Kistensysteem opent nieuwe mogelijkheden voor kwekerij Reizende tentoonstelling in Haarlem aangekomen I Liedt" van Albert de Klerk kreeg eerste uitvoering Tienduizend kilo per jaar Kampeerkwestie beklonken Twee pogingen tot inbraak in één nacht Biljartkeu Van Juliana tot Juliana Bloemendaal 7 Champignons in Santpoortse duinen MAIS ON MAR CEL Permanent de Luxe ƒ10. H WAKKER Oud-verzetslieden legden bloemen op graven Bloemendaal verkoopt grond „Hillma n"-„Humber" Englebert - die is goed Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Nachtdienst apotheken H. A. IJ ff overleden SLOT DEFECT? „DE S L E U T E L S P E C I A L I S V' Politierechter Duivententoonstelling in de Vishal Burgerlijke Stand van Haarlem ^r' ALLE BEGIN IS MOEILIJK Amateurtoneel „Meisjeslyceum" fc Winkel was open via verkoop automaat L. van Buuringen gehuldigd Twee vacatures aan de Bornwaterschooi Geen halve dagsluiting voor bloemenwinkels ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. (ANP.) Ergens in de duinen bij Santpoort, dicht bij de zee, staat een zestal bunkers. Uiter lijk zijn deze vrijwel niet te onderschei den van de vele andere bunkers, die het Nederlandse kustgebied nog steeds ont sieren. Wie ze echter betreedt, ziet ter stond dat hier iemand van deze betonnen verblijven een nuttig gebruik heeft weten te maken. In de hagelwit gekalkte ruimten strekken zich lange bedden met aarde uit, waarop talrijke ronde witte bolletjes uit de grond zijn gerezen. De heer G. van der Steen heeft hier na melijk zijn champignonkwekerij. Tot voor kort was er nog niet veel be kend over de champignon. Men wist al leen, dat deze paddestoel paardenmest nodig heeft om te kunnen groeien. Voor de kwekerijen is het dan ook een eerste vereiste, de beschikking te hebben over volkomen zuivere paardenmest. Deze mest wordt eerst gebroeid en gemalen, waarna hij moest worden gesteriliseerd om infec tie van de champignons uit te sluiten. Dit steriliseren geschiedt door er stoom door heen te leiden. Hierna wordt in de bedden de schimmel van de champignon geënt. Daar het verkrijgen van de volkomen zui vere schimmel meer op laboratoriumwerk dan op telersarbeid berust, betrekt de heer Van der Steen deze uit Zweden. In dit eerste stadium zijn er verschei dene ziekten, die de champignon belagen en die de volwassen paddestoel later zijn gave blanke uiterlijk zouden doen verlie zen. De heer Van der Steen heeft bij deze arbeid dan ook steeds een pot spiritus naast zich staan, waarin hij geregeld zijn handen doopt. Is het enten eenmaal ge schied, dan moet de kweker drie of vier weken wachten. Zodra de schimmelplek- ken dan aan de oppervlakte komen, wordt een deklaag van ongeveer drie centimeter op de bedden aangebracht. Deze deklaag bestaat uit zwavelgrond, die ook weer met behulp van stoom is gesteriliseerd. Na ver loop van tijd verschijnen hierbovenop dan de blanke champignons, eerst op de plekv ken waar aanvankelijk is geënt, maar na de eerste oogst ziet men ze over het ge hele oppervlak verspreid. De tweede oogst is het rijkste, hierna neemt de opbrengst weer af. Na vier maanden zijn de bedden uitgeput. Alles moet dan worden opge ruimd, het gebouw wordt ontsmet en ge heel opnieuw gekalkt, er moeten nieuwe mestbedden worden aangebracht en de ge hele kweek begint van voren af aan. Kistensysteem De heer Van der Steen is echter voor nemens, binnenkort over te gaan op het zogenaamde kistensysteem. De mest wordt dan niet meer in bedden aangebracht, maar in platte kisten, die op elkaar wor den gestapeld. Hiervoor worden twee spe ciale kweekruimten gebouwd, die elk vier honderd kisten kunnen bevatten. Een aan gebouwd ketelhuis zorgt voor constante verwarming. De .kweek wordt hierdoor versneld, zodat het mogelijk zal zijn, na tweeënveertig dagen de gehele oogst ach ter de rug te hebben. Hierna kunnen in de kweekruimte weer nieuwe kisten wor den gebracht, die tevoren gedurende acht uren in een apart steriliseergebouwtje aan een temperatuur van vijfenzestig graden zijn blootgesteld. In datzelfde „zweetge- bouwtje", zoals de heer Van der Steen het noemt, wordt bij vijfentwintig graden ge- ent. Op deze manier is men er zeker van, dat de kisten met hun inhoud volkomen steriel zijn, wanneer ze naar de kweek ruimte worden gebracht. Doordat er twee van dergelijke ruimten zijn, kan de teelt ADVERTENTIE Haarverven volgens het nieuwste systeem Ex-chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 Evenals in vorige jaren zijn vanmorgen ter gelegenheid van Klaproosdag namens de vereniging van oud-illegale werkers (V.O.I.W.) te Bloemendaal op een aantal plaatsen in de gemeente bloemen gelegd. Een deputatie van bestuursleden begaf zich eerst naar het monument achter de Hervormde Kerk te Bloemendaal, opge richt ter nagedachtenis van de in de laat ste oorlog omgekomen Bloemendaalse in gezetenen. Vandaar begaf men zich naar de R.K. begraafplaats aan de Dennenweg, waar zich een Canadees graf bevindt. Vervolgens werden bloemen gelegd op de drie graven van geallieerde militairen op de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg. Tenslotte begaven de bestuursleden van de V.O.I.W. zich naar de Erebegraafplaats aan de Overveense Zeeweg, waar bloemen bij de op de dodenakker geplaatste urn werden De bloemlegging geschiedde door de heer W. C. Bier, voorzitter van de V.O.I.W., tevens hoofdbestuurslid van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland. Ook namens het gemeentebestuur en de plaatselijke afdeling van het Nederlands oorlogsgravencomité werden op de vier geallieerde graven op beide begraafplaat sen bouquetten witte chrysanten gelegd. Dit geschiedde door kolonel b.d. A. M. M. van Loon. Pastoor L. Beune droeg in de kapel een H, Mis van Requiem op. In ons blad van Vrijdag is meegedeeld, dat B. en W. van Bloemendaal de gemeen teraad voorstellen grond te kopen in de gemeente Velsen, waar vroeger de Bloe mendaalse vuilnisstortplaats was. Het be treft hier echter een voorstel tot verkoop van de grond met de daarop gevestigde loods. Aspirant-koper is de heer J. P. A. Nijssen te Santpoort, die de gemeente een bod heeft gedaan van 8500. vrijwel zonder onderbreking voortgang vinden. Bij deze werkwijze kan reeds na tien dagen de deklaag worden aange bracht. Volgens een aan de lage kant blij vende schatting, hoopt de heer Van der Steen dan op een opbrengst van tiendui zend kilo champignons per jaar. Behalve de grotere opbrengst is een ver der voordeel van het kistensysteem, dat het gemakkelijker is, nieuwe kweekme- thoden. te proberen. Men hoeft dan geen heel bed hieraan te wagen, maar kan hiervoor enkele kisten bestemmen. De heer Van der Steen heeft namelijk nog grotere plannen. Aangezien het steeds moeilijker wordt, de nodige hoeveelheden paardenmest te verkrijgen, is men de laatste tijd in Amerika en Engeland en sinds kort ook in Wageningen bezig, een vervangingsmiddel hiervoor te vinden. Door wetenschappelijke onderzoekingen is men er in geslaagd te ontdekken welke grondstoffen de champignon nodig heeft en in welke hoeveelheden. Door de stof fen te vermengen met stro heeft men reeds goede resultaten weten te bereiken. Het ligt thans in de bedoeling van de Sant poortse kweker, hiermede binnen afzien bare tijd eveneens te gaan experimenteren. ADVERTENTIE Amsterd. Rijtuig Mij. - Official dealer In ons nummer van Dinsdag hebben wij reeds medegedeeld dat het bestuur van de stichting „De Kennemerduinen" besloten had accoord te gaan met het voorstel van de gemeente Bloemendaal om de vereni ging „De Zeemeeuwen" in 1953 weer op het gebruikelijk deel van het strand te la ten kamperen, zonder dat dit iets toe of af zal doen aan de aanspraken die beide partijen op het betrokken terrein menen te hebben. Wij vermeldden ook reeds dat de stich ting geen aanspraak zal maken op scha devergoeding of huurpenningen zelfs niet als de rechter uitgemaakt zou hebben dat zij in het gelijk staat. Uit de mededeling die B. en W. van Bloemendaal aan de raad hierover doen, blijkt dat de „De Kennemerduinen" zelfs afzien van de recognitie van een gulden. B. en W. delen de raad verder mee, dat zij „De Zeemeeuwen" tegen nader over een te komen voorwaarden en vergunning voor 1953 vergunning zullen verlenen voor een tentenkamp op het Noordzeestrand. Een beslissing voor 1954 kan nog niet worden genomen. ADVERTENTIE 99 De dirigent van de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap", de heer Jack P. Loorij, is een ondernemend man. Wie hieraan mocht twijfelen, zou bij de beschouwing van het gisteren uitgevoerde programma wel tot andere gedachten ge komen zijn. Want dit getuigde van een lof waardige répei-toirevernieuwing, in welke uiting van een reeds algemeen waarneem baar streven toch ook het persoonlijk ini tiatief van de dirigent tot zijn recht kwam. Zo hoorden we deze avond een reeks uit voeringen van belangrijke muziek, waar van de twee Souterliedekens „Ie seg adieu" en „Van minnen ben ic" van de Neder landse componist Jacobus Clemens non Papa (15001558) de eerste voorbeelden waren. De tekst van deze „liedekens" wijst duidelijk op een solo-voordracht met de dan mogelijke uitdrukking van verfijnde gevoelsexpressie. In de meerstemmige be werking voor koor valt dit moeilijk te be reiken. Desondanks slaagde de. dirigent er in de koorzang de noodzakelijke bewogen heid te verlenen. De klank bleef beschaafd, maar ter wille van meer glans verkiezen wij toch een uitvoering met een sopranen- register. Het hierna volgende „Licut servus" van Gounod bracht in een mooie, sonoor klin kende vertolking oude vertrouwde man nenkoorklanken, maar met het koorwerk „Liedt" van Albert de Klerk stond de lie dertafel midden in onze tijd. De componist schreef het werk voor de muziekprijs Am sterdam 1952 en droeg het op aan „Zang en Vriendschap" en aan haar dirigent. Al vaker heeft het koor modern werk gezon gen. Doch deze keer stonden de zangers toch voor een compositie met een heel eigen karakter, zowel wat betreft de mu ziek als de tekst. Weliswaar is de melodie bouw, in overeenstemming met de onge compliceerde, ja hartelijk gemeende woor den van Bredero, eenvoudig gehouden, maar de contrapuntische verwerking met het samengaande optreden van interessan te, pakkende harmonieën, plaatste het koor voor zeker niet te onderschatten moeilijk heden. In dit „Liedt" toont Bredero zich als een minnaar der natuur, die zich verblijdt over hetgeen hij daarin kan gadeslaan. Het brengt hem op beschouwingen over het leven van de mens, die zijn plaats in de schepping niet meer begrijpt. Albert de Klerk heeft de conclusies van de dichter met climaxen brengende muziek nadruk kelijk op de voorgrond geplaatst. Bredero wist als Guido Gezelle dat als de ziele luistert, het al een tale spreekt, dat leeft. „Zang en Vriendschap" gaf gisteravond een eerste uitvoering van het koorwerk, waarvoor men respect kan hebben. De lich te toon, waarom de muziek vraagt, werd goed getroffen en de hoogtepunten maak ten door een volle, stralende koorklank veel indruk. De herhaling van het werk was niet zo gelukkig. Hieraan was waar schijnlijk de nerveuze spanning schuldig. Albert de Klerk, met warme bijval op het In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn in Haarlem twee pogingen tot inbraak gedaan zonder dat de daders kans hebben gezien het misdrijf te voltooien. Van een loodfabriek aan de Oudéweg heeft men de raamklemmen verbroken en ook is men bezig geweest met het lostrek ken van de dakbedekking van de fietsen stalling. In dezelfde nacht is getracht het gebouw van een grossier in fietsen aan de Ge dempte Oudegracht binnen te komen. Hier probeerde men met een breekijzer de deur te forceren, maar ook in dit geval is het werk om de een of andere reden waar schijnlijk omdat men gestoord werd halverwege gestaakt. Haarlem: Th. A. Klinkhamer. Koninginne weg 69. telefoon 11596; Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. podium geroepen, betuigde terecht zijn dank aan dirigent en koor. Na de pauze kwam „Zang en Vriend schap" nog uitstekend voor de dag met brillante, geestige en ook gevoelige voor drachten van coplas van Oscar van Hemel. Van de volksliedbewerkingen werd de Emmentaler Hochzeitstanz te gescandeerd gezongen ten nadele van de klank. Het Finse „Liebesklage" daarentegen klonk bijzonder mooi, evenals de gave bas-solo door de koorzanger M. Valent. Het vurige Italiaanse soldatenlied werd door het koor met bravour en mèeslepend gezongen. Na tuurlijk moest het herhaald worden. Acrdenhouts Vrouwenkoor Aan het concert werd medewerking ver leend door Aerdenhouts Vrouwenkoor on der leiding van Albert de Klerk. Het zong voor de pauze twee fragmenten uit Can tates van Joh. Seb. Bach en Psalm 23 van Schubert met de ijle, gelijkmatige klank en de eenvoud van voordracht, die aan vrouwenkoorzang zoveel bekoring vermag te geven. De opmerkelijke scholing, die van het duet „Wir eiien" van Bach een tech nisch zo verzorgde uitvoering mogelijk maakte, werd een waarborg voor het suc ces van charmante muzikale raadgevingen van Maxime Jacob aan verliefden en aan jonge meisjes. Deze uitvoeringen waren bijzonder knappe prestaties, mede door de begeleidingen van Albert de Klerk zelve. Het veelzijdige programma werd nog aangevuld met klaviermuziek van Brahms en Roussel, muzikaal (en waar nodig vir tuoos) gespeeld door de pianist Sas Bunge. Aan verdiende waarderingsbetuigingen hebben de talrijke toehoorders het hem niet laten ontbreken. P. ZWAANSWIJK In de ouderdom van 63 jaar is te Haar lem overleden de heer H. A. IJff, gewoond hebbend te Overveen. Veertig jaar is hij in het scheepvaartbedrijf werkzaam ge weest. De heer IJff was hoofd van de tech nische dienst en procuratiehouder van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Oostzee", van de N.V. Stoombootmaatschappij „Hil- legersberg" en van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart N.V. De teraardebestelling is bepaald op Dins dagmorgen om elf uur op de algemene be graafplaats aan de Bergweg te Bloemen daal. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Twee mannen zaten te borrelen aan de tapkast van het dorpscafé. Plotseling kregen zij om een of andere duistere reden hevige ruzie en vielen vechtend op de grond. Wat gaat er nu gebeuren? Er zijn ver schillende mogelijkheden: de waard weet de vechtersbazen zijn domein uit te wer ken óf de politie komt tussen beide of het wordt een gezellige algemene knokpartij. Hier liep het echter volkomen anders af. In een hoekje van het café stond een kleine man op, greep een biljartkeu, prikte enkele keren in de vechtende kluwen en gaf als finale een der mannen twee ferme tikken op het hoofd. Gistermorgen stonden ze dus voor de Haarlemse politierechter, de kleine man als verdachte uiteraard. ,,'k Had twee van zulke gaten in m'n hoofd", zegt het slachtoffer beeldend, „d'r moesten tien krammen in. En ik heb tien dagen niet kunnen werken". Ook de officier vond het een schandelijk stukje werk. Hij herinnerde aan een soort gelijk geval in Franeker, waarbij echter dóór de schedel heen geslagen werd. ,,'t Is erg gevaarlijk", voegde hij er waar schuwend aan toe. De verdachte knikte begrijpend en keek angstig naar het hoofd van zijn vijand. „Waarom deed u het eigenlijk?" wil de rechter weten. „Ik vond hem een nare man", antwoordde de verdachte. „Tien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar", sprak de rechter. De Haarlemse postduivenvereniging „De Snelpost" houdt vandaag en morgen ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan een tentoonstelling in de Vishal, Grote Markt. Ruim 600 duiven zijn geëxposeerd en de keurmeesters, die reeds van vanmorgen negen uur af bezig zijn, hebben lang geen gemakkelijke taak. Bij de keuring bleek, dat de inzending van de heer Steffens in aanmerking komt voor de schoonste dof fer van de tentoonstelling, terwijl de in zending van de heer Braun de titel van „schoonste duif" krijgt. HAARLEM, 14 November 1952 GEHUWD: 14 Nov., J. Th. Ruijgrok en H. J. Janszen. BEVALLEN van een dochter: 14 Nov., M. E. M. Zwart—IJsselmuiden; C. G. van Schaik —van Doorn. OVERLEDEN: 12 Nov., C. H. Scheffer, 78 j., Godfried van Boillonstraat; J. A. Botellho, 55 j., Wagenweg; A. *J. Timmers, 61 j., We teringstraat. ADVERTENTIE Het is een feest als U een huis toegewezen krijgt. De moeilijkheid is echter het zo in te richten als U zich dat had voorgesteld. Breng daarom eerst eens een bezoek aan onze modelkamers en laat U deskundig voorlichten. Wij maken gratis een begroting voor U, dan weet U „op de cent af" welke uitgaven U krijgt. Kom eens een uurtje „Binnenhuis-architect" spelen met onze miniatuur Formule-meubelen. Iets voor mannen met fantasie! Zowel Woensdagavond als Vrijdagavond is in de Stadsschouwburg de R.K. Rede rijkerskamer Alberdingk Thijm voor het voetlicht geweest. De kamer speelde „Meisjeslyceum", toneelspel van Ladislaus Fodor, onder regie van Henk Schaer. Men zal zich herinneren, dat nog niet zo lang geleden in het Minerva-theater te Heem stede een ander amateurtoneelgezelschap „Berkenrode" dit spel heeft opgevoerd. Het deed dat met kennelijk succes. Dat valt er ook wel aan te behalen. Het is een aar dig stuk, wat melancholisch bij wijlen en daardoor ook wat melodramatisch, maar vol verrassende wendingen en met een milde ondertoon. Het roept ons de school banken weer in de herinnering, de jeugd, die wij er sleten, de wereld, welke wij in die tijd ontdekten, het bruisende volle leven. Daarom nemen we de melodrama- tiek graag voor lief. En zeker wanneer die poëtisch wordt verwerkt, wanneer de spe lers er in slagen het spel licht te houden, de tragische verwikkelingen niet een al te sterk accent geven en vooral zich in hun typeringen van overdrijving te onthouden. Wat nu de voorstelling van Alberdingk Thijm aangaat: het speet mij, dat ik niet de première heb bijgewoond. Wanneer een stuk voor de tweede keer wordt opge voerd en er ligt een dag tussen dan is de enerverende spanning der première eraf. Men is minder tekstvast. Men zoekt de vorm van de eerste avond, Er moet altijd een zekere matheid overwonnen worden en dat speelde de kamer Vrijdagavond parten. Daarmee dient de critiek rekening te houden. Zij kan dan nog veel loven. Het grootste deel der waardering sleept Cocky van Bottenburg-Bakker in de wacht als Kathe Seidl, het meisje dat in een lyrische bui een liefdesbrief richt aan haar rector 99 99 -De oranje autobussen van de tentoonstel ling „Van Juliana tot Juliana" hebben gis- tèren op de Dreef in Haarlem de deuren voor het publiek opengesteld. En reeds de eerste dag keken talrijke schoolkinderen bewonderend naar de vele gebruiksvoor werpen van het Koninklijk Huis. Vooral het loopfietsje van Koning Willem III trok vele belangstellenden. Het loopfietsjer waarop Koning Willem III en zijn broers als jongens in de tuin van het paleis in Soestdijk hebben rondgereden. Al luidt de naam van de tentoonstelling ook „tot Juliana", de expositie zou niet compleet zijn wanneer daarin ook Prins Bernhard en de vier Prinsessen niet ver tegenwoordigd zouden zijn. Van de Prins zien wij een aantal voorwerpen, die betrek king hebben op zijn arbeid, vooral in oor logstijd. Van de Prinsesjes zijn er opstellen, tekeningen, boetseerwerk, ja zelfs de kleine Marijke is vertegenwoordigd met een boek, waarin, zij op de titelpagina haar teken talenten ontplooit! Zo geeft deze tentoonstelling een beeld van het leven, van het lief en leed van ons Oranjehuis. Deze voorwerpen zeggen ons oneindig veel meer dan de lange verhalen uit de dorre geschiedenisboekjes. Medewerking van vele zijden Van alle kanten werd medewerking on dervonden om deze expositie tot een ge slaagd geheel te maken. Diverse bedrijven verzorgden de inrichting' van de auto bussen. De reizende tentoonstelling wordt door een tweetal dames begeleid, die de hele dag bezig zijn om uitleg te geven, waar dat nodig mocht zijn. Voor het bezichtigen van de tentoonstelling wordt een geringe ver goeding gevraagd ten behoeve van de beide fondsen (het Koningin Juliana Fonds en het Prins Bernhard Fonds): voor volwas senen 40 cent, voor scholieren 10 cent. Deze bij uitstek nationale tentoonstelling zal zeker veel bezoekers trekken omdat zij ons de gelegenheid biedt uiting te geven aan onze belangstelling voor ons Vorsten huis. En het Nederlandse volk zal deze expositie waarderen als een hernieuwd be wijs voor de openheid, waarmede H.M. de Koningin haar volk te allen tijde tegemoet treedt. De tentoonstelling blijft in Haarlem tot en met 27 November. Rechtbank beslist: Sir Leslie Brian Freeston, de secretaris-generaal van de Zuid-Pacific-Commissie, heeft een bezoek gebracht aan Nieuw-Guinea. De Gouverneur Van Waardenburg ontvangt sir Leslie Brian Freeston (links). De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een ban ketbakker die de Winkelsluitingswet 1951 zou hebben overtreden, omdat er na slui tingstijd aan de winkeldeur een verkoop automaat was bevestigd, die van binnen uit bijgevuld kon worden, hetgeen beschouwd werd als het geopend hebben van de winkel. De banketbakker had betwist dat hij door het aanwezig hebben van een ver koopautomaat zijn winkel geopend heeft gehad. Hij was van oordeel het publiek niet te hebben bediend in die zin, dat zijn activiteit rechtstreeks op het totstand komen van een verkoop gericht is ge weest. De rechtbank verwees in haar vonnis naar de Memorie van Toelichting, waarin de regering zich op het standpunt stelt, dat een winkel door middel van een. verkoop automaat geopend kan zijn. In de toelich ting staat „Winkels zullen dus gedurende de sluitingstijd niet voor de verkoop door middel van automaten geopend mogen zijn". Uit artikel 16, lid 1, van de Winkelslui tingswet 1951 moet volgens het vonnis worden afgeleid, dat de voorafgaande ar tikelen, waaronder het verbod een winkel na sluitingstijd open te hebben, wèl gelden voor een verkoopautomaat, die van een winkel uit bijgevuld kan worden. Dat er geen koopovereenkomst tot stand is gekomen doet niet ter zake, omdat moet worden aangenomen dat een winkel door middel van een verkoopautomaat geopend kan zijn. Hieruit volgt, dat activiteit van de houder van de automaat niet vereist is, aldus het vonnis, daar toch het kenmerk van een verkoopautomaat is, dat een even tuele koper zich zonder medewerking van een ander kan bedienen. De banketbakker werd schuldig geacht en veroordeeld tot een boete van twee gulden. en deze in zijn handen ziet komen. Zij speelde de rol zonder ook maar een zwak moment, vol overgave, fris en gevoelig. De rector van Henk Boeree was zeker niet slecht. Alleen had ik hem in de dialogen met Kathe op het eind van I graag wat krachtiger zien optreden. Hij speelde de rector toen niet genoeg uit, nam te snel de overgangen. Jan Icas van Dijk was vooral in III op zijn best. Jammer, dat hij daarvóór niet altijd tijdig zijn opmer kingen plaatste. Er ging zodoende van zijn tekst nogal eens wat verloren. De sym pathieke Anna Mathé van Miep Beyk was ook in III en op het eind van II het meest geslaagd. Wel had ze dromeriger, minder wrang kunnen zijn. Voortreffelijk waren Jeanne Kruijver-Rubeling als de zure juffrouw Wimmer, zeer goed de gym- nastiek-onderwijzeres (Gudy Pordon Nie- len), de leraar Nat. Hist. (Jan van Botten- burg) en vooral Spindler, de nare leraar Wiskunde, die door Joop Kruyver juist net niét te veel werd aangezet. Slechts de verloofde van Kathe Seidl viel uit de toon. Te banaal in de poëtische sfeer. De con cierge bleef een onopvallende figuur, ter wijl hij, zonder een caricatuur te worden, toch heus wel wat saillanter gespeeld had mogen worden. De regie tenslotte stelde mij wat teleur. Met de mise en scène kon ik zeker niet dwepen. Waarom de leraarstafel zo in de hoek gedrukt? Waarom zo weinig fraai positie-spel, dat ook de actie ten goede zou zijn gekomen? Misschien dat de aandacht te zeer op de individuele spel- prestaties was gericht. Zij was daaraan in elk geval wel besteed. P. W. FRANSE De heer L. van Buuringen, meester knecht bij Hilarius Draadindustrie en Handelmaatschappij N.V., is vanmorgen gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar bij het bedrijf werkzaam is. De heer W. Hilarius, een der dirècieu- ren, heeft hem toegesproken, een geschenk onder enveloppe aangeboden en namens de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel de gouden médaille met oorkonde. De heer J. A. Vrugt bood namens het personeel een rooktafel aan en de heer A. Stijger, voorzitter van de personeelsver eniging, sigaren en bloemen. ;r In het onderwijzend personeel der Born- water-school (openbaar gewoon lager on derwijs) zijn twee vacatures ontstaan en wel wegens huwelijk van de -dames M. Weyling en A. H. Oosterheert. In de vaca tures is thans tijdelijk voorzien door de benoeming tot onderwijzeres in tijdelijke dienst in eerstgenoemde vacature van mejuffrouw J. J. Pietersen en in dc twee de vacature van mevrouw A. II. van Looy- Oosterheert, die zich bereid heeft ver klaard haar klasse waar te nemen tot haar opvolgster in functie is getreden. B. en W. hebben voor de benoeming van een onderwijzeres in de vacature-M. Weyling de volgende voordi-acht aan de gemeenteraad aangeboden: 1. mejuffrouw J. J. Pietersen te Haarlem; 2. mejuffrouw J. Dooyes te Bloemendaal; 3. mejuffrouw T. E. de Vries te Westzaan. De candidate, die op een voordracht als nummer één en op een andere voordracht als nummer twee was geplaatst, trok op 5 November wegens benoeming elders, haar sollicitatie in. Daar het aantal gega digden gering is heeft het hoofd der school B. en W. in overweging gegeven mejuf frouw J. Dooyes te Bloemendaal, voorlo pig, bijvoorbeeld voor zes maanden, een aanstelling in tijdelijke dienst te geven, teneinde te kunnen beoordelen of zij aan de in haar gestelde verwachtingen vol doet. B. en W. kunnen zich met het stand punt van het schoolhoofd verenigen en zijn voornemens mejuffrouw J. Dooyes met ingang van 1 Januari te benoemen tot tijdelijk onderwijzeres ter voorziening in de vacature-mejuffrouw Oosterheert. B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee, dat bij hen een verklaring van bijna alle bloemenwinkeliers in de gemeente is binnengekomen, waarin ver meld wordt, dat zij geen prijs stellen op een verplichte halve dagsluiting. Volgens een voorstel van Bloemendaal zouden de bloemenwinkels op Woensdagmiddag ge sloten moeten zijn. Aangezien het nieUde bedoeling van B. en W. is de winkeliers tegen hun zin in een halve dagsluiting op te dringen, stellen zij de raad voor de bloe menwinkels uit te zonderen van het ver bod een winkel voor het publiek geopend te hebben op Woensdag na 13 uur. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H. M. Egberts. Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telef. 22261. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, tele foon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt alleen in spoed eisende gevallen van hedenavond zes uur tot Zaterdag 22 November verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van dei- Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, te lefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort-station, telefoon K 2560 8249.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7