Explicateur Wessels vertelt van zijn ervaringen Ambassadeur van India bezocht Figee Bartlett en Robertson speelden werken van Bach en Poulenc Ruim 900 leerlingen op drie scholen Rijks goedkeuring verkregen Bijdhet zilveren jubileum van het Rembrandt-theater Sfeer kenmerkte zich door gezelligheid Harald Kreutzberg in Heemstede „De cirkel Rijdend postkantoor morgen in Haarlem HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLBMSCHE COURANT 5 Buurtvereniging „Ramplaankwartier" Belangwekkende lezing voor spuitgasten Bijeenkomst „Vrije gemeente" De HOV onder Marinus Adam Opvolger van mr. Bakhuizen van den Brink als Statenlid Tentoonstelling in het marine hospitaal Middelbaar onderwijs in Bloemendaal Amateurtoneel Twee oude (Jhaplinfilms voor Teisterbant Tweede tandheelkundige inrichting in Haarlem-N. Burger R van "Wanneer op Donderdag 27 November het vijfentwintig jarig bestaan van het Rem brandt-theater wordt herdacht herleeft een brokje oude filmglorie. Daartoe door de directeur van het theater, de heer W. Bakker, uitgenodigd, zal de heer Jan Wessels een explicatie geven bij de hoofdfilm, zoals hij dat vroeger placht te doen zo vaak In het klein zaaltje van het theater „De Kroon" nu Rembrandt-theater een film voorstelling werd gegeven. Hij heeft dat jaren gedaan. In 1912 is hij begonnen en in 1924 hoorde men zijn commentaren voor het laatst. Achtentachtig plaatsen telde het theater, toen hij met zijn explicaties aanving. Door een verbouwing in 1914 werd het tot 122 plaatsen uitgebreid. Op die 122 plaatsen zaten iedere avond de vaste be zoekers, die met ontzag de gebeurtenissen op het witte doek volgden en luisterden naar wat de heer Wessels, zachtkens begeleid door viool, piano en violoncel, te ver tellen had. Nu, dat was niet weinig. De films uit die dagen waren maar spaarzaam voorzien van tekst, geluidsfilms kende men niet en de Franse titels der Gaumont- en Albert Frères-producties maakten het de ongelet terde toeschouwer niet gemakkelijk. De heer Wessels voorzag dus in, een behoefte. Hij deed zijn werk met rifézier. Er heerste een gemoedelijke sfeej in het theatertje. Hij kende zijn bezoekers bij naam en zijn bezoekers kenden hem. Hij herinnert zich nog het echtpaar, dat hij getrouw iedere week zag. Een maal liet de mannelijke helft verstek gaan. Ziek?", vroeg hij meelevend, maar de vsbuw des huizes, die blijkbaar het al regeerde, antwoordde: „Nee, we hebben .jonge hondjes en nu moet mijn man er oplassen." En ook kreeg hij bestellin gen voor plaatsen in de geest van: „Wilt u er drie voor me openhouden op de eerste rij naast het gaatje in de vloer". De reac hes van het publiek tijdens de voorstellin gen waren altijd hartelijk. Eens, bij de vertoning van een film, waarin een dief zich met een groot breekijzer achter de brandkast verschool, bereid om iedereen het leven te benemen, die het ongeluk had hem daar te betrappen en een klein meisje, op zoek naar haar pop, de toekomstige on- heilsplek naderde, sprong er een boom van een kerel op, richtte zich tot de inbreker en riep: „Als jij dat kleine kind wat durft te doen, zal ik je ghier en daar je benen breken". Iedere dag, zo vertelde de heer Wessels, breidde hij zijn commentaar uit. Liep een film vier weken dan keek hij al niet eens meer naar het doek. Hij zag dan wel aan de lichtstraal uit de cabine wanneer het beeld veranderde. Doorgaans stelde hij zich op in het middenpad. Kwam er een tedere scène dan speelde de muziek heel zacht en fluisterde hij. De pianist rende dan van de piano naar het orgel om nog hartbrekender te preludiëren. Vrij dagsmiddags was het altijd proefdraaien. Erg duur kostten de voorstellingen niet. Voor 40 cent zat je op de eerste rang, voor 15 op de derde. Was de voorstelling slecht bezocht dan gaf de heer Wessels er wel eens de brui aan. In 1924, toen de teksten bij de films aanzienlijk beter werden, trok hij zich als explicateur terug. Hij verliet in dat jaar ook Haarlem. De Haarlemmers zelf bezoeken hem nog in grote getale in het kampeercentrum „Saxenheim" bij Vierhouten waar hij als „Oom Jan" de scepter zwaait. En bij menig kampvuur zijn explicateurskunsten bot viert! De voorstelling De feestvoorstelling op Donderdagavond 27 November zal, zoals wij reeds meldden, te 8 uur beginnen. De revenuen komen ge heel ten goede aan de Stille Armen. Daar toe verleent de heer Wessels belangeloos als explicateur zijn medewerking en speelt ook het trio De Nijs-Bets en Hasselman bij de hoofdfilm zonder eigen baten. Polygoon- Profilti maakte het royale gebaar door de hoofdfilm gratis ter beschikking te stellen. Het is de film, die gemaakt is bij de her denking van het 40-jarig bestaan der cine matografie. Wij komen er Vrijdag in onze filmrubriek op terug, omdat zij als histo rische documentatie van de filmkunst be langrijk genoeg is voor vertoning in grotere kring dan tot dusverre het geval was. Het programma wordt verder gevuld met het nieuwste journaal van Polygoon-Profilti, Walt Disney's prachtige film „De bever vallei" en vermoedelijk Herman van der Horst's „Het schot is te boord". Burge meester P. O. F. M. Cremers zal een inlei dend woord spreken. En met de viering van het zilveren jubileum van het theater wordt dan ook nog het feit herdacht, dat de heer Bakker zijn 25-jarig jubileum als directeur viert en de cassière mej. A. Ran- syn eenzelfde aantal jaren in het theater van de heren Maas en Desmet werkzaam is. Vrijdag 28 November van 3-5 uur zal er in Brinkmann een receptie worden ge houden, waarbij de Haarlemmers van hun medeleven kunnen doen blijken. In een circulaire aan de leden wijst het bestuur van de buurtvereniging „Het Ramplaankwartier" op het grote succes van de in October gehouden Herfsttentoon- stelling. Deze werd gehouden in de thee- schenkerij aan de Brouwerskolkweg en werd door 2150 belangstellenden bezocht. Verder wordt opgemerkt, dat de beoor deling van de kleurwedstrijd in volle gang is en deze week de uitslag bekend zal wor den gemaakt. Op Zaterdag 22 en Zondag 23 November zullen de leden in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad ontspanning kunnen zoe ken bij de' opvoering van de revue „Cu- bana". De heer H. J. van den Berg heeft gister avond in de Vleeshal een uiteenzetting ge geven van de brandblusinstallatie van de Grote Kerk. Deze uiteenzetting, bedoeld als inleiding voor de „jonge garde" van de Haarlemse brandweer, bevatte uiteraard weinig nieuws. Wij hebben reeds vroeger uitvoe rig de sprenkel-installatie in de Groote Kerk behandeld. De opmerking van de heer Van den Berg, dat de pompinstallatie in de Vlees hal zeer goede diensten kan bewijzen in dien de watertoren aan de Zeeweg onver hoopt eens onklaar mocht raken, verdient echter vermelding. De avond werd met gepast jolijt in „Brinkmann" besloten. Onder meer wer den de prijswinnaars van de zomercompe titie bekend gemaakt. In „Brinkmann" werd de derde van de vier najaarslezingen gehouden van de Ver eniging „De Vrije Gemeente". De heer G. J. de Nie sprak over het onderwerp „Reli gie zonder geheimzinnigheid". Spreker ging de ontwikkeling van de godsdienstige en religieuze ervaringen in de geschiedenis der mensheid na en be paalde zich vooral bij de opvattingen van verscheidene denkers en kerkelijke leiders uit de negentiende en twintigste eeuw. De religieuze intuïtie van de mens breekt zich baan in velerlei geloofsvoorstellingen. Wie op het standpunt van de vrije religie staat, moet tegenover deze voorstellingen een uiterste verdraagzaamheid betrachten, het geen een critische houding niet uitsluit, na de pauze behandelde spreker de psy chologische achtergrond van de religieuze gevoelens en haalde daarbij vooral de op vattingen van prof. H. C. Rürnke aan. Tenslotte gaf hij zijn eigen visie op de vrije religie. De heer J. Wessels (links) en de heer W. Bakker in de moderne filmcabine van het Rembrandttheater. Het derde Dinsdagavondconcert, dat on der leiding van Marinus Adam stond, ge noot als bijzondere attractie de medewer king van het bekende en gevierde piano duo Ethel Bartlett en Rae Robertson, dat extra veel belangstelling trok. Het bleek aldra uit de vertolking van het Concert in C van Bach, dat het Engelse pianislenpaar nog niets van zijn merk waardig' aanpassingsvermogen en op zui ver stijlbegrip gegrond samenspel hebben ingeboet. Het is nog altijd even fris, uiterst correct en hoe beheerst ook door- tinteld van geest, als jaren geleden, toen wij kennis maakten met de interpretatie- kunst van dit muzikale echtpaar. Als ik mij niet vergis speelden zij toen ook dit Concert in C, maar dan zonder orkestbe geleiding, die het trouwens best missen kan, want wat de strijkers er nu en dan bij komen doen is van tamelijk onderge schikt belang, wat het vermoeden wekt, dat zij er later door Bach zijn bijgevoegd, wellicht voor de Leipziger studentencon certen, die de componist enige tijd geleid heeft. Een dankbaardere en meer essentiële rol heeft het orkest in het Concert in d van Francis Poulenc, dit „enfant terrible" onder de hedendaagse componisten. De stelling dat de moderne muziek steeds mistig, hard en ongevoelig zou zijn, gaat voor Poulenc helemaal niet op; zijn mu ziek weerspiegelt een optimistische natuur, die het zonder grappen niet stellen kan. Lyrisch geaard, schrijft hij bij voorkeur vlot melodisch en maakt hij zich geen zor gen waar zijn thema's vandaan komen. Of ze nu van Mozart stammen of dat hij ze opving van de eerste de beste cabaret zanger, het blijft hem totaal onverschillig. Maar de wijze waarop hij er mee om springt is wèl zeer persoonlijk; ze doet soms wel kwajongensachtig aan, maar wekt niettemin sympathie door de eer lijkheid en de fijne geestigheid. Het Concert voor twee piano's (dat reeds uit 1932 dateert) bracht door een brilante en vooral spirituële vertolking zowel door het orkest als door Bartlett en Ro bertson een sfeer van opgewekte mu- ziskdrift, zonnige blijheid en een tikje lyrisme in de zaal, nadat men het drama tisch klankgeweld van de „Chasseur maudit" van Franck te verwerken had ge had. Wat een tegenstelling als men zo uit een zwaar en fantastisch brok romantiek terecht komt bij de sprankelend klare mu ziek van Poulenc, die blijkbaar geen ander doel heeft dan muziek te zijn die ons aan genaam wil bezig houden! Het publiek heeft, voor het genot dat de interpretatie verschafte, E:hel Bartlett en Rae Robert son alsmede Marinus Adam met 'frenetiek apnlaus zijn dank betuigd. Het orkest had op zijn program behalve „Le Chasseur maudit" ook nog het twee delige Brandenburgse Concert in G (no. 3) van Bach en „l'Apprenti sorcier" van Du- kas dus naast merkwaardige modellen van vormelijke en abstracte muziek, twee kapitale stukken naar een litterair gegeven. Dat deze laatste vooral insloegen is om meer dan één reden begrijpelijk, al ware het slechts wegens de effectrijke vertolkingen. Marinus Adam heeft deze avond in de Franse werken, die hem zo gunstig liggen, ten volle zijn kracht ge toond. Zijn „Apprenti sorcier" was bui tengewoon. JOS. DE KLERK Zoals gemeld is heeft mr. R. C. Bakhui zen van den Brir.k te Heemstede wegens gezondheidsredenen 'bedankt als lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Op volger op de lijst van de WD is jhr. H. P. F. Coenen van den Oosterhoff te Aer- denhout. De Duitse danser Harald Kreutzberg, die gisteren in het Minerva Theater te Heemstede een gedeeltelijk nieuw pro gramma uitvoerde, is een vrijwel jaarlijks in onze schouwburgen terugkerende figuur. Een merkwaardige liguur, mag men wel zeggen, want telkens als men denkt nu wel op hem uitgekeken te zijn geraakt, verrast hij zijn bewonderaars weer met een nieuwe, vaak fascinerende uiting van zijn veelzijdige persoonlijkheid. Merk waardig ook, omdat hij er nog steeds in slaagt het goed bestaanrecht van de zo genaamde uitdrukkingsdans te bewijzen, terwijl men het er toch wel over eens kan zijn, dat de destijds baanbrekende voor delen hiervan allang door het klassieke ballet zijn achterhaald. Duidelijk is geble- kep dat de aanvankelijk veelgeprezen vrij heid van deze dansrichting een veel gro tere beperking van mogelijkheden mee brengt dan de in de twintiger jaren door Marv Wigman en haar volgelingen zo ge smade gebondenheid aan een academische techniek die weliswaar eeuwen oud mag zijn, doch over een schier onbegrensd ver mogen tot verjonging en assimilatie be schikt. Ook het optreden van Kreutzberg wordt ten dele door deze beperking ge kenmerkt. Snelheid bij voorbeeld kan hij alleen suggereren, niet opbrengen. Dat hij vrijwel de enige is die zich heeft weten staande te houden, moet worden toege schreven van zijn persoonlijk magnetisme en aan zijn vindingrijkheid om een eigen techniek te scheppen en te onderhouden. Veel nieuws valt er intussen niet van hem te zeggen, al trekt het meer en meer de aandacht, hoe cerebraal, hoe bedacht zijn kunst eigenlijk is. Ontroerd wordt men er zelden of nooit door, geboeid of geamuseerd echter wel degelijk. Maar voor de dans wordt in zijn optreden s'eeds minder plaats ingeruimd. In zijn diver tissement in de stijl van de commedia dell'arte gaat de beweging vrijwel geheel schuil achter een overigens verbluffend handig en geestig spel met attributen. Hier past nog maar één kwalificatie voor: het is bijzonder knap. Bepaald obsederend was de „Böser Traum" op muziek van zijn begeleider Friedrich Wilckens, ofschoon ook in dit geval het lou'er esthetische ge vaarlijk overheerst. Bij Kreutzberg is altijd ieder dé'ail verantwoord, hoe won derlijk hij zich ook met lapjes en mas kers transformeert en daarom juist deed het vreemd aan dat de twee korte danspantomimes in Japanse stijl, die om een uiterste verfijning van stylering vra gen, aan het slot door declamatie en pa thetiek ontsierd werden. Op één ding moet nog gewezen wor den: de voor „Zigeunerlieder" van Dvorak gebruikte verplaatsingstechniek verschilde maar nauwelijks van die welke bij een fantastische uitbeelding a la Hoffmann op een wals van Chopin werd toegepast! Maar voor de rest dient erkend te worden dat Kreutzberg, een vijftiger reeds, door zijn suggestieve mimiek en vernuftig ge barenspel zijn publiek volledig in zijn ban weet te brengen, zodat men hem altijd met genoegen terug ziet. Het gedeelte van zijn programma na de pauze (met die heerlijke scènes „Uit een oude kalender") is reeds vroeger in deze kolommen besnroken. DAVID KONING Evenails het vorige jaar wordt op Woens dag 26, Donderdag 27 en Vrijdag 28 No vember in het Marine hospitaal te Over- veen een tentoonstelling gehouden van door patiënten van het hospitaal vervaar digde werkstukken. Dit geschiedde onder leiding van de afdeling Welfare van het Rode Kruis. De verkoop van een aantal van de tentoongestelde werkstukken ge schiedt ten bate van het Rode Kruis. De tentoonstelling is voor een ieder toe gankelijk op de bovengemelde data, steeds des middags van twee tot vijf uur. Deze data zijn zo gekozen met 't oog op de vele geschenken die in deze periode worden aangekocht voor de komende feestdagen. De vorige keer in onze editie van Vrijdag bespraken wij de groei van het leerlingental op de Bloemendaalse scholen voor lager onderwijs. Ditmaal willen wij ons bepalen tot de rond 910 leerlingen, die op de drie scholen voor middelbaar onder wijs in Bloemendaal, het Kennemer Ly ceum, het Jac. P. Thijsse Montessori- lyceum en de Middelbare meisjesschool 't Kopje zijn ingeschreven. Het leerlingental op de Middelbare Meis jesschool 't Kopje aan de Koepellaan in Bloemendaal is dit jaar voor het eerst ge daald tot beneden de honderd. Dit houdt verband met de opheffing van de zes jarige afdeling H.B.S.-B, waarvoor de be langstelling te gering was. Deze opheffing heeft ook zijn voordeel, want hierdoor is iets meer ruimte in het schoolgebouw ont staan. De plannen om het onderwijs op de school te „Daltoniseren" zullen nu waar schijnlijk met de aanvang van de volgende cursus in September 1953 een feit worden. Per 15 September van dit jaar telde 't Kopje 84 leerlingen (1950: 121; 1951: 115). Hiervan zijn er 41 geplaatst .(vorig jaar 47) in de onderbouw (le en 2e klasse) en 43 (vorig jaar 46) in de overige klassen van de 5-jarige M.M.S. (De afdeling H.B.S.-B telde in 1951 nog 22 leerlingen). Meer dan de helft van het aantal leer lingen komt van buiten de gemeente Bloe mendaal, namelijk 46 van de 84 meisjes, dit is 54.76 °/o (vorig jaar: 65 van de 115 leerlingen of 56.5 Zij kwamen uit: Vel- sen 15 (31), Haarlem 14 (14), Heemstede 10 (16), Beverwijk 1 (1), Enkhuizen 2 Indonesië 4 Tussen haakjes de aan tallen per 15 September 1951; uit Amster dam, Zandvoort en Heerlen kwam toen elk één meisje. Kennemer lyceum Het aantal leerlingen op het Kennemer Lyceum is de laatste jaren steeds dalende geweest, doch toont per 15 September j.l. weer een vooruitgang van 22 leerlingen (van 465 in 1951 naar 487 thans). Het onderwijs is in de eerste en tweede klasse voor alle leerlingen gelijk; daarna kan een keuze worden gemaakt uit een der drie afdelingen: gymnasium (4 jaar), H.B.S.-A en H.B.S.-B (elk drie jaar). Naar de toestand per 15 September was de leerlingenbezetting in de verschillende afdelingen en klassen als volgt: 1951 1952 Onderbouw (le en 2e kl.) 195 218 H.B.S. A en B (3e kl.) 67 71 H.B.S.-A (4e en 5e kl.) 58 52 H.B.S.-B (4e en 5e kl.) 66 80 Gymnasium 79 66 Totaal 465 487 De vooruitgang van het aantal leerlin gen is dus bijna 5 en het nadert het ge tal, dat in 1950 werd bereikt. Het aantal leerlingen, dat niet in Bloe mendaal woont is groot. Van de 487 leer lingen komen er 172 uit de gemeente Bloe mendaal zelf. Het zou verkeerd zijn hier uit te concluderen, dat weinig Bloemen daalse kinderen middelbaar onderwijs volgen; het tegendeel is eerder waar. Maar het lesgeld is op de Haarlemse middelbare scholen lager dan op het Kennemer Lyceum, dat geen subsidie ontvangt. Voor de gemeente Bloemendaal is het echter zeer onvoordelig, want elke leerling uit Bloemendaal, die een Haarlemse school voor middelbaar onderwijs bezoekt, kost zo verzekerde men ons de gemeente Bloemendaal ongeveer zevenhonderd gul den! Het Kennemer Lyceum zou ongetwij feld genoegen nemen met een subsidie per leerling, die de helft van dit bedrag zou zijn. Hoe groot het aantal „buitenleerlingen" op het Kennemer Lyceum in de twee laat ste jaren is, blijkt uit onderstaand lijstje: Totaal aantal Uit Bloemendaal Van elders Percentage der buitenleerlingen 1951 1952 465 437 165 172 300 315 65 64.7 V. Jac. P. Thijsse Montessori-lyceum Het Jac. P. Thijsse Montessori-lyceum is de jongste van de drie scholen voor middelbaar onderwijs. Het begon de werk zaamheden op 1 September 1947, toen de vroegere Montessori-afdeling van het Ken nemer Lyceum een zelfstandige schooi werd. Sinds 1 Januari 1949 zijn de leerlin gen ondergebracht in het gebouw op het fraaie landgoed „Elswout". Het is het enige Montessori-lyceum in de wijde omgeving van Haarlem. Het aantal leerlingen neemt nog steeds toe. In 1949 waren het er 269, in 1950 307 en in 1951: 319. Op 15 Septem ber j.l. telde het lyceum 339 leerlingen, namelijk 156 jongens en 183 meisjes. In drie jaar tijds dus een toename van rond 26 Vo. De school geeft na de onderbouw de ge legenheid tot het volgen van lessen aan de afdelingen H.B.S. (A en B), Gymnasium en Middelbare Meisjesschool. De ver-deling van de leerlingen over deze afdelingen geeft het volgende lijstje aan (geteld per 15 September): 1951 1952 Onderbouw 102 106 Gymnasium 41 36 M.M.S. 61 67 H.B.S. (A en B, 3e kl.) 27 H.B.S.-A 115 30 H.B.S.-B 73 319 339 yy De Haarlemse Toneelclub gaf Dinsdag avond in de stadsschouwburg acte de pre sence met W. Somerset Maugham's toneel spel „De Cirkel", dat men aanschouwt met zeer gemengde gevoelens. Niet omdat er zo slecht gespeeld wordt: de H.T.C. wist er een boeiende Voorstelling van te maken. Nee, het is Somerset Maugham zelf, die u beurtelings begoochelt en ontgoochelt. Hij geeft u het gevoel, dat hij u, als ge hem serieus neemt, stiekum zit uit te lachen. 1-Iij schept er vermaak in met zijn figuren een kunstig spel te bedrijven, dat u wel in spanning houdt omtrent de wijze, waarop zij zullen handelen, maar hen niet geloof waardig maakt. Daarvoor zijn zij te veel afhankelijk van de grillige fantasie van hun schepper. Zij zijn net marionetten. Ge verwacht, dat Maugham het touwtje naar links zal trekken en het draait naar rechts. Ge denkt: ah, nu zie ik ze zoals ze zijn en ze blijken toch niet zo te zijn. Voortdurend doen ze anders dan zij aan verwachtingen opwekken. Dat geeft u het gevoel, dat ge in het ootje wordt genomen. En daar zij niet bepaald veel inhoud hebben meege kregen noch veel karakter worden zij men sen, die zich vervelen in een leeg leven, dat alleen Somerset Maugham voor hen vult. Hij kan dan ook alleen onderhoudend met hen .bezig zijn, maar dewijl hij zelf als noodlot fungeert, roept hij geen dramati sche tegenstellingen met hen op. Ze blijven een beetje zweven, omdat ze meer echt lij ken dan zijn. Enfin, Maugham heeft dat zo gewild en de H.T.C. moest het klaarspelen om een sfeer te verwekken, waarin al die figuren r.og leven beschoren was. Dat lukte niet helemaal, maar ik heb alle bewondering voor het streven ernaar. De heer L. Straus gaf om te beginnen een uitstekende vertol king van de caricatuur, die Arnold Cham pion-Cheney is: opgaand in zijn hobby's en zijn vrouw verwaarlozend. Die vrouw raakt, als eertijds zijn moeder, verliefd en doet wat ook Arnolds moeder deed: zij verlaat haar man. V/ij moeten van Maugham aannemen, dat zij het uit liefde doet, maar erg overtuigd heeft mij dat niet. Liefde bestaat alleen uit woorden in dit spel. Mej. A. v. d. Molen had de taak de in twijfel verkerende jonge vrouw te spe len. Zij deed het bij zoveel ongeloofwaar digheid misschien iets te eerlijk en dus te weinig irreëel, balancerend in de leegte. Mevrouw M. L. H. Wiemeyer als Arnolds moeder had van meet af aan de juiste toon. Door die toon groeit men in zijn spel. Zij bleef doorlopend een mengeling van lucht hartigheid, oppervlakkigheid en niet-ver- werkte ernst. Haar eerste echtgenoot, het duiveltje uit het doosje, was een uitsteken de rol van de heer W. C. Roest van Lim burg, fraai gekarakteriseerd; de tweede echtgenoot, de meest echte verschijning, al evenzeer in goede handen: mr. M. C. Wijt nam hem voor zijn rekening. De rivaal in deze huwelijkscomedie, door mr. W. Drost gespeeld, overtuigde mij al evenzeer van de toneelkunstige talenten van de leden der H. T. C., terwijl de twee kleine rollen aan deze indruk geen afbreuk deden. De regie van Wim Paauw was prijzenswaardig. Zc kon Maugham niet aan het toneel onder geschikt maken. Zolang ze dat niet pro beerde sloeg zij de juiste accoorden aan. Tenslotte een woord van lof voor het dé cor, dat, zij het dan niet zo bizar als Maugham eigenlijk veronderstelt, er moei lijk aantrekkelijker had uit kunnen zien. Het kreeg dan ook een open doekje. P. W. FRANSE Tweede longarts in Haarlem In ons blad van 22 October maakten wij melding van de benoeming van een tweede longarts aan het Haarlemse consultatie bureau, namelijk dr. J. Stcffelsma, thans ass'stent aan het sanatorium „Beatrixcord" in Appelscha. Wij vernemen thans dat de Rijksgoed keuring op deze benoeming is verkregen. Deze goedkeuring was nodig omdat het hier een door het rijk gesubsidieerde functie betreft. Wanneer er voor dr. Stoffelsma tijdig in Haarlem of omgeving een woning kan worden gevonden zal deze zijn nieuwe be'rekking op 1 Januari aanvaarden. Hij zal dan eerst een maand enige werkzaamheden voor de Ncordhollandse vereniging voor t.b.c.-bestrijding verrich ten om op 1 Februari op het Haarlemse consultatiebureau de doorlichting van de Haarlemse bevolking te gaan voorberei den. Deze doorlichting zal in wijkgebouwen, scholen en dergelijke plaats vinden, alleen de gevallen die een nader onderzoek ver eisen worden in het consultatiebureau aan de Gedempte Oudegracht behandeld. De bovenverdieping daarvan zal, zoals ge meld, voor dat doel worden ingericht. Talrijke leden van de Haarlemse socië teit Teisterbant hebben gisteravond in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann ge noten van twee films van Charlie Chaplin uit zijn „stomme" periode. Eerst werd „Circus' vertoond, een van zijn beste pro ducten, daterend uit 1927, in vele opzich ten ook door de eenheid van plaats en handeling een waarlijk klassiek werk te noemen, waarin de elementen van blij spel en tragedie onscheidbaar verbonden zijn. Merna Kennedy was hierin zijn te genspeelster. Duidelijk bleek de noodza kelijkheid om die oude, onvergelijkelijke Chaplin-fi'ms deugdelijk te conserveren, want bij de thans gebruikte copie moest men, waarschijnlijk ten gevolge van slij tage, drie voor het verhaal belangrijke 6cènes missen. Na een korte pauze werd de kostelijke twee-acter „Easy Street" (vervaardigd ten tijde van de eerste wereldoorlog) gedraaid, fn deze klucht, min of meer als voorloper van ..The Kid" te beschouwen, sneelt Charlie na door de mooie ogen van Edna Purviance tot een beter leven bekeerd te ziin de hem in het geheel niet passende rol van politie-agent. Maar hij vindt er wat op door op zijn beurt dit machtsappa raat te hervormen en op de zonderlingste manieren tot ingrijpende diensten aan de mensheid te bewegen. In Februari houdt Teisterbant de jaar- fiikse grote. Chanlin-avond. Dan staat on der meer ..De Pelgrim" op het programma. Morgen komt het rijdend postkantoor ..Voor het kind" in Haarlem, waar het op 'e Grote Markt van 9 tct 17 uur gestation eerd zal zijn. In deze autobus is een tijdelijk bijpost- cantoor ingericht, waar de kinderpostze gels 1952 zullen worden verkocht en met deze zegels gefrankeerde gewone- en aan getekende stukken worden aangenomen. Alle met kinderzegels gefrankeerde cor respondentie, die in een van de brieven bussen van het autopostkantoor wordt ge deponeerd, zal voorzien worden van een afdruk van een bijzonder rubberstempel. Totaal aantal leerlingen in de vierde, vijfde en zesde klas. Het aantal buitenleerlingen van het ly ceum was zeer groot. Het bedroeg in 1950 207, in 1951 223 en in 1952 237, respectie velijk 67.4 70 en 69.9 van het totaal aantal leerlingen. De N.V. Haarlemse machinefabriek v/h Gebroeders Figee aan het Noorder Buiten- spaarne werd vereerd met het bezoek van de ambassadeur van India, de heer B. N. Chakravarty, die zich op het ogenblik oriënteert omtrent de Nederlandse in dustrie met het oog op de ontwikkeling van zijn land. Op de in een der werkplaatsen van Figee genomen foto ziet men van rechts naar links de directeur van de fabriek, ir. A. M. Zoek; de heer Chakravarty; de heer P. van Loon, vertegenwoordiger van het ministe rie van Economische Zaken en ir. H. Schaefer, ingenieur van Figee. De Vereniging van Haarlemse zieken fondsen ter bevordering van tandheelkun dige verzorging opent op Zaterdag 22 No vember een tweede tandheelkundige in richting aan de Hunzestraat 17 te Haar lem-Noord. De ambassadeur van R- omgeving ook een bezo. Papierfabriek te Velse J ONDERTROU en M. A. M. van Kessel. J. Th. Weijn GEHUWD A. C. BEVAL' der Wurf land- Bcti Van So C. M. BEVA Steffery Lagr* OVEi Van 't paters j 66 jat' H. Sti van Leeu\ 1952 Bruin C. J. emans. en M. H. van Nouvv- •pzeeiand— 18 Nov.: Nov.: J. W. der Weidert els. istra, 49 jaar, 6 jaar, Haze- r—Hoogboom, aat. 17 Nov.: oozenlaan. R. i eg. L. J. van .straat.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7