Wolverhampton Wanderers blijft bovenaan in league door 7-3 zege VSV verloor in Zwolle kansloos tegen de Boys met drie-nul Defensies overheersten in wedstrijd tussen NEC en EDO -Clowntje Riek De zaak-Andreas Hattrick van Szvinbourne tegen Manchester City Twee debutanten in het league-voetbal vielen bijzonder op KNKB viert in 1953 vijftigjarig jubileum Doelman Van de Wint voorkwam grotere nederlaag In beide elftallen ontbraken schutters DSS leed de eerste nederlaag: 4-0 tegen VVB Overwinningen van HBC en Hillegom Drie dagen feest op 4-jarig CIOS Ford afdoende bewaakt U it slagen Drielanden tournooi voor Zaterdagmiddagvoetbal Wielrennen Harris verbetert achttien jaar oude wereldrecord Fleurig uitgedost te water Voor de kind eren Vierde klassers Derde klassers Heringa Wuthrich FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) MAANDAG, ÏO NOVEMBER 1952 rÊ Bert Williams, de doelverdediger van Wolverhampton Wanderers, die het Neder landse publiek enige tijd geleden geïmponeerd heeft door zijn fraaie werk in de ont moeting tegen het voorlopig Nederlands elftal in het Feycnoord-stadion in Rotter dam, kwam Zaterdag niet voor het eerste elftal in de league uit. Williams, die een endertig jaar is en sinds 1945 voor de Wolves speelt, stond nu in het doel van de- tweede ploeg van de Wolves. „Ik ben niet teleurgesteld, dat men mij uit het eerste elftal heeft gelaten", zo verklaarde hij. „En", zo voegde hij er aan toe „ik kom terug". Een verzwakking betekende de vervanging van Williams niet voor het team, want al scoorde Manchester City drie keer, de voorhoede van de Wolves had zo'n productieve bui, dat Wolverhampton tenslotte met een zeven-drie overwinning van het veld ging. Het begin van de wedstrijd was reeds overrompelend. Binnen zeven minuten werd drie maal gescoord en na twintig minuten had midvoor Swinbourne reeds een hattrick verricht. Toch was Swinbourne niet de gelukkigste schutter in de league-wedstrijden van Zaterdag, want na het derde doelpunt kon hij het net niet meer vinden. In de derde divisie Noord deed de midvoor van Stockport County, Connor, het beter in de wedstrijd tegen Workington. Hy zorgde voor vijf doelpunten. Twee debutanten in league-voetbal ves tigden de aandacht op zich. De eerste was de tweeëntwintigjarige Derek Parsons, de linkshalf van Queens Park Rangers, die een opvallende partij speelde en met een formidabel schot van ruim dertig meter voor de gelijkmaker tegen Torquay zorgde. De ander was de twintig jaar oude links binnen van Leyton Orient, Les Lusted, die in de wedstrijd tegen Wallsall eveneens een prachtig doelpunt scoorde. Linton, kersvers van een Schots junioren clubje naar Notts County overgestapt, ver dedigde zijn doel met heldenmoed, maar in de tweeënzeventigste minuut moest hij na een serie aanvallen zwichten en Hudders- field behaalde de vijfde overwinning in successie, daarmede de leiding in divisie 2 behoudend. Uiteraard bleef Wolverhampton Wan derers aan de top in de eerste divisie. Sunderland, dat gelijk met Wolverhamp ton Wanderers aan de top in de eerste di visie stond, moest een punt afstaan aan het laaggeplaatste Stoke City. Trevor Ford, de gevaarlijke aanvalsleider van Sunderland, kon zich in de bewaking van Thomason nauwelijks bewegen en kreeg vrijwel geen voet aan de bal. Bolton Wanderers zorgde ook al voor een negatieve verrassing. Op eigen terrein tegen Burnley werd de eerste nederlaag sedert September geleden. Hier onderging midvoor Lofthouse hetzelfde lot als Ford bij Sunderland. Blackpool speelde tegen een herboren Newcastle een armzalig spelletje. Het werd een volkomen verdiende overwinning voor de houders van de cup. Norman Uprichard, een dag tevoren pas van Swindon Town overgenomen, hielp tegen Tottenham mee de overwinning voor Portsmouth behalen. Hij was echter ook oorzaak van het enige doelpunt van de Spurs, toen hij de bal zelf over eigen doellijn drukte. In de eerste divisie is de. stand in de kop groep thans zo, dat Wolverhampton leidt met tweeëntwintig punten uit zestien wed strijden, gevolgd door Sunderland met een entwintig uit vijftien. Op de derde plaats staat nu West Bromwich Albion met twin tig uit vijftien en vierde Burnley met twin tig uit zestien. Sheffield United blijft Huddersfield in de tweede divisie op de voet volgen. Hud dersfield leidt met vijfentwintig punten uit zestien wedstrijden, Sheffield United is tweede met drieëntwintig uit zeventien. De uitslagen van de Zaterdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luid den: Eerste divisie: ArsenalMiddlesbrough 2-1, Aston VillaPreston North End 1-0, BlackpoolNewcastle United 0-2, Bolton WanderersBurnley 1-2, Charlton Athle ticLiverpool 3-2, ChelseaCardiff City 0-2, Derby CountyWest Bromwich Albion 1-1, Manchester UnitedSheffield Wednes day 1-1, PortsmouthTottenham Hotspur 2-1, SunderlandStoke City 1-1, Wolver hampton WanderersManchester City 7-3. Het bestuur van de Franse Voetbalbond heeft het initiatief genomen voor een jaar lijks drielandentournooi voor de Zaterdag voetbal-elftallen van Frankrijk, België en Nederland. Om dit tournooi zoveel moge lijk elk jaar te organiseren heeft men van Franse zijde een fraaie wisselbeker be schikbaar gesteld. De besturen van de Belgische en Neder landse voetbalbonden hebben Frankrijk medegedeeld, dat men in beginsel voor het jaar 1953 gaarne bereid is aan dit tournooi deel te nemen. Voor 1953 staan de volgende ontmoetingen op het program ma: Nederland-België in April, België- Frankrijk in dezelfde maand en Frankrijk- Nederland in Mei. Tweede divisie: BarnsleyBury 3-2, Blackburn RoversLeeds United 1-1, BrentfordFulham 2-2, Doncaster Rovers West Ham United 1-1, EvertonRother- ham United 0-1, Huddersfield TownNotts County 1-0, Hull CityLuton Town 0-2, Lincoln CityBirmingham City 1-1, Not tingham ForestPlymouth Argyle 3-1, Sheffield UnitedSouthamDton 5-3, Swan sea TownLeicester City 1-1. Derde divisie Zuid: BournemouthBris tol Rovers 1-2, Brighton and HoveNor wich City 2-3, Bristol City—Swindon Town 4-2, Crystal PalaceAldershot 3-0, Ipswich TownGillingham 1-1, Newport County Colchester United 0-1, Northampton Town Shrewsbury Town 3-1, ReadingMill- wall 5-0, Southend UnitedExeter City 1-1, Torquay UnitedQueens Park Ran gers 1-1, WatfordCoventry City 1-1. Derde divisie Noord: Bradford City Chesterfield 2-1, Carlisle UnitedWrex ham 1-0, Chester—Halifax Town 2-1, Cre we AlexandraOldham Athletic 0-1, Dar lingtonYork City 0-1, GatesheadGrims by Town 2-0, Hartlepools UnitedBarrow 2-0, Port ValeMansfield Town 1-1, Roch- UnitedAccrington Staley 5-2, Shouthport UnitedAccrington Staley 5-2, Shoutport Bradford 2-2, Stockport CountyWor kington 6-0. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond heeft de plan nen besproken ter viering van het vijftig jarig bestaan van de KNKB in 1953. In principe heeft het hoofdbestuur zijn goed keuring gehecht aan de volgende voorstel len: een receptie in Amsterdam op Zater dag 6 Juni 1953, gevolgd door een reünie van oud-korfballers; een interlandwed strijd Nederland-België op Zondag 7 Juni, in Amsterdam, voorafgegaan door een de monstratie, hoe korfbal in 1903 werd ge speeld. Tevens zal er een viaggenparade door alle bondsverenigingen en uit te no digen buitenlandse clubs worden gehou den. Verder een extra-interland ontmoe ting Nederland-België, in Groningen te spelen. Met de Koninklijke Belgische Korfbalbond wordt nog overleg over de datum voor deze wedstrijd gepleegd. Door verschillende wedstrijden en een jeugdkamp zal het jubileum in tem wor den herdacht. Een feestelijke jaarvergade ring in September zal de viering besluiten. In het Velodröme d'Hiver in Parijs heb ben de Brit Reg Harris en de Fransman Bellenger aanvallen gedaan op twee baan records. Bellenger noteerde op de 500 me ter met vliegende start 30.2 sec., waarmee hij 0.4 sec. boven het record van Jan Derk- sen bleef. Voor de kilometer met staande start liet hij 1 min. 9.6 sec. voor zich af drukken. Een tijd, die gelijk is aan het van 1934 daterende wereldrecord van de Belg Karei Kaers. Harris evenaarde met een tijd van 14.4 sec. het sinds 1933 op naam van de Belg Scherens staande baanrecord over een ron de met vliegende start. De kilometer met staande start reed Harris in 1 min. 9 sec., dus 0.6 sec. sneller dan het record van Kaers. Na een kort openingsoffensief heeft VSV Zondag niet veel meer in de melk te brok ken gehad. De Zwolse gastheren waren bijna voortdurend gevaarlijker en wanneer doelman v. d. Wint niet zulk een knap werk had verricht zouden de Velsenaren wel eens een nederlaag met nog grotere cijfers hebben kunnen lijden. Vooral met de aanvallers was het volkomen mis. Piet v. d. Kuil liet een enkele maal wel zien dat bij voetbaltalent heeft maar noch op de linksbinnenplaats, noch het laatste half uur als rechtsbuiten kon hij de defensie van de Zwolse Boys ook maar een ogenblik in het nauw brengen. En daar zijn vier collega's in de Velser voorhoede beneden de maat bleven, kregen de Zwolse keepers nagenoeg geen gevaarlijk schot te verwerken. Keeperswant na rust werd de geblesseerde Borgmeier vervangen door Koers, wiens activiteit slechts uit uittrappen bestond. Mede daartoe in de gelegenheid gesteld door het zwakke spel van VSV hebben de Zwolse Boys hun tot dusver beste wed strijd in dit seizoen gespeeld. Er werd be hoorlijk gecombineerd en de voorhoede was met haar snelle open aanvallen steeds gevaarlijk. In het eerste halfuur redde v. d. Wint twee maal fraai bij kopballen van vlakbij gelanceerd door rechtsbinnen Scholten en rechtsbuiten Van der Velde Doch na een half uur kwam de verdiende goal: Van der Velde zette goed voor en midvoor Filippini kon de bal in het doel lopen. Enkele minuten voor het rustsignaal was het even benauwd voor het Zwolse doel, toen Debie een goede voorzet gaf en twee Velsenaren met verwoede verre sprongen poogden de bal met hun hoofd te bereiken. Korte meerderheid De Zwollenaren begonnen na de her vatting wat slap, zodat VSV gedurende korte tijd een veldmeerderheid kreeg, maar verder dan backs en stopperspil kwamen zij niet. Aan de andere kant was het vooral linksbuiten Heidenrijk, die de Velser defensie met snelle uit vallen in het nauw bracht. De gasten zagen echter het gevaar, trok ken meer in de verdediging terug en de Boys namen het spel opnieuw in handen. Uit een van de acht hoekschoppen, die Zwolse Boys na rust te nemen kreeg kwam het tweede doelpunt: Heidenrijk zag na een half uur kans de bal op fraaie wijze langs v. d. Wint te koppen. De gasten speelden nu een verloren wed strijd. Van der Kuil deed ook op de rechts buitenplaats geen bijzondere dingen en het verbaasde eigenlijk niemand dat midvoor Filippini in de laatsteminuten de stand nog op drie-nul kon brengen na een kop bal uit een vrije schop van Heidenrijk. Scheidsrechter Koos van Gelder had een gemakkelijke middag, want beide ploegen zorgden voor een uitermate sportieve sfeer. Ter gelegenheid van het zeventienjarig be staan van het Sport.- fondsenbad in Haar lem hield men daar Zaterdagavond een groot kinderzwem feest waaraan vele tientallen jeugdige beoefenaren van de zwemsport hebben deelgenomenenwaar- naar vele tientallen ouderen met plezier hebben gekeken. Het hoogtepunt van het feest kivam toen de vele gecostumeerde kinderen met een sprong van „de hoge" lieten zien dat water vrees bij hen niet meer denkbaar is. Op de foto ziet men hoe een meisje gekleed in Biedermeier-cos- tuum de sprong waagt en daar bij wellicht denkt aan de spreuk, die achter haar op de muur van het Sport- fondsenbad is ge schreven: Zwemmen is zalig, niet zwem men is zielig. De NEC-keeper heeft Zondag één bij zonder benauwd ogenblik beleefd. Dat was toen de middenvoor van EDO, Roodselaar, alleen voor hem stond. Ergens by de mid denlijn stonden twee Nijmeegse verdedigers Roodselaar verbaasd na te staren. Maar de doorgebroken aanvalsleider had het nog moeilyker dan elf NEC-spelers en zeven duizend doodstille toeschouwers op de tri bunes van het Goffert-stadion. Hy schoot de bal tegen Janssen aan. Dit verzuim kwam EDO duur te staan, want in de tweede helft maakte de NEC-middenvoor Rlngelenstijn deze fout niet en met deze enige goal uit de wedstrijd behaalden de Nymegenaren een magere overwinning. De zege was overigens volkomen ver diend. Het aanvalsspel van NEC was wat opbouw betreft niet beter dan van de Haarlemmers, maar voor het doel bleek de thuisclub gevaarlijker. EDO begon met een vlot offensief, waaruit kopballen van Roodselaar en Snijders voortkwamen. Langzamerhand bracht NEC de partijen in evenwicht en toen de EDO-back Bax, die overigens uitstekend speelde, een hoekschop cadeau deed nam NEC het initiatief over. Met aardige combinaties trokken Ringelenstijn c.s. op het heiligdom van doelman Van de Berg af, maar in de eerste helft wist deze betrouwbare keeper zijn deel schoon te hoyden. Dë EDO-defefisiemet spil Karpes 'aan het hoofd beheerste de situatie overigens goed. Het wegwerken van de bal geschied de vlot, maar niet altijd werd de bal juist geplaatst, waardoor de Nijmegenaren hun De volgende morgen dat was de Maandag riep Pilon de jongens al bijtijds. „Opstaan, heren! Nu gaat het gewone leventje weer verder!" Ze stonden gauw op; Bunkie ook, die versliep zich nu niet. Ze wasten zich en kleed den zich aan. Toen gingen ze naar beneden, waar Pilon het ontbijt al klaar had staan. „Ja, aan alle pretjes komt een eind", lachte Pilon. „Voor jullie is de logeerpartij weer afgelopen; jullie gaat weer naar school en ik moet weer aan 't werk. Maar je mag weer gauw eens terugkomen en logeren, als jullie wilt, hoor!" Nou, dat wilden ze natuurlijk graag. Toen ze hun brood op hadden, bracht Pilon hen naar de bushalte, want ze zouden met de autobus naar Speelgoedstad terug gaan. Er was daar een halte vlak bij hun school, dus dat kwam goed uit. Ze bedankten Pilon hartelijk voor de prettige dagen, en toen kwam de bus. Ze stapten in en zwaaiden nog naar Pilon; toen reed de bus weg. „Dat hebben we weer gehad", zei Rick. Het was reusachtig gezellig bij Pilon!", vond Bunkie. „Nou", zei Oepoetie. „Ik wil best gauw weer eens bij hem logeren!" Een half uurtje later zaten ze alle drie op school; en Pilon ging weer aan het werk. De .nieuwe week was begonnen. offensief konden blijven volhouden. In de tweede helft begon men met frisse moed. Een blik op het scoringbord bracht de spe lers blijkbaar tot de overtuiging dat een doelpunt geen luxe zou zijn. In verdediging NEC ging steeds beter spelen. EDO steeds beter verdedigen. Maar na acht mi nuten bracht een verre pass de bal bij de Nijmeegse linksbuiten Sewait. Ringelen- styn stond vry opgesteld en hij ontving de bal op maat. De middenvoor dacht er niet over na en schoot hoog en hard in. Van de Berg greep vergeefs. (10). En zo bleef het. Pas tegen het einde kwamen de Haarlemmers, bij wie de ver dediging beter was dan de voorhoede in het offensief. Een spannend moment kwam nog door toedoen van rechtsbuiten Snij ders, die een duel op de doellijn naast de goal van keeper Janssen won en onberis pelijk voorzette. Mul schoot in, maar on gelukkig genoeg voor hem en voor EDO kopte linksback Cuyten de bal uit het lege doel. Met EDO in de aanval en een ver dedigend NEC kwam het einde van de aantrekkelijke strijd. Het is niet allemaal zo vlot verlopen bij de Haarlemse vierdeklassers. Naast enkele uitstekende resultaten noteerden we ook teleurstellingen. De grootste teleurstelling was wel de vier-nul nederlaag van DSS tegen VVB in Velsen-Noord. Deze neder laag kwam weliswaar niet helemaal onver wacht, maar de grootte geeft te denken. Bloemendaal en EHS, twee oude rivalen, speelden een voortreffelijke wedstrijd tegen elkaar, waarbij Bloemendaal eerst een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen van de Haarlemmers in verband met het 50-jarig bestaan. Vijf minuten voor rust gaf Noordhof Bloemendaal de leiding, maar direct daarna scoorde Van Esveld de gelijk maker en toen Bark direct na rust de stand op twee-een voor EHS bracht scheen een Bloemendaalse nederlaag in het verschiet. Maar het gelukte v. d. Zalm toch nog de gelijkmaker te scoren, zodat met twee-twee de punten werden gedeeld. ETO herstelde zich kranig van enkele minder goede wedstrijden en won thans van De Pionier met drie-een. Enkele wed strijden vonden geen doorgang, maar in District II kwamen alle ploegen in actie. DCO verloor in Hillegom van Concordia met drie-een. DCO scoorde eerst in eigen doel, waarna Meyer voor rust gelijk maak te. In de tweede helft waren het Aarts en Freeriks, die Concordia een dx-ie-een over winning bezorgden. Kranig THB THB haalde het stoute stukje uit om Lisse een punt afhandig te maken. Lisse nam voor rust de leiding door Van 't Hort maar S. Mul scoorde na de rust de gelijk maker. De THB-doelman Vos was in uit stekende vorm en voorkwam een Haarlem se nederlaag. In deze vierde klasse afdeling luidt de stand: HBC en Hillegom zijn bij de .derdeklas sers goed voor den dag gekomen. Dat Hil legom het zwakke Wilhelmus versloeg was geen verrassing, maar de overwinning van IIBC op Alphen lijkt ons veelbetekenend cn wellicht zullen de Heemstedenaren de weg naar het herstel thans voor goed heb ben gevonden. In de eerste helft stuitte HBC tegen Al phen op hevige tegenstand. Het maken van doelpunten bleef aan beide kanten een zeer moeilijke kwestie, maar nadat met nul-nul was gedraaid en HBC in de tweede helft de sleun van de wind kreeg, ontstond het eerste Hecmsteedse doelpunt van de voet van Van Duivenbode. Toen Van der Velde de stand op twee-nul bracht, was de zege veilig. De strijd tussen LFC en Zandvoort- meeuwen stond op hoog peil. Door Zwem mer namen de Zandvoorters de leiding, maar kort voor de rust maakte de thuis club gelijk. Hoewel Zanrlvoortmeeuwen na de rust de beste kansen kreeg, bleven doel punten uit. Hillegom had met Wilhelmus niet veel moeite. Duidelijk was te bemerken, dat de bezoekers tot de zwakke clubs van de af deling behoren en bij de rust had Hillegom dan ook reeds een veilige drie-nul voor sprong door De Jong en Winkelaar (twee maal). In de tweede helft was het Van der Meer die de stand op vier-nul bracht en nadat de gasten de „eer" hadden gered, bracht De Jong de eindstand op vijf-een, Ripperda verloor Ripperda was in de derde klas A tegen het sterke Allen Weerbaar duidelijk de mindere. De bezoekers lieten een vlot, spel zien, waartegenover de Haarlemse defensie niet was opgewassen. Bij de rust was de stand reeds nul-vi.er. Door doelpunten van Bakker en Chr. Dreyer wist Ripperda in de tweede heltf wat op de achterstand in te lopen, maar verder liet Allen Weerbaar de oranjehemden niet komen en veilig heidshalve voegden de bezoekers nog een vijfde goal aan hun totaal toe. Het "einde kwam met twee-vijf. De stand in Afd. A van District II luidt: Postduiven Hillegom Zandv.m. L. F. C. H. B. C. Blauw Zwart 6—10 6—9 6—9 6—7 7—7 7—7 Alphen Archipel Woerden T. Y. B. B. Wilhelmus H. P. S. V. 7—7 7-6 6-5 6—5 6-4 6—2 Haarlem ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Op 10 November 1948, vandaag dus precies vier jaar geleden, opende Prins Bernhard een nieuw instituut in een villa aan de Duinlustweg in Overveen. Het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders, het CIOS, ontsloot zijn deu ren voor jongelieden, die in een tijdsbestek van twee jaar gevormd worden tot rijks- gediplomeerde sportleiders. Op het ogenblik Hebben reeds honderl- twintig jonge sportlieden met succes het examen afgelegd; een test zowel gericht op individuele vaardigheid als op de theo retische kennis omtrent velerlei takken van sport. In die vier jaar heeft het CIOS een uit stekende naam gekregen. Hetgeen bewezen wordt door het feit, dat tientallen afge studeerden reeds een goede functie hebben kunnen vinden als oefenmeester. De oud-cursisten zijn lid van de Vereni ging van Rijksgediplomeerde sportleiders, die haar jaarvergadering had vastgesteld op Zaterdag 8 November. Deze bijeen komst in het CIOS betekende tevens de opening van een driedaags festijn ter ge legenheid van het vierjarig bestaan. De agenda-punten hadden bijna zonder uit zondering alle betrekking op aangelegen heden van interne aard. Wedstrijden Dat een groot deel van de festiviteiten was afgestemd op de sport, laat zich ge makkelijk raden. Nadat in de middaguren diverse onderlinge wedstrijden waren af gewerkt, kwamen de oud-cursisten en hun dames naar hotel Lion d'Or, waar enkele leerlingen een programma van schetsjes cn muziek ten miniatuurtonele voerden. De avond, of beter de nacht werd, zoals gebruikelijk bij dergelijke gelegenheden, besloten met een bal. De Zondagmiddag was gereserveerd voor een bijzonder interessante film over de Olympische Spelen 1952. Speciale aan dacht vroegen de beelden van de presta ties der Russische turnploegen. Vandaag staan op het programma ver scheidene wedstrijden tussen docenten, cursisten en afgestudeerden. Zo onder meer waterpolowedstrijden in Stoop's bad, volleybal- en voetbalwedstrijden. Lugdünum Warmunda A. S. C. Lisse Concordia D. C. O. 6—11 7—11 7—10 7—10 7—9 7—7 V. V. S. B. T. H. B. Gr.JWülem Teylingen Docos 7—5 7—5 6—4 6—4 7—3 6—1 DUITSE VOETBALPLOEG SLOEG ZWIT SERLAND. Het Duitse voetbalelftal heeft in Augsburg een vijfeen overwinning be haald op Zwitserland. De ruststand luidde tweenul. Deze prestatie werd geleverd door een ploeg die vergeleken bij het elftal dat enkele weken geleden met drieeen van Frankrijk verloor, slechts drie wijzigingen had ondergaan. 2) „Direct nadat we de eerste berichten kregen, hebben we geschreven naar onze vertegenwoordiger voor dit district, Feld- mann, die indertijd enige tijd als recher cheur bij ons werkzaam was. Bij hem zou het in vertrouwde handen zijn geweest. Maar een ongelukkige samenloop van omstandigheden haalde een streep door onze rekening. Wij dachten, spoedig ant woord van hem te krijgen, maar in plaats daarvan bleek ons enige tijd later, dat Feldmann juist kort voor ons schrijven vertrokken was. Daardoor ben ik zelf nu wat aan de late kant om een en ander persoonlijk te onderzoeken". „Bent u zelf ook bij de recherche-afde ling werkzaam?" „Ja, ik krijg tot taak allerlei twijfelge vallen te onderzoeken. Vandaar dat ik u vandaag kom lastig vallen. Maar het is nu wel duidelijk, dat we niets verdachts achter dit geval hoeven te zoeken. Ja, nog éér. vraag. Andreas was toch eigenaar van een steenfabriek? Had hij zakelijke moeilij kneden? „Daar hebben we ook een onderzoek naar ingesteld. Zijn zaak staat er, zeker voor de huidige tijd, nog steeds goed voor. Wél is waar was het niet allemaal koek en ei, maar werkelijke moeilijkheden had hij toch niet". „En stond Andreas goed bekend?" „Smetteloze reputatie". „Nou ja, dan is de zaak toch ook in orde? Zeer bedankt, collega. Ik zal nu eerst maar eens naar de weduwe gaan om de zaken af te handelen". „Geen prettig bezoek; ik heb medelijden met haar". „Hadden zij kinderen?" „Een dochter, nu negentien jaar oud geloof ik. Enfin, als ze uw uitkering heeft, dan is ze tenminste voorlopig goed ver zorgd". „Ja, ik zal haar vandaag maar meteen het eerste deel uitbetalen. De rest krijgt ze dan, wanneer de directie alle stukken getekend heeft". „Tja, bureaucratius moet toch ook aan z'n trek komen, is het niet?" Kirchner neemt met een vriendelijke groet afscheid. De heer Neumann, mede-eigenaar van de bank Neumann und Co., in het cen trum van de stad, zit gemakkelijk in zijn Mercedes. Hij heeft zijn chauffeur op dracht gegeven naar Sternstrasse 24 te rijden. Daar woont de weduwe van de fa briekseigenaar Andreas, en met haar heeft hij enkele belangrijke zaken te bespreken. Deze belangrijke zaken, die hij nu zal afsluiten, stammen van een drietal jaren geleden. Neumann en zijn broer Kurt hebben toen een nogal scherp verschil van mening gehad. Neumann vond de zaak te riskant, maar Kurt heeft tegen alle argumenten in weten door te drij ven, dat de bank Andreas twaalfduizend mark crediet verstrekte om zijn min of meer vastgelopen zaken weer op gang te krijgen. Neumann gaat in gedachten nog eens na, wat er toen allemaal besproken is. Kurt had als argument aangevoerd, dat de fa briek toch minstens het tienvoudige waard was van de lening. Via die lening en een energieke opbouw van het bedrijf zou toch een bloeiende fabriek in handen van de bank kunnen komen. Het zou wel zo te regelen zijn, dat Andreas allengs zijn zeg genschap zou verliezen. Per slot van re kening zouden ze hem toch hoge risico premies kunnen laten betalen Moritz Neumann was daar niet enthou siast over geweest. „Dan richten we de man te gronde, in plaats van hem te hel pen". „Nu ja, verdient hij anders? Dan moet hij maar wat eenvoudiger leven. Van een paar stenen bakken en verkopen kun je toch ook niet twee auto's er op na hou den, ieder jaar een grote buitenlandse va- cantiereis maken en dergelijke?" „Maar dat is toch immoreel?" „Nonsens. Andreas moeten we niet als mens zien, we geven de fabriek een le ning, en daar dragen we risico's voor. Daar moet wat tegenover staan. Deze zaak is een speculatie, een zakenobject. Dat heeft niets met moraal te maken". De lening was gesloten en Kurt scheen het aanvankelijk bii het rechte einde te hebben gehad. De rentebetalingen liepen aldoor stroever en op een gegeven mo ment was het zo ver, dat Andreas een ul timatum kon worden gesteld. Het doel leek nabij. De plotselinge dood van Andreas deed Neumanns toekomstverwachtingen nog stijgen. De weduwe zou de zaak toch niet voort kunnen zetten. En vandaag is het dan de grote dag, waarop hij deze affaire met succes zal af sluiten. Jammer dat Kurt niet mee heeft kunnen komen, maar die moest juist van daag een nieuw slachtoffer onder handen nemen. De kleine villa's van het voorstadje glij den voorbij, stil en waardig in welver zorgde tuintjes staande. Neumann let er niet op tot hij de trotse villa van Andreas ziet verschijnen. Hij loopt op het hek toe. Een kunstig stukje smeedwerk, dat geheel niet past in de moderne omgeving van deze wijk maar juist daarom wellicht zo „voor naam" aandoet. Hij belt aan en moet enige tijd wach ten. Dat maakt ook wel indruk, zoals alles aan deze villa indruk tracht te maken. Dan opent een meisje de deur. Met zo imponerend mogelijke stem ver klaart Neumann, na zijn naam genoemd te hebben, dat hij mevrouw moet spreken over enige gewichtige zaken. Het meisje laat hem in de salon. Enkele ogenblikken heeft hij gelegenheid een paar kostbare stukken van het meubilair te be kijken en becritiseren. Hij heeft geen oog voor schoonheid, en hij acht de meubile ring overdadig luxueus, zonder de onmis kenbare stijl te kunnen bewonderen. Dan begroet hij met ee~ hooghartig en neerbui gend medelijdend lachje de vrouw des huizes. Mevrouw Andreas treedt niet minder hooghartig de kamer binnen, een enve loppe in de linker hand. „Neemt u plaats, mijnheer Neumann. Ik had u al verwacht". Tevergeefs probeert Neumann in haar stem iets van angst of onderdanigheid te ontdekken. Haar markante, slanke ver schijning, die nog altijd haar vroegere schoonheid duidelijk doet uitkomen, schijnt hem te imponeren. Maar hij mag zich niet laten afleiden. Het komt er nu op aan, zijn slag te slaan. Hij heeft de over winning nu in handen. „Ik kom u opzoeken in verband met. ja het is een pijnlijke kwestie voor me... maar ziet u, mijn broer staat er op, dat de lening en de nog verschuldigde rente thans volledig worden voldaan „Natuurlijk, ik begrijp het. u wilt uw geld nu meteen in handen hebben, niet waar? Kan gebeuren. Wilt u misschien even natellen?" Neumann is opgesprongen en hü heeft het gevoel, dat zijn ogen hem letterlijk uit zijn hoofd rollen. Kan dit een nachtmerrie zijn? Twee slanke handen tellen het geld voor hem neer op het smetteloze tafelblad. Het hele bedrag, zonder dat er ook maar iets aan ontbreekt. Met trillende vingers strijkt hij het geld op. Mevrouw Andreas neemt papier en pen en zegt met bevelende stem „Tekenen graag!" Hij negeert de aangeboden pen en haalt met veel omslag zijn vulpen te voor schijn. Zijn vingers schijnen ineens stijf geworden te zijn. De pen valt, en met moeite raapt hij deze weer op. Uiteinde lijk tekent hij de voor hem liggende qui- tantie. Mevrouw Andreas staat onbewogen naast hem. Zij wacht op zijn vertrek. En dat is het enige waarnaar hij verlangt. De deur slaat achter hem dicht. Het grint knarst onder zijn haastige en onzekere schreden. Het hek sluit definitief achter hem de weg naar het gedroomde doel. De fabriek is hem door de vingers geglipt. En het geld, nog steeds in zijn hand? Nu ja, goed, maar het is een schamele vergoeding voor het verlies van een droom. Mevrouw Betty Andreas gaat na diit op onthoud weer terug naar de werkkamer van haar omgekomen echtgenoot. Zonder aarzeling treedt zij op het bureau toe, waar een stapel kranten ordeloos is neer gelegd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6