In 1954 drie sterke divisies in plaats van vijf zwakke Credieten van een jaar waren regel in de bollenhandel <33ÉS&S A N OSTO L Wereldnieuws E; Gewijzigd legerplan betekent: West-Duitsland moetworden inge schakeld voor verdediging van de Oostgrens van het NATO-gebied De radio geeft Vrijdag Bijna acht ton voor verbeteringen in de tuinbouw Zeehond gevangen op Bloemendaalse strand Privé-hof van Malans partij ongeldig PANDA EN DE MEESTERDOKTER REGENJASSEN ^Toc/t ip Uet zo DONDERDAG 13 NOVEMBER 1952 2 'n TIP VAN BOOTZ J. van Ringen wordt hoofd der Ambonezenzorg Coaster „Fakir" opgegeven Thans schappelijker termijnen Kerkelijk Nieuws Proefproces over sluiting van winkels in station M. DOUWMA EN ZOON Niets nieuws onder de zon De Woensdagmiddag voortgezette alge mene beschouwingen over de begrotingen van Oorlog en Marine begonnen met een schermutseling tussen dr. Stokman (KVP) en de heer Vermeer (P. v. d. A.), over diens de vorige dag gevoerd pleidooi om de humanisten bij de geestelijke verzorging der militairen in te schakelen. Daarna volgde een betoog van algemene strekking van de heer Tilanus (CH). Met de heer Vorrink achtte hij het goed ons te bezinnen op de geestelijke achter grond van de door ons ter wille van de vrede getrooste militaire inspanning. Geluk kig vond hij het, dat de regering een gerust stellende verzekering had kunnen geven, wat het werkelijk internationaal verdedi gen van ons grondgebied betreft. Onjuist was het zijns inziens bezwaar te maken tegen opneming van West-Duitsland in NATO-verband, waarvan de Europese Ver- dedigings Gemeenschap een onderdeel zal moeten zijn, zodat West-Duitsland ook in de NATO zal moeten komen. De vervan ging van het plan van vijf divisies door een van drie divisies beschouwde de heer Tila nus niet als een verzwakking, maar alleen als een ander stelsel. Hoe zit het echter met de administratieve ommezwaai, die daar uit zal voortvloeien?, vroeg hij. Ds. Fokkema (AR) en de heer Van Vliet (KVP) roerden personeelskwesties aan, waarna de heer Haken (Comm.) be toogde, dat niet onze regering, maar een buitenlandse macht het militair program vaststelt. Toen hij uitriep, dat men ook in 1940 dacht het Duitse leger te kunnen ge bruiken als stormram tegen het Oosten en de vraag stelde, wat we kregen, antwoord de de heer Vermeer (P. v. d. A.), onder veel gelacht, „Een verdrag tussen Duitsland en de Sovjet-Unie." De heer Korthals (WD) herinnerde aan een bericht over een uitlating van een Amerikaanse generaal, waaruit viel op te maken, dat in Maart nog veel mis was, maar dank zij de SHAPE veel was ver beterd. Als deze uitlating elke grond had gemist, ware het goed de Amerikanen te dien aanzien op de vingers te tikken. Gaarne zou hij van de minister eens pre cies horen, hoe het nu eigenlijk zat. De heer Korthals drong er wegens de vele ongeluk ken bij de luchtmacht bij de bewindsman op aan, de volksvertegenwoordiging met behulp van rapporten deugdelijk voor te lichten. Hij bepleitte spoed met het tot stand doen komen van de Europese Verde- digings Gemeenschap en opneming daarin van West-Duitsland. Voor de gehele ver dediging van West-Europa is verdediging van het Nederlandse grondgebied uitermate belangrijk. Is met het oog daarop van onze zijde een plan gemaakt? Ook deze afge vaardigde bleek een ernstig gevoel van on behagen te hebben, nu ons legerplan op nieuw gewijzigd was. Zijns inzien had men dan indertijd kennelijk al te lichtvaardig het plan voor de vijf divisies opgesteld. De heer Korthals betreurde het, dat Nederland nog steeds wacht op „Gloster-Meteors" te ADVERTENTIE h Een dichter met erg lange haren Die kon 't met zijn rijmen niet klaren; Maareen Tipje van Bootz Inspireerde hem groots En zijn pen kwam nog niet tot bedaren! Ine. Heer K. te O., ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Platen. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Trio. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.20 Me- tropole-oskest en solist. 15.05 Voordracht. 15.25 Trio. 16.00 Mooie rozen voor de tuin, causerie. 16:15 Radio Philharmonisch Orkest. 17.00 Platen. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Friese causerie. 18.00 Platen. 18.15 Gevarieerde muziek. 18.35 Platen. 18.45 Huismuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Engelse hym- nes. 20.55 Platen. 21.00 Het leven op het land, hoorspel. 21.50 Platen. 22.25 Algemene kunst rubriek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dam men. 23.20 Het Evangelie in Espéranto. 23.35 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en Mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.25 Radio feuilleton. 11.45 Vocaal Dubbelkwartet. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeon- en man doline-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Cello en piano. 14.50 Voor dracht en muziek. 15.10 Counter-tenor en clavecimbel. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamermuziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Platen. 19.10 Opdat wij niet vergeten, klankbeeld. 19.30 Moreel Beraad, causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Dichters van deze tijd. 20.30 Benelux, cause rie. 20.40 Leven op aarde, causerie. 21.00 Uit lopers van de Parnassus: Juliette Greco. 21.30 Het leven betrapt, klankbeeld. 21.50 Negro-spirituals. 2.50 Buitenlands week overzicht. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Van daag. causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) I. Actualiteit; 2. Weeroverzicht; 3. Heeft iemand mijn rakkertje gezien?, televisie-spel. BRUSSEL, 324 M. II.45 en 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Muzikaal klankbeeld. 18.10 en 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en koor. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Pla ten. 22.55—23.00 Nieuws. leveren door Fokker, terwijl inmiddels andere landen reeds nieuwe typen krijgen. Prof. Lemaire (KNP) meende, dat er plaats is voor de vraag of er inderdaad de goede sfeer van samenwerking in Euro pa bestaat en of de landen hun verplichtin gen wel nakomen. Ds. Zandt (St. Ger.) meende, dat minister Staf beter zou hebben gedaan af te treden, dan in de Memorie van Antwoord te schrijven, dat hij er zich bij had dienen neer te leggen, dat onze troepen op Zondag aan legeroefeningen in internationaal ver band moesten deelnemen. Minister Staf antwoordt Minister Staf, die later nog wat over de gevraagde „vierde man" (een staatssecre taris voor de luchtmacht) zou zeggen, be gon met de verzekering te geven, dat de regering ten aanzien van de plannen van de NATO tot in bijzonderheden op de hoogte is. Verdediging en opbouw van een verde digingsmacht om het NATO-gebied tegen een mogelijke overval te vrijwaren, is de primaire doelstelling van de NATO. Deze verdediging dient men echter als één ge heel te zien. Tegelijk zal genoegen moeten worden genomen met een meer naar het Westen gelegen defensie; de mogelijkheden tot verdediging hangen af van de mate waarin de legeropbouw vordert. Tenslotte zal de defensie aan de Oostgrens van het NATO-gebied komen te liggen. Opneming van West-Duitsland in de Europese Ver- dedigings Gemeenschap is zeer noodzake lijk. In Lissabon is van Nederlandse zijde toegezegd, dat wij eind 1952 drie divisies zouden hebben. Van afwijking van die gemaakte afspraak is dus geen sprake. Wat er verder van het oor spronkelijke gewijzigd wordt bij levering van eenzelfde geldelijke bij drage èn mankracht vervormen we wel wat eerst beraamd was, maar wij versterken juist de defensie. In het na jaar van 1950, toen er nog geen inter nationaal hoofdkwartier bestond, was de opzet te komen tot vijf divisies, maar de inmiddels opgedane ervarin gen leidden er toe het oude legerplan opnieuw in beschouwing te nemen. Aanvankelijk zouden we eind 1954 vijf zwakke divisies hebben, maar dit wordt, door de gewijzigde opzet, drie sterke divi sies. De paraatheid en gevechtskracht wor den in zeer belangrijke mate verhoogd.. Na 1954 zal men zonder bezwaar een divisie van 100 op 60 sterkte kunnen terugbrengen en er dan dus twee dergelijke divisies van maken. Wij moeten een diensttijd van 20 maan den aanhouden om onze afspraken te kun nen nakomen om in 1954 over drie divisies te kunnen beschikken. Eventueel is daarna verlaging tot 18 maanden mogelijk, maar dan wordt daarmee de parate sterkte minder. Wat de oefening „Hold Fast" betreft, merkte minister Staf op, dat hij dankbaar is voor opbouwende critiek. De bewinds man meende optimistisch te kunnen zijn en reden te hebben tot vertrouwen in de Ne derlandse soldaat. De commandant van de oefening heeft gezegd, dat onze troepen een uitstekende indruk hadden gemaakt en aanleiding tot grote voldoening gegeven. Bij het vertrek van het manoeuvre-terrein had volgens die generaal de Nederlandse divisie de beste prestatie geleverd. Voor zover het zich thans laat aanzien komt materieel in versterkte mate binnen en zullen het volgend jaar drie divisies met dat materieel herhalingsoefeningen kunnen houden. Beweringen van andere aard hierover van Chester Willmot waren volgens de bewindsman volkomen onjuist. En nu „de vierde man", een staatssecre taris voor de luchtmacht. Die is niet nodig. De minister zou steeds moeten coördineren; trouwens, de landmacht heeft ook niet een eigen staatssecretaris. Donderdag zet minister Staf zijn rede voort. ADVERTENTIE Als opvolger van generaal-majoor b.d. P. Scholten, die afgetreden is als leider der Ambonese woonoorden in Nederland, zal worden benoemd tot commissaris voor Am bonezenzorg de heer J. van Ringen, thans adjunct-directeur van de Dienst Uitvoe ring Werken. De heer Van Ringen zal tij delijk overgaan van de D.U.W. naar het ministerie voor Maatschappelijk Werk. De 210 ton metende Groningse kustvaar der „Fakir" die in de nacht van Donderdag op Vrijdag bij Vaasa voor de Finse kust strandde, moet als verloren worden be schouwd. Men verwacht, dat het schip bij komend stormweer zal zinken. De „Fakir" strandde in een gebied, dat nog niet in kaart is gebracht. Bergings vaartuigen hebben de kustvaarder niet verder dan tot op een afstand van ruim een mijl kunnen naderen. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v/h Brocades-Stheeman Pharmacia De gehele bloembollenhandel hing en hangt van het crediet aan elkaar. Iets wat trouwens op het ogenblik meer voor komt. Een crediet van een kweker aan een exporteur van zo om en nabij een jaar was echter een heel lange termijn. In de oorlog is daarin wat verandering gekomen waar door deze handel voor de kwekers een beetje beter geworden is. Voor de oorlog van 1940'45 ging het zo. Een kweker verkocht bijvoorbeeld in Juli bloembollen aan een exporteur. Deze verzond ze naar het buitenland en betaal de ze pas als hij al grote betalingen uit het buitenland binnen had. Dat was zo om streeks Mei van het volgend jaar. Dan kreeg de kweker het zijne, waaruit de enigszins dwaze situatie ontstond, dat de kweker de bloembollenexport zo ongeveer financierde en daarvan alleen de lasten kreeg te dragen. Het was historisch gegroeid, dat zij toe gegeven en er viel niet veel aan te veran deren, want „het was altijd al zo geweest" en de bevoordeelden laten zo'n situatie graag voortduren. En bovendien als er geen crediet werd gegeven dan was de export nooit zo groot geworden. Er werd en wordt veel geleverd aan buitenlandse broeiers en dat zijn in vele gevallen, men sen, die niet of maar weinig contanten in de kast hebben liggen. Ze wilden wel bloembollen kopen, maar pas betalen als ze geld hadden van de verkoop van de bolbloemen, wat niet zelden pas tegen April of Mei het geval was. De concurren tie onder de exporteurs leidde er toe, dat zij deze mensen graag crediet gaven. De exporteurs behoefden toch pas in Mei of nog later te betalen aan de kwekers. Tja, en als alles fout liep dan had de exporteur niet veel dan zijn schuur en een beschei den bedrijfskapitaaltje, zodat er met de kwekers een aecoord moest worden ge troffen. Zo lang er geen kink in de kabel kwam liep het allemaal wel, maar bij de crisis van 1930 vielen er rake klappen. In de oorlog kwam het geld van de broeiers veel gemakkelijker binnen en toen besloot men het betalingstijdstip te ver vroegen van 1 Mei tot uiterlijk 15 Novem ber. Een geweldige verbetering dus voor de kwekers, waaraan ze nu strak vasthou den. Pogingen om de betalingen weer naar een latere datum te verschuiven zoals die Uit de tegenwaarderekening is na over leg met de Amerikaanse autoriteiten 790.000 vrijgegeven voor twee objecten, die de verhoging van de productiviteit in de tuinbouw ten doel hebben. Een bedrag van 460.000 zal worden be stemd voor de bevordering van een doel treffend gebruik van brandstoffen bij de verwarming van kassen. Het Instituut van Tuinbouwtechniek, dat zich ook bezig houdt met het onderzoek op het gebied van de kassenverwarmirig, zal hietrdoor in de gelegenheid worden gesteld een grotere voorlichtingsactiviteit te ont plooien. Voorts zal het instituut in staat zijn haar onderzoekingen op dit gebied verder te ontwikkelen. Een bedrag van 330.000 zal dienen voor onderzoekingen, welke de verbetering van het sortiment van zacht fruit, zoals aard beien, bessen, frambozen, beogen en voorts voor de verbetering van de verpakking, de sortering en het transport van deze pro ducten. Het ligt in de bedoeling de organisaties, die zich met onderzoekingen bezig houden, subsidies te verlenen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Well en Ammerzoden (Gld.), P. C. Bruyn, vicaris te Uithoorn; te O lde- broek (2e pred.pl.), W. L. Tukker te Delft; te Ermelo (3e pred.pl.), G. H. van Kooten te Brandwijk. Bedankt voor Voorburg (vac. J. Rood en- burg) A. J. Hovy te Almelo; voor Ben schop en voor Klundert, G. H. van Kooten te Brandwijk. Geref. Kerken Beroepen te Hardenberg, A. Broek te Onstwedde: te Appelscha, G. J. Cozijnsen te Hellendoorn. ADVERTENTIE Toen de exploitant van „Zonnehoek" aan de kop Zeeweg, de heer L. Kikkert, Woens dag omstreeks kwart over drie met een verrekijker het strand aftuurde, ontwaarde hij op niet al te verre afstand op het Bloe mendaalse strand iets ongewoons. Bij nadere beschouwing bleek dit een zeehond te zijn. Met enige moeite wisten de heer Kikkert en de Zandvoortse filiaalhouder J. Schaap het dier op de eerste bank waar heen het inmiddels was verdwenen te vangen. Het zwaarste werk kwam pas daarna, toen ienaar schatting negentig pond wegende zeehond over een afstand van zestig meter naar een hok aan de bou levard „gesleept" moest worden. De enige wijze van vervoer was namelijk het dier bij de vin te grijpen en achterwaarts over het strand te trekken. De eersten, die de ongewone gast kwa men bezoeken, waren gemeente-secretaris G. van Eek, korpschef-hoofdinspecteur van politie J. Voerman en brigadier van politie J. G. ter Beest, allen van Bloemendaal. Op de Noordhollandse eilanden zijn zee honden niet zo'n zeldzaamheid als langs de kust. Aangenomen moet worden, dat de op het Bloemendaalse strand aangetroffen zee hond de lengte van kop tot het uiteinde van de staartvin was 98 centimeter ver dwaald was en door vermoeidheid het strand opzocht. De bedoeling van de heer Kikkert was het dier vandaag naar Artis in Amsterdam over te brengen» BLOEMFONTEIN (Reuter). De Ka mer van beroep van het Zuid-Afrikaanse opperste gerechtshof heeft de wet, waarbij de Zuid-Afrikaanse volksvertegenwoordi ging besloot tot het instellen van een par lementair hooggerechtshof, ongeldig. Het parlementaire Hof werd door Malan's partij in het leven geroepen, nadat het Op perste Hof een discriminerende wet op de parlementaire vertegenwoordiging van kleurlingen ongrondwettig had verklaard. Gisteren zijn meer dan honderd Afrika nen aangehouden en honderden slag- en steekwapens in beslag genomen bij razzia's in Afrikaanse woonwijken van Kimberley. Wegens de ongeregeldheden in East- London van Zondag, waarbij twee blanken om het leven kwamen, heeft de politie 60 niet-blanken aangehouden. Onder de ge arresteerden bevinden zich enkele vrou wen, aldus heeft de politie van East-Lon don bekendgemaakt. Voorts deelde zij mede, dat „jonge Afrikaanse straatschen- ners", onder wie een aantal misdadigers, verantwoordelijk zijn voor de brandstich ting van Dinsdagochtend in een kerk in East-London. In een plaatsje bij East-London in Zuid- Afrika is gisteren in de inheemse wijk een kerk van de Anglicaanse missie in brand gestoken. De kerk is geheel in as gelegd. 16. „Als u en uw... eh... assistent mij willen volgen, dan zal ik u naar het zie kenvertrek van Zijne Majesteit brengen", zei de hofarts. „Ga voor, collega", ant woordde Joris minzaam, „sic itur ad. astra, zoals wii doktoren zeggen". ,,Wat zeggen wij doktoren?", vroeg de hofarts. „O ehniets", zei Joris haastig, „ik dacht hardop. Laat u zich hierdoor niet afleiden, en breng mij naar de sponde, waar koning Leo met smarte op een goede dokter wacht". „Maar niet zo vlug!", hijgde Pan da, die in zijn lange jas achteraan hobbel de „ik kan in deze vervelende doktersjas geen stap verzetten zonder te struikelen!" De hofarts wierp hen een koele blik toe en leidde hen door allerlei gangen, tot zij bij een zware deur kwamen, waar een lakei de wacht hield. „Hier is het slaapvertrek van Zijne Majesteit", zei de hofarts, „hij heeft het vrijwel niet meer verlaten, sinds hij aan die geheimzinnige slaapziek te lijdt". En hij voegde hier enigszins sma lend aan toe, „u met uw enorme medische kennis zult wellicht dadelijk een middel tegen overmatig slapen kunnen noemen?" „Zeker', antwoordde Joris onverstoorbaar, „het indienen van de doktersrekening!" verleden jaar door de Bond van Bloem bollenhandelaren werden ondernomen, zijn mislukt. Deze bond was van mening, dat de banken zeer veel garen sponnen bij deze regeling, omdat de exporteurs geld bij de bank moeten lenen tegen een hoog percen tage en de kwekers slechts weinig rente krijgen voor hun overschotten. De kwekers lieten de situatie echter zo als ze was en zodoende krijgen ze nog ieder jaar in November hun geld binnen. Hetzelfde geldt ook voor de verkoop via de veilingen. Bij groente- en bloemen veilingen is het boter bij de vis. Bij de bloembollen gaat dat anders. Daar worden de kopen en verkopen in rekening-courant genoteerd. Half October krijgen de debi teuren de rekeningen thuis gestuurd met het verzoek om deze voor 1 November te voldoen. Na die datum krijgen de kwekers de afrekening, waarbij een chèque voor het toekomende wordt gevoegd. Zijn de betalingen goed, dan wordt alles voor 100 pet. door de veilingen uitbetaald. Is er stagnatie in de betalingen, zoals dat in het eerste oorlogsjaar het geval was, dan wordt uitgerekend, hoeveel er in totaal is binnengekomen. Is er een tekort, dan krijgen alle kwekers minder uitbetaald. Na de oorlog verloopt alles echter uit stekend en de veilingen in Lisse, de N.V. Holland's Bloembollenhuis en het Hollands Bloembollenkwekers Genootschap (Hobaho en H.B.G.), die eikaars collega's en ook con currenten zijn, schijnen er een wedstrijd van te maken, wie het eerst heeft uitbe taald. Tot nu toe ontlopen ze elkaar echter niet veel. Zo ging het ook weer dit jaar, vermoedelijk zullen er kwekers geweest zijn die twee enveloppen met afrekenin gen en chèques met dezelfde post van de veilingen ontvingen. In de goede oude tijd ging het heel wat anders. Zo'n veertig vijftig jaar geleden was het druk in de bollendorpen. Dan togen de kwekers naar het centrum van de export en gingen zij zelf de exporteurs af om hun geld te halen. Spreekt men met oudere kwekers dan krijgt men zo de in druk, dat zij hun geld heel goedgunstig van sommige heren kregen overhandigd. Soms zelfs met een sigaar er bij en een goedkeurend klopje op de schouder. Ieder een kende toen immers iedereen en de ex porteur was meestal meneer, de kweker Jan, Piet of Klaas. „En dan was je blij als je dat geld in je handen kreeg en je ver gat, dat diezelfde meneer soms handel dreef met jouw geld. Je nam je pet af en ging blij weg, vooral als je nog beloofd was, dat je het volgend jaar weer mocht leveren". Op verzoek van mr. J. Wiarda, ambte naar van het Openbaar Ministerie belast met economische zaken, heeft de Haarlem se politie proces-verbaal opgemaakt tegen de exploitant van een handel in tabaks artikelen in de hal van het Haarlemse station. Deze exploitant hield zich niet aan de in Haarlem geldende verordening, dat siga renwinkels op Dinsdagmiddag gesloten zijn, omdat hij van mening is, dat de winkel ge vestigd is op een „besloten terrein", name lijk het stationsgebouw. Tegen de verkoop van tabaksartikelen in de stationsrestau ratie worden immers ook geen bezwaren gemaakt. Door dit proces-verbaal kan nu een rech terlijke beslissing worden uitgelokt. ADVERTENTIE »oooooooo(xxxooooooocoooc4xxx)ccoocooc<xx)ooooooocroooc)00o twee-rij model trenchcoat in beige en groen met changeant voering 37.50, 52.5U FALCON, geheel dubbel Trenchcoat model 49.75 59.75 Inknoopbare wollen voering 21.—, 25.—, 29.75 Gen. Cronjéstraat 4244 Tel. 15438 Haarlem-Noord OOOOOCOOOOUOOOi oooooooooooooocooooooooocx Bijslag. Enige tijd geleden heeft de Franse nationale vergadering een wetsontwerp aanvaard, dat voorzag in het verlenen van kinderbijslag aan de inheemse in woners van Frans-West-Afrika, op de zelfde basis als dit in Frankrijk ge schiedt. Thans hebben de Franse bis schoppen in dit gebied gezamenlijk een openlijk protest tegen deze maatregel gepubliceerd.Zij wijzen erop dat het ver lenen Van kinderbijslag in Frans-West- Afrika de veelwijverij in de hand werkt. De negers gaan er nu namelijk van uit dat hun inkomsten stijgen, naar gelang de vermeerdering van hun kroost. Om dit proces te bespoedigen geven velen hunner zich, meer dan vroeger, aan veelwijverij over die voor de inboor lingen in dit gebied niet verboden is. Het komt thans veelvuldig voor dat één inheemse huisvader kinderbijslag ont vangt voor een dertigtal kinderen. Verklaring. Het officiële Oost-Duitse pers bureau A.D.N. heeft een verklaring van president Pieck gepubliceerd, waarin deze zegt, dat Oost-Duitsland nooit een nieuwe Duitse aanval op Frankrijk zal toestaan. Hieraan wordt toegevoegd: „Het wijdverspreide verzet van patriot tische Fransen en Duitsers tegen het herleven van een Duits militarisme in West-Duitsland, dat de nationale veilig heid van zowel Frankrijk als Duitsland bedreigt, heeft geleid tot de ontwikke ling van een nieuwe phase in de Duits- Franse betrekkingen, die ik van harte toejuich." Redding. Het paleis van Versailles, dat danig in verval geraakt bleek te zijn, kan thans als gered beschouwd wor den, aldus heeft de Franse staatssecre taris voor Schone Kunsten, André Conu, in antwoord op een vraag in het Franse parlement medegedeeld. De nodige her stellingswerkzaamheden zullen in de nabije toekomst worden uitgevoerd. De regering heeft een som, overeenkomend met bijna vier millioen gulden, ter be schikking gesteld en voorts krijgt men voor de restauratie de opbrengst van een trekking van de staatsloterij, het geen ook op een dergelijke som gelds neerkomt. Aan schenkingen van parti culiere zijde wordt nog meer verwacht. Weigering. Engeland zal om veiligheids redenen weigeren toe te staan, dat de Amerikaanse gerechtelijke instantie, die een onderzoek instelt naar het bestaan van een internationaal oliekartel, in zage verkrijgt van bepaalde documen ten inzake de werkzaamheden van de Engelse oliemaatschappijen. Zoals be kend heeft de Amerikaanse regering negen grote oliemaatschappijen, waar onder de Anglo-Iranian en de Asiatic Petroleum Company, die tot de Shell- groep behoort, gedagvaard om inzage te verlenen in haar boeken over de periode sedert 1 Januari 1948. De maat schappijen zijn beschuldigd van kartel vorming. Verhoging. De Engelse minister van Voed selvoorziening heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het boterrantsoen met ingang van 30 November zal worden verhoogd van 56 tot 84 gram per week en dat het kaasrantsoen met ingang van 25 Januari zal worden gebracht van 28 op 42 gram per week. Verklaring. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor de atoom kracht heeft Dinsdagavond te Washing ton medegedeeld, dat de commissie een verklaring zal afleggen na afloop van de proefnemingen met atoomwapens, die thans plaats hebben. De woord voerder zeide dit naar aanleiding van de talrijke Amerikaanse persberichten van de laatste tijd, waarin wordt ge sproken over het op een atol in de Stille Oceaan tot ontploffing brengen van een waterstofbom. Zonen van de Nijl. Mannen zullen lid kun nen worden van de Egyptische feminis tische partij „dochters van de Nijl", aldus de voorzitster, Doria Tsjafik, in een mededeling aan de pers. Alleen mannen, die de feministische eisen steunen, kunnen lid worden, verklaar de zij. Beslag. De Joegoslavische autoriteiten hebben een Roemeense sleepboot in be slag genomen op grond van het feit, dat zij trachtte zich een weg door het Sip- kanaal te banen, hoewel de seinen dit verboden, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Het Sipkanaal is in 1896 gegraven om de Donauscheep- vaart in staat te stellen de gevaarlijke engte van de „IJzeren Poort" te pas seren. Het persbureau meldt verder, dat een „dringende" vergadering van de vertegenwoordigers der Cominformlan- den in de commissie voor de Donau- scheepvaart is bijeengeroepen ter be spreking van het Joegoslavische verbod inzake het slepen van schepen door het Sipkanaal. EN onbekend gebleven „Voojnaam Heer en Liefhebber van 't Land-leven" heeft twee eeuwen geleden een agrarische gids samengesteld, welke hij bescheidenlij de „Onderwijzer der Boeren of der Land lieden" heeft gedoopt. Behalve dat de boer daarin wordt voorgehouden dat zijn be staan het ,„VermakelijksteVoordeligste Gesondste en Saligste Leven is", worden hem in deze 420 pagina's tel- lende slaapverwekkende breed sprakigheid allerhande nut tige lessen gegeven en wordt hem met nadruk verzocht „dese Bladen met aandagt over te lesen en syn voordeel voor 't toekomende daar uit te trekken". v Uiteraard kunnen wij de agrarische ken nis van deze Voorname Heer, na twee eeuwen chemische en bacteriologische vooruitgang, niet geheel up to date noe men. Integendeel, we treffen daarin op vattingen aan, die tientallen van eeuwen blijken te hebben getrotseerd. Volgens de schrijver ontvangen de akkers hun vrucht baarheid uit de lucht, doch hij haast zich daaraan toe te voegen, dat een goede be mesting veel tot verbetering der gronden kan bijdragen. Dit schijnt een tegenstrij digheid, maar dat is niet zo, wanneer men de moeite neemt wat dieper op de zaak in te gaan. Want er zijn volgens de schrij ver warme en koude gronden en als een van deze toestanden overheerst, kan de plant de vruchtbaarheid uit de lucht niet tot zich nemen. Dat blijkt immers wel bij sneeuwval? Dan worden zelfs warme gronden zó koud gemaakt, dat alle plan tengroei uitblijft! De warme en koude gronden moeten dus geneutraliseerd worden en om dit te bewerkstelligen onderscheidt de Onderwij zer ook warme en koude mestsoorten. Koude gronden hebben dan behoefte aan hete mest (van paarden, ezels, schapen, duiven en hoenders) en op warme gronden dienen koude meststoffen (van koeien en varkens) te worden gestort. In dit laatste geval kan ook modder worden gebruikt, want die is van na ture heet. Echter, naast dit evenwicht! tussen koud en warm, dat de schrijver voor een behoorlijke functionnering in de natuuf gehandhaafd wil zien, komt ook de moderne tijd met zijn kunstmeststoffen reeds om de hoek gluren, want hij raadt tevens kalk en salpeter aan, welke laatste „seer heet" is en daarom uitstekend in het koud/warm schema past. Voorts beveelt hij het om spitten van lupinen aan, omdat deze plan ten naar zijn mening veel vet bevatten, zodat aldus een vette en vruchtbare grond wordt verkregen. Het omploegen van lupinen en groen- bemesting in het algemeen behoort ook thans nog tot de gevolgde methoden, niet echter om wille van het vet, maar ter ver betering van het stikstofgehalte van de grond. Het merkwaardige is nu, dat ook lupinen en de andere hiervoor gebezigde vlinderbloemigen, uit zichzelf arm aan stikstof zijn. Hoe kunnen zij dan de grond daarmee verrijken? Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2