Brommende problemen Harrie Kuyten en Cornelis Koning Indrukwekkende herdenki ngstentoonstelling in Stedelijk Museum te Amsterdam Nederlands handels betrekkingen met V.S. Compromisplan voor Korea ingediend Griekenland gaat Zondag ter stembus Financiering overheidsuitgaven heeft de wind mee Autorevisie opgeheven bij Holland-Nautic ZATERDAG 13 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Seidell Chapin sprak aan diner in Rotterdam Verklaring over de Saar van West-Duitse Bondsdag UNO-debat Grote strijd tussen generaals Papagos en Piastiras Scandinavische poolvlucht Duitse regering heeft haast met ratificatie „Atoomschepen" voor Noorwegen en Nederland Ss. „Kertosono" door orkaan beschadigd Effecten- en Geldmarkt v. Bezitsvorming door werknemers Ter nagedachtenis van de in 1951 over leden kunstenaars Harrie Kuyten en Cor nelis Koning, respectievelijk 68 en 58 jaar oud geworden, heeft in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam gedurende deze maand een kleine tentoonstelling plaats, die zich over twee zalen uitstrekt. Harrie Kuyten werd in 1883 te Utrecht geboren en genoot zijn opleiding op de Antwerpse Academie. Hij maakte aanvan kelijk veel buitenlandse reizen, maar ves tigde zich in 1925 in Amsterdam. In 1936 verhuisde hij naar Bergen en de laatste jaren van zijn leven heeft hij in Groet ge woond. Zijn werk sluit min of meer aan bij 'dat van de Bergense school. Het cubis- me, vooral van Braque, verwerkte hij op persoonlijke wijze in zijn hecht-gecon- strueerde stillevens. Hij was een pur-sang schilder, maar gaf zich nooit zo als een Jan Sluyters over aan het „plaisir de pein- d're". De reserve, die hij zich voorbehield, bleek tevens zijn kracht te zijn. Eén der vroegst gedateerde schilderijen van de ten toonstelling is.het „Zelfportret met model" uit 1913. Ondanks reminiscenties aan de academie is de hele milde en toch sterke persoonlijkheid van de schilder hier al te herkennen. Het is niet alleen een zeer knap, maar ook expressief schilderij. Het jonge, nog enigszins schrale gelaat van de schilder, met de half toegeknepen ogen, de nerveuze oplettendheid in de uitdrukking, de wijze van staan die de bewegelijke spanning van de arbeid aanduidt, dit alles is voortreffelijk gezien en weergegeven. Maar prachtig is ook het afgewende model, de stoel met de kleren geschilderd in een kleur, die de groene schemer van het ate lierlicht in zich heeft opgenomen. Veel be wuster en ook sterker is het zelfportret met de pijp. De synthese der vereenvoudi ging, die hij in het stilleven gevonden heeft, doet hem ook positiever stelling ne men bij het portret. Harrie Kuyten bezat op zijn palet ook enkele kleuren, die alleen van hem waren. Zware zwart-groenen en bruinen. Zonder zijn natuurlijk, echt Hollandse schildersta lent op enige wijze geweld aan te doen, wist hij in zijn stillevens, die samengesteld zijn uit de meest alledaagse voorwerpen, een gesloten evenwicht te brengen. Het is te hopen dat enige van deze stillevens, die bezit van het Stedelijk Museum zijn, een bestendige plaats in de expositiezalen zullen krijgen. Hang naar verinnerlijking Cornelis Koning is van een geheel ande re geaardheid. Hij werd in 1893 te Zaan dijk geboren. Van een Zaanse School wordt nooit gesproken en toch is er ver wantschap tussen het werk van Koning en Jaap Kaal, zelfs met dat van Van Meever Op een in Rotterdam onder auspiciën van „The American Businessmen's Club" en de Club Rotterdam gegeven lunch heeft de ambassadeur van Amerika in ons land, Selden Chapin, verklaard ervan overtuigd te zyu, dat de politick van de V. S., wat haar grondslagen betreft, gevolgd zal blij ven worden en dat er nieuwe energie zal worden gebruikt om ze effectief te maken. Ten aanzien van de Amerikaanse ex port hield Chapin een pleidooi voor voort gaande vermindering van de hinderpalen die er bestaan. Op de vraag, wat de voor uitzichten zijn voor de Nederlandse uit voer naar Amerika kon hij geen antwoord geven. Dat hangt volgens hem van vele factoren af en zeker van de economische politiek die Nederland voert. Maar naar zijn mening zijn de vooruitzichten goed, want Amerika heeft speciale producten nodig. In de industriële sector bijvoorbeeld ruw ijzer, tin, textiel, chemische en pnar- maceutische producten en mechanische artikelen. Hij noemde voorts bloembollen, vis (met inbegrip van haring), cacaopro- ducten, specerijzaden, melk in poedervorm en, wat zeer voornaam is, goede ham in blik. „Onze kwantitatieve i-estricties op de invoer van Gouda-, Edammer en andere kaas hebben enige critiek uitgelokt", zei hij, „maar met uitzondering van betrek kelijk weinige artikelen is in wezen het cijfer van onze tarief- „duties" ongeveer 50 percent van die in 1930. Tot de omvang als het congres zal goedkeuren heeft de regering van de V. S. maatregelen geno men om meer kaas toe te laten dan voor de oorlog als het jaarlijkse kwantum gold. De ambassadeur zei te geloven dat Ame rika zal voortgaan met zijn streven naar een meer liberale invoerpolitiek. Maat regelen te dien aanzien worden reeds be studeerd." Ofschoon de spreker in het algemeen optimistisch zeide te zijn over de toekomst van de Nederlandse handelsbetrekkingen met het dollargebied, wilde hij daarmee niet suggereren dat Nederland gemakke lijk een bilaterale handelsbalans met het dollargebied kan bereiken of pogingen daartoe doen. Grote hoeveelheden van de Nederlandse export zijn op buitenlandse markten gekpcht. De toekomst van de economische relaties zal dus worden be- invloed door de economische ontwikkeling in die andere landen. „Maar wij zullen als bevriende volken met bevriende en demo cratische regeringen voortgaan aan de op lossing van onze problemen", zo besloot de heer Chapin. BONN. (AFP.). De meerderheidsfracties en de sociaal-democratische fractie in de West-Duitse Bondsdag hebben een ge meenschappelijke verklaring opgesteld, die Maandag tijdens het debat over de Saar- kwestie zal worden ingediend. Hierin wordt gezegd, dat de verkiezingen voor een nieuw parlement in de Saar niet door West-Duitsland zullen worden erkend, omdat zij „een schending zijn van de de mocratische beginselen". De bevolking van het Saargebied wordt uitgenodigd haar stem niet uit te brengen op de Christelijke volkspartij en de socialistische partij van de Saar, aangezien deze tezamen met de re gering „verantwoordelijk zijn voor de kieswet, die de democratische beginselen schendt en deze partijen een bevoorrechte positie verschaft". Kanselier Adenauer en Erich Ollen- hauer, voorzitter van de sociaal-democra tische partij, zullen een verklaring afleg gen. en dat van de Haarlemse schilder Wim Steyn, die in Wormerveer geboren is. De verwantschap ligt in een overeenkom stige hang naar verinnerlijking. Konings soms monochromatische schildering heeft wel degelijk kleurwaarde. Niet door con trast, maar door samenklank der verwante kleurwaarden bereikt hij het verlangde ef fect. Wordt het gamma lichter, dan weet hij op één uitzondering na (de vermoede lijk onvoltooide grote compositie) het ge vaar van een krijtig-wit te ontgaan. Een fijn lichtend goud roept de herinnering op aan Der Kinderens Mirakelprocessie in de Begijnhofkapel te Amsterdam. Koning moet het gevaar dat hem be dreigde om in de opgeroepen schemer- van-gevoel weg te zinken, hebben begre pen, want zowel zijn tekeningen als zijn geschilderde composities met verscheidene figuren (zoals „Christus met de kinderen") wijzen op een streven naar monumentali teit. Niet altijd wist hij aan het boven- gesignaleerde gevaar te ontsnappen en tij dig stelling te nemen. Hij bleef dan steken in een gebaar, waarvan de hooggestemde bedoeling wel herkenbaar, maar niet vol ledig vastgelegd was. Doch welke schilder durft er in deze tijd van veel uiterlijk rumoer nog dergelijke snaren van d'iep menselijk gevoel aan te raken? Wij kunnen slechts dankbaar zijn dat Cornelis Koning dit gedaan heeft, dat hij in enkele voldragen stukken de warme en tedere gevoelens der intieme menselijke betrekkingen gestalte heeft gegeven. OTTO B. DE KAT NEW YORK Reuter) Israel heeft Vrijdag bij monde van Abba Eban in de politieke commissie der Algemene Verga dering een uit tien punten bestaand plan ingediend, dat beoogt de impasse in de krijgsgevangenenkwestie te verbreken. Het plan poogt tegemoet te komen aan het Westelijke standpunt, dat de krijgsge vangenen in Korea niet gedwongen moe ten worden naar hun eigen land terug te keren, maar tegelijkertijd aan de bezwaren van de Noordelijken, dat de gevangenen niet met geweld vastgehouden mogen worden. Het plan beveelt aan, dat er een gemeen schappelijk lichaam zal worden gevormd met wederzijds goedvinden van de onder handelende partijen, „dat zou moeten be slissen over de eisen en de argumenten der gevangenen, die geen gebruik willen ma ken van hun recht op repatriëring." „Wij twijfelen er niet aan, dat de beste manier zou zijn de krijgsgevangenen over te brengen naar de neutrale zone, van waaruit hun uiteindelijke bestemming kan worden vastgesteld," aldus Eban. Sir Mohammed Zafroellah Khan, de mi nister van Buitenlandse Zaken van Paki stan, verklaarde: „Wij menen, dat de strijd kan en moet worden gestaakt, hangende overeenstemming over de kwestie der repatriëring. Ik waag het te vragen, hoe veel mensen er nog aan beide kanten moe ten worden gedood, alvorens de ware be tekenis van de conventie van Genève kan worden gevonden." De afgevaardigden van Cuba, San Salva dor en Panama steunden het Westelijke voorstel inzake de repatriëring der krijgs gevangenen. De commissie ging daarna tot Zaterdag uiteen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat de Verenigde Staten geen „onvoorwaardelijk staken van het vuren" in Korea, zoals voorgesteld door de minis ter van Buitenlandse Zaken van Pakistan, zouden aanvaarden. De woordvoerder zei, dat de Amerikaanse regering en het Ame rikaanse volk niet wensen, dat er een wa penstilstand van kracht zou worden, voor dat „het morele beginsel ten aanzien van krijgsgevangenen door de Noordelijken zou zijn aanvaard." ATHENE, (Reuter). By (le morgen in Griekenland te houden parlementsver kiezingen zal de stryd voornamelijk neer komen op een treffen tussen de „progres sief liberale unie" van generaal Piastiras en de conservatieve „Griekse concentratie" van maarschalk Papagos, die by de laatste verkiezingen in 1951 de partij met het grootste aantal zetels werd. De vervanging van het stelsel der evenredige vertegen woordiging door een meerderheidsstelsel, zal naar verwachting er toe leiden dat vele kleinere partijen opgaan in of zich verbinden met de grote. Griekenland is thans verdeeld in 71 kiesdistricten in het Zuiden en 28 gi-otere in het Noorden en de sedert 1912 verkre gen gebieden van Macedoniën, Thracië, Epirus en de Egeïsche eilanden. Als re den voor het afbakenen van kleinere dis tricten in het Zuiden dan in het Noorden wordt opgegeven, dat het Zuiden dichter bevolkt is. De strijdkrachten van leger, vloot en luchtmacht mogen volgens de nieuwe wet niet stemmen, hetgeen op een verminde ring van het aantal stemgerechtigden met ongeveer 180.000 neerkomt. Papagos was tegen deze bepaling zeer gekant. Ook de Griekse vrouwen, hoewel zij in Mei volledig burgerrecht vei-kregen, zul len ditmaal nog niet meestemmen. Men voert aan, dat haar registratie nog niet voltooid is. Zo zullen Zondag dus een 2.200.000 Griekse mannen gaan kiezen tussen de partij van maarschalk Papagos, die in September van het vorige jaar 36,53 pro cent der stemmen kreeg, en de gecombi neerde groepering van generaal Piastiras en Venizelos die 42.53 procent der stem men verwierf. Daarnaast staat nog de „EDA", het „verenigd democratisch front", dat als communistisch wordt beschouwd en dat vorige maal 10.57 procent der stemmen (tien zetels) behaalde. Het thans geldende meerderheidssysteem schijnt de EDA geen kans op een enkele zetel te laten. De Scandinavische luchtvaartmaatschap pij S.A.S. zal op 19 November de eerste Trans-Atlantische vlucht van Amerika naar Scandinavië via de Poolroute uitvoe ren. Twee weken later zal via dezelfde route een tweede vlucht worden gemaakt. Tijdens deze wil men ervaringen opdoen voor een regelmatige luchtverbinding via deze route, die de S.A.S. spoedig tussen Los Angeles en Kopenhagen hoopt te openen. De DC 6-b is voor deze vlucht met spe ciale instrumenten door de Douglasfabrie- ken uitgerust. De S.A.S. heeft reeds acht van dergelijke toestellen besteld. BONN (A.N.P.) De Duitse regering heeft gisteren verklaard, dat zij meent, dat het parlement op 26 November met de debatten over de ratificatie van de Euro pese verdragen zou moeten beginnen. De Duitse regering heeft zich daarmede ge steld tegenover het staatsgerechtshof, dat een uitstel der ratificatie heeft gevraagd, daar eind November eveneens de openbare behandeling der verdragen voor het hof piaats vindt. De uiteindelijke beslissing is thans aan de agendacommissie van de Bondsdag, waarin de socialistische afge vaardigden pleiten voor een uitstel der ratificatie tot na de uitspraak van het hof, die pas midden December zal worden ge daan. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de agendacommissie alsnog aan de wens van de regering zal tegemoet komen. Zij zal vermoedelijk het debat begin December doen houden daar tot nog toe slechts een commissie van de Bondsdag de behandeling der verdragen heeft voltooid. Studies in Kjeller vorderen OSLO (United Press). Noorwegen en Nederland, die thans op het gebied van het atoomonderzoek zeer nauw samenwer ken, hebben besloten niet achter te raken op de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in de ontwikkeling van koopvaardijschepen met atoomkracht-aandrijving. Men ver wacht dat het Noors-Nederlandse onder zoekingswerk binnen vijf jaar zal leiden tot voltooiing van het eerste „atoomschip". De voorstudies vingen reeds het vorige jaar aan. Toen werd te Kjeller het Noors- Nederlandse instituut voor atoomonder zoek geopend. De plannen zijn thans in een zo ver gevorderd stadium van ontwikkeling dat Gunnar Randers, de leider van het in stituut, poolshoogte heeft genomen op een scheepswerf. De vorige week bracht hij een bezoek aan de Rosenberg-werf te Stavan- ger in Westelijk Noorwegen. Hij kwam tot de slotsom dat op die werf a'oomschepen gebouwd zouden kunnen worden.. Randers zei dat de constructie van een uranium-reactor voor schepen voor het ogenblik de voornaamste taak is van het Noors-Nederlandse a4oomproject. Hij deel de mede dat het voorbereidende werk reeds is aangevangen en dat een speciale studie groep onder zijn leiding op zich heeft ge nomen die taak te volbrengen. Men mag aannemen dat Odd Dahl, de ontwerper van de atoomzuil te Kjeller, de atoomreactor voor het te bouwen atoom schip zal scheppén. Randers is van mening dat slechts de bouw van een atoomschip van 10.000 ton of meer renderend zal zijn. Zeer gro+e schepen die zo kort mogelijk in een haven blijven, zijn volgens hem het meest geschikt voor atoomaandrijving. Hij zei dat zulks was gebleken uti uitvoerige kostenberekeningen. De categorie tank schepen is het meest geschikt, zei hij. Hij schatte de kosten van een „atoom- tankschip" op ongeveer het dubbele van die van een gewoon tankschip van ander half millioen dollar. Een atoomtanker, zei hij, zal gemakkelijk een snelheid halen van 30 tot 40 knopen, en dus tweemaal zo snel kunnen varen als gewone tankschepen. Vier opvarenden gewond Het s.s. „Kertosono", varende in de Java-Pacific lijn van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd is gisteren, enkele dagen na het vertrek uit Vancouver, op weg naar de Philippijnen op de Grote Oceaan over vallen door een hevige orkaan, waaruit het schip niet ongehavend tevoorschijn is gekomen. Alle reddingboten werden zwaar De minister van Verkeer temidden van zijn zorgenkinderen Het een-richtingverkeer op de geld- en kapitaalmarkt houdt nog steeds aan. Wij bedoelen daarmee, het aanbod yan niet- risicódragend kapitaal dat aan de obli- gatïemarkt in haar volle omvang ten 'goede komt. De gemeenten Emmen en Smallin- gerland, die op de beurs vroeger niet be kend waren, hebben met hun 4% lonin gen een groot succes geboekt, hetgeen niet te verwonderen is als men ziet dat de 4% lening van de Bank voor Nederland se Gemeenten het reeds tot 102% en de 4lening van Den Haag het tot 102 gebracht heeft. Het sp'reekt wel van zelf dat ook -de oude staats- en gemeentele ningen van deze vaste stemming op de be- leggingsrnarkt profiteren. Ter illustratie hiervan geven we hier onder enkele vergelijkende koersen: Theoret. koers 2 Jaar. 1952 12 Nov. '52 bij rendement van 4 3 -3% Nederland 1947 85% 93 89% 3 Investeringscertificaten 89 93% 91% 3 Nederland 1962/64 87% 93 91 3% Nederland 1950 84% 92 88% 3 Nederl. Indië 1937 90% 94% 94 3 Idem 1937 A 87% 93 91% 3 Gelderland 1947 91% 96% 94 3% Rotterdam 1937 I 9 lis 96% 95% 86% 93 91 92% 98% 95% 3% Va<n den Berghs en Jurgens 90% 97% 94% 91% 95% 96 Hier blijkt dat nagenoeg alle genoemde obligaties in die mate zijn gestegen dat het rendement tot beneden 4 is gedaald, waarbij echter in aanmerking moet wor den genomen dat bij de uitloting van obli gaties, welke beneden pari noteren, een koerswinst wordt gemaakt, welke niet aan de inkomstenbelasting onderhevig is. Hier door is het effectief rendement van een beschadigd. Vier opvarenden van het schip obligatie, welke op een koers van 89% werden door de enorme kracht van de storm tegen het dek geslagen, waarbij de bootsman Weekmans en de logiesjongens Weede en Pempel, allen uit Rotterdam; aan hun benen verwond werden en de eerste officier Drijver waarschijnlijk een hersenschudding kreeg. Het schip keerde terug naar San Francisco voor de nodige reparaties. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. een theoretisch rendement oplevert van 4 hoger dan dat van een 4 obligatie op 100 De meeste 4 obligaties hebben de parikoers dan ook nog niet kunnen berei ken, zodat men de nieuwe emissie van dit rentetype nog niet aandurft. Zouden de bepalingen van het rentegamma de uitgifte van 4 obligaties beneden pari mogelijk doen zijn, dan waren er thans ongetwij feld dergelijke uitgiften te wachten. Maar ook de nieuwe regering houdt aan het bestaande rentegamma vast en de ge meenten, die nog willen emitteren, zijn dus gehouden met een rentetype van 4% te koimen. Intussen kan wel worden aangenomen dat de gemeentelijke emissiestroom voor- Vmsterdanis burgemeester d'Ailly (tweede van links) bezoekt Australië. Hier ziet men de burgervader in gezelschap van naar Australië geëmigreerde Nederlanders na de „opening" van een straat te Sydney, die genoemd is naar de Nederlandse schilder Nicolaas Macs. eerst tot staan is gekomen, want de ge meenten hebben in de loop van dit jaar hun vlottende schulden grotendeels ge dekt. Bedroeg deze op 1 Juli van dit jaar nog rond fl milliard, 1hans belopen ze niet meer dan ruim f 100 millioen en er zijn zelfs gemeenten, die zo ruim in het geld zitten, dat ze tijdelijk obligaties van andere gemeenten kopen. Dit wil nog niet zeggen dat de geldbehoeften van de ge meenten voor geruime tijd bevredigd zijn. In verband met de werkloosheidsbestrij ding zijn er ook gemeentelijk tal van grote werken op stapel gezec, waarvoor binnen afzienbare tijd zal moeten worden geleend en wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat het rijk nog een vlottende schuld heeft van ettelijke milliarden, dan valt niet te zeggen hoe lang de daling van de rentestand zal aanhouden. Het feit, dat de regering het rentegam ma niet wil loslaten, schijnt er ook op te wijzen dat zij de thans voor de geldneem- sters zo gunstige verhouding op de kapi taalmarkt niet van permanente aard acht en vroeg of laat, tot consolidatie van de vlottende staatsschulden wenst over te gaan. Vooreerst is er niets dat haar daartoe dringt. Want, zoals in de aanvang opge merkt is, het aanbod van met-risicodra gend kapitaal blijft groot. Blijkens de op gaaf van het C.B.S. zijn de creditgelden bij de banken in de loop van dit jaar van rond f 4% milliard tot f 5 milliard geste gen en dienovereenkomstig is het bedrag Nederlands schatkistpapier, dat de banken bezitten, van f3 milliard op uit. 1951 tot f3% milliard op eind Augustus toegeno men. En nog steeds blijft de vraag naar schatpistpapier aanhouden, zodat het rijk thans bij de Nederlandse Bank een tegoed heeft van niet minder dan f 870 millioen, waartegenover trouwens nog altijd een oude schuld staat van f 1300 millioen als restant van de transactie, waarbij het rijk de waardeloze vorderingen op Duitsland van de Nederlandse Bank heeft overgeno men. Wij hebben er meer dan eens op gewe zen, dat, al moge dit grote aanbod van niet- risicodragend kapitaal voor rijk en ge meenten aangenaam en voordelig zijn, het in elk opzicht zeker geen verheugend ver schijnsel is. Het houdt namelijk verband met een gewijzigde structuur van het spaarwezen, die niet zonder bedenking is. Het sparen via de verzekeringsinstituten neemt nog steeds toe en deze laatsten „zwemmen" om zo te zeggen in het geld, dat voor een groot deel aan de bedrijven wordt onttrokken. Ook de nieuwe Pen sioen- en Spaarfondswet, die op 1 De cember a.s. ingaat, tendeert weer in die richting, cmdat voor toegezegde pen sioenen voorzieningen moeten worden ge troffen, hetgeen voor een deel via de le vensverzekeringsinstituten zal geschieden en voor een ander deel door het vormen van stichtingen, welke hun kapitalen niet in, maar buiten de betrokken bedrijven zullen moeten beleggen en die dus het aanbod van niet-risicodragend kapitaal weer zullen doen toenemen. Aan de an dere kant zullen hierdoor aan de bedrij ven grote bedragen worden onttrokken, welke tot dusver voor de bedrijfsfinancie- ring werden gebruikt. Uit een oogpunt van veiligheid voor de pensioengerechtigden moge dit zijn toe te juichen, zij het niet in alle gevallen, de liquiditeitsmoeilijkhe den van vele bedrijven zullen er ongetwij feld door worden vergroot. En wanneer op deze wijze een steeds groter deel van de nationale besparingen bij de overheids lichamen terecht komt, wordt de vraag steeds beklemmender hoe het bedrijfs leven in de naaste toekomst bestaande en nieuwe creaties van commerciële activiteit zal moeten financieren. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir W N. WÜLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijiweg Haarlem Tel (K 2500)11928 INBOEDELVEILING 25/26 NOV. 1952 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst De autorevisiewerkplaats van de „Hol land-Nautic" te Haarlem wordt opgehe ven. In de afgelopen jaren heeft die afde ling van het bedrijf voornamelijk militaire orders behandeld. Deze lopen nu af, zodat de directie besloten heeft de werkplaats te liquideren. Het gevolg hiervan is dat ontslagver gunning is aangevraagd voor acht schil ders. Alle overige arbeiders van de auto revisiewerkplaats konden in andere takken van het bedrijf voornamelijk scheeps- en machinebouw te werk worden ge steld. De fabriek verschaft aan een kleine zeshonderd personen werk. Opinie van Christelijk Sociaal Convent Het convent der Christelijk-Sociale Or ganisaties, bestaande uit het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Christelijks Middenstandsbond en het Christelijk Na tionaal Vakverbond in Nederland, heeft een gedetailleerde verklaring uitgegeven inzake het vraagstuk der bezitsvorming door werknemers. Zij aanvaardt deze als een middel om de gevaren, die ontstaan door een steeds verslappend verantwoor delijkheidsbesef, te bestrijden. Nu zeer belangrijke verbeteringen tot stand zijn gebracht op het punt van de sociale voorzieningen, waardoor, afge zien van het vraagstuk der ouderdoms voorziening, het bestaan der werknemers in redelijke mate is gewaarborgd,'acht het convent voor deze groep, in wier kring het massif icatie-versch ij nsel eveneens in ster ke mate valt te constateren, de bezitsvor ming wegens haar bovenomschreven wer king van grote waarde. Een gedetailleerde, van overheidswege verordende en centraal uitgevoerde regeling daartoe wijst het con vent. echter af.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11