worden," aldus dr. Malan. Steun gevraagd „De Zuid-Afrikaanse regering heeft het recht de steun te verwachten van elke wel denkende Zuid-Afrikaanse burger voor de maatregelen die zij mogelijk zal nemen te- De toestand van gewonden in Kimber ley is ernstig. Een uitgangscentrum en een postkantoor zijn in brand gestoken. Het café, waar de wanordelijkheden be gonnen, is zwaar beschadigd. Enkele ne gers begonnen in dit café gasten lastig te vallen, waarna zij probeerden de geldlade te lichten, aldus de officiële lezing. De hulp van de politie werd ingeroepen. Deze kwam in bussen en auto's aanrijden, waarop de negers deze voertuigen hevig met stenen begonnen te bekogelen. De politie opende daarop het vuur. Tijdens het daar op volgende gevecht zijn twee vrachtauto's der politie in brand gestoken, terwijl een gevangenwagen werd vernield. Hier en daar wordt in Kimberley nog geschoten. De politie heeft echter mede gedeeld de toestand meester te zijn. Negers poogden later op de avond nog een café in de omgeving van de gelegen heid, waar de ongeregeldheden begonnen, in brand te steken. Dit werd door de po litie belet. De politie van Kimberley heeft meege deeld dat zij zich op een gegeven ogenblik door duizenden vijandige inboorlingen om ringd zag en dat zij wel gedwongen was in zelfverdediging te vuren, alvorens terug te trekken op het hoofdbureau van politie, voor het ophalen van versterkingen. De politie patrouilleerde vervolgens in vrachtauto's door de stad en dreef samen scholende inboorlingen uiteen. Ook te Port Elizabeth De burgemeester van Port Elizabeth heeft de Zuid-Afrikaanse minister van Justitie en waarnemend minister van Landsverdediging Swart telefonisch ver zocht de stad onder militair toezicht te plaatsen en de in de afgelopen oorlog be staande „dienst ter bescherming van de burgerij" weer in het leven te'roepen tegen de actie der inheemsen. Minister Swart antwoordde dat er grote politieversterkingen naar de stad zullen komen. Hij verzekerde de burgemeester dat hij, indien dit nodig zou blijken, niet zou aarzelen de noodtoestand af te kondi gen. In dat geval zou het leger het toe zicht in handen nemen. Vandaag is in geheel Zuid-Afrika een staking uitgebroken, uitgeroepen door „het nationale congres", de inheemsen-organi satie. Dr. Malan gen de leiders der „ongehoorzaamheids- actiè", verklaarde de Zuid-Afrikaanse mi nister van Binnenlandse Zaken, dr. E. Donges Zaterdagavond, in een toespraak tot een te Pietersburg, in Noord-Transvaal, gehouden bijeenkomst der nationalistische (regerings-) partij. „De grote meerderheid der inboorlingen en Indiërs schaart zich niet achter de poli tiek van het Afrikaanse of het Indische nationale congres", vervolgde hij. „De on gehoorzaamheidsactie is door Indiërs opge zet en deze hebben Afrikanen te hulp ge roepen. De opruiers, die in beide kampen te vinden zijn, staan onder invloed van India en de Sovjet-Unie". NAIROBI (Reuter) De Britse autori teiten blijven in Kenya massa-arrestaties uitvoeren. Van de zijde der bevolking neemt de vraag naar „zuiveringsplechtig heden" toe. Deze, aldus Reuter, worden in drie vormen uitgevoerd: heidens, Katholiek en Protestants. De Christelijke „reinigings plechtigheden" hebben plaats door 't afleg gen van een eed „teneinde Mau Mau uit te drijven en trouw aan de regering te zweren" en de heidense „reiniging" ge schiedt onder meer door het offeren van een geit. Alle reinigingsplechtigheden worden geleid door inlandse geestelijke en medicijnmannen. Slechts weinig blanken zijn op genoemde plechtigheden aanwezig geweest. Brockway en Hale, dè twee Britse La- beur-leden van het Lagerhuis, die een be zoek aan Kenya hebben gebracht, verklaar den bij hun vertrek „smartelijk getroffen" te zijn door de massa-arrestaties en het uitbreken van geweld. Zij zeiden bezorgd te zijn over het aantal arrestaties van per sonen, die met hen in contact hadden ge staan. In alle lagen der bevolking, blank en gekleurd, zo zeiden zij, ziet men de drin gende behoefte aan agrarische hervorming. Het euvel wortelt in landhonger, de lage lonen, het verkavelen van de boerderijen der inheemsen en het opbreken van het oude agrarische stelsel. Zij zeiden zich ook ongerust te maken over het stelsel van het benoemen van stamhoofden. De inheemsen zien in deze hoofden slechts onderhorigen aan de rege ring. Adlai Stevenson heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat hij zich actief zou blijven bemoeien met de zaken in de demo cratische partij. Hij gaf de verslaggevers afschriften van eén telegram van president Truman, waarin deze hem „het hoofd van onze partij" noemde. Zaterdagavond heeft Prins Bernhard in de Columbiaanse hoofdstad Bogota aange zeten aan een feestmaal, dat aangeboden was door de Shell, de K.L.M., de stoom vaartmaatschappij „Curagao Trading" en Philips. Bij deze gelegenheid heeft de Prins zich onderhouden met vele Nederlanders, die in Columbia werkzaam zijn. Een van hen was de heer J. van Delft uit Koog aan de Zaan, die thans directeur is van de groot ste biscuit- en chocoladefabriek van Co lumbia. Deze fabriek maakt Nederlandse biscuit en was de eerste die met de pro ductie van chocoladerepen en bonbons be gon, welke artikelen zeer grote aftrek vin den, evenals Nederlandse koekjes. Een andere Nederlander, de heer D. Breeu- wer, is onder-directeur en de heer J. Hoog, een vroegere employé van „De Heer" in Rotterdam, is bedrijfsleider. De Prins heeft ook een bezoek gebracht aan de zoutmijnen, die zich ongeveer 50 km. buiten Bogota bevinden. Hij bracht enige tijd door in de ondergrondse kathe draal van deze mijnen, die ter ere van de schutspatrones van de mijnwerkers in het zout is uitgehouwen. Ook heeft Prins Bernhard het nationale museum in Bogota bezocht. Dit bezoek had tot resultaat dat enkele fouten hersteld werden in de verzameling Nederlandse munten. Er bevonden zich namelijk en kele Noorse munten bij. De marine-adjudant van de Prins, luite nant ter zee eerste klasse F. A. Eibers, was zeer verrast toen hij van de Colum biaanse familie De Ortis een brief ont ving, waarin hem medegedeeld werd, dat hij een afstammeling was van de stichter van de „Magdalena River Company", de grote scheepvaartonderneming op de rivier de Magdalena. De familie Ortis was na een onderzoek in het familie-archief van de stichter van de scheepvaartonderneming tot de conclu- Zaterdagavond is bij het station Guild ford, ongeveer vijftig kilometer ten Zuid- Westen van Londen, een electrische trein in botsing gekomen met een locomotief. Ongeveer twintig personen werden ge wond. sie gekomen dat de heer Eibers inderdaad afstammeling is van Juan Bernardo Ei bers. De vader van luitenant ter zee Eibers heette eveneens Juan Bernardo. In een bijeenkomst ten huize van de familie De Ortis, bood men de heer Eibers een zilveren bord aan, waarin de namen van veertig zijner Columbiaanse familie leden waren gegraveerd. TEL AVIV (Reuter) President Chaim Weizmann van Israel is Zondagochtend overleden. In een bulletin uitgegeven door de arts van Weizmann wordt gezegd, dat de president aan angina pectoris is gestorven. De nieuwe president moet volgens de Is raëlische grondwet binnen dertig dagen door het parlement met een enkelvoudige meerderheid worden gekozen. In Israel is een week rouw uitgeschreven. De Israëlische blauw-witte vlag op het huis van de president is neergehaald. Het stoffelijk overschot van de president ligt, gehuld in een Joodse gebedendoek en de blauw met witte Israëlische vlag, opge baard in de studeerkamer van de presi- denstwoning te Rehoboth, 25 kilometer van Tel Aviv verwijderd. Bij de baar staan vier cadetten op wacht, die elk half uur worden afgelost. Ook langs de met sinaasappel bomen omzoomde wegen, die naar de wo ning van de overleden president voeren, staat een erewacht van Israëlische soldaten, de bajonet op het geweer. Tussen de sol daten door trekken duizenden naar de villa om afscheid te nemen van de president, die Dinsdag zal worden begraven in zijn boom gaard, op enkele meters afstand van de woning. Brillant man Weizmann werd in 1874 bij Grodno, in het Tsaristische Rusland, geboren. Op school toonde hij zich een uitstekend leer ling, doch ten gevolge van de toenmalige bepalingen mocht hij als Jood niet de uni versiteit bezoeken. Hij reisde met weinig geld naar Duits land, waar hij er in slaagde tot een univer siteit toegelaten te worden. Hij studeerde hier chemie en behaalde zijn titel. Omstreeks 1904 woonde Weizmann in Zwitserland, waar hij les gaf in scheikunde. Van deze tijd af aan begon hij een belang rijke rol te spelen in de Joodse beweging. Hij wilde de Joodse nieuwjaarswens „het volgende jaar in Jeruzalem" werkelijkheid doen worden. De overledene kan de grootste figuur van het Zionisme genoemd worden. Hij was van 1918 tot 1931 voorzitter van de Zionistische organisatie, evenals in de periode van 1935 ■^NiÉïii Honderden trokken gedurende het weekend naar Hoek van Holland om het gat te lien, dat de „Faustus" in de Noorderpier had geslagen. Talrijke schepen lagen buitengaats te wachten om de Nieuwe Waterweg op te varen. tot 1946. Sinds 1929 was hij voorzitter van de „Jewish Agency". In September 1949 zette Weizmann als president voet op het territorium van de nieuwe staat Israel. Hij was in 1948, toen hij zich op uitnodiging van president Tru man in Amerika bevond, tot president van de staat gekozen door de voorlopige rege ring. Op het ogenblik van de verkiezing bevond hij zich in een ziekenhuis in. New York. Zijn gezondheid had de laatste jaren veel te wensen overgelaten. Critiek Felle critiek op zijn politiek in de dagen van strijd tussen Britse en Joodse strijd krachten in 1946 leidden er toe, dat hij in December van dat jaar ontslag nam als voorzitter van de wereldzionistenorgani- satie. Na zijn leraarstijd in Zwitserland vestig de Weizmann zich in Engeland, waar hij tot Brit genaturaliseerd werd. In 1949 gaf hij zijn Britse paspoort „met oprechte dank" aan de Britse autoriteiten terug. Hij was toen president van de staat Israel. Weizmanns brillante wetenschappelijke gaven hebben in de eerste wereldoorlog er toe bijgedragen, dat Engeland uit een im passe in de wapenindustrie geraakte, die in de eerste tijd was ontstaan door gebrek aan aceton, nodig voor de bereiding van spring stoffen. Weizmann wist een nieuwe methode te ontwikkelen om aceton, dat tot toen slechts in Duitsland te verkrijgen was, te maken. Persoonlijke beloning wenste hij niet, doch hij verzocht slechts hulp voor zijn volk. Dit leidde tot de verklaring van Balfour van 1917, volgens welke Engeland zich verbond steun te geven bij de instelling van een Joodse staat in Palestina. BONN (Reuter). De West-Duitse com missaris voor defensie-aangelegenheden, Theodor Blank, heeft in een radio-vraag gesprek verklaard, dat West-Duitsland na de ratificatie van het defensieverdrag met 40 generaals, 250 kolonels, 900 luitenant- kolonels, 2500 majoors, 6300 kapiteins en 12.300 luitenants zal bijdragen tot het Euro pese leger. In het geheel zouden er 22.000 officieren zijn, vijf procent van de gehele strijdkracht. Aanvankelijk zou de strijdkracht bestaan uit vrijwilligers, doch later zou aan het parlement een dienstplichtwet aangeboden worden. Men zou rekening houden met pi-incipiële dienstweigering. Het op de been brengen van de „Europese strijdkracht van Duitse nationaliteit" zou negen tot twaalf maanden vergen. Een commissie van onbesproken reputa tie zou de regering bijstaan bij het benoe men van de officieren, waarbij men vooral op de „onafhankelijke democratische be ginselen" zou letten. De soldaat zou zijn kiesrecht behouden en over het algemeen zou men er op toezien, dat zijn persoon on aangetast zou blijven. In verloftijd zou burgerkleding gedragen mogen worden. De groetplicht zou beperkt blijven tot de on middellijke superieuren. Een commissie, bestaande uit kerkelijke personen, verte genwoordigers van jeugdorganisaties en vakverenigingen zou toezien op de „inner lijke orde" van het nieuwe Duitse leger. LOS ANGELES (Reuter) Het tijd schrift „Los Angeles Examiner" heeft Za terdag een bericht gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat onlangs op een kleine atol van de Eniwetok-groep een waterstof bom tot ontploffing is gebracht. De weten schappelijke redacteur van het blad, Chris Clausen, baseert zijn bericht op een brief, die iemand uit Los Angeles ontvangen heeft van een vriend, die de proefneming had gadegeslagen. Volgens deze laatste is een atoombom „niets" vergeleken met een waterstofbom. Clausen concludeert uit het schrijven van de ooggetuige, dat de 800 meter brede en 4800 meter lange atol door de ontploffing van de bom waarschijnlijk in gas en stof is opgegaan. (A.F.P.) Een woordvoerder van de Ame- kaanse commissie voor atoomenergie heeft geweigerd zich over het bericht van de „Los Angeles examiner" uit te laten. A. J. Lievegoed: Gelukkig is hij die werkt alleen dan, wanneer hij erin slaagt in zijn werk op te gaan zonder erin onder te gaan. NEW YORK. (Reuter). Het internatio nale verbond van vrije vakverenigingen heeft een beroep gedaan op de UNO om een commissie van goede diensten in te stellen ter regeling van het Frans-Tune- sische geschil. In een boodschap aan alle regeringsdelegaties bij de UNO verklaart het verbond, dat Frankrijk tot dusverre getoond heeft, nog niet bereid te zijn om de „gerechtvaardigde nationale aspiraties van het Tunesische volk" te bevredigen. De boodschap is onder andere getekend door de secretaris-generaal van de orga nisatie, de Nederlander Oldenbroek, de vice-voorzitter van de A.F.L., en de vice- voorzitter van de C.I.O. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Zondag in de woning van de permanente vertegenwoordiger van Groot-Brittannië bij de UNO, Jebb, besprekingen gevoerd met de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Schuman, en daarna met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. Naar verluidt sprak Eden met Schuman over de Tunesische en Marokkaanse kwes ties en met Acheson over de wijze, waar op een compromis in de vastgelopen wa penstilstandsbesprekingen in Korea be reikt kan worden. De Amerikaanse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Acheson en Schuman, hebben eveneens besprekingen gevoerd. WASHINGTON, (Reuter). Generaal Van Fleet, de commandant van het achtste leger in Korea, zal in Januari wegens het bereiken van pensioengerechtigde leeftijd zijn ontslag uit de militaire dienst moeten nemen. De legerwoordvoerder, die dit Zon dag naar aanleiding van berichten, dat de generaal binnen twee maanden uit Korea zou vertrekken, meedeelde, zei, dat hem niets bekend was van het maken van een uitzondering op de regel in het geval van generaal Van Fleet. Ook wist hij van geen verzoek om de diensttijd van de generaal te verlengen. CAïRO (Reuter). Een woordvoerder van de politieke commissie der Arabische liga heeft Zondagavond meegedeeld, dat de Arabische staten West-Duitsland zullen boycotten als de West-DuitsIsraëlische herstelbetalingsovereenkomst wordt be krachtigd. Hij verklaarde, dat het ant woord van de West-Duitse regering op de Arabfeche nota, waarin er bij West-Duits land op wordt aangedrongen op deze kwestie terug te komen, „uiterst vaag" was. De besluiten van de politieke commissie, die in een officiële vorm zullen worden gegoten, zullen naar verwacht wordt hedenavond worden bekend gemaakt. De woordvoerder zeide dat economische boycot van Duitse goederen de eerste stap zou zijn. De West-Duitse ambassadeur te Cairo, dr. Pawelke, werd door premier Naguib Zondagavond ingelicht over de Arabische actie. Naar verluidt had Pawelke Naguib Zondag eerder medegedeeld, dat de West- Duitse regering bereid was de indiening van de herstelbetalingsovereenkomst bij de bondsdag uit te stellen. Zaterdagavond verklaarde Naguib, dat hij Pawelke had verzocht er bij zijn rege ring op aan te dringen de overeenkomst in te trekken. Het secretariaat van de Arabische liga heeft Zondagavond de inhoud van de nota aan de regering te Bonn bekend gemaakt. In de nota werd gezegd dat zeven Arabi sche staten in staat van oorlog met Israel zijn en dat neutrale landen, met inbegrip van West-Duitsland, een neutrale houding moeten aannemen en geen hulp moeten verlenen aan een van de beide partijen in het conflict. Verder werd in de nota gezegd, dat hulp aan Israel moeilijkheden in het Midden- Oosten zou veroorzaken. Israel is, volgens de nota, beslist niet de erfgenaam van de rechten van de onder het nazi-regiem ver volgde Joden. Geen volkenrechtelijke plicht dwingt West-Duitsland een schade loosstelling te betalen. De nota sloot met de verklaring, dat wanneer de West-Duitse regering deze schadeloosstelling aan Israel zou betalen, dit zou inhouden dat Israel Naar wij vernemen is met ingang van de definitieve datum der reorganisatie van het Rijksarbeidsbureau aangewezen als Provinciaal Directeur Noordholland van het Rijksarbeidsbureau, met standplaats Haarlem, de heer J. C. Corver, thans direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Zeeland. De provinciale directeur is een nieuwe figuur, die weliswaar zijn zetel zal krijgen in het gebouw van het. huidige Geweste lijk Arbeidsbureau te Haarlem, maar daar geensdirecte bemoeienis mee heeft. Na de reorganisatie die ertoe strekt een doel treffender o- daardoor zuiniger werkwijze te verkrijgt. zullen er namelijk elf pro vinciale kan. oren komen, waarvan er dus een in Haarlem is gevestigd. Daarnaast zullen er in Noordholland acht arbeidsbureaux gevestigd blijven, waarvan er een het Haarlemse is. In IJmui- den, Beverwijk, Zandvoort en Hoofddorp blijven nevenkantoren gevestigd. Als datum van de reorganisatie wordt 1 Januari 1953 aangenomen, hoewel hier over nog steeds geen officiële beslissing is genomen. Uiteraard is wijziging van de plannen ook nog mogelijk. De heer Corver kwam in 1940 naar Zee land als directeur van Sociale Zaken in Vlissingen. In 1942 dook hij onder en nam actief deel aan het verzet. In November 1944 werd de heer Corver, die thans 46 jaar is, benoemd tot directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau Zeeland. In de Vlissingse raad heeft hij zitting voor de V.V.D., hij is voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, secretaris van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden te Vlissingen. lid van het dagelijks bestuur van het Economisch- Technologisch Instituut van Zeeland en bestuurslid van de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk. alle Joden over de gehele wereld vertegen woordigt en hieruit zouden ernstige conse quenties kunnen voortvloeien. Alle Joden waar zij ook zouden wonen, zouden Israë lische onderdanen worden en Joden in de Arabische staten zouden worden beschouwd als vijandelijke onderdanen. In kringen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn is bevestigd, dat de Westduits-Israelische overeenkomst niet dadelijk gedurende de onderhandelingen met de Arabische staten zal worden inge diend. Waarnemers te Bonn menen, dat wan neer het wetsontwerp bij de Bondsdag zou worden ingediend, het toch niet voor nieuwjaar bekrachtigd zou worden, omdat de betrokken parlementaire commissies het zeer druk hebben met de ratificatie van de conventies van Bonn en van het verdrag van het Europese leger. PARIJS (Reuter). Te Parijs is Zater dag bekend gemaakt, dat de plaatsvervan gende ministers van de Raad van Europa, die verleden week in Straatsburg bijeen gekomen zijn, besloten hebben de Assem blee van de Raad van Europa in Januari in buitengewone zitting bijeen te roepen teneinde kennis te nemen van de eerste rapporten van de constitutionele commissie van de Assemblée, die door de kolen- en staalgemeenschap is gevormd voor het op stellen van een verdrag voor een Europese politieke gemeenschap. De plaatsvervangende ministers hebben tevens besloten, dat aan het Inteimationale Verbond van Vrije Vakverenigingen en het Internationaal Verbond van Christelijke Vakverenigingen een raadgevende status bmnen de Raad van Europa wordt ver leend. HANOI, (AFP). De troepen der Franse unie hebben in een gebied van ongeveer 70 kilometer ten Noord-Westen van Hanoi een groot offensief ingezet. Aanzienlijke troepenversterkingen zijn naar Laisjau, de hoofdstad van Thai, over gebracht. Laisjau ligt aan de Zwarte Rivier in het uiterste Westen van Tonkin. Overigens worden groots opgezette in filtratie-acties van de Vietminh gemeld, jcooooooooco d000co30000000c00000000c oc<x*xxx>orcoocxxy>oooi NU EN DAN BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met nu en dan regen- of hagelbuien. Vrij krachtige tot harde, langs de kust tijdelijk storm achtige wind tussen West en Noord, 'ets kouder. 11 November Zon op 7.53 uur. onder 16.55 uur. Maan op 0.52. onder 14.31 uur. Hoog en laag water in IJmuidei? Maandag 10 November Hoog water: 9.35 en 22.09 uur Laag water- 4 48 en 17.16 uur Dinsdag 11 November Hoog water: 10.50 en 23-25 uur. Laag water: 6.— en 18.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1