Fabrieksarbeider pleegde verzet tegen politie en krabde agent in gezicht Kort en bondig j Tumult in de Grote Houtstraat "Brieven aan de redactie Heemstede Haarlemmermeer Zandvoort Hoofddorp 7 Bunkers op Museumplein te Amsterdam verdwijnen „Van de taak van Monumentenzorg is het einde nog niet te zien" Rijkswerkplaatsen leidden 30.000 cursisten op Visa voor Indonesische reizigers naar Nederland Sint Nicolaas arriveerde Congres van de J.O.V.D. in Dordrecht Mogelijkheden van een adoptiewet Twee goederentreinen in botsing bij Harderwijk Kerkelijk Nieuws Huldiging HPG „Nut en Genoegen" speelde een boerendrama Zuidafrikaanse avond in Heemstede Gouden echtpaar P. Doolaard-Van der Nadort Een rijk gemonteerde geestige revue Grote belangstelling voor Beursfestival Scheepvaart MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een week geleden heeft de fabrieks arbeider W. H. v. d. H. zich op het Ver- wuift en in de Grote Houtstraat, toen zijn onder invloed van sterke drank verkeren de vriend was aangehouden, tegen de po litie verzet. Hij werd later naar het Huis van Bewaring overgebracht en vanmorgen Is de man door de politierechter te Haar lem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met bevel tot onmid dellijke gevangenhouding. Op Maandagmiddag om kwart voor vij ven zag een agent van politie op het Ver- wuift een los arbeider met een waggelende gang lopen. Hij achtte het raadzaam de ar beider naar het bureau van politie over te brengen. De man was in gezelschap van de fabrieksarbeider W. H. v. d. H. die zich met het geval bemoeide. Hij gaf de politie man een duw. Inmiddels verscheen per fiets een andere agent van politie die as sistentie verleende. Hij wilde de fabrieks- ubeider beetpakken, maar deze begon te rukken en te trekken. Een derde agent van politie (in burger) kwam uit een der zaken n de Grote Houtstraat en toen hij zag, dat er verzet gepleegd werd, kwam hij te hulp. Deze sprong op de rug van de fabrieks arbeider die de agent in burger in het ge zicht krabde. Midden in de Grote Hout straat wilde de fabrieksarbeider zich op- heuw verzetten en toen haalde de agent n burger zijn gummistok te voorschijn. )aarna verliep de arrestatie vrij rustig. De drie agenten van politie die bij de arrestatie betrokken waren geweest, wer- len als getuigen gehoord. De agent in bur ner deelde mee, dat hij nog een litteken ban het krabben in zijn gezicht heeft. Ver dachte heeft tegen hem gezegd: „Ik ga niet met je mee; ik onthoud je gezicht wel." Het was in de Grote Houtstraat wel druk, doch De vier grote bunkers op het Museum plein te Amsterdam, die door de Duitsers verden gebouwd, zullen verdwijnen. Om de vier gevaarten zal een afraste- /ing worden geplaatst en daarna zullen in de twee meter dikke muren van gewapend iclon gaten worden gemaakt, waarin leine springladingen worden geschoven, ,'aarmee de bunkers in kleine gedeelten morden opgeblazen. Er wordt voor ge- iraakt, dat de explosies niet van te grote :racht zijn, zodat de omringende huizen er ;een last van zullen ondervinden. Het verk zal ongeveer drie maanden in beslag emen. De vijfde, kleinere bunker, die aan de ijde van het Stedelijk Museum staat, zal iet worden opgeruimd. Deze zal worden erbouwd tot schuilkelder ten behoeve van Ie burgerlijke verdediging. Zaterdagmiddag, is in de vergaderzaal an de Tweede Kamer de 23ste monumen- endag. gehouden. De Commissie voor de onumentendag, een overkoepelend or- an, waarin tal van organisaties op het ■bied van de natuur- en monumentenbe- erming vertegenwoordigd zijn, vierde ens haar 25-jarig bestaan. De voorzitter van de commissie, prof. r. A. W. Byvanck, ontving van mr. dr. P. 1. van Tienhoven een voorzittershamer als lijk van waardering voor zijn 25-jarig oorzitterschap. Mr. Van Tienhoven sprak e hoop uit, dat de voorzitter met dit te en zijner waardigheid bij het publiek be- sngstelling voor onze monumenten zou cunnen „inhameren". Het is de commis- ie in haar 25-jarig bestaan niet gelukt de ndiening te verkrijgen van een monu- nenten- en een natuurbeschermingswet. Dok een andere doelstelling van de com- nissie is niet verwezenlijkt: de coördinatie an alle krachten, die ijveren voor het be- oud van natuurschoon en de instandhou- ing van oude gebouwen. Jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevor- el gaf hierna een omschrijving van het egrip monument en een overzicht van de werkzaamheden van de rijkscommissie oor de monumentenzorg. Hij betoogde, at ons land zich niet kan beroemen op ele eerste rangs-monumenten, maar dat e hoeveelheid der eenvoudige, die in hun 'erscheidenheid zulk een charme aan het and verlenen, zeer groot is. Daardoor en wegens de invloed van de bodem en het limaat op onze monumenten heeft de iijksmonumentenzorg een taak, waarvan et einde niet is te zien. Jhr. W. H. de Beaufort bepleitte het jiatuurzinnig" opgroeien van de jeugd oor onderricht van de kleuterschool af. Zaterdag heeft de dertigduizendste cur- ist, die sedert de bevrijding aan een rijks- 'erkplaats voor vakontwikkeling zijn op- eiding heeft voltooid, de rijkswerkplaats e Rotterdam verlaten. Het was H. H. Ketelaar, die van minis- er Suurhoff een oorkonde ontving. In een oespraak zei de minister dat er na de oor- Dg een groot gebrek was aan geschoolde erkkrachten. In deze achterstand voor iet de rijkswerkplaats, die nooit de be- oeling heeft gehad de normale vakoplei- ingen te verdringen of over te nemen. De rbeid van de rijkswerkplaatsen draagt niet Reen bij aan de industrialisatie van ons and, maar ook aan het persoonlijk geluk an de arbeider.Zij bieden hem gelegenheid 3t werk, dat meer met zijn persoonlijke anleg en zijn karakter strookt. De minister ankte namens de regering allen, die me ewerking aan de rijkswerkplaatsen ver enen. DJAKARTA, (Aneta) Door het Ne derlandse Hoge Commissariaat te Djakarta s bekend gemaakt dat de Nederlandse re uring heeft besloten, met ingang van 1 December voor personen van Indonesische lationaliteit het aanvragen van een visum 'P bun paspoort verplicht te stellen, indien ij zich naar Nederland wensen te bege- 'en. Deze maatregel is genomen om te oorzien in de reeds sinds lange tijd ge voelde noodzaak, een preventieve con sole te kunnen uitoefenen op het bin nenkomen in Nederland. het publiek heeft zich rustig gedragen. De politiemannnen hadden alleen last van verdachte. Bij het verhoor van verdachte gaf deze de feiten toe. Hij had met zijn vriend wat borrels gedronken en mogelijk heeft hij daardoor niet geweten, wat hij gedaan heeft. Verdachte verklaarde er spijt van te hebben. Eis van vier maanden De officier van justitie noemde de zaak buitengewoon ernstig. Hij nam het ver dachte kwalijk, dat deze zich te buiten ging tegen een agent van politie die zijn plicht deed. Mogelijk heeft de man ge dacht „samen uit samen thuis", doch dan had hij mee naar het bureau van politie moeten gaan om daar het geval te bespre ken. Thans heeft hij een ambtenaar in diens rechtmatige uitoefening van zijn plicht belemmerd. Daarbij komt, dat hij zich is gaan verzetten tegen een andere agent van politie en dat hij een derde agent, die wel iswaar in burger was, heeft mishandeld. De sporen zijn nog op het gezicht aanwe zig. Verdachte heeft niet geweten, dat laatstgenoemde een agent van politie was, maar het publiek is op verzoek van de po litie verplicht te helpen, als het nodig is. De officier van justitie eiste een gevange nisstraf van vier maanden met bevel tot gevangennenming. Mr. F. J. D. Theyse jr. bracht in herinne ring, dat verdachte te veel gedronken had. Hoewel het niet goed te keuren is, wat hij gedaan heeft, is het toch wel te begrijpen. Hij was immers met zijn vriend uit ge weest en vond het noodzakelijk deze te helpen. Verdachte heeft zich speciaal tegen de agent in burger verzet en wist niet met een politieman te doen te hebben. Pleiter verzocht een korte straf op te leggen. De politierechter nam het verdachte zeer kwalijk wat hij gedaan heeft, doch vond het prettig dat deze zijn fout inziet. Ver dachte heeft een der agenten ernstig mis handeld en heeft op ernstige wijze weder- spannigheid gepleegd. Ook is het verleden niet zo voorbeeldig, merkte de politierech ter op. Deze zeide er rekening mee te wil len houden, dat verdachte op de zitting een sympathieke indruk heeft gevestigd en hoewel de maximumstraf vier jaar is, wilde hij niet boven de eis van de officier van justitie gaan. De politierechter legde een straf van vier maanden op met aftrek van voorarrest. Na afloop der zitting stak verdachte de agent die hij mishandeld heeft de hand toe, doch deze weigerde dit gebaar van ver zoening te aanvaarden. Zaterdagmiddag kwam Sint Nicolaas we derom in Haarlem aan, nu per boot via het Spaarne. De kindervriend stapte op de Turfmarkt aan wal en maakte vandaar een kleine tocht door de binnenstad, uiteraard omstuwd door heel wat kleine en grote mensen. De zestien politie-agenten die ter hand having van de orde aanwezig waren, ver gaten in die pret dat zij een half uur had den lopen te kleumen, omdat de boot van Sint door motorpech een flinke yertraging had. De Jongerenorganisatie Vrijheid en De mocratie heeft in Dordrecht een landelijk congres gehouden onder leiding van dr. Edgar Nordlohne. Prof. mr. Oud hield een rede over ver draagzaamheid.. Hij wees de jongeren op hun toekomstige taak, sprak over vrijheid in gebondenheid en zei onder meer, dat ook het humanisme vrij moet zijn, maar dat dit nimmer losgemaakt kan worden van een christelijke basis. Bij de bestuursverkiezing werd tot voor zitter gekozen mr. dr. H. Roethof, tot vice- voorzitter C. van Rede en tot secretaresse mejuffrouw mr. L. Kooiman. Op de tweede dag van het congres spra ken het Tweede Kamerlid H. A. Korthals over verantwoordelijkheid en prof. dr. H. Th. Fischer uit Utrecht over het liberalis me en cultuurdogmatisme. Er werden op dit congres twee resoluties aangenomen, een over het bevolkings vraagstuk en een over het radiobestel. (Verkort weergegeven) „Genezing door gebed". Naar aanleiding van een in ons blad van Zaterdag 15 dezer opgenomen artikel onder de rubriek „Ker kelijk Leven" hebben wij enkele brieven ontvangen van lezers, die het niet eens blijken te zijn met de uitspraken, die in deze rubriek werden aangehaald. Er werd een samenvatting gegeven van wat een Rotterdams predikant over dit onderwerp ten beste had gegeven. Aangezien een dis cussie over het al of niet aanvechtbare ka rakter dezer uitspraken in de rubriek „Brieven aan de Redactie" te ver zou voe ren en bovendien geen uitzicht zou bieden op een mogelijke conclusie, zullen wij de inhoud van deze brieven niet opnemen. Het betreft hier namelijk een onderwerp, waarover kerkelijken en niet-kerkelijken principieel van mening blijken te verschil len, zodat discussie per brief daarover tot niets zou leiden. (Red.) Overweg. Betreffende de overweg Pijls laan schijnen de overwegingen om er een viaduct te maken, tot het verleden te be horen. Intussen gaan het tijdverlies en on gemak door, klaarblijkelijk door gebrek aan middelen om een oplossing te vinden. Waarom echter denkt men niet aan de mo gelijkheid van een „luchtbrug"? Een voet brug, met de mogelijkheid om fietsen mee te nemen, zou zeer welkom zijn. B. F. S. (Naschrift: Het is de ervaring van andere steden, waar dergelijke voetbruggen gemaakt werden, dat wielrijders liever wachten dan hun fietsen mee omhoog en omlaag te moeten zeulen. Het zou dus en kel een oplossing voor voetgangers beteke nen en deze categorie is niet het talrijkst. Bovendien leert de ervaring ook nog, dat zelfs voetgangers terugschrikken voor het trappenklimmen. Uw vraag betreffende honorering moeten wij ontkennend beant woorden. Red.) Vereniging van pleegouders vergaderde in Arnhem In Arnhem is Zaterdagavond de jaar lijkse algemene vergadering gehouden van de Nederlandse Vereniging van Pleeg ouders. Blijkens de mededeling van de secretaris, de heer J. Ruwhoff uit Ensche dé, telt de vereniging thans 469 leden. De voorzitter, mr. A. Stempels, maakte met voldoening gewag van de mededeling van de minister van Justitie dat een rap port van de Federatieve Instellingen voor de Ongehuwde Moeders is ontvangen, waarin beperkte mogelijkheid van adoptie wordt aanbevolen. Dit rapport is in studie. De minister heeft verklaard, dat een wettelijke regeling van de adoptie niet zal behoeven te wachten op de totstandkoming van een nieuw Bur gerlijk Wetboek. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat de minister in elk geval geen principiële tegenstander van adoptie is, zei mr. Stempels. Het is de bedoeling van de minister het nieuwe Burgerlijk Wet boek binnen vier jaar gereed te hebben. Men mag dus rekening houden met de mo gelijkheid, dat er misschien over twee of drie jaar een adoptiewet in het Staatsblad staat. In het afgelopen jaar is een enquête onder de leden der vereniging gehouden. Daarbij zijn gegevens verkregen, die men bij een wettelijke regeling van de adoptie in aanmerking zal kunnen nemen. Het grote aantal kinderen, dat afkom stig is van ongehuwde moeders, en de ver schillende manieren van bemiddeling, waarvan de meeste geen waarborg van juistheid inhouden, wijzen erop dat zich hier sociale problemen voordoen, zo zei mr. Stempels. Een adoptiewet zou tot de oplossing van zulke problemen kunnen bijdragen. Het is begrijpelijk, dat de leden van de vereniging niet in de eerste plaats aan deze functie van een adoptiewet denken, al zul len zij deze kant van de zaak nooit uit het oog mogen verliezen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het traject Zwolle-Amersfoort een goederentrein in de richting Amersfoort van achteren aangereden door een andere goederentrein, die in dezelfde richting reed. Een condeucteur werd licht gewond, maar kon de dienst blijven voortzetten. Het on geluk gebeurde tussen Hulshorst en Har derwijk. Beide hoofdsporen werden ver sperd, doordat van de aangereden goede rentrein twee wagons ontspoorden. Tussen Nunspeet en Harderwijk werd de dienst vervolgens met autobussen onderhouden totdat in de loop van de dag de sporen vrij gemaakt konden worden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Utrecht (wijkgem. Croese- laan) H. C. Touw, studentenpredikant al daar; tot pred. in algemene dienst (met binding van zijn standplaats aan de kerk in haar geheel) C. Dolman, res.-legerpred. en voorheen pred. in Indonesië. Benoemd tot vicaris te 's-Gravenhage (wijkgem. 24) T. Rinkema, cand. aldaar. Chr. Geref. kerken Beroepen te Rozenburg, C. v. d. Weele te Harderwijk. Examens Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen theologie ds. C. Gilhuis te 's-Gravenhage en dr. J. P. Theron te Pretoria (Z. Afr.). Ter gelegenheid van de huldiging van het eerste zevental van HPC dat deze zomer naar de eerste klasse van de KNZB promo veerde, heeft het bestuur van HPC een feest avond belegd in het Minerva Theater te Heemstede. Deze avond is vastgesteld op Woensdag 19 November. Tijdens deze feest avond zal de toneelvereniging „Ludamus" uit Haarlem een opvoering geven van het Amerikaanse blijspel „De Firma Adam en Eva", in de Nederlandse bewerking van Constant van Kerkhoven Jr. De regie berust bij Henk Assman. De muzikale verzorging is toevertrouwd aan „The Blue Masters". In „Het Wapen van Heemstede" gaf de toneelvereniging „Nut en Genoegen" twee opvoeringen van het drama „En de boer ploegt voortvan René Bosch, waar mee ook deze vereniging het begin van het nieuwe seizoen weer achter de rug heeft. Een begin, dat zowel het publiek als de spelers en hun regisseur ongetwijfeld een zekere bevrediging moet hebben geschon ken. Het stuk mist de nodige kwaliteiten om voor opvoering door het beroepstoneel in aanmerking te komen, maar amateurs vinden er dankbare speelkansen in. Het stuk behandelt de strijd tegen de elementen. Door een dijkbreuk gaat het sobere bestaan, dat boer Haaldijk onder moeilijke omstandigheden heeft opge bouwd, geheel verloren. Maar aan de lief de en toewijding van zijn vrouw heeft hij het te danken dat hij voldoende energie weet te verzamelen om ongebroken aan een nieuwe toekomst te beginnen. Toch heeft deze catastrofe nog een goede zijde gehad, want uit de gezamenlijke strijd te gen het water vloeit uiteindelijk een ver zoening met de vijandige familie Stolkamp voort, al geschiedt dit wel bijzonder sim plistisch. De kracht van „Nut en Genoegen" schuilt voornamelijk in het uitbeelden van een dergelijk milieu. Regisseur Carl Veerhoff was er bovendien in geslaagd een stevige eenheid te bereiken, doordat de spelers zeer verdienstelijk op elkaar waren afge stemd. Hoewel eigenlijk alleen mevrouw J. H. Beek als de oude grootmoeder werkelijk uitblonk, telde de bezetting toch geen zwakke plekken, die de opvoering als ge heel zouden kunnen schaden. M. J. Beek maakte de door het noodlot achtervolgde Gerrit Haaldijk alleszins aannemelijk, daarbij door mevrouw H. Beck Jr. als zijn kloeke echtgenote voorbeeldig geassisteerd. L. Beek gaf de in het begin onsympathieke buurman Stolkamp op markante wijze ge stalte, waarbij mejuffrouw N. Klootwijk als,de levendige Elsje voor de vereiste te genstelling zorgde. Deze voorstelling werd met het tradi tionele bal besloten. Toen de onmisbare muziek even op zich liet wachten, kortte regisseur Veerhoff op onderhoudende wij ze de tijd, door het publiek een amusante en gefingeerde historie uit zijn loopbaan te vertellen. Nu door de Van Riebeeckfeesten, welke enige tijd geleden vooral in Zuid-Afrika zijn gevierd, de band tussen Nederland en de Kaap nauwer zijn aangehaald, heeft het bestuur van de Heemsteedse kunst kring naar aanleiding van deze herdenking contact gezocht met het gezantschap der Unie van Zuid-Afrika. Van deze zijde werd alle medewerking ontvangen om Woensdag 26 November in het Minerva Theater een speciale Zuidafrikaanse avond te kunnen geven. Het staat reeds vrijwel vast, dat ter ge legenheid hiervan door Ben van Eyssel- steijn een causerie over de Zuidafrikaanse letterkunde zal worden gehouden, aange vuld met voordracht van proza en gedich ten. In aansluiting hierop zal nog een kleu renfilm over de Kaapkolonie worden ver toond, welke pas kort geleden werd vol tooid. Hierin zijn ook een aantal fraaie beelden van de Van Riebeeckfeesten te Kaapstad opgenomen. Aan de Oude Kruisweg 1068 wordt dezer dagen feest gevierd. Daar herdenkt bruids paar P. DoolaardVan der Nadort op 20 No vember de dag dat het vijftig jaar geleden in een versierde koets naar het stadhuis toog om het huwelijk te laten voltrekken. Sinds die dag is veel gebeurd in het ge zin van de familie Doolaard. Vader, boter- karner van beroep, zwierf in de loop der jaren door Duitsland en Nederland, voortdu rend bedacht zijn positie te verbeteren. Dat lukte ook, want toen hij tenslotte in Haar lem kwam was hij als opzichter in de melk- kamer van de toenmalige boterfabriek van Cohen en Van der Laan in dienst getreden. Vader Doolaard is nu bijna 79 en zijn echt genote werd in Augustus 70 jaar. Beiden zijn ze goed ter been. De heer Doolaard heeft nog waardering voor de tegenwoordige wijze van boterberij- ding die hij twee jaar geleden tijdens een excursie zag. Hij vond het een hele verbete ring, dat men niet meer met klompen in de boter stond, om deze te bewerken De karnmeester is nu reeds 22 jaar ge- pensionneerd en profiteert van het buiten wonen. Donderdag komen de kinderen naar het buitenhuisje om het feest van het gou den echtpaar te vieren. Aangemoedigd door het succes op 26 Oc tober in eigen kring daarmee behaald, be sloot de R.K. toneelvereniging ,,'t Voet licht" op veler verzoek de uitvoering van de cabaretavond in revuestijl in het open baar te herhalen. Zo kwam dan de revue „Was u ook zo met vacantie?" Zaterdag avond in theater Monopole op de planken voor een geheel bezette zaal, waarin wij onder meer wethouder S. Slagveld, ge meentesecretaris W. M. B. H; Bosman en de directeur van Touring Zandvoort op merkten. Medegedeeld werd, dat de bur gemeester bericht hadgezonden wegens ziekte de voorstelling niet te kunnen bij wonen. Ongetwijfeld heeft ,,t' Voetlicht" met deze revue een opmerkelijke prestatie tot stand gebracht. De auteur, de heer Eert van Gijzel uit Aerdenhout, leverde een verantwoord stuk werk, beschaafd en gees tig, met een opvallend gevoel voor moge lijkheden wat show betreft. Hij werd daar bij bekwaam terzijde gestaan door de heren Piet Geusebroek en Fons Houtkamp, die de décors vervaardigden en door mej. Ina Vossen, die het grootste gedeelte der beno digde costuums voor haar rekening nam. Er waren bijna vijftig medewerkenden aan dit amusante kijkspel, ongeacht het orkest onder leiding van Piet van der Klugt. De beide komieken Joop Heyligers en Henk Oddens kregen, hoe leuk ze soms ook waren, wat al te veel werk toebedeeld. Van de talrijke met vaart en enthousiasme ge presenteerde tafrelen was dat van de af lossing van de Homeguards (met ballet) ongetwijfeld het hoogtepunt. Doch de tocht per straaljager naar Afrika, waar in het oerwoud een noodlanding werd gemaakt, mag evenmin onvermeld blijven. Een bij zonder geslaagde satire op een polowed strijd tijdens de Olympische Spelen bracht ware lachorkanen in de zaal teweeg. Zaterdagmiddag is de winkeliersbeurs die voor het eerst te Hoofddorp wordt ge houden, geopend. Uit de middenstands kringen bestond er grote belangstelling. Door bijzondere omstandigheden was de beurs pas voor de helft gereed, toen de wethouder voor Sociale Zaken de heer Ransdorp namens het gemeentebestuur van Haarlemmermeer de opening verrichtte. De middenstand is volgens spreker ook van regeringswege steeds miskend. Het is dan ook te waarderen dat daarin op het ogen blik verbetering wordt aangebracht. Het eigen initiatief dient echter de doorslag te geven. Daarom heeft het ontstaan van deze beurs de steun van het gemeentebestuur. Spreker uitte de wens dat de beurs een vol ledig succes zal opleveren. De voorzitter van de federatie van Middenstandsvereni gingen, de heer T. Tabbers, gaf vervolgens een overzicht van het „ontstaan van deze beurs op zo een korte termijn; er zullen ongetwijfeld bij deze eerste poging fouten worden gemaakt maar hieruit zullen wij lering kunnen trekken". Met een beroep op de aanwezigen de winkeliers ter plaat se te blijven steunen, eindigde de heer Tabbers zijn inleiding. De belangstelling op de eerste dag was vooral des avonds bijzonder groot. De door gang tussen de stands was echter gering zodat vele malen opstoppingen ontstonden. Daar de ruimte voor een dergelijke gebeur tenis beperkt is, moeten verscheidene win keliers uit dezelfde branche in eikaars na bijheid staan. Ook hoorde men de klacht dat er geen rookverbod was, vooral met het oog op het brandgevaar, te meer daar alle nood- en zijdeuren door stands waren versperd. Voor de huisvrouwen is er echter wel het een en ander te zien, zodat een tocht naar de beurs haar zeker voldoening zal schen ken. Maandag en Dinsdag zal de winkeliers- beurs nog geopend zijn. Agamemnon, pass. 14 dl. Wight. Amsteldijk, 15 v. Antwerpen. Abbekerk, 15 v. Manilla n. Kobe. Ap pinged am, 16 van Genua te Valencia verw. Adinda, 15 Woodlands verwacht. Ams tel stad, 14 140 m. N.NO. Flores. Amstelvaart, 14 te Port EUzabellh. Almkerk, 15 v. Hamburg te Bremen. Annekerk, 15 1380 m. ZO. Kp. Guardaiui. Aaisum, 16 te Antwerpen. Aardijfc, 17 ca. 18 u. voor Le Havre verw. Abbedijk, 14 v. Houston te Galveston. Alibireo, pass. 16 Fernondio Noromha. Aldegonda, 16 v. Bangkok te Pladju. Alphacca, 16 v. Boston n. Philadelphia. Alwaki, 16 v. Victoria te Bahia. Amstelteroon, pass. 16 Singapore n. Tj. Priok. Am.stel park, 16 v. R'diam n. Oxelosund daarna Ver. Staten. Abbedijk, 16 v. Galveston n. Rotterdam. Alamak, 17 v. Port Said n. Genua. AMieramin, 17 te Sfax. Alphai'd, pass. 16 Rio Grande n. Montevideo. Alt air, 16 ten anker Rio Grande do Sul. Amor, pass. 16 Fiwisberre n. Hamburg. Aiohiba, 16 van Montevideo te Rotterdam. Alcyone, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Athene, 15 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Arnediijk, 15 v. Rotterdam n. New York. Barumum, 13 v. Makassar n. Soerabaja. Barendrecht, 15 v. Punta Cardon te Curagao. Bonaire, pass. 14 Azoren n. Plymouth. Barumun, 15 v. Makassar te Soerabaja. Bawean, 14 v. Bandjermasln n. Tj. Prlok. Bontekoe, 14 nog te Menado. Bantam, 17 v. Houston te New Orleans. Benneikom, 16 te He Havre. B H tar, te Melbourne. Bloemfontein, 16 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Bil ij den dijk,, 14 v. Philadelphia te Baltimore. Boschfontein, 17 v. rede Tanga te Dar es Salaam Breda, 17 v. Callao te Pisco. Bililïtor., 13 v. Soerabaja te Semarang. Blommersdij k, 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Boskoop, 16 v. Antwerpen te Rotterdam. Baarn, 16 van Amsterdam n. Zuid Pac.kust. Borneo, 15 v. Londen te Amsterdam. Binang, 3 Dec. Bali kpapan verwacht. Cleodora, 14 v. Chittagong n. Singapore. Congostroom, 14 v. W. Afrika te Amsterdam. Camphuys, 14 in Str. Malakka. Caitex Delft, 16 v. Sidon n. Rotterdam. Cailtex Pernis, 17 v. Sidion n. Rotterdam. Calitex The Hague, pass. 16 ZW. Wight. Celebes, 16 te Port Said. Cerarn, pass. 15 Gibraltar. Cistula, 16 v. Fremartle te Albany. Clavella, 16 v. Mombassa n. Mena al Abmadi. Caitex Nederland, 15 v. Rotterdam n. La PalUce. Caitex Utrecht, 18 v. Sidion aan de Hoek v. Holland verwacht. Duivendreeht, 14 v. Las Palmas. Delftland, 15 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Delfshaven, 15 v. Necochea te Las Palmas. Dalerdiijk, 16 te Los Angeles. Delft, 16 v. Buenaventura n. Cristobal. Uiemerdijk, 16 v. Amtw. te Rotterdam. Drente, 16 v. Rotterdam n. Charleston pass. 17 Ouessanit. Edam, 14 v. Rotterdam te ew York. Enggano, 14 v. Hamburg te Amsterdam. Eos, pass. 14 Kp. St. Vincent. Erinna, 14 in Str. Malakka. Esso Amsterdam, 14 300 m. W.ZW. Ouessant. Esso Rotterdam. 14 590 m. W.ZW. Flores. F.trema, 14 660 m. NO. ten O. Cp. Race. Bemdijk, 14 v. Noble te New Orleans. Eendracht, 16 v. Izmir n. Rotterdam. Etatoa, 17 v. Pointe Noire te Luanda. Ena, 16 v. Vizagapalam te Calcutta. Esso Den Haag, 16 v. Aruba n. Rotterdam. Friesland (SSM), 14 v. Setubal n. Nederland. Farmsum, 14 900 m. W. Fayal. Ganymedes, 15 v. Barranquiiia n. Sagua. Gooiland, 15 v. Rio de Janeiro te Sands. Gordiias, 15 v. Eleusis n. Saloniki. Gena, 17 v. Ciudad Bolivar te Port of Spain. Garoet, 16 v. Antwerpen te Rotterdam. Hecuba, 14 v. New York n.. Philadelphia. Helder. 14 320 m. O. Si. Maria. Helena, 14 v. Cumana n. Pampatar. Helicon, 15 v. Ciudad Trujillo te Puerto Plata verwacht. Holland, 15 te Beira. Haulerwijk, 16 te Muscat. Heel sum, 15 v. Savanna n.lx: Havre. Hersilia, 17 v. Pisco te Kuacho verwacht. Hector, 15 v. Rotterdam n. Gibraiar. Heemskerk, pass. 16 Findsterre n. Duinkerken. Hercules, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Hydra, 15 v. Amsterdam n. W. Indië. Indrapoera, 15 v. Tj. Priok n. Rotterdam. Java, 14 v. Londen naar Amsterdam. Jagersfontein, 15 220 m. W. Freetown. Japara (KRL), 17 v. Rastawura te Damman. Joh. v. 01de rib a mevel tpass. 16 Kp. Bengut. Kieldrecht, 14 v. Alaxandrië n. Genua. Kota Inten, pass. 14 Sabang n. Suez.. Kaimana, 15 te Tj. Priok. Kalabahi, 15 v. M^anokwari _te Sorong. Kedoe, 16 V. Gibraltar n. Port Said. KertOsono, 17 te San Francisco teruggekeerd. Kota Gede,. 17v. Penang te Belawan. Lieve Vrouwekerk, 14 v. Basrah te Khorramshar Limburg, 13 v. Halifax n. Portland Maine. Lissekerk, 14 v. Suez naar Bombay. Lutterkerk, 15 te Menilla. Luna, pass. 14 Kp. Findsterre n. Hamburg. Leuvekerk 16 Madras verwacht. Lissekerk, 14 v. Suez n. Bahrein. Llndekerk, pass. 14 Dover. Lekhaven, 14 110 m. Z. Tenertffe. Lekkerkerk, 14 175 m. NO. ten O. Kp de Gata. Laertes, 16 te Liverpool. Larugikoeas, 16 v. Soerabaja n. Makassar. Lawak, 16 v. d. Packust te Bombay. Leerdam, 15 v. Scilly's n. Antwerpen. Leersum15 te Antwerpen. Lemsterkenk, 17 te Suez. Ldseta, 16 v. Pladju n. Bangkok. Lombok, 14 te East London. Loppersum, 16 v. Rotterdam te Safi. Leerdam, pas. 17 Vlassimgen n. Antw. Linge, pass. 16 Ouessanit n. Dakar. Loenerkerk, pass. 17 Ouessant n. Genua. Meerkerk, 14 v. Port Said n. Spezi. Mi tra, 15 v. Balikpapan te Singapore. Macoma, 16 v. Algiers te Bombay verwacht. Marissa, 20 v. Beira te Bombay verwacht. Mataram, pass. 14 Cp. Negrais. Maaskerk, 16 v. Cotonu te Accra. Madoera, 16 v. Singapore n. Tj. Priok. Malvima, 16 v. Bombay te Mena al Ahmadi. Mapia, 171 te Soerabaja. Mariekerk, 16 v. Lorenzo Marques te Beira. Marken, 16 te Genua. Marpessa, pass. 16 Kp. Leeuwin. jvieiisKerK, lö te Pon Said. Mentor, 16 te Messina. Mirza, 17 v. Soerabaja te Balikpapan. Modijokerto, 17 te Belawan. Molenikerk, 16 v. Suez n. Port Soedan. Maasdam, 16 130 m. O. ten N. Kp. Race. Maas, 17 v. Bougie te Tunis verwacht. M er wede, 16 v. Houston te Galveston. Nieuw Holland, 15 te Port Swetteniiam. Nigerstroom, 15 v. Cape Coast n. Lagos. Noordam, pass. 16 Scildy's. Niigerstroom, 16 v. Cape Coast te Apapa. Nestor, 15 v. Rotterdam naar Barbados. Nieuw Amsterdam, 15 820 m. O. ten N. Kp. Race. Noordam, 15 v. Rotterdam n. New York pass. 16 Scilly's. Omala, 15 v. Calcutta te Chittagong verw. Overijsel, 15 v Penang te Belawan. Oberon, 14 v. Puerto Cabello te La Guaira. Ophir, 14 v. Tj. Priok n. Belawan. Oberon, 14 v. Puerto Cabello te La guaira. Ondlna, 14 1130 m. NO. Martinique. Ootmarsum, 14 910 m. O.NO. Bermuda. Oranje, pass. 15 Sabang n. Belawan. Orion, 17 v. d. MMtiell. Zee, te Rotterdam. Prins Willem III, 15 v. Rotterdam te Chicago. Prins Alexander, 14 65 m. NO. Zp. Antlcosti ell. Prins Willem II, 14 830 m. O.NO. Belle Isle. Prins Willem IV, 14 240 m. ZW. Belle Isle. Phrontis, 15 v. Tj. Priok n. Belawan. Polydorus, 16 te Gibraltar. Prins Fred. Hendrik, 17 te Toronto. Prins Willem V, 15 v. Sarnia te Manitowoc. Prins Frederik Willem, 117 te Hamburg. Papendrecht, 16 v. Rotterdam te Amsterdam Poelau La ut, pass. 17 Guardafui n. Halifax. Prins Maurits, 15 te Antwerpen. Rita, 14 v. Bangkok te Pladju. Rijnland, pass. 14 Madeira. Rotula, 18 v. Curagao te Shellhaven verw. Rodas, 15 v. Guadeloupe te Trinidad. Radja, 16 v. Bahrein. Roeoat, 17 te Tj. Priok. Rondo, 16 v. Suez n. Damman. Rijndam, 16 340 m. W. ten Z. Valenitda. Riouw, pass. 16 Str. Messina n. Genua. Soesldijk, 14 v. Belawan n. Colombo. Sloterdijk, 15 v. Baltimore te New Orleans verw. Stad Breda, 14 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico Saidja, 14 te Mulberry Pierhead. Singkerp. 14 770 m. W. Cp. Comorin. Stad Arnhem, 14 120 m. W. Glomfjord. Straat Soenda, 14 v. Isabella n. Nagoya. Saroena, pass. 14 ell. Poelau Laut. Scherpend recht. 14 600 m. Z.ZW. Cp. Race. Salatiga, 16 v. Madras n. Vizaigapntam. Samarinda, 16 v. Legaspi n. Los Angeles. Sarangan, 15 v. Colombo n. Belawan. Sehie, pass. 16 Gibraltar n. Vigo. St-hiedijk, 16 te Djedidab. Sibajak, 17 v. Wellington te Soerabaja. Slamat., 17 v. C'heribon te Tj. Priok. Sliedrecht. 16 v. Buenos Aires n. San Lorenzo. Sommelsdijk, 15 v. Havana n. Vera Cruz. Stad Schiedam, pass 16 Kp. Findsterre. Stad Leiden. 17 v. Amsterdam te Vancouver. Sumatra, pass. 16 Findsterre. Salland, 17 v. Hamburg te Amsterdam. Stad Dordrecht, 17 Findsterre gepass. Saparoea, 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Tero. 14 v. Buenos Aires te Baltimóre. Tjimenteng, 15 v. Port Elizabeth te East London TJipanas, 15 te Hongkong. Taria, verm. 15 v. Rotterdam n. Curagao. Tjibantjet, 15 Mombassa verwacht. Tomori, 15 v. Safaga n. Aden. Tankhaven III, 14 v. Singapore n. Sungeigerong Thaiatta, pass- 14 Brothers Tiba, 14 150 m. NO. Madeira. r BINNENLAND De invoer van uien in Engeland is met ingang van 24 November weer toegelaten, een week eerder dan werd verwacht. De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, die bij een auto-ongeluk op 20 October gewond werd, is thans geheel hersteld en heeft zijn werkzaamheden hervat. Zondag is te zijnen huize te 's Graven- hage na een korte ziekte op 58-jarige leeftijd overleden Raden Mas Soerachman Tjokroa- disoerjo, gezant bij het Hoge Commissariaat van de republiek Indonesië in Nederland en regeringscommissie voor de Bilitonmaat- schappij. Bü Hoogerheide in Noord-Brabant is Zaterdagavond om 7 uur een vrachtauto van de fa. C. de Koeyer uit Ierseke tegen een boom gereden, waarbij de chauffeur, de 42- jarige ongehuwde P. Kole uit Ierseke, om het leven kwam. De naast hem zittende C. Pauwe bleef ongedeerd. De wagen kwam terug uit Brussel, waarheen geregeld vis serij-producten vervoerd worden. Het nieuwe rijdende postkantoor der P.T.T. is vandaag op de Dam te Amsterdam geopend. De eerste bezoekster was de echt genote van Amsterdams burgemeester, die kinderpostzegels kocht. In Utrecht zyn twee mannen en een vrouw aangehouden, die in het Centraal Sta tion te Amsterdam een koffer Wan een En gelsman hadden gestolen. Bij een huiszoe king werd niet alleen de inhoud van de kof- fed gevonden maar ook een negental nage noeg nieuwe fietsen, die ook van diefstal afkomstig waren. In een tussen Rolduc en Chévremont gelegen afdeling van de Domaniale Mijn te Kerkrade zijn Zaterdagavond in een naar de 380 meterverdieping voerende luchtschacht de liftkooien naar beneden gestort. Oorzaak daarvan was een breuk in de hijskabel en het niet voldoende functioneren van de vang inrichting. De kooien werden gebruikt voor het vervoer van stenen. Persoonlijke onge- vaallen deden zich niet voor. In de nacht van Zondag op Maandag is de ruim 50-jarige heer D. de Jong uit Sie- gerswoude in De Wilp te water geraakt en verdronken. Hij was naar De Wilp gefietst om een arts te waarschuwen voor een ernstig ziektegeval in zijn gezin. Op de terug weg is hij bij een brug in De Wilp te water gereden. Omwonenden, die de plons hadden gehoord, wisten de drenkeling op het droge te brengen. De arts, die even te voren door de heer De Jong was gewaarschuwd, con stateerde dat de drenkeling was overleden. In de reeks publicaties van het Infor matiebureau van het Nederlandse Rode Kruis over het lot der gedeporteerde Joden is het vijfde deeltje verschenen. Het behandelt de deportatie-transporten in de periode van 28 Augustus tot en met 12 December 1942 B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad een erediet gevraagd van f 19,5 millioen voor uitbreiding van de electrici- teitscentrale met een turbogenerator van 30.000 kW. In Breda worden voorbereidingen ge troffen om in 1953 het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Academie te vieren. Dit feest zal drie weken duren en wel van 22 Juli tot en met 9 Augustus. Op 19 Juli begint de interne feestviering op de academie. De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft Zaterdag 27 December aangewezen als verplichte verlofdag. De strekking van dit besluit is, dat het werken op deze dag, tenzij zulks om redenen van bedrijfstechnische aard niet mogelijk is, volledig wordt ge staakt. Automobilisten dienen bij mist overdag met groot licht te rijden. De A.N.W.B. ves tigt nog eens de aandacht op dit voorschrift van het wegenverkeersreglement, omdat steekproeven hebben uitgewezen dat slechts weinig automobilisten zich eraan houden. Prof. Romano Guarnieri heeft Zaterdag in de gemeente-universiteit te Amsterdam zijn afscheidscollege in de Italiaanse taal en letterkunde gehouden. Hij was de eerste, die deze leerstoel in Nederland bezette. Prof. Guarnieri doceerde ruim 32 jaar aan deze universiteit. Bovendien gaf hij nog jaren lang colleges aan de universiteiten van Gro ningen, Leiden en Utrecht. In Goes is Zaterdag de eerste Christe lijke middelbare school in Zeeland geopend. De voorzitter van de „Vereniging voor Chris telijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland", ds heer J. La- port, herinnerde er aan dat sedert de oprich ting der vereniging in 1930 niet minder dan negen ministers van onderwijs hun hoofden hebben gebogen over de plannen voor deze school. In een bijzondere raadsvergadering is Zaterdagmiddag de gemeentesecretaris van Deventer, de heer J. H. Huyser, gehuldigd wegens zijn 25-jarige ambtsvervulling. Bur gemeester Bloemers deelde mee, dat de heer Huyser was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In aanwezigheid van minister-president dr. Drees, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper en de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking is een Lions Club Den Haag ge ïnstalleerd. De Lions Clubs, die alle zijn aan gesloten bij de Lions International te Chi cago en thans bijna 500.000 leden tellen in 38 landen, gelijken wat de organisatie betreft zeer veel op de Rotary Clubs. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Amsterdamse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen sociale geografie mejuffrouw A. W. Berkelbach van der Sprenkel te Haarlem. Het Haarlemse toneelgezelschap „Lu- dames" zal Woensdagavond 19 November in het Minerva Theater te Heemstede een op voering geven van het Amerikaanse blijspel „De firma Adam en Eva". Woensdag 29 November geeft de toneel- en cabaretvereniging „De Réunie" in de Stadsschouwburg een voorstelling van „The happy times" van Samuel Taylor. Het stuk wordt gespeeld in de vertaling van Gerard Rekers onder de titel „De familie Bonnard". De toneelvereniging „De Reünie" geeft Woensdag in de Haarlemse Schouwburg een opvoering van „De familie Bonnard" van Samuel Taylor, door het boeroepstoneel ge speeld onder de titel „Gelukkige Jaren". Zaterdagmorgen is de achtjarige Jan O., wonende Boterstraat, in de Leidsevaart te water geraakt. Op dat ogenblik passeerde de vijfendertigjarige Jac. Karpers die gekleed te water sprong en de jongen op het droge bracht. De drenkeling was reeds vijf meter van de kant verwijderd. Tjibodas, 15 v. Tjllatjap te Singapore. Tongkol, 14 v. Tj. Priok n. Bandjermasln. TaMsse, 17 v. Tj. Priok te Singapore. Tara. 16 te Rio de Janeiro. Ta ra kan, 17 te Colombo. Teucer, 15 v. Liverpool. Titus, 16 v. Amsterdam n. Mididell. Zee. Tabinta, 13 v. Halifax n. Alexarodrië. Tosari, 16 9,45 u. v. Suez. Utrecht, 15 v. Manilla n. Honolulu. Winsum, 15 v. Civita Vecchia te Bona. Willemstad, 15 te Curagao. Winterswijk, 14 v. Quebec n. Amsterdam. Waibalong, 14 v. Tj. Priok n. Cheribon. Waterman, 17 v. Melbourne te Fremantle. Wieldreoht, 16 v. T1. Uban n. Auckland. Woensdrecht. 17 te Suez. Westerdam, 17 v. New Yo-rk te Rotterdam. Waterland, 17 Montevideo verw. Willem Barendisz. 16 t.h.v. Antigua n. Curagao. Willem Ruys, 16 dw. Kp. Carbon n. Southampton Wonosari, 17 v. Khorramstiar n. Basrah. Weltevreden. 16 v. Hamburg te Rotterdam. Waal, 15 v. Piraeus n. Alexandrië. Use!, 16 te Se villa. Zeeland fKRL), 14 v. Aden n. Belawan. Zeeland (SSM), 16 v. d. Tyne te Amsterdam. Zuiderkruis, 16 v. Kaapstadl n. Amsterdam. Zijpenberg, 16 v. Narvik te Mobile.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3