Scheepvaartverkeer op Nieuwe Waterweg gedeeltelijk hervat Groot offensief tegen de influenza op komst Kamer heeft vele wensen voor Verkeer en Waterstaat Agenda voor Haarlem AKKERTJES Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE MEESTERDOKTER ocU ió het zo Parel in de oester J MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 riTWTTr OTZ Hoorspel-fantasie stichtte verwarring Zeerovers overvielen Nederlands schip Kerkelijk Nieuws Nog dit jaar zullen duizenden vrijwilligers een proefvaccitiatie ondergaan Met twee ton ten strijde „Goudharing" bracht Haarlemmer 100 op Niet ingeënte veestapel afgemaakt Wensen van kruideniers inzake de Vestigingswet Behandeling Velser affaire gaat op 17 November verder Grieperig De verontrusting die Zaterdag in Rotterdamse scheepvaartkringen heerste door het zinken van de „Faustus" in de monding van de Nieuwe Waterweg is thans goeddeels geweken. Geheel gestremd is de scheepvaart van en naar Rotterdam namelijk niet maar ernstig belemmerd wordt zij nog altijd wel. Er is eenrichtingsverkeer ingesteld. Van Zondagochtend zes uur af tot des middags een uur voeren niet minder dan 62 schepen de Waterweg af, naar zee en zij passeerden zonder ongelukken het wrak van de Faustus. Toen werd de vaart in omgekeerde richting geopend. Tot 's avonds zes uur kwamen niet minder dan 48 schepen binnen. De grote tankers konden echter niet binnenkomen en passagiersschepen als de „Maasdam" en de „Nieuw Amster dam" koersten respectievelijk op Vlissingen en Amsterdam aan. Zondagochtend werd te Londen vernomen, dat op verzoek van Nederland, de Britse admiraliteit aan Ne derland marineschepen zal lenen, die in staat zijn het wrak van het Panamese schip „Faustus" te lichten. De rijkshavenmeester en het loodswezen te Hoek van Holland hebben thans bekend gemaakt, dat nabij het wrak van de „Faus tus" in de mond van de Nieuwe Waterweg een éénrichtingsverkeer wordt ingesteld. Dit zal geschieden met dien verstande, dat wanneer enkele schepen gelijktijdig of na genoeg gelijktijdig dit vak naderen, het schip dat vóór stroom vaart voorrang heeft. Voor binnenkomende schepen moet het zicht tenminste drie zeemijlen zijn. De scheepvaart kan met inachtneming van de weersomstandigheden dag en nacht ge schieden. Voor uitvarende schepen geldt voorlopig een maximum diepgang van negen meter en voor binnenkomende sche pen een diepgang van zeven meter. Als men rekent, dat een Liberty-schip, dat tot op zijn merk geladen ligt, een diep gang Yan 8.35 meter heeft, dan kan men nagaan, dat de handicap van de hindernis, die de „Faustus" tot nu toe oplevert, al aar dig is gereduceerd. De tankvaart, sedert het eind van de oorlog zo belangrijk voor de Rotterdamse haven, is echter sterk gedupeerd. De grote 20.000 tot 25.000 tons tankers, die een der de van de totale tonnage welke in Rotter dam aankomt, uitmaken, kunnen nog niet binnenkomen. Pernis ondervindt daarvan nu reeds de terugslag. Het is met ingang van gisteren op halve kracht gaan werken om niet binnenkort geheel zonder grond stoffen te zitten. Men kan, zolang de hui dige beperkingen moeten blijven gehand haafd. natuurlijk overwegen in havens van West-Europa de lading van grote tankers in kleinere schepen over te laden, maar dit is een kostbare geschiedenis. Zo gauw als maar enigszins verantwoord is, zal de diepgangbeperking worden her zien. Misschien is dit reeds ovzr enkele dagen mogelijk. Britse hulp Behalve aan het voorlopig herstel van een deel van de vaart op de Waterweg moest direct aandacht worden besteed aan de verwijdering van het wrak van de Faus tus. Berging bleek uitgesloten. Het opbla zen van het wrak leek de enige oplossing. Daartoe werd het vaartuig „Hercules" van de marine naar Hoek van Holland gediri geerd. Men vporzag, dat het opblazen in kleine gedeelten zou moeten geschieden en dat de wrakstukken zouden moeten wor den weggesleept. Aangezien de daarvoor benodigde lichtcapaciteit niet in Neder land aanwezig is, werd de hulp van de Engelse admiraliteit ingeroepen, die deze direét toezegde. Er komen vier Britse ber gingsvaartuigen: twee met een lïchtvermo- gen van 600 ton elk en 1000 ton tezamen en twee met een lichtvermogen van 160 ton elk over de boeg en een gezamenlijk ver mogen van 200 ton. Zomerse drukte Zowel Zaterdag als Zondag werd Hoek van Holland door duizenden kijklustigen ADVERTENTIE Nederland heeft een roemvol verleden Dat zal door geen mens worden bestreden. Maar 'n Tip van Bootz, Draagt bij, ruimschoots, Tot d"onvergankelijke roem van het heden. Inz. Heer L. H-, Haarlem, ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. bezocht. De zware hagelbuien, die telkens uit zee kwamen opzetten, verhinderden niet dat elke trein honderden nieuwsgierigen aanbracht. In de loop van de middag kwa men ook honderden auto's aan, die overal langs de wegen van het dorp een plaatsje om te parkeren zochten. De trek was naar de Seinpost en het strand en daar heerste een drukte, die een warme zomerdag eer zou hebben aangedaan. Het motorschip „Maasdam" van de Hol- land-Amerikalijn is Zondagochtend vroeg de haven van Vlissingen binnengelopen, nadat het schip de nacht reeds op de rede van Vlissingen had doorgebracht. In de haven van Vlissingen. waar men in het algemeen niet op het debarkerert van grote passagiersschepen is ingesteld, heeft iedereen zich beijverd om de zaken zo vlot mogelijk te laten verlopen. Per trein zijn de passagiers afgevoerd. Op dezelfde wijze is de „Mecklenburg" van de maatschappij „Zeeland" gedebar- keerd. Er waren 300 passagiers aan boord, van wie de helft voor Duitsland bestemd was. Te hunner beschikking stond een extra trein via Den Bosch-Utrecht-Amster dam. De „Maasdam" vertrekt Maandagavond naar New York. Maandagmiddag worden 600 passagiers ingescheept, die met een extra trein uit Rotterdam komen. Om half twaalf Zaterdagavond is het vlaggeschip van de Holland-Amerika lijn, het m.s. „Nieuw Amsterdam" met enkele honderden passagiers uit New York in de hoofdstad aangekomen. Dit schip zou naar Rotterdam varen, maar werd naar de hoofdstad gedirigeerd tengevolge van de versperring van de Nieuwe Waterweg. de be- Het wekelijkse radio hoorspel voor jeugd „Monus, de man van de maan", gon Zondagmiddag met een gefantaseerd nieuwsbericht, waarin werd meegedeeld dat zeer velen een vloot vliegende schotels de aarde hadden zien naderen, waarna 'n eveneens gefantaseerde reportage volgde van het vliegveld Twente, waar een aantal straaljagers zou opstijgen om de inmiddels weer verdwenen vliegende schotels op te sporen. Het „nieuwsbericht" werd voorgelezen door Joop Reinboud, die ook wel het nieuws leest in de ANP-uitzendingen en dat heeft hier en daar veel verwarring ge sticht. Daarom heeft men een half uur la ter voor de microfoon medegedeeld dat het desbetreffende nieuwsbericht in het hoor spel op fantasie berustte. Ongeveer een week geleden is de beman ning van de Nederlandse kustvaarder „Combinatie" in de Middellandse Zee over vallen door een aantal mannen, dat met een motorboot langszij kwam, de beman ning opsloot en er met de lading sigaretten vandoor ging. De politie in Tanger heeft thans de op varenden van het motorbootje „Esmee", dat de haven van Tanger binnenvoer, aan gehouden. Het zijn Engelsen en Nederlan ders. Volgens de politie staat het vast dat zij de zeerovers zijn, die de „Combinatie" hebben overvallen. Het scheepje is in be slag genomen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Holten A. v. Roon te Pijn- acker te Huizen (N.H.) (vac. J. Zwij- nenburg) P. J. F. Lamens te Elspeet te Ede (vac. J. H. Cirkel) H. Stolk te Scheve- ningen. Bedankt voor Dirksland, G. Wil- lemsen te Hierden. Geref. kerken Beroepen te Ermelo (vac. B. v. Halsema) A. Broek te Onstwedde. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Meppel-Assen L. Lau- rense te Stavoren. Examens Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het cand. examen Theologie de heer W. A. Jelsma te Amsterdam. HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 An gelus. 12.03 Concert (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 14.00 Gevarieerd program ma. 14.50 Platen. 15.00 Hier vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieeknlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Het voorlichtingsapparaat in Indonesië. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Het leven in zee. 19.00 Nieuws. 19.10 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Strijkorkest en solisten. 21.40 Viool en piano. 22.10 Huwelijk in opspraak, causerie. 22.25 Radio Philharmonisch Orkest. 22.40 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Octhendgym- nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R. V. U.: De be tekenis van de micro-organismen voor het dagelijks leven. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Zeg eens. Amerika...., vragenbeant- woording. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Hammond orgel en accordeon. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel.- 18:30 Lichte muziek. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Pianorecital. 19.20 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Ik weet. ik weet wat u niet weet. 21.50 Tirolermuziek en cither-trio. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Krontjong ensemble. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Cal ling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (AVRO) 20.1521.45 Van Daumier tot Steinberg; Weerpraatje; Vleugels waken over Neder land; Artisticiteiten. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 14.00 Operamuziek. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king, 18,00 Jeugd en muziek. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Concert. 21.00 Beiaardconcert. 21.15 Ethnische muziek. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Sextet. 22.45 Pla ten. 22.55—23.00 Nieuws. Aan het Voorlopig Verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat ontlenen wij: Zeer vele leden vroegen met nadruk de aandacht voor in de pers gesignaleerde ernstige misstanden bij het toeristenver- voer naar het buitenland, waardoor niet alleen Nederlandse toeristen worden gedu peerd, maar ook de reputatie van ons ver voerswezen in het buitenland wordt aan getast. Ook met betrekking tot de over matige werktijden van de chauffeurs blij ken ernstige grieven te bestaan. De spoorwegen Anderen vroegen, of de minister mate riaal kan overleggen, waaruit zou kunnen blijken, of de bewering, dat de N.S. andere takken van vervoer tracht te verdringen, gerechtvaardigd is. Van verschillende zijden werd overigens grote waardering geuit voor de voort varendheid van de Nederlandse Spoorwe gen. Verscheidene leden zouden gaarne na dere mededelingen over de exploitatie mogelijkheden en de uitkomsten van de spoorwegen ontvangen. Wat de onlangs aangekondigde vernieu wing van de Moerdijkbrug betreft, meen den vele leden dat uitstel van deze ver nieuwing niet verantwoord is. Scheep- en luchtvaart Vele leden waren van mening, dat de luchtvaart en de zeescheepvaart, die voor al mondiaal zijn ingesteld, voorshands bui ten een Europese vervoersautoriteit ge houden dienen te worden. Vrijwel algemeen verklaarde men gaar ne uitvoerig te worden ingelicht over de stand van het vraagstuk van de interna tionale Rijnvaart. Velen hadden de indruk, dat dit vraagstuk sedert de behandeling der begroting voor 1952 zeer weinig is op geschoten en dat de positie der Nederland se Rijnvloot te midden van de vloten van de andere Rijnoeverstaten nog steeds als ongunstig valt te beschouwen. De zeehavens Naar de mening van deze en vele andere leden is een internationale samenwerking in zake het verkeer in de zeehavens van West-Duitsland en de Benelux-landen volstrekt noodzakelijk om een onge wenste, want voor allen nadelige hevige concurrentie te voorkomen. Anderen uit ten hun ernstige bezorgdheid over de naar hun mening bestaande overcapaciteit van de internationale koopvaardijvloot. Zij vroegen zich echter opnieuw af, hoe de regering zich bij voortduring kan neer leggen bij het bedenkelijke feit, dat er in ons kleine land nog steeds drie vliegtuig dat de KLM in het afgelopen jaar een be- producerende ondernemingen naast elkaar bestaan. Ziet de regering mogelijkheden voor een fusie en is de Fokkerfabriek bereid om eventuele fusieplannen te steunen? Zij vroegen tevens 's ministers stand punt in zake een eventuele deelneming van de KLM in de exploitatie van Schiphol: Voorts werd gevraagd, of het juist isj langrijkquantum aan' vervoersaanbod, heeft moeten afwijzen wegens materieel- gebrek en zo ja, op welke wijze er naar gestreefd wordt een herhaling hiervan te voorkomen. Waarom was de KLM voorts nog niet begonnen met overschakelen naar turbine- ol straalaandrijving, hu andere landen hiermede reeds bezig zijn? Katwijker haven en tunnelbouw Algemeen werd er op aangedrongen, dat er, mede met het oog op teruglopende werkgelegenheid, voldoende plannen voor grote werkobjecten in voorbereiding zijn. Zeer vele leden gaven blijk van ern stige bezorgdheid over het gevaar, dat onze zoetwatervoorziening bedreigt door vervuiling tengevolge van invloeden zo wel van buitenlands als van binnenlands origine. Van verschillende zijden zou men het onjuist achten, wanneer het vraagstuk van wegenbouw principieel zou worden gekoppeld aan dat van- de werkverrui ming. In streken met weinig of geen werk loosheid is het wegenprobleem even ur gent als elders. Hoe denkt de minister, aldus sommige leden, over verbetering van de Katwijkse haven, c.q. bouw van een nieuwe haven? Dit zou van de grootste betekenis zijn voor deze plaats en voor de visserij. Met grote belangstelling informeerden vele leden naar het oordeel van de minis ter omtrent de verbindingen van Noord holland ten Noorden van het Noordzee kanaal met de rest van het land. Deze leden achtten het niet wenselijk, dat eventuele IJ-tunnels gereed zouden komen, voordat de Hem-tunnel in ge bruik is. Zij vroegen de minister te over wegen om reeds op deze begroting een memoriepost voor een bij de Hembrug te bouwen tunnel te plaatsen. Daarnaast zouden zij gaarne vernemen, welke maat regelen de minister neemt om enige ver betering in de huidige onhoudbare toe stand te lange wachttijden) te brengen. Op een persconferentie in Den Haag heeft prof. dr. J. D. Verlinde, hoofd van de afdeling bacteriologie van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde,dezer dagen medegedeeld, dat in Noord-Amerika al tien jaren vaccinatie tegen influenza wordt toegepast en dat in de afgelopen vier jaar ook in ons land verschillende groepen tegen influenza zijn gevaccineerd. In sommige gevallen werd daarmee een behoorlijke afname van het ziektepercentage gecon stateerd, maar in andere gevallen kreeg men deze indruk niet. Intussen is gebleken, dat die wisselende resultaten te wijten zijn aan twee factoren, n.l. de variabiliteit van de influenza-virus en het tijdstip van vac cinatie. Wat de eerste factor betreft, stelde prof. Verlinde in het licht, dat er meerdere vi russen zijn, n.l. de influenza a-virus en de influenza b-virus, welke beide vrijwel de zelfde ziekte-symptomen veroorzaken en die zich bovendien in verschillende typen voordoen, die niet alle eenzelfde onvat baarheid veroorzaken bij de mensen, die er vroeger mee besmet waren. Als men be hoorlijke resultaten wil bereiken, zal men dus moeten weten, door welk virus-type een dreigende epidemie zou worden ver oorzaakt en dat is een moeilijke opgave. Weet men dat eenmaal, dan kan men het benodigde vaccin maken of een combinatie toepassen van vaccins van zo breed moge lijke werkzaamheid. Tijdig vaccineren Met betrekking tot het tijdstip van vac cineren wees prof. Verlinde erop, dat de verminderde vatbaarheid door vaccinatie van vrij korte duur is, hetgeen betekent, dat er gevaccineerd moet worden betrekke lijk kort voor een epidemie. De moeilijk heid is echter, dat wij nooit precies weten wanneer een epidemie uitbreekt, al is er dan de laatste twee jaren ten deze wel enige ervaring opgedaan. Ook de wereldgezondheidsorganisatie heeft een programma opgesteld voor be- In de vishandel van de heer Bakker aan -de Grote Houtstraat te Haarlem is gisteren een verloofde jongeman met een briefje van honderd gulden gelukkig gemaakt: de winnaar van de prijsvraag met als inzet de beste naam voor een nieuw IJmuidens vis serijproduct, ontving uit handen van de heer F. Osendarp zijn beloning. Het was de 28-jarige Haarlemse monteur T. v. Hal, die met negen anderen de naam „Goudharing" had gevonden voor de ge fileerde bokking, sinds enige tijd door de reders-handelaarscombinatie „Retraco" uit gebracht, een product dat voor de verwer king van verse haring tijdens het hoogsei zoen nieuwe perspectieven blijkt te hebben geopend voor de Nederlandse, verse-haring- visserij. De heer Osendarp zei niet enthousiast te zijn over de inzendingen, die niet „de" naam hadden opgeleverd, zodat de jury zich ook niet gebonden acht aan de thans bekroonde naam en diverse inzendingen eerst nog eens wil voorleggen aan reclame experts en de huisvrouwen. De heer Bakker ontving een kistje sigaren. Op een boerderij in Vaals werd dezer dagen een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Het vee op deze hoeve was niet ingeënt. Om uitbreiding van de ziek te te voorkomen heeft de districtsinspec teur van de veeartsenijkundige dienst op dracht gegeven dat de gehele veestapel moet worden afgemaakt. Ruim 90 koeien en kalveren en 100 varkens zijn naar de slachthuizen in Heerlen en Kerkrade ge transporteerd. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van de Algemene Nederlandse Krui- deniersbond zijn enkele wensen geuit met betrekking tot de Vestigingswet Bedrijven, waarvan het ontwerp bij de Tweede Kamer is ingediend. Men verlangt onder meer dat het in de toekomst iedere bedrijfstak mogelijk zal zijn in de plaats van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken an dere bedrijfslichamen te belasten met het uitreiken van de vestigingsvergunningen, voorts dat ook personeelsinkoopverenigin- gen onder de wet zullen vallen, dat ook zelfstandig geleide onderdelen van een in richting aan de eisen van de wet of een vestigingsbesluit zullen moeten voldoen, en dat het opnemen van eisen inzake vak bekwaamheid, handelskennis en crediet- waardigheid in alle in te stellen vestigings- besluiten verplicht dient te worden gesteld. 13. Panda voelde zich schuldig omdat hij naar hij dacht Joris ten onrechte had gewantrouwd. Maar Joris was niet iemand, die bleef mokken, vooral niet nu Panda, in zijn ijver om het weer goed te maken, de hele doktersuitriLsting betaalde, die Joris gekocht had. Zwaar bevracht met de pas gekochte tassen en doktersinstrumen ten zwoegde Panda voort, maar zijn ge weten was ontlast en dat was een pak van zijn hart. „Hum", zei Joris, die de kleine, rijke Panda graag in zo'n vrijgevige bui zag, „het schiet mij te binnen, dat er nog één kleinigheid is, welke ik als dokter, die de koning moet bezoeken, absoluut nodig heb". „Een kleinigheid!", herhaalde Pan da", zeg maar, wat het is, dan zal ik hét kopen". Een koets met paard", zei Joris. Eigenlijk twee dingen, en geen van beiden een kleinigheid! Toen Panda een half uur tje later de prijs van deze laatste wens van Joris betaalde, vond hij dan ook, dal het. welletjes was en dat hij zijn schuld volledig had geboet. ..Een aardig geheel", zei Joris, terwijl hij het paard in de mond keek, „kleine geschenken onderhouden de vriendschap". strijding van de influenza. In verschillende laboratoria laat zij onderzoeken, of en waar influenza voorkomt en welk virustype de verwekker ervan is. Daardoor is over de hele wereld een soort informatiedienst ont staan, welke kan waarschuwen, of er een epidemie op komst is. Dit is uiterst belang rijk, omdat het enige tijd duurt voor het vaccin een verminderde vatbaarheid be werkstelligt. Als de influenza eenmaal be hoorlijk heerst, behoeft men dus niet meer met kans op succes met vaccinatie te be ginnen. Het plan voor dit jaar De bedoeling is nu, nog dit jaar op grote schaal mensen te vaccineren. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat de influenza in de regel de meeste slachtoffers maakt in Januari en Februari. Theoretisch zal er dus kort voor een eventueel te verwachten epi demie gevaccineerd worden en wel onder goed gecontroleerde omstandigheden. Aan een aantal grote bedrijven in den lande is gevraagd, op basis van vrijwillig heid aan deze actie mee te werken, waar bij enige tienduizenden personen betrok ken zullen zijn. Zo hoopt men te zijner tijd te kunnen vaststellen welk effect deze mas sale vaccinatie heeft gehad. De uitkomsten van het onderzoek zullen statistisch worden bewerkt, hetgeen tot dusver niet is ge schied. Prof. Verlinde deelde nog mede, dat het influenza-virus pas in 1933 ontdekt is, dat voor het in ons land doen maken van het benodigde vaccin slechts een deel van de beschikbaar gestelde 200.000 gebruikt zal worden en dat de vaccinatie het inspi- ten in de huid of onder de huid geen hinderlijke gevolgen voor de ingeënten heeft. Nadat de Officier Vrijdag zijn stand punt heeft ontwikkeld tegenover dat van de raadslieden van de verdachten in de zogenaamde Velser affaire, is de behande ling van deze zaak door de president, mr. E. J. W. Top, geschorst tot 17 November. Dan krijgen de raadslieden de gelegen heid in tweede instantie hun argumenten voor een onbevoegdheidverklaring van de rechtbank te berde te brengen. De beslissing van de rechtbank is niet binnen twee, wellicht drie weken te ver wachten. ADVERTENTIE Rillerig en koortsigAls U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die he1 pen direct! J MAANDAG 10 NOVEMBER Concertgebouw, tuinzaal. Debussy-recital Bertje Davelaar, 8 uur. Rembrandt: „With a song in my heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De schat van Monte Cristo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Jo hannesburg", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Levend ingemetseld", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Ontsnapping van Corregidor", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemaskerde ka per", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De vrouw, mijner dromen", 18 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 11 NOVEMBER Concertgebouw: Orgelconcert van Adriaan Engels met medewerking van Annie Woud, 8 uur. Stadsschouwburg: Haarlems Kunst Gemeenschap, Ballet Janine Charrat, 8.15 u. Rembrandt: „With a song in my heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De schat van Monte Cristo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tranen over Johannesburg", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „levend ingemetseld", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Ontsnapping van Corre gidor", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De gemaskerde kapers", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Schipper naast God", 14 jaar, 8.15. uur. Douane. De Akense douane heeft in da maand petober langs de Nederlandse en, de Belgische grens in totaal 500 smok kelaars aangehouden, op wie onder meer 7300 kg koffie, 17.500 cigaretten en 200.000 cigarettenvloeitjes werden ge vonden. Bovendien raakten zij elf auto's en 12 fietsen kwijt. Behalve deze 500 smokkelaars werden echter te Aken wegens frauduleuze invoer ook ettelijke douanebeambten aangehouden. Eind Oc tober kwam namelijky tengevolge van het feit, dat twee douaniers door een superieur werden betrapt, toen zij met een flinke partij koffie vaia de Belgische grens terugkeerden, aan fotft licht, dat in totaal 19 in de omgeving van Aken gestationneerde douanebeambten nu en dan het voorbeeld van de smokkelaars plachten na te volgen. Van hen bevyinden er zich thans veertien in arrest. Koeien. Zondag zijn op de markt te\Ve- rona in Italië 182 koeien aan de ft^a- liaanse regering overhandigd. Zij wed den door Nederland aangeboden vook slachtoffers van de overstromingen, die vorig jaar de Po vlakte teisterden. Ir. Th. C. J. M. Ryssenbeek, vertegenwoordiger van minister Mansholt, heeft bij deze gelegenheid een korte rede uitgesproken waarin hij uitdrukking gaf aan de ge voelens van sympathie en vriendschap van de Nederlandse regering en het Ne derlandse volk voor Italië. De door Ne derland aangeboden koeien zullen aan grote boeren worden verkocht, die het voorttelen van dit ras kunnen verzeke ren en de opbrengst van de verkoop zal dienen tot de aankoop van bruine Al penkoeien, die gratis aan kleine boeren van de getroffen streek zullen worden verschaft. Zoon. De politie van Mi'ami, in de Ame rikaanse staat Florida, heeft Zaterdag medegedeeld, dat een zestienjarige jon gen heeft bekend zijn ouders te hebben doodgeschoten, omdat zij hem van school wilden nemen en hem een be trekking wilden doen vervullen. De jongen werd gearresteerd aan het strtur van een auto, waarin zich twee ge weren, een jachtgeweer, een revolver, twee jagersmessen en een klewang be vonden. De lijken van de vermoorde ouders zijn veertien dagen geleden in hun woning te Kearny, in de staat New Jersey, 1600 kilometer ten Noorden van Miami, gevonden. Hulp. Het i-epublikeinse lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden Vorys heeft bepleit, dat bij het geven van economische hulp aan andere lan den leningen op lange termijn de plaats zullen gaan innemen van giften. „Door het financieren van de economische hulp in de vorm van leningen op lange ter mijn, die terugbetaald moeten worden met de strategische grondstoffen welke wij nodig hebben, kan de zaak op voor beide partijen wettige wijze worden voortgezet," zo zeide hij. Ontsnapping. Twee Noordelijke krijgsge vangenen, die brieven bij zich hadden aan hoge Koreaanse en Chinese leiders, zijn dezer dagen gevat, toen zij van het eilandje Koje trachtten te ontsnappen, zo delen de kampautoriteiten mede. Op de gevangenen werden ook aangetroffen met de hand getekende kaart van Korea, een kaart van hét eiland Koje met daarop de ligging van de UNO-troepen, een lijst van leden van de communisti sche partij, twee zelfgemaakte messen, een kompas en een hoeveelheid siga retten. Zwendelarü. Het onder Britse contröle verschijnende blad „Die Welt" deelt mede, dat een zwendelarij tot een be drag van meer dan vijf millioen mark ontdekt is bij de totalisator van de ren baan van Berlijn-Mariendorf in de Amerikaanse sector. De directie van de toto stelde willekeurig de uitkeringen vast voor de winnende paarden, en stak daarna telkens grote bedragen in eigen zak. Toen een koper van een ticket merkte dat er geknoeid werd en kwam protesteren, gaf men hem een speciale uitkering op voorwaarde dat hij zijn mond zou houden. Het blad verzekert, dat gemeenteambtenaren van West-Ber- lijn steekpenningen ontvingen om de ogen te sluiten voor deze zwendel. Meerderheid. De Franse Nationale Ver gadering heeft Zaterdagavond de be groting voor het ministerie van over zeese gebiedsdelen onverminderd goed gekeurd. De betrokken minister, de volksrepublikein Pflimlin, zei Donder dag, dat hij af zou treden als de Alge mene Vergadering de begroting van zijn ministerie zou verlagen van 451 mil lioen francs tot 300 millioen francs. Premier Pinay weigerde zijn ontslag en het kabinet besloot de Nationale Ver gadering te verzoeken opnieuw te stem men. De begroting is nu aangenomen in haar oorspronkelijke vorm met 324 tegen 182 stemmen. VROEGER meende men dat de parel in een oester zich vormde om een zand korrel of een andere minerale ongerech tigheid die abusievelijk in de oester was belandt, maar latere onderzoekingen heb ben aangetoond dat in de meeste gevallen een parasiet zich in het binnenste van de oester nestelt, t.w. een blaasworm. Hoewel de levensgeschiedenis van deze parasiet uiterst interessant, is omdat hij bij tijd en selseizoen wijle van gastheer verwis selt, zullen we ons in dit geval toch uitsluitend bepa len tot de fraaie doodkist die de oester hem bereidt. Want het is duidelijk dat de oester weinig gesteld is op deze vreemdeling die zich eige- V. ner beweging in zijn éénkamer- woning heeft binnengedrongen. Daarom kapselt hij de indringer in, op een uiterst fraaie wijze, maar de parel die aldus ont staat, wordt uiteindelijk toch weer de doodsoorzaak van de oester, wijl zij de hebzucht der mensen heeft opgewekt. In direct is de blaasvorm dan toch schuldig aan de ondergang van zijn gastheer. Het is gebleken dat niet alleen de oes ter. maar ook andere schelpdieren van het euvel der onwettige samenwoning te lij den hebben en zij reageren daarop op de zelfde wijze als de oester, n.l. door parel- vorming. De parel van de Reuzen Strom- bus bijvoorbeeld heeft een grote waarde wijl zij een rose kleur heeft. Hier tegev- ovr staan echter twen belangrijke nade len t.w. da* de kleur met het verstrijken der jaren vervaagt en vervolgens, dat een parel zelden in de Strombus-schelp wordt aangetroffen. De riviermossel uit Schotland en N. Engeland draagt eveneens parels, maar ae handelswaarde daarvan is gering wegéns de kleine afmetingen en de doffe glans. Maar een familielid van deze mossel in de Amerikaanse wateren bevat somtijds prachtige parels en wordt dan ook met hartstocht gezocht (en gevonden) Mogen wij bij het naderen van het mos- de mosselvirtuozen een riem onder het hart steken? Ook de gewone zeemossel bevat parels. Maar wanneer deze voorkomen dit moeten wij ter tempering van de feest vreugde er bij voegen zijn zij klein, lelijk en dus waar deloos. Denk dus niet de lasten van een vrolijke Zaterdagavond te kunnen ondervangen door een speculatieve mosselmaaltijd te bestellen! In dit opzicht staat de rivier mossel er beter voor, want één op de hon derd dieren bevat een parel en één op de drieduizend bezit een parel die waarde heeft. Het is uiteraard wat omslachtig zo veel dieren te openen ter wille van één parel. Daarom wordt tegenwoordig het onderzoek met Röntgenstralen verricht, waardoor de dieren bovendien niet gedood behoeven te worden. Het verbazingwekkende van mosselen en oesters moet u echter niet in de parels zoeken, maar in iets ander. Want het zon derlinge van deze dieren is dal zij het ene jaar moeder en het andere jaar vader zijn! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2