Duitse Bondsdag heeft geen haast met Bonnse verdragen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Parlement „Klein Europa" in principe accoord over een landbouw-gemeenschap Koele ontmoeting tussen Truman en Eisenhower Adenauer leed een kleine, maar belangrijke nederlaag Brits wegvervoer wordt gedenationaliseerd Knoeierijen bij huizen bouw in Tilburg De sluiting van het kerkhof in de Peel Ongeduldige Naguib dreigt met aftreden Troonrede van de sultan van Marokko Het woord is aan Stormachtige Oostenwind Hevige sneeuwval; bergpassen gesloten Opnieuw een opstand in gevangenis te Jackson Oud - politieke delinquenten dagvaarden dr. Drees en de Staat Bescherming voor Eisenhower bij bezoek aan Korea Minister Mansholt over de „groene pool"-plannen 67e JAARGANG No 113 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37,Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 273 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN ALLE LANDEN om ons heen en in ons eigen land constateert men gebrek aan belangstelling in het parlement.Het publiek loopt niet warm voor verkiezingen; veel mensen tijgen kennelijk alleen naar het stemlokaal omdat het moet. In landen zon der stemplicht, zoals Frankrijk en Enge land, is de opkomst slecht. Grote politieke meetings, voor de oorlog nog zo talrijk, doen zich maar bij uitzondering voor. En de belangstelling voor de parlementsdebat- ten kan men in het algemeen ook niet hoog aanslaan. Een Engels parlementslid, Christopher Hollis, heeft daarover geschre ven in de Manchester Guardian. Hij heeft net over „een vreemd en gevaarlijk gebrek aan belangstelling in het parlementaire leven" ook bij de parlementsleden zelf. Die klacht althans hoort men niet bij ons. Hol lis is van mening dat het Lagerhuis her ziening behoeft vooral wat de parlemen taire procedure betreft. Hij noemt de Britse constitutie verouderd. Hij betoogt, hetgeen voor een Engelsman wel ongewoon is, dat men eens iets moet proberen te leren van het buitenland. Een parlement van ruim zeshonderd leden is niet goed hanteerbaar, zegt hij. Het is veel te groot. Hij beveelt het Nederlandse gebruik van commissies aan. Hij wil vooral met kleine colleges werken, gispt het gebrek aan belangstelling in En geland voor de wijze waarop anderen hun problemen oplossen en verklaart dat zijn landgenoten zo zelfingenomen zijn ten aan zien van hun eigen stelsel, dat zij menen dat de keuze beperkt is tot het Engelse parlementaire systeem of afglijden naar een totalitair stelsel. Zij verkeren in de waan, dat hun systeem door de een of an dere natuurlijke en onvermijdelijke oorzaak is voorgeschreven. Hollis gelooft dat aller minst. Hij valt zelfs de twee partijen methode aan, die geen werkelijke traditie heeft, en klaagt dat ieder argument daar tegen wordt beantwoord met een verwij zing naar Frankrijk met zijn onstabiele re geringen. Maar er zijn meer landen dan Frankrijk en die hebben wèl stabiele re geringen. Natuurlijk is een twee partijen stelsel voordelig voor de „partijmachine", die er onafhankelijke kiezers op kan wijzen dat hun stemmen verspild zijn. Maar of het een voordeel voor de natie is mag wor den betwijfeld. Aldus Christopher Hollis, die kennelijk meer leven in de brouwerij wil brengen en daarbij geen schroom ten aanzien van aan vechtbare argumenten toont. Misschien heeft hij wel gelijk in zijn bewering, dat herziening van de parlementaire procedure de activiteit van de Engelse parlements leden zou vergroten. Maar ondanks zijn belangstelling voor het buitenland, die zo veel groter is dan die van zijn landgenoten, heeft hij blijkbaar nog niet ontdekt dat ook daar malaise in de belangstelling voor het parlement heerst. Die algemene malaise zal men niet te boven komen door verbeterin gen in procedures. De oorzaken zijn, naar onze mening, van veel ingrijpender betekenis. De verdovende uitwerking van de slag, door de oorlog toegebracht, is door West-Europees herstel maar ten dele te niet gedaan. Men is zich steeds duidelijker bewust geworden van het verlies van Europa's gezagspositie in de wereld. De bewijzen blijven zich op stapelen nu na de Aziatische volken ook de Afrikaanse, het een na het ander, op standig worden tegen Europees gezag en zowel de Fransen als de Engelsen in moei lijke situaties doen belanden. Anderzijds is men zich in Europa ook steeds klaarder bewust geworden van het feit, dat de Ame rikaanse steun onmisbaar is, hetgeen een onprettig gevoel van afhankelijkheid heeft gewekt. Men voelt zeer wel dat de lands- parlementen en regeringen de grote beslis singen, die de toekomst van, het volk be treffen, niet meer in eigen hand hebben. Bij dit alles komt dat men, zuchtend onder zware belastingdruk en gevangen in een warnet van overheidsbemoeiing, waarbij dan in Groot-Brittannië nog een pijnlijk tekort aan verscheidene levensmiddelen komt, zozeer met eigen zorgen te kampen heeft dat de belangstelling voor het geheel daardoor wel benadeeld moet worden. Wij geloven dat schepping van een Euro pese Unie grote verandering zou brengen in de belangstelling voor politiek en par lement. De opleving in het zelfbewustzijn en de energie van Europa, dat zich opnieuw van eigen machtsinvloed bewust zou wor den, zou geweldig zijn. Eer dat bereikt wordt zal men niet van de geestelijke ma laise verlost raken. Op dit chapiter is hier al herhaaldelijk uitgeweid; het is niet no dig dat vandaag opnieuw te doen. Maar zeker moet men niet menen dat de oor zaken van de „politieke moeheid" door veranderingen in landelijke procedures zijn weg te nemen. Zij liggen op breder terrein, omdat de beslissende ontwikkeling zich op breder terrein afspeelt en over al de dier bare oude grenzen reikt. Ook over de Franse. En zelfs over de Britse. De oor zaken zijn waarlijk duidelijk genoeg. R. P. Door de hevige sneeuwval, welke dit jaar ongewoon vroeg is begonnen, zijn vrijwel alle belangrijke bergpassen in Zwitserland, Italië, Frankrijk en Oosten rijk voor het verkeer gesloten. Voor het passeren van de Albula, de St. Gotthard en de Simplonpassen kan men echter zijn auto op de trein zetten. JACKSON (Reuter). In de gevange nis te Jackson (V.S.) is gisteren een op stand uitgebroken, waarbij ruim 2000 ge vangenen zijn betrokken. De ongeregeld heden begonnen onder 600 gevangenen, die zich in de eetzaal bevonden. Later voegden zich 1600 gevangenen bij hen. In de wasserij van de gevangenis werd op twee plaatsén brand gesticht. Het, vuur kon echter worden geblust, voordat grote schade was aangericht. Versterkingen van de staatspolitie hadden de toestand twee uur na het uitbreken van de opstand onder controle. De sfeer bleef echter gespannen. Ook in April en Juli was deze gevange nis, die de grootste der wereld is, het to neel van ernstige ongeregeldheden. Er vielen toen slachtoffers en er werd grote schade aangericht. BONN (Van de correspondent van A.N.P.) Dr. Adenauer heeft Dinsdag middag in de Duitse Bondsdag een be langrijke nederlaag geleden bij een poging, om tegen de wens van het staatsgerechts- hof in de ratificatie van de conventies van Bonn en van het verdrag over het Europese leger de volgende week te doen houden. Een twintigtal leden der regeringscoalitie was niet bereid dr. Adenauer te volgen in zijn argument, dat de ratificatie niet meer mocht worden uitgesteld. Met 179 tegen 166 stemmen bij 6 onthoudingen verwierp de Bondsdag een voorstel van de Christelijk- democratische unie om de beslissende de batten over de verdragen op 26 en 27 No vember te houden, dezelfde dagen waarop de verdragen door het staatsgerechtshof in Karlsruhe openbaar zullen worden behan deld. Delen van alle drie fracties der rege ringscoalitie vielen dr. Adenauer af in een in uiterste spanning verlopen stemming. Daar bij de normale procedure van handopsteken de president geen duidelijk beeld van de stemverhouding kon krijgen, werd de stemming herhaald door middel van de in de Bondsdag gebruikelijke „schapensprong". Daarbij verlaten alle af gevaardigden de zaal, om door drie ver schillende deuren weer binnen te treden. De stoet die door de deur, gemerkt „neen" trok, was deze maal het langst, voor het eerst bij een belangrijke stemming over een voorstel van regeringszijde. Een week geleden had het staatsge rechtshof de president van de Bondsdag verzocht de debatten niet te doen samen vallen met de openbare zittingen van dit college, dat op verzoek van bondspresi dent Heuss zal moeten uitmaken of de verdragen al dan niet in overeenstemming zijn met de Duitse grondwet. Kort na dit verzoek heeft de regering-Adenauer beslo ten desondanks te trachten de ratificatie de volgende week te doen houden. Deze po ging is thans definitief mislukt en een nieuwe datum is niet vastgesteld. Aange nomen kan worden, dat de Bondsdag de verdragen thans in de tweede week van December zal behandelen. In elk geval wordt verwacht, dat de regeringscoalitie zal trachten te voorkomen, dat de beslis sing zal worden uitgesteld tot het staatsge rechtshof op 15 December zijn uitspraak zal hebben gedaan. De beslissing van de Bondsdag werd ge nomen nadat de agendacommissie van de Bondsdag na urenlang beraad geen besluit over de datum van het debat had kunnen nemen. Critiek De woordvoerder der socialistische frac tie, Schoettle, de onafhankelijke afgevaar digde Loritz en de spreker van het Katho lieke Centrum, dr. Reissmann waarschuw den tegen een beslissing, voordat het ge recht gesproken had, omdat de Bondsdag daardoor naar hun mening de indruk zou LONDEN (Reuter). Het regerings ontwerp om het genationaliseerde deel van het Britse wegvervoer weer in particuliere handen te doen overgaan, is Dinsdag met 308 stemmen tegen 282 stemmen aangeno men. Dit is de eerste denationalisatiewet, die de regering aangenomen wenst te zien. De tweede betreft de ijzer- en staalindustrie. Het aanvaarde wetsontwei-p decentrali seert tevens de staatsspoorwegen. De spoor wegorganisatie wordt in zes regionale een heden met een grote mate van autonomie gesplits't. De spoorwegen beschikken over een groot .wagenpark, dat hun eigendom zal blijven. Zij zullen thans echter, ook waar het ver voer over lange afstanden betreft, met particuliere ondernemingen moeten con curreren. kunnen wekken, dat hij de uitspraak van de rechters van Karlsruhe vreest. Voorts verklaarde de voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van de Bondsdag, de socialist prof. Schrriid, dat deze com missie pas in de tweede week van Decem ber met haar voorbereiding van het debat klaar zou kunnen komen. In politieke kringen in Bonn wordt op gemerkt, dat uit de stemming geen conclu sies kunnen worden getrokken met betrek king tot de instelling van de Bondsdag tot de verdragen zélf. De federalistische unie, die uit Centrum en Beierse partij bestaat, heeft thans tegen het plan der regering gestemd, doch zij heeft zich over haar hou ding tegenover de verdragen nog niet ge uit. Voorts waren onder de tegenstemmers der liberale en van de Duitse partij afge vaardigden, die zich in beginsel voor de verdragen hebben uitgesproken. Bij de bouw van enige honderden wo ningen te Tilburg zouden zich naar ver luidt ernstige onregelmatigheden hebben voorgedaan. Bij onderzoek zou gebleken zijn, dat de huizen, die voor een deel reeds bewoond worden, drie stenen te laag ge bouwd zijn. Ook de loodverwei-king zou niet geschied zijn volgens de voorschrif ten, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat raamkozijnen, schoorstenen en dakbedek kingen opnieuw van loe^. moeten worden voorzien. Ook met de bmnenriolering zou geknoeid zijn. Door het te laag bouwen zou een kwantum stenen zijn overgehou den, voldoende voor de bouw van tien a vijftien burgerwoningen. Twee gemeente lijke opzichters zouden reeds van hun post ontheven zijn. Het is niet denkbeeldig, dat ongeveer 190 woningen zullen worden af gekeurd. De Stichting Oud-politieke Delinquenten deelt mede dat zij naar aanleiding van de sluiting van het oorlogsgravenkerkhof in de Peel op Zondag 9 November zowel de Staat der Nederlanden als minister-presi dent dr. Drees heeft aangesproken voor de door de stichting in dezen geleden schade. In de desbetreffende dagvaarding staat, dat de algemene bepalingen van het kerk- hofbestuur bezoek in groepsverband, als mede het neerleggen van kransen toestaan. Afgaande op deze bepalingen had de stichting voor een aantal personen, groten deels behorende tot de naaste bloedver wanten der gesneuvelden, een tocht naar het kerkhof georganiseerd. De stichting verwijt thans dr. Drees, dat hij, op aan dringen van het communistische Kamerlid Gortzak, de minister van Oorlog heeft be wogen, het kerkhof te sluiten voor bezoek op de dag waarop de door de stichting ge organiseerde tocht zou plaatsvinden. In de dagvaarding wordt verder gezegd, dat het nimmer in de bedoeling van de stichting heeft gelegen, een kerkhof voor een de monstratie te misbruiken. Naar haar me ning kan het bezoek van een aantal oud- politieke delinquenten in een zo eenzame en afgelegen streek onmogelijk een demon stratie genoemd worden. Tenslotte betoogt de stichting, dat het in de gehele wereld gebruikelijk is, in het begin van November de doden te herden ken en dat dr. Drees door zijn ingrijpen tegenover de stichting een onrechtmatige daad heeft begaan. Deze zaak zal op Zaterdag 22 November door de kantom-echter in Den Haag behan deld worden. CAIRO (United Press). Het dreige ment van premier Naguib om het premier schap neer te leggen heeft zijn politieke vrienden niet verrast. Naguib sprak dit dreigement gisteren uit in een redevoering ter gelegenheid van de steenlegging van een nieuw omroepgebouw in Cairo. Zijn vrienden hadden opgemerkt, dat hij de laatste tijd gauw geïrriteerd is en dat de toon van zijn openbare redevoeringen scherper werd. Bij iedere gelegenheid heeft hij tot nationale eenheid opgewekt. Onge veer een maand geleden vroeg hij de natie om zich zes maanden om hem te scharen, maar nu verlangt hij nog maar drie maan den. En te oordeelen naar zijn stemming wil het met de medewerking die hij vraagt misschien niet al te goed vlotten. Naguibs moeilijkheden vloeien voort uit linkse agitatie. De communisten, sommige figuren van de arbeidsunie en extreme Wafdisten hebben zich tegen hem ver enigd. De mohammedaanse broederschap, die extreem rechts georiënteerd is, geeft hem algehele steun, maar dit werkt juist weer verzet van links in de hand. De communisten noemen de heei-schappij van het leger reactionair en de ai"beidsunie is gekant tegen de voorgestelde beperking van het stakingsrecht. De Wafdisten zijn vei-bitterd door het wegwerken van hun leider Moestafa el Nahas en zij verlangen in het parlementaire leven terug te keren. Deze vijandige agitatie heeft reeds tot on rust onder de studenten geleid. Als Naguib als premier zou aftreden dan zou hij nog altijd het bevel over de strijd krachten houden. In deze positie zou hij nog altijd de absolute leiding hebben. Donderdag heeft het kabinet de opperbe velhebber absolute volmachten gegeven als leider van de revolutie en een nieuwe pre mier zou zich aan Naguibs aanwijzingen moeten houden. Het zou Naguibs taak dan zijn het program van het leger voort te zet ten, maar het revolutionaire tempo in de regeringsmachine zou afnemen. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat Naguib het premierschap behoudt, maar in het gehele land een razzia op zijn politieke vijanden zal houden. FOESAN. (Reuter). Ongeveer 400 leden van de Zuid-Koreaanse geheime dienst cn politie zullen worden aangewezen om Eisenhower te beschermen bij zijn bezoek aan Seoel. „Vriendschappelijke herziening van protectoraatsverdrag nodig" De Sultan van Marokko heeft Dinsdag in een troonrede op de 25ste verjaardag van zijn bewind verklaard, dat zijn land het Franse protectoraatsverdrag van 1912 is ontgroeid. Het verlangen naar nationale souvereiniteit sloot echter vi-iendschap met Frankrijk niet uit. Het verdrag had tastbare resultaten op geleverd, maar was niet langer aangepast aan de geest van het ogenblik en aan de sociale en politieke evolutie van het Ma rokkaanse volk. De Sultan sprak zich uit voor een con stitutionele monarchie ter verkrijging van volledige onafhankelijkheid. Mme. Swetchine: De meeste pessimisten zijn zwak kelingen, die aan de mensheid niets van hun leed kunnen ver geven, al zijn zij er zelf de be werkers van. In Franse diplomatieke kringen ver klaart men, dat de verklaring de deur open laat voor de hei*vatting van de Frans-Marokkaanse onderhandelingen. Men neemt aan, dat deze hervat zullen werden na het debat over Tunis en Ma rokko in de UNO. Men wijst er op, dat de Sultan niet recht streeks de opheffing van de protectoraats- status heeft geëist, doch slechts gesproken heeft van „veranderingen". Minister S. L. Mansholt heeft tijdens een voordracht voor de Haagse afdeling van de beweging van Europese Federalisten ver klaard dat een Europese landbouwgemeen- schap door slechts zes landen (de staten leden der Kolen- en Staalgemeenschap) niet als een groot bezwaar te zien, doch eerder als een voordeel. Hij zou het onlo gisch achten, indien landen, die zich an derszins voor de Europese integratie en verdediging geen zware offers getroosten, wel de voordelen van een landbouwge- meensehap zouden genieten. AI sprekende liet de minister doorsche meren, dat de zes landen. Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Beneluxlanden, het in principe over het vormen van een land- bouwgemeensehap eens zijn. De uitwerking van tal van vraagstukken ligt echter nog in de schoot der toekomst verborgen. Hoog landbouworgaan In zijn betoog zette de minister uiteen, hoe men zich een toekomstige landbouw- gemeenschap denkt. Het streven zal gericht zijn naar een gezamenlijke markt. Een ver drag zal de basis moeten zijn voor het vor men van een supra-nationaal-orgaan,waar aan de deelnemende landen een deel van hun souvereiniteit zullen moeten overdra gen. Dit orgaan zal van stonde af aan moe ten bepalen, hoe het landbouwbeleid zal zijn. Zijn bevoegdheden zullen dus zeer aanzienlijk moeten zijn. 'In een overgangstijd van 10 tot wellicht 15 jaar zal agrarisch Europa een herschep ping moeten doormaken. Het hoge orgaan moet vaststellen, wat per land een alge meen toelaatbare mate van nationale.be- WASHINGTON (Reuter). De nieuw- gekozen president der V. S., generaal Eisen hower, is gisteren voor zijn voorgenomen bespreking met president Truman te Washington aangekomen. Bij zijn aankomst uit Augusta, waar hij sinds zijn overwin ning bij de verkiezingen veertien dagen va- cantie gehouden had, werd de generaal op het vliegveld door een grote menigte wel kom geheten. Een commissie van vertegen woordigers van de stad en de regering was ter begroeting aanwezig. In gezelschap van senator Cabot Lodge, een van zijn voornaamste medewerkers, nam de generaal, die blootshoofds was, plaats in een open auto voor de tocht naar het Witte Huis. Mevrouw Eisenhower ver trok in een andere auto om een bezoek te brengen aan een zuster, die in Washington woont. Us - M Nog steeds ligt het Turkse schip „Bakir" op het strand van Schiermonnikoog, waar het op 6 November j.l. vastliep. Het schip heeft zich inmiddels zo ver op het strand gewerkt, dat het slechts bij hoog water los kan worden getrokken. De bemanning van 50 koppen is van boord gegaan. Foto: Een hunner in het zgn. „wippertoestel". Langs de vijftien kilometer lange route naar het Witte Huis, die voert langs het Pentagon en andere regeringsgebouwen, juichten talrijke inwoners van de hoofd stad de generaal toe, die het huldebetoon met een brede glimlach beantwoordde. Bij het Witte Huis stond 509 man van de veiligheidspolitie opgesteld. Van de ontmoeting tussen president Tru man en zijn opvolger waren alleen de der tig personen, die aan de besprekingen deel namen, getuige. Het was de eerste ontmoeting tussen beide staatslieden sinds 2 Juni, toen de generaal van zijn Noord-Atlantisch opper bevel te Parijs terugkeerde om aan de ver kiezingscampagne deel te nemen. Sinds dien heeft president Truman, in zijn cam pagne voor de verslagen candidaat dei- democratische partij, gouverneur Steven son, generaal Eisenhower herhaalde malen er van beticht dat hij zich verbonden had met „morele pigmeeën". De generaal be schuldigde daarentegen de regering van president Truman er van dat zij bestond uit „vandalen, rovers en kwakzalvers". De enige fotograaf die was uitgekozen om foto's te nemen van beide staatslieden in het studeervertrek van de president, verklaarde, dat de atmosfeer „formeel" was. Pas bij de derde foto was op beider gezichten een glimlach verschenen. Communiqué Later werd over het onderhoud, dat 75 minuten duurde, door president Truman en generaal Eisenhower een gemeenschap pelijke verklaring uitgegeven waarin werd gezegd: „Wij hebben enige van de belang rijkste problemen besproken. Aan generaal Eisenhower zijn over deze problemen in lichtingen gegeven. Wij hebben een sche ma voor contact en het uitwisselen van ge gevens tussen de huidige en de komende regering opgesteld, doch wij hebben geen regelingen getroffen, die niet overeen komen met de volledige geest van onze grondwet. Aan generaal Eisenhower is niet verzocht enige verantwoordelijkheid van het presidentschap over te nemen, vóór hij de ambtseed aflegt. Wij zijn echter van mening, dat de door ons getroffen regelin gen voor samenwerking van grote waarde zullen zijn voor de stabiliteit van ons land en de gunstige voortgang der buitenlandse politiek". Minder hulp Senator Taft, die met Eisenhower het wetgevende programma zou bespreken voor het nieuwe congres, dat in Januari 1953 bijeenkomt, heeft op een persconferentie verklaard te betwijfelen of de Amerikaan se invoerrechten nog veel verlaagd zullen kunnen worden. In antwoord op de vraag, of hij een politiek van „meer handel en minder hulp" voor Europa zou steunen, antwoordde Taft, dat hij voorstander was van minder hulp. De senator zeide verder, dat de Amerikaanse invoerrechten reeds tot hét laagste punt verminderd zijn. scherming zal mogen zijn. Het moet zo zijn, dat de boer de noodzakelijke producten moet kunnen blijven telen of fokken tegen lonende prijzen. Daarnaast echter zullen op den duur verschuivingen moeten optre den, die tot specialisatie leiden. Productiviteit en productie zullen moe ten worden opgevoerd, zonder dat zulks grote offers aan arbeid en kapitaal zal mogen vergen. Beter ware, door rationali satie het aandeel van kapitaal en arbeid per hoeveelheid product te verlagen. Hier toe zijn technische verbeteringen noodza kelijk, die o.m. via research, onderwijs, voorlichting en grondverbetering bereik baar zijn. Het uiteindelijke doel moet zijn om de voedingstoestand in West-Europa te verbeteren. Zal men dus enerzijds de boe ren tot grotere en betere productie moeten stimuleren, anderzijds zal de consument een redelijke prijs voor zijn voedselpakket van hoogste kwaliteit gewaarborgd moeten zien. Toch protectie? Zulks is bereikbaar door algemene mi nimumprijzen vast te stellen, gebaseerd op de laagste productiekosten in de gemeen schap. Voorts zal ook een niveau voor hoogst toelaatbare prijzen moeten worden gevonden. Beide prijzen zullen echter nor maliter de marktprijzen niet behoeven te beïnvloeden. Contingenteringen en tariefmiddelen zouden zeker ook tot het arsenaal der machtsmiddelen moeten behoren om de Europese markt en de productie in even wicht te houden. Het voordeel zou echter zijn, dat de aangesloten landen niet op eigen houtje beschermende maatregelen zouden kunnen nemen, doch deze van de hoPr autoriteit, die met aller belang reke ning zffu moeten houden, zouden moeten afwachten. Politiek orgaan onontbeerlijk Omtrent een integratiefonds ter vereve ning van verschillen en andere financiële maatregelen moest de minister vaag blij ven, omdat hierover nog geen concrete beelden voorhanden zijn. Hij zeide met nadruk, dat landbouw-in- tegratie niet zonder douane-unie en inte gratie op aangrenzende economische ge bieden, bij voorbeeld verkeer en energi?, tot een succes gebracht zal kunnen worden. Een te vormen politieke autoriteit is de grote motor achter integratie op velerlei gebied, omdat de politieke noodzaak aan wezig is en erkend wordt. Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van Europa heeft het weer sedert het einde van de vorige week een winters karakter. Koude luchtmassa's, die uit het Noord-Westen naar centraal Euro pa doordringen, wisten zich daar geruime tijd te handhaven. Kleine storingen gaven in Duitsland plaatselijk aanleiding tot zware regenval. Tijdens opklaringen daal den de temperaturen daar tot meer dan 10 graden beneden het vriespunt. Ook in ons land kwamen de vorige nachten lage temperaturen voor en werd tot 5 graden vorst gemeld. Sedert gisteren drong echter een zach tere luchtstroming via de Balkan naar Oost-Duitsland door en stegen de tempe raturen daar tot even boven het vriespunt. In de afgelopen nacht liepen ook in ons land de temperaturen bij aanwakkerende Oostenwind iets op. Doordat zich boven Scandinavië een krachtig gebied van hoge luchtdruk handhaaft, terwijl boven Frank rijk een depressie, vergezeld van regen en sneeuwval, snel naar het Noorden koerst, neemt de wind bij ons tijdelijk nog verder toe. In de komende nacht is vorst dan ook vrijwel uitgesloten. Op de meeste plaatsen zal regen of natte sneeuw vallen. Het koude weer houdt echter aan en het is niet uitgesloten, dat in de volgende nachten opnieuw lichte vorst zal voor komen. >^ocoonoonnooryx*v«co«x*x)00ocjooooooo« KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met tijdelijk regen of sneeuw en later enkele verspreide op klaringen. In het Noorden van het land aanvankelijk nog harde tot stormach tige. overigens krachtige tot matige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 20 November Zon op 8-09 uur, onder 16.42 uur. Maan op 11.48 uur, onder 18.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 November Hoog water: 4.32 en 16.45 uur. Laag water: 0.13 en 12.31 uur. Donderdag 20 November Hoog water: 5.12 en 17.28 uur. Laag water: 0.51 en 13.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1