Frankrijk begroot zijn kansen ij regime-Eisenhower bij fepka ld tl L Enkele aspecten van de werkloosheidsbestrijding D.D.D. Wereldnieuws Minder steun aan Europa kan versterkte stimulans voor éénwording zijn F. D AMI AAN S ZN De radio geeft Woensdag In 1 dag retour Vrouwen PANDA EN DE MEESTERDOKTER cCoch ió Ixet zo 2 Geslaagde sleepreis van de „Zwarte Zee" Architect A. Witteveen overleden Rotterdamse Lloyd laat in Hamburg een schip bouwen De Maasdam vertrok uit Vlissingen naar de V.S. Effecten- en Geldmarkt De echte Chlorophyll-tandpasta Ir. N. J. G. Tierie omgekomen Amerikaans meisje wil Russische worden Nu vader dan weer moeder DfNSDAG 11 NOVEMBER 1952 (Van onze correspondent in Parijs) Het zijn in het bijzonder vier punten geweest, waarover Frankrijk en Amerika de laatste maanden groeiende menings verschillen hebben gehad. En nu binnen kort het bewind in Washington van de handen der democraten in die der repu blikeinen over zal gaan, ligt het voor de hand, dat men zich in Parüse regerings kringen afvraagt, of in de toekomst een oplossing van die geschillen bemoeilijkt, dan wel vergemakkelijkt zal worden. Die vier punten zijn: de kwestie der militaire bestellingen; het Europese leger en de Duitse herbewapening; de Ameri kaanse actieve bijstand aan Indochina en het probleem Noord-Afrika, dat dan weer uiteenvalt in een kwestie-Tunis èn een kwestie-Marokko. Voor de militaire bestellingen lijkt het perspectief voor Frankrijk zeker niet op gewekter te zijn geworden. Men mag stel lig aannemen, dat de Atlantische samen werking óók door de republikeinen zal worden bestendigd. Eisenhower is van die samenwerking trouwens zelf een der voornaamste pro motors en uitvoerders geweest. De mili taire bestellingen betroffen echter een extra-hulp, die in Lissabon slechts mon deling, en min of meer in het vage, was toegezegd. Het is daarom wel zeer onwaarschijn lijk, dat deze beloften, die door de demo craten zelf niet, of slechts heel gedeelte lijk werden gehonoreerd, door de repu blikeinen wèl zouden worden ingelost. Het republikeinse standpunt tegenover het Europese leger zal, naar alle waar schijnlijkheid, door verwante gedachten worden geïnspireerd. Hetgeen dus betekent, dat van Frankrijk en Duitsland in de eer ste plaats wordt verwacht, dat ze hun ge schillen de Saarkwestie bijvoorbeeld eerst onderling zelf zullen regelen, alvo rens op Amerikaanse bijstand aanspraak te kunnen maken. Komt zo'n overeenkomst niet tot stand, en blijft bijgevolg het Euro pese leger in de lucht zweven, dan lijkt de kans groter, dat generaal Eisenhower zich eerder door strategische, dan door politieke en psychologische overwegingen zal laten leiden en er daardoor gemakkelijker toe zou komen Duitsland op nationale voet te doen bewapenen. Een dergelijke conclusie lijkt men ook wel te mogen trekken uit de ADVERTENTIE En nu. voor de verhuizing naar ZIJLVEST 41 HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.10 Het leven op het land, hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Vocaal ensemble, bas en piano. 15.30 Platen. 15.35 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Platen. 18.10 Klarinet, cello en piano. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Propaganda-avond. 21.30 Platen. 21.40 Strijkkwartet en solisten. 22.00 In de Arabische Wereld, reportage. 22.10 Pla ten. 22.30 Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtengym- nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Instrumentaal trio. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Omroeporkest en solist. 14.00 Gesproken Portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Alt, tenor en bas blokfluit. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Andèle Fanggi- daey: Groene eilanden tussen Java en Australië. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Over de verhou ding van kerk en politieke partij, discussie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Me- tropole-orkest en solisten. 21.00 IJs op de Zuiderzee, hoorspel. 21.35 Strijksextet. 22.05 De structuur van metalen en hun eigenschap pen, causerie. 22.20 Residentie-orkest en solist. 22.25 De Reis van Z. K. H. Prins Bern- hard naar Midden- en Zuid-Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dam men. 23.00 Orgel. "23.3524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano en zang. 12.30 Weerbericht. 12.34 Piano en zang. 12.50 Koer sen. 12.55 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.40 Hammondorgel spel. 16.10 Pla*en. 16.30 Hammondorgelspel. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 i-ri\ 18.00 Pla ten Jt.ro vc - ld aten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20 00 Hoorspel. 21.00 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Klankbeeld. 22.5523.00 KIauws. verheugenis, waarmee president Eisenho wer door Bonn en speciaal door Adenauer direct na zijn overwinning werd begroet. Indochina Achter de kwestie Indochina mag men nog wel het vetste vraags*eken plaatsen. Men weet dat steeds meer Fransen ook in regeringskringen gaan overhellen naar de opvatting, dat. binnenkort een keuze zal moeten worden gemaakt tussen de verplichtingen in Europa en de ver plichtingen in het Verre Oos'en. In Europa herbewapenen in het tempo, dat door de Atlantische afspraken wordt voorgeschre ven, en tegelijkertijd in Indochina op eigen krachten een uitputtende oorlog blij ven voeren, blijkt steeds duidelijker een opgave, die de krachten van Frankrijk ver te boven gaat. Hoe zullen de republikeinen nu reageren wanneer ze door de Fransen tegenover deze situatie worden gesteld? Daar valt momenteel nog heel weinig van te zeggen, maar van het moment af, dat Eisenhower lijkt te spelen met het idee de Amerikaanse troepen uit Korea terug te trekken, is het zeker niet waarschijnlijk, dat de Amerikanen wel actief aan de strijd in Vietnam deel zouden willen nemen. An derzijds zijn er in de republikeinse partij ook belangrijke stromingen, die zich voor lopig,volgens de verlangens van MacArthur en in zekere zin ook van John Foster Dulles in het bijzonder eerst aan de strijd tegen het communisme in Azië zouden willen wij den. Zouden deze stromingen de overhand krijgen, dan zou zeer waarschijnlijk het front in Indochina in een groter strate gisch verband kunnen worden opgenomen. Noord-Afrika Wat het punt Noord-Afrika betreft, moet een scherp onderscheid worden ge maakt tussen Tunis en Marokko. Inzake de meningsverschillen met Amerika over Tunis kunnen de Fransen de toekomst ver moedelijk iets optimistischer tegemoet zien. Want van de republikeinen valt te verwachten, dat ze een wat minder s^raf „anti-kolonialistisch" standpunt in zullen nemen dan de democraten tot dusverre deden. De nota's uit Washington over dit pro bleem werden in het verleden voorname lijk geredigeerd door een groen progres sieve liberale juristen, en voor het Franse gevoel van eigenwaarde waren die „aanbe velingen" zeer zwaar te verteren. Hoewel een radicale omzwenking niet direct voor de deur zal staan, mag Frank rijk op een meer begrijpende houding was Washington in de toekomst toch wel ho pen. Temeer omdat ook hier de nieuwe president wel niet zal vergelen, dat hij soldaat is geweest, zodat ook de grote stra tegische belangen, die voor het Westen in Tunis op het spel staan, bij de bepaling van zijn houding wel een woordje mee zullen spreken. In Marokko liggen de stukken anders en voor de Fransen aarmerkëlijk onvoorde liger. De Amerikanen hebben hier al een stevige militaire en economische voet aan de grond en daardoor bestaat hier veel minder direct gevaar, dat ver mindering van de Franse invloed zich ten nadele der Atlantische defensie zou kunnen manifesteren. Het is hier dus minder een machtsstrijd tussen de Fransen en de Ma rokkanen, dan wel tussen Washington en Parijs. Minder steun, méér initiatief We hebben de verschillende punten, die als uitvloeisel van de Amerikaanse ver houding tot Frankrijk, en indirect tot Europa, binnenkort aan de orde zullen dienen te worden gesteld, hier uiteraard slechts kort aan kunnen stippen. Over elk punt zou een apart, en uitvoerig artikel zijn te schrijven. Maar toch valt uit deze beknopte opsomming al wel één voor lopige conclusie te trekken. En die luidt dan, dat Frankrijk de Tunis-kwestie buiten beschouwing gela'en van een republikeins bewind in Washington min der tegemoetkomendheid en minder mate riële hulp moet verwachten, dan het tot nu toe van de democraten in het algemeen ondervonden heeft. Waarschijnlijk zullen de reeds bestaan de spanningen tussen beide landen dus eerder stijgen dan afnemen, want er" zal méér van Frankrijk worden geëist, meer initiatieven in Europa, en vooral meer in spanningen van Frankrijk én van Europa. Ook zonder extreem nationalisme ligt het ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1 pers ƒ12.50. 2 pers 115.— Haarlems Matrassenhuls H. DE GRAAFF Gr Houtstraat 103 - Tel 11485 - Haarlem in de lijn der ontwikkeling, dat de bijstand aan Europa, zo die al niet direct beperkt wordt, toch zeker wel in verhoogde mate afhankelijk zal worden gesteld van de eigen prestaties en van het tempo, waarin de Europese landen zélf de weg in zullen slaan, die naar federatie en eenheid zal moeten leiden. En zo gezien zou een repu blikeins bewind óók een sterke stimulans kunnen gaan betekenen voor de Europese samenwerking. Een stimulans, die zich te krachtiger zal manifesteren, waar het schrikbeeld van het Amerikaanse isolatio nisme, zij het dan op de achtergrond, toch dreigender op zal doemen. De sleepboot „Zwarte Zee" is in New York aangekomen met het Amerikaanse s.s. „Newberry Victory". Dit schip was bij een stranding op de Afrikaanse kust ernstig beschadigd en toen door de „Oceaan" van L. Smit en Co's internatio nale sleepdienst naar Genua gesleept. Daar had men voorlopige reparaties uit gevoerd met de bedoeling het schip naar New York te laten slepen voor grondig herstel. De „Zwarte Zee" heeft daarna het schip naar New York gesleept. Het eerste gedeelte van de reis werd begunstigd door goed weer, maar gedu rende het laatste deel waren de weersom standigheden zeer ongunstig. Op sommige dagen werd bijna geen voortgang ge maakt, omdat kapitein Vet het bescha digde schip niet nodeloos aan gevaar wil de blootstellen. Op 15 November zal de jaarlijkse Klaproosdag worden gehouden. De opbrengst van deze collecte komt geheel ten goede aan het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Vergeet u niet iets te offeren op 15 November?, vragen de collectantjes op deze foto. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrij- ver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88 Te Leeuwarden is onverwacht op 58- jari>ge leeftijd overleden de architect A. Witteveen. Als architect genoot hij een grote bekendheid. In de gemeenteraad van Leeuwarden had hij zitting voor de KVP. Hij was bestuurslid van het „Roomsk Frysk Boun" en had zitting in het dage lijks bestuur van de Raad van de Friese beweging. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft een motorvrachtsohip met een draagver mogen van ruim 10.500 ton besteld bij de Howaldts Werke te Hamburg. Het wordt een zusterschip van de „Wonosari", dat eveneens op de werf van de Howaldts Werke is gebouwd. De Maasdam van de Holland-Amerika- lijn, die Zondagmorgen in Vlissingen meer de omdat de nieuwe Waterweg versperd was, is Maandagavond uit Vlissingen ver trokken naar Amerika. De 600 passagiers kwamen met een extra trein uit Rotter dam, waar de passencontróle en andere formaliteiten reeds waren geschied. On der geleide van douane-beambten reed de trein over de kade naar de Maasdam. Te gen zes uur waren alle passagiers aan boord. Tegen half acht konden de trossen worden losgemaakt. Het is een troost dat volgens dr. Holtrop, de president van de Nederlandse Bank, het monetaire vraagstuk vooreerst geen moei lijkheden meer geeft. Een feit is, dat een overschot op de staatsbegroting en op de betalingsbalans voor het eerste halfjaar 1952 1 milliard tegen een-tekort van 795 millioen in dezelfde periode van 1951 het gevaar voor een nieuwe waardever mindering van het geld vooreerst op de achtergrond heeft gedrongen. Maar op de achtergrond blijft het bestaan, omdat de vraagstukken, waarvoor de regering zich ziet gesteld, ook de gulden weer in gevaar kunnen brengen. De regering heeft reeds laten weten dat er van een overschot op de staatsbegroting voor 1953 vermoedelijk geen sprake zal zijn. Het Nederlandse tekort bij de E.B.U. van 3 millioen over October is weliswaar niet verontrustend, maar mogelijk toch een aanwijzing dat ook hier een kentering op handen is.En hoewel de goud- en deviezen reserve van de Nederlandse Bank thans 3V2 milliard bedraagt, moet er rekening mee worden gehouden dat een belangrijk deel daarvan niet convertabel is on dat het tekort aan Amerikaanse valuta nog altijd 150 millioen dollars, ofwel 600 millioen per jaar bedraagt. Kernprobleem werkgelegenheid Het is bijkans onnodig te zeggen dat de werkloosheid thans wel het voornaamste en moeilijkste probleem is, waarmee de regering zich moet bezig houden. Het staat, volgens de Memorie van Antwoord voor de regering vast, dat een deel van de werk loosheid als structureel moet worden be schouwd en zij acht het niet uitgesloten dat dit type van werkloosheid in de naaste toe komst nog zal toenemen. Daarnaast is er ook een conjuncturele werkloosheid, hoe wel het uiterst moeilijk is de grens tussen beide te trekken. Er is natuurlijk een gemakkelijke weg om die werkloosheid te bestrijden. Men hoort hier en daar reeds het pleit voeren voor een „extra-geldinspuiting" van 390 millioen, omdat daarmede 30.000 mensen aan het werk kunnen komen. Een stelsel matige opvoering van de consumptie zal uiteraard de vraag naar goederen doen stij gen, tot grotere productie leiden en de economische bedrijvigheid opvoeren. Een verhoging van de uitkeringen der Ouder domsvoorziening,de afschaffing van school gelden, de verlaging van de Personele Be lasting, het zijn alle sympathieke maat regelen, waarvan echter gezegd moet wor den dat ze de consumptie en de bedrijvig heid zullen verhogen zonder de reële volkswelvaart te bevorderen. Ook de uit voering van openbare werken op grote schaal en de snellere uitbreiding van woon ruimte leveren het gevaar op, dat wel de werkgelegenheid toeneemt en de consump tie in het binnenland wordt vergroot, doch als gevolg daarvan de gunstige betalings balans in haar tegendeel omslaat met alle monetaire gevolgen van dien. Het is daarom geruststellend te lezen dat de regering de bestrijding van de struc turele werkloosheid door een politiek van vergroting van de koopkracht op korte termijn geen duurzame oplossing acht en daarin ook een monetair gevaar ziet. Het middel om thans door grote overheidsuit gaven de werkloosheid te bestrijden moet dan ook volgens de regering met grote voorzichtigheid worden gehanteerd, omdat daardoor inflatoire krachten worden opge roepen. Deze zullen er toch reeds zijn wanneer, zoals te verwachten is, de voorraadontwik- keling in ons land een kentering zal ver tonen en zich bij de rijksfinanciën ten aan zien van de begrotingsontvangsten en uit gaven een verschuiving zal voordoen. En terecht komt de regering tot de conclusie dat in principe een financiering de voor- ADVEKTENTIE MUNHARDT bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 -95-70 ct. bij Apothekers en Drogisten In de haven van het Eindhovens Kanaal te Eindhoven is het stoffelijk overschot gevonden van ir. N. J. C. Tierie, die sinds Donderdagavond werd vermist. Die avond had hij enige kennissen in zijn auto naar huis gebracht. Toen hij daarna terugkeer de naar huis is hij blijkbaar te water ge reden. Ir. Tierie, die kolonel der genie is ge weest bij het vroegere KNIL, was advi seur in militaire aangelegenheden bij Van Doorne's automobiel- en aanhangwagen- fabrieken te Eindhoven. Hij was gehuwd en laat een kind en een pleegkind achter. Volgens de „New York Daily News" heeft een Amerikaans meisje, dat werkt bij de radio-omroep van de UNO, afstand gedaan van haar Amerikaans burgerschap en een Russisch paspoort gekregen. De naam van het meisje werd door het blad met genoemd. 14. Joris greep de instrumententas, die Panda voor hem gekocht had en stapte in de koets, die hij ook van zijn vrijgevig vriendje had gekregen. „Welaan", sprak hij, „thans zijn wij voldoende toegerust om onze opwachting in het paleis te ma ken. Ge hebt het in korte tijd ver geschopt, manneke, van gewone millionnair tot as sistent van een beroemde dokter! Tot dus ver ben ik zeer tevreden met uw assisten tie, zorg, dat het zo blijve!" Panda vond, dat Joris wel veel praats had. „Maar ja," dacht hij, „Joris mag ook wel een beetje trots zijn; niet iedere dokter wordt bij de koning ontboden". In snelle draf ging liet nu naar het paleis. „Ziezo", zei Joris, toén de koets daar was aangekomen, „en thans dient onze binnenkomst, zo indrukwekkend mogelijk te geschieden. Ik zal het dokters valies in de hand nemen en draagt gij dan de chirurgische instrumenten. Aldus zal iedereen dadelijk zien, dat een beroemde dokter ten paleize komt". Helaas, hoe an ders zien anderen ons, dan wij onszelven zien! Toen zij bij de ingang kwamen, wierp de schildwacht slechts even een blik op de indrukwekkende instrumenten en sprak: „Timmerlieden en loodgieters door de achterdeur!" keur verdient, die in de particuliere sector niet-uitgegeven bedragen activeert. Ook prof. Witteveen heeft onlangs te Groningen op de voordelen van particu liere investeringen boven overheidsinves teringen gewezen, omdat bij de eerste de te verwachten rentabiliteit een overwegen de rol speelt en het gevaar voor improduc tieve investeringen daar veel minder groot is. Ondernemer en fiscus Sinds de laatste tijd zijn de particuliere investeringen sterk afgenomen, mede door dien gedurende de laatste jaren vele min of meer kunstmatige of geforceerde in vesteringen hebben plaats gehad, welke thans niet rendabel blijken te zijn. De on evenredige belastingdruk op de bedrijfs winsten, ook al worden ze niet uitgekeerd, hebben vele bedrijven er toe verleid, voor uitbreiding en vernieuwing grote, maar door de bedrijfsmogelijkheden niet altijd verantwoorde uitgaven te doen met het motief dat de fiscus anders toch maar met het geld gaat strijken. Dit moge begrijpe lijk zijn, een verstandige politiek was dit zeker niet, omdat men zich daardoor van middelen heeft ontbloot, welke voor de bedrijfsvoering nodig zijn en omdat de ge- investeerde kapitalen bovendien niet in voldoende mate tot de rentabiliteit van het bedrijf bijdragen. Men heeft hier te doen met een van de euvelen van een belastingpolitiek, die het verantwoordelijkheidsbesef van de onder nemer verzwakt en tot een soort fatalisme leidt, dat voor een gezonde bedrijfsontwik keling fnuikend is. Vandaar dat prof. Witteveen heeft moe ten constateren dat het industriële vraag stuk in een zeer critiek stadium verkeert en wanneer thans in bepaalde kringen stel ling genomen wordt tegen een verlaging van de vennootschapsbelasting en tegen de opheffing van de dividendstop, lijkt ons dit een betreurenswaardige kortzichtigheid. Want ook al zal men ter bestrijding van de werkloosheid niet aan alle improduc tieve overheidsuitgaven kunnen ontkomen, men geve er zich rekenschap van dat door een „inspuiting" van enkele honderden millioenen het werkloosheidsprobleem niet tot een finale oplossing wordt gebracht. Dit is alleen mogelijk wanneer ook de fiscus er toe meewerkt dat de ondernemingsgeest, de economische activiteit en de particuliere spaarzin weer gezonde prikkels ontvangen. En voor die zware taak staat thans de Nederlandse regering. ADVERTENTIE 1 lil"1/1- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds ereer. De helder kwaal steeds erger. De helder UltSlclO vloe,bare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Weg. Volgens een pro-communistisch Hongkongs blad leggen thans duizenden arbeiders, soldaten en technici een weg aan tussen Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad en Kangting, de hoofdstad van de Chinese provincie Sikang. De aanleg van deze meer dan 1000 kilo meter lange weg zal de reistijd van 100 dagen op dit traject bekorten. De weg zal onder meer over de rivieren Tsjinsjakiang, Lantsangkiang en Noe- kiang leiden, die alle ongeveer 5.000 meter boven de zeespiegel liggen. Kruistocht. De pas gekozen president van de Verenigde Staten, Eisenhower, en zijn bij de verkiezingen verslagen tegenstander Stevenson zullen heden avond in een radioprogramma voor de gehele Verenigde Staten de „kruis tocht voor de vrijheid", die uitgaat van een particuliere instelling, die „Radio Vrij Europa" en „Radio Vrij Azië" beheert, openen. Alles kwijt. Generaal Ljoebograd Djoe- ritsj, minister en secretaris-generaal van de federale Joegoslavisch regering, is op last van het presidium ontslagen. Zijn ontslag volgt op zijn uitzetting uit de communistische partij, omdat hij tijdens het congres der communistische partij de Servische premier, Petar Stambolitsj, er van beschuldigd had hem zijn vrouw te hebben ontnomen. Razzia. De politie te Bangkok heeft Maan dag de grootste anti-communistische razzia in de laatste vier jaar gehouden. Honderd van communistische gezind heid verdachte personen werden aan gehouden. Onder hen bevinden zich een parlementslid en twee officieren van de luchtmacht. Zes dagbladredacteuren en twee vrachtauto's met personeel van het Chinese dagblad „Tsjoean Min Pao" zijn eveneens door de politie vastge houden. Luchtmacht. De Britse schrijver over luchtvaart-aangelegenheden, William Green, heeft in een artikel in een Ame rikaans tijdschrift betwijfeld of de Sovjet-luchtmacht in staat is een lang durige luchtoorlog te voeren. Hij schrijft dat de Russen op het ogenblik over 20.000 tot 25.000 vliegtuigen van uit stekende kwaliteit beschikken. Maar, aldus Green, de eigenlijke kracht moet gelegen zijn in de industrieën die voor het vervangen van het materieel in oorlogstijd moeten zorgen. De Russische productie van ruw aluminium in 1948 was slechts 165.900 ton. De Verenigde Staten produceerden in hetzelfde jaar 990.000 ton. Motie. Heden zal de oppositie in het Britse La eerhuis een motie van wantrouwen indienen. Wordt deze motie goedgekeurd dan zal de regering-Churchill moeten aftreden. De motie critiseert de troon rede „wegens haar gebrek aan positieve en doeltreffende voorstellen, om aan de economische positie van het land het hoofd te bieden". De regering heeft in het Lagerhuis een meerderheid van 18. Oude kameraden. De Britse premier, Win ston Churchill, heeft generaal Eisen hower gefeliciteerd met zijn verkiezing tot president der Verenigde Staten. In een telegram zegt hij zich te verheugen de oude kameraadschap weer op te kun nen vatten „om samen te werken voor dezelfde zaak van vrede en vrijheid als weleer", en belooft hij de generaal te schrijven. In zijn antwoord spreekt Eisenhower Churchill aan met „Win ston" en zegt uit te zien naar de door Churchill beloofde brief. Ook hij zegt zich te verheugen de oude samenwer king weer te kunnen hervatten. Dispensatie. De zevende bijeenkomst van de landen, die deelnemen aan de alge mene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), is geëindigd met de ondertekening van het besluit om de zes landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap te ontheffen van be paalde verplichtingen, waarin de G.A. T.T. voorziet. Deze zes landen zullen krachtens dit besluit onder meer niet verplicht zijn bij verlaging of opheffing van de invoerrechten voor hun onder linge handel in kolen en staalproducten eenzelfde maatregel te treffen als voor hun handel met de andere landen van de G.A.T.T. Eigendom. De Oostenrijkse diplomatieke vertegenwoordiger te Bonn, dr. Scho ner, heeft de West-Duitse regering een nota van de OostenrijKse minister van Buitenlandse Zaken overhandigd, waar in wordt verklaard dat Oostenrijk niet over de beschikking van de Duitse eigendommen in Oostenrijk in onder handeling kan treden voordat het Oos tenrijkse vredesverdrag is getekend en bekrachtigd. De kwestie van de Duitse eigendommen in Oostenrijk werd on langs door dr. Dehler, de West-Duitse minister van Justitie, ter sprake ge bracht. Hij zeide toen dat „de zwarte en rode coalitie te Wenen vet wordt van de eigendommen van Duitsers." HET komt in de natuur veelvuldig voor dat de vrouwelijke en de mannelijke functie in één organisme worden aange troffen. De bloemen bijvoorbeeld hebben een vrouwelijke stamper en mannelijke meeldraden. Toch vindt in de meeste ge vallen geen zelfbestuiving plaats, wijl meeldraden en stamper niet gelijktijdig rijp zijn. De vereniging van deze twee functies in plant of dier wordt tweeslachtigheid genoemd. Bij de mossel en de oester treffen wij dit in een merk waardige vorm aan. Het dier is eerst vrouwelijk, dat wil zeggen dat er eicellen gevormd worden. Deze worden bevrucht door mannelijke cellen van een andere oester en ontwikkelen zich tot larven. De eerste maand van hun ont wikkeling genieten zij gastvrijheid en be scherming van het moederdier en ver blijven in de ruimte tussen de kieuwen, waar zij leven van een stof die door de kieuwen wordt afgescheiden en die veel eiwit bevat. Is het ogenblik gekomen, waarop zij zelfstandig kunnen optreden, dan worden de larven door de moeder uit gestoten in de vrije zee, waar zij een be langrijke portie van het plankton uitmaken en dus voor een deel tot voedsel van an dere dieren strekken. Maar het wel en wee der larven is de vraag van het ogenblik niet. Laten we ons tot het moederdier wenden en ons verbazen over de ontwikkeling welke het doormaakt. Want nadat de eicellen zijn ontwikkelen zich in het dier mannelijke cellen en het volgende jaar fungeert dit zelfde dier dan ook als vader. We moeten de tijdsduur niet te letterlijk nemen, want de wisseling der geslachten voltrekt zich ook wel eens binnen het jaar, maar in algemene zin kan worden gezegd dat de oester het ene jaar moeder en het andere jaar vader is. Voor degenen die dit ver schijnsel wel wat erg zonder ling vinden, moeten wij wijzen op het hierboven aangehaalde voorbeeld uit de plantenwe reld. Wanneer we ons de ver schillende rijpingsperioden van stamper en meeldraden voor de geest halen blijkt, dat aan de tweeslachtigheid van mossel en oester eigenlijk hetzelfde principe ten grondslag ligt. Er zijn meer voorbeelden van geslachts wisseling in de dierenwereld bekend, maar óók in de wereld van de planten, zij het dan in andere zin dan wij bij de bloemen bedoelden. Bij de wilg zijn bijvoorbeeld niet alleen de mannelijke en vrouwelijke bloesems gescheiden, doch zelfs de bomen. Er zijn mannelijke en vrouwelijke wilgen en op hoge leeftijd vindt een geslachtswis seling plaats. En nu maar weer eens iets heel anders. Want we willen u vertellen van de artsen eed die in 2400 jaar ongewijzigd is geble ven. Daarover morgen, afgestoten, (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2