IJmuiden nam Rotterdams taak van ontschepingshaven tijdelijk over a Engelen zonder vleugels Feest van het gouden Energiebedrijf Kort en bondig j Nachtelijke debarkatie van 121 „Sturgis"-passagiers Bestuur besluit tot verkoop Autostailing Raadsverkiezingen in West-Duitsland Haarlemmermeer Hoofddorp Zandvoort MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Korea-vrijwilligers op de sluis Onderscheidingen uitgereikt in restaurant W.O. ,De Ommelanden Aantal werklozen steeg in October met 9723 Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Begin van brand in de Zaanenlaan Jeugdmuziekavond Wijk I Burgerlijke Stand van Haarlem Verduistering Geen „heldenherdenking" op Duits Peelkerkhof Bouwvolume bijna op Onvoorzichtige chauffeur Beursfestival Hervormde Kerk wordt weer in gebruik genomen Westerman en Zoon „Mare Canto" gaf een concert „De Phoenix" voerde „De Zondaar" op Protestantenbond Geslaagde oefening van het Rode Kruis St. Nicolaasactie in de Haltestraat De, „Nieuw-Amsterdam" werd door de stranding van de „Faustus" gedwongen koers t& zeiten naar IJmuiden en lag Zaterdagavond in de Noordersluis op doorvaart naar Amsterdam, waar het schip ligplaats heeft gekozen in de Coenhaven. gedragen moest worden) was er het kruis voor recht en vrijheid en voor de eerste keer de bronzen United Nations Ser vice Medal met de zinspreuk „Voor ver richtingen ter verdediging der beginselen van het Handvest der Verenigde Naties". Twee hunner, die de reis naar Korea al eerder maakten, kregen de onderscheiding „voor recht en vrijheid" al vroeger. Twee hunner hebben de toezegging van een bi- zondere onderscheiding ontvangen: dpi. sergeant H. Kok infanterist die de tweede keer de Bronzen Leeuw ontving en eerste luitenant der infanterie jhr. A. W. Snoeck, die deze zelfde onderscheiding voor de eer ste keer verwierf. Beiden hebben zij zich op de 4e Januari van dit jaar onderschei den bij een aanval op een vijandelijke stelling, die uitermate taai werd verde digd. Alleen de batons werden in de Hoog- ovencantine uitgereikt: de versierselen zullen later door de Koningin in het paleis óp de Dam worden opgespeld. (Van een verslaggever) Naarmate de druilerige nacht van Za terdag op Zondag vorderde werd het dui delijker op de IJmuidense Noordersluis, dat de Amerikanen zich tóch niet zouden storen aan de hunkerende schare onder het natriumlicht langs de donkere kolk. Het troepenschip „General D. S. Stur'gis", dat met 121 Nederlandse en Belgische Korea-vrijwilligers thuisvoer, had eigen lijk al de vorige avond om half negen in Rotterdam moeten debarkeren. Maar daar het wrak van de „Faustus" de Nieuwe Waterweg totaal versperde, stoomde het schip, zoals vele andere, door naar IJmui den, waar het te vier uur Zaterdagochtend, nee toch niet: twaalf uur, welnee om zes uur zou binnenkomenHet is ruim één uur in de nacht geworden en al die tijd hebben het comité van ontvangst, de staatssecre taris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, de militaire kapel, de Velsense politie, de ouders en vele belangstellenden naar het Westen uitgekeken. In flarden mist is de grijze knaap ten slotte inderdaad de sluizen binnengeko men met langs de reling het khaki. Een militaire kapel onder leiding van sergeant J. Jansen speelde de beide volksliederen en spottend rolde daarna het eerste com mentaar van het schip: „We tekenen alle maal weer bij, want het is hier ongezel lig koud". Bij Walserij Oost Dat dit maar een wrang grapje was, bleek later in de nacht in het restaurant van de Walserij Oost der Hoogovens, die als salie de réception was ingericht en waar de meisjes van het buffet hun slaap stonden te verbijten al hadden ze spontaan óók bijgetekend, toen het bericht kwam, dat het \yel onmenselijk laat kon worden. Daar heeft mr. Kranenburg namens de regering de terugkerende militairen be dankt en verwelkomd. Hij hoopte, dat de moeilijkheden, die het vaderland ongetwij feld zou brengen met „de kiezen op elkaar" tegemoet getreden zouden worden. Met een driewerf „hiep-hoi" op de Ko ningin werd deze toespraak besloten en vervolgens zijn de vertegenwoordigers van de troep voor het front getreden, om de onderscheiding in ontvangst te nemen. Voor alle 110 Nederlanders en 11 Belgen (onder wie vijf Nederlandse lopende pa tiënten en één gewonde, die van boord 9* Bestuur en commissarissen van de coö peratieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Groningen hebben Za terdag in een buitengewone bestuursver gadering besloten „De Ommelanden" te verkopen. Aan de stakers is onlangs mede gedeeld dat wanneer de staking vóór 8 No vember niet zou worden opgeheven, de fa briek zou worden verkocht. Bestuur en commissarissen van „De Ommelanden" hebben uit hun midden een commissie benoemd die de verkoopsvoor- waarden zal vaststellen. Eén van deze voor waarden zal zijn, dat ter bescherming van het thans werkende personeel geen der stakers weer in dienst mag worden geno men. Het aantal bij de arbeidsbureaux gere gistreerde werkloze mannen nam in Octo ber toe van 101.738 tot 111.461. Hieronder bevonden zich 26.882 DUW-arbeiders (vo rige maand 24.995). De stijging der werkloosheid houdt ver band met de afloop van het zomerseizoen. Zo nam door de slechte weersgesteldheid de werkgelegenheid voor schilders in bui tenwerk af. In verschillende plaatsen kwa men grote bouwwerken gereed. De zomer- campagne in de baksteenindustrie liep eveneens af. Door het slechte weer in Sep tember werden veel landbouwwerkzaam- heden naar October verschoven. De aard appeloogst eindigde, waardoor een aantal daarbij werkzame bouwvakarbeiders werk loos werd, evenals een groot aantal veen arbeiders. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid toe van 15.765 tot 20.370, onder de landarbeiders van 7490 tot 8861 en de losse arbeiders van 18.279 tot 18.977. De werkloosheid was eind October het hoogst in Drente met 64, het laagst in Zee land met 16 werklozen per 1000 manne lijke beroepsoefenaren. Het rijksgemiddel de bedroeg 36 tegen 33 op 30 September. De heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, die be noemd is tot buitengewoon erevoorzitter der Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" en mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester, die benoemd is tot ere-voor- zitter der liedertafel, zullen op Vrijdag 21 November in het gebouw „Zang en Vriend schap" geïnstalleerd worden. 99 99 ADVERTENTIE Centr.verwarmd Dag en nacht geopend AMSTERD. RIJTUIG MIJ. - PLEIN 21 Zaterdagmiddag óm kwart over vier ont dekten omwonenden een begin van brand in de bijkeuken van het perceel Zaanenlaan 4, toen de bewoners afwezig waren. Het vuur was reeds geblust voor de brandweer ter plaatse verscheen. Een houten wand van de bijkeuken had vlam gevat en is verbrand. Via de wand liep een pijp van een kachel naar een gemetselde schoorsteen. Door te grote hitte van de pijp heeft de wand vlam gevat. Zaterdagavond heeft Wijk I van de Neder lands Hervormde Gemeente, in het Wijkge- bouw aan de Gedempte Oude Gracht een jeugdmuziekavond gegeven. Het openingswoord hield een der jonge ren, gevolgd door een pittig instrumentaal nummer door The Music Boys. De heren Pel gaven bekende melodieën ten beste er.i de heer P. Jongejan Jr. trad op als zanger. Alle optredenden oogstten veel succes. HAARLEM, 8 November 1952 ONDERTROUWD: 8 Nov., C. J. Haring en E. M. PI. Pausma; PI. Gringhuis en J. Kluijt. GEHUWD: 8 Nov., J. Rademaker en C. van Es; R. van Wijk en I. Schoemaker; D. Zonne veld en T. Welch. BEVALLEN van een zoon: 7 Nov., W. J. E. TangSnijders; G. ContentBalk; 8 Nov., J. A. Ph. Weltevredenvan Iersel; A. W. van RooijenTak. BEVALLEN van een dochter: 7 Nov., H. K. PaterKamperman; J. R. Stevenhagen Overmars; 8 Nov., M. M. van ZeistOtten. OVERLEDEN: 6 Nov., F. M. van der Laan, 12 d., Kamperlaan; Chr.Scheelings, 57 j., B'oemertsteeg; 7 Nov., P. Faber, 74 jMaer- ten van Heemskerkstraat; B. Vermeulen Helms, 82 j„ Ripperdapark; H. Nagel, 85 j., Brederodestraat; G. CohenLeising, 47 j., Berkenrodestraat. De meeste schouwburgbezoekers zullen zich het Amerikaanse blijspel „Arsenicum en oude kant" nog wel herinneren. Daarin traden twee oude dametjes op, die uit lou ter menslievendheid en in alle onschuld der harten een hele collectie oude heertjes vermoordden. Zij gehoorzaamden eenvou dig aan de wetten van haar geperverteerde logica. Naar onlangs onthuld werd, had de schrijver Joseph Kesselring met dit melo drama aanvankelijk bloedernstige bedoe lingen, met als begrijpelijk gevolg dat hij zijn stuk nergens kwijt kon, tot het bij toe val in handen kwam van een regisseur, die er de humor van inzag en deze thriller in de sfeer van het blijspel betrok, als hoe danig het een triomftocht door alle theatercentra ter wereld hield. Met de nodige variatie heeft de Fransman Albert Husson dit thema nagevolgd, zonder dat men overigens ook maar enigszins van een imitatie kan spreken. Zijn comedie „Enge len zonder vleugels" (La cuisine des an- ges) Zaterdag en Zondag door het Vrije Toneel in de Haarlemse Schouwburg opge voerd berust ongeveer op hetzelfde prin cipe, want daarin wordt getoond hoe het Leven eruit zou zien als de normen van een wensdroom het bestaan negeren, althans ten naaste bij. Al te ver kan men de ver gelijking niet doorvoeren. De handeling speelt zich af, aan het einde van de vorige eeuw, in de toko van de on- practische heer Ducotel in Cayenne, waar drie sympathieke dwangarbeiders uit het bagno, met aanvankelijk geen andere taak dan het dak te repareren, zich steeds in grijpender met de gang van zaken be moeien. Bij het navertellen van de feite lijke inhoud gaat de aardigheid totaal ver loven en daarom kunnen wij volstaan met op te merken dat de lastige zakenman Juste Trochard zijn inspectiereis met een kalme dood besluit en dat de harteloze verloofde van de dochter des huizes zijn lot al spoedig moet delen, dit alles door toe doen van een giftig slangetje. „Wat zit de wereld toch mooi in elkaar", constateert de gelukkig mevrouw Ducotel, als zij ziet dat de gebeurtenissen door het ingrijpen van een haar onbekende macht precies verlopen volgens het plan, dat zij weliswaar in de onbewaakte ogenblikken voor het inslapen in bed heeft beraamd, doch uit gebonden heid aan wet en conventie uiteraard niet volvoeren dorst. De engelen zonder vleu gels, afgesneden van het normale bestaan, hebben zo hun eigen levensbeschouwing. Dit stuk is nog door Cor Ruys vertaald en geregisseerd. Zo werd men voor het laatst met zijn zij het dan helaas on zichtbare, maar onmiskenbaar duidelijke aanwezigheid op het toneel geconfronteerd, want deze gehele voorstelling droeg nog duidelijk het stempel van zijn alle kluchtige typeringen en voorvallen met menselijkheid bezielende geest. Maar tevens werd metter daad bewezen welk een voortreffelijk en semble hij in de loop der laatste jaren op de been heeft gebracht. Wim van den Brink, onder wiens leiding de repetities werden voltooid, maakte van de brave op timist Ducotel een kostelijke figuur zonder enige charge, in beslissende momenten ver rassend door intense reacties van houding De Haarlemse recherche heeft aangehou den de zesentwintigjarige H. A. E-, verdacht van verduistering van textiel ten nadele van een Haarlemse textielhandelaar. De aange houdene was in dienst van de handelaar en trok o.a. naar bewoners van de Haarlem mermeer om textiel te verkopen. In de afge lopen twee jaar verkocht hij goederen, maar gaf geen kassabons af. Het geld stopte hij in zijn zak. Daardoor kon de patroon niet controleren wat hij verkocht. Het gebeurde dat E. goederen tegen een lagere waarde dan de officiële prijs verkocht. Uit het onder zoek is gebleken, dat de aangehoudene voor een waarde van 3800.— aan goederen uit het magazijn heeft meegenomen. De man heeft 1200— voor zich gehouden en het geld voor zijn gezin gebruikt. en mimiek. Nell Koppen kreeg terecht een open doekje voor haar luidruchtige entrée als de aan één stuk door ratelende klant, die liever haar mond dan haar beurs open doet. Maar het meest zullen de toeschouwers toch wel genoten hebben van het drietal bannelingen, gewezen misdadigers met nobele bedoelingen: Ton van Duinhoven, Eric van Ingen en Willy Ruys, die op be wonderenswaardige wijze de zo gewenste ondertoon van melancholie aan hun zwie rige vrolijkheid wisten te verlenen. Vooral de laatstgenoemde, die zo vaak niet meer dan een naam in het programma was, al besteedde hij ook de meeste zorg aan het kleinste rolletje, trok sterk de aandacht. Henny Orri had het erg moeilijk om als het verliefde meisje geloofwaardig te zijn, doordat haar tegenspeler Thorwald Du- dok van Heel als minnaar voor iedereen onaanvaardbaar was: Of men dit hem mag verwijten, kan ik niet uitmaken, maar in ieder geval viel zijn fatterige slappeling buiten het bestek van het plausibele. Als dit stuk nog eens in Haarlem komt, moet men niet nalaten er heen te gaan. Men zal een prettige avond beleven. DAVID KONING BONN, (Van de correspondent van het ANP) De politieke verschuivingen die gekomen zijn, toen gisteren 15 millioen Duitsers hun gemeenteraden kozen, zijn niet bijzonder groot. De socialisten heb ben een kleine winst geboekt, terwijl bij de regeringspartij tegenover een verzwak king van de Christelijke partij een ver sterking van de liberalen staat. Wegens plannen van oud-politieke de linquenten tot een heldenherdenking op het Duitse oorlogskerkhof in de Peel bij IJsselstein, welke herdenking door de overheid was verboden, was gisteren uit voorzorg toch een uitgebreide politie macht in Venray en bij het kerkhof op de been. In Venray controleerden manschap pen van de rijkspolitie en de Koninklijke Marchaussée het autoverkeer. Op het kerkhof was een pantserwagen opgesteld. Van elf tot vier uur werd de controle ge handhaafd. Enige autobussen met Duitse bezoekers werden teruggezonden. Zater dagavond was door de West-Duitse radio bekend gemaakt dat het kerkhof Zondag voor Duitse bezoekers gesloten zou zijn. Op de laatst gehouden gemeenteraads vergadering verstrekte wethouder Bos de volgende gegevens over het bouwvolume voor de Haarlemmermeer. Voor de jaren 1951, 1952 en 1953 werd in totaal voor 153 woningen toegewezen, vermeerderd met 60 woningen voor de K.L.M. en 25 wo ningen voor gerepatriësrden; in totaal 238 woningen. Hiervan zijn 57 door particulie ren gebouwd of toegezegd; de overige zijn thans geheel of gedeeltelijk gereed, op de 34 woningen na waarover de raad Don derdag een beslissing nam. Voor 1953 blijven slechts 10 nog te bou wen woningen over. Getracht zal worden het aantal te verhogen als b.v. krotwonin gen opgeruimd worden. Zaterdagmiddag opende een automobilist, die zijn wagen in de Kastanjelaan te Zwa nenburg parkeerde, het portier aan de linker zijde, waardoor een passerende wielrijdster er door geraakt werd. Het slachtoffer, dat bewusteloos raakte, liep daarbij een grote wond boven het rechteroog op. IJSCLUB „HOOFDDORP" De jaarvergadering van de ijscïub „Hoofddorp" zal worden gehouden op Woensdag 12 November in hótel „De Landbouw" te Hoofddorp. Dr. W. Ploegsma, psychiater-neuroloog en directeur van het instituut voor medische psychologie te Amsterdam, die door Gede puteerde Staten van Noordholland is voor gedragen als geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. De directeuren van het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem hebben Za terdagmiddag ter ge legenheid van het gouden jubileum in de Kroonzalen van restaurant Brinkmann een receptie gehou den, waarop velen gelukwensen hebben aangeboden. Wethou der W. F. Happé zei- de in zijn toespraak dat het zelden voor komt, dat er bij een bedrijf met een twee hoofdige directie zo'n goede samenwerking bestaat als bij het G.E.B. Na het vertrek van ir. C. A. Doets als president-direc teur is gebleken, dat de samenwerking tussen ir. J. H. Kou- wenhoven en J. H. Steinkamp van die aard is, dat er geen reden is een hoofd directeur te benoe men. In het college van B. en W. komt de goede samenwer king steeds tot uiting. Daarvoor bracht de wethouder beiden dank. Ir. H. F. A. Rooden- burg, directeur van 't G.E.B. te Den Haag, voerde het woord na mens een aantal colle ga's van electriciteits- bedrijven en deelde mee, dat de directie van het Haarlemse bedrijf een keuze mag doen uit schilde rijen. Voorts bood hij een oorkonde aan. Namens de Haarlemse installateurs (elec- triciteit) bood de heer E. C. van Putten een foto in lijst van Koningin Juliana en een ets van het Stadhuis aan. Ir. C. A. Doets, oud-directeur, overhandigde twee asbakjes van Leerdams glas. Onder de vele aanwezigen waren raads leden, directeuren van gas- en electrici- teitsbedryven, vertegenwoordigers van or- Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft Zaterdagmorgen een electrische klok, een geschenk van het personeel van het G.E.B. aa,n het gemeentebestuur, onthuld. ganisaties, waarmee het jubilerende be drijf samenwerkt en leveranciers. Des avonds kwamen de leden van het personeel en gepensionneerden in het Con certgebouw bijeen. Deze avond traden op Kees Manders, de Rettichini's (dansen), de Cavelli's (accordéon), de Correli's (an tipoden), Jan Oradi (imitator) en Tonny Schifferstein (piano). Ter inleiding heeft wethouder Happé het woord gevoerd. Met een bal werd het feest besloten. De gezamenlijke winkeliers in Hoofddorp hebben besloten in navolging van geslaagde experimenten op dit gebied in Halfweg en Badhoevedorp, een winkelbeurs te gaan houden. Onder de suggestieve titel „Beursfestival" zal deze eerste Hoofddorpse beurs Zaterdag 15 November om 3 uur haar poorten openen en gedurende drie dagen (behalve Zaterdag ook Maandag en Dinsdag, dan echter vanaf 2 uur 's middags) het publiek tonen waartoe de plaatselijke middenstand in staat is en wat zij haar clientèle te bieden heeft. Dit beursfestival, dat in „De Beurs" wordt gehouden, wordt georganiseerd door de heer J. van Riek. Deze verzorgde ook de beurzen in de andere dorpen. De gerestaureerde Nederlands Hervorm de Kerk te Hoofddorp zal op Donderdag 13 November in een speciale dienst in ge bruik worden genomen. De Toneelvereniging „Gezellig Samenzijn" opende Zaterdagavond in hotel „De Beurs" te Hoofddorp haar seizoen met de opvoering van het toneelspel „Westerman en Zn.", van mevrouw Chr. van Bommel-Kouw en Henk Bakker. Het gebodene stond op een behoor lijk peil. Vooral het spel van mevrouw B. Venema-Menge en de heer J. van Voorst was te loven. Doordat ook de overige spelers- (sters) op dreef waren, kan deze eerste uit voering een succes genoemd worden. De .re gie berustte bij de heer A. van Mourik en de hulde hem aan het einde der voorstelling door het in groten getale aanwezige publiek gebracht, was verdiend. Een gezellig samen zijn besloot de geslaagde avond. In het Patronaatsgebouw gaf het R.K. Da mes- en kinderkoor „Mare Canto" Zondag avond een uitvoering onder leiding van Leonie Molkenboer. Speciaal in de gecostumeerde nummers, waarop uiterst serieus bleek te zijn gestu deerd, werden fraaie resultaten bereikt. Wij noemen in de eerste plaats de prachtige uit beelding en devote zang van „Heer Jesu heeft een hofke", door het. kinderkoor, en het vrolijke, frisse zangspel van Cl. Ward: „Een visite in het poppenhuis", fraai van toon vertolkt en met een keur van prachtige costuums. Ook het duet van Suzanne en de gravin uit Figaro's Hochzeit, in costuum op gevoerd door de sopraan Mevr. T. v. Gijzel en de alt Mevr. E. Verschelden, voldeed zeer goed. Van het kinderkoor noemen wij verder het kernachtig gezongen „Lente" van Hendr. v. Tussenbroek, en het pittige „Kind van Holland" van Henri Swart, waaraan ook het dameskoor medewerkte. Het dameskoor bracht o.a. een voortreffelijk gezongen „Ron dedans" van J. Röntgen en een vrolijk Spel- dewerksterslied van E. Hullebroek, waarbij zeer de uitstekende begeleiding van Loek Nelissen opviel. In de overige nummers waren verscheidene onregelmatigheden te beluisteren, zowel in samenzang en intonatie als in sommige in zetten, Men toonde zich onzeker en zenuw achtig, o.a. in het zo mooie „Les danses de Lormont" van César Franck, dat in vele delen jammerlijk mislukte en een te zware opgave bleek. Ook de vierstemmige canon „Bona nox" van Mozart kwam niet tot haar recht. Loek Nelissen liet zich horen als piano solist en hoewel hij met zijn instrument niet erg gelukkig was, bracht hij een gevoelvolle „Jesu. joy of man's desire" in de bewerking van Myra Hess, een brillant gespeelde „Fan tasie Impromptu" van Chopin, en tenslotte rond en fors met volkomen beheersing, de Roemeense dansen van Bela Bartok. De gemeentesecretaris de heer W. M. B. H. Bosman en het raadslid de heer J. Lindeman woonden de uitvoering bij. In de geheel gevulde zaal van gebouw „Zo- merlust" gaf de toneelvereniging „De Phoe nix" Zaterdagavond een opvoering van „De Zondaar" door mr. J. H. Penning. Er werden momenten van knap toneelspel te zien ge geven, al kan niet worden ontkend, dat over het algemene het Innerlijk beleven van deze melodramatische stof de meeste spelers vreemd bleef. Niettemin kwamen de zakdoe ken veelvuldig voor de dag en werd er me nige traan weggepinkt, hetgeen het goed in gespeelde ensemble voldoening zal hebben gegeven. Joop Volder, die de zware titelrol vervul de, kweet zich van deze taak met een be wonderenswaardig gemak en grote zelfver zekerdheid. Zijn typering echter kon ons niet geheel en ai voldoen. Wij hadden hem zo gaarne wat minder afgemeten en meer ge ëmotioneerd gezien. De hoogte, die hij be reikte aan het slot van het werk, bij het af scheid nemen van zijn kinderen, bracht voor de eerste keer werkelijke ontroering teweeg. Jan Weber kon ons als mr. Karei Kerver minder bekoren. Hij heeft ons nergens kun nen overtuigen, gebaren en mimiek waren onbeheerst. Wij hebben hem wel eens betere dingen op het toneel zien doen. Ludy Weber had als zijn vrouw Emmy vele goede momen ten. speciaal in het begin van het eerste be drijf, maar haar optreden was weinig door leefd. Iets dergelijks constateerden we bij Dick Tump als de zoon: verdriet en blijd schap deden wat geforceerd aan. Tine Ver ster bracht als Jetty Swildens een warme tinteling van leven in haar spel. Joop Bant- jes slaagde er niet in de door wroeging in wendig verteerde bedrieger D. Vorster ten voeten uit te tekenen. Dré Paardebek was een sympathieke dienstbode. Jan Kiewiet een rustige inspecteur van politie. Regisseur Frans van Emmerik heeft met dit stuk zijn ensemble wel voor een zware opgave ge plaatst, doch kan de voldoening hebben, dat het publiek de opvoering zeer waardeerde. Na afloop werd Ludy Weber op sympa thieke wijze gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat zij op 7 October 25 jaar als wer kend lid aan „De Phoenix" verbonden was. Voorz. P. Stor, regisseur Frans v. Emmerik, de eigenaar van Zomerlust, de heer P. Water drinker en een medespeler voerden 't woord en roemden haar grote verdiensten. Vele bloe men en geschenken getuigden mede van een waardering, waarvoor de jubilaresse, ken nelijk wat uit het veld geslagen door dit on verwachte huldebetoon, hartelijk dankte. In zijn openingswoord heeft voorzitter P. Stor aangekondigd, dat „De Phoenix" dit seizoen vier voorstellingen hoopt te geven en zo mo gelijk nog een kindervoorstelling. De burgemeester van Zandvoort woonde met zijn echtgenote de opvoering bij. Na afloop werd nog een gezellig bal gehouden. Voor de afdeling Zandvoort van de Neder landse Protestantenbond zal de heer Johan Winkler Dinsdag 18 November in gebouw Brugstraat 15 een lezing komen houden over Albert Schweitzer, mede naar aanleiding van zijn persoonlijk bezoek aan prof. Schweitzer op diens arbeidsterrein in Labarene. Voorts houdt de afdeling een vrouwen middag op Donderdag 20 November waarop mej. A. Bos zal spreken over het onderwerp: „De vrouw in de kerkelijke gemeente". Tenslotte bereidt men een bazar voor, welke medio Februari ten bate van het kerkewerk wordt gehouden. BINNENLAND In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is een prijs van f 25.000 gevallen op nummer 4251. De gemeentepolitie van Emmen heeft Zondagmorgen in Zuid-Oost-Drente een clan destiene zender opgespoord, die geëxploi teerd werd door een inwoner van Zwarte- meer. De zendinstallatie met toebehoren is in beslag genomen. Ir. C. J. A. Berding, bedrijfsingenieur van de mijnbouwkundige algemene staf der staatsmijnen, is benoemd tot ingenieur-des kundige bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Hij zal zich binnenkort met zyn gezin in Luxemburg vestigen. In Emmercompascuum is Zaterdagavond de bestuurder van een bestelauto verblind door het felle licht van een bromfiets. Hier door zag hij een 70-jarige voetganger niet. De auto reed de wandelaar aan, waardoor deze op slag dood was. To presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is, als opvolgster van mevrouw C. W. WillingePrins, geko zen mevrouw D. E. Elema—Bakker uit Huizinge (Gr.). (Verbeterd bericht). Niet alleen in het Betuwse dorpje An- geren, maar ook in Leeuwarden is men er in geslaagd pinda's te kweken. De Leeuwarder tuinder B. van der Weide heeft vijftien pinda's kunnen rooien. De Amerikaanse zanger Denis Harbour en de Nederlandse pianist Johan Otten zul len in November een eoncerttournée naar Engeland, Zwitserland, Denemarken en Zwe den maken. Zondag is op de rijksweg tussen Ber gen (L.) en Well de 31-jarige H. R. uit Am sterdam met zijn auto geslipt en tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. Zijn echtgenote werd zeer ernstig gewond en is naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. B. en W. van Rotterdam stellen de raad voor f 108.200 beschikbaar te stellen voor de bouw van een repetitiegebouw voor het Rot- terd^msch Philharmonisch Orkest. Het ont werp omvat een repetitielokaal van vijftien bij vijftien meter, een dirigentenkamer, een ruimte voor de muziekbibliotheek, een in strumentenkamer van vier bij vijf meter en een garderobe voor de musici. In Hilversum is Zaterdag door de We reld-omroep een receptie aangeboden aan twee medewerkers, de omroeper en reporter Guus Weitzel en de regisseur Peter de Hoog. Onder hen, die kwamen gelukwensen was ook de heer W. Vogt. In de AVRO-studio werd de acteur Piet te Nuyl Sr. gehuldigd in tegenwoordigheid van de gehele hoorspel kern, vele andere omroepmedewerkers en de besturen van A.V.R.O. en V.A.R.A. De Koningin en de prinsessen Beatrix en Irene hebben Zaterdagavond een bijeen komst bijgewoond van de Koninklijke Neder landse Alpenvereniging, die in Utrecht werd gehouden. De pas uit Peru en Bolivia terug gekeerde geoloog dr. C. E. Egeler bracht verslag uit van de onder zijn leiding onder nomen Andes-expeditie. De generaal b. d. van het voormalige K.N.I.L. M. L. F. Bajetto is door de Paus be noemd tot commandeur in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote, militaire klasse. Generaal Bajetto is van 1937 ot 1946 lid van de Tweede Kamer geweest en is thans vice- voorzitter van de K.N.P. Met ingang van 1 April 1953 is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de heer T. Rodder Jzn. als burgemeester van Keste- ren en aan de heer D. A. van der Schans als burgemeester van Eethen (N. B.). HAARLEM EN OMGEVING De datum van de viering van het zilve ren (niet veertigjarig) jubileum van het Rembrandt-theater te Haarlem is 27 Novem ber. Dan zal de film van Willy Mullens in samenwerking met Polygoon-Profilti ver vaardigd „Veertig jaar cinematografie" ten bate van de Stille Armen worden ver toond. Om misverstand te voorkomen verzoekt de firma gebroeders Kleyn, grossier in ta baksartikelen, mee te delen, dat zij niet betrokken is bij de zaak van de grossier A. K. die Donderdag behandeld werd voor de Haarlemse rechtbank. K. werd verdacht van onjuiste aangifte van inkomstenbelasting. Aan de Leidse universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. W. Oolders te Haarlem. Zaterdagmiddag loeide ter gelegenheid van een oefening van het Rode Kruis de alarm sirene over Zandvoort. Op het strand bij de Rotonde stegen dikke rookwolken op. Politie, brandweer, zieken-auto's en Rode Kruis- personeel spoedden zich daarhen, waar een groot aantal „gewonden" lag verspreid en verondersteld was, dat een vliegtuig bran dend was neergestort. De oefening van de afdeling Zandvoort van het Nederlandse Rode Kruis geschiedde in samenwerking met politie en brandweer en leden van de korpsen van Haarlem, IJmuiden en Haarlemmermeer. De leiding berustte bij de plaatselijke commandant dr. B. Entzinger. Tot op het moment van het loeien der si rene, was behalve een enkele ingewijde, nie mand op de hoogte van hetgeen op het pro gramma stond. De brandweer was spoedig ter plaatse en doofde met schuimblussers en twee slangen op de waterleiding het vuur. De .gewonden" hadden tijdens de striemende hagel- en re genbuiten geen aangename taak. Zij werden echter spoedig door de Rode Kruis-colonnes verbonden en voor zover het de zwaar ge wonden betrof, per brancard naar de voor lopige verbandplaats gevoerd, die in de Rotonde was ingericht. Nadat de aard der wonden was vastgesteld werden zij per ziekenauto naar het noodhospitaal vervoerd. De inrichting van dit noodhospitaal in het Patronaatsgebouw was voortreffelijk. Binnen een half uur had men een compleet zieken huis ingericht met een groot aantal bedden en een goed uitgeruste bloedtransfusiedienst. Na in het register te zijn ingeschreven, be handelden doctoren en verpleegsters de ge wonden.- Over het geheel genomen verliep de oefening vlot. In een korte toespraak dankte dr. Entzin ger in het Patronaatsgebouw allen, die aan het welslagen van de oefening hadden mede gewerkt. Ter stimulerinig van de plaatselijke ver koop, besloot het bestuur van de Haltestraat- vereniging dit jaar een Sint Nicolaas-actie op touw te zetten. De heren Korthoff en Kroon zijn met de uitvoering van de plan nen belast. De winkeliers zullen in de Halte straat hun étalages bijzonder aantrekkelijk trachten te maken, terwijl men een dan nog leegstaand winkelpand heeft gehuurd, waar in de Zandvoortse dichteres mevrouw Ria DraakGroenveld aan een ieder, die iets in de Haltestraat kocht, gratis een Sint Nico- laasgedicht bij het gekochte zal inleveren, waarna het cadeau op aantrekkelijke wijze met speciaal Sint Nicolaaspapier zal worden verpakt. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort zal in- plaats van Woensdag zijn wekelijks spreek uur houden op Donderdag 13 November van 10—12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3