„C.P.N. neemt thans dezelfde positie in als vroeger de N.S.B." Onze puzzle Puistjes Tweehonderdduizend Nederlanders voor Bescherming Burgerbevolking Minister Donker: Motie inzake het verschonings recht voor journalisten Parfumerie VAN 0PL00 HARTENDORP é&u&Ke&sT Zandzuiger zonk in Middellandse Zee Nieuwe uitgaven 11 Toeristisch centrum in Arnhem Wervingsactie der vrijwilligers zal in de Zuidelijke provincies beginnen Oordeel van prof. Oud over het kabinet Brand op de „Hestia" in lading zinkerts „Johan Maurits van Nassau" naar Korea vertrokken Poolse vissers deserteerden Sleepbootkapitein voor de Raad voor de Scheepvaart Het lustige leven ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 Van onze parlementaire redacteur) Minister Donker, wiens begroting als eerste van de reeks is aangenomen, heeft een goede indruk gemaakt. Dit wil echter niet zeggen, dat de Kamer alles kon onder schrijven van de door hem ontwikkelde denkbeelden. Zo bleek er in het bijzonder tussen de Kamer, althans een geenszins onbelangrijk deel daarvan, en de minister verschil van mening te bestaan over het vraagstuk van het door de wetgever even tueel te erkennen verschoningsrecht voor journalisten. Indien naar de mening het Openbaar Ministerie door een persbericht een strafbare schending van een geheim zou hebben plaats gehad, kan met het oog op de opsporing van hem, die het misdrijf beging, de getuigeverklaring van de jour nalist, die het geheim openbaarde, van grote waarde zijn. Minister Donker, zelf de gijzeling een weinig aantrekkelijk mid del achtend, noemde het ongerijmd, dat tengevolge van een beroep op het verscho ningsrecht, dat een journalist zou kunnen doen, de opsporing zou kunnen worden verijdeld. Mr. Oud (V.V.D.) voerde hier later tegen aan, dat men dergelijk nadeel ook in de andere gevallen, waarin het verscho ningsrecht wettelijk is vastgelegd, op de koop moet toenemen. Minister Donker vond overigens, dat in elk geval eerst het tucht recht voor de journalisten bij de wet zou moeten worden geregeld, wilde er ooit van invoering van het verschoningsrecht sprake kunnen zijn, waartegenover mr. Oud weer aanvoerde, dat zulk een regeling niet nodig zou zijn omdat inmmers de rechter zelf kan uitmaken wie als journalist te beschouwen valt. Ook mr. Van Rijckevorsel (K.V. P.) hield voet bij stuk en diende zelfs een motie in, waarin de regering wordt uitge nodigd een wettelijke regeling van het ver schoningsrecht voor journalisten voor te bereiden. Dit voorstel bleek zowel in de kring van de K.V.P. als in die van de V.V.D. en de C. H. aanhangers te hebben. Toch kwam het niet verder in behande ling. Men besloot op een nader te bepalen dag aan dit belangrijke vraagstuk een spe ciaal debat te wijden. Op een ander punt inzake pers en justitie had de minister meer bevrediging geschonken, namelijk toen hij zonder natuurlijk vanwege de onafhankelijkheid der rechterlijke macht, de staf te breken over de president van de Amsterdamse rechtbank in het algemeen kenbaar maakte, dat het gewenst is bij openbare zittingen, ook wanneer het een kort geding betreft, de pers in behoorlijke mate toegang te verlenen. Het belangrijke vraagstuk van de gees telijke verzorging van buitenkerkelijke gevangenen was reeds, onder 's ministers voorganger en onder het vorige kabinet be handeld. De oplossing is nu, dat ten be hoeve van die gevangenen vertegenwoor digers van bepaalde geestelijke genoot schappen, waarvan zij lid zijn (bij voor beeld van het Humanistisch Verbond), of als zij „kerkelijken" hebben afgewezen, toegelaten kunnen worden. De minister zei, dat in de desbetreffende commissie om trent dit beginsel volstrekte eenstemmig heid was verkregen. Mede hierdoor valt misschien te verklaren, dat nu zowel jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) als mr. Van Rijkevorsel namens hun politieke vrienden hun zegen aan deze regeling gaven. De Duitse oorlogsmisdadigers zijn naar Breda overgebracht omdat Norg, waar zij eerst vertoefden, te dicht bij de Duitse grens ligt en omdat gebleken was, dat er daar enige gevangenen „op erewoord" bij boeren werkten. Minister Donker verklaarde voorts dat de reorganisatie van de afdeling politie op zijn departement niets te maken heeft met het ontslag van de Haagse hoofdcommis saris Valken. De minister is van mening, dat functies bij de rechterlijke macht ook voor vrou wen moeten openstaan, wanneer deze aan de eisen voldoen. Hij stelde het in het voor uitzicht, dat mogelijk binnenkort enkele vrouwen tot kantonrechter-plaatsvervang- sters benoemd zullen worden. Mej. mr. Zeelenberg (P. v. d. A.) vernam, dat de nieuwe wettelijke regeling van het notaris ambt vermoedelijk binnen een half jaar zal ADVERTENTIE verdwijnen in enkele dagen met LA CRêME MARCEL DUPARC Geeft een mooie matte teint. In 7 tinten verkrijgbaar bij: GROTE HOUTSTRAAT I B Middenstanders gaan Engels leren In Arnhem zal volgend jaar een groot verkeershuis worden gebouwd. In dit toe ristische centrum zal gelegenheid zijn tot ontvangst, filmvertoningen en dergelijke. Het zal een punt van samenkomst zijn voor vreemdelingen. Er komt een leestafel met de belangrijkste internationale en nationale toeristische tijdschriften. Voorts wordt er een logies- en informatiebureau gevestigd van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer.Van half Maart tot half September zal di.t bureau iedere dag, ook des Zondags, tot 12 uur 's nachts open zijn. Door de verbindingen met het Westen van het land kan men er de toeris ten inlichten welke mogelijkheden voor verblijf daar nog zijn voor diezelfde dag. Voorts is een seizoen-commissie ingesteld, die zal nagaan welke attracties het verblijf in Arnhem moeten veraangenamen. Bij zondere aandacht zal worden besteed aan amusement in de avonduren, Voor midden standers zal een cursus in het Engels wor den gegeven opdat zij bezoekers zo goed mogelijk te woord kunnen staan. Een der gelijke cursus wordt reeds gegeven aan het personeel van de Arnhemse gemeentelijke diensten, die veel met het toerisme te ma ken hebben. worden ingediend. Maar het was voor haar een teleurstelling te horen, dat van het onderzoek inzake verdenking van meineed, voor de Parlementahe Enquêtecommissie begaan, niets terecht is gekomen tengevol ge van onjuist optreden van de desbetref fende officieren van justitie. Ongezouten heeft Minister Donker hun zijn ongenoegen hierover kenbaar gemaakt. Maar hij moest nu in de Kamer verklaren, dat de zaak hopeloos bedorven was. Indonesische communisten niet toegelaten Ter verklaring van het niet toelaten hier te lande van twee Indonesische communisten zei.minister Donker, dat het regeringsstandpunt is, dat vreem delingen, die ten onzent ongewenste politieke activiteit willen ontplooien niet worden toegelaten. De Communistische Partij, zo ver klaarde hij, verkeert thans in soort gelijke positie als destijds de N.S.B., namelijk dat zij met buitenlandse hulp haar macht zou willen proberen te ver groten. „Wij zijn in Nederland wel goed, maar niet gek" zei hij. Ook hij vond het weinig elegant dat de vroegere Ortskommandant van Hilversum die gemeente onlangs had bezocht, al was hij dan hier gekomen als vertegenwoordi ger van een Duitse bierfirma. Als hij nog eens naar Nederland komt, zal hij in elk ADVERTENTIE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17696 Kruidbergerweg 51, Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen geval Hilversum hebben te vermijden. Van het vele dat verder nog ter sprake kwam, noem ik de voorbereiding van een nieuw Burgerlijk Wetboek. De regering stelt er prijs op, dit nog in deze wetgevende periode tot stand te doen komen. Voorts verklaarde minister Donker in zake het rechtsherstel en de afwikkeling daarvan, dat er schot komt in deze zaak, maar dat met name wat betreft de kwes tie van rechtsherstel op net gebied van de effecten het verre van eenvoudig is om een regeling te treffen, die enerzijds de kansen op nog vele procedures zal vermin deren, anderzijds een rechtvaardige oplos sing zal opleveren. Zeer binnenkort hoopt de bewindsman over de nieuwe plannen in deze nadere mededelingen aan de desbe treffende Kamercommissie te kunnen ver strekken. Voordat minister Donker Vrijdagmiddag van wal kon steken had de Kamer allerlei andere agendapunten te verwerken. Daar onder bevond zich ook het verdrag inzake de culturele samenwerking met Zuid- Afrika. Voorzitter Kortenhorst drong er op aan, het nu kort te maken en de kwestie van de rassendiscriminatie te bewaren voor de debatten over de begroting van Buiten landse Zaken. De heer Gortzak (Comm.) vond het onder instemmend hoofdknikken van minister Beyen dan maar beter, dat agendapunt aan te houden. Aldus werd be sloten. ADVERTENTIE is HET middel tegen spier pijnen, stramheid, rhcumatische pijnen, etc. De weldadige warmte jaagt de pijn snel op de vlucht. .GENEZENDE WARMTE" (Van een verslaggever) Tweehonderdduizend vrijwilligers wij hebben het gisteren reeds kort gemeld denkt minister Beel nodig te hebben om de nu werkelijk van stapel lopende B.B (Be scherming Burgerbevolking) te bemannen. Half Januari neemt de werving een aan vang en op dat tijdstip zal vrijwel alles en iedereen gereed zijn, cm de verhoopte in vasie van vrijwilligers op .te vangen. De registratiebureaux hebben hun lichtlijnen, de uitrusting (waaronder honderden mo derne brandweerauto's en tienduizenden B.B.-uniformen) wordt al gedistribueerd en een leger van ervaren instructeurs staat klaar om de mannen en vrouwen, die zich aanmelden, op te leiden tot capabele „noodwachten". Van die kant bezien is de zaak van de B.B. dus „rond". De beslissende vraag is echter, of de werving van een zo groot aantal helpers (bijna twee procent van onze totale bevolking!) inderdaad van een leien dakje zal gaan. Het is allemaal goed en wel om in fraaiklinkende bewoordingen te appelleren aan de burgerzin en de naas tenliefde van ons volk, maar de doorsnee Nederlander weet toch graag precies waar hij „aan toe" is voor hij zich opgeeft voor het lang niet gevaarloze werk, dat de B.B.-ers in tijd van oorlog wacht. En men heeft dan ook met de wervingsactie ge wacht, totdat de rechtspositie van de vrij willigers tot in finesses zwart op wit zou zijn vastgelegd. Dit is dan thans gebeurd en de regelingen, die daarin voorzien, ga randeren alle materiële belangen van elke vrijwilliger in vredes- en oorlogstijd die een verbintenis met de B.B. aangaat. De voorbereiding van de werving product van ampel overleg tussen inter departementale instanties en psychologen beoogt in de eerste plaats, de bevolking te doordringen van de harde noodzaak, om daadwerkelijk aan de B.B.-diensten deel te nemen. Tot dat doel is een ganse reeks van propaganda-acties op touw gezet, waarmee men dezer dagen de boer opgaat. Plaatselijke en regionale promotoren zullen op vergaderingen en in gesprekken van man tot man (of van vrouw-tot-vrouw, want ook de hulp van de zwakke sekse kan niet ontbeerd worden) belangstelling en bereidheid tot deelneming aan het B.B.- werk kweken. Daarbij zullen zij gesteund worden door intensieve advertentie-campagnes, lucht, beschermings-tentoonstellingen en huis- aan-huis-pamflettenactigs. Bovendien staan er twee B.B.-films op stapel (waarvoor Kees Stip en Leonard Huizinga de scena rios schreven), die binnenkort ter onder steuning van de werving in de bioscoop theaters zullen rouleren. „Wervingsrijpheidsgxaad" De leiding en uitvoering van deze groot scheepse propaganda-veldtocht berust bij de stichting „Bevordering Bescherming Burgerbevolking", een particuliere instel ling, die alle schakeringen van het volk vertegenwoordigt en ook in het nu afge sloten voorbei'eidings-stadium zeer veel tot de verbreiding van de B.B.-gedachte heeft bijgedragen. De eigenlijke werving het registreren, indelen en verdelen der vrijwilligers over de verschillende BB-diensten, gebeurt dooi de overheid en wel in de eerste plaats door de plaatselijke en regionale overheden ge meentebesturenprovincie e.d.). Deze decentralisatie is noodzakelijk, omdat de „wervings-rijpheid" nog niet overal zo gi'^nt is, dat men de zaken direct op lan- e schaal kan aanpakken. Met behulp van een ingewikkelde for mule, waarin allerlei psychologische fac- ooooccooooc< Als de B. B. zijn 200.000 noodwach ten"r heeft, dan zal de totale sterkte van- ons-brandweer-, politie- en eerste hulpapparaat in oorlogstijd met onge veer 200 pet. van zijn huidige omvang zijn uitgebreid. De B. B.-brandweer bijvoorbeeld zal de beschikkvig krijgen over een zes honderdtal moderne motorspuiten product van Nederlandse fabrieken waarmee Nederland het grootste aantal „brandspuiten-per-inwoner" heeft van geheel Europa, terwijl wij ons tevens verheugen in het kleinste aantal „bran- den-per-hoofd der bevolking Dat is toch even een troostrijke ge dachte bij al die noodzakelijke B. B.- zorgen, al hopen wij van hartedat al die zeshonderd spuiten, mitsgaders de ganse B. B. hun leven in werkloosheid- mogen verslijten. toren verdisconteerd zijn, heeft men nu uitgekiend, dat de Zuidelijke provincies de hoogste „wervingsrijpheidsgraad" bereikt hebben en daar zal dan ook wel in Januari het aanwervings-offensief beginnen. In middels hoopt men echter de rest van Ne derland en in het bijzonder de zoge naamde A-gebieden, dusdanig bewerkt te hebben dat ook daar snel gestart kan wor den met de inschrijving der vrijwilligers, zodat eind April of begin Mei het gros der 200.000 vereiste „noodwachten" bijeen zou kunnen zijn. Van deze krijgen er 40.000 een specialistische opleiding, die het moge lijk zal maken, hen in tijd van oorlog of mobilisatie als „full-timers" (bezoldigde noodwachten met volledige dagtaak) aan te wijzen voor de dienst bij de Rijks Mobiele Colonnes of in de commandoposten der B.B. Reserve „verlengstukken" De overige 160.000 krijgen gedurende een half jaar wekelijks 214 uur instructie in een der dienstvakken (B.B.-politie, -brand weer, opruimings- en verkenningsdienst, sociale verzorgingsafdelingen of medische hulpdienst) en fungeren, na voltooiing van die opleiding, als „reserve-verlengstukken" van de reguliere politie, brandweer, e.d. Op hun diensten zal alleen een beroep gedaan worden in geval van werkelijke calami teiten in geval van oorlog. Zij krijgen een uniform-overall en in hun instructietijd tevens een kleine beloning, maar geen ver goeding voor loonderving, hetgeen er dus op neerkomt, dat men die 2>2 uur opleiding per week uit zijn vrije tijd zal moeten „be kostigen". Denk eens na Men ziet, het zijn alleszins billijke voor zieningen, die er voor de noodwachten-in- spe getroffen zijn en nog getroffen zullen worden en het is dan ook niet zonder reden, dat insiders vertrouwen op het wel slagen van hun enorme werf-actie. Tweehonderdduizend Nederlanders vi-aagt men. Hoevelen zullen daar ja op zeggen? Hoeyelen zullen denken: „Laat de buurman maar zo gek zijn ik blijf lekker thuis." Maar als het nu toch eens gebeurt: als er op een kwade dag opnieuw bommen neer suizen in de straat van mijnheer X. op zijn huis misschien en als de buurman van X dan ook lekker thuisgebleven is en diens buurman ook en mèt hen de honderden anderen, die daar als noodwachten redding hadden kunnen brengen? Dat zijn geen prettige dingen om ons in te verdiepen. Maar denkt u er toch eens over na, voor de wervingsactie begint, want van het slagen van die actie kan het voortbestaan van gans ons volk afhangen. Vandaag weer eens een reguliere ouderwetse kruiswoordpuzzle zonder veel tierelan tijnen, maar met verschillende voetangels en Klemmen, die voornamelijk in de om schrijvingen schuil gaan. Komt u er helemaal zonder hulp van het woordenboek uit, dan kunt ge uzelf op de borst slaan vanwege uw taalkennis en uw scherpzinnigheid. Horizontaal: 1. rin kelbom; 5. hechten; 9. houding; 11. gast; 13. model; 15 emmer tje; 16. zoeker; 18. stap; 19. meisjes naam; 21. vlug: 22. wreedaard; 24. Turk se titel; 26. deel van een been; 27. boord sel; 29. deel van het lichaam; 31. rivier in Duitsland; 32. groen te; 34. hoofdtooi-ver zorger; 38. vogel; 40. meisjesnaam; 41. ruw; 43. het wreken; 45. slimheid; 46. titel; 47. soort sport; 48. groet; 49. onzin; 50. zegepralend. Verticaal: 1. keurig; 2. buffeljager; 3. zwijn; 4. metaal; 6. bereide dierenhuid; 7. bergplaats; 8. veilig- heidsrem; 10. palm- product; 12. wiel; 13. gemeen; 14. toren omgang; 17. gang van een paard; 20. onbe kende; 23. eenmaal; 25. O. I. dakbedek king; 26. soort stof; 28. man van een oud /olk; 29. doende; 30. soort rubber; 33. made; 35. reeds; 36. meis jesnaam; 37. best, uitstekend; 39. boombe woner; 42. aantal; 43. ongegronde mening; 44. samenzang; 45 plaatsvervangend. De oplossing van het molen-raadsel der vorige week was; Horizontaal: 1 tm 3 pendule, 3 tm 5 em bolic; 6 tm 7 ra; 8 tm 9 RG; 10 tm 12 raket: 12 tm 14 tarwe; 15 tm 16 ui; 17 tml8 in; 19 tm 20 aar; 20 tm 21 ras; 22 tm 24 egaal; 25 tm 27 kales; 28 tm 29 kar; 29 tm 30 rap; 31 tm 32 ir; 33 tm 34 Aa; 35 tm 37 eiken; 37 tm 39 negen; 40 tm 41 Ee; 42 tm 43 n.d.; 44 tm 46 krediet; 46 tm 48 taveerne. Vertikaal: 1 tm 22 prairie; 2 tm 27 e.a.; 3 tm 20 etter; 4 tm 8 ir; 5 tm 27 egelvis; 10 tm 23 rumba; 11 tm 16 a.i.; 13 tm 17 W.I.; 14 tm 26 engel; 19 tm 24 aal; 21 tm 25 sok; 22. tm 44 eierrek; 23 tm 25 actie; 24 tm NAAM INZENDER: ADRES: In een openbare vergadering van de V. V. D. te Amsterdam heeft prof. mr. P. J. Oud verklaard dat de gedachte aan de Derde Macht niet verdwenen is. Hij was ervan overtuigd dat zij tijdens deze rege ring „hoe langer hoe meer zal gaan bloeien". „Ik begrijp wel, dat minister Drees mij liever niet in het kabinet wilde zien, maar wat ik niet begrijp is, dat de andere niet- socialistische partijen er zo gemakkelijk in berust hebben dat er geen vertegenwoor diger van onze partij in de regering kwam", aldus prof. Óud, dlie van oordeel was dat de socialisten een overheersende positie innemen in het huidige kabinet. „Er zijn wel zes katholieke en yijf socia listische ministers, maar ik zeg, zonder persoonlijk te willen worden: let op de kwaliteit". Prof. Oud noemde de socialis tische ministers een sterk team en vond hun katholieke collega's „om medelijden mee te hebben". Op 23 Mei 1952 is aan boord van de „Hestia", op reis van Callao via andere Zuid-Amerikaanse havens naar Antwer pen, na het vertrek uit Curagao brand uit gebroken in de lading zinkerts. Het schip heeft Aruba aangelopen, waar de brand is geblust. Na een onderzoek heeft de Raad voor de Scheepvaart als zijn mening uitgespro ken dat de kapitein de juiste maatregelen heeft getroffen na het ontdekken van de brand. De bemanning en de brandweer op Aruba zijn voortvarend opgetreden om de door de brand veroorzaakte schade tot een 'minimum te beperken. De raad heeft aangenomen, dat de brand door broeiing is ontstaan, hoewel de oor zaak van de broeiing niet met zekerheid vastgesteld kan worden. De raad acht de thans door de K. N. S. M. ten aanzien van het vervoeren van zinkerts genomen maat regelen zeer juist. Ter aflossing van de Piet Hein" Onder bevel van kapitein luitenant ter zeer N. W. Sluyter is het fregat „Johan Maurits van Nassau" gistermiddag uit de haven van Nieuwediep naar de Koreaanse wateren vertrokken ter aflossing van de torpedoboot jager „Piet Hein". Na de „Evertsen", „Van Galen" en „Piet Hein" is het fregat de vierde oorlogsbo dem, die naar Korea vertrekt. De com mandant verwacht, in veertien maanden „uit en thuis" te zijn. Als geestelijke ver zorger zal ds. Van den Brink het eerste half jaar de reis meemaken. Hij zal wor den afgelost door een aalmoezenier. Uitgeleide gedaan door een grote schare belangstellenden en de marinierskapel, die bij het verlaten van de haven het Wilhel mus speelde, vertrok het schip om half drie uit de haven. De aflossing van de „Piet Hein" zal te Hongkong geschieden. Reeds ruim een jaar lang verdwijnen regelmatig vissers van Poolse trawlers die ia de Noordzee vissen. Een aantal van hen nam, toen hun schip een Nederlandse ha ven aanliep, de benen en werd door de Nederlandse politie aangehouden. Onlangs zijn er weer veertien gearres teerd en naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam overgebracht. Voor zover zij een bestemming hebben kunnen opge ven worden zij vrijgelaten. Zo is er kort geleden één naar Mannheim vertrokken om dienst te nemen bij een Pools onder deel van het Amerikaanse leger Anderen zijn naar Amerika geëmigreerd. Over hen die geen bestemming hebben zal de mi nister van Justitie een beslissing moeten nemen. 28 lak; 25 tm 30 kop; 26 tm 39 liaan; 27 tm 48 schrede; 29 tm 46 renet; 32 tm 36 Rl; 33 tm 38 AE; 41 tm 45 er; 42 tm 47 N.N. Diagonalen: 1 tm 19 paria; 5 tm 21 ereis; 28 tm 44 kreek; 30 tm 48 panne. De prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: 1. P. Bos, Fazantenlaan 10, IJmuiden- Oost 7.50, 2. Mej. M. Kok, Terheidestraat 37, Haarlem 5.3. H. van den Berg, Havenstraat 8, Heemstede 2.50. De oplpssingen moeten worden ingevuld op het hierbij afgedrukte diagram, dat op een briefkaart kan worden geplakt of in couvert gesloten. Op de adreszijde, respec tievelijk enveloppe vermelden „Oplossing Puzzle" en geen mededelingen insluiten. De oplossingen moeten uiterlijk Woens dag om vijf uur n.m. in ons bezit zijn. In zenden aan onze bureaux te IJMUIDEN, Kennemerlaan 186 ofte HAARLEM, Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37. Onder de goede oplossers worden drie prijzen, groot f 7,50, f 5.- en f 2,50 verloot. De Raad voor de Scheepvaart heeft een zaak behandeld tegen de kapitein van de motorsleepboot „Elis", J. S. uit IJmui- den, die het gezag voerde toen de door deze sleepboot gesleepte zandzuiger „Boulon- naise" op 24 Augustus van dit jaar in de Middellandse Zee zonK. Eind Juli had de kapitein van zijn maat schappij opdracht gekregen de „Boulon- naise" van Port Said naar Antwerpen te slepen. De kapitein had toen bezwaar gemaakt, omdat hij van mening was, dat de zuiger te zwaar was voor zijn sleep boot, zodat het slepen te langzaam zou gaan en hij dus te weinig brandstof zou kunnen meenemen. Nadat hij een andere opdracht had uitgevoerd, keerde hij terug in Port Said, waar opnieuw dezelfde op dracht van zijn maatschappij te wachten lag thans met de vergunning enkele extra havens binnen te lopen. Per vlieg tuig waren er twee runners uit Holland overgekomen, maar de kapitein kon geen plaats voor hen vinden, aangezien er geen accomodatie was aan boord van de zui ger. Zij maakten daarom de reis aan boord van de sleepboot mee. Enkele dagreizen vóór Malta merkte de kapitein dat de zuiger water begon te maken. Hij voer door zonder maatregelen te nemen. De volgende dag maakte de zui ger nog meer water. Op de ochtend van de volgende dag zonk de „Boulonnaise". De inspecteur van de scheepvaart was van mening dat weinig is gedaan om de zuiger zeewaardig te maken. „De passieve houding van de kapitein wijst er op, dat hij niet de vechtlust heeft gehad zijn sleep te behouden, hetgeen de trots moet zijn van iedere sleepbootkapitein. „Daaraan heeft het bij S., die een diploma als stuur man bij de kustvaart heeft en uitsluitend dank zij dispensatie van de minister kapi tein mag zijn, ontbroken", zei de inspec teur, die van mening was dat het diplo ma voor twaalf maanden moet worden in getrokken. De raad zal later uitspi-aak doen. De nieuwste uitvinding niet uit Rus land, maar uit Amerika: het draagbare televisie-toestel. Joyce Cary, Prisoner of Grace Michael Joseph, London. Joyce Cary is een a-moralist, dat wil zeggen hij houdt zich in zijn werk met morele overwegingen niet eens in zoverre op dat hij ze verwerpt. Omdat dientenge volge de personen in zijn romans een grote vrijheid van handelen hebben, wordt hij soms voorgesteld als de profeet van de on bekommerde vitaliteit, en dat is hij in zekere mate ook wel. Het is evenwel on juist om de moraal alleen een belemme rend element te noemen, waarmee de mensheid zich kunstmatig het leven be moeilijkt. Men kan .beter zeggen dat het besef van morele waarden (wanneer het niet om niets dan wat stramme regels gaat) zelf een grote hoeveelheid vitaliteit op eist, die anders aan „gewoonweg doen" besteed zou kunnen worden. In deze twee de situatie verkeren Cary's figuren: zij dóen maar, zonder zichzelf lastig te val len om motiveringen of rechtvaardigingen; als zij slecht te pas komen, wat niet zelden gebeurt, laat de moraal zich op die manier bij verstek nog enigszins gelden, maar dan alleen in maatschappelijke, nooit in per soonlijke gedaante. Hun gedrag wordt al leen bepaald door hun persoonlijke psy chologie in samenwerking met de omstan digheden, waarin zij zich bevinden. Het is duidelijk dat dergelijke figuren een zeer grote afwijking moeten vertonen van mensen zoals wij ze in het dagelijks leven plegen te ontmoeten; althans, dege nen die zich nooit zorgen maken om een motivering van hun bedrag zijn als regel niet de belangwekkendste, die men zou kunnen ontmoeten. De beschaving heeft ons in een positie gebracht, waarin onbe kommerd a-moraal zijn een teken van vrij grote onnozelheid is. De figuren van Joyce Cary, die toch schrander zijn, hebben dan ook iets kunst matigs voor zover het volwassen Wes terlingen zijn. Verrassend logisch volgt uit het voorafgaande dat Cary drie soorten mensen tot leven heeft weten te brengen: Afrikaanse negers (dat magnifieke crea tuur Mr. Johnson, in het boek dat zijn naam draagt; en niet alleen individuen, ook groepen, het best misschien in An American Visitor); kinderen (vooral in het fc>oek dat kennelijk uit herinneringen aan eigen kinderjaren in Ierland samengesteld is, A House of Children); en in mindere mate de wilde schilder Gulley Jimson, in de wat opzichtig-briljante best-seller The Horse's Mouth Gulley kan toch niet zo niets-vermoedend zijn als hij wil doen voorkomen. Deze boeken zijn dan ook niet alleen redelijk wel geslaagd, het zijn mees terstukken van een soort koele dichter lijkheid, en Cary schiet er als individueel en sociaal psycholoog nooit in tekort ook niet met de volwassenen, die in de al gemene geloofwaardigheid gaan delen. In Prisoner of Grace nu vervullen geen vertegenwoordigers van deze categorieën de hoofdrollen, en er is dan ook opnieuw wat verscheidene van zijn vorige boeken ook heeft ontkracht: een kale plek in het midden. De hoofdpersoon is Chester Nim- mo, een liberaal politicus, eerst van En gels dorpsformaat in de jaren 90, later, vlak vóór en in de eerste Wereldoorlog, lid van het kabinet. Het verhaal van al deze jaren wordt verteld door zijn vrouw Nina, die alleen met hem getrouwd is omdat zij een baby verwachtte van haar neef Jim, die deel uitmaakte van een regiment dat geen getrouwde soldaten accepteerde. Het is een huwelijk zonder animo, al raakt Nina wel sterker gebonden aan Chester door de ervaring en meer in het bijzonder door de onontkoombare invloed van zijn persoon lijkheid; door de jaren heen heeft zij ver schillende malen ontmoetingen en korte herhalingen van de jeugdliefde met Jim, zodat hij ook van haar tweede kind de vader is (dit onderwerp wordt door Ches ter nooit ter sprake gebracht). Tenslotte, als de onenigheid met Chester werkelijk fel wordt (hij is dan al een oude man, en niet langer actief in de hogere politiek), verlaat zij hem toch, en trouwt met Jim. Dan worden de rollen omgekeerd, en is Chester weer niet weg te krijgen: hij zit als een blok in het huis van Nina en Jim zijn oude brieven aan haar door te lezen, voor zijn mémoires, en zij kan er, Jim ten spijt, niet toe komen hem eruit te zetten. Daar mee eindigt het boek. De voortreffelijke eigenschappen van deze geschiedenis zoals Cary haar vertelt zijn talrijk. De weinig sympathieke eigen aardigheden die Chester als aarts-politicus thuis vertoont, worden door Nina, wier scepticisme door geen affectie getemperd wordt, haarscherp opgemerkt. Bepaalde kanten van haar eigen karakter zijn vol komen geloofwaardig; dat zij, als vertel ster. een opvallend hoog ontwikkeld uit drukkingsvermogen heeft in vergelijking met haar intelligentie, moet men maar aanvaarden zulke scheuren in het gor dijn zijn nooit geheel onzichtbaar te ma ken, al had er hier en daar wel wat meer discretie kunnen worden toegepast. Jim, een solide, tamelijk domme jongen, met één goede bedoeling in zijn leven die door „Westminster" tot niets komt (en als men het symbolisch wil zien, is Westminster natuurlijk Chestei-, via hun gemeenschap pelijke mentaliteit), is de meest herken bare figuur van allen. Er zijn ook zeer_ ge denkwaardige momenten in de verhou ding van deze drie; het is een fraai ogen blik wanneer Nina, dan al jaren mevrouw Nimmo, door Jim omhelsd wordt in haar tuin, met hem praat over de vrijheid die zij samen moeten gaan opzoeken, en zich dan realiseert dat zij beiden het woord „vrij heid in precies dezelfde gezwollen zin ge bruiken waarin Chester het voor de poli tiek doet. Maar deze en alle andere verdiensten groeien rond de kale plek, en nooit erop. Dat zou misschien niet zo in het oog val len, als Cary er een vertoning van ge maakt had, alles van buiten bezien; maar hij is nu eenmaal als schrijver in de eerste plaats een psycholoog. Hij moet in zijn per sonen doordringen, en als hij er eenmaal in is kan hij het niet zonder „waarden" stel len. Op verschillende manieren probeert hij, misschien weloveidegd, het gemis goed te maken; onder andere door een vrouwe lijke verteller te gebruiken, zodat de afwe zigheid van concrete problematiek minder op zal vallen. Dat is natuurlijk een lap middel: de afwezigheid wordt er niet door ongedaan gemaakt. Men blijft tenslotte on voldaan door het werk van deze schrijver, die op grond* van zijn psychologisch in zicht, zijn uitdrukkingsvermogen en zijn bedrevenheid in het vertellen, zonder meer een van de grootsten hoorde te zijn. S. M. Het Nederlandse m.s. „Ryndam" zal tijdens de kroning van koningin Elizabeth waarschijnlijk in Londen als drijvend hotel worden gebruikt. Zes van dergelijke schepen zullen in de Theems worden gemeerd als drijvende hotels, waarin 3400 bezoekers kun nen worden ondergebracht. De schepen zul len er ongeveer een week blijven.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13