HFC liep Schoten in tweede helft onder de voet: zes-nul Boothferrypark: opgebouwd uit puin De zaak-Andreas -Clowntje Riek Corbeth scoorde vijf maal voor de Good Old JDURE KOFFIE TYBB verloor van Postduiven, maar protesteerde Opnieuw nederlaag van IJmuiden Waterloo en Heemstede in de volgende ronde EDO-secretaris ontving zilveren Bondsspeld MAANDAG 17 NOVEMBER 1952 Go Ahead gaat het gouden jubileum vieren zvv osv Gouden onafhankelijkheids beker voor Rotterdam Voetballer ontving een gefingeerd prof-contract Voor de kinderen Zaterdagmiddagvoetbal Om O.H.C.-Beker Ruime zege van VVD op Vliegende Vogels Boksen Wereldkampioen verloor in de eerste ronde Heringa Wathrich FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) De voltallige aanhang van Schoten zal het Zondagmiddag langs de lijnen van het terrein in Haarlem-Noord ongetwijfeld nog een graadje kouder hebben gevonden dan de enkele honderden HFC-supporters. De geelzwarte ploeg speelde namelijk een wedstrijd waar hun leden wel koud van móésten worden: met zes-nul verloor Schoten volkomen verdiend. De Good Old las de tegenstanders in alle opzichten een degelijk voetballesje. De nederlaag behoefde Schoten zeker niet aan een tekort aan vechtlust te wijten. Integendeel. De oorzaak lag in het gebrek aan technische vaardigheid, tempo en een afdoend strijdmiddel tegen het solide sy- steemspel van H.F.C. Twee maal een kwar tier hadden de withemden het wat moei lijker, doch in de overige zestig minuten speciaal in de tweede helft sneed de blauw-witte voorhoede herhaaldelijk met snelle en open' aanvallen door een slecht- dekkende en daarbij trage verdediging. Schoten kwam in het veld met twee in vallers. Voor de geblesseerde Klooster en voor keeper Kessens, die vervangen wer den door respectievelijk Nanne en Broese. Men kon thans duidelijk waarnemen, dat een voorhoede dikwijls drijft op de door tastendheid van één speler. Mèt Klooster was namelijk alle stootkracht uit de aan val verdwenen. Weinig tactisch inzicht van de middenlinie en het slechte wegwerken van de achterhoede verhoogden nog de machteloosheid van een elftal dat tegen Volendam toch zulk verdienstelijk werk deed. Geen goals vóór rust In de eerste helft draaide H.F.C. nog niet op volle toeren. De snelle gebroeders Winter op de vleugels liepen dikwijls met groot gemak langs Joppe en Meyer en schoten elkaar de bal over de gehele breedte van het veld afgemeten toe. Doch doelpunten bleven vooralsnog uit. Midvoor Molenaar en Corbeth hadden ook al niet veel moeite met de trage Geurts en Veen wanneer de verbindingsspelers de zuivere passes gaven. De afwerking was nochtans niet achttien karaats. Niemand kon vermoeden dat er in de tweede helft zo'n snelle en afdoende ont knoping zou volgen. Direct na de hervat ting begon het reeds met een soloren van Molijn, die de Schoten-verdediging met grote passen voorbijsnelde om op het laat ste ogenblik te stuiten op keeper Broese. Corbeth was evenwel meegekomen en schoot de bal hard via de onderkant van de lat achter de lijn. Kort daarop volgde het tweede doel punt. De teruggetrokken spelende De Nijs gaf een pass, die door rechtsback Joppe van richting werd veranderd, waardoor Corbeth onverwachts een vrij schootsveld voor zich zag en met een schuiver de be trouwbare Broese kon passeren. Deze doelpunten deden Schoten beslist ADVERTENTIE Deze maand herdenkt de Deventer voet balvereniging Go Ahead het feit, dat de club vijftig jaar geleden werd opgericht. Een der oprichters was Han Hollander, de radio-verslaggever, die in de oorlog om het leven kwam. Hij is ook Go Ahead's eerste midvoor geweest. Vier maal smaakten de rood-gelen de genoegens van een landskampioenschap. Vijf Go Ahead spelers hebben in het Nederlands elftal gespeeld: Gerrit Huls man, Jan de Kreek, Wim Roetert, Jan Halle en zijn broer Leo, „De leeuw van Milaan", die jarenlang als keeper in het Nederlands elftal speelde. geen goed, ofschoon in die periode een veldminderheid hoegenaamd niet merk baar was. De beslissing kwam na twintig minuten toen Molenaar een voorzet van Corbeth achter Broese kopte. Het slot van de eenzijdige wedstrijd is vlug verteld. Corbeth scoorde na een half uur nogmaals en tien minuten later om speelde hij de keeper (50). Drie minuten voor het einde de invaller-doelman van Schoten kon na een botsing nog slechts met moeite hinken wist Corbeth zich de gang van zaken bij het vorige doelpunt blijkbaar goed te herinneren, want uit eenzelfde situatie passeerde hij Broese voor de zesde maal. De stand in de tweede klasse B luidt na opkom®' ;l „teeter®^ VeeU.bletU« AANGENAAM VAN SMAAK Zondag: AFC West Frisia Volendam HFC Rapiditas HVC Schoten Zeeburgia Helder Voor circa twaalfduizend toeschouwers heeft een Rotterdams elftal op het Sparta- terrein in Rotterdam de wedstrijd om de gouden onafhankelijkheidsbeker met vier- drie gewonnen van een Bondsploeg, 11a by de rust met èèn-nul te hebben achterge staan. De wedstrijd begon met een tam schot van Van Melis. De bal werd door Mühring (Xerxes) echter gemakkelijk gestopt. Na zeventwintig minuten maakte v. d. Bogert van dichtbij gebruik van een gemakkelijke kans, hem door de Bruyckere geboden. (0-1). Na de thee bleken de doelpunten goed koop. Van de aftrap af kreeg Van Melis door missen van rechtsback en spil een niet te missen kans (02), terwijl na drie minuten linksback Verboom (Excelsior) de bal voor de voeten van De Jong legde, die niet aarzelde. (03). Strafschoppen Vier minuten later werd de Bruyckere door v. d. Korput gehaakt, doch Westers schoot de toegestane strafschop naast. Toen v. Ede wat later de ver uitgelopen Vrijhof ging passeren, werd hij door de Limburger bij de benen gegrepen, hetgeen eveneens een strafschop kostte. Bennings- hof maakte geen fout. (13). Toen Ben- ningshof door Formanoy na zestien minu ten werd gehaakt, kreeg Jac. Heyster van ruim twintig meter afstand een vrije trap te nemen, welke schitterend werd geno men. Over het „muurtje" vloog de bal in de uiterste hoek. (23). De gelijkmaker kwam toen v. d. Hoek de bal in zijn bezit kreeg, Boskamp omspeelde en Vrijhof geen kans gaf. Benningshof bracht na zesender tig minuten met een prachtig schot van verre afstand, de stand op vier-drie. Rotterdams burgemeester, mr. v. Wal- sum, reikte na afloop de gouden beker en de herinneringsmédailles uit. Naar gebleken is berust 'het verzoek, dat de linksbuiten van Zwolse Boys Th. Hei denrijk onlangs heeft ontvangen om zich met het bestuur van de Franse profclub Metz in verbinding te stellen, op een grap. Heidenrijk had uit dit verzoek de zeer be grijpelijke gevolgtrekking gemaakt, dat hier sprake was van een eerste poging van Metz om hem een contract als professional te laten tekenen. In werkelijkheid was het schrijven dat de Zwolse linksbuiten in zijn brievenbus vond niet door het bestuur van Metz ge schreven, doch door enkele Zwollenaren, die hém als slachtoffer hadden uitgekozen voor een Novemberse Aprilmop. De brief was in keurig Fi-ans opgesteld en voorzien van een Franse postzegel, waarvan het stempel nauwkeurig was bij gewerkt. In Zwolle is de kwestie dit week einde het gesprek van de dag geweest, maar Heidenrijk zelf heeft zich er weinig van aangetrokken, want hij had reeds be sloten een eventueel definitief aanbod af te slaan. Slechts één wedstrijd stond Zondag voor de Haarlemse derdeklassers op het pro gramma: TYBB-Postduiven. De Haarlem mers waren tegen de leiders van de afde ling in uitstekende vorm en vooral de voor hoede der geei-zwarten speelde een sterke partij. De rust ging in met een twee-nul voorsprong voor TYBB door doelpunten van Smit (strafschop) en Huneker. Toen in de tweede helft Postduiven uit een strafschop tegenscoorde (21) kreeg de strijd een spannend karakter. Beide ploegen roerden zich hevig en toen Hune ker uit een snelle aanval inschoot en de scheidsrechter naar het midden wees, le ken de kansen voor de Haarlemmers met een drie-één voorsprong gunstig te staan. De grensrechtervan Postduiven echter, protesteerde tegen dit doelpunt omdat naar zijn mening de bal voor deze werd ingeschoten buiten de zijlijn zou zijn ge weest. De scheidsrechter herriep zijn be slissing en keurde Huneker's doelpunt af. Deze tegenslag deprimeerde TYBB zoda nig dat de nu sterker wordende Postdui ven kans zagen gelijk te maken en toen Swarts de stand op drie-twee bracht, wa ren de rollen omgedraaid. Strafschop gemist Weliswaar kreeg TYBB in de laatste minuten nogmaals een strafschop te ne men, doch Smit zag zijn schot door de Postduiven-doelman gestopt. Na afloop diende TYBB protest in tegen de beslis sing van de scheidsrechter. Hillegom speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Rotterdamse derde klasser DCL. De Hillegommers wonnen met vijf-vier. Dat het Engelse publiek al tijd nog de voorkeur geeft aan leaguewedstrijden bo- van wedstrijden van die van hun amateurs is Zaterdag middag in Boothferrypark in Londen wel weer over duidelijk bewezen. Een kwartier voor de aanvang van de wedstrijd waren er voor de interlandwedstrijd nauwelijks een paar dui zend toeschouwers. Vlak voor de aanvang en tij dens de match kwamen nog wel veel voetballief hebbers toegestroomd, maar vol, neen vol was het Boothferrypark geenszins. De wegblijvers hebben ongelijk gekregen, zei ons een van die toesohouwers na de wedstrijd. Het was de beste wedstrijd die hij dit seizoen in Hull had ge zien. Nu was deze trouwe wedstrijdbezoeker niet zo heel veel gewend, want de hoogst geklasseerde league club uit Huil Huil City speelt in de tweede di visie en staat daar niet zo heel ver van de onderste plaats. Het veld, waarop de wedstrijd werd gespeeld, was in tegenstelling met de meeste Engelse voetbalvel den, vrij nieuw en modern geoutilleerd. In de laatste wereldoorlog werd het ter rein van Huil City en alles wat daarbij hoorde door de Duitse bombardementen vernield en het clubbestuur zat met de handen in het haar. Maar dank zij het enthou siasme en het doorzettings vermogen van een aantal jonge zakenlieden, die hun hart aan voetbal hadden verpand, kan Boothferry park thans worden gere kend tot de fraaiste en best ingerichte velden. Op een braak stuk grond werd spoedig na het staken der vijandelijkheden begon nen met de bouw. Maar voor het zover was, had men voldoende geld bijeen moeten brengen. Een mi nimum van 50.000 pond sterling was nodig om de club weer een eigen huis en een gezonde financiële basis te geven, zo had men berekend. Zelfs de grootste optimisten keken toen wel even bedenkelijk, maar bin nen tien dagen na de opening van de inschrijving was het fonds met niet minder dan 8000 pond overt eken d. Drie maanden nadat de eerste spade in de grond was gestoken, was een zit- tribune voor 4000 toesohou wers gereed. Met behulp van puin uit de gebom bardeerde straten werden de andere drie zijden van het veld met glooiingen omgeven en toen het sei zoen 194647 moest be ginnen, was het veld van Huil City gereed om de eerste wedstrijd in de der de divisie Noord te herber gen. De maximum capaci teit was toen 30.000. Daar na werden voortdurend verbeteringen en uitbrei dingen aangebracht en thans geven drie overdekte tribunes zitplaatsen aan on geveer 25.000 toeschouwers, terwijl in totaal 55.000 lief hebbers de wedstrijden kunnen volgen. Met dezelfde geestdrift en voortvarendheid werd aan de wederopbouw van het elftal gewerkt met het gevolg dat Huil City wel dra zijn intrede in de twee de divisie deed. Menige eerste divisie club kan ech ter jaloers zijn op de acco- modatie, waarover „het Arsenal van het Noorden" beschikt. Daar stond Bunkie nu. Hij was er helemaal ontdaan van. Nu zat hij hier opgesloten, zonder dat iemand het wist. En meester zou vast wel boos zijn, als Bunkie niet terugkwam. Hij kon niet anders doen, dan proberen, de aandacht te trekken. Dus begon Bunkie te roepen en op de gesloten deur te bonzen. ,Daat me eruit! Ik zit opgesloten!" Maar hij kreeg geen antwoord. Hoe hij ook schreeuwde, er kwam geen antwoord. En ook het bonzen hielp niets. Toen kreeg Bunkie er opeens erg in, dat het zo raar stil was in de school.... En even later hoorde hij een kerkklok slaan. Zes maal.Dus het moest al zes uur zijn! Nu stond hij erg beteuterd te kijken. Dan had hij een hele tijd geslapen, en in die tussentijd was de school uitgegaan. Dan was er dus niemand meer beneden! Dat was ook wat. Bunkie kreeg het er benauwd van. Als er niemand meer was om hem hier uit te laten, zat hij gewoon gevangen! Bunkie wist geen raad. Wat moest hij doen? De deur kon hij met geen mogelijkheid open krijgen. Er was wel een raam, maar daar kon hij moeilijk uitklimmen, want het kamertje lag op de derde verdieping! Ja, daar zat hij nou. Als hij niet zo dom was geweest om in dat boek te gaan kijken en als hij maar direct naar de klas terug was gegaan, zat hij hier nu niet opgesloten. In de Zaterdagmiddagcompetitie heeft IJmuiden tegen SSVU opnieuw een neder laag moeten Hjden, waardoor de positie op de rangiyst er weer niet beter op is ge worden. Reeds met rust had de IJmuidense ploeg een één-nul achterstand en toen in de tweede helft de thuisclub de voorsprong tot drie-nul had vergroot, kon Wielinga voor de IJmuidenaren de eer redden. Bij de vierde klassers is Telefonia in de strijd om de hoogste plaats vrijwel uitgeschakeld. De belangrijke wedstrijd tegen PVF werd met twee-een verloren, waardoor de club van Fokker thans een eenzame plaats inneemt op de ranglijst en het ziet er naar uit dat het kampioenschap haar niet kan ontgaan. Zandvoortmeeuwen gaf op eigen terrein OSO goed partij maar moest toch met zes-vier het onderspit del ven en door dit resultaat is de positie van de Zandvoortse club er weer slechter op geworden. Maar SVJ deed heel goed werk. Het won van NDSM met twee-een waar door deze Haarlemse club in de kopgroep verzeild is geraakt. De uitslagen waren: 3e klasse: De Geuzen-KMVZ 2—1, SNL- I.J selmeervogels 35, SSVU-IJmuiden 3—1. 4B: Zandvoortmeeuwen-üSO 46, P VF-Telefonia 2—1, WGA-UPTTS 6—1, SVJ-NDSM 2—1. Tebak (links) kijkt met bewondering naar de katachtige sprong van doelverdediger Landman, die een hard schot van Groves juist over de lat tikt. Het loopt de HVB de laatste weken niet bepaald mee. Werd verleden week op last van het bondsbestuur het hele programma afgelast, thans deed Pluvius opnieuw een poging een spaak in het wiel te steken en daarin is hij weer aardig geslaagd. Vele wedstryden konden geen doorgang vinden. De OHC-beker stond ditmaal weer op het spel en Waterloo bereikte met een vijf-drie overwinning op TYBB 2 vrij ge makkelijk de volgende ronde. Ook Bever wijk 2 kwam een stapje verder door een stevige vijf-een zege op Geel Wit. Heem stede bereikte bij DEM 2 een verdienste lijk nul-nul gelijk spel en ging daarmee eveneens over naar de volgende ronde. Eenzelfde resultaat bereikte IEV-want ook dit elftal plaatste zich dank zij een gelijk spel in een uitwedstrijd (tegen BSM) in de volgende ronde. Dat Vogelenzang deze tweede ronde niet zou overleven lag tegen RCH 4 in de lijn der verwachtingen. De Racingploeg won met drie-twee en de bekerhouder Stormvogels 4 deed weer goed werk door van NAS met drie-nul te winnen. ADO 2- DCO 2 werd afgelast. VVD op dreef In de eerste klasse van de gewone com petitie werd slechts één wedstrijd ge speeld. VVD ontving op het uiterst zware en gladde terrein aan de Oudeweg Vlie gende Vogels en wist met vier-een te win nen. Het gevolg hiervan is dat het Droste- team zich aan de kop der ranglijst nestel den. En het is niet te verwachten dat VVD zich heel makkelijk uit het zadel zal laten wippen. Daarvoor is de ploeg mo menteel te sterk, al is de positie op het ogenblik nog wat geflatteerd en hebben bijvoorbeeld Waterloo en Haarlem 3A minder verliespunten. Goed werk deed EDO 4 in IB door van Onze Gezellen 2 met vier-drie te winnen, waardoor deze elftallen van plaats ver wisselden en dus de Gezellen thans onder aan staan. HFC 3 speelde gelijk tegen EDO 5 en HBC 3 werd in Wijk aan Zee door de reserves van de badplaatsclub met drie-een geklopt. Zege van SVIJ Een goede prestatie leverde SVIJ in 2A door van Spaarnevogels met twee-één te winnen waarmee het gevaar voor de on derste plaats weer minder werd. In 2B werd geen beslissing verkregen in de be langrijke ontmoeting tussen Kinheim 2 en VSV 4. De strijd eindigde in een twee twee gelijk spel waardoor beiden een kost baar puntje verspeelden waarmee TYBB 2 en vooral Schoten 3 gebaat zijn. De Scho tenaren wonnen van het zwakke Spaarn- dam met zes-drie en zijn in de kopgroep opgenomen. De positie van DCO 3 in 2D werd wederom versterkt dank zij de ze ven-twee overwinning op Vliegende Vo gels 3. Tijdens een bijeenkomst van het EDO-bestuur en.het eerste elftal van deze vereniging, op Zaterdagavond in hotel Royal in Haarlem, is de secre taris van deze vereniging, de heer W. Hirs, in verband met het feit dat deze dertig jaar bestuurslid is, hartelijk ge huldigd. Naast het vrijwel volledige EDO-bestuur met commissieleden en de eerste elftal spelers waren vrijwel alle bestuursleden van de HVB aan wezig alsmede de heer G. Kruyver, bestuurslid van de KNVB en afge vaardigden van de Vlaardingse twee de klasser Fortuna. De heer R. Cats, voorzitter van EDO, opende de bijeenkomst en overhandigde de secretaris een enveloppe met inhoud. De heer G. Kruyver sprak woorden van waardering tegen EDO's secretaris en prees de KNVB gelukkig, dat de bond over functionarissen beschikte die veel vrije tijd besteden en zich grote opoffe ring getroosten voor de voetbalsport. Voor deze mensen heeft de KNVB een onderscheidingsteken, de Zilveren Bonds speld, en het deed de heer Kruyver ge noegen deze speld aan de heer Hirs te mo gen overhandigen. De voorzitter van de HVB overhandig de de heer Hirs een paar manchetknopen met het HVB-wapen en Jan Koning deed zijn felicitaties namens het eerste elftal ook al vergezeld gaan van een aardig cadeau. „Zilveren logger" Hierna overhandigde de vertegenwoor diger van Fortuna aan EDO de fraaie wisselprijs van het nederlagen-tournooi, waarin EDO de Vlaardingse club de groot ste nederlaag had toegebracht. De fraaie prijs, een model van een haringlogger, in zilver, prijkt thans voor een jaar in EDO's prijzenkast. Vic Toweel (Zuid Afrika), wereldkam pioen bantamgewiclit, verloor Zaterdag avond zijn titel aan de Australiër Car- luthers. Hij werd reeds in de eerste ronde knock out geslagen. De partij duurde nog geen 2y2 minuut. En in die tijd kon Toweel geen enkele stoot plaatsen. De Australiër, een rechts voorstaande bokser, stormde uit zijn hoek toen de gong luidde en verraste de kam pioen met een linkse tegen de kaak. Ver volgens werd Toweel door de touwen ge slagen, krabbelde terug in de ring en was bij „negen" weer op de been. Hij kreeg echter geen gelegenheid zich te herstellen en ging neer na vele harde stoten. De Zuid-Afrikaan had zevenentwintig partijen gebokst als professional en was nooit tevoren verslagen. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 8) „Voordat ik me daarover uitlaat, wil ik eerst een deskundige raadplegen. Maar voor mezelf ben ik al grotendeels over tuigd". „Mag ik u eens vragen, mijnheer Kirch- ner, wat denkt u dat dat te betekenen zou hebben? Hoe kwam u overigens op het denkbeeld, dat die briefjes vervalst zou den zijn?" „Omdat hij aan ons, de verzekerings maatschappij, in het geheel niet heeft geschreven over zijn plotselinge vertrek, en dat lijkt me, hem kennende, een heel belangrijke aanwijzing, dat er iets niet in orde is". „Als uw vermoeden juist is, wat bete kent dat dan?" Kirchner denkt even na over een voor zichtig en toch juist antwoord. „Het waar schijnlijkste lijkt mij, dat er dan iets mis dadigs achter zit. Iemand heeft waar schijnlijk van die erfenis gehoord en heeft Feldmann op een of andere wijze laten verdwijnen om zich met diens papieren van het geld meester te maken". „Maar hebt u nog meerdere aankno pingspunten om die theorie te ondersteu nen?" „Zeker. Bijvoorbeeld, dat hij geen af scheid heeft genomen van zijn hospita, met wie hij toch min of meer bevriend was. Anders deed hij dat zelfs, wanneer hij voor een paar dagen wegging". „Maar er lag toch een briefje op zijn tafel?" „Dat kan een ander ook hebben neerge legd". „Ik hoop dat u de zaken te donker in ziet, mijnheer Kirchner". „Ik hoop het ook. Maar gerust ben ik er allerminst op". „En wat denkt u nu te doen?" „Ik ga waarschijnlijk vandaag nog naar Leipzig om eens met die advocaat Frey- tag te spreken". „Dat lijkt me inderdaad, zoals de zaken nu staan wel aan te raden". „Ik heb u nu lang genoeg opgehouden, mijnheer Grau. Mag ik om de striktste geheimhouding verzoeken?" „Daar kunt u van verzekerd zijn. U pro beert mij op de hoogte te houden?" „Zeker. Tot ziens". Kirchner gaat naar Sobatka, wiens me ning hij horen wil voor hij naar Leipzig vertrekt. De advocaat heeft hem namelijk geschreven over de uitbetaling van de ver zekeringssom aan mevrouw Andreas. On derweg ontmoet hij commissaris Lipp mann, die hem verheugd begroet. „Moet u eens horen. Vandaag hebben we een merkwaardige aanklacht binnen gekregen. Van een zekere Jochberg te gen.... Andreas". „Tegen Andreas? En wie is die Joch berg?" „De bedrijfsleider van de fabriek". „Maar Andreas is toch dood?" „Nou ja, goed, de aanklacht komt nu dan ook ten laste van de weduwe. Het gaat om een valse handtekening". „Allemachtig, dat is interessant. Ik was juist op weg naar de zwager van An dreas". „Sobatka?" „Ja, inderdaad, kent u hem?' „Zeker, een uitstekend bekend staand man met een goede practijk'. „Hmkunt u mij over die verval sing iets naders vertellen?" „Ik heb nu helaas weinig tijd. Maar kom vandaag nog eens langs op kantoor. Maar ik wil u nog wel adviseren, ook uwerzijds contact op te nemen met die Jochberg. Er komt ineens een heel ander beeld van die Andreas naar voren van allerlei kanten". „Dat lijkt uitermate belangrijk. Ik zal nog naar Jochberg gaan voor Sobatka te bezoeken. Waar woont hij?" „Ziegeleiweg 19". „Zeer bedankt. Tot spoedig ziens dan". „Binnen". „Mijnheer Jochberg?" „Ja, waarmee kan ik u van dienst zijn? Neemt u plaats". „Mijn naam is Kirchner. Commissaris Lippmann heeft me naar u vexwezen. U hebt een aanklacht ingediend Jochberg springt geïnteresseerd op. „In dex-daad. U weet waar het over gaat?" „Ik heb neg geen détails gehoord. Ik kon commissaris Lippmann slechts een ogen blik spreken. Maar hij vx-oeg me, over deze zaak contact met u op te nemen". „Hier hebt u een afschrift van mijn aan klacht". Hij overhandigt zijn bezoeker een brief, die Kirchner met spanning door leest. „U meent dus", zegt hij na enige tijd, „dat mijnheer Andreas uw handtekening heeft geïmiteex-d om die vijfduizend mark te innen?" „Dat hij het beslist geweest moet zijn, wil ik niet beweren, maar hij is, zoals de zaken liggen, verantwoordelijk voor het bedrag, dat ik hem toevertrouwde. Nu ben ik wel verplicht, zijn weduwe aan te spre ken". „Hebt u al gesproken met mevrouw Andreas?" „Ja, met haar en met mijnheer Sobatka. Die hebben verklaard, dat zij de zaak voor mij zouden regelen. Daar heb ik dx-ie dagen de tijd voor gegeven, maar die zijn voorbijgegaan zonder dat ik iets van ze hoorde. Nu ik binnenkort toch mijn be trekking verlies, zie ik geen aanleiding om nog meer geduld te tonen". Kirchner trekt nadenkend figuren in het stof van de schrijftafel. Na enige tijd merkt hij zorgvuldig op: „Uw mededelin gen zijn uitermate belangrijk, mijnheer Jochberg. Misschien kunt u mij wat meer over de verongelukte vertellen? Voor zo ver ik gehoord heb, verkeex-de hij in nogal goede omstandigheden. Schulden scheen hij dan ook niet te hebben". Jochberg lacht honend. „Schulden? Ha, ha, meer dan genoeg, mijnheer Kirchner. Maar dat schijnt nu pas allemaal aan het licht te komen". „Was de fabriek eigenlijk nog renda bel?" „Ging wel. Maar Andreas leefde ver boven zijn vermogen, hoewel hij dat aar dig wist te verbergen. Ik heb nu zelfs horen vertellen, dat de villa waarin hij woonde niet meer zijn eigendom was". „Zegt u eens, mijnheer Jochberg, kende u een zekere mijnheer Feldmann?" „Feldmann? U bedoelt die verzekerings agent? Natuurlijk ken i'k die. Hij was hier nog op de dag van het ongeluk van mijn heer Andreas". „Op de zesde September?" „Ja, en mijnheer Andreas heeft hem zelfs nog in zijn auto meegenomen". „Hoe gingen ze met elkaar om?" „Voor zover ik weet, ontmoetten ze elkaar vrij geregeld". „Is u kort voor zijn dood iets ongewoons in het gedrag van mijnheer Andreas op gevallen?" „Hij kwam me wat opgewonden voor. Maar dat gebeurde wel meer, vooral als hij wat gedronken had". „Hadden ze op die bewuste ongeluksdag nog wat gedronken?" „Ja, samen hebben ze een fles cognac soldaat gemaakt. Mijnheer Feldmann was ook niet meer helemaal vast ter been". „Weet u ook, hoe ver Feldmann met de auto van uw werkgever is meegereden?" „Neen. Ik weet alleen dat mijnheer An dreas hem uitnodigde om mee naar de stad te rijden". „Hoe laat was dat?" „Zo omstreeks vijf uur". „O. En om kwart over zes is het onge luk gebeurd. Dan moet Feldmann een van de laatste, zo niet de laatste geweest zijn, die Andreas nog levend heeft gezien'. „Daar lijkt het index-daad op, ja". Mr. Sobatka zit, in allerlei akten ver diept, achter zijn bureau te peinzen. Zijn humeur is niet al te best. Hij piekert over die affaire met Jochberg, waar hii nog geen steek wijzer van geworden is. En wanneex- die man nu eens geen geduld meer toonde, dan zou dat wel eens erg lastig kunnen worden. Sobatka vreesde, dat er dan nog wel meer onaangename zaken aan het licht zouden kunnen ko men, waardoor de uitbetaling van de ver zekeringssom weer langer op zich zou kunnen laten wachten. Er wordt geklopt. Een bediende treedt binnen. „Hier is een inspecteur Kix-chnex-, die u wenst te spreken." „Kirchner? Wie is dat en waar gaat het over?" „Hij wilde u spreken over de zaak An dreas." [(Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6