Griekenland zwenkt naar rechts, Papagos wint verkiezingen Waterstofbom tot ontploffing gebracht Autoverkoper ontdeed zich van roofzuchtige belager Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Overweldigende meerderheid voor conservatieve generaal Amerika acht UNO bevoegd Franse socialisten eisen vrede in Vietnam Loslippige ooggetuigen zullen gerechtelijk worden vervolgd Gevallen gealliëerden plechtig herdacht Het woord is aan Revolverschoten troffen geen doel Heeft Eisenhower begrip voor uitvoerproblemen? Rassenkwestie Mossadeq ontbindt Hooggerechtshof Zwitserse expeditie keert terug van Mount Everest Brusselaars juichten Prinselijk paar toe Irak het volgend doelwit der communisten Mau Mau blijft actief Prins Bernhard heeft een lichte bronchitis Italiaans dorp afgebrand Monument onthuld in Noordwijk Piet Hein schiet trein der Noordelijken kapot Nog geen opvolger voor Trygve Lie Vijfhonderd doden door cycloon in Formosa Europese hetalingsunie 67e JAARGANG No 111 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 271 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Pcereboom en A. D. Huijsman ATHENE. (Reuter). Hoewel de uitslag der Zondag in Griekenland gehouden alge mene verkiezingen nog niet officiéél be kend is, kan thans reeds worden vastge steld, dat zirh een grote politieke verschui ving onder de Griekse kiezers heeft voor gedaan, die er toe heeft geleid dat de rechtse „Griekse - concentratie" onder maarschalk Papagos als overwinnaar uit het verkiezingsstrijdperk is getreden. Thans is reeds bekend dat in het gehele land een enorme meerderheid op can- didaten van de „Griekse concentratie" hebben gestemd. Radio-Athene meldt, dat het resultaat der tellingen Zondag te middernacht uit wees dat de „Griekse concentratie" 249 van de 300 zetels in de volksvertegenwoordi ging in handen had. De coalitie van centrumpartijen (Plasti es en Venizelos), die voorheen het land regeerde, kreeg slechts 50 zetels en de communistische EDA-partij verwierf er slechts één. Waarnemers schreven vanochtend Pa pagos' overweldigende overwinning in hoofdzaak aan de twee volgende factoren toe: Het gehele land heeft genoeg van de wankele politieke toestand, die een gezonde ontwikkeling sinds de bevrij ding heeft belemmerd. Het persoonlijke gezag van maarschalk Papagos, de aanvoerder der Griekse troepen tegen Mussolini's legers, dat na de oorlog nog groter is geworden door het onder zijn leiding bedwingen van de opstand der Griekse commu nisten. Het schijnt dat een gedeelte van de vol gelingen van de voormalige liberale premier Sophocles Venizelos, die, tezamen met generaal Piastiras, de ieiding heeft van de „vooruitstrevende partij", thans op de „Griekse concentratie" heeft gestemd. Men verwacht, dat maarschalk Papagos Griekenland de komende vier jaar zal rege ren, steunend op de grootste parlementai re meerderheid, die enige Griekse rege ring, sinds het bewind van wijlen Eleuthe- rios Venizelos van 1928 tot 1932, heeft be zeten. Maarschalk Papagos gaf Zondagavond een officiële verklaring over zijn verkie zingsoverwinning uit, waarin hij onder meer zeide: „Het nieuwe. Zondagavond in gegane vier-jarentijdperk, zal er een zijn van opbouwend werk. Griekenland zal op nieuw gehoor geven aan de roep der an dere vrije landen, die voor democratie en vrijheid hebben gestreden". NEW YORK (Reuter). Bij de voortge zette behandeling in de U.N.O. van de kwestie van de apartheidspolitiek der Zuid-Afrikaanse regering heeft de Ameri kaanse afgevaardigde Charles Sprague in de speciale politieke commissie der U.N.O. verklaard, dat Amerika niet de Zuid-Afri kaanse opvatting, dat de U.N.O. in deze kwestie niet competent is, kan huldigen. „Wij zijn van mening", zo zeide hij, „dat de Algemene Vergadering en de commissie op grond van het Handvest volledig het recht hebben om op de voorgrond treden de kwesties te bespreken en dat de uit oefening van dat recht niet in strijd is met hetgeen bepaald wordt in artikel twee van paragraaf zeven van het Handvest". (Zoals bekend is beroept Zuid-Afrika zich op dit artikel, dat inmenging in de binnenlandse aangelegenheden der leden-staten der U.N.O. verbiedt). Amerika is echter wel voorstander van het door IJsland, Denemarken, Zweden en Noorwegen ingediende amendement, vol gens hetwelk op alle leden-staten dus niet Zuid-Afrika in het bijzonder een beroep wordt gedaan hun politiek te ba seren op de rechten van de mens in over eenstemming met de beginselen en ver plichtingen van het Handvest. Na zijn rede in de speciale politieke commissie heeft Sprague tegenover ver slaggevers verklaard dat de Verenigde Staten hun positie als leider van de we reld zouden hebben opgeofferd, indien zij geen steun zouden hebben gegeven aan een bespreking van de Zuid-Afrikaanse rassen politiek in de U.N.O. Hij zeide het er mee eens te zijn dat het ras senprobleem in Zuid-Afrika een gevaar zou kunnen opleveren voor de vrede. TEHERAN (Reuter). Perzische eerste minister, Hohammed Mossadeq, heeft Zon dag, gebruik makend van zijn speciale volmachten, de ontbinding gelast van het Perzische hooggerechtshof en de minister van Justitie opgedragen, nieuwe rechters te benoemen. Waarnemers merken hierbij op, dat het proces tegen de oud-premier Ghavam es Soeltaneh binnenkort begint. Men ziet het besluit tot ontbinding van het hoogge rechtshof als te zijn ingegeven door een verlangen van de regering, eventueel voor oordeel bij de rechterlijke macht in het proces uit te schakelen. Khalil Tahmassebi, die wordt verdacht van de moord op de Perzische eerste mi nister Razmara, is Zaterdag vrijgelaten. Hij zat, in afwachting van zijn berechting, sedert Maart 1951 in de gevangenis. Na zijn vrijlating bezocht Tahmassebi de re ligieuze leider Kasjani,- voorzitter van de Perzische Tweede Kamer. De minister-president van de zittende Griekse regering, generaal Piastiras, ver klaarde in antwoord op vragen van jour nalisten „verrast" te zijn door de uitslag. Piastiras werd zelf als candidaat in het kiesdistrict van Athene verslagen. Hij gaf te kennen zich, na zijn nederlaag, niet uit de politiek te zullen terugtrekken. Verhouding tot Koning Waarnemers te Athene zeggen dat Pa pagos' eerste werk zal zijn de persoonlijke betrekkingen met het paleis te herstellen, die wel verbeterd maar nog steeds gespan nen zijn sinds zijn aftreden als opperbe velhebber in Mei van het vorig jaar, na wat de meesten beschouwen als „menings verschillen met de Koning". Gemeld is, dat de Koning indertijd een decreet heeft getekend, waarbij de maar schalk voor de rest van zijn leven in ac tieve militaire dienst kwam, opdat hij niet aan het politieke leven zou deelne men. Een andere bron van moeilijkheden kan zijn de oppositie van meer dan 80.000 amb tenaren, na de verklaring van Papagos dat hij „het corrupte bestuur" zou zui veren. NEW DELHI, (AFP) Luidens pers berichten uit Kathmandoe, die afkomstig zijn van personen, die voortdurend in ver binding staan met de Zwitserse Everest- expeditie, zou deze expeditie op de te rugweg zijn. yolgens andere berichten heeft de expe ditie een punt bereikt, dat slechts zestig meter beneden de top ligt, dus meer dan tweehonderd meter boven het hoogste tot- nog-toe bereikte punt. (Van onze correspondent in Brussel) Zaterdag hebben Prinses Josephine Charlotte en Prins Jean van Luxemburg het plechtige Te Deum in de kerk van St. Gudela en St. Michiel bijgewoond, dat werd gezongen ter gelegenheid van de naamdag van de Koning. Het verloofde Prinselijke paar begaf zich in een open auto van het paleis naar de kerk en grote drommen Brusselaars hebben de jong- verloofden luide toegejuicht. Na het Te Deum begaf het jonge paar zich weer naar het paleis, waar de geestdriftige menigte „op het balcon" bleef roepen. Toen einde lijk de Prins en de Prinses inderdaad op het balcon verschenen, werd de menigte het juichen niet moede. In de namiddag legde de Prins een krans bij het graf van de onbekende soldaat. LONDEN, (Reuter) Een speciale correspondent van het Britse (conserva tieve) blad „Daily Telegraph" meldt uit Cairo aan zijn blad dat zijn inlichtingen er op wijzen, dat de communisten Irak tot hun volgende doelwit in het Midden- Oosten hebben bestemd, waarbij zij de Libanese hoofdstad Beiroet als basis ge bruiken. De correspondent schrijft, dat de communisten thans stelselmatig agenten en geld over verscheidene grenzen in Irak binnensmokkelen. „Het offensief tegen Irak behoort tot een communistisch offensief-op-larxge-termijn, dat thans, als onderdeel van de „koude oorlog" tegen de belangrijke oliegebieden rondom de Perzische golf wordt uitge voerd", zegt de correspondent van de „Daily Telegraph". Hij voegt hieraan toe dat weliswaar de communistische partij in Irak verboden is, doch dat zij, door middel van allerlei man telorganisaties er toch in slaagt in dit land te werken. MOMBASA. (Reuter). Ook aan de kust van Kenya is de Mau Mau thans actief. Zaterdag zijn op zes km. van Mombasa, in het Zuid-Oosten van het land, twaalf Kikoejoes aangehouden die de tekens van de Mau Mau droegen en met een #eedsaf- legging bezig waren. Te Mombasa zijn Zondag twee Kikoejoe- vrouwen aangehouden. Politie en militairen hebben Zondag een der grootste razzia's sedert de afkon diging van de noodtoestand ondernomen in het bergachtige gebied van Noord- Kinanop. Er werden 1,600 Afrikanen aan gehouden, van wie na een uitgebreid on derzoek 208 werden vastgehouden voor verdere ondervraging. Van deze laatsten werden zestig beschuldigd van allerlei vergrijpen. Elders werden 26 Afrikanen aangehou den, die een bijeenkomst van de Mau Mau wilden bijwonen. Een van hen werd in de heup geschoten, toen hij trachtte te ont snappen. PARIJS. (AFP.). De nationale raad van de Franse socialistische partij heeft Zon dag een aantal moties aangenomen. In een daarvan wordt geëist, dat de Franse rege ring zich in overleg met de Vietnamezen bereid zal verklaren onmiddellijk een wa penstilstand in Indochina te sluiten en onderhandelingen te beginnen om een de finitief einde te maken aan het conflict. De Indocliinese staten moet onmiddellijk volledige onafhankelijkheid worden ver leend en bijstand van Franse technici wor den aangeboden. De raad stelt voor, dat de regering bij de UNO als eerste stap op de weg naar al gemene ontwapening een voorstel zal in dienen tot beperking van de dienstplicht tot een jaar en internationale controle op de naleving van een dergelijke maatregel. De partij spreekt haar ongerustheid uit over „de toeneming van de activiteit van voormalige nazi's in Duitsland" en ver zoekt de regering bij de hoge commissie en de bondsrepubliek stappen, te doen om een einde te maken aan genoemde activiteit, die volgens haar wordt getolereerd. De partij zal oppositie blijven voeren tegen de „reactionnaire politiek" van de regering-Pinay. WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt dat met succes proe ven met waterstofbommen zijn gehouden op het eiland Eniwretok in de Stille Oceaan. In de bekendmaking werd gezegd, dat hier mee een opmerkelijke prestatie werd vol tooid. Uit brieven van soldaten die ooggetuigen waren van de proeven, is gebleken dat de waterstofbom onder zware bewaking naar San Francisco was vervoerd, waar zij ge bracht was aan boord van een marine vaartuig. In bevoegde kringen neemt men aan dat binnenkort, mogelijk in het begin van de volgende week, door president Truman een officiële mededeling zal worden gedaan over het tot ontploffing brengen van de waterstofbom. Militairen, die tegenwoordig zijn geweest bij de atoomproeven van Eniwetok, hebben in brieven naar huis onthuld dat de water stofbom op óf omstreeks 1 November tot ontploffing is gebracht. Sedert de eerste van deze brieven een week geleden gepu bliceerd werd in de „Los Angeles Exami ner" is grote aandrang op de atoomenergie commissie uitgeoefend om iets los te laten. Gordon Dean, voorzitter der atoomcom missie, zeide tot journalisten, dat de des kundigen „zeer tevreden" waren over de resultaten. Dean deelde mede, dat er een onderzoek is geopend naar de publicatie van de brieven der ooggetuigen, die de plicht tot geheimhouding hebben verzaakt en deswege strafbaar zijn. In de door de commissie voor atoomenergie uitgegeven verklaring wordt voorts gezegd, dat dit de derde serie proeven voor de ontwikkeling van atoomwapens op het Eniwetok Atol was. Het was de bedoeling verschillende wapentypen te ontwikkelen. De waterstofbom heeft 10 tot 25 maal meer kern-physisch materiaal nodig dan een atoombom, maar heeft slechts onge veer vijf maal zoveel explosieve capaciteit. De hoogste militaire plannenmakers van de Verenigde Staten moeten uitmaken of deze verhoging van kracht het verhoogde ge bruik van materialen rechtvaardigt. Zij zullen wellicht beslissen dat de waterstof bom voor speciale doeleinden bewaard moet worden en de productie sterk moet worden beperkt. In ieder geval zal een productie van grote hoeveelheden nog niet mogelijk zijn zolang de nieuwe fabriek voor atoom explosieven aan de Savannah-rivier niet gereed is. Men verwacht dat zij tegen het einde van het volgend jaar met de pro ductie kan beginnen. Materialen voor waterstofbommen wor den op het ogenblik slechts in kleine hoe veelheden geproduceerd. „Verschrikkelijk wapen" Dr. Seisji Kaja, directeur van de afde ling natuurkunde van de Tokiose universi teit, heeft gezegd dat een waterstofbom van 50 ton de wereld in stukken zou kun nen breken. Verder is hij van mening, dat een atoombom voor vreedzame doeleinden kan worden gebruikt, maar een waterstof bom niet. „Er is een verschrikkelijk wapen uitgevonden", zei hij. Bij Oostkapelle doet de zee gemiddeld jaarlijks zes meter van de duinvoet ver dwijnen. Een door de zee ondergraven bunker. Het zal niet lang meer duren, of ze zal kantelen, door gebrek aan „houvast" in de grond. Zaterdag heeft Prins Bernhard in Lima kransen gelegd bij de standbeelden van twee grote Peruviaanse helden uit de oor log met Chili, admiraal Miguel Grau en kolonel Francisco Bolognesi. Op uitnodiging van de minister van Bui tenlandse Zaken van Peru nam de Prins deel aan een lunch in de Nationale Club. De Prins voelt zich niet geheel wel ten gevolge van een lichte bronchitis, maar naar wordt verwacht zal het programma van de reis er niet door veranderd worden. Steeds meer Nederlandse vlaggen ver schijnen in de stx-aten van de Peruviaanse hoofdstad Lima, nu Prins Bernhard daar verblijf houdt. Alleen zijn vele vlaggen op de verkeerde manier gehesen, namelijk op de wijze van de Franse tricolore, met de banen verticaal. Het is overigens niet vreemd dat er meer van dei-gelijke vergissingen uit goe de bedoeling te constateren zijn en dat men in Zuid-Amerika niet op de hoogte is van vele dingen die ons vorstenhuis en volk betreffen. Een journalist kwam voor de aankomst van de Prins de Nederlandse gezant vra gen, of Prins Bernhard de px-esident van Nederland was. Het dorp Brione bij het Gardameer, dat 1150 inwoners telt, is in de nacht van Zon dag op Maandag nagenoeg geheel afge brand. Het vuur, dat in een werkplaats begon, maakte spoedig de enige telefoon van het dorp onklaar, zodat niet onmiddellijk hulp kon woi-den ingeroepen. Toen tegen de ochtend de brandweer kwam, was het dorp grotendeels verwoest. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is Zaterdagmiddag een dienst gehouden ter nagedachtenis van de in de beide laatste wereldoorlogen gesneuvelde geallieerde militairen. Deze dienst was voorbereid door het Nederlandse Oorlogsgraven- comité. Behalve de vertegenwoordigers van de Koningin en Prins Bernhard behoorden verscheidene leden van het corps diploma tique tot de aanwezigen, alsmede vele mili taire autoriteiten. Achtereenvolgens spraken rev. D. W. C. Mossman, pasteur Marc Jospin en dx\ W. van Limburgh een herdenkingswoord. Aan de dienst werkten voorts mede de organist Henk Loohuys, de sopraan Leny Schindeler, de Koninklijke Mannenzang- vereniging Apollo en de Amsterdamse Po- litiekapel. Tijdens de dienst werden na mens de vertegenwoordigende landen en door diverse instanties kransen aan de voet van de door militaix-en geflankeerde katafalk gelegd. Na afloop van de plechtigheid begaven de aanwezigen zich naar het Damplant- soen, waar major general Sir Richard Ho- werd Vyse namens de „British Legion" een ki-ans legde aan de voet van het voorlopig oorlogsmonument. Tezelfdertijd werd in Noordwijk aan Zee onder zeer grote belangstelling door me vrouw Van DuinPasschier het monu ment voor de gevallenen op het kruipunt Oude ZeewegRembi-andtweg onthuld. Drie Noordwijkse muziekgezelschappen verleenden medewex-king aan de plechtig heid. De burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berckel sprak een korte rede uit. Het monument is vervaardigd door me vrouw Corinne FranzenHeslenfeld en stelt een vrouwenfiguur voor in geknielde houding. Het bovenlijf ontbloot en het hoofd gebogen berust zij in het leed, dat haar heeft getroffen. Als onderschrift draagt dit monument dan ook de woorden uit het Onze Vader „Uw wil geschiede". P e t i t - S e n n Schoonheid en lelijkheid verdwij nen beide als de rimpels van de ouderdom komen: de eerste ver dwijnt erin, de tweede verschuilt er zich onder. (Reuter) Kort voor het dagworden heeft Zondag de Nederlandse torpedobootjager Piet Hein een militaire trein der Noorde lijken ten Noorden van Tantsjon vex-nie- tigd. Bij vliegtuigongelukken in Korea zijn in het afgelopen weekeinde 44 soldaten omge komen en elf vermist. Bij Seoel stortte een transportvliegtuig neer, waarbij 37 soldaten en zeven beman ningsleden om het leven kwamen. Een ander transportvliegtuig met acht tien inzittenden stortte Zondag in de Ja panse zee. Zeven lijken werden gevonden. BEIROET, (AFP) De Libanese mi nister van Buitenlandse Zaken, Moessa Mobarak, heeft Zaterdag de diplomatieke vertegenwoordigers van de Arabische lan den in Beiroet meegedeeld, dat de Liba nese regering haar gezant te Washington, Charles Malik, candidaat zal stellen als op- violger van Trygve Lie. De minister ver zocht de Arabische diplomaten, hun re geringen te vragen deze candidatuur te steunen. Andere mogelijke opvolgers van Lie zijn generaal Romulo van de Philippijnen, dr. Nervo van Mexico en de Siamese Prins Wan Waithajakon. In kringen van de UNO werd Zaterdag de Pers Entezam als de verkieslijkste opvolger genoemd. Van hem is echter bekend dat hij enigszins afwijzend tegenover een eventuele benoe ming staat. Zaterdagavond is in Bussum de 43- jax-ige wei-ktuigkundige J. C. K. gearres teerd die bekend heeft dat hij Donderdag avond omstreeks half acht na de auto markt te Utrecht een auto tijdens een „proefrit" met de verkoper in de gemeente Jutphaas wilde stelen. Hij is na een ge vecht in de auto door de aangevallene buiten de wagen gewerkt en heeft toen een aantal revolverschoten op de bestuur der gelost. In het duister hebben de scho len wel de kap van de auto doorboord, maar de verkoper bleef ongedeerd. Die zelfde avond meldde K. zich bij de garage houder B. in het -nabije De Meern voor een taxirit naar Hilversum. De garage houder was door het vreemde gedrag van zxjn passagier al gauw wantrouwig ge worden. De klant wilde per se langs de buitenwegen naar Hilversum en toonde bij zonder veel belangstelling voor de bedie ning van de auto. K. heeft ook op deze rit zijxx duistere plannen niet kunnen uitvoe ren, want de garagehouder heeft hem na binnenkomst in Utx-echt met een smoesje uit de wagen gekregen en ging daarna de politie zijn wederwaardigheden vertellen. De politie te Jutphaas heeft in samenwer king met de Bussumse recherche de aan valler kunnen achterhalen. Fataal verhaal Over de arrestatie van K. wordt nader medegedeeld, dat hij thuiskomend zijn vrouw had verteld, dat hij was opgelicht op de Utrechtse automarkt. Hij had daar een prachtige wagen verkocht, de kwitan tie afgegeven, maar geen geld ontvangen. Zijn vrouw heeft hem toen geprest daarvan aangifte te doen bij de politie. Daar K. tegenover zijn vrouw dit verhaal moest volhouden, heeft hij inderdaad in aan wezigheid van zijn vi-ouw aangifte bij de Bussumse politie gedaan. De wachtmeester FORMOSA. (Reuter). Het aantal doden als gevolg van de wex-velstorm die Vrij dag Zuid-Formosa geteisterd heeft, is on geveer 500. Meer dan 4000 personen wer den gewond en tienduizenden zijn dakloos. Dit zijn de niet-officiële cijfei's. De offi ciële cijfers zullen pas over enige dagen bekend zijn. Een aantal kranten eist een onderzoek naar de "werking van het storm-waarschu- wingssysteem, dat langzaam en misleidend wordt genoemd. Uit door de Europese betalingsunie gepu bliceerde maandcijfers blijkt, dat alleen Engeland, Zwitserland en Oostenrijk in de maand October een betalingsovex-schot in deze instelling hadden. Alle overige landen hadden een betalingstekort. Het overschot van Engeland bedroeg 95,7 millioen dollars, welk bedrag in goud aan Engeland zal worden betaald. Het totale betalingstekort van Engeland is echter nog steeds het hoogste van alle deelnemende landen en bedi-oeg per einde October 1089,5 millioen dollars. Nederland had over October een beta lingstekort van 800.000 dollars, waardoor het totale betalingsoverschot daalde tot 293,6 millioen dollars. daar deelde hem mede, dat dit eigenlijk een Utrechtse zaak was en hij zich dus met Utrecht in verbinding moest stellen. Toen deze wachtmeester echter een be richt in de bladen las over de schietpartij, constateerde hij dat het daarin voorkomen de signalement klopte met dat van de heer K. Hij heeft dit medegedeeld aan de politie te Jutphaas. Deze heeft daarop de collega's in Bussum vex-zocht de man nog even te ontbieden. Daar de man meende, dat het over de gefingeerde oplichting ging, is hij inderdaad op het bureau verschenen, waar na zijn arrestatie volgde. Hij beweert de revolver, waarmede hij drie schoten op de auto van de verkoper heeft gelost, „op een onbekend adres in Amsterdam" te hebben gekocht. WASHINGTON (United Press). Een zegsman uit de naaste omgeving van Eisenhower heeft medegedeeld dat Dene marken en andere landen, die kaas en soortgelijke zuivelproducten uitvoeren, tot de conclusie zullen komen dat de nieuwe president van de Verenigde Staten veel begrip heeft voor hun uitvoerpx-oblemen. Hij zei, dat Eisenhower hem had toever trouwd, dat hij van mening is dat men de West-Europese landen moet aanmoedigen hun uitvoer te vergroten, ook naar de dol- largebieden, omdat het van het grootste belang is dat die landen beschikken over de economische kx-acht die voorwaai-de is voor hun militaire kracht. Hij zei dat Eisenhower kennelijk minder bevi-eesd is voor het gevaar van Russische aggx-essie dan de huidige regering en daar om wellicht in 1953 zal overgaan tot maat regelen die meer gericht zijn op vex-bete- ring van de economische positie in Europa en niet tot uitputting van de economische kracht in dat werelddeel door al te om vangrijke bewapening, zullen leiden. Hij zei dat Eisenhower misschien het allereerst aandacht zal schenken aan de invoer van kaas uit Europa wanneer hij zich gaat bezighouden met de economische problemen van dat werelddeel. Er is kans, zei hij, dat Eisenhower vertegenwoordigers van de Amerikaanse zuivelindustx-ie zal uitnodigen voor een bespreking om zich er van op de hoogte te stellen hoeveel voor deel zij hebben getrokken uit de beperkin gen van de kaasimporten van dit jaar. Eisenhower zou die vertegenwoordigers dan de vraag voorleggen of die beperkin gen werkelijk zoveel meer zouden beteke nen voor de Amerikaanse zuivelindustrie dan voor landen als Nederland en Dene- max-ken die voor een goed deel steunen op de zuiveluitvoer. «oooooooronoi RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden met in het Zuid-Oosten van het land kans op wat lichte sneeuw, maar elders droog weer. Over het algemeen weinig wind. In de komende nacht lichte tot matige vorst met hier en daar mist. morgen over dag temperaturen om het vriespunt. 18 November Zon op 8.05 uur, onder 16.45 uur. Maan op 9.42 uur, onder 16.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 November Hoog water: 3.15 en 15.29 uur. Laag water- 11 15 en 23 31 uur. Dinsdag 18 November Hoog water: 3.52 en 16.07 uur. Laag water: 11.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1