Derde plan voor Heemsteedse oranjerie Installatie buitengewoon ere-voorzitter en ere-voorzitter Zang en Vriendschap Kort en bondigj Predikbeurten Nu weer: middenstandswoningen SLEUTEL WEG? Radio Moors Een monument voor Hannie Schaft Trouzvauto's grieven aan de redactie ilmó va 6 DE SLEUTELSPECIALIST Europese records erkend Herdenkingsbijeenkomst in Haarlems Concertzaal Kerkelijk Nieuws Sport in 't kort ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat B. en W. van Heemstede de gemeenteraad eerst hadden voorgesteld de oude en vervallen Oranjerie van het by het wandelbos „Grocnendaal" gevoegde landgoed „Meerenberg" af te staan aan het Openlucht-museum in Arnhem om vervolgens de raad mee te delen dat de cultuurhistorische waarde van de Oranjerie zo gering is dat dat museum er bij nader inzien ook geen prjjs op stelde en dus niets anders overbleef dan tot slopen over te gaan. vernemen wij thans dat de raad over een nieuwe ge dachte zijn oordeel moet uitspreken, namelijk de verbouwing van de Oranjerie tot een aantal middenstandswoningen. ADVERTENTIE LANGE VEERSTIIAAT 10 TEL. 11493 De Europese commissie van de Internatio nale Athletiek Federatie vergaderde onder voorzitterschap van de Fransman Paul Meri- camp in Brussel. De volgende prestaties werden als Europese records erkend: 100 yards Mac Donald Bailey (G. B.) 9,6 sec. in 1952; 220 yards Mac Donald Bailey (G. B.) 21.1 sec. in 1951; 1000 meter Olie Aberg (Zweden) 2 min. 21,3 sec. 10 Augustus 1952 Kopenhagen; 4 x 110 yards estafette Groot- Brittannië 41,3 sec. in 1952. De tijd van de Duitse estafetteploeg op de Olympische Spelen in Helsinki over de 4 x 400 meter met 3 rpin. 6.6 sec., gemaakt op 27 Juli 1952 is nog niet als Europees record erkend. De omstandigheden zullen nader bestudeerd worden en de aanvraag zal te zijner tijd opnieuw in behandeling wor den genomen. ADVERTENTIE AUTORDLES bij v. d. ZEE betekent R 13 B E W I] S OKé Telef. 17355 De gedachte is afkomstig van een be kende restaurateur van oude gebouwen uit het Gooi. Deze vond het jammer dat een gebouw met zo'n aantrekkelijk exte rieur en dat bovendien zo fraai is ge legen verloren zou gaan en heeft een plan uitgewerkt waarbij de Oranjerie ver bouwd zal worden tot een aantal (onge veer een half dozijn) woningen. De vier buitenmuren van het gebouw zouden daarbij behouden blijven. Ondanks de eigenaardige langwerpige vorm zouden de huizen het gebruikelijke volume van de tegenwoordige nieuwbouw nog over treffen. Het plafond van de benedenverdieping komt ter hoogte van de dwarsbalk in de grote, hoge ramen. Het bovenlicht dient dan als raam voor de slaapvertrekken op de étage. De toegang tot de huizen zou aan de achterzijde komen aan een apart pad daal de ingang tot „Groenedaal" tegenover de dr. Schaepmanstraat 's avonds gesloten is. Aan de voorzijde komen dus alleen de vensters. De kosten voor een en ander zijn zeer hoog. De restaurateur heeft zich bereid verklaard een gedeelte daarvan voor zijn rekening te nemen en ook profiteert men van allerlei subsidies als het werk in de winter wordt uitgevoerd, maar desondanks zou de gemeente Heemstede een zeer hoge huur moeten bedingen om de ver bouwing rendabel te doen zijn. Daarbij komt nog dat het de vraag is of het planologisch een goede oplossing is bij de entrée van een recreatiegebied een complex woonhuizen te zetten. Zijn we goed ingelicht dan zou vanmorgen een commissie van de Planologische dienst de situatie ter plaatse in ogenschouw nemen. Tenslotte zou het ons niet verbazen in dien er bij de raad bezwaren zouden rij - ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Op 1 December vindt in de Gemeente lijke Concertzaal de jaarlijkse Hannie Schaft-herdenking plaats. De heer Ed. Althoff uit Amsterdam heeft zich bereid verklaard op deze bij eenkomst het woord te voeren. Een aantal musici en een voordrachts kunstenares verlenen eveneens medewer king en de schrijver Theun de Vries zal een gedeelte uit een nog niet uitgegeven werk over het leven van Hannie Schaft voorlezen. Op de herdenkingsbijeenkomst zullen mededelingen worden gedaan over een op te richten monument voor Hannie Schaft De oproep voor de herdenking werd on dertekend door: Mevrouw Anna v. Gogh- Kaulbach, mevrouw A. Orth-Hinlopen, mevrouw J. E. van Loon-Barmentlo, me vrouw B. Boekman, J. C. Heten, C. Rus man, allen uit Haarlem; mevrouw T. Men- ger-v. d. Molen. IJmuiden-O.; O. de Ron de, Heemstede; J. Brasser, Krommenie; mevrouw J. P. Molin-Gerritze, J. B. Oos- terwelder, C. Brummelhuis, Theun de Vries en L. P. J. Braat allen uit Amster dam. Secretaris-penningmeester is de heer L. P. J. Braat, Amstel 250, Amsterdam-C. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hagestein: H. G. v. d. Hoek te Rouveen. Beroepbaarstelling: B. M. ter Haar, vicaris te Usselo, Boekelosestraat. Geref. Kerken Beroepen te Heusden: C. J. Hakman te Boornberdum. Bedankt voor Oudewater: K. Welbedacht te Scharnegoutum. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Kampen: D. Coppoolse te Kornhorn en J. M. Visser te Enschedé. Geref. Gemeenten Beroepen te Kalamazoo: W. C. Lamain te Grand Rapids. Baptistengemeenten Beroepen te Noordbergum: M. G. Boe- schoten te Staveren. Remonstrantse Broederschap Beroepen te Dordrecht: J. M. Linde mans te Hengelo (O.). Evang. Lutherse Kerk Drietal te Leeuwarden: L. G. C. Cra- braadt te Wildervank, Veendam; A, Jo hannes te Delft en C. C. G. Visser Jr., te Utrècht. zen tegen een beslissing op zo korte ter mijn. De vergadering waarin het voorstel wordt behandeld is reeds Donderdag en naar Heemsteedse usance worden de raads stukken pas op de Zaterdag daaraan voor afgaande verzonden. ADVERTENTIE Amsterdamsche Rijtuig My., Haarlem (Verkort weergegeven) Viaduct Zijlweg. Vaak passeer ik per auto de Zijlweg. Tussen Duvenvoordestraat en Delftstraat wordt de rijbaan onder het viaduct belangrijk smaller. Er is ter plaatse een zeer druk verkeer van bussen, vracht auto's en ander snelverkeer en toch staan er in dat smalle gedeelte vrijwel altijd auto's geparkeerd, soms aan beide kanten. Zelfs komt het voor dat men daar rustig auto's staat te wassen. Ziet de politie dat dan niet? ARGÜS (Zeker ziet de politie dat, maar tot nu toe heeft zij het probleem niet zo urgent geacht, dat een wachtverbod zou moeten worden ingevoerd. Dat zou de belangen van de bewoners en bedrijven ter plaatse wellicht onevenredig schaden. Red.). De heer A. J. van Houten, voorzitter van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", zei Vrijdagavond tijdens een bijeenkomst van de leden, dat het gisteren niet alleen een histo rische dag voor de liedertafel was, maar ook een van vreugde, omdat de heer M. A. Reinalda geïnstalleerd zal worden als buitengewoon ere-voor zitter en mr. P. O. F. M. Cremers tot ere-voorzitter. Zich tot de heer Reine Ida richtend zeide de voorzitter, dat de oud-burgemeester Haarlem met zijn vele sociale en cul turele instellingen nog steeds een warm hart toedraagt. De liedertafel stelt het op prijs, dat de heer Reinalda de banden niet heeft willen verbreken. Er is een nieuwe functie geschapen, waardoor het mogelijk was de heer Reinalda te behouden. Enige jaren is hij ere-voorzitter geweest en thans sprak de heer Van Houien er zijn vreugde over uit hem te kunnen installeren als bui tengewoon ere-voorzitter. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot mr. Cremers en dankte hem vcor het feit, dat deze het ere-vcorzitterschap heeft wiliën aanvaar den. Daardoor is een traditie in ere her steld. Het is bekend dat hij de muziek een warm hart toedraagt. De spreker hoopte tevens op de steun van de overheid te kunnen rekenen en wenste mr. Cremers geluk, waarna hij hem installeerde als ere voorzitter. De heer Reinalda zeide als geboren en getogen Haarlemmer reeds in zijn jeugd grote eerbied gehad te hebben voor de Koninklijke Liedertafel. Hij hoopte, dat bij de jeiigd van tegenwoordig die ook aanwe zig is. Men dient daarbij ook rekening te houden met 't feit dat de problemen van veertig a vijftig jaar geleden anders waren dan die van heden. De spreker wenste dat onder de voortreffelijke leiding van de heer Jack Loorij getracht zal werden de jeugd san de liedertafel te verbinden. Toen de heer Reinalda geroepen werd het ambt van Commissaris der Koningin te aanvaarden wilde hij aile banden met Haarlem door snijden. De banden met „Zang en Vriend schap" te verbreken viel echter niet mee. De heer J. E. Voet, destijds lid van het be stuur, Met hem niet gaan. Gelukkig is een De gieren mr. P. O. F. M. Cremers, A. J. van Houten en M. A. Reinalda bij de leden van de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap. nieuwe creatie gevonden, waardoor hij als buitengewoon ere-voorzitter kan optreden. Hij aanvaardt die functie gaarne, omdat Zang en Vriendschap een bijzonder koor is. Er heerst een hechte en goede vriendschap. Daardoor is het mogelijk tR bouwen aan de toekomst van het Nederlandse volk. Mr. Cremers sprak woorden van dank tot de voorzitter voör de wijze, waarop deze hem heeft geïnstalleerd. Hij noemde het besluit van het bestuur lumineus om een buitengewoon ere-voorzitter te benoe men. Daardoor is er niet meer sprake van een tweemanschap (Prins Bernhard als be schermheer en de Commissaris van Utrecht als ere-voorzitter), maar van een diremansohap. De burgemeester kan zich best begrij pen, dat de heer Reinalda zo lang moge lijk ere-voorzitter is gebleven. Hij is ge boren en getogen Haarlemmer en burge meester geworden in deze stad. Hoewel de heer Reinalda slechts anderhalf jaar bur gemeester is geweest heeft men hem als afscheidscadeau meegegeven het besluit een gedeelte der stad te noemen „Burge meester Reinaldapark" Dat zegt veel. De heer Reinalda kan de stad niet vergeten; hij blijft echter aan Zang en Vriendschap verbonden en spreker verheugde zich er over, dat de liedertafel hem ook aan het koor heeft verbonden. Tenslotte richtte hij zich tot de leden en sprak de beste wensen uit voor de toekomst. De heer Jack Loorij voerde nog het woord, waarna de liedertafel ter gelegen heid van de installaties enkele liederen zong, o.a. het verenigingslied. De plechtig heid was geopend met het zingen van het Wilhelmus. DE VOETBALWEDSTRIJD ENGELAND— BELGIë. De heer W. B. Ausum Jr., die evenals de heer E. Bronkhorst als grens rechter zou optreden bij de wedstrijd Enge landBelgië op 26 November in Wembley heeft zich teruggetrokken. Hij word ver vangen door de heer K. Schipper. De wed strijd zal, zoals bekend, geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter, Leo Horn Jr. „Het tovertapijt" (Frans Hals). De 1001-nachtverhalen hebben ook de aandacht gelrokken van de filmmaatschap pijen en mogelijk zullen liefhebbers van deze verhalen eveneens aandacht hebben voor films hieraan gewijd. Het vliegende tapijt is een attractie in de film die thans in het Frans Halslheater draait. Het stelt in het begin een moeder in staat haar baby naar een veilige plaats te brengen, omdat kort na de geboorte een opstand is uitge broken en aan het slot maakt zelfs een kroonpretendent er gebruik van. In de tussentijd volgt de toeschouwer de beleve nissen van de schurkachtige kalief, van het leven aan het hof, waarbij schone haremvrouwen een rol vervullen en het optreden van rovers in de woestijn. De regie heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt de fantasie de vrije loop te geven. Hierdoor is zij er in geslaagd liefhebbers van dit genre film te boeien. A. O. „O. K. Nero" (P a 1 a c e). De Italiaan se film „O. K. Nero" wordt ook in de ko mende dagen in Palace vertoond. „Kussen is geen zonde". (Minerva) Dit is een vrolijk verhaal van een beroem de, jonge en knappe „Kammersaniger" die bij zijn optreden in Salzburg zo gechar meerd wordt van een schone dame in een loge, dat hij haar een briefje laat bren gen met een uitnodiging, eens te komen kennismaken. Maar dat briefje wordt ver keerd bezorgd met als resultaat dat „Herr Ksmmersanger" op zekere dag in zijn luxueuze flat in Wenen een „Unschuld vom Lande" op bezoek krijgt. Dat leidt na tuurlijk tot allerlei vermakelijke verwik kelingen, waarb'j ock de papa en de mama van de jongedame in kwestie worden be trokken. Vooral papa Hans Moser zorgt daarbij op de van hem welbekende manier voor vele vrolijke noten. Dat doet in let terlijke zin cok de schalkse Elfie Mayer - hofer, die het tenslotte tijdens een operette- voorstelling eens wordt met de „Kammer- sanger", die tot haar verrassing plotseling haar tegenspeler blijkt te zijn, nadat Hans Moser de acteur die deze rol zou spelen in zijn kleedkamer heeft opgesloten. De film wemelt van dergelijke vrolijke trekjes en men kan er een uur lang met veel genoegen naar kijken en luisteren. S. K. „Mannen van staal" (Spaarne). Een man genaamd Choya hetgeen „cac tus" betekent is een der grootste ban dieten van Texas. Elke gelegenheid om aan geld te komen grijpt hij en hij heeft dus ook wel oren naar een plan van een „vak genoot" om zich als de vermiste zoon van een rijke farmer uit te geven. Deze zoon werd op vijfjarige leeftijd ontvoerd en sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. De opzet slaagt en Choya wordt als zoon in het gezin opgenomen. Hij heeft echter buiten de waard, in dit geval de dochter des huizes, gerekend. Choya wordt verliefd op haar en vertelt haar zijn ge heim. Hij belooft haar, de echte broer terug te brengen, hetgeen na veel avonturen ook werkelijk lukt. „Singing Guns"; (City). John Gwynn, alias Rhianonn, is een beruchte bandiet, op wiens hoofd een prijs van vijf duizend dollar staat. Ieder, die aanwijzin gen kan geven omtrent zijn schuilplaats kan zelfs vijftigduizend dollar verdienen, omdat in die schuilplaats voor meer dan een millioen aan goud verborgen ligt. Rhianonn raakt in gevecht met sheriff Jim Caradac en brengt daarna zijn bewuste loze slachtoffer naar dr. Mark. Door mid del van bloedtransfusie verandert deze arts het uiterlijk van Rhianonn. Dit bevrijdt Rhianonn van de gevolgen van zijn ver leden en hij en zijn geliefde, Nan, gaan een nieuw leven tegemoet. „Het testament van dr. Mabuse" (L u x o r) Deze film uit de twintiger jaren van Fritz Lang doet het nog altijd heel goed. De mysteries, die de krankzinnige dr. Ma buse omgeven, blijven de toeschouwer als spoken achtervolgen en langzaamaan ont wart hij de raadsels. Van begin tot eind blijft men gevangen in de ban van Lang's meesterlijke verteltrant. Het tempo is voor onze begrippen misschien wel eens traag en vooral de politie-ambtenaar bezon digt zich aan te uitvoerige bespiegelingen. Dit is echter een bezwaar, dat men van ondergeschikt belang zal achten. Met alle middelen, die de film ten dienste sfaan, maakte Lang een even snann^nde als fraaie thriller. Een oud paardje, dat niet ten on rechte van stal is gehaald. Fr. „De dokter en het meisje" (R e m- b randt). De met veel gevoel voor psychologische détails verfilmde geschie denis van een over het paard getilde dok- terszoon, die bij zijn intrede in de medische praktijk denkt te' kunnen drijven op het prestige van zijnberoemde vader, heeft een boeiende film opgeleverd, die tot het einde toe de aandacht gespannen houdt. Het is een rolprent, waarvan de sfeer tekeningen uitstekend zijn geslaagd. Men zal er een denkbeeld van kunnen krijgen over de manier, waarop een „gemechani seerd" land als Amerika aan de lopende band medische hulp biedt aan de massa, maar ook van de invloed der menselijke overwegingen, die een grote rol speelt en niet nalaat dat „gemechaniseerde" enigs zins te humaniseren. De dokterszoon is er uitstekend in getekend, evenals trouwens de vader een doorgewinterde, in misver standen levende medicus, die bij zijn stre ven naar orde en regelmaat in zijn huis de zwaarwegende factored van vaderlijk be grip over het hoofd ziet. De tragische ontwikkelingen, die daarvan het gevolg zijn, werden met veel gevoel voor plastiek verfilmd, evenals de psycho logische bekering van de vader aan het einde. Een film, die uitsteekt boven de middelmaat. Een interessant en humoris tisch voorprogramma gaat vooraf. J. L. „De dood van een handelsreiziger" (L i- do). Arthur Miller's „De dood van een handelsreiziger" is de weg opgegaan van vele andere toneelspelen van gro+e faam: het stuk is voor de film 'bewerkt onder regie van Laslo Benedek met Fredric March in de titelrol. Een vergelijking van de film met het toneelstuk is in zoverre gerechtvaardigd als men probeert vast te stellen of beide dezelfde indrukken in ons achterlaten, of de film op haar wijze dit levensverhaal van Willy Loman vertelt, even verbijsterend en aangrijpend als dat in het toneelstuk het geval is. Men kan dan zeggen, dat de film de aandacht wel heel nadrukkelijk richt op de hoofdfiguur en vooral op zijn hallucinaties. En dan krijgt men het gevoel, dat die hallucinaties in de film wel erg zwaar wegen, meer nog om hun vorm dan om hun inhoud. Het eigen aardige is, dat men het toneelstuk juist om zijn vorm filmisch zou kunnen noemen, terwijl de film, die deze vorm voor het grijpen had, er eerder nadelig door wordt beïnvloed. Ze is als een beangstigende droom met minder reëel verband tot het leven dan het toneelstuk. Dat zit hem voor al hierin dat de omgeving.van Willy Loman geheel aan zijn verschijning dienstbaar is gemaakt. De nevenfiguren krijgen daardoor minder relief. Nochtans is de film op vele punten zeer gevoelig en kan men er het grote acteurstalent van March ten volle in bewonderen. Het is vooral zijn creatie, die een gang naar Lido ten volle waard maakt. De directheid van sommige scènes, die daardoor aan dieplewerking inboeten, neemt men gaarne voor lief. Fr. ZONDAG 23 NOVEMBER 1952 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Gr. Markt. 10—10.45: Ds. A. J. v. Rhijn. 7: Ds. J. Bronsgeest. Nieuwe Kerk, Nieujve Kerksplein, 10: Ds. J. Bronsgeest. Noorder- kerk, Vélserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. E. Pot Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. G. J. Waar denburg. 7: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. P. J. Rijpstra, van Badhoevedorp. 10.30: Jeugd dienst. Ds. B. van Gelder. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan 9.30: Kinderkerk. Dr. A. J. Rasker. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heem stede. Diaconessen huis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. A. J. van Rhijn. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dr. A. J. Rasker. Jeugdkapel. Noord, Molenaers^aat 10.30: F. H. Geursen. Oost, Zomerkade 10: N. A. Groen. West, Leidse- straat 10: A. Verhoeff, Centrum, O. Groen markt 10: Mej. A. C. v. d. Breevaart. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. fieidinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Alle-Dag-Kerk. Broederkerk, Park laan. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Vrij dag 7.30: Contactavond met gerepatrieerden. Dr. A. J. Rasker. Ned. Herv. Evang., Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. Poot. Stads- Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks, Haarlem. H. Avondmaal. 7.30: A. Th. Besselaar, Amsterdam. Woensdag 8: H. van Doorn, Heiloo. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Pred. W. Dubbeldam, Rotterdam. 4.30: Doopdienst in het Sportfondsenbad, Frede- rikspark, o.l.v. pred. W. Dubbeldam. 8: Jeugdbijeenkomst o.l.v. Mej. A. Punt van de Bijbelclub-beweging uit Amsterdam, met flanellograaf. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. A. A. Leen- houts, Soest. Maranatha-lez'ing. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Ds. A. Vermaas, uit Driebergen. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 7.30: Bediening H. Avondmaal. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdxenst. Zondag 10.30: Ds. Schutz. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Jeugddiensten- Peuzelaarsteeg 10.30: Ds. Daalder. Noorder kapel 5.45: Mej. B. Luikinga. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersingclkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Wil- helminakerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk. 10- Ds L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. J. O. Mulder, Kampen. Geref. Gemeente. Ridder straat 29. 10 en 5: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 4: Ds. W. A. Zijlema, Nieuweroord. Donderdag 7.30: Ds, P. v. d. Bijl, Driebergen. Bantiste Gemeente, gebouw H. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Gebouw „Salem", Ba- kenessergracht 65. Dinsdag 8: Bidstond. Pinkster Gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14 10 en 7.30: Openbare samenkomsten. Verga dering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Sa menkomst. (Broodbreken). Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Ilecren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30- Sa menkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4 en 7.30: J. Jeeninga. Evangelisatie „Imma- nuël", Bakenessergracht 65. 19.45: Bidstond. 20: Brigadier P. Haas. Alg. Chr. Jeugdge meenschap „Gideon" geb. H. J. M. V., Lange Margarethastr. 13. Zaterdag 29 Nov. Openb. Kinder-Evangelie samenkomst o.l.v. dhr. Esmeijer. Zevende-Dags Adventisten, Jacob straat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Bantisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. De Christen gemeenschap, Westerhoutpark 1 A, 9.30: Zon dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Gemeente van Christus, Sprui- tenbosstraat 9. 10.15: Eredienst met H. Av. en predicatie. 19: Avondsamenkomst met Evangelie Preek. Dinsdag 20: Damesbijbel- klas. Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. Christen-Geloofsgemeenschap, „Rosehaghe", Hoofmanstraat. 10: Samenkomst. 8: Samen komst Garenkokerskade 27. Woensdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Iedere Za terdagavond 8: Jeugdsamenkomst Benkoe- lenstraat 28. Pinkster-Evangelisatie, Ged. O. Gracht 47. 10 en 7: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Theologisch-Philoso- fische beschouwingen met reDliek, Ged. O. Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. E. Kaiser, Den Haag. Vrye Gemeente, Brinkmann. Grote Markt 10.30: G. J. de Nie. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. 10 en 8: kapiteins A. Bouwens- van Gameren. Woensdag 8: Majoor A. L. Gladpootjes van Amsterdam. Inzegening v. nieuwe Plaatselijke officieren, muzikanten en zangbrigadeleden. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensosti-aat. Zaterdag 7.30- Avondgebed. Julianakerk 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dezelfde, bijzondere dienst. Imma- nuël Kerk. 10: Ds. G. Koch. Jeugdkapel, Schoterweg 10: Dhr. Y. Koopmans. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Stichting tot verbreiding van het Evangelie „Petra", Noorderkapel (einde Mi- nahassastraat) Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: L. J. Pasman. Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat 9: Ds. J. W. v. d. Gronden. 5.30: Ds. W. A. Zijlema. "Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 8: Verlossingssamenkomst 7: Openlucht Soendaplein. Kapitein v. d. Woude. Donderdag 8: Jeugdrally. Kapitein v. d. Woude en een Mandoline- en Blokfluit band uil Zaandam. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. F. R. A. Henkel.s 19: Deen dienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. Jeugddienst. 19: Geen dienst. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Jeugdhuis Heren weg 111. 19: Gemeentesamenkomst. Ned. Prot. Bond. Posflaan 16. 10.30: Mej. L. v. d. Voort Voorg. v. d. Afdeling. Doopsgezinde Kring, Eeb. v. d. Volksbond, Heeznst. Dreef. 10.30: is. Mr, J. A. Oosterbaan. Dinsdag, in geb. N. P. B. 8: Ds. H. W. Meihuizen, uit den Haag BINNENLAND Voor het Haagse hof is vijf jaar met aftrek geëist tegen de venter E. J. L., die in beroep was gekomen van een vonnis van de Haagse rechtbank (drie jaar met aftrek) we gens inbraken in drie Haagse juweliers zaken. De Kroon heeft het besluit van Gede puteerde Staten van Zuidholland van 13 No vember 1951 vernietigd waarbij was goed gekeurd een besluit van de raad der gemeen te Rotterdam van 1 Nov. 1951 tot 't aangaan van een geldlening met het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit tot een bedrag van f 1.100.000. De Kroon is van ooi-deel dat de bepalingen inzake de rente niet in overeen stemming zijn met de ministeriële richtlijnen. Het is nu pas uitgekomen dat een vrouw die in dienst was van een oud-papier handel te Amsterdam, eind 1948 tussen het oud-papier een onbeschreven enveloppe aan trof. Er zat f 600 in. In de linkerbovenhoek van de enveloppe was, naar zij meende, de naam van een Nederlandse gemeente ge drukt. Welke gemeente dat was wist zij niet meer. Het geld heeft zij in haar huishouding verbruikt. Te Vroomshoop is de eerste Christelijke technische school in Overijsel geopend door de inspecteur-generaal van het nijverheids onderwijs, ir. mr. M. Goote. In Juli zijn onregelmatigheden ontdekt in het beheer van de kerkelijke goederen van de Nederlands Hervormde Gemeente te Tjalleberd. De accountant, die een onderzoek heeft ingesteld, heeft medegedeeld, dat het beheer in de voorgaande jaren aan accura tesse veel te wensen liet, maar dat de ver antwoordelijke personen niet altijd te kwa der trouw hebben gehandeld. Door hun on achtzaamheid zijn gedeelten van het ver mogen verdwenen. In Tilburg is op 73-jarige leeftijd over leden de portretschilder Jan van Delft, die vele jaren directeur is geweest van de Academie voor beeldende en bouwende kunsten aldaar. Tot lid van de Provinciale Stalen van Noordholland is benoemd de heer H. A. J. M. Heijmeijer te Amsterdam, zulks ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van de heer H. A. Vulik en het daarop niet aannemen van hun benoe ming door de heren F. Sijbesma en H. A. Douque. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat aan een minister, aan wie ontslag wordt ver leend, voor zover hij de 65-jarige leeftijd niet heeft bereikt, een schadeloosstelling wordt toegekend gedurende één jaar ten be drage van 80 percent van de laatstelijk als minister genoten wedde. Indien de gewezen minister andere inkomsten geniet wordt de schadeloosstelling met het bedrag daarvan verminderd. Het Amsterdamse Hof heeft de 41-jarige Italiaan F. R. en de oud-procuratiehouder uit Hilversum F. W. de P. terzake van res pectievelijk oplichting en uitlokking hiertoe, van een verzekeringsmaatschappij, beiden veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De Italiaan zou tijdens een diner in Amsterdam een aantal aan een relatie van De P. toebehorende sieraden kwijt zijn geraakt. Tevoren had hij deze echter ter sluiks aan De P. overgegeven: De poging om het bedrag van 54.000, waarvoor de siei'a- den verzekerd waren, van de verzekerings maatschappij los te krijgen is mislukt door dat de maatschappij achterdocht kreeg. De rechtbank te Assen heeft een 28- jarige gehuwde vrouw uit Nieuw Weerdinge veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van één jaar. z,ij had haar finan ciële moeilijkheden trachten op te lossen door brand te stichten in haar kruideniers winkel* HAARLEM EN OMGEVING Op Dinsdag 24 November en niet zoals wij eerst vermelden op 22 November, geeft Wijk II van de Nederlands Hervormde Ge meente in samenwerking met de Nederlandse vereniging tot beschei-ming van dieren, af deling Haarlem, een filmavond in het Wijk- gebouw aan de Leidsestraat. Nabeschouwing over de Doonsgez. Wereld conferentie te Bazel. Alg. Chr. Jeugd Ge meenschap „Gideon". Woensdag 8: Heemst. Dreef 29. Bijbelbespreking o.l.v. H. v. Brum- melen. uit Hilversum. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. P. J. Richel. Geref. Kerk Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vricze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem. 's Gravenhage BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds, T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ncd. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, 12-15 j. Maranatha, Donkerelaan. 10.15: Jeugdkerk voor jongei-en van 15-20 jaar, de heer G. d'Olivat. 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 j. Kleuterschool, Boslaan; 7-12 jaar: Jeugd huis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgie- terweg 4. 10.30: Prof. G. J. Sirks. Rom. Lei den. Geref. Kerk, 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 30.30: Prof. Dr. E. L. Smelik, uit Amsterdam. 12-13: Zon dagsschool v. Ramplaankwartier in „Irene" Elswoutslaan 1, Overveen. 10.15: Zondags school voor Julianakwartier in de Kon. Wil- helminaschool, ingang Dompvloedslaan. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Over veen, voorafgegaan door een zangdienst, aanv. 19.15 in de kerk a. d. Ramplaan. Ger. Kerk. 10.15 en 5: Ds. D. Ringnalda. Dank stond voor het gewas. Van 9.45 tot 10.10: Ge meentezang. 7.45—8.15: Gemeenschappelijke avondwijding in de Herv. Kerk Ramplaan. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Eerhard. 17: Ds. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. SANAPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. J. H. Klein Wassink. Alkmaar. „De Toorts". 9; Ds. D. C. van Wijngaarden, IJmuiden. „De Kapel". 7: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Jeugddienst. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. T. J. Kromhout. 11.45: Kindei-kerk. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. D. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salvex-da. Woensdag 7: Ds. J. C. Salverda. Dankdag voor het gewas. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. J. A. van Boven, Jeugddienst. Abbcnes. 9.30: Dr. J. v. Dorp, v. Haarlem. 3: Ds. M. C. Don. Bethel-Kapel 10: Ds. J. A. v. Boven, H. Doop. Geref. Kerk 9.30 en 3: Dr. W. G. Harrensteyn, van Am sterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr A. C. Brörens. Geref. Kerk 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E. Saraber Jr. (Zang v. h. Kei'kkoor). Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, van Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gcmecnschaps- bond, geb. „Ons Huis". Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. van Zeijl. Pinkster-Evangelisatie, Brugstraat 17. Vrijdag: Volle Evangelieprediking. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. N. J. Cupedo, Noordwijk. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk. Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Ge meente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Donderdag 7.30: Ds. K. de Gier, Bijbellezing. Oud-Gcref. Gem. 9.30 en Leesdienst. Donderdag 7.30: Leesdienst. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerlai....

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10