Zwitsaletten Dagenais handhaafde koppositie na gemakkelijke zege op Forclaz De zaak-Andreas -Clowntje Rick Om de wereldtitel dammen KOU, GRIEP, KOORTS Schotse voetbalclubs hebben met financiële moeilijkheden te kampen Fenny Heemskerk won van Mary Bayne DINSDAG 11 NOVEMBER 1952 P. Roozenburg en Keiler hadden weinig moeite met tegenstanders Wedstrijden op de Kennemer Golfclub Jaarvergadering NCGV Uit de ring Ze is verrukkelijk Motorsport Kampioensrit Noord holland Biljarten Competitie FBHO Handbal Verdienstelijke prestaties bij handbalwedstrijden van de afdelingen Basketball Interessante wedstrijden in basketbalprogramma Voetbal Slechte „generale" van Engels amateursteam Voor de kinderen Wijzigingen in het Kennemerelftal Schaken A utomobilisme Hawthorn naar Ferrari? W ater poloprogramma FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) Van de dampartyen uit de zesde ronde van het tournooi om het wereldkampioen- die in Heerlen werden gespeeld, waren die tussen Piet Roozenburg en de Zwitser Forclaz en die tussen de Zwitserse kampioen Gedance en de Canadees Dagenais het eerste beëindigd. De wereldkampioen P. Roozenburg had met zijn Zwitserse tegen stander Forclaz weinig moeite. Reeds in de opening kreeg hy enig voordeel en toen Roozenburg een damzet nam, die weliswaar later weer verloren ging, kwam Forclaz een schijf achter. Deze achterstand bleek te veel voor de jongste deelnemer aan dit tournooi en weldra mocht hij langs de borden wandelen. De uitslagen luiden: Gedance (Zwitser land)Dagenais (Canada) 02; P. Roozen burg (Ned.)—Forclaz (Zwitserland) 20; Descallar (Noord-Afrika)Post (Noord- Af rika) 11; Fankhauser (Frankrijk)Bon- nard (Frankrijk) 0—2; King (China)—Bizot (Ned.) 20; Fanelli (Italië)Verleene (Bel gië) 02; Huisman (Ned.)Saletnik (Italië) 20; W. Roozenburg (Ned.)—Van Dijk (Ned.) 11; Deslauriers (Canada)Keiler (Ned.) 0—2. Van de parlij GedanceDagenais, die door de Canadees werd gewonnen, laten wij hier het verloop volgen: Wit: Gedance; zwart: Dagenais. 1. 32—28 18—23; 2. 33—29 23x32; 3. 37x28 17—22; 4. 28x17 11x22; 5. 34—30 13—18; 6. 30—25; 9—13; 7. 41—37 4—9; 8. 39—34. Min der goed. Wit laat zich op deze wijze van het middenbord dringen. 8.611; 9. 3832. Weer een onverklaarbare zet. Dagenais heeft nu reeds de gehele partij in handen. 9. - - - 11—17; 10. 43—38 7—11; 11. 49—43 2—7; 12. 47—41 i_6; 13. 31—26 22—27; 14. 32x21 16x27. Zwart leidt met deze zet een flankaanval in. 15. 37—31 20—24; 16. 29x30 15x24; 17. 31x22 17x28; 18. 3430. Commentaar feitelijk over bodig. De taal, die de stelling spreekt is duidelijk genoeg. Wit is er in geslaagd om buiten het combinatiespel van Dagenais te blijven. Hij heeft dit echter met zijn positie moeten betalen. 18. - - - 1117; 19. 4439 6—11; 20. 41—37 17—22; 21. 25—20 14x34; 22. 40x20 9—14; 23. 20x9 3x14; 24. 37—31 11—17; 25. 31—27 22x31; 26. 26x37. Afbraak Het spel van wit is op afbraak ingesteld. Onzes inziens was het beter geweest het stuk op veld 28 te omsingelen. 26.17—21; 27. 45^40 18—22; 28. 50—45 10—15; 29. 40—34.12—17; 30. 34—30 15—20; 31. 37—31 21—27; 32. 46—41 17—21; 33. 31—26 7—12; 34. 26x17 12x21; 35. 41—37 21—26; 36. 37—31 26x37; 37. 42x31 20—25. Wit heeft belangrijk nadeel, 3024 gaat niet door 1419. 38. 31—26 25x34; 39. 39x30 14—20; 40. 43—39 28—32; 41. 38—33 32—37; 42. 45—40 20—25; 43. 30—24 19x30; 44. 35x24 13—18; 45. 26—21 27x16. De strijd is al lang beslist. 46. 24—19 22—27; 47. 33—29 27—31; 43. 36x27 37—41; 49. 29—23. Wanhoon. 49. - - - 18x29; 50. 19—13 8x19; 51. 27—22 41—46. 52. 22—17 29—33. Wit geeft de strijd op. Men ziet in deze partij duidelijk, hoe gemakkelijk Dagenais zich van een zwakkere tegenstander ontdoet. Bonnard te sterk In de opening van de partij Fankhauser— Bonnard bleek, dat beide Fransen elkaar door en door kenden. Gewoonlijk is Bonnard te sterk voor zijn landgenoot en ook in deze partij behaalde hij reeds in de aanvang be langrijk voordeel. Geleidelijk verstevigde Bonnard zijn positie en in het gevorderd middenspel moest Fankhauser een stuk ver liezen. Weldra was de partij voor hem ver loren. De Nederlander Bizot, die te elfder ure voor de Fransman Malfray mocht invallen, heeft zich tot dusver kranig geweerd. In deze zesde ronde kreeg hij de. sterke Chinees King als tegenstander. Het werd een klas sieke partij, waarin de kansen tot het mid denspel gelijk bleven. Toen beging Bizot weer de fout zijn lange vleugel te verwaar lozen en Kling sloot deze in. Wit opende de aanval op de korte vleugel van zwart en steeds duidelijker werd het, dat Bizot een verloren partij speelde. Op voortreffelijke wijze kon King zich van de overwinning verzekeren. Huisman, ook al een invaller, voelt zich in het internationale gezelschap kennelijk zeer goed thuis. Het feit, dat hij nog ongeslagen is zegt reeds voldoende. Tegen Saletnik opende hij met 32—28 om daarna tot de flank-aanval over te gaan. Door in het mid denspel een tijdelijk offer te brengen kwam hij belangrijk in het voordeel en in een zeer gecompliceerde en voor Saletnik verloren stelling maakte Huisman met een elegante combinatie een einde aan de partij. *-an D(jk remise De partij tussen W. Roozenburg—Van Dijk had een onregelmatige opening. In het begin van het middenspel had ir. Van Dijk nog enig tempo-voordeel en in een poging om dit te niet te doen trok Roozenburg naar de ADVERTENTIE zijn snel en afdoend te bestrijden met: -n Z.W/TSALpreparaat.' rand van het bord waarbij hij nog meer na deel kreeg. Maar ook Wim Roozenburg is evenals zijn broer van het goede hout ge sneden en zonder verder nog een fout te maken kon hij de partij remise houden. De partij tussen de Canadees Deslauriers en Keiler begon met een afgezaagde 3228 variant. Daarna begon Deslauriers met zijn fantasierijk spel. Bij nadere beschouwing was elke zet die hij deed volkomen verantwoord. Gewaarschuwd door de gevolgen van zijn spel tegen P. Roozenburg ging de Canadees zich nu niet aan overdrijving te buiten en ruidde hij de stelling. Een tempo-partij volg de, hetgeen aan Keiler toevertrouwd was. On ze landgenoot kreeg spoedig 'n gunstige posi tie en toen beide heren naar dam doorbra ken kwam Keiler twee stukken voor te staan hetgeen voldoende was om beide pun ten in de wacht te slepen. De stand De stand na de zesde ronde luidt: 1. Dage nais 11 pnt.; 2. Keiler 9 pnt.; 3. P. Roozen burg 8 pnt. (uit 5 partijen); 4, 5. en 6. Van Dijk, King en Huisman 8 pnt.; 7. Bonnard 7 pnt. (uit 5 partijen); 8. Verpoest 6 pnt. (uit 5 partijen); 9, 10. en 11. Fankhauser, Bizot en Verleene 6 pnt.; 12. W. Roozenburg 5 pnt. (uit 5 partijenl; 13. Saletnik 5 pnt.; 14. en 15. Descallar en Gedance 4 pnt.; 16. Post 3 pnt. (uit 5 partijen); 17. Deslauriers 2 pnt. (uit 5 partijen); 18. Fanelli 2 pnt.; 19. Forclaz 0 pnt. Op de banen van de Kennemer Golf en Country Club in Zandvoort werd de onder linge maandelijkse wedstrijd 18 holes han dicap tegen bogey gespeeld. Eerste werd mr. H. J. Hüffer (17) en tweede mevrouw L. van Strienvan Hasselt (30). De wedstrijden om de Smidt van Gelder wisselbeker 18 holes handicap stroke play werden gewonnen door mevrouw W. Fe- nenga (22). Mevrouw M. ElhorstDeller (18) bezette de tweede plaats. In de eindstrijd van de Blauwe Kaarten won mevrouw W. Fenenga (24) met 3 en 1 van C. W. Jonker (25). Het Gewest Holland van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond hield dezer dagen zijn jaarvergadering in Amsterdam Na opening door de waarnemend voorzitter, Joh. van Egmond, werden de verslagen van de secretaris en penningmeester behandeld, waaruit bleek dat het ledenaantal wederom met 3000 was gestegen en nu ruim 26.000 be draagt, terwijl 3 nieuwe verenigingen zich aansloten. Het gewest omvat de provincies Noord- en Zuidholland, Utrecht, Zeeland en Noord-Brabant.. De verkiezingen gaven tot uitslag, dat ge kozen werd tót voorzitter Joh. van Egmond te Haarlem, tot bestuursleden mevrouw Van Dam te Zeist en mevrouw Pols te Schie dam, tot lid van de Technische Commissie de heer Kugel uit kring Utrecht. De Franse vedergewicht bokser Bon- nardell heeft in Madrid zijn partij te gen de Spanjaard Luis de Santiago op zeer vreemde wijze verloren. Door een harde directe stoot getrof fen vloog Bonnardell over de touwen de ring uit. Nadat hij van de eerste schrik was bekomen maakte hij weer aanstalten om in de ring te klimmen maar vóór hij het canvas weer onder zijn voeten had was hij door de scheids rechter uitgeteld en wüs De Santiago tot winnaar door knock out verklaard. ADVERTENTIE De meerderheid van de voetbalclubs in Schotland is bang voor de toekomst. De publieke belangstelling voor hun wed strijden is aanzienlijk gedaald sedert de verhoging van de belastingen en verdere daling van het bezoek wordt verwacht tijdens de wintermaanden, wanneer het vroege aanvangsuur van de wedstrijden en dikwijls onaangenaam weer de belang stelling van de toeschouwers doen ver flauwen. Aldus lazen wij in een artikel in de Observer, waarin de correspondent het een en ander vertelt over de financiële moei lijkheden waarmede de leiders van de clubs te kampen hebben tegenwoordig. De clubs uit de provincie hebben het nog het hardst te verduren omdat daar de publieke belangstelling op z'n sterkst af neemt. Raith Rovers bijvoorbeeld een club die onderaan staat in de A-divisie van de Schotse league heeft een schare van vaste bezoekers die wel graag naar hun club willen blijven kijken, maar die graag zouden zien dat de leiding van de vereniging overging tot het aankopen van goede voetballers. Aankopen onmogelijk Zoals de financiële positie op het ogen blik echter is, is dat geheel onmogelijk. Raith Rovers, nóch een andere club uit de provincie is in staat om duizenden ponden sterling uit de- kas te nemen om succes dat wil zeggen: goede spelers te kopen. Integendeel. Het zou helemaal niet verwonderlijk zijn indien clubs zoals Raith Rovers zouden overgaan tot het ver kopen van eigen spelers om hun rekenin gen te betalen 5000 gulden per week Het kost ongeveer vijfhonderd pond sterling per week om een vereniging uit de A-divisie lopende te houden. Die kos ten samen met de vermakelijkheidsbelas ting, die ongeveer een derde van de totale ontvangsten bedraagt, met de'betalingen aan de bezoekende clubs die de helft van de wedstrijdrecette krijgen, en met het geld dat opzij moet worden gelegd voor extra toelagen aan spelers en terreinon- derhoud, dat alles bij elkaar maakt de financiering voor de meeste clubs in Schot land tot een groot probleem. Een probleem, dat de leiders van de meeste verenigingen de toekomst nu niet bepaald rooskleurig doet inzien. Indien tenminste het publiek bij de Rovers schommelt het aantal be zoekers tussen zestien- en zeventiendui zend niet wat trouwer de wedstrijden gaat bezoeken. Op Zaterdag 15 November organiseert de M.C. „Haarlem en Omstreken" de kampioens rit van Noordholland. De rit is uitgezet over de openbare weg doch vermijdt zoveel mo gelijk de hoofdwegen. De rit voert over een gedeelte boven en een gedeelte beneden het Noordzeekanaal. Lengte van de rit is onge veer 120 kilometer. De start is vanaf een uur bij hotel „De Har monie" in Castricum (tegenover het station), de finish is bij „Kraantje Lek" in Overveen. In aanmerking voor inschrijving van een clubteam komen alleen de bij de KNMV aangesloten clubs. De uitslagen in de biljartcompetitie van de FBHO zijn als volgt: Klasse A: CentrumKR I 62; Telescoop —Zandvoort 2—6 KW HOosten 26; Kam pervestADO I 26. Klasse B: ADO ICentrum 53 (onder protest van Centrum); DuvelshoekADO II 62; OostenKennemerl. II 26; Kenne- merl. I—H. West 8—0. Klasse C: Kennemerl.Centrum 62; Du velshoekKR 53; KampervestBW 44; H. WestZandvoort 44. Klasse D: Centrum—DWO I 44; ADO I —Telescoop 4—4; BW—KR 4—4. Klasse E: H. West—ADO II 6—2; BW— KR 44; KampervestOosten 26; ADO I Kennemerland 62. In Bussum vond het treffen plaats tus sen de vertegenwoordigende dames- en heren handbalteams van Amsterdam, Utrecht en Noordholland onder wel zeer ongunstige terreinomstandigheden. Het pleit dan ook alleszins voor de speel sters en spelers, dat er zeer behoorlijke wedstrijden werden gespeeld waardoor de technische commissies een overzicht heb ben gekregen van de prestaties van de spelers. Bij de dames kon geen enkele ploeg tot een duidelijke meerderheid komen. Amsterdam Utrecht werd een krappe 21 zege voor de Amsterdamsen; Noordholland won tot ieders verrassing van Amsterdam met 20 en daarna bleef het Utrechtse team Noordhol land weer de baas. Zo eindigden dus de drie ploegen gelijk. Bij de heren won Amster- lam met drie gewonnen partijen. We moeten hierbij echter direct opmerken, dat het spel van Noordholland in het duel tegen de Am sterdammers danig verraste. Er was drie kwart van de wedstrijd sprake van een Noordhollands overwicht dat lange tijd in een voorsprong werd uitgedrukt. Henskes opende als halfspeler de score. Zieren en Pijcke maakten er 30 van vóór dat Amsterdam in een productieve stemming kwam en gelijk maakte. Bulters maakte daar na gebruik van een dertienmeter worp. Am sterdam echter rook de zege en kon in de laatste minuten tot 56 komen. Utrecht verloor met 74 van Amsterdam en de laatste wedstrijd, Utrecht—Noordhol land gaf Noordholland een verdiende 64 overwinning. Deze week zullen in de eerste klasse dames van de basketbalcompetitie de wedstrijden worden gespeeld tussen de leidsters: Antilo penSCH en HOCHGA, waarbij wij voor SCH geen moeilijkheden zien. Doch wij ver wachten dat het HOC-team zich terdege zal moeten inspannen om het HGA-team te overwinnen. Bij de heren zijn in de eerste klasse enige interessante wedstrijden vastgesteld. Want behalve dat. Oosterkwartier tegen IHJ kans krijgt zich te herstellen van de tegen SCH geleden nederlaag, komt ook het ongeslagen Antilopen-team uit tegen de ambtenaren. Bij HOCRAO heeft het laatstgenoemde team de beste kansen op de zege. In de twee de klasse heren is een zeer belanrijke ont moeting vastgesteld. Het ongeslagen team van Schoten komt uit tegen de reserves van Antilopen, welke laatste ploeg ondanks de reeds geleden nederlaag nog steeds tot de kanshebbers behoort. Aangezien ook in de lagere klassen enkele belangrijke wedstrijden vastgesteld zijn, belooft het deze week in het Krelagehuis weer interessant te worden. Het programma voor Donderdag en Vrijdag luidt: Dames: SchotenOosterkwartier; HHC ni PSVH II: Antilopen I—SC Haarlem I; HGA I—HOC I: HOC IV—Antilopen III; An tilopen II—HHC II: HHC m—HOC III. Heren: IHJ III—SC Haarlem II; HGA III —HOC II; HGA I—Antilopen I; HOC I— RAO I; Oosterkwartier II—HHC n: Schoten IIIAntilopen III; Schoten IAntilopen II; IHJ IOosterkwartier I; Harlem Tigers— HGA II. SEDGMAN KAMPIOEN VAN QUEENS LAND. Frank Sedgman, winnaar van Wimbledon en kampioen van de Verenigde Staten, versloeg in de eindstrijd van het tournooi om het kampioenschap van Queens land zijn landgenoot Mervyn Rose met 119, 6—2, 0—6, 2—6, 6—1. Het Engelse amateurelftal, dat Zaterdag a.s. tegen Nederland zal uitkomen. Van links naar rechts achterste rij: F. C. Alexander (Cambridge University)L. Topp (Hendon); K. Yenson (Leyton); D. Saunders (Walthamstow Avenue); E. Bennett (Soutall) en L. Stratton (Walthamstow Avenue). Voorste rij van links naar rechts: G. Robb (Finchley); J. Walton en J. L. Lewis (beiden van Walthamstow Avenue); A. W. Noble (Leytonstone) en V. Groves (Leytonstone) Met het oog op de ontmoeting met het Nederlands elftal op Zaterdag vijftien No vember in Huil speelde het Engelse ama teur-elftal cp het Londense Highbury een oefenwedstrijd tegen een Arsenal com binatie. De amateurs verloren na een scha mele partij voetbal met drie een. Het Arsenalteam bestond uit ervaren spelers en negen van de elf, bij wie Leslie Compton en Milton, speelden regelmatig voor het eerste elftal van de „gunners". De Engelse amateurs verschenen in de op stelling, waarin zij ook in Huil de strijd zullen aanbinden met uitzondering van Slater, de linksbinnen, die niet naar Lon den had kunnen komen en voor wie Wal ton inviel. In de tweede helft speelde Green links buiten op de plaats van Robb, die Dins dag een clubwedstrijd moet spelen en daarom alleen in de eerste helft meedeed. De amateurs toonden weinig aanvals- kracht tegen hun sparring-partners, die de zaken toch maar zelden serieus aan pakten. Midvoor Lewis was wel beweeg lijk, maar hij miste de steun van Slater. Robb was de enige speler, die af en toe nog wat vaart in de aanval bracht. Zwakke defensie In de middenlinie voldeden de kanthalfs Saunders en Topp geen van beiden. Hun spel was weinig elastisch waardoor zowel de aanval als de verdediging te weinig steun ondervond. Stopper- Yenson was echter uitstekend en de Arsenal-midvoor Holton had zeker geen gemakkelijke mid dag. De backs Stratton en Alexander waren niet gemakkelijk te passeren, maar het plaatsen was zwak en de defensie in haar geheel maakte geen betrouwbare indruk. Lewis zorgde voor het enige doelpunt van de amateurs. Tevoren had Milton de Arsenal combinatie de leiding gegeven en na Lewis' gelijkmaker brachten Vallance en Holton de stand op drie-een. c Oei, wat was het warm! Ze zaten op school. Buiten stond de zon te branden, en het was zo benauwd in de klas. Rick veegde de zweetdruppeltjes van zijn hoofd. Maar ja. al was het warm, ze moesten toch leren. Over een poosje, als de grote vacantie begon, zouden ze''t wel beter krijgen met dit warme zomerweer. Nu moesten ze 't nog maar wat volhouden. Meester was bezig met het opruimen van zijn kast. Er lagen nog stapels oude schrif ten in, die waren volgeschreven; die moesten maar eens opgeruimd worden. „Bunkie! Kom jij maar eens even hier", zei meester. Bunkie stapte de bank uit en kwam naar voren. „Hier", zei meester. „Die stapel schriften moest jij nu eens netjes naar het rommel- hokje brengen en daar opbergen. Je weet, waar het is, hè?" Ja, dat wist Bunkie. Hij vond het wel leuk, dat hij een werkje mocht doen. Netjes pakte hij de stapel schriften op en droeg ze weg. Het was niet erg zwaar, maar hij moest wel oppassen, dat er niets tussenuit viel. Voorzichtig liep hij de klas uit, de gang in en de trap op; en toen nog een trap. Toen was hij op de bovenste verdieping. Hier was het kleine kamertje, dat ze het rommelhokje noemden. Daar werd van alles bewaard. Bunkie kreeg het wel ivarm van al dat trappen klimmen, maar hij liet niets vallen. Daar was hij al bij het kamertje In het Kennemer Elftal dat Donderdag avond aanstaande een lichtwedstrijd speelt tegen het Haarlems elftal zijn enkele wijzl- gingen aangebracht. Schoon van VSV is ver vangen door zijn clubgenoot Hazeveld, ter wijl de plaats van De Boer van Stormvogels wordt ingenomen door de middenvoor van De Kennemers, Van de Sluys. De wedstrijd wordt geleid door scheids rechter Formanoy. De resultaten van de schaakpartijen ge speeld in de elfde ronde van het candidaten- tournooi om het wereldkampioenschap scha ken voor dames luiden: Fenny Heemskerk (Ned.)Mary Bayne (V. S.) 10. Onze landgenote behaalde een snelle over winning op de Amerikaanse speelster die na een aantal fouten haar koningin verloor en na 35 zetten de stryd staakte. Elizaveta Bykova (Rush), die de leiding heeft in het tournooi en met zwart speelde nam spoedig het initiatief in de partij tegen de Oostenrijkse Salomea Reischer. De Rus sin won een pion maar de Oostenrijkse moest de vlag strijken toen zij in tijdnood kwam, De partij tussen Valentina Belova (Rusl.) en de Engelse Eileen Tranmer was zeer span nen en eindigde in remise. Edith Keller-Hermann (O. Did.) won op fraaie wijze van de Engelse Rowena Bruce, De Duitse speelster, die met zwart uitkwam, lanceerde een voortreffelijke aanval die in mat eindigde. Voorts speelde de Fran?aise Chantal Chaude de Silans remise tegen de Tsjechi sche speelster Nina Hruskova Belska. De overige partijen werden afgebroken. De stand De stand na de elfde ronde luidt: 1. Elizaveta Bykova 814 pnt. en 1 afgebr, partij; 2. Valentina Belova 8 pnt. (uit 10 par tijen); 3. Olga Ignatyeva 6 'A pnt. en 2 afge broken partijen; 4. Fenny Heemskerk 6') pnt. en 1 afgebr. partij (uit 10 partijen); 5. Edith Keller-Hermann 614 pnt. en 1 afgebr, partij; 6. Olga Rubtsova 6 pnt. en 2 afgebr, partijen; 7. Eileen Tranmer 514 pnt. en 1 af gebr. partij (uit 10 partijen); 8. Kira Zvory- kina 5 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 10 par tijen); 9. Josza Langos 4V4 pnt.; en 2 afgebr, partijen; 10. Chantal Chaude de Silans 4!i pnt. en 1 afgebr. partij; 11. May Karff 3 pnt en 2 afgebr. partijen; 12. en 13. Rowena Bruce en Nina Hruskova Belska, ieder 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 14. Maria Berea de Mon- tero 214 pnt. en 1 afgebr. partij; 15. Mary Bayne 114 pnt. en 1 afgebr. partij; 16. Salo mea Reicher 114 punt (uit 9 partijen). MILAAN. (ANP). De mogelijkheid be staat dat de jonge Britse coureur Mike Hawthorn in het team van Ferrari wordt opgenomen. De Ferrari-fabriek heeft hem onder voorbehoud een wagen aangeboden, maar alvorens hem een contract te geven wil men nog eens zien wat hij aan he', stuur presteert. Het programma van de op Zaterdag vijf tien November in het Sportfondsenbad te spelen waterpolowedstrijden luidt: Heren tweede klasse: VZV 1HVGB 2. Dames eerste klasse: DWR 1Nereus 1. Centrale wintercompetitie heren: HPC 1—HVGB Dames tweede klasse: Haarlem 1DWT 3. Heren tweede klasse: DWT 1DWR 1. EUROPEES KAMPIOENSCHAP BOKSEN, —Op dertien Januari zal in Brussel een bokswedstrijd plaats vinden tussen Karei Sys (België) en Heinz Neuhaus (Dortmund), waarbij de titel van Europees kampioen zwaargewicht de inzet vormt. Neuhaus is op het ogenblik Europees kampioen in dit gewicht. 3) Haar hooghartige zekerheid is geheel verdwenen. Met bevende vingers begint zij de kranten door te bladeren. Het ge wone nieuws slaat zij over. Zij léést nau welijks, haar blik vliegt lan-gs de pagina's. De deur wordt geopend. Zii schrikt op en ziet haar dochter binnenkomen. „Mijn hemel, mama, wat bent u toch nerveus. Zit u nu alweer die kranten door te kijken?" Het jonge, aantrekkelijke meisje komt op haar moeder toe. „Dat moet nu eens uit zijn met die ze nuwen. Het is eenvoudig niet meer uit te houden. Vaders dood is afschuwelijk, mis schien nog meer voor u dan voor mij, maar het is me een raadsel, waarom u nu ineens zo zenuwachtig moet worden". „Ja, je hebt gelijk. Maar ik ben mezelf niet meer sinds dat afschuwelijke onge luk. Heeft oom Ulli nog opgebeld?" „Ja, dat kom ik u juist vertellen. Hij zei dat hij hier zo gauw mogelijk aan zou komen. Wie was er op bezoek?" „O, dat was mijnheer Neumann, met wie ik enkele zaken te bespreken had". „Over die hypotheek? Maar daar hebt u toch .met oom Ulli over gesproken?" „Heb je dat ook al weer afgeluisterd, kleine bemoeial? Ja, die zakenaangele- genheden maken het allemaal nog moei lijker". „Nou, daar zal oom Ulli u wel raad in geven. Maar ik stel er ook wel belang in. Hebt u die Neumann het geld gegeven? Oom Ullie had u aangeraden „Ja, ik heb het hem gegeven. Maar kind, dit zijn toch geen zaken voor een klein meisje wou u zeg gen. Maar ik interesseer me er voor. Waarom hebt u dat geld gegeven? Wan neer de fabriek nu toch verkocht moet worden. „Juist daarom. Anders was er beslag op gelegd, en dat zou een enorm nadeel bij een verkoping hebben gegeven". „Had oom Ulli niet al een koper op het oog?" „Ja, maar die wilde de hypotheek van Neumann niet "overnemen vanwege de belachelijke hoge rente". „Maar als die hypotheek nu afgelost is, kan Jochberg de fabriek dan niet verder voor ons drijven?" „Neen, Jochberg, hoe kundig ook, is er niet de man naar om op eigen verant woordelijkheid de zaak vo->:i te zetten. Vader zat er helemaal in «n ktmde alie kneepjes, Jochberg niet. iiovenohfr zijn de zaken nogal achteruitgelopen de laatste tijd". „Is het waar, dat dit huis eigenlijk he lemaal niet meer van ons is?" Mevrouw Andreas krimpt ineen. „Hoe kom je daar nu weer aan?" „Ik heb toch laatst allerlei stukken voor oom Ulli geordend. En daar was een brief bij...." „Je moet niet overal zo je neus in ste ken, Els". „Maar waarom dan niet. Waarom moet alles zo geheimzinnig gebeuren? Ik ben toch uw dochter?" „Voor die dingen ben je toch nog te jong". Els is zichtbaar gepiqueerd. „Te jong? Ik ben heus oud genoeg om alles te we ten, waar ik bij betrokken ben". „Maar wat zit je je dan voor onnodige zorgen te maken?" „Is het waar, van dit huis, bedoel ik?" „Ja, het is waar. Vader heeft het in dertijd aan oom Ulli verkocht". „Wanneer, indertijd?" „Vader had toen veel schulden. Oom Ulli heeft hem toen weer op de been ge holpen en vader heeft in ruil daarvoor het huis op zijn naam laten overschrijven". „Maar dan hebben we", zegt ze hakke lend", sindsdien dus eigenlijk boven onze stand geleefd?" „Zo moet je het niet zien. Vader moest om zakelijke redenen toch ook een ze kere stand ophouden. Ik moet toegeven, dat hij verder ging dan eigenlijk verant woord was. En toen kwam die tijd, dat ik voor mijn longen naar Davos moest. Dat heeft heel wat geld gekost. O, daar wordt gebeld. Dat zal oom Ulli zijn. Laat ons tijdens ons gesprek even alleen, wil je?" Slechts aarzelend verwijdert Els zich. Dr. Ullrich Sobatka treedt met zware stappen, een dikke tas onder de arm, zijn zuster tegemoet. „Dag Betty. Laat me met de deur in huis vallen. De zaak staat er erbarmelijk slecht voor". Mevrouw Andreas reikt haar broer een bleke, welverzorgde hand toe. Haar blik is naar de grond gericht, en zij 'is ken nelijk onzeker. „Daar ben ik wel. bang voor geweest. Ga zitten, en vertel eens". „Is Neumann er al geweest?" „Ja, een uur geleden". „Je hebt hem het geld toch in 's hemels naam niet gegeven?" Mevrouw Andreas kijkt hem verwon derd aan. „Natuurlijk heb ik het hem ge geven. Dat heb je me toch zelf aange raden?" Sobatka strijkt met een hand over zijn gezicht. Dit schijnt een moeilijk te ver werken mededeling te zijn. „Tja, je kon het ook niet weten. Ik had je natuurlijk meteen moeten opbellen". Mevrouw Andreas kijkt hem met vra gende ogen aan, en wanneer hij niet on middellijk doorgaat dringt zij aan: „Wat is er dan aan de hand?" „Vooruit dan. Ik heb alle stukken eens doorgenomen. Rolf stond er allertreurigst voor. Het is me eenvoudig een raadsel, hoe hij er in is geslaagd de werkelijke toe stand zolang verborgen te houden. Er lo pen rekeningen tot enorme bedragen. Voor zover ik kan nagaan belopen zijn schulden toch zeker een 60 of 70.000 mark". Mevrouw Andreas staart uit het raam. Op haar gezicht valt niets te lezen. Sobatka gaat wat aarzelend verder. „Je neemt het nogal makkelijk op, blijkbaar. Dat begrijp ik niet van je. In deze si tuatie is het natuurlijk zinloos, om de fabriek te verkopen. Ik heb een heel an der voorstel. Alleen jammer, dat je die Neumann betaald hebt. Dat geldt is nu ook al verloren". „Wat is je voorstel?" „Je ziet van de erfenis van Rolf af". „En de verzekeringssom?" „Die blijft dan je eigendom. Jullie wa ren op huwelijkse voorwaarden getrouwd. Heb je het geld al ontvangen?" „Alleen nog maar een eerste termijn van twintigduizend. Je weet toch, dat die vertegenwoordiger Feldmann ineens ver dwenen is. Dat heeft waarschijnlijk die vertraging in de uitbetaling veroor zaakt'". „Ja, die zaak Feldimann, dat is ook een wonderlijke geschiedenis. Enfin, dat geld komt wel in orde. Daar zal ik zo nodig wel voor zorgen. Wat denk je overigens van mijn voorstel? Zo zie je kans om var heel wat zorgen af te komen, nietwaar?" „Ik begrijp er niet zoveel van. Het zal wel in orde zijn. En wat krijgen dan Rolfs schuldeisers?" „Och, die krijgen wat er overschiet uit de liquidatie van de zaak". „En ik blijf buiten schot?" „Juridisch kan men je niets maken. Ik zou je werkelijk aanraden het voorstel te accepteren. En om allerlei moeilijkheden te omzeilen doe je er het beste aan, voor enige tijd op reis te gaan". „Ja, dat lijkt me dan ook wel. Ik het) toch goed begrepen, dat ik dan in ieder geval uit de zorgen over de fabriek ben?" „Daar ben je in ieder geval uit, als j mijn voorstel aanneemt. Je moet alleen op reis om te voorkomen, dat de schuldeiser) proberen van jou persoonlijk nog iets los te krijgen, waartoe je niet verplicht bent. Ik zal verder wel regelen, wat er nog te regelen valt. Daarvoor moet je me alleen een volmacht geven. Overigens lijkt het mij het verstandigste, wanneer je met' tertijd het geld van de verzekering bij mij deponeert. Dan kan ik je sturen wat je nodig hebt. Want het is het beste, wau neer je het geld ergens belegt, zodat het rente opbrengt waardoor je iets ruimer leven kunt". „Iets ruimer leven? Bedoel je dat ik eigenlijk toch moet werken, om behoorlijk rond te komen?" (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6