TR YGVE LIE treedt af als secretaris-generaal der UNO Nieuwe Korea-resolutie vermindert vredeskans Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hij hoopt zo een regeling tussen Oost en West te vergemakkelijken Sukarno's rede op heldendag weer over Nieuw- Guinea Lie treedt af Strafmaatregelen tegen Kikoejoes Onduidelijke uitslag Duitse verkiezingen Minister Schuman wijst UNO- bemoeiïng met Afrika af Het woord is aan „Weerloze mensen beestachtig vermoord Nog een ooggetuige van H-bom-ontploffing Nederlands Impresariaat alleen voor muziek Tito naar Engeland Frans communist uit partij gestoten Alle partijen eisen de zege op Teleurstellende Russische hardnekkigheid Oppositie in Z-Afrika: Arabieren wachten nog met boycot van Duitsland „Luisteraars van Sabang tot Merauke" Eiland verdween in vlammen Amerikaanse wapenhulp voor Indochina 67c JAARGANG No 106 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie..Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 11 NOVEMBER '1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 266 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aandraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman DE NOOR TRYGVE LIE heeft aan de algemene vergadering van de U.N.O. zijn ontslag als secretaris-generaal der wereld organisatie aangeboden. Het kwam niet onverwacht, maar het wekte toch opzien. Hij is als eerste secretaris-generaal be gin 1946 in functie getreden. Hij heeft nu biina zeven jaar lang deze hoog ste post bij het secretariaat bekleed. Noch in zijn begaafdheid, noch in zijn energie is men teleurgesteld. In 1950, toen zijn eerste officiële ambtstermijn was af gelopen, heeft men hem dan ook tegen fel verzet der Russen in met grote meer derheid herkozen. Zesenveertig landen stemden voor, vijf tegen. Maar in die vijf Oostelijke stemmen kwam juist het geschil tot uiting, dat tijdens zijn eerste ambtstermijn was gegroeid en dat was toe gespitst in 1950, toen Lie een voor stander van het ingrijpen door een U.N.O.- leger in Korea was geweest: ingrijpen om Zuid-Korea tegen de Noord-Koreaanse aanval te hulp te komen, volgens het sta tuut der Verenigde Naties. Sindsdien be haagde het de Sovjet-regering, hem als een exponent van het Westen volkomen te negéren. In 1946, toen hij voor het eerst gekozen werd, uitte zich van Russische zijde geen verzet tegen zijn benoeming. De scheidende secretaris-generaal heeft in zijn Voorgelezen verklaring vrij duide lijk doen weten waarom hij aftreedt. Wel iswaar heeft hij zich op persoonlijke rede nen beroepen en medegedeeld dat hij lang durig overlegd heeft met zijn gezin en met vrienden, maar uit het vervolg is wel ge bleken dat die persoonlijke redenen niet van strikt-particuliere aard zijn. Want hij heeft gezegd: „Ik wil dat de leden weten dat ik mij terugtrek in de hoop, dat dit de U.N.O. mag helpen bij het redden van de vrede en het beter dienen van de zaak van vrijheid en vooruitgang voor de gehele mensheid". Geen wonder dus dat men. zo als Reuter bericht, in New York gelooft dat zijn aftreden een poging is om ver effening van de geschillen tussen Oost en West gemakkelijker te maken. Deze com mentaar verschilt niet veel van Lie's eigen woorden. Ten overvloede heeft hij nog ge zegd: ..Er kan een wapenstilstand komen als Rusland, China en de Noord-Koreanen oprecht zijn in hun wens, de strijd te be ëindigen. Als zij oprecht zijn is een nieuwe secretaris-generaal, unaniem gekozen door de vijf grote mogendheden, de Veiligheids raad en de Algemene Vergadering, mis schien van meer nut dan ik kan zijn". Ge zoudt hieruit kunnen afleiden, dat door Lie's heengaan de Russen opnieuw voor een feit gesteld worden. Zijn zij er in het algemeen nog toe bereid, mede te wer ken tot de benoeming van een secretaris generaal die niet uit hun sfeer komt, die dus niet uit Sovjet-Rusland of een der satelliet-landen afkomstig is? Dat zal moe ten blijken. De drie namen van candidaten, tot dusver in officiële kringen in Washing ton genoemd, duiden al op een begrijpelijk streven om iemand aan te stellen die buiten het Westelijk bondgenootschap staat. Als nummer één wordt tot dusver generaal Carlos Romulo. minister van Buitenlandse Zaken der Philippijnse republiek, ver meld. Hij is al eens voorzitter van de algemene vergadering van de U.N.O. ge weest. Hij heeft zich onderscheiden als leider van de (mislukte) pogingen om een Vier Mogendheden-eonferentie tot stand te brengen. De Philippijnen zijn al sinds jaren formeel onafhankelijk, maar opgemerkt dient wel te worden dat de Amerikaanse invloed in dit land nog wel steeds groot is. Overigens is ook dit weer een generaal. De pas gekozen nieuwe president van de Ver enigde Staten is een generaal. Nu ook weer één op de hoogste post in de U.N.O.? De andere genoemde candidaten zijn de Mexi caan dr. Nervo en de Libanees Charles Maliti. Wysjinski heeft intussen alweer een rede gehouden, die ten aanzien van een moge lijke wapenstilstand in Korea weinig hoop geeft. Hij weigert nog steeds in te gaan op de Westelijke voorwaarde, dat de Noord- koreaanse en Chinese krijgsgevangenen vrij moeten zijn in hun keuze, of zij al dan niet worden gerepatrieerd. Volgens hem is dit. een recht dat alleen voor politieke vluch telingen maar niet voor krijgsgevangenen geldt. Maar uit dit betoog van Wysjinski valt toch nog niet af te leiden dat Trygve Lie's offer vergeefs zou zijn. De benoeming van zijn opvolger opent in elk geval een nieu we kans op onderhandeling. Zouden de Russen (die in 1950 de Poolse minister van Buitenlandse Zaken candidaat stelden voor het secretaris-generaalschap) er ook nu op staan dat een der hunnen benoemd zou worden, dan zou de positie wel zeer dui delijk worden gemarkeerd. Het zal misschien van belang blijken, dat omtrent Lie's datum van aftreding nog niets is medegedeeld. Men zou zijn aanbod van ontslag nog altijd kunnen afwijzen. Wel heeft de huidige voorzitter van de al gemene vergadering der U.N.O., de Cana dese minister van Buitenlandse Zaken Les ter Pearson, op Lie's voorstel de benoe ming van een nieuwe secretaris-generaal op de agenda geplaatst. De meest interes sante vraag is: worden de vijf grote mo gendheden het eens over een candidaat of niet? Voor Trygve Lie, die vóór zijn optreden bij de U.N.O. een uiterst verdienstelijke loopbaan als Noors minister achter zich had, is de huidige gang van zaken zeer zeker een persoonlijke beproeving. Hij heeft hard en eerlijk voor de vrede ge werkt eer het conflict in Korea zijn pogin gen verijdelde; hij is een man die onge twijfeld bij zijn levenswerk door hoge be ginselen is geleid. R. P. Met ingang van 1 October is de afdeling theater en ballet van het Nederlands Im presariaat, naar thans door het bestuur van deze stichting wordt medegedeeld, op geheven. Aan de directeur van deze afde ling, mr. J. de Blieck, is op zijn verzoek ontslag verleend. Dit is op 1 November in gegaan. Het Nederlands Impresariaat, dat van zijn oprichting in 1947 af een jaar lijkse subsidie van de regering geniet, zal zijn bemoeiingen op muzikaal gebied voortzetten, in het bijzonder' ten gunste van Nederlandse toonkunstenaars. NEW YORK (Reuter) De bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de UNO begon Maandag met een opzien barende verklaring van Trygve Lie, secretaris-generaal der organisatie, waar in deze zijn ontslag als zodanig aanbood. Lie had dit bij de opening van de zevende zitting der Algemene Vergadering reeds willen meedelen, doch hij heeft gewacht tot de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad bijeen waren in de hoop, dat dit de benoeming van zijn opvolger zou vergemakkelijken. Lie is sedert 1946 secretaris-generaal van de UNO geweest. In New York gelooft men, dat zijn af treden een poging is om vereffening van de geschillen tussen Oost en West gemak kelijker te maken. Zijn ambtstermijn was in i950 afgelopen, doch ondanks bittere Sovjet-oppositie (Rusland stelde de Poolse minister van Buitenlandse Zaken als Lie's opvolger voor), werd met 46 tegen 5 stemmen besloten Lie's ambtstermijn met drie jaar te verlengen. Sedertdien heeft de Sovjet-delegatie de secretaris-generaal behandeld, alsof hij niet meer bestond. Het was bekend, dat Lie zich dit zeer aantrok. Vandaag zouden de afgevaardigden van de Westelijke Grote Drie besprekingen voeren. In officiële kringen in Washington wordt generaal Carlos Romulo, minister van Buitenlandse Zaken van de Philip pijnse republiek, genoemd als waarschijn lijkste opvolger van Lie. Ook de namen van dr. Nervo (Mexico) en Charles Maliti (Libanon) worden genoemd. Lie stelde voor, dat de Assemblée het verkiezen van een nieuwe secretaris generaal op de agenda plaatst. Voorzitter Pearson van Canada nam dit voorstel aan. Lie zei, dat hij aftrad „om persoonlijke redenen", na lang overleg met zijn gezins leden en vrienden. „Ik weet dat het ge vaar bestaat, dat mijn daad verkeerd be grepen wordt. Ik wil, dat de leden weten, dat ik mij terugtrek in de hoop, dat dit de UNO mag helpen bij het redden van de vrede en het beter dienen van de zaak van vrijheid en vooruitgang voor het ge hele mensdom." Lie had een kleur en leek opgewonden, toen hij zijn van tevoren opgestelde ver klaring voorlas. Toen hij klaar, was, heerste er algehele stilte in de stampvolle vergaderzaal. Het was niet onmiddellijk duidelijk wanneer Lie's ontslag ingaat. Lie herinnerde er aan, dat hij al in 1950 wilde aftreden, aan het einde van de ter mijn van vijf jaar. Hij verklaarde zich toen bereid aan te blijven, omdat de aggressie in Korea omstandigheden schiep, waardoor hij zich verplicht voelde zijn taak voort te zetten. „Thans ben ik van gevoelen, dat de toestand iets anders is. De UNO heeft de aanvalspoging in Korea afgewezen. Er kan een wapenstilstand tot stand komen als (Reuter) Vierhonderd politieman schappen en militairen hebben Maandag een gebied van 20 vierkante km van het Kikoejoe-reservaat bij Nyeri afgezet en 4000 stuks rundvee en duizenden schapen en geiten weggedreven. Het was de groot ste straf-operatie tegen de Kikoejoes sinds drie weken geleden de noodtoestand in Kenya werd afgekondigd. De maatregel is gericht tegen drie ne derzettingen, waarvan de bevolking wei gert de politie te helpen bij het opsporen van de moordenaars van het opperhoofd Nderi en twee inheemse politiemannen. Kikoejoes, die inlichtingen verschaffen leidend tot opsporing van de moordenaars, kunnen hun vee terugkrijgen, evenals de genen, die aannemelijk maken, dat zij willen meewerken. Het overblijvende vee wordt verkocht. Op een boerderij nabij Gilgil, ongeveer 60 kilometer ten Noorden van Nairobi, heeft de politie 118 Afrikanen aangehou den, die een bijeenkomst van de Mau Mau bijwoonden. Er werd een met bloed be vlekt mes in beslag genomen. In het district Kiamboe, 16 kilometer ten Noorden van Nairobi, werden 120 leden van de Kikoejoe-stam voor een on dervraging meegenomen. Elders in dit ge bied werden 80 personen aangehouden, die van Mau Mau-activiteit worden verdacht. LONDEN, (Reuter) De Britse on derminister van Buitenlandse Zaken, Nut ting, heeft Maandag in het Lagerhuis mee gedeeld, dat maarschalk Tito een uitnodi ging voor een bezoek aan Engeland heeft aanvaard. Er was nog geen datum voor het bezoek vastgesteld. De mededeling van Nutting werd met gejuich ontvangen. De Franse communistische partij heeft Maandag Georges Guingouin, een vooraan staande leider van het verzet in de streek van Limoges (Midden-Frankrijk), uit de partij gestoten. Guingouin wordt beschul digd van „tweedrachtzaaiende activiteit' en het voor de partij verborgen houder van grote sommen geld „met het duidc lijke doel om hiermee de communisten u bestrijden". Guingouin, die vroeger onder wijzer was, is bekend geworden in de oor log, toen hij aan hef hoofd stond van 15000 verzetstrijders. Rusland, China en de Noord-Koreanen oprecht zijn in hun wens de strijd te be ëindigen. Als zij oprecht zijn, is een nieuwe secretaris-generaal, unaniem ge kozen door de vijf grote mogendheden, de Veiligheidsraad en de Algemene Vergade ring, misschien van meer nut dan ik kan zijn." Zes jaar Lie is secretaris van de UNO geweest van de oprichting in 1946 af. Hij is de zoon van een timmerman te Oslo en 56 jaar oud. Op 16-jarige leeftijd werd hij al voorzitter van een afdeling van de socia listische partij in Noorwegen. Later stu deerde hij rechten en toen in 1935 een socialistische regering aan het bewind kwam, werd hij minister van Justitie. In 1940, toen de Duitsers Noorwegen binnen vielen, was hij minister van Scheepvaart. Hij week naar Engeland uit en werd daar tot minister van Buitenlandse Zaken van de Noorse regering in ballingschap be noemd. Trygve Lie (Van onze correspondent in Bonn) De gemeenteraadsverkiezingen in Noord- Rijn-Westfalen, Nedersaksen en Rijnland- Paltz hebben diegenen in het ongelijk ge steld, die reeds belangrijke verschuivingen in het Duitse kiezersvolk als zeker hadden aangenomen, en op grond daarvan een overwinning van de sociaal-democraten bij de Bondsdag-verkiezingen van het vol gend jaar voorspelden. Voor dergelijke conclusies is het kennelijk nog te vroeg. De Christen-democraten, de partij van Adenauer, hebben overal wat verloren, maar niet zo sterk, dat men zeggen kan, dat zij onder de slagen van een triomfantelijke oppositie ineenkrimpt. In tegendeel, als regeringspartij, die het leeuwenaandeel van de critiek heeft te verduren, heeft de C.D. U. zich aardig gehandhaafd. In Noord- Rijn-Westfalen, het grootste en meest ge- industrialiseerde land van de Bondsrepu bliek, hebben de socialisten (S.P.D.) de Christen-democraten (C.D.U.) nu over vleugeld. Daartegenover staat echter dat de S.P.D. in Neder-Saksen en Rijnland- Paltz verliezen heeft geleden, weliswaar lichte verliezen, maar dan toch geen win sten, zoals men van een partij die op mars naar de overwinning heet te zijn mag verwachten. Onduidelijkheid is het voornaamste ken merk van de uitslag. Alle partijen spreken dan ook van overwinningen. NEW YORK (A.F.P.). De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Wysjinski, heeft Maandag bij de UNO een gewijzigde versie van de resolutie over Korea, die hij tevoren reeds had aange boden, ingediend. Wysjinski stelde de vor ming van een commissie van elf leden voor, welke zou moeten bestaan uit vertegen woordigers van Amerika, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, de Sovjet-Unie, Peking- China, India, Birma, Zwitserland, Tsjecho- slowakije, Noord-Korea en Zuid-Korea en tot taak zou hebben onmiddellijk maat regelen te nemen ter regeling van de Ko reaanse kwestie. De door Wysjinski voorgestelde commis sie van elf leden zou toezicht moeten hou den op de totstandbrenging van de eenheid van Korea door de Koreanen zelf.Wysjinski zeide in antwoord op vragen van Acheson en anderen, dat het beginsel van vrijwil lige repatriëring van krijgsgevangenen „ge heel onaanvaardbaar" is en reeds door de Chinezen en Noord-K.oreanen is verworpen. „De conventie van Genève laat er geen twijfel over bestaan, dat de mogendheid die krijgsgevangenen vasthoudt, verplicht is deze allen na het beëindigen der vijan delijkheden te repatriëren." Wysjinski, die tweeëneenhalf uur sprak, zei, dat krijgsgevangenen onder militaire discipline blijven staan en derh,alve niet vrij zijn. Volgens hem heeft Amerika de krijgsgevangenen nodig voor „opstandige activiteit in de Sovjet-Unie en andere lan den". Hij zeide, dat het aannemen van de door 21 landen, waaronder Amerika, ingediende resolutie inzake Korea, waarin het begin sel der vrijwillige repatriëring is vervat, „onvermijdelijk zou leiden tot het afbreken der besprekingen te Panmoendjom en een verlenging van de oorlog." In diplomatieke kringen der UNO acht men het zeer waarschijnlijk, dat de Weste lijke mogendheden Wysjinski's jongste voorste] over Korea in de politieke com missie zullen verwerpen. Een Amerikaanse woordvoerder zeide na de rede dat deze „uiterst teleurstellend" was geweest en niets nieuws had geboden. Intussen is men achter de schermen nog bezig te trachten een compromis te vin den. Gemeld wordt, dat de Indische rege ring opnieuw met de Chinese communisten in contact is getreden om een compromis te vinden. In diplomatieke kringen is men na Wysjinski's rede echter zeer somber ge stemd aangaande de mogelijkheid van een compromis-oplossing. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, die na Wysjinski sprak, waarschuwde dat Frankrijk elke bespreking van de kwesties Tunesië en Marokko zou boycotten. Inmenging van de UNO in deze gebieden zou een „fatale fout" zijn, aldus Schuman. Frankrijk zou zich nooit uit deze gebieden laten verdrij ven. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. H. A. Luns, gaf een uiteenzetting van het Nederlandse standpunt inzake internationale aangele genheden. De UNO dient een ideaal, aldus minister Luns, doch hierbij moet rekening worden gehouden met het feit, dat politiek is de kunst van het bereikbare. Hij meen de te moeten constateren, dat de UNO met name op het gebied van vrede en veilig heid niet heeft kunnen voldoen aan de in 1945 gewekte hoge verwachtingen, hoewel door het optreden in Korea een moedige daad is gesteld. De UNO is bereid en ver langend een eervol bestand te sluiten, doch de beginselen van de UNO moeten onver zwakt gehandhaafd blijven, aldus de mi nister. Voorts zei hij, dat men zich niet. kan neerleggen bij een onbepaald voort duren van de na-oorlngse toestand in som mige delen van de wereld, zoals de verde ling van Korea en Duitsland en de bezet ting van Oostenrijk. Vandaag, Dinsdag, zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, spreken. Onze correspondent in New York meldt: Na zijn rede in de Assemblée der UNO heeft de Nederlandse minister Luns ons te kennen gegeven, dat hij zelf de volgen de aspecten uit zijn betoog de meest be langrijke achtte: Allereerst was het de be doeling duidelijk naar voren te brengen, dat de Atlantische gemeenschap een hech te eenheid is, ondanks het verschil van inzicht, dat in een vrije samenleving op natuurlijke wijs tot uiting komh Juist na het partijcongres te Moskou waar kennelijk gespeculeerd werd op een splitsing tussen Atlantische bondgenoten, is de Nederlandse politiek erop gericht de wereld geen twijfel te laten omtrent de fundamentele eensgezindheid inzake het Atlantische pact. Een tweede belangrijk aspect van zijn rede betrof, volgens de Nederlandse mi nister, de nadruk, die gelegd werd op de noodzaak om door trouw aan het handvest te vermijden dat bepaalde staten van de organisatie vervreemden als gevolg van inmenging in hun binnenlandse aangele genheden. India's mening Mevrouw Pandit, leidster van de dele gatie van India bij de UNO, heeft Maan dag in de Algemene Vergadering ver klaard, dat een falen om hetzij de oorlog in Korea of de kwestie van rassendiscri minatie in Afrika te regelen „op de lange duur noodlottig" zou zijn voor de UNO. Volgens haar zouden de besprekingen in de Algemene Vergadering onwezenlijk blijven, totdat de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging bij de UNO zal zijn geregeld in overeenstemming met de fei telijke toestand. India blijft bij de over tuiging, dat communistisch China tot de organisatie dient te worden toegelaten, al dus mevrouw Pandit. De vijandelijkheden in Korea moeten tot een einde worden gebracht, aldus de leidster van de Indische delegatie, zodat een algemene regeling van de vraagstuk ken in het Oosten in een gunstige atmos feer kan worden aangepakt. De rassen discriminatie in Afrika moet in duidelijke termen worden afgekeurd als een schen ding van het Handvest der UNO, zo voeg de zij hieraan toe. Te New Delhi is Maandagavond verno men, dat de eerste minister van India, Nehroe, contact heeft gehad met de Chi nese premier, Tsjoe en Lai. over het vast lopen van de Koreaanse vredesonderhan delingen. De afvaardiging van India bij de UNO voert ook besprekingen over deze kwestie met andere afvaardigingen. In diplomatie ke kringen acht men de bemoeiingen van India veelbelovend. Augustinus: Laat de waarheid u overwinnen met uw wil, want ook tegen uw wil zal zij u overwinnen. JOHANNESBURG (Reuter) De lei der van de Zuid-Afrikaanse oppositie, Strauss, heeft Maandag de eis gesteld, dat de regering een onderzoek zal laten instel len naar de jongste ongeregeldheden door een onpartijdige gerechtelijke commissie. Indien dit niet mogelijk is, zou een bijzon dere vergadering van het parlement de kwestie moeten behandelen. „Het is dui delijk, dat de toestand uit de hand loopt. Weerloze mensen, onder wie velen zich hun hele leven in dienst van de inheem sen gesteld hebben, worden op beestach tige wijze vermoord en in iedere hoek van Zuid-Afrika heerst een gevoel van onrust en onzekerheid." De Zuid-Afrikaanse minister van Justi tie, Swart, en generaal-majoor Brink, hoofdcommissaris van politie in Johannes burg, zijn Maandagavond te East-Londen aangekomen. Onmiddellijk na aankomst voerden zij besprekingen met politie autoriteiten. Heden zouden zij een bezoek brengen aan het stadsdeel, waar Zondag bij ongeregeldheden twee blanken en ze ven niet-blanken om het leven kwamen. Veel blanke inwoners van East-Londen vragen vergunningen aan voor het dragen van vuurwapens. De voorraden in de wa penwinkels waren Maandag snel uitver kocht. In East-Londen is Maandag niet, zoals in Port Elizabeth, gestaakt. In laatstge noemde stad besloot de gemeenteraad sta kers niet meer in dienst te nemen als zij gemist kunnen worden. Hierdoor zullen enige openbare werken stil komen te lig gen. Gisteravond laat is het in East-Londen opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Een kerk werd in brand gestoken. CAIRO, (Reuter) De politieke commis sie van de Arabische liga heeft besloten nog niet over te gaan tot een boycot van Duitse geoederen, „hangende een laatste stap van de regering van Bonn" in zake het herstelbetalingsaccoord met Israël. De West-Duitse ambassadeur had gene raal Naguib tevoren meegedeeld, dat hij instructies van zijn regering wachtende was. DJAKARTA. (PI.-ANETA) .„Natuurlijk wenst gij te weten, wat wij zullen doen na de verklaring van de Nederlandse rege ring in het parlement betreffende Irian", aldus president Sukarno in zijn aangekon digde rede te Soerabaja op de Indone sische heldendag. „Neem mij niet kwalijk, maar ik zal de rest van deze avond niet meer over Irian spreken, want deze rede wordt voor de radio gehouden en iedereen kan er naar luisteren. Ik wens deze heilige en historische dag «iet te bezoedelen met woorden, die niet aangenaam klinken in Nederlandse oren". De president constateerde in zijn rede voor „luisteraars van Sabang tot Me- rauke" dat de Nederlanders niet bereid zijn de status van Irian met Indonesië te bespreken. Zij willen deze alleen bespre ken om hun eigen standpunt uiteen te zet ten, wat er op neerkomt, dat zij voortgaan met dit deel van de republiek Indonesia te koloniseren. Wij zullen de kwestie van onze strijd voor de bevrijding van West- Irian or.der elkaar bespreken op een ander tijdstip en op andere wijze. Laten wij er van dit ogenblik af over zwijgen, maar laat onze terughoudendheid niet passief Hoe groot het gat is, dat de „Faustus" in de Noorderpier bij Hoek van Holland heeft geslagen, laat deze luchtfoto zien. (Aero-photo Nederland) (Reuter) Een eiland van bijna twee km lang is onlangs verdwenen bij- een ontploffing te Eniwetok in de Stille Oce- aan, zo heeft een ooggetuige geschreven I aan familieleden te Lima in de Ameri kaanse staat Ohio. Dit wordt gemeld in een blad te Lima. De niet met name genoemde ooggetuige zei niet welke ontploffing hij gezien heeft, maar het plaatselijke blad dat de brief j gepubliceerd heeft, schrijft: „Het is duide- I lijk dat de onptloffing, die hij gevoeld en gezien heeft, Amerika's eerste experiment met een waterstofbom was". De man schreef dat hij de explosie heeft gadegeslagen van een afstand van 50 km. Vlammen van drie km breed schoten tot acht km de lucht in. Een dertig km brede paddestoel trok duizenden tonnen aarde de lucht in. Het leek een reusachtige bloemkool, zei hij. „Ongeveer een kwartier na de ontplof fing",. aldus de ooggetuige, „begon het eiland, waarop de bom tot ontploffing was gebracht, te branden en het werd helder rood. Het brandde gedurende meer dan zes uur, intussen geleidelijk kleiner wordend, waarna het tenslotte geheel verdween". Dit verslag lijkt veel op de bijzonder heden, die Zaterdag zijn gemeld door een blad te Los Angelos, aldus Reuter. zijn Laten wij onze nationale eenheid zo. hecht mogelijk smeden. De nationale een heid is de voorwaarde voor de zege. Onze strijd is hard en moeilijk, maar laten wij geen ogenblik wankelen en niet twijfelen aa.i de uitslag. Tachtig millioen mensen staan tegenover een paar honderdduizend mensen met koloniale aspiraties. Laten wij niet twijfelen, welke partij uiteindelijk zal winnen. Een kwestie van de tweede rang noem de Sukarno de gebeurtenissen var. 17 Oc tober de relletjes in Djakarta). Een pro bleem van groot belang liep gevaar ver drongen to worden door wat van oor sprong een zaak van geringe betekenis was. Er ontstond een toestand, waarop an dere partijen, die aan de touwtjes trok ken. lang hadden gewacht: onze positie werd verzwakt. Prompt een paar dagen na de zeventiende October verklaarde de Nederlandse regering m het parlement, dat zij geen nut ziet in hervatting der on derhandelingen met Indonesië over Irian. Sukarno woog belangrijke problemen af tegen het vraagstuk, dat van oorsprong klein was, doch dat deze grote proble men bedreigde, omdat het vergroot en overdreven werd tot het een probleem van groot formaat leek. WASHINGTON (Reuter) De plaats vervangende minister van Defensie der V. S., William Foster, hééft op een perscon ferentie medegedeeld, dat na Korea Indo- China het eerste land is, dat voor Ameri kaans oorlogsmateriaal in aanmerking komt, daarna komen de landen van het Atlantisch pact. Foster is onlangs teruggekeerd van een reis door Korea, Malakka, Indo-China en andere landen van het Verre Oosten. pCCOO-WXC*-.' -^oocoooocoocct OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met voorname lijk in de kustprovincies enkele regen- of hagelbuien. Overwegend matige Noordelijke tot Noord-Westelijke wind. In het binnenland vannacht tempera tuur om het vriespunt, overigens onge veer dezelfde temperaturen. 12 November Zon op 7.55 uur. onder 16-53 uur. Maan op 2-02 uur. onder 14.41 uur. Hoor en laag water in IJmuiden Woensdag 12 November Hoog water: 12.01 uur. Laag water: 7.20 en 19.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1