Gelijkspel na weinig overtuigend voetbal tegen Engels amateursteam Wolverhampton behield de leiding in Engelse League Doelman Landman voorkwam nederlaag in Boothferrypark Sport in het kort Twee maal ging Nederlandse voorsprong verloren Abe, Abe Tzvee-een zege tegen Stoke City Engelsen konden groot overwicht niet in doelpunten uitdrukken Midvoor Lewis schoot strafschop in eerste helft naast Van der Kuil was de beste man uit de voorhoede 3 Solide opstellen Gelijkmaker Misser van Groves Geringer overwicht Schemer voethal Rinus de rots \1AANDAG 17 NOVEMBER 1952 Dat er geen allesoverheersende aan moedigingen waren van Nederlandse supporters Zaterdagmiddag in Huil, dat kan men zich voorstellen, 't Kan ook moeilijk als een genoeglijk uitstapje worden beschouwd zo'n uitwedstrijd van het Nederlands elftal in Huil. En toch waren ze er de Hollanders. Nauwe lijks was de wedstrijd een minuut aan de gang of ergens van de overdekte zit- tribune klonk de welkbekende yell van: „H.O.L.L.A.N.D., Holland spreekt zijn woordje mee". En u kunt het geloven of niet maar tijdens de tweede helft van de wedstrijd, in een periode dat de Neder landse voorhoede zich weer eens door de Engelse defensie schaakmat liet zet ten, klonk waarachtig ook weer de al zo dikwijls geuite smeekbede „Abe, Abe, Abe De afgelopen Zaterdag bracht in Engeland tal van verrassende uitslagen in de league. Het sombere Novemberweer drukte overigens de opkomst van het publiek en de genen die wel de mist, de regen en de koude trotseerden hadden vaak moeite om te zien wat zich binnen de krijtlijnen afspeelde. In Colchester was de mist zo dik dat de loketten niet open gingen en in Leeds begon de wedstrijd tegen Nottingham Forest in tegenwoordigheid van enige duizenden optimistische toeschouwers, die echter al na tien minuten naar huis konden gaan. Het was toen vrijwel donker en de scheids rechter maakte een einde aan het schimmenspel voordat er een goal gescoord was. Een van de verrassingen was de vijf-een nederlaag van Charlton Athletic tegen Manchester City. Voorts verloor Sunderland, ongeslagen in acht wedstrijden, met drie-twee van Preston en Portsmouth won met vier-drie de uitwedstrijd tegen Shef field Wednesday, dat in tien wedstrijden geen nederlaag had geleden. (Van onze sportredacteur) Als wij na de wedstrijd tegen de Engelse amateurs in Huil bezien wat of nu eigenlijk de winst is geweest van deze interland, dan springen direct twee feiten naar voren: dat invaller Landman de beste speler was van het Nederlands elftal en dat een voor hoede waarin geen Abe Lenstra opereert tot bijzonder weinig goeds in staat is. Want zo is het toch geweest. Als Landman niet in zulk een uitstekende vorm was geweest dan zou het gelijke spel dat thans is behaald ongetwijfeld een ruime nederlaag zijn geworden en als daarnaast Abe Lenstra wel mee had gedaan dan zou de Engelse defensie die toch heus wel kwetsbaar was zeker niet zo'n gemak kelijke middag hebben gehad als nu het geval was. Er zouden ook waarschijnlijk meer doelpunten gekomen zijn en indien dat eventueel niet gebeurd zou zijn dan zou het gelijke spel tenminste meer naar de verhouding zijn geweest en zou het Neder landse team als geheel ook meer optimisme of tevredenheid hebben kunnen baren. Huddersfield verloor voorts voor het eerst in dit seizoen een uitwedstrijd en wel in Leicester. En Oldham verloor voor het eerst een thuiswedstrijd tegen Port Vale. Op verscheidene velden werd gedurende de gehele wedstrijd een witte bal gebruikt. Zoals in Stoke, waar Wolverhampton won en daardoor de leiding in de eerste divisie behield. Stoke City speelde verrassend goed voor een zo laag geplaatste ploeg, en het zou een punt rijker geworden zijn wanneer Sims niet kort voor het einde een straf schop gehouden had. Sunderlands nederlaag in Preston had ten gevolge dat de tweede plaats op de ranglijst moest worden afgestaan aan Burnley, dat een einde maakte aan de reeks overwin ningen van Aston Villa. Sunderland miste de midvoor Trevor Ford, die geblesseerd was in de wedstrijd Wales-Engeland, en had het niet gemakkelijk tegen een sterk aanvallend Preston. Het werd een verbit terde strijd, maar beide punten bleven in Preston. Grote zege van Arsenal Van onze sportredacteur) Toen rechtsbinnen Lugthart Zaterdagmiddag nauwelijks vier minuten na het beginsignaal van de Finse scheidsrechter Karni bliksemsnel rea geerde op een pass even over het midden van het veld, niet de minste moeite had om Saunders en Stratton voorbij te lopen en bij de achterlijn een scherpe, lage voorzet te geven aan Van Roessel die de bal vervolgens ïeel listig langs doelman Bennett tikte, ja toen was er nog alle reden om aan een ruime zege te denken van het Nederlands elftal op het Engelse amateursteam. Wie men echter ook van de nauwelijks vijftienduizend toeschouwers aan het einde van de wedstrijd op de man af gevraagd zou lebben welke ploeg het beste voetbal had laten zien, welk elftal het meest doortastend was opgetreden en welk team eigenlijk de zege had verdiend, wel dan zouden allen ongetwijfeld hun antwoord niet ten gunste van Ne derland hebben laten luiden. Want ondanks die een-nul voorsprong zo cort na het begin, ondanks de twee-een voorsprong kort voor rust na de ingelse gelijkmaker, verdienden de Engelsen meer dan in het tweede deel van de interlandwedstrijd in Boothferrypark in Huil tot uitdrukking kwam. Eén doelpunt kwam er toen en dat betekende maar een schamele beloning van wat de Engelse amateurs verdienden. Maar doelpunten be slissen een wedstrijd nu eenmaal en daarom werd het een gelijkspel. Alle eer echter aan keeper Landman, die er voor zorgde dat de Engelsen in totaal slechts twee maal konden profiteren van kansen ontstaan door mis verstanden, foutief positiespel en het gebrek aan een snelle sprint in do Nederlandse defensie. Met het gelijke spel konden de Nederlanders dan ook meer dan tevreden zijn. Dat de Oranjehemden het op het harde maar toch ook weer zeer gladde veld in Boothferrypark niet gemakkelijk zouden hebben tegen het Engelse amateursteam bleek eigenlijk al in de eerste minuten toen de Engelsen direct na de aftrap naar het Nederlandse strafschopgebied trokken en daar een enkele periode uitgezonderd niet meer vandaan kwamen. Nadat Ter louw echter in de derde minuut al door het uiterst rappe duo Noble-Lewis in de En gelse voorhoede was gepasseerd en Alberts slechts op het laatste moment redding had kunnen brengen, zorgde Lugthart plotse ling voor die snelle aanval over rechts die resulteerde in het doelpunt van Van Roes sel. De verwachtingen van degenen die ge dacht hadden dat het na deze goal gedaan zou zijn met het Engelse overwicht, kwa men echter geenszins uit. Want nauwelijks hadden de Engelsen voor de tweede maal afgetrapt of zij waren alweer voor het doel van Landman, waar vooral de beide buiten spelers Stroud en Groves voor menige ge vaarlijke voorzet zorgden. Tot resultaat kwamen echter de Engelsen "iet. Daarvoor misten zij de goede richting met hun schoten en was het opstellen van Landman te solide. Duidelijk in die eerste Periode was echter wel dat het Engelse team het Nederlandse in zijn greep had en dat het die niet spoedig zou laten verslap pen. Het bleef voorlopig bij een doelpunt van Noble dat terecht voor buitenspel werd afgekeurd. Vlak na deze voorlopige aankondi ging van de gelijkmaker volgde toen het minder prettige moment voor Al berts, die een hoogopspringende bal met de arm raakte en waarvoor Karni de Engelsen een strafschop gaf. Lewis zou het vonnis voltrekken, maar tot grote verbazing van de duizenden langs de kant schoot de Engelse aanvalslei der de bal zeker een halve meter naast de paal Die royale misser van Lewis had voor de Nederlanders hét moment kunnen beteke nen om zich opnieuw onder de steeds gro ter wordende Engelse druk uit te werken. Maar dat gebeurde niét. De amateurs ble ven doorbijten en de ene na de andere aanval volgde zonder dat de Nederlandse voorhoede voor een uitval zorgde. Noble, Lewis en Walton het binnentrio ble ven Terlouw te vlug en Biesbrouck en .Wiertz bleven in het middenveld tempo tekort schieten om het spel naar de andere helft te kunnen verplaatsen. Pas na twintig minuten kreeg doelman Bennett het tweede schot op zijn doel.waar- na de Engelsen hun aanvallen voortzetten met harde schoten en zuivere kopballen na flitsende combinaties door de Nederlandse defensie, die het in negen van de tien ge vallen af moest leggen tegen de veel snel ler sprintende en betere lichaamsbeheer- sing vertonende tegenstanders. De gelijkmaker zou komen. In de eenen twintigste minuut kreeg rechtsbinnen Noble een afgemeten korte pass van middenvoor Lewis in een totaal verslagen Nederlandse achterhoede, waarna deze met groot gemak Landman omspeelde en rustig inschoot (1-1). Ook na dat verdiende doelpunt bleef En geland sterker. Alleen werden de Neder landse aanvallen iets groter in aantal en wat degelijker in afwerking. Van de vleu gel waar Van der Kuil met Lugthart opereerde kwam het grootste gevaar. Meer dan eens slipte de kleine VSV'er langs zijn ondanks alles zeer snel reagerende bewa kers. Maar in de afwerking van de daarop volgende aanvallen schoten de Nederlan ders evenzeer tekort als hun collega's aan de andere kant. Met één verschil echter. Landman moest heel wat meer talenten ten toon spreiden dan Bennett, welke laatste ook aanzienlijk minder te doen kreeg. Toch restten er nog momenten dat ook Landman er niets meer aan kon doen. Bij voorbeeld toen linksbui ten Groves niets anders meer te doen had dan een halve meter voor de doellijn de bal in het net te trappen. Maar Groves verkoos de paal om tegenaan te schieten. Dan deed Van der Kuil het een halve minuut voor de rust beter. Nadat enkele schoten en kopballen door Landman on schadelijk waren gemaakt en Lugthart en Van der Kuil af en toe nog voor wat her- ademing hadden gezorgd, volgde een Ne derlands doelpunt dat met recht tot het beste doelpunt van de middag mocht wor den gerekend. Toen Bennaars namelijk vlak na een corner een voorzet op het hoofd van de inmiddels voor Yenson ingevallen spil Adams plaatste en deze de bal hoog uit het strafschopgebied kopte, had Van der Kuil maar een halve stap nodig om de bal ineens met de linkervoet in de rechterbovenhoek ac'-' - de volkomen machteloze Bennett te 'y. ■ee-een voorsprong deed de Neder- -•fensie in de tweede helft aanmer- ---■ -pelen. En met dat rustige spc '!rect ook veel beter. Het grou bij was dat zowel Wiertz als Biesbro- eet die gelegenheid aan- Een worsteling voor het Nederlandse doel. Landman (rechts) ziet tijdens een duel tussen Terlouw en Lewis gespannen toe hoe de situatie zich zal ontwikkelen. Van links naar rechts: Groves, Terlouw, Lewis, Wiertz en Landman. grepen om de voorhoede, die als los zand aan elkaar hing, steun te verlenen en de taak van de binnenspelers Lugthart en Bennaars te verlichten. Zo overtuigend als het overwicht in de eerste helft was geweest, was het na de hervatting dan ook zeker niet. Alleen de stootkracht en de afwerking van de Engelse aanvallen was veel beter. Landman was de man die dat het beste ondervond. Veel kansen voor de Nederlandse aan vallers kwamen er dan ook niet. Alleen toen Bennett te lang met de bal had ge lopen en Karni een indirecte vrije schop in het strafschopgebied gaf, was er een redelijke scoringskans. Deze ging echter door het grote aantal teruggekomen Engel sen ook verloren. Nadat de Engelsen aan de andere kant een serie schietkansen onvoldoende ge bruikt hadden en een drietal corners op niets was uitgelopen, brak rechtsbuiten Stroud plotseling door de Nederlandse ver dediging heen. Alleen Terlouw kon hem nog bereiken, zij het met een lange sliding die de En gelsman tegen de grond deed slaan en hem iedere scoringskans ontnam. Voor scheids rechter Karni was dit aanleiding na overleg met de grensrechter om naar de witte stip te wijzen: opnieuw een straf schop. En ditmaal miste Lewis niet. Land man had geen enkele kans om het harde, lage schot van hem te keren. Gelijk was de stand dus. En terwijl grau we mistwolken en de snel intredende sche mer het zicht in het veld al bijzonder slecht maakten en de witte bal in het veld was gekomen, begonnen de Engelse supporters hun amateursteam met groot enthousiasme tot de overwinning aan te sporen. Voor de Nederlanders betekenden die toejuichingen echter het sein om nog een laatste poging te wagen gelijk in tempo te komen met hun tegenstanders en die daardoor de kansen op verdere productiviteit te ontnemen. En dat gelukte. Ook al was het maar over duidelijk dat het Nederlandse team reeds vrijwel alles had gegeven. In de laatste minuut zorgde Landman er tenslotte voor toen hij een zeer harde kopbal van Gro ves op wonderbaarlijke wijze uit zijn doel hield dat de gelijke stand gehandhaafd bleef. Want wat Nederland nu in Huil heeft laten zien dat mocht in het algemeen toch wel heel pover worden genoemd. Niet dat de oranjehemden niet van de eerste minuut tot en met de laatste zwoegden voor de overwinning, neen, de techniek en de taktiek, dat waren de zwakke punten. Want waar lag het aan dat de Engelsen hun meerderheid toch maar steeds konden laten voortduren? Er zijn enkele maar uiterst belangrijke redenen voor: de Engelse amateurs waren sneller, zij speel den beter positiespel, toonden meer begrip en waren doortastender. Dat het ondanks dat toch nog een gelijk spel werd was - wij zeiden het reeds - aan Landman, maar toch ook te danken aan het stugge verdedigen van de Nederlandse achterhoede in de tweede helft. Zowel Al berts als Tebak, die voor de rust nog al eens eigenaardige dingen deden, kwamen er na de hervatting veel beter in naarmate zij ook rustiger konden spelen. Biesbrouckzwoeger Aanvoerder Biesbrouck stond hun daar bij nuttig ter zijde. De RCH'er toonde zich weer niet de excellente voetballer die een gedeelte van het middenveld weet te be heersen, maar wel de man die door goed opstellen dikwijls veel gevaar in de kiem wist te smoren. Daarbij was hij weer de onvermoeibare zwoeger, die zijn teamge noten wat enthousiasme betrof tot steeds meer geestdrift aanzette. Van zijn collega Wiertz kon dat zeker niet gezegd worden. Die speelde een slechte wedstrijd en was bovendien reeds geruime tijd voor het einde niet meer bij machte om het toch waarlijk niet zo hoge tempo naar behoren te kunnen volhouden. En de voorhoededie was zonder Lenstra al tot heel weinig in staat. De ge vaarlijke momenten zoals hij die tijdens de laatste oefenwedstrijd wist te scheppen, waren nu verre. En als er nog kracht van de Nederlandse aanvalslinie uitging, dan kwam die steeds van de rechtervleugel waar Lugthart en Van der Kuil elkaar het beste begrepen. De laatste was zeker de beste uit de voorhoede. Behalve zijn zeer fraaie doelpunt verrichtte hij individueel dikwijls verdienstelijk werk, switchte een paar maal bijzonder snel en doeltreffend met zijn buurman en kwam ook enkele ma len op het juiste moment naar binnen om het zelf te proberen. Louer; mislukking Van de linkervleugel daarentegen kon in het geheel niets goeds gezegd worden. De debutant Louer waarom hij op de links buitenplaats kwam en niet de geroutineerde Clavan was niemand duidelijk was ver beneden het gemiddelde en Bennaars be vestigde zijn slechte vorm van de laatste weken maar al te duidelijk. Terlouw en Van Roessel tenslotte hadden op het gladde veld geen gemakkelijke mid dag. Steeds weer moesten zij beiden he" voor hun dikwijls minder zware tegenstan ders in snelheid onderdoen, waarbij de Spannend en zelfs sensationeel was het laatste gedeelte van de wedstrijd Birming ham-Hull City. Toen Birmingham na rust met drie-nul leidde leek de overwinning zeker. Te meer pmdat Huil al in de eerste helft de linksachter Neal was kwijtgeraakt. N.E.C. WINT VAN DE LUCHTMACHT. De in Nijmegen gespeelde voetbalwedstrijd tussen de Nijmeegse eerste klasser N.E.C. en het vertegenwoordigende elftal van de lucht macht is door N.E.C. met tweeeen ge wonnen. Met rust had de luchtmachtploeg met een—nul de leiding. FRANSE RESERVES TE STERK VOOR LUXEMBURG. De voetbalwedstrijd tus sen Luxemburg en het Franse B-elftal is met eennul door de bezoekers gewonnen. De rust was ingegaan met blanke stand. DORDRECHT WINT VAN GRONINGEN. De voetbal-lichtwedstrijd Groningen Dordrecht, Zaterdagavond gespeeld in het Oosterpark, is met vier—een door de gasten gewonnen. De ruststand was drieeen. IERLAND EN FRANKRIJK SPEELDEN GELIJK. De voetballandenwedstrijd Ier land—Frankrijk is in 'n gelijk spel, één—één geëindigd. Na de eerste helft leidden de Ieren met éénnul. NEDERLANDSE TENNISSERS TEGEN RACING BRUSSEL. De ploeg van de in ternationale Club Nederland, die op Zaterdag 22 en Zondag 23 November in Den Haag uit komt tegen de Racing Brussel, zal uit de volgende spelers bestaan: Wilton, Van Mee geren, Dehnert, Van Dalsum en Holst. Plotseling productief Huil City Maar plotseling toonde het tiental een overweldigende vorm en binnen tien minu ten was het drie-drie door toedoen van Durham en van de zeventienjarige rechts binnen John Bursell, die zijn league-debuut maakte. Kort voor het einde kon echter Cox het winnende doelpunt voor Birming ham scoren. De uitslagen. De uitslagen van de in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Burnley-Aston Villa 10 Cardiff City-Manchester United 12 Li ver pool-Arsenal 15 Manchester City-Charlton Athletic.51 Middlesbrough-Derby County10 Newcastle UnitedChelsea21 Preston North End-Sunderland32 Sheffield Wednesday-Portsmouth 34 Stoke City-Wolverh. Wanderers12 Tottenh. Hotspur-Bolton Wanderers 11 West Bromwich Albion-Blackpool 01 Tweede divisie: Birmingham City-Hull City43 Bury-Lincoln City 22 Fulham-Doncaster Rovers 13 Leicester City-Huddersf. Town 21 Luton-Blaekburn Rovers 60 Notts County-Sheffield United 03 Plymouth Argyle-Everton 10 Rotherham United-Brentford41 Southampton-Barnsley 12 West Ham United-Swansea Town 30 NEDERLANDSE BOKSERS VERLOREN IN DUITSLAND. Een ploeg Nederlandse amateur-boksers kwam Zaterdag en Zondag uit in Helmstedt en in Lebenstedt, respectie velijk tegen een stedelijke ploeg uit Bruns- wijk en tegen een team uit het district Brunswijk. Het werden twee nederlagen. In Helmstedt verloren onze landgenoten met achttien, en in Lebenstedt met zeventien. CARRARA—SENFFTLEBEN WINNEN AMERICAINE IN PARIJS. Op de winter- baan heeft het Franse koppel Carrara Selfftleben een américaine over honderd kilometer gewonnen voor GodeauGoussot (Fr.) en AndrieuxForlini (Fr.). Het Ne derlands-Spaanse paar SchultePoblet werd vierde. HEERENVEEN VERSLOEG NOORDELIJK JEUGDELFTAL. In een matige wedstrijd heeft Heerenveen zonder Abe Lenstra met vijftwee van het Noordelijk jeugd- elftal gewonnen. Het ontbrak de jeugdploeg, waarin doelverdediger Hammenga (HSC) en de voorhoede spelers De Koe (GVAV) en De Vries (Veendam) tot de uitblinkers be hoorden, aan ploegverband en doortastend heid. Heerenveen had ook verschillende jeugdspelers in de gelederen. Arsenal kwam uit met invallers voor de gewonde internationale back Lionel Smith en voor de linksbuiten Don Roper. Nadat Jimmy Payne kort na de aftrap Liverpool de leiding gegeven had kwam de aanval van de Londenaren steeds beter op dreef. Linksbuiten Ben Murden schoot tweemaal raak en na rust zorgde de midvoor Cliff Holton voor een hattrick. Ook Meadows, de rechtsbuiten van Man chester City, maakte drie doelpunten, waar mee hij een groot aandeel nam in de over winning op Charlton Athletic. Aangezien Manchester United ook won in Cardiff, is het slechte weer zeker geen handicap ge weest voor de twee Manchesterse ploegen. Het moment, waarop de Nederlandse mid voor Van Roessel vijf minuten na de aanvang van de wedstrijd het eerste doelpunt maakt. We zien hem (in het mid den) de armen triomfantelijk omhoog geheven terug lopen. Rechts op de foto Louer. De Engelse rechtsachter Alexander (rugnummer 2) kan aan de situatie niets meer veranderen. Landman: in grote vorm. Willem 2'er weer traag en te weinig rea geerde op af en toe goed doorgedacht* passes. Het team als geheel genomen stak dan ook bepaald af tegen dat van de Engelsen, waarin het binnentrio Noble-Lewis-Walton en de beide kanthalfs Saunders en Topp de besten waren. En het peil van de wedstrijd zelf overtrof ongetwijfeld nog de armoede van de laatste BelgiëNederland ontmoe ting in Antwerpen. xxjoo^cocoooocco^^occcoccoccoococc c, ytmoooocooouoooo' i De Vrijdagavond-editie van de Daily I Mail in Huil besteedde aan de inter- j landwedstrijd van hun amateursteam j nog al wat aandacht. Op de voorpagina I van de „extra" prijkte een foto van de j Nederlandse voetballers even na hun aankomst op het vliegveld en voor een plaatje op de sportpagina van het blad j had men Biesbrouck nog even apart j genomen om hem en de pas van de j K.L.M. ontvangen mascotte van het team aan het Engelse publiek voor te stellen. En de naam van die mascotte? Rinus j de Rots, zo genoemd naar de stoere stopperspil van het Nederlands elftal. De Engelse verslaggevers hadden van die kwalificatie niet zo heel veel begre pen en hadden de naam in hun kranten daarom maar onvertaald gelaten

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5