Parijs verwacht, dat Schuman zal worden weggepromoveerd Venkculk Kort en bondig J Mayer mogelijk aan buitenlandse zaken, Schuman minister voor Europese kwesties Invoer in October sterk gestegen Prins Bernhard gaf een hippische demonstratie De visvergiftiging in Brabant Mr. Barbas verlaat de Sociale Raad Hillegom Lisse Zandvoort T. Kroon Sr TE KOOP te Heemstede ^Alléén in het koude seizoeru T^A %_IJ S E W^A FELS WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Handelsbalans passief Echtpaar omgekomen door gasverstikking Jeugdige boekhouder verduisterde 18.000 Zwavelzuur uit België de oorzaak Willem van Graft-bokaal Nederlandse Bank betaalt de schatkist 39 millioen Schaakclub „De Uil" - Vergadering NW Joh. Winkler sprak over Albert Schweitzer Scheepvaart Verbaasd bij DE ORANJE GEVEL Riviervischmarkt 5 Fotocopieën Foto Hilaifius 2 goede eengezinshuizen A. G R E V E N Sola Specialist (Van onze correspondent in Parijs) In Parüse politieke kringen circuleren de laatste dagen opnieuw geruchten over een herziening van het Franse kabinet, die zeer binnenkort doorgevoerd zou worden. Er wordt in het bijzonder gesproken van een mutatie aan de Quai d'Orsay, het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken, waar dan de Katholiek Schuman door de radicaal Itené Mayer vervangen zou worden. In tegenstelling met vroegere plannen zou thans echter niet worden overwogen van Schuman zonder meer een ambteloos burger te maken. Een dergelijk onverbloemd ontslag zou het kabinet zeker niet overleven, omdat de Katholieken er bij herhaling geen twijfel over hebben la ten voortbestaan, dat zij in zo'n geval één lijn met de minister van Buitenlandse Za ken zouden trekken. En zonder de M.R.P. kan thans geen enkele centrum-regering staande blijven. Om dit gevaar te ontlopen, zou men Schuman nu willen „verheffen" tot mi nister van staat om hem dan speciaal te belasten met de inter-Europese samenwer king. Een dergelijke functie heeft vroeger ook al eens bestaan, toen de socialist Guy Moliet minister voor Europese aangelegen heden was. Door René Mayer, die tot de rechter vleugel van de radicale partij behoort, de leiding aan de Quai d'Orsay op te dragen, zou Pinay, meent men hier, twee vliegen in één klap kunnen slaan. Hij zou daar mee namelijk tegemoet komen aan de ver langens van de Gaullistische afvalligen, die voor hun onvoorwaardelijke steun aan het kabinet nog altijd het hoofd van Schu man blijven eisen, terwijl voor de buiten landse betrekkingen zo tevens profijt zou kunnen 'worden getrokken uit de goede persoonlijke relaties, die Mayer onder houdt met zekere Amerikaanse financiële leringen, die weer grote invloed moeten hebben op de leiding der republikeinse partij. Men meent, dat Mayer grotere kan sen heeft dan Schuman om met de nieuwe regering van Washington een degelijke basis voor een toekomstige betere ver standhouding te scheppen. Het heet, dat deze plannen vorige week vastere vorm hebben aangenomen tijdens de afwezigheid van Schuman, en zijn Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde der in Neder land geïmporteerde goederen in October 1952 742 millioen (in September 613 millioen), terwijl voor een waarde van ƒ704 millioen (Sept. ƒ701 millioen) werd geëxporteerd. De uitvoer bedroeg 95 pro cent (Sèpt. 114 pet.) van de ihvoer. De uitzonderlijke stijging van de invoer met 129 millioen ten opzichte van Sep tember, bij een vrijwel gelijkblijvende uit voer, deed de handelsbalans naar de pas sieve zijde overslaan. Het dekkingspercen tage, dat in October belangrijk boven het maandgemiddelde pleegt te liggen, is nu gelijk gebleven. Het tekort op de handelsbalans steeg in October met 37,7 millioen en bex-eikte eind October een hoogte van 376 mil lioen. In het volkenkundig museum te Lima heeft men Dinsdag in tegenwoordigheid van Prins Bernhard een 2500 jaar oude mummie van de windsels ontdaan. De windsels bleken nog in uitstekende toe stand te verkeren. Dinsdagmiddag gaven leden van de „Club Hippico" voor Prins Bernhard de monstraties van paardendressuur. Na afloop stelde men de Prins op zijn verzoek een paard ter beschikking. Hij sloeg een poncho om en zette een som brero op en herhaalde onder enthousiaste toejuichingen van het verbaasde publiek enkele dressuurproeven die men hem even tevoren 'had laten zien. Dinsdagavond ontving de Prins de le den van de Nederlandse kolonie in Lima. Toen Dinsdag een familielid een bezoek wilde brengen aan het echtpaar Schot, dat in een huis aan de Vijzellaan in St. Pancras woonde, werd hem op zijn bellen niet opengedaan. Hij wist zich toegang tot de woning te verschaffen en trof de echte lieden in bewusteloze toestand in de slaap kamer aan. Zij waren door gas bedwelmd. Een slang van een comfoor bleek lek te zijn. Het echtpaar werd naar een ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. Daar zijn zowel de man als de vrouw overleden. Het echt paar had een dochtertje van twee jaar, dat bij familie logeerde. Een 21-jarige jongeman, die als boek houder in dienst was bij een ijzerhandel in Maastricht," heeft kans gezien in tien maanden tijd 18.000.te verduisteren door vervalsingen in de boeken. Hij heeft het geld besteed aan autoreisjes naar Am sterdam, Brussel en Parijs. Hij verdiende slechts 100 per maand maar verteerde duizenden. Dinsdag stond hij voor de Maastrichtse rechtbank terecht en legde een volledige bekentenis af. De officier van justitie eiste twee jaar jeugdgevangenis. De verdediger, mr. Jos. Stroom uit Maastricht, zei dat bij de ijzerhandel geen kascontrole werd gehouden en de jongen geheel aan zich zelf was overgelaten. Bij die verleiding zou zelfs de beste ten onder gaan, meende hij. Op 2 December zal de rechtbank uit spraak doen. overhaaste terugkeer uit New York zou dan ook niet geheel vreemd zijn aan de voornemens, die de premier thans worden toegeschreven. Ofschoon de regering in zo'n herziene samenstelling zeer waar schijnlijk wel betere kansen zou kunnen maken om de begrotingsveldslag te win nen, die dezer dagen in zijn beslissende fase treedt, staat het toch nog zeer te be zien, of de Katholieken er zo maar in be rusten zullen, dat hun leider zou worden weggepromoveerd. Tot dusverre hebben ze Schumans handhaving aan de Quai d'Orsay in elk geval altijd als conditie voor hun steun en medewerking be schouwd aan Pinay's regering, die, naar hun smaak, toch al een veel te rechtse koers had ingeslagen. De visvergiftiging op grote schaal in het Beatrixkanaal en in het Wilhelmina- kanaal, waarover reeds gisteren is bericht, blijkt veroorzaakt te zijn door een zeer grote hoeveelheid zwavelzuur, die op Bel gisch grondgebied in de bovenloop van de Dommel is geloosd. Dit is vastgesteld na het onderzoek van watermonsters in het laboratorium van het waterschap „het stroomgebied van de Dommel" te Boxtel. Het bestuur van het waterschap zal bij de Belgische instanties een ernstig protest in dienen tegen deze, wat het noemt, „onver antwoorde zuurlozingen", waarvan ook in het verleden enkele malen ernstige schade werd ondervonden. Behalve het waterschap „het stroomge bied van de Dommel" zal ook de Eindho- vense hengelsportcentrale, via de Algeme ne Hengelaarsbond, een protest bij de Bel gische autoriteiten indienen en schadeloos stelling eisen voor vergiftiging van het water door zwavelzuur. Dit is volgens ge noemde centrale door een industrie uit België aan de bovenloop van de Dommel in de kanalen gebracht en gaat via Val- kenswaard naar Eindhoven, in de richting West-Brabant en heeft Tilburg reeds be reikt. Het betreft hier een hoeveelheid van honderden kubieke meters zwavelzuur. In de viswateren van het Beatrix-kanaal, het Afwateringskanaal en hét Wilhelmina- kanaal heeft de hengelvereniging "30.000 pond vis uitgezet, waarvan het grootste deel is gedood. De secretaris van de Sociale Raad, mr. P. E. Barbas, gaat half December deze in stelling verlaten. Mr. Barbas, die een be langrijke schakel is geweest in de ontwik keling van het steunwezen over de jaren 1913-1952, heeft bijna veertig jaar zijn krachten gegeven aan dit moeilijke, maar mooie werk. De Armenraad (nu Sociale Raad) werd krachtens de nieuwe Armenwet van 1912 ingesteld. In de Memorie van Toelichting op deze wet wordt gezegd: „Het Neder landse volk heeft zich steeds gekenmerkt door twee karaktertrekken: grote welda digheidszin, die voor bijna iedere vorm van menselijk lijden ook een vorm van leniging zocht te vinden in een sterke zucht naar onafhankelijkheid. Mr. Barbas heeft steeds getracht deze twee karaktertrekken zoveel mogelijk te combineren en daarin is hij op bewonderenswaardige wijze geslaagd. De uitgebreide werkzaamheden van de secretaris bestonden voor een groot deel uit conferenties en besprekingen met andere inrichtingen en met de armen zelf. Mr. Barbas had er tevens zorg voor te dragen dat er steeds een behoorlijk bijgehouden overzicht van de instellingen van welda digheid beschikbaar was. Adviezen voor het houden van collectes voor openbare in stellingen ressorteerden eveneens onder mr. Barbas. Een van de sympathiekste acties van de Sociale Raad is wel de inzameling voor de Stille Armen, want het zijn deze armen, die het meest te lijden hebben van de tijdsomstandigheden. Mr. Barbas zal waarschijnlijk met een bezwaard gemoed afscheid nemen van al deze acties. Reeds op 15 Juli zou hij zijn werkzaamheden beëindigen, doch de ziekte van de voorzitter van de raad, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, noopte hem nog enkele maanden te blijven. Nu echter mr. F. van der Goot de voorlopige plaats vervanger van mr. Bakhuizen van den Brink is geworden acht mr. Barbas, na veertig jaar, de tijd gekomen om zich terug te trekken. Als secretaris fungeert dan. mr. J. M. Wicherink, die zal trachten het werk van mr. Barbas op dezelfde voortreffelijke wij ze voort te zetten. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft besloten een zilve ren wisselbeker in te stellen, de „Willem van Graft-bokaal", als een herinnering en hulde aan de op 22 October overleden oud instructeur der Nationale Luchtvaart- school Willem van Graft. De bokaal zal jaarlijks worden uitge reikt aan de Nederlandse sportvlieger, die de beste .propaganda voor de Nederlandse sportluchtvaart: heeft gemaakt. Bijde Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de middelen voor 1951. Hierin komt een post voor inzake ontvangsten uit hoofde van de uitvoering door de Nederlandse Bank van de regeling van het deviezen- verkeer groot 39.047.189.Dit bedrag, bestaande uit voordelige koersverschillen en winsten op termijnaffaires in vreemde valuta gedurende de jaren 1945 tot en met 1951, komt op grond van de met de Neder landse Bank gemaakte afspraak aan de staat toe, zo wordt in de memorie van toe lichting meegedeeld. BINNENLAND Het vertrek van Hr. Ms. fregat J.ohan Maurits van Nassau" uit Den Helder naar de Koreaanse wateren is bepaald op Vrijdag 21 November om halfdrie. Van 's morgens halfelf af zal het schip toegankelijk zijn voor verwanten en vrienden, die de leden van de bemanning uitgeleide doen. De Vereniging voor de Effectenhandel deelt mede, dat Luxemburgse effecten, welke niet overeenkomstig het besluit van 4 No vember 1944 betreffende de telling van Luxemburgse effecten zijn aangemeld, 1 April 1953 hun geldigheid verliezen. De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Limburgse Steenkolenmijnen „Oranje Nassaumijnen" zal eind 1953 zestig jaar bestaan. De gemeenteraad van Bussum heeft in beginsel een plan aanvaard voor de uitbrei ding en verfraaiing van de gemeente. Bus sum wordt doorsneden door een der drukste spoorlijnen van ons land. De spoorwegen hebben nu een plan voorgelegd tot verho ging der spoorbaan, hetgeen naar schatting f 12 millioen zal kosten. In een drietal zalen in Panorama Mes dag in Den Haag werd Zaterdagmiddag een ere-tentoonstelling van werken van Antoon van Welie geopend. In het ere-comité heeft ook de minister-president dr. W. Drees zit ting. Er zijp vele portretten, waaronder een van Koningin Juliana. Enige tijd geleden is onder Nederlandse dienstplichtige musici een enquête gehouden om na te gaan of er belangstelling bestond voor dienstneming als musicus in Canadese legerbands. Candidaten, die aan de gestelde eisen voldoen, zullen als immigrant in Ca nada worden toegelaten. De voorkeur wordt gegeven aan jonge vrijgezellen, die reeds deel hebben uitgemaakt van militaire mu ziekcorpsen. Aan de N.V. Lindeteves is thans een ter mijn van drie maanden gegeven om haar zaak op Curagao te liquideren. Onlangs is de aan de N.V. verleende vestigingsvergunning ingetrokken, omdat zij zich niet aan de daarin gestelde voorwaarden zou hebben ge houden. De heer D- H. Briedé, sinds 1916 direc teur van de coöperatieve verbruiksvereni- ging „Vooruitgang" te Rotterdam, is op ruim tachtigjarige leeftijd overleden. Te Meeden bij Winschoten is de boer derij van de landbouwer D. J. Kuiper afge brand. Het vee kon worden gered, maar de koren- en hooioogst ging verloren. Volgens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde ons land eind October 133.097 werkzoekenden (inclusief niet-werklozen en gedeeltelijk werklozen; 113.105 mannen en 14.992 vrouwen. Een 55-jarige gasfitter uit Zeist is bij werkzaamheden aan een gasleiding in de Brandenburgerweg te De Bildt door uit stromend gas bedwelmd. Toen men hem te hulp kwam bleek hij reeds overleden te zijn. Koningin Wilhelmina heeft haar mede werking verleend, toen vijfentwintig jaar geleden in het Veluwse dorpje Uddel een buurtvereniging werd opgericht. Dinsdag avond vierde deze vereniging in het eigen gebouw haar zilveren jubileum. Bij de tal rijke bezoekers waren ook Prinses Wilhel mina en Koningin Juliana, die met belang stelling de afwerking van het feestpro gramma volgden. Het Koningin Wilhelmlnafonds zal het Nederlandse Kankerinstituut te Amsterdam in staat stellen een isotopenlaboratorium in te richten. Het instituut ontvangt voor dat doel f 100.000. Te Utrecht is opgericht de landelijke vereniging „De Arkbewoner", die zich ten doel stelt de belangen te behartigen van eigenaren en-bewoners van woonschepen. De véreniging wil trachten te komen tot ver laging der kosten van verzekering, slepen en hellingen. Secretaris is J. van Langeraad, woonboot „Inval", Véchtdijk te Utrecht. Het centrum van Oostburg, dat bij de bevrijding in 1944 nagenoeg met de grond werd gelijk gemaakt, is thans zo goed als herbouwd. De vertegenwoordiger van de Neder landse Antillen in Nederland heeft een chèque van f 12.744,24 ontvangen om namens Curagao te overhandigen aan het comité, dat gelden inzamelt voor ondersteuning van be hoeftige oud-verpleegsters in Nederland. Een grote bunker in het Westen van Den Haag wordt operatie-centrum voor de luchtdoelartillerie in de sector Den Haag RotterdamDordrecht. Er zijn moderne keu kens, een garage, slaapzalen en een conver satie-zaal voor.de 80 a 100 Milva's, die in dit operatie-centrum tewerk gesteld zullen worden. Met ingang van 1 Maart 1953 is benoemd tot directeur-generaal van de rijksgebouwen dienst ir. J. J. M. Aangenendt, thans hoofd ingenieur-directeur van Publieke Werken en Volkshuisvesting van de gemeente Nij megen. HAARLEM EN OMGEVING Voor de afdeling Bloemendaal en om streken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal de heer C. J. Boeschoten te Soest op Dinsdag 25 November in een der zalen van Roozendaal te Overveen spreken over „Hoe onze siertuin het grootste gedeelte van het jaar aantrekkelijk te houden". Zaterdag 22 November zal de toneelclub „Gruno" in hotel „De Leeuwerik" voor de leden van de Groningse vereniging „Gruno" een opvoering geven van 'n Kerel, blijspel in drie bedrijven van W. J.Eelsema. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag geen spreek uur houden. Voor de contactkring Haarlem van het Nederlands Instituut van Middelbare en Hogere Technici zal de heer J. L. Schouten, psychologisch adviseur van de B.P.M., op Maandag 24 November in restaurant Brink- mann spreken over „De opleiding tot middel bare en hogere technische functies in het bedrijf". Donderdag 20 November hoopt het echt paar K. van der WagenNauta, wonende Boogstraat 44 te Haarlem, de dag te vieren, waarop het vijfenvijftig jaar geleden in de echt werd verbonden. De heer Van der Wa gen is vroeger gedurende veertig jaren werkzaam geweest als wagenmaker bij de Koninklijke Fabriek voor Spoorwagens J. J. Beijnes N.V. Op 22 November geeft Wijk II van de Nederlands Hervormde Gemeente in Haar lem in samenwerking met de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren, af deling Haarlem een filmavond in het Wijk- gebouw, Leidsestraat 20. Voor de voetbalcompetitie tweede klasse van de Nederlandse Politie Sportbond zijn Dinsdagmiddag gespeeld: Haarlem 2Heem stede 01; BloemendaalNoordwijk 33. Inentingskaarten Sedert 1 Januari wordt in Hillegom aan de ouders van alle jonggeborenen een in- entingskaart op naam van het kind uitge reikt. Het is de bedoeling, dat de ouders deze kaart bij alle inentingen (o.a. tegen pok ken, diphtherie en kinkhoest) aan de be handelende geneesheer overleggen. Boven dien is het noodzakelijk, dat de ouders de kaart ook medebrengen, indien het kind door een specialist dan wel in een ziekèn- huis moet worden onderzocht of behandeld. Aangezien is gebleken, dat de kaart zel den of nooit wordt overgelegd, doet het ge meentebestuur een dringend beroep op de ouders om de kaart in de bovengenoemde gevallen over te leggen. De uitslagen van de Maandagavond ge speelde zesde ronde in de onderlinge com petitiewedstrijden van de schaakclub „De Uil" te Hillegom waren als volgt: J. D. An- dewegJ. v. d. Berg afgebroken; D. L. v. SeistL. M. v. Drennen 10; F. Bouwman J. v. d. Swet 10; B. A. BaxC. Offringa 01; M. B. v. Haeringen—P. G. A. Hofkes 10; D. MeulenbergJ. H. Veenstra 01; M. P. v. Os—J. Brauckmann 01; F. v. d. Berg D. Verhoef 1—0. De afdelingen Lisse en Sassenheim van het N.V.V. hielden Dinsdagavond een vergade ring, waarop de heer J. H. ter Horst sprak over het onderwerp: „Hoe financieren we de uitbreiding van het productie-apparaat". Als mogelijkheid zag spreker het vormen van kapitaal uit de winsten der bedrijven. Hier in schuilt echter een gevaar wegens de ge voeligheid in de conjunctuur. Een andere mogelijkheid is particulier spaargeld aan de bedrijven te lenen in de vorm van obligaties. Spreker merkte op, dat de financiële situatie in Nederland wel verbeterd is, doch tot be lastingverlaging is men echter nog niet overgegaan. De mogelijkheid de werkgele genheid in de toekomst te bevorderen is niet eenvoudig, daar de defensie-doeleinden te hoge uitgaven vragen. De overheid heeft echter een zware plicht om voor werkgele genheid te zorgen. KLAPROOSCOLLECTE De Zaterdag gehouden Klaproos-collecte heeft opgebracht f 194. In „Ons Gebouw" aan de Brugstraat, sprak de heer Joh. Winkler Dinsdagavond over Albert Schweitzer naar aanleiding van sprekers bezoek aan het werkterrein van prof. Schweitzer in Lambarene. De afdeling Zandvoort van de Neder landse Protestantenbond had deze lezing voorbereid. Na door de voorzitter van de afdeling de heer A. Elffers te zijn ingeleid, belichtte spreker het werk van Schweitzer. Hij besprak de primitieve toestanden, die in dit gebied nog steeds heersen. Afrika is een dun bevolkt land. Vier millioen ne gers leven er op een gebied, zo groot als West-Europa, aangevuld met pl.m. 20.000 blanken. Als daaraan niets gedaan wordt zal volgens spreker, de negerbevolking op den duur uitsterven. De blanken heb ben daaraan veel schuld, omdat zij inder tijd de sterkste mannen als slaven weg voerden. Schweitzer heeft een gedeelte van deze schuld der blanken terugbetaald. De geweldige rijkdom van dit land blijft voor een groot gedeelte onaangeroerd. Vol gens spreker is het primitieve heidendom, waaraan Schweitzer steeds aandacht be steedt, de grootste rem op de vooruitgang. De religie van de neger berust op angst en het is de taak van het Christendom de angst psychose op te heffen. Dit alles ligt op de achtergrond van het werk van Schweitzer. Men moet de mensen eerst helpen en dan gaan preken. Dit verklaart óók, dat Schweitzer behalve predikant en zendeling óók dokter werd. In de Franse Congo, het arbeidsterrein van Schweitzer, is het lichamelijk leed zeer groot. Van de 100 kinderen komen er drie dood ter we reld, 33 tot 60 procent halen het 12de le vensjaar niet. Ziekte en dood tieren er welig, niettegenstaande óók het Franse gouvernement veel goed doet. Spreker trok een vergelijking tussen Kay Munk en Schweitzer. Uit het leven van deze „mo derne heiligen' blijkt, dat God mensen ge bruikt, om Zijn bestaan te bewijzen. Kay Munk verklaarde dat Christendom is: eer bied hebben voor Christus, Schweitzer nam tot spreuk voor het leven, dat Chris tendom is het hebben van eerbied voor het leven. In wezen is dit precies hetzelfde. Kay Munk werd gedreven als predikant naar een arme vissersplaats, toen hij in de courant las, dat men daar geen dominee kon krijgen; Schweitzer werd getroffen door een bericht in een zendingsblaadje: „Wie helpt?" en ging naar Lambarene. Op buitengewoon interessante wijze verhaalt spreker dan van moeilijkheden en zege ningen die Schweitzer ondervond tijdens zijn verblijf in Afrika, boven wiens ar beidsterrein in onzichtbare woorden ge- schhreven staat het woord van Christus: „Komt tot mij". Deze sfeer van Lambarene is onmogelijk te beschrijven, die moet men persoonlijk hebben ervaren, doch de angst van Afrika verdwijnt daar en God demon streert daar zijn bestaan in de persoon van Schweitzer, de thans 78-jarige, onvermoei baar en kennelijk door God met boven natuurlijke krachten toegerust om dit werk op zo hoge leeftijd nog te kunnen voort zetten. Aldegonda, 17 v. Pladju n. Bangkok. Alud-ra, 17 v. Madras n. Vizagapatam. Ampenan, 17 v. New York n. Calcutta. Amstelkroon, 18 v. Amsterdam te Tj. Priok. Argps, 17 v. Istartboul n. Pyli. Aagtedijk, 17 t.h.v. Recife. Albireo, pass. 17 St. Pauls Rock n. Antw. Amstelland, 18 v. Santos te Rio de Janeiro verw. Averdijk, 17 v. New Orleans n. Havana. Al-hena, pass. 17 Findsterre n. Rio de Janeiro. Aagtekerk, 18 v. Isabella n. Singapore. Alcyone, 17 v. Rotterdam te Hamburg. Abbedijk, 17 300 m. W. ten N. Key West. Agamemnon, 17 480 m. NO. Fayal. Alpherat, pass. 17 eil. St. Catharine. Amsteldijk, 17 280 m. NW. Kp. Finlsterre. Amstelstad, 17 1000 m. O.NO. Bermuda. Anmilla, pass. 17 Kaap Varella. Adiinda, 17 v. The Woodlands n. Pladju. Aletta, 17 v. Pladju n. Penang. Alimdijk, 17 v. Bremen naar Hamburg. Andijk, 17 560 m. ZW. Flo res. Aardijk, 18 v. Le Havre n. Antwerpen. Alderamin, 18 v. Sfax. Alwaki, 18 v. Bahia. Arundo, 18 v. Hull n. Key West. Aalsum, 19 v. Calcutta te Rotterdam. Alphacea, 18 v. Baltimore n. Norfolk. Alphard, 17 te Montevideo. Axeldiijk, 18 v. New Orleans n. Houston. Alnati, 14 van Las Palmas. Amstelvaart, 19 v. Kaapstad n. Teneriffe. Ball, pass. 17 Finlsterre n. Marseille. Breda, 18 v. Pisco te Molendo verwacht. Britsum, 17 v. Algiers n. Bremen. Boskoop, 18 v. Rotterdam te Amsterdam. Btotanig, 16-, 680 m. N.NO. Honolulu. Boissevain, 17 210 m. N. Tristan da Cunha. Bonaire, 17 710 m. ZW. Plymouth. Bagan, 16 v. Singapore n. Bangkok. Baud, 17 v. Singapore n. Tj. Priok. Bawean, 18 v. Bandjermasin te Tj. Priok. Bengkalis, 17 v. Banjuwangis n. Soerabaja. Bennekom, 17 v. Le Havre n. Rotterdam. Barendrecht, 18 v. Punta Cardon n. Berre. Bloemfontein, 18 v. Port Elizabeth n. East Lon don. Blijdendijk, 18 v. Baltimore naar Norfolk. Billiton, 15 te Tj. Priok. Blommensdijk, pass. 19 vroeg Scilly's. Celebes, 17 v. Suez n. Belawan. Ceram, pass. 17 Kp. Findsterre. Corilla, 17 Perlm gepass. Cronenburgh, pass. 18 Dover. Clavella, .17 1.40 m. Z. ten W. Mogdishu. Caltex Utrecht, 17 pass. Ouessanrt. Caltex Delft, pass. 18 ten Z. Kreta. Cleodo-ra, v. Chit.tagong te Singapore. Cottica, !8 v. Trinidad n. Paramaribo. Caltex The Hague, 18 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 10 Kp. St. Vincent. Delfland, pass. 17 Findsterre. Delft, nacht 17-18 te Balfboa. Duivendljk, "17 135 m. ZW. Flores. DelfShaven, 17 260 m. ZW. Kp. St. Vincent. Drente, 17 130 m. W.ZW. Ouessant. Danae, pass- 13 Ouessar.it. Diemerdijk, 13 v. Rotterdam n. New York. Esso Rotterdam 18 570 m. W.ZW. Lands End 21 4 u. Pernis verwacht. Eo®, 17 Algiers gepass. Esso Amsterdam, 17 250 m, W.ZW. Fayal. Etrema, 17 390 m. Z.ZO. Kaap Race. Eendracht, 17 280 m. O. Malta. Edmin.a, 19 v. Luanda te Lobdto. Erinna, 19 v. Singapore te Madras. Esso Den Haag, pass. 18 Sombrero eil. Eerndijk, 18 v. New Orleans n. Bronsville. Farmsum, 26 v. Narvik te Mobile verw. Friesland (KRL), 18 v. Djibouti n. DJetidah. Friesland (SSM), 17 220 m. Z.ZW. Ouessant. Graveland, pass. 17 Fernando Noronha. Gaasterkerk, 18 v. Amsterdam n. O. Afrika. Ganymedes, pass. 17 Westpunt Haiti. Gari, 17 570 m. Z.ZW. St. Maria. Groote Kerk, 17 t.h.v. Elba. Heelsum, 29 Le Havre verwacht. Hercules, 18 v. Amsterdam Hamburg. Haulerwijk. 18 v. Dubai naar Bahrein. Haarlem, 17 680 tn, ZO. ten O. Bermuda. I-lathor, pass. 17 ten N. Kreta. Hecuba, 17 in Delaware baai. Heider, 17 530 m Z. ten W. Fayal. Helena, 17 320 m. NW. Paramaribo. Helicon, 17 500 m. Z Bermuda. Hera, 17 310 m. NO. Flores. Hermes, 17 v. Port of Spain n. Philadelphia. Hersilda, 17 v. Huacho n. Pascamayo. Hydra, 17 90 m. NO. Ouessant. Hector, pass. 13 Kp. Findsterre n. Gibraltar. Heemskerk, 19 te Duinkerken. Indrapoera, 17 v. Singapore n. Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 17 Malta. Kieldreeht, 18 te Genua. Kota Baroe, 18 v. Soerabaja te Semarang. Kola Inten, pass. 17 Ceylon. Kedoe, 17 155 m. W. Algiers. Kaimana, 17 v. Tj. Priok n. Singapore. Kala'bahi, 17 'v. Sorong n. Steenkool. Kalianda, 17 te Singapore. Karossa, 18 v. Makassar te Ambon. Kota Gede, 17 op rede Belawan. Larenberg, 17 v. Casablanca n. Nederland. Lekkerkerk, pass. 17 Findsterre. Loppersum, 17 v. Safi n. Sas van Gent. Lutterkerk, 17 v. Melilla. Lemsterkerk, 18 v. Port Said n. Genua. Limburg, 14 te Portland Maine. Lekhaven, 17 250 m. W.NW. Sierra Leone. Lieve Vrouwekerk, 18 nog te Khorramshar. Li-seta, pass. 17 ten ZO. Singapore eil. Leopoldskerk, 18 v. Hamburg te Antwerpen. Luna, pass. 17 Goeree n. Hamburg. Leuvekerk, 18 v. Madras. Linge, pass. 13 Fimtóterre n. Dakar. Lombok,, 13 v. Durban n. Lorenzo Marques. Loosdrecht, 19 v. Damman n. Mena al Ahmadi Laurenskerk, 19 te Bombay. Leerdam, 19 13.30 u. voor Hoek van Holl. verw. Limdekerk, pass. 19 Gibraltar n. Marseille. Laagkerk, 18 te Genua. Lekkerkerk, pass. 19 Ouessant. Maas, 17 v. Bougie te Tunis. Meliskerk. 17 v. Suez n. Aden. Mentor. 171 v. Messina n. Valencia. Moienkerk, 18 te Port Soedan. Madoera, 19 v. Singapore te Tj. Priok verw. Matara.m, 15 te Rangoon. Meerkerk, 18 te Spezzia. Metula, 15 v. Port Pirie te Port Lincoln. Manoeran, 18 v. Hamburg n. Bremen. Murena, 17 100 m. ZO. Ras al Hadd. Maaskerk, 17 te Accra. Macuba, 18 v. Miri te Singapore. Musi, 18 te Pladju. Mal vin-a, 18 v. Mena al Ahmadi n. Pladju. Marisa, 19 v. Beira te Bombay. Marken, 19 v. Genua te Marseille. Merwede, 13 v. Brownsville n. New Orleans. Modiokerto, 33 v. Belawan n. Singapore. Maasdam, 19 v. Vlissingen te New York. Macoma, 13 v. Algiers te Bombay. Muiderkerk, 13 v. Karachi n. Aden. Noordwijk, 17 v. Rotterdam n. Santiago de Cuba Nieuw Holland, 18 te Belawan. Nieuw Amsterdam, 19 v. Amsterdam te N. York Noordam, 18 760 m. W. ten Z- Scilly's. Ootmarsum, 23 v. Rotterdam te New Orleans verwacht. Oranjefontein, 18 v. Antwerpen te Amsterdam. Orvddna, 17 330 m. NO. Martinique. Orestes, 18 v. Pta Cardon te Georgetown. Oberen, 17 v. La Guaira n. Maracaibo. Omala, 18 v. Chlttagong n. Singapore. Oranje, 19 v. Amslerd'am te' Tj. Priok. Oranjestad, 18 te Antwerpen. O ver ijs el, 18 Sabang gepass. Phrontis, 18 te Belawan. Prins Maurits, 18 v. Chicago te Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, 14 te Toronto. Prins Joh. W. Friso, 17 590 m. W. Valentia. Prins Willem II, 75 m. NO. Belle Isle. Prins Willem IV, 17 580 m. O. ten N. Belle Isle. Poelau Laut, pass. 13 Perim n. Suez. Polyphemus, pass. 13 Gibraltar n. Londen. Prins Fred. Willem, 18 v. Hamburg. Rempang, 19 v. Sorong te Hollaodia verw. Raki, 18 v. New York te Baltimore verw. Rita, pass. 17 Str. Soenda. Reyniersz, 18 v. Kwandang te Menado. Rotul-a, 18 op de Theems. Roetoiah, 20 San Francisco verwacht. Rondo, pass. 19 Perim naar Damman. Rijndam, 19 ca. 12 u. v. New York in Nieuwe Waterweg verwacht. Riouw, 18 te Genua. Rijnland, 21 ca. 4 u. v. Buenos Aires voor IJmul- den verwacht. Schiedijk, .17 te Port Soedan. Stad Vlaardingen, 17 Scilly's gepass. Stentor, 13 v. Georgetown te Paramaribo. Saparoea, 17 v. Hamburg te Amsterdam. Stad Maastricht, 18 v. Rotterdam te Lulea. Stad Alkmaar, 17 v. Schiedam n. Narvik. Stad Maassluis, verm. 19 v. Kirkenaes naar Rotterdam, scherpend recht, 17 540 m. NW. Flores. Stad Breda, 17 450 m. W. Scilly's. Sumatra, 17 150 m. Z.ZW. Ouessant. Sunetta, 17 390 m. O. Belem. Saidja, 17 te Pladju. Stan vac Benekat, 17 v. Sungeigerong n. TJ. Dban Stanvac Talang Akar, 18 v. Tj. Uban te Sung eigerong. Straat Malakka, 17 v. Hongkong n. Manilla. Swartenhondt. 17 v. Semarang n. Tj. Priok. Schie, 13 v. Vigo n. Rotterdam. Soestdijk, 18 v. Colombo n. Djibouti. Stad Arnhem. 19 v. Narvik te Cardiff. Stad Schiedam, 18 v. Amsterdam te Casablanca. Straat Makassar, 19 v. Durban te East London. Sommolsdijk, 17 v. Havana te Vera Cruz. Thalatta, pass. 17 Aden. Teueer, 17 v. Liverpool te Amsterdam. Themisto, 16 v. An tv/er pen te Mobile. Tatoimta, 17 440 m. W. Fayal. Tank-haven III, pass. 17 Oostkust Malakka. Tawali, 17 110 m. N.NW. Perim. Telamon-, 17 v. Puerto Plata n. Philadelphia. Tiberius, 17 v. Grand Caymann. Mobile. Tjiluwah, pass. 17 ten O. Hainan. Triton, 17 240 m. Mona eil. Trompenberg, 17 300 m. N.NO. Flores. Tjisadane, 13 v. Belawan te Singapore. Tjiwang!, 17 v. Makassar n. Tj. Priok. Tabian, 19 v. Tj. Priok te Singapore. Talisse. 19 v. Singapore te Belawan verw. Tero, 18 v. Baltimore n. Philadelphia. Tiba, 18 v. St. Vincent n. Recife. TjitjaJengka, 18 Tamatave n. Mauritius. Taria, 18 v. Rotterdam n. Curagao. Titus, pass. 18 Ouessant. T.iimeivteng, 16 te Durban. Tamo, 18 v. Buenos Aires te Rosario. Van O uithoorn, 17 te Ceram. Winsum, verm. 22 v. Bona n. Rotterdam. Woensdreeht, 17 van Port Said. Waingapoe, 17 v. Semarang n. Soerabaja. Waiwerang, 17 v. Bali n. Soembawa. Winterswijk, pass. 17 ten Z. eil. Miquelon. Waterman, 18 290 m. NW. Fremantle n. Aden. Willem Ruys, pass. 18 Finlsterre n. Southampton Willemstad, 18 v. Aruba n. Port Limon. Waal, 18 v. Piraeus te Alexandrië. TJsel, 18 v. Seviila n. Hamburg. Zeeland (SSM), 13 v. Amsterdam n. Newcastle. Zuiderkruis, 18 v. Wal-vis-baai n. Las Palmas. Zonnewijk, 18 van. Port of Spain. Geeft Uw haarden en kachels een blijvende diepzwarte glans I Staat u te kijken, Wat u kunt bereiken o.a. 'n Tuitlamp v. 7.50 voor uw vrind, Een zilv. ring 0.75 of iets anders voor uw kind Liefhebbers! voor 1.— een aardige fles, Ga dus naar uw oud adres b. d. Grote Kerk Tel. 14S11. Haarlem. beter, sneller en goedkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telëf. 10866. m. tuin en schuur, gelegen H. Peeperkornstr. b. d. Binnen weg. Gez.* huuropbr. f 897, lasten f 79.50 p. j. Koopsom n.o.t.k. Te bevr. H. PH. MEYERINK, Velaz- quezstr. 1, A'dam. Tel. 22667 JULIANAPARK 24 Haarlem. Tel. 11295 Met de grootste keuze VERKADE PARIJSE WAFELS ZIJN ER WEER! Maakt U kennis met deze heer lijk brosse lekkernij, die alleen in wintertijd gemaakt kan worden: de Parijse Wafel! Een bijzondere creatie van de wafelbakkers van Verkade! Een dubbele wafel met poe dersuiker bestrooid. Gevuld met een speciale crème, het geheim van deze echt-franse versnapering. Fijnproevers, dat is iets voor U! Prijs 55 cent per 100 gram.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3