Tijdschriften zullen worden vrijgesteld van omzetbelasting Bondsdag stoft de oude kreet „Duits is de Saar" weer 'fa. qWV Chefarine JEUK D.D.D. Wereldnieuws GRIEP? Chefarine,, doel wonderen. Nog één jaar dividendstop De radio geeft Donderdag Onze St. Nicolaas-reclame 50% voordeel voor U W erktij dverkorting bij nettenfabriek PANDA EN DE MEESTERDOKTER RADIO REPARATIE ^7ocU ió het zo 2 TWEEDE KAMER Hevig en algemeen protest tegen de kneveling der democratische rechten Stichting Landverhuizing Nederland opgeheven Na ruim 100 ontslagen Oorzaak: onzekerheid bij de afzet Goudvoorraad Neder landse Bank gestegen 75.000 pond sterling tk maak het pakje helemaal open en dan moet je es ruiken. Je hebt gelijk, verreweg de beste,, Amerikaan Vrachtschip bij Urk gezonken De koeien van de mier WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 (Van onze parlementaire redacteur) Twee nederlaagjes had minister Van d e K i e f t Dinsdagmiddag te incasseren. De Kamer nam met 53-27 (alleen de P. v. d. A.-fractie en die van de communisten waren tegen) het amendement-Lucas (K. V. P.) aan om de dividendstop slechts één jaar in plaats van twee te doen handhaven. Hierna verklaarde de heer Schouten (A.R.), dat de grote meerderheid van zijn groep nu voor het ontwerp zou stemmen, zulks op grond van de richtlijnen van het programma, waarop het kabinet gefor meerd was en die hierop neerkwamen, dat aan de regering enige tijd moest worden gelaten de Sociaal-Economische Raad te horen over een eventuele opheffing van de dividendstop en wellicht over andere maat regelen, om daarna haar standpunt te be palen. Het niet onvermakelijke van het ge val is dus, dat kennelijk de Anti-Revolu- tionnairen nog het meest geneigd zijn zich tegenover dit kabinet te gedragen zoals men met betrekking tot een parlementair kabinet pleegt te doen. Het wetsontwerp werd met 69-12 stemmen aanvaard, want nu bestond de oppositie slechts uit de V. V. D., de Staatkundige Gereformeerden en prof. Lemaire (K. N. P.). Kort daarop bracht de heer Lucas (K. V. P.) met behulp van een amendement minister Van de Kieft nog een kleine ne derlaag toe. Hij slaagde er in, met alleen de fractie van de P. v. d. A. tegen, alle tijdschriften geheel van omzetbelasting vrijgesteld te krijgen. De minister van Fi nanciën had de 15 voor de geïllustreer de tijdschriften tot 4 willen verlagen en deze 4 voor weekbladen en tijdschriften alleen bij de uitgever willen heffen. Met de bewindsman, die eigenlijk met een na latenschap van zijn voorganger prof. Lief- tinck zat, nam zijn partijgenoot H o f s t r a (P. v. d. A.) het standpunt in, dat, hoe aan trekkelijk het leek ook voor boeken de om zetbelasting te doen verdwijnen, men op dit ogenblik tijdschriften en boeken over één kam behoorde te scheren en niet tot vrijstelling van boeken diende over te gaan. Na de heer Lucas drongen ook de heren van den Heuve 1 (A.R.), Rit meester (VVD) en Gortzak (Comm.) aan op volledige vrijstelling van tijdschrif ten. Op grond van de overweging, dat een groot deel van de tijdschriften toch min of meer als weelde te beschouwen zou zijn en daarom voor een matige omzetbelasting in aanmerking behoorde te komen, dat een eventuele vrijstelling bij de komende nieuwe regeling van de omzetbelasting be keken diende te worden en dat de 4 voor velen geen beletsel zou vormen zich te abonneren, bestreed de minister het amendement. Deze maakte echter de in druk alsof hij er in zijn hart niet zo tegen gekant was. In elk geval aanvaardde hij zijn nederlaag gelaten. De verdere middag was aan de behande ling van de begroting van Binnenlandse ADVERTENTIE 99 Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of pijnen hebt, doel een enkel labletje Chefarine „4" wonderen. U voelt zich direct een ander mens, weer in staal met plezier uw werk te doen. 'n doet wonderen/ HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonette-orkest en solisten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Orgel en koorzang. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.3012.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Viool en piano. 14.00 Pla ten. 14.45 Voor de vrouw. 15.!5 Platen. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voor dracht. 18.G0 Klein koor. 18.15 Platen. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen en een pastoraal ant woord. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Sopraan en piano. 22.45 Avondoverdenking.. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Zigeunermuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en Platen. 13.25 Musette-orkest. 13.55 Londen en Parijs, hoor spel. 14.35 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Re geringsuitzending: Nieuw Guinea en de Chi nese Volksgroep. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Amusementsmuziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazz muziek. 19.40 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Om roeporkest. 21.05 Wereldvrede, hoorspel. 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Pianorecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije politieke tri bune. 19.50 Platen. 22.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 22.5523.00 Nieuws. Zaken gewijd. Hierbij was het veelvuldig koekoek éénzang en bovendien werden van ouds bekende onderwerpen besproken: be spoediging van de oplossing van het poli- tievraagstuk, de kwestie der classificatie, de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten en de ambtenarenbezoldiging. Hierover spraken de heren Maenen (K. V. P.), Ritmeester (V.V.D.), Ver kerk (A.R.), Beernink (C.H.), Krol (C.H.), Stapelkamp (A.R.), Van Sleen (P.v.d.A.), Van der Zanden (K.V.P.), ds. Zandt (St. Geref.), Le maire (K.N.P.), Reuter (Comm.), De Loor (P.v.d.A.) en Scheps (P.v.d.A.). De heer Reuter fulmineerde onder meer tegen het Bureau Nationale Veiligheid. D s. Zandt pleitte voor benoeming van Staat kundig Gereformeerde burgemeesters en hield ook een hagepreek tegen wat hij noemde de naaktloperij van vrouwen. Vandaag zal minister Beel antwoorden. ADVERTENTIE LEEST ONZE ST. NICOLAAS-COURANT Grote sortering in: 0.19 Zakdoeken vanaf 2.85 2.85 2.55 1-89 Sokken 1.98 Baddoeken effen jaquard 4-35 Bijpassende washandjes 0.52 ƒ12.15 Ontbütgarnituur met ƒ11.95 ^1^^^ Ancgang 25 Haarlem De concertzangeres mevrouw Berthe Seroen hoopt op 27 November a.s. haar 70ste verjaardag te vieren. Mevrouw Seroen treedt de laatste tijd niet meer op ah concertzangeres, doch is als hoofdlerares verbonden aan het Amsterdamse Conser vatorium en is aangezocht tot einde 1955 haar functie van hoofdlerares te blijven vervullen. Mevrouw Berthe Seroen tijdens een les in het Amsterdamse Conservatorium. BONN A.N.P.) (van de correspondent van De Duitse Bondsdag heeft Dinsdagmiddag zijn volle instemming uit gesproken met de pogingen der verboden partijen in het Saargebied om de verkie zing van 30 November door een boycot tot een „votum van trouw aan Duitsland" te maken. Dr. Adenauer zelf heeft vanaf de katheder van de Bondsdag de bevolking der Saar toegeroepen: „Ik twijfel er niet aan, dat de overwinning zal toekomen aan diegenen, die in deze strijd tegen dwang moed tonen". De Saarbevolking zelf was bij deze gelegenheid voor het eerst in de Duitse Bondsdag vertegenwoordigd, zij het slechts op de diplomatieke galerij waar een aantal leiders der in het Saarland verboden Duitsgezinde partijen had plaats genomen. De eenstemmig door de Bondsdag aangeno men verklaring heeft nog eens de Duitse protesten tegen „de kneveling van de „de mocratische rechten in het Saargebied" ge formuleerd. Zij zegt: „Een op grond van manipulaties van het seperatistische machtsapparaat gevormde landdag" mag niet beschouwd worden als wettige ver tegenwoordiging van het Saarvolk. In de verklaring van de Bondsdag heet het verder: „De Duitse Bondsdag juicht het toe, dat de Duitse partijen aan de Saar hebben verzocht niet aan de verkiezing deel te nemen of de stembiljetten ongeldig te maken. De Duitse Bondsdag verzekert de onderdrukte Duitsers in het Saargebied de oprechte deelneming van het gehele Duitse volk". De enige woordvoerder in het debat van twee uren, die niet in een of andere varia tie het „Duits in de Saar" verkondigde, was dr. Adenauer. De kanselier heeft on danks de ontkenningen van minister Schu- man volgehouden, dat de verantwoording voor het mislukken van de Frans-Duitse onderhandelingen bij de Saarlandse minis ter-president, Hoffmann, zou liggen. Een Frans-Duitse verklaring, die tot een op schorten van de verkiezing in het Saarge bied had kunnen leiden, zou volgens Ade nauer onmogelijk zijn geworden door een interventie van Hoffmann. Adenauer ging niet in op de suggesties van minister Schuman, dat de onderhan delingen onmiddellijk zouden kunnen wor den hervat. Hij verklaarde, dat hij daartoe eerst het antwoord afwacht van zijn voor stel aan Parijs van 16 October om deskun digen te laten onderzoeken welke econo mische belangen Frankrijk en Duitsland bij het Saargebied hebben. „Beide partijen waren het er over eens, dat verkiezingen de atmosfeer slechter zouden maken en dat zij nieuwe moeilijkheden voor het vin den van een overeenstemming tengevolge zouden hebben", aldus Adenauer. De kan selier zeide voorts, dat Duitsland niet zal ophouden „vrije verkiezingen" in de Saar te eisen en dat de regering niet bereid is een situatie te aanvaarden, waarin een aanzienlijk deel van de Saarbevolking niet in slaat is zijn politieke opvattingen te uiten. Minister Jakob A. Kaiser, die weinige dagen geleden in Berlijn verklaard heeft „de Saar is Duits", kwam tijdens de zitting niet aan het woord. Zijn devies werd even wel overgenomen door de socialistische leider Erich Ollenhauer. Deze verklaarde, dat de Saarverkiezing „geen verschil toont met communistische verkiezingen in de volksdemocratieën of met verkiezingen onder het regiem van Hitier". „Hoffmann is niets anders dan de Grote- wohl van het Saargebied", aldus Ollen hauer. Hij eiste een opschorting der aan vaarding van de Europese verdragen tot de regeling van het Saarvraagstuk en meende, dat de regering de hulp van En geland en de Verenigde Staten moest in roepen. Dinsdagmiddag: is in een buitengewone vergadering van de raad van beheer der Stichting Landverhuizing Nederland be sloten tot liquidatie van deze stichting, als uitvloeisel van de nieuwe wet op de orga nen voor de emigratie. De liquidatie zal van kracht worden op de datum waarop de nieuwe emigratiedienst zijn taak zal beginnen. De voorzitter van de raad, de heer C. van der Lende, bracht in herinnering, dat door de arbeid van de Stichting Landverhuizing Nederland, die in 1931 voortkwam uit de Vereniging Landverhuizing en de Emigra tiecentrale Holland, de Nederlandse emi gratie zich geleidelijk uitbreidde. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, zei vervolgens in een toespraak dat wanneer binnenkort de Emigratieraad, het Emigra- tiebestuur en de Emigratiedienst hun werk zaamheden beginnen, hiermede een alles omvattend apparaat zal zijn gevormd, dat in staat zal zijn de veelzijdige taak van de oplossing der huidige emigratieproblemen ter hand te nemen. „De steeds toenemende regeringsbemoeienis", aldus minister Suur hoff, „werd noodzakelijk door de behoefte aan eigen krachten voor de wederopbouw van ons land en voor het herstel van onze economie, alsmede door de problemen in zake de bevolkingsdruk". In het bijzonder werd dank gebracht aan de heer J. A. A. Hartland, directeur der Stichting, die sedert 1925 zijn krachten aan het emigratiewerk heeft gegeven. Deze zal zich thans wijden aan het schrijven van de geschiedenis der Nederlandse landverhui zing. Vijftien nieuwe ontslagen hebben het totale aantal ontslagen arbeiders bij de Apeldoornse nettenfabriek Von Zeppelin en Co. N.V. thans op meer dan honderd ge bracht. Daarnaast is met ingang van deze week voor 266 werklieden een verkorte werktijd ingevoerd, welke op een inkrim ping van de werktijd tot ongeveer de helft van de normale neerkomt. De directie wijt de moeilijkheden in haar bedrijf aan de onzekerheid, welke thans op het terrein van de verkoop van visnet ten heerst. Over de gehele wereld komt namelijk het uit synthetische vezels nylon en derge lijke vervaardigde visnet steeds meer aan de markt. Dit net moet bepaalde voor delen bieden boven het traditionele, dat van katoen en hennep is vervaardigd, maar het kost ook vijf a tien keer zo veel. Het is te begrijpen, dat de wereldmarkt in dit artikel daardoor ongunstig wordt beïnvloed; volgens de directie is er ener zijds nog onvoldoende bekendheid met het synthetische net in de practijk, en bestaat anderzijds de mogelijkheid, dat het ouder wetse net zijn plaats zal moeten inruimen. Het gevolg is, dat overal de orders tol het hoogst nodige worden beperkt, omdat men geen risico wenst te lopen. Daar komt bij, dat de synthetische draad veel'fijner is dan haar katoenen voorgangster en ook in an der opzicht in het fabricageproces een veel grotere vakbekwaamheid eist. De weekstaat van de Nederlandse Bank vermeldt een belangrijke toeneming van de goudvoorraad, namelijk met niet min der dan ruim 150 rnillioen gulden van 1241 op 1397 rnillioen. De vorderingen en papier in buitenlands geld zijn verminderd met 177 rnillioen gulden. Hetgeen met de om zetting in verband mag worden gebracht. De deviezenvoorraad is dientengevolge verminderd, maar door do stijging van het goud is de netto reserve toch nog gestegen en wel met ruim 25 rnillioen tot het nieuwe record van 3579 rnillioen gulden. De biljettencirculatie is van 2946 tot 2943 rnillioen gulden gedaald. Een monteur in Portslade, een plaatsje aan de Engelse Zuidkust en een chauffeur in Manchester hebben Dinsdag een bij zonder goede dag gehad. Beiden ontvingen namelijk bericht van een van de grote Engelse voetbalpools, dat zij een prijs van 75.000 pond sterling hadden gewonnen. Van de resultaten, die van Zaterdag jongstleden gespeelde League-wedstrijden moesten worden ingevuld, hadden zij er geen enkele foutief ingevuld. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. geneesmiddel tegen huidaandoeningen ADVERTENTIE BETROUWBARE 21. Voorzichtig opende hertog Bruno de deur en keek, wie geklopt had. „O, het is dokter Vlijmpjens", zei hij, „komt u bin nen, dokter". Graaf Isen Grim stak het zwaard, dat hij gereed had gehouden, weer in de schede terug. „En", vroeg hij kort aan de hofarts, „wat voert u hierheen? Is er nieuws?" „Zeker, graaf", antwoordde e n t c k.i c kl ^r' vlVmPicrs' •>er is een nieuwe dokter H. J. MAERTEN5 N.V. I ten paieize gekomen, die de koning onder- Massaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 zocht heeft". „Wat?!", riep de graaf ver schrikt, „en heeft hij iets gemerkt van de slaappillen, die wij de koning hebben in gegeven?! „Nee, nee, graaf", suste de dok ter, „de nieuwe dokter is gelukkig een kwakzalver, die niets zal bemerken van ons complot". „H'm", bromde Isën Grim, „en toch bevalt het me niet. Die dokter zou een medicijn kunnen gever ■■-ardgor de koning weer helder irr-' -ri dan is mijn kans om koning le ;i ver keken". „Wees gerust, graaf", antwoordde de schurkachtige hofarts, „de nieuwe dok ter heeft geen verstand van medicijnen". Hetzelfde dacht Panda, toen Joris hem een glas overhandigde met het verzoek, dit naar de koning te brengen. „Is dat het medicijn voor de koning?!", riep hij ver baasd. ..maar het is gewoon water!" „Wel nee!*, riep Joris, „het is AQUA, vriendje'. Ge kent blijkbaar nog niet de helende kracht van latijn!" ADVERTENTIE In de afgelopen nacht is het 500 ton metende vrachtschip „Pax" ten Zuid-Wes ten van Urk gestrand. Een sleepboot van de firma Hoekman voer ter assistentie uit, maar aangezien er geen gevaar dreigde, besloot men de dag af te wachten om het schip vlot te trekken. Dit bleek evenwel niet meer mogelijk, daar een lek in de bodem van het vrachtschip was ontstaan, waardoor het water binnenstroomde en het schip langzaam zonk. Het schip ligt nu op de bodem van het IJselmeer. De golven spoelen juist over het dek heen. Bergings materiaal van de firma Goedkoop uit Am sterdam is onderweg om te trachten het schip te lichten voor het verder in het zand wegzinkt. Schipper Klomp van de „Pax" is met de andere opvarenden overgestapt op een sleepboot. Het schip is geladen met teer- slakken en was op weg van Duisburg naar Oudeschoot in Friesland. Het levert geen gevaar op voor de scheepvaart daar het buiten de route ligt. Verschilende instanties in de Langstraat hebben adressen gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waai-in wordt aangedrongen op bespoediging der Biesbos- werken en herstel van het personenvervoer op de spoorlijn Den BoschLage Zwaluwe. Geen geld genoeg. Verscheidene peers zijn tot de conclusie gekomen dat zij de kostbare gewaden en kroontjes nodig bij de kroning van Koningin Eliza beth niet kunnen betalen en zij hebben een petitie ingediend om toestemming de plechtigheid in gewone kleding bij te wonen, gescheiden gezeten van hen die wel het geld hadden. Bevel. De Siamese politie heeft allen die de „vredesoproep van Stockholm" heb ben getekend) bevolen zich tot de poli tie te wenden „orn hun onschuld te be wijzen". Indien zij zich niet bij de po litie melden zal dit warden beschouwd als een inbreuk op de pnti-communis tische wet. De politie isf van oordeel dat duizenden van de degenen, die de oproep hebben getekend, de' betekenis van het stuk niet kennen. Olie. Koning Feisal van Irak heeft Dins dag een pijpleiding in gebruik gesteld, waardoor ol'ie uit zijn land naar de Sy rische Middellandsezee-kusl wordt ge^ pompt. De nieuiwe leiding die bijna 1000 km. lang is, begint in het Noorden van Irak, in de velden van Kirkoek. De directeur van de Iraakse petro- leummaatschappij, de Britse admiraal Sir John Cunningham, zei dat tegen het eind van dit jaar de leiding, die jaarlijks 14.000.000 ton kan verwerken, op volle capaciteit gebruikt zal worden. Verhoging. De Engelse minister voor Ver voer, Alan Lennox-Boyd, heeft toe stemming verleend tot een verhoging met 5 procent van de spoorwegvracht prijzen en de haven- en kanaalrechten in Engeland. Deze verhoging zal onge veer 12 rnillioen pond sterling per jaar 'opleveren. Aan het einde van het vo rige jaar zijn de haven- en kanaalrech ten met 10 procent verhoogd. Beschuldiging. De Nocrd-Koreaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pak Hen Jen, heeft Dinsdag in een tele gram aan de voorzitter van de alge mene vergadering van de UNO de Amerikanen beschuldigd van het ge bruik van „gifgasbommen" en het voe ren van een bacteriologische oorlog in Korea. In het telegram wordt een be roep op de UNO gedaan, een einde te maken aan de „misdaden" van de „Amerikaanse interventionistert" en de schuldigen te bestraffen. Narcotica. Het hoofd van de afdeling par ticuliere zaken van ex-Koning Faroek, Antoine Poelli, zal 29 November voor een tribunaal verschijnen, dat zich in het bijzonder bezig houdt met de be strijding van de handel in verdovende middelen. Hij wordt er van beschul digd, dat hij, zonder machtiging, be langrijke hoeveelheden hasjiesj in zijn bureau in het koninklijk paleis had op geslagen. Risico's. De vervaardigers van kronings souvenirs in Groot-Brittannië zijn zich aan het verzekeren tegen eventueel uit stel van de kroningsplechtigheid waar door aangebrachte datuminscripties waardeloos zouden worden. Hetzelfde doen ook ondernemers in het hotel- en amusementsbedrijf en boekingsbureaux voor plaatsen langs de route van de kroningsstoet. Men herinnert zich klaarblijkelijk de grote verliezen welke geleden werden doordat Edward de achtste in 1936 afstand deed van de troon nog voordat hij gekroond was. Volgens beursmakelaars is de markt „verzadigd" van polissen op het leven van de Koningin of op uitstel van de kroningsplechtigheid. Bitot. Noordoostelijke Poolwinden brachten Dinsdag in Groot-Brittannië sneeuw en vorst. In het Zuid-Oosten van het land zijn door gladheid van de weg verscheidene ongelukken gebeurd. In Londen is sneeuw gevallen. Ook in Parijs viel sneeuw. In de Franse Alpen is het skieën al begonnen, evenals in de Pyreneeën, het centrale berggebied en de Jura, waar op de hoge passen al 40 cm. sneeuw ligt. In de meeste delen van Frankrijk schommelde de tempe ratuur Dinsdag om het vriespunt, maar hier en daar daalde het kwik tot vijf of zes graden onder nul. Uit hoog gelegen delen van Italië worden tem peraturen van minus 20 graden C. ge meld. Leger. „Hei Zwitserse leger is 750.000 man sterk. Alle militairen ziin volledig ge oefend. 59 der mannelijke Zwitserse bevolking vervult zijn dienstplicht in het leger", verklaarde de president van Zwitserland, Karl Kobelt, Dinsdag avond te Bern. Werving. De Landdag van Rijnland- Paltz heeft Dinsdag de landsregering verzocht maatregelen te nemen tegen de aanwerving van jonge Duitsers voor het Franse vreemdelingenlegioen. Dit land behoort tot het door de Fransen be zette deel van West-Duitsland. W'E hebben vroeger reeds verteld hoe sommige mierensoorten er slaven op na houden, die voor hun meesters alle mogelijke werkzaamheden moeten ver richten. Doch ook in andere opzichten ge dragen de mieren zich zeer menselijk Want trekt de boer op geregelde tijden naar de weide om zijn vee te melken, de mieren doen desgelijks. Op allerlei wilde planten, tuinbouw gewassen en vrucht bomen komen bladluizen voor, die zich met hun zuigsnuit in de blgderen boren en de plan tensappen opzuigen. Voor de sterke voortplanting hebben deze dieren veel eiwit nodig, dat in het plantensap echter v weinig wordt aangetroffen, in tegenstel ling tot suiker, waaraan dit sap juist bij zonder rijk is. De bladluizen moeten dus grote hoeveelheden sap opzuigen om aan het benodigde eiivit te komen en krijgen daardoor een overdaad aan suiker binnen, welke suiker van tijd tot tijd in glinste rende druppeltjes het lichaam verlaat. Mieren nu, zijn verzot op zoete stoffen en begeven zich daarom bij voorkeur naar planten waarop zich bladluizen bevinden. De mier gaat dan achter een bladluis zitten en streelt het dier met de sprieten over de rug. Aanvankelijk schijnt het dat de bladluis hieraan weinig aandacht schenkt, doch plotseling heft hij het achterlijf om hoog en scheidt een goudgele druppel af, die gretig door de mier wordt opgezogen. Kan hier dus met enige goede wil inder daad de vergelijking gemaakt worden met de boer die zijn koeien melkt, het is niet uitgesloten dat sommige lezers de verge- lijking wat gezocht vinden, omdat hier de speciale verzorging van het vee ontbreekt. Welnu, laten we dan naar de weiden gaan, waar zich het nest van de gele weidemier bevindt. Deze mier houdt zijn vee inder daad in stallen. Hij maakt zijn tochten onder de grond, waarbij hij op zoek is naar groene, paarse, zwarte of vleeskleurige wortelluizen die zich tussen de wortels van grassen en andere planten be vinden. Elke luis wordt tussen de kaken genomen en naar het nest gebracht, dat uit gangen en holten bestaat, waardoor heen kriskras talloze wortels en wortelstokken lopen. Op deze wortels worden de wor- telluizen gedeponeerd, die hun zuigsnuit in de plant boren en verder het leven leiden van een bladluis. De mieren behandelen deze „koeien" zorgzaam; zij brengen hen over naar nieu we graswortels wanneer de oude wortels uitdrogen, zij verzorgen de luizeneieren liefderijk als ware dit hun eigen broed sel, en zorgen voor het onderhoud en de vergroting der stallen. Kortom, zij gedra gen zich als goede veeboeren. En bij ver nieling van het nest begeven de mieren zich eerst in groten getale naar de stallen om het vee te redden, terwijl zij zich eerst later om eigen larven en poppen bekom meren. Dat laatste gaat ons misschien weer wat te ver. Behalve de veehouderij beoefent de mier echter ook nog de tuinbouw. Daarover morgen. (Nadruk verbodenfi H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2