Tweede étappe Coornhert-lyceum in de raad Leg f 60.- klaar of r Azië wenst gelijkwaardige hoofdrol op wereldtoneel Bouwvolume voor kleuterschool aan Faradaystraat toegewezen Geste van „De Kennemerduinen" TEMPO Kort en bondig J Bemoeial slaags met de politie Dreigbrief aan winkelier Nieuwe R.K.-kerk in Bloemendaal Winkelweek in de Zijlstraat Ambassadeur Chakravarty: Vruchtbare samenwerking met het Westen blijft echter mogelijk en gewenst Spoken en andere mensen DINSDAG 11 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onderdak voor 21.000 Haarlemse schoolkinderen i^VJeehi Burgerlijke Stand van Haarlem Portier van autobus te vroeg geopend Getuigen Zeemeeuwenkunnen kamperen Amateurtoneel voor verhuizingen, groot en klein Wielrijder in Grote Houtstraat aangereden Jubileum M. v. d. Bijl Brandweer rukte twee keer uit Haarlems wethouder van Onderwijs, Lichamelijke Opvoeding en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, staat in het komende jaar voor de zware opgave onderdak te vinden voor welgeteld 4164 zesjarigen die voor het eerst een lagere school gaan bezoeken. Dat zijn er weer bijna'zeshonderd meer dan in dit jaar het geval was. Toch worden de grootste moeilijkheden pas tegen 1956 verwacht, wanneer niet minder dan 21.034 kinderen de Haarlemse lagere scholen zullen bezoeken. Hoe scherp die stijging wel is, blokt het best uit de volgende cijfers: 1951 16.683 leerlingen; 1952 17.508; 1953 18.912; 1954 19.929; 1955 20.684, volgens de prognose van de sociograaf. Er zijn gelukkig ook een paar lichtpunten: allereerst het feit dat in de eerstvolgende raadsvergade ring voorgesteld zal worden de tweede étappe van de bouw van het Coornhertlyceum acht vaklokalen aan te besteden, een project waarmee vier toen gemoeid is. Een tweede verheugende mededeling is, dat bouwvolume voor de nieuwe kleuterschool aan de Faradaystraat dezer dagen is toegekend, zodat de bouw binnenkort kan be ginnen. De gemeenteraad heeft immers in Augustus van dit jaar wederom 143 mille voor de bouw beschikbaar gesteld, nadat een jaar tevoren dit plan wegens de in vesteringsbeperkingen van de agenda moest worden afgevoerd. Wethouder Geluk deelde ons in een on derhoud mede dat de gymnasiumafdeling van het Coornhertlyceum pas half De cember naar het nieuwe gebouw aan de Chrysanthemumlaan kan verhuizen. Het slechte weer van de laatste weken is voor die vertraging aansprakelijk. Het is de bedoeling om de bouw van de vaklokalen de tweede étappe zeer spoedig te laten volgen door de derde fase: de Noor delijke vleugel met vijftien leslokalen. Dit is noodzakelijk omdat anders de H.B.S.- klassen te veel heen en weer moeten tus sen Oosterhout en het nieuwe gebouw. Ook de vierde en laatste étappe kan niet te lang wachten omdat directievertrekken, aula en gymnastieklokaal evenzeer voor het goed functionneren van de school niet gemist kunnen worden. Het is voorts de bedoeling van de wet houder om de gebouwen van de middel bare scholen in de binnenstad te moder niseren. Een gemeenschappelijke aula en voor het gymnasium een gymnastiekzaal staan op het programma. Dubbele Van Zeggelenschool Wat nu de lagere scholen betreft: in Haarlem-Oost wordt druk gewerkt aan de eerste helft van de nieuwe Van Zeggelen- school. Het ligt in de bedoeling dat spoe dig ook tot de bouw van het tweede deel eveneens zes klassen wordt besloten, daar de eerste zes lokalen reeds nu vol zijn. Men hoopt dan dat de gehele school in September in gebruik genomen kan wor den. In Haarlem-Oost zijn er dan vier open bare lagere scholen: de oude Teylerschool, de mr. Bruchschool, de onlangs gestichte Hij wilde arrestant ontzetten Gistermiddag om vijf uur ontdekten twee politiemannen op het drukke Verwulft een jongeman, wiens zigzagkoers en buiten sporige opgewektheid hun gerechte arg waan wekte. Toen een nader onderzoek had uitgewezen, dat hij inderdaad in ken nelijke staat verkeerde, werd het jonge- mens uitgenodigd, maar even mee naar het bureau te gaan, waartoe hij aanvankelijk niet ongeneigd leek. Gecompliceerder werd de zaak, toen een ander jongmens (nogal fors van bouw) zich met de zaak ging bemoeien en op hoge toon vrijlating van de arrestant eiste. Toen de agenten daarop niet ingingen, stroopte hij kort en goed zijn mouwen op om een der politiedienaren een „dreun" te geven, die echter door het slachtoffer prompt gere tourneerd werd. Hierdoor niet ontmoedigd herhaalde de bemoeial, die inmiddels reeds talrijke sup porters om zich verzameld had, zijn pogin gen om de arrestant met brute kracht te ontzetten, waarbij van weerszijden rake klappen vielen. Gelukkig kreeg de belaagde agent (de ander was inmiddels met de arrestant naar het politiebureau gegaan) hulp van een passerend politieman in bur ger, maar ook dit tweetal had nog de han- dne vol aan de recalcitrante vechtersbaas. Tweemaal nog wist hij zich los te rukken, de laatste keer ter hoogte van magazijn Nederland in de Grote Houtstraat, waar hij een groepje nieuwsgierige toeschouwers gillend uiteen deed stuiven, toen brachten een paar stevige klappen met de gummistok hem definitief tot inkeer, waarna zijn ver der transport naar de Smedestraat geen moeilijkheden meer gaf. Zowel de beschon ken los werkman P. v. d. K. als zijn kam pioen, de fabrieksarbeider v. d. H., kreeg een stevig proces-verbaal. De agent in bur ger liep een gehavende neus op. ADVERTENTIE BABY-LOKKERTJ ES box met bodem en 10 71* verhoging 3 Uleen deze week. VOOR DE BABy AFGANG 46 HAARLEM HAARLEM, 10 November 1952 ONDERTROUWD: 8. Nov., F. Renssen en H. A. Tollenaar. GEHUWD: 10 Nov., J. N. Koutstaal en E. Engelenberg. BEVALLEN van een zoon: 8 Nov., M. Th. van der Heijdenvan Tol; C. W. La Grouw —Tromp; J. C. Wubbede Groot; 9 Nov., A. M. Brandt—de Ridder; C. Moeke—Flikkema; 10 Nov., A. C. PuntKool. BEVALLEN van een dochter: 6 Nov., J. M. MeijboomHamelink; 8 Nov., E. M. Huijzer Thoolen; M. W. MiddeldorpMichies; A. L. Berk—Bonkerk; 9 Nov., H. G. C. Visscher Horeman; E. SnoekSpringveld; 10 Nov., J. J. van BeelenJansen. OVERLEDEN: 7 Nov., H. J. Hoogenbirk, 67 j., Voorhelmstraat; G. van de WielReiner, 64. j., Parklaan; 8 Nov., W. Verdonk, 37 j., Bantamstraat; C. van Opzeeland—van Balen, 76 j., Kamperstraat; 9 Nov., P. H. Miljoen, 72 j., Kamperlaan. Mr. Thielschool en dan de Van Zeggelen- school, die nu nog in het gehele Amster damse kwartier verspreid zit, onder meer in twee houten lokaaltjes op het Van Zeg- gelenplein. In Haarlem-Noord wordt binnen niet te lange tijd de Jan Gijzenschool in gebruik genomen; vermelding verdient voorts dat spoedig met de bouw van een school op gereformeerde grondslag wordt begonnen aan de Jephtastraat (thans gehuisvest in twee houten gebouwtjes bij de J. P. Coen- school), terwijl voorts nog een tweede R.K. school aan de Geusevesperstraat op het programma staat. De nieuwe P. H. van der Leijschool werd reeds met twee lokalen uitgebreid. Voor de toekomstige behoeften van het openbaar lager onderwijs dient grond ge reserveerd te worden aan het Tessel- schadeplein, Westelijk van de Rijksstraat weg. Montessorischool Voorstanders van het Montessori-onder- wijs zullen blij zijn dat de volgende week in de Linnaeusschool in Haarlem-Noord het tweede lokaal voor Montessori-onder- wijs gereed is. Het volgend jaar volgt dan de aanbouw van een serre bij drie klas sen op de benedenverdieping en tenslotte nog een doorbraak op de eerste verdieping. Men weet dat het Montessori-onderwijs grotere lokalen nodig heeft dan het klas sikale. Tevens dient er dan e,en nieuwe Montes- sori-kleuterschool te komen. Op het ogen blik is die over niet minder dan drie scho len verdeeld. Het gebrek aan gymnastieklokalen heeft wethouder Geluk aanleiding gegeven tot het doen ontwerpen van twee gymnastiek lokalen: een in het Noorden en in het Zui den van de stad. Die in Noord komt bij de nieuwe Van der Leijschool aan de Von- delweg, die in Zuid in het Zuidwestelijk stadsdeel. Ter nagedachtenis aan de gevallenen uit de beide wereldoorlogen heeft koningin Elizabeth van Engeland een krans gelegd bij de cenotaph te Londen. De plechtig heid werd bijgewoond door (van links naar rechts) de voorzitter van het Lager huis Morrison, de afgevaardigde der liberale partij lord Simmons, de leider der Labourpartij Clement Attlee en premier Winston Churchill. 95 99 Als verdacht van bedreiging van een win kelier heeft de Heemsteedse recherche een tweeëntwintigjarige Heemstedenaar aan gehouden. Deze had gehoopt, dat een be drag van 60 voor hem zou worden klaar gelegd, doch de politie greep in. Een winkelier uit de Raadhuisstraat te Heemstede ontving Zaterdag van de post een brief die hij met verbazing las. Hem werd namelijk het verzoek gedaan in een enveloppe een bedrag te doen van 60 en de enveloppe te deponeren bij een afvoer pijp in een poort tussen twee percelen in de Raadhuisstraat. Werd aan het verzoek niet voldaan, dan zouden ruiten vernield wor den en goederen uit de étalage gestolen worden. De schrijver van de brief rekende er op, dat de enveloppe op de aangegeven plaats zou liggen. De winkelier stapte naar het bureau van politie om nader overleg te plegen over hetgeen gebeuren moest. De politie gaf de winkelier in overweging een lege enveloppe te leggen op de aangegeven plaats en zij zou dan de rest voor haar rekening nemen. Tegen acht uur stelde de recherche zich in de omgeving van de poort op en kort Naar de Nieuwe Haarlemse Courant meldt, heeft pastoor L. Beune in Bloemen daal onder alle Missen aan zijn parochia nen medegedeeld, dat de nieuwe R.K. kerk in Bloemendaal op 1 December zal worden aanbesteed, zodat nog dit jaar met de bouw begonnen kan worden. De nieuwe kerk dient ter vervanging van de vijfendertig jaar geleden in gebruik genomen noodkerk. In 1940 stond de aanbesteding reeds voor de deur. Door het uitbreken van de oorlog achtten mgr. Willenborg en het toenmalige kerkbestuur het echter niet verantwoord te gaan bouwen. Na de oorlog kwamen de diverse moeilijkheden en de bouwstop. Pastoor Beune restaureerde eers de „nood kerk" en offerde later het parochiehuis „Campagna" aan de Dennenweg op, om het naar een ontwerp van professor Holt te verbouwen tot hulpkerk voor de parochia nen in Bloemendaal-Noord en Santpoort- station. De totale ruimde was echter nog veel te klein, zodat een reeds jaren be staand bouwfonds nieuw leven werd in geblazen; architect Van der Leur, die reeds vele kerken in ons land op zijn naam heeft staan en een leeiding was van Dom Bellot, die de Kerkhof-kapel aan de Dennenweg schiep, kreeg opdracht een kerk te ontwer pen. En nu is het dan zover; alle vergunnin gen en de financiële garanties zijn aanwe zig. De nieuwe kerk komt op het terrein van de „Bispinckstichting" tegenover de Mollaan en zal plaats bieden aan acht honderdvijftig parochianen.De hoofdingang bereikt men vanaf de Bloemendaalseweg die ter plaa'se iets verbreed zal worden. De ruimte tussen kerk en straat zal over enige tijd door een fraai plantsoen opgevuld wor den. daarop verscheen er een jongeman die be langstelling toonde voor de poort. Zij hield de jongeman aan en bracht hem naar het bureau van politie. De aangehoudene was de tweeëntwintigjarige meubelmaker. Th. v. d. A., die bekende de brief geschreven te hebben. Hij verkeerde in geldnood en toen hij Vrijdagmorgen langs de winkel liep kwam hij op de gedachte een brief te schrijven naar de winkelier en deze te ver zoeken een bedrag klaar te leggen. De jon geman was kort geleden in militaire dienst geweest. Hij deelde aan de politie mee de laa'sfe tijd vele boeken gelezen te hebben, waarin overvallen beschreven worden. De aangehoudene zal voor de officier van justitie worden geleid. Van Vrijdag 14 November tot en met Zaterdag 22 November gaan de winkeliers, die zijn aangesloten bij de Zijlstraatvereni- ging, een winkelweek houden. De reeds ruim 42 jaar oude vereniging, die dus al een lange ervaring heeft in de organisatie van dergelijke evenementen, zal voor die week een étalage-prijsvraag lanceren. Vijftig zaken zullen trachten een van haar artikeien bijzonder te doen opvallen, bijvoorbeeld door een belangrijke reductie in de prijs, öf een bijzonder opstelling öf op nog andere wijze, en het winkelend publiek moet voor elke étalage 't bedoelde product er uit zoeken. Die worden dan opgeschreven op een speciaal formulier, waarop alle vijf tig deelnemers vermeld zijn en dat is af te halen aan de kiosk bij het hoofdpostkan toor. Van de vijftig hoeft men overigens maar bij tien zaken het artikel te vermel den anders zouden de mensen in de Zijl straat geen tijd meer overhouden om óók nog eens iets te kopen, en dat zou te ver gaan. De ingevulde formulieren moeten vóór 25 November worden ingeleverd bij de heer O. Th. Dantuma in de Zijlstraat 90. De winkels, die bij de prijsvraag betrok ken zijn, krijgen een raambiljet. De prijzen van de wedstrijd worden 11 December in Brinkmann uitgereikt. Een van de drie hoofdprijzen, die bewij zen, hoe er werk gemaakt wordt van deze winkelactie, is een vijfdaags retour naar Parijs voor twee personen met verblijfs kosten. Behalve de hoofdprijzen zijn er on geveer vijftig hoofdprijzen. De winkelweek waarmee de Zijlstraat vereniging vast de aandacht op zich vestigt met het oog op de naderende „Flora"- drukte, zal verder worden gekenmerkt door voordelige aanbiedingen en vooral ook door muziek op straat. Het is de bedoeling deze muziek zo beschaafd en rustig moge lijk te houden. Een achtentwintigjarige chauffeur van de NZHVM opende Maandagavond om vijf over negenen op het Soendaplein het por tier van zijn autobus zonder op het ver keer te letten. Op dat ogenblik passeerde per fiets de vierentwintigjarige M. van der B. uit Hoofddorp die tegen het portier botste. Hij klaagde over hoofdpijn en pijn in de rug. Een in de omgeving wonende arts heeft hem behandeld. De verdachte in de laatste zaak van de ochtendzitting bleek een oude man te zijn. Achter hem aan stapten drie vrouwen, die triomfantelijk-glimlachend in de getuigen bank plaats namen. De Officier van Justitie stond op en las de aanklacht voor. De grijsaard werd er van verdacht een der dames „grote rad draaier" genoemd te hebben. „Heeft u dat gedaan?" informeerde de rechter. „Ja ze ker, en ik zou er vijfentwintig gulden voor over hebben als ik d'r eens op d'r donder mocht slaan!" riep de man bewogen. „Dat kost méér", waarschuwde de Officier. „Ik veroordeel u tot tien gulden boete", sprak de rechter zakelijk, „heeft u nog iets te zeggen?" „De getuigen komen met m'n vrouw mee", zei de man duister. En inderdaad, zijn echtgenote, die na hem terecht stond, verklaarde, dat zij en kele getuigen a décharge had meegeno men. „Laat maar binnenkomen", gebood de rechter, en achter elkaar marcheerden zes getuigen de rechtzaal binnen. Keurig zwenkten zij naar rechts en hielden stil bij de getuigenbank. De publieke tribune liep vol met fluisterende en schuifelende buurtbewoners. De hele straat was aanwe zig. Het gold hier kennelijk een zaak van het allergrootste belang. De verdachte bleek een buurvrouw het woord „jeneverneus" toegevoegd te heb ben. Die had dit niet genomen en via een politieagent was het woord in de dagvaar ding opgenomen. De drie getuigen S charge bevestigden het feit vlot en toen traden achtereenvol gens de zes getuigen a décharge voor het hekje. Er bleek echter een ernstig misverstand in het spel te zijn. Geen van de getuigen was bij de scheldpartij aanwezig geweest, doch wel wisten zij verder veel goeds van de verdachte te vertellen. De wet wil ech ter, dat alle getuigen gehoord worden, en zes keer liet de rechter dus de eed afleg gen, zes keer legde hij de hele zaak uit, zes keer stelde hij puntige vraagjes en zes keer stuurde hij de getuige weg. „Hoe is de verhouding nu?" wilde de Officier van Justitie weten. „We zijn ver huisd", sprak" de vrouw eenvoudig. „Twin tig gulden", vonniste de rechter. Op de gang moest de gemoedelijke par ketwachter het hele schandaal nog gerui me tijd aanhoren; toen vertrokken de twee partijen: de één tevreden, de ander mok kend. Over de jeneverneus werd niet meer gesproken. Het bestuur van de stichting „De Ken nemerduinen" heeft in zijn gisteren ge houden vergadering besloten accoord te gaan met het voorstel van de gemeente Bloemendaal om de kampeervereniging „De Zeemeeuwen" in 1953 gelegenheid te geven op het Bloemendaalse strand haar tenten op te slaan, zonder dat daaraan enige betekenis kan worden toegekend ten aanzien van de positie van een der partijen in het geschil over de afbakening van de grens van het nationale park op de zeereep. Zoals men weet hebben B. en W. van Bloemendaal voorgesteld, dat de gemeen te een „voorwaardelijke recognitie" aan de Stichting zal betalen, waarbij uitdruk kelijk wordt vastgesteld dat dit niet wil zeggen dat de gemeente de rechten erkent die de Stichting op een gedeelte van het strand meent te hebben. Van de zijde van het bestuur van „De Kennemerduinen" vernamen wij nu dat men niet alleen hiermee accoord gaat, maar dat men tevens over het seizoen 1953 geen aanspraak zal maken op een deel van de inkomsten die Bloemendaal uit de verpachting van het strand trekt, ook niet als de rechter uitgemaakt mocht hebben dat de Stichting inderdaad recht op een gedeelte van het strand kan laten gelden. In de afgelopen drie jaren bedroeg de pacht van „De Zeemeeuwen" in totaal elf duizend gulden. Het bestuur van „De Kennemerduinen" sprak de hoop uit dat men deze geste zij- (Van een verslaggever) „Azië is geen tweederangs-werelddeel meer. Het is integendeel vastbesloten, die hoofdrol te gaan spelen op het wereldtoneel die het rechtens toekomt. De koloniale pe riode is definitief voorbij en de duizend millioen Aziaten wensen geen voogdij van het Westen meer. Wat zij wel willen, is samenwerken met de volken der andere continenten, maar dan op voet van gelijk heid en in het belang van de wereldvrede en de welvaart van alle volken." Aldus sprak dezer dagen in kasteel Oud-Poelgeest de ambassadeur van India, Zijne Excellentie B. N. Chakravarty, in een referaat voor de Ned. Studentenvereni ging voor Wereldrechtsorde, welke al daar haar eerste lustrum vierde. De heer Chakravarty besprak uitvoerig de bloeitijd en neergang van ae /vzia'ische be schavingen en de daarna gevolgde verove ring en uitbuiting van Azië door de Euro pese mogendheden. De Europeanen be weerden, van superieur ras te zijn en eeuwenlang hebben dé' Aziaten die opvat ting met filosofische gelatenheid aanvaard Ondanks alle strijd in Europa groeide in het Oosten een Europese solidariteit, een blank bolwerk, waarop alle Aziatische be langen en verlangens te pletter liepen. Die koloniale solidariteit is het geweest, die de geëxploiteerde rassen en volken samen dreef in nationalistische en super-nationa listische verzetsbewegingen en daarmee ook het aanzijn gaf aan een Azialisch be wustzijn. Indien de gelijkwaardigheid dei rassen niet tijdig erkend wordt, zal dit Aziatisch bewustzijn, zo meende de heer Chakravarty, uitgroeien tot een aggressieve vorm die een gevaar voor de wereldvrede zou kunnen worden. Maar wanneer hel Westen Azië inderdaad als een gelijkwaar dig partner erkent en die zonder machts politieke bijbedoelingen benadert, dan zijn er stellig kansen te over voor profitabele wederzijdse beti-ekkingen in de toekomst. Azië heeft^vooral behoefte aan investerin- aen, kapitaalsgoederen en technische hulp bij het ontwikkelen van zijn landbouw en industrie. Al die zaken zal het gaarne uit Europa en Amerika betrekken, die daar ook zelf weer garen bij zullen spinnen, tedere verhoging van de levenss'andaard in Azië, dat 1000 millioen zielen telt, levert immers weer een ruimer markt voor de Westerse industrieproducten op. Ook op cultureel terrein wachten Europa in het Oosten bpTangrijke mogelijkheden. De meeste nationalistische bewegingen in Azië zijn op de Westerse democratische ideologieën geënt en de jonge Aziaten laten zich in grote meerderheid liever leiden door de Europese cultuurdenkbeelden dan door de aloude beschavingsleer. Ook op dit gebied is dus vruchtbare samen- en wissel werking tussen beide werelddelen mogelijk. Iedere poging tot dominatie van de Aziaten of tot hun inlijvinc >n een of ander machts blok zal echter tot mislukken gedoemd zijn, aldus besloot de ambassadeur zijn toe spraak. De lustrumbijeenkomst in Oud-Poelgeest werd onder meer bijgewoond door burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot van Leiden en de rec'or-rïiagnificüs van de LcHsr Unn'orsi'ei' prol' dr. J. J. I.. Duy- vendak. Later op de dag werden de deelnemers door het gemeentebestuur in het Leidse stadhuis ontvangen. nerzijds zou waarderen las een bewijs dat men in goede samenwerking met Bloe mendaal wil werken. Het „grensconflict" moet men ook niet anders zien dan als de begrijpelijke wens van een eigenaar die wil weten tot hoever zijn grondbezit zich uitstrekt. De R.K. toneelvereniging „Thalia" heeft gedurende de afgelopen week en voor het laatst Maandagavond in de stadsschouw burg de klucht ongevoerd van .T. W. van der Heiden „Spoken en.... andere men sen".. Er valt helaas niet veel goeds van te zeg gen. Van de klucht niet op de eerste plaats. Het verlangen van het publiek kan nu wel uitgaan naar een avondje lachen, of men het daarom bezig moet houden met ver maak van hef. soort, dat in „Spoken en andere mensen" kwistig wordt rondge strooid, is heel aanvechtbaar. Er komt be paald geen humor in voor. Het ligt er alle maal dik op, het is zo doorzichtig als het maar kan en telkens weer wordt men ge troffen door platvloersheden in de situatie en karaktertekening, die een blamage zijn voor de goede smaak èn van de auteur èn van de vereniging, die tot de keuze van zo'n stuk besluit. Geen winstpunt valt te noteren. Bewijzen? Er loopt in het stuk een jon geman rond, die zich gedraagt als een imbeciel. Hij is ergens een imbeciel, maar dat schijnt niet te hinderen als men maar om hem kan lachen. Er is ook een pantof felheld in dit stuk, die op het eind van II van zijn echtgenote niet meer of minder dan een ferme tik op zijn ogen krijgt. Er zijn voorts twee onuitstaanbare bakvissen, die al even onuitstaanbare avances pro beren te maken bij een vrij-gezellige jon geling en tenslotte is er nog een Mokum- mer die de centrale komische noot vormt en dan ook te pas en te-onpas op zijn plat- Amsterdams daverende dingen zegt, altijd prijs, altijd voor de bakker. Daar moet men zich dan mee amuseren. De regie heeft niets afgezwakt, alle banaliteiten komen op u afdraven als grove karbouwen. Dat kan een tijd goed gaan, maar dat roept onze tegenzin op. Daar doen de spelprestaties niets aan af. Van die spelprestaties noteer ik alleen het charmante verschijninkje, dat Corrie Heeremans op de planken zette, de bur gerlijke. huiselijke butler van Piet Loerak ker en de Ramatoela, een Oosterling, van Vaal Smit. Qua type mochten de Mokum- mer van Cor Wassenberg en zijn vrouw, door Ans Sens-Assendelft gespeeld, er ook zijn. Voor het overige bleef het bij een aanzet tot toneel met de handicap van een stuk, dat onder de maat is. P. W. FRANSE. ADVERTENTIE Meubel- en piano-transport door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Tel. 20020 Rozenstraat 13 - Tel. 12525 Maandagmiddag om tien over halfdrie fietste de zeventigjarige heer J. K. uit Heemstede in de Grote Houtstraat en wil de de Nieuwstraat inrijden. Achter hem naderde een motor. Een aanrijding volgde, waarbij de wielrijder een zware hersen schudding opliep. Hij is per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis overge bracht. BINNENLAND In de gemeentelijke universiteit van Amsterdam heeft dr. Sj. Groenman, van wege het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk benoemd tot bij zonder hoogleraar in üe methodiek en tech niek van het sociaal onderzoek, zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede over „Sociale Aanpassing". De Rotterdamse rechtbank heeft een 67- jarige automobilist uit Den Haag, veroor deeld tot één week gevangenisstraf en twee jaar ontrekking van het rijbewijs. Hij had bij Gouda bij het passeren van een vracht auto een motorrijder uit Stolwijk aangere den, die ten gevolge daarvan was overleden. In het Zendingscentrum te Baarn heeft dr. J. B. Drewes, chef van de afdeling voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs van het departement van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, het Nederlands-Bel gisch onderwijscongres geopend. Aan dit congres, dat tot en met Zaterdag duurt, nemen tal van directeuren en rectoren van het middelbaar en hoger onderwijs uit beide landen deel. Dr. F. Amelink, apotheker te Amstel- veten, zal op uitnodiging van de universiteit van Bagdad, gedurende een jaar een profes soraat aan de medisch-pharmaceutische fa culteit van deze universiteit vervullen. In de universiteit van Bordeaux zal prof. dr. J. G. van der Corput, hoogleraar in de wiskunde aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam, op 21 November het eredoctoraat aanvaarden, dat deze univeri- teit hem in 1950 heeft verleend. De AVRO is begonnen met een serie liefdadigheidsuitzendingen, waaraan een prijsvraag is verbonden. De opbrengst is be stemd voor aanschaffing van geleidehonden voor blinden. Aan de eerste prijsvraag heb ben 21.960 luisteraars deelgenomen. Het be- draag aan extra porto is zodanig, dat ruim 15 geleidehonden kunnen worden aange schaft. Nadat het twee jaar heeft leeggestaan, zodat de huurderving ongeveer 11.000 gulden bedroeg, is er voor een aan de gemeente Den Haag toebehorend gebouw aan de Twee de Adelheidstraat in Den Haag een nieuwe huurster gevonden, namelijk de „Aramco Overseas Company". Dit nieuwe kantoor van de „Aramco", (Arabian-American Oil Com pany) zal voornamelijk fungeren als een in koopbureau voor de gelijknamige combinatie van Amerikaanse petroleummaatschappijen, die Saoedi Arabië exploiteert. Bij de behandeling van een adres van een aantal werklozen, dat werd toegelicht door een lid van de Communistische fractie in de gemeenteraad van Groningen, werd op de publieke tribune geapplaudisseerd en geschreeuwd. De voorzitter ontnam de spre ker het woord en liet de publieke tribune ontruimen. Dat is in Groningen nog nooit gebeurd. Met ingang van 11 November zijn de voorschriften betreffende het kopen, verko pen en afleveren, bewerken en verwerken van blik ingetrokken. Dit betekent, dat deze handelingen thans zonder vergunning van het Centraal Rijksbureau mogen geschieden. Voorts zijn de beperkingen betreffende het afleveren in Nederland van hier te lande in blik verpakte producten ingetrokken, voor zover het geen voedings- en genotmiddelen betreft. In aansluiting aan de genoemde maatregelen heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedelselvoorziening de beschikking inblikverbod Voedselvoorzie- ninesproducten van 8 Februari 1951 inge trokken. Er ge1 den derhalve ook geen be- Derkende bepalingen meer ten aanzien van het inbhkken van voedingsmiddelen en het afleveren van zulke ingeblikte artikelen. Op 5, 24 en 31 December, dus daags voor Sint Nicolaas. voor Eerste Kerstdag en voor Nieuwjaarsdag, mag reeds van 8 uur af vers brood worden verkocht. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft daartoe vergunning verleend. Venvacht wordt dat de chef van lucht machtstaf, de luitenant-generaal vlieger I. A. Aler, vice-admiraad jhr. C. L. van Holthe zal opvolgen als voorzitter van het comité van de verenigde chefs van staven. Hij zal chef van de luchtmachtstaf blijven. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het 'candidaats- examen economie de heer A. Hoogwout te Haarlem. Aan het Chr. Lyceum te Haarlem is benoemd tot lerares Engels mevrouw T. M. Britzei te Heemstede. De afdeling Haarlem van de Ned. Chris ten Vrouwen Bond houdt Maandag 17 No vember voor leden en belangstellingen in het Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 een vergadering. De heer Post, directeur van het Simavi-kantoor te Haarlem zal spreken over: „Medische nood in Tropen- land". Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van het Gemeentelijk Energiebedrijf heeft de heer A. Müller namens de samen werkende loodgieterspatroons een schilderij van de Amsterdamse poort aangeboden. Het resultaat van het concert van de Marinierskapel is, dat aan het Marine Sana toriumfonds een bedrag van f 1093 is afge dragen. Zaterdag 15 November is het 25 jaar ge leden dat de heer M. v. d. Bijl, wonende Bloemveldlaan 47, in dienst trad van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem. De jubilaris is op eenentwintigjarige leeftijd als onderopzichter bij dit bedrijf gekomen en heeft zich door zijn goede technische ontwikkeling kunnen opwerken tot de rang van technisch ambtenaar le klasse. Door de uitstekende hoedanigheden waarover de heer V. d. Bijl beschikt, staat hij bij de directie in hoog aanzien en door zijn vlotte omgangsvormen is hij bij col lega's en ondergeschikten een zeer geziene figuur. In het kerkelijk leven vervult de heer V. d. Bijl al vele jaren de taak van scriba van de Vrije Evangelische Gemeente te Haarlem, in welke functie hij met grote ijver zeer veel werk verricht. Ook ten dienste van de gemeenschap is de jubilaris een zeer actief persoon. Hij is namelijk sedert 1929 lid van de Vrijwil lige Haarlemse Brandweer. In 1948 is hij aangesteld als adjunct-brandmeester. De Haarlemse brandweer is vanmorgen twee keer in actie geweest. Om kwart over vijven waarschuwde een sierkunstenaar, wonende aan de Zijlvest 3, haar voor een brandje in de werkplaats, dat ontstaan was in een kist met oud papier. Met een slang op de waterleiding werd het vuur geblust. De recherche onderzoekt of de brand ontstaan is door achteloos wegwer pen van een peukje sigaret. Een gedeelte van de vloer is verbrand. Omstreeks halftien trok de Haarlemse brandweer naar hef Plein op de hoek vn de Rpams'ngel, waar een slagerij ié gev - tigd. In de kelder was brand ontsta" waarbij verpakkingsmateriaal werd be schadigd. De brandweer heeft het vuurtje geblust.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7