BONTMANTELS Gemeentebegroting van Zandvoort biedt geen opwekkend beeld Critiek op N.Z.H. in vergadering van het wijkcomité „Noord" VELO AMSTEIHAMSE tOHTCEHHAlt INBETEXFA Bloemendaal Lisse Heemstede Bennebroek Vijfhuizen Aalsmeer Aalsmeerse veilingen bestaan veertig jaar Nieuw Vennep Hoofddorp Halfweg Haarlemmermeer Laatste week COSTUMES STOMEN f 3.5Ö fl.-per week Enorm Verlaagde Prijzen 3/4 Mantels Lange Mantels ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bloemrijk jubileum (Twee wensen vervuld: agentschap van P.T.T. en verlichting Vergierdeweg) Drie overwinningen van Haarlemse basketballteams op Den Helder Voorstelling van „De Zwaluw" Bazar voor kleuteronderwijs Lezing over Amerika Scheepvaart WIJ LEVEREN REEDS vanaf U A A Dl CM amsterdamsevaart 28-32 - tel. 11501 12 Het totaalbedrag der uitgaven bedraagt van de gemeentebegroting van Zandvoort 3.503.296,74. Er is een nadelig saldo van ƒ48.394,02, waarvan ƒ20.014,werd weg gewerkt door de raming van een na-uit kering uit het gemeentefonds over 1952, welke met vrij grote zekerheid kan worden verwacht. Voor het restant, ad. 28.380,02. konden B. en W. geen dekking vinden, doch zij merken op, dat, gezien het feit, dat de on volkomen financiële structuur der Neder landse gemeenten voor talrijke gemeenten tot begrotingstekorten heeft geleid. men kan hier zelfs spreken van een vrij alge meen verschijnsel de met ingang van 1953 te treffen wettelijke regeling der ge meentelijke financiën, voor de gemeenten vermeerdering van inkomsten moet op leveren. Daarom werd dit ongedekte tekort als stelpost op de begroting geplaatst. B. en W. verhelen zich daarbij echter niet, dat in feite dit cijfer thans nog het tekort op de begroting 1953 aangeeft. Enkele bijzondere voor Zandvoort geldende factoren leidden bovendien nog tot een gereserveerd oordeel van B. en W. over de toestand der gemeen telijke financiën. Wat de politiekosten betreft, is in de be groting gerekend op een integrale vergoe ding door het Rijk van 287.387,doch volgens de ter zake vastgestelde objectieve normenregeling heeft de gemeente slechts recht op een vergoeding van 226.445, Voor het verschil ad. 60.942,wordt ge rekend op een extra-uitkering ingevolge artikel 8 van het politie-kostenbesluit. Aanvullende uitkeringen werden van 1948 af reeds elk jaar aangevraagd, doch on danks uitvoerige besprekingen en herhaal delijk ter plaatse ingestelde onderzoeken, is in deze nog nimmer een beslissing ge nomen. B. en W. verwachten dat deze bedragen voor 1948 en 1949 binnenkort zullen af komen. Daar de mogelijkheid echter niet is uitgesloten, dat de aanspi-aken der ge meente niet ten volle zullen worden aan vaard, beraadt het college zich nog omtrent de mogelijkheid tot bezuiniging op de uit gaven der politie. Ook wat de uitgaven voor de wederop bouw betreft, heeft de regering nog geen beslissing genomen over de vraag, welk deel van deze kosten ten laste der ge meente zal komen. Het college is echter van oordeel, dat indien de financiei'ing van de wederopbouw te eniger tijd zware lasten op het gemeentelijk budget zou gaan leg gen, onder het tegenwoox-dig systeem van de x-egeling der gemeentefinanciën het niet zou kunnen uitblijven, dat het Rijk aan de wederopbouw-gemeenten al dan niet ge objectiveerde subjectieve bijdragen zou gaan toekennen, opdat deze gemeenten niet in een ongunstiger positie zouden komen te verkeren dan gemeenten, die niet door oorlogsschade zijn getroffen. Tenslotte wordt het begrotingsbeeld nog ongunstig beïnvloed door de veel lagere raming der winst-uitkering van de ge meentelijke bedrijven, namelijk gasbedrijf 16.588,87. (1952 ƒ21.160,16) en waterlei dingbedrijf 12.791.99 (1952 ƒ21.690,98), een lagere x-aming die in hoofdzaak veroor zaakt wordt door afnemepde omzet en hogere kostprijs. Wat de belastingen betreft raamt men een opbi'engst van ƒ334.400,(1952 316.300.uitkeringen uit het gemeente fonds j|583.654,(1952 571.595,—), het geen ee?n gemiddelde toename van deze in komsten betekent van pl.m. 3 procent. De toeneming van de uitkering uit het ge meentefonds is slechts een gevolg van het gestegen aantal inwoners der gemeente. Wat het algemeen aspect der begroting betreft, merken B. en W. op, dat van een financiële verhouding tussen Rijk en ge meente nauwelijks meer kan wox'den ge sproken en dat men de betreffende wette lijke regeling juister zou kunnen aanduiden ais „wet op-het gemeentefonds". Het staat volgens B.-en W. wel vast, dat de uitkerin gen uit het gemeentefonds, welke de be langrijkste bron van inkomsten voor de gemeenten zijn, onvoldoende aanpassing geven aan het normale en onvermijdelijke accrès der gemeentelijke uitgaven, hetgeen veroorzaakt wordt, doordat het pex'centage van 10.3 te laag is gesteld. De netto kosten van het algemeen be heer namen toe met 11 procent, namelijk van 144.755,tot 160.688,terwijl de totale netto uitgaven voor het onderwijs eveneens met 11 procent stegen namelijk van 178.391— tot 201.137,— ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de artsen in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenavond zes uur tot Maandagmoi-gen acht uur waargenomen door de arts S. B. Drijbei-, Bloemendaalse weg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 29 November verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is geopend Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort dorp, telefoon K 2560 8284. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 23 November waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en dr. A. L. C. v. Lier, Pieter Aertslaan 6, tel.. 39875. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende Apotheek: Ingaande Zaterdag 18 uur, Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 38320. ZONDAGSDIENST Op 23 November wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Donderdag zal de Christelijke school een oudei-avon-d houden in de school. Spreker is de heer W. F. Jansen uit Haarlem over het onderwerp „De voorlichting over be roepskeuze in deze tijd". Wat tenslotte het groot aantal bij het college binnengekomen verzoeken om nieuwe of verhoogde subsidies uit de ge meentekas betreft, delen B. en W. mede, dat terzake voox-stellen kunnen worden verwacht., wanneer de financiële commissie zal zijn gehoox-d. (Van een verslaggever) Aalsmeer is niet op zijn best als wij, diep in onze jaskraag gedoken, tegen een felle Noord-Ooster in de Van Cleeffkade optornen. Uit een grauwe Novembexiucht striemt natte sneeuw neer en zelfs de pit toreske vaarten met hun grappige ophaal bruggetjes zijn nu toonbeelden van kille troosteloosheid. Maar dan gaan wij door de hoge glazen deuren „de veiling" binnen de enorme hallen van het C. V. A.- gebouw, waarbinnen het altijd lente is. Even moet men de ogen-dichtknijpen als men zo ineens uit de winterse gx-ijsheid deze baaierd van bloemen komt binnen vallen, even knipperen tegen het .schate-. rend scharlaken van zo'n paar duizend vlammende rozen die juist onder de vei- lingklok worden gereden. Op de hoge ko perstribune zitten de afnemers, kleine kooplui naast expoi-teui-s met een wereld naam, alle met de hand aan de „rnijn"- knopjes. Duur gaat deze pax-tij, de venters komen er niet aan te pas. Het is een der grote exporteurs die haar koopt en een halfuur later zijn deze prachtige rozen, keui-ig in kistjes vex-pakt, in de laadi-uimen van de K.L.M.-vliegtuigen naar Parijs, Londen of Kopenhagen, waar ze nog die zelfde middag in de étalages der bloe misten px-ijken. Eenzelfde weg gaan de roomblanke se ringen, de tere fresia's, die „onder de klok" komen, want „het binnenland" heeft geen intex-esse, bij zulke hoge prijzen. Het bin nenland moet het dan maar doen met de chrysanten, die wat meer „bij de tijd" zijn en wier kruidige geuren dan ook het aro matische Leitmotiv van deze veilingdag zijn. Millioenen van deze prachtige herfst bloemen in honderden kleurschakeringen cn variëteiten overdekken de tafels en de wagens in de aanvoerhall en vrijwel alle gaan zij grif van de hand, hoewel de prij zen vooral voor de fraaie goud-met bruine-"eenpitters" ook lang niet mals zijn. Levendiger ffe de handel in potbloemen in de belendende veilinghall, waar vooral de cyclamen vele kopers trekken. Om menig partijtje wordt dan ook danig ge vochten, wanneer soms drie, vier gegadig den tegelijk de veilklok proberen te stop pen. Het pottengoed is van oudsher geen artikel voor de „verre" expox't en zo vindt men hier, behalve enkele kopers voor Bel gië en Duitsland, meestal slechts de in heemse afnemers en de kleine straatven- ters. Ruige jongens zitten daartussen, die hun spijt over een gemist partijtje dikwijls in sappige vloeken lucht geven. Maar let eens op, met hoeveel tere zorgvuldigheid zij een bijzonder fraaie plant of bloemkelk keuren en betasten! Het mag dan een be- drijf vol risico zijn, de bloemisterij, maar als het je eenmaal te pakken heeft, dan wil je geen ander vak meer, zeggen ze hier in Aalsmeer, waar ze er al zo'n hon- dex-d jaren de smaak van beet hebben. De kwekers vooral, die heel de moeilijke broei-cultuur al generaties lang van va- dex--op-zoon beoefenen en die tezamen Aalsmeer gemaakt hebben tot „het bloe- mendorp van Europa". Toch had de faam van het kleine Meer- dorp nooit zo'n vlucht kunnen nemen als daar niet „de veilingen" geweest wax-en, om heel deze fleurige industrie te coördi- neren en sterk te maken. Beide veilings coöperaties, met name „Bloemenlust" en de CVA, hebben gisteren juist haar veer tigjarig bestaan gevierd en naar aanlei ding daarvan zijn wij een praatje gaan maken met de heer G. Maarse Jbzn. die door zijn langjarige ervaring als airecteui-- voorzitter van de CVA alle knepen en problemen van het „bloemenvak" kent. Hij vertelde ons hoe de kwekers na jaren lang verzet eindelijk de coöperatieve vei linggedachte omhelsd hadden en hoe zij van dit instituut, nadat in 1912 de kogel eindelijk door de kerk ging, steeds profijt gehad hebben. Dat bleek niet alleen in tijden van opgang, maar ook in moeilijke perioden, zoals de crisisjaren van 1933 '37 toen vele kwekex-s een catastrofe be leefden, welke zij als eenlingen nimmer te boven gekomen waren. Dat bleek op nieuw in de laatste wereldoorlog toen het ondanks alle belemmeringen, verboden en bx-andstofschaarste in eendrachtige samen werking toch gelukte, althans enkele cul- tux-es in stand te houden, die anders zeker voor Aalsmeer verloren gegaan waren. Het heeft trouwens nooit ontbroken aan moeilijkheden en tegenslagen in dit zo sterk aan conjunctuurschommelingen on derhevige bedrijf, dat het ene jaar goud oplevert en het volgende aan de rand der débacle kan staan. Maar een ding zal iedex-e ingewijde bevestigen: dat juist de veilingen in voor- exi tegenspoed altijd de stabiliserende factor geweest zijn en dat beide coöperaties, de CVA zowel als Bloe menlust, een belangrijk aandeel gehad hebben in alle goeds, dat er de laatste veertig jaar op economisch gebied' in de Aalsmeerse, ja zelfs in de landelijke bloe misterij tot stand gebracht kon woi-den. Veertig jaar geleden was de totaalomzet der veilingen nauwelijks twee ton per jaar; thans wordt hier jaarlijks voor meer dan twintig millioen gulden omgezet. En als men nu eindelijk ook eens ernst gaat maken met de internationale liberalisatie plannen, dan zal Aalsmeers pad in de toe komst weer „over rozen" kunnen gaan. Hetgeen dit nijvere bloemendorp en zijn wakkere veilingbesturen van harte toege wenst is, opdat Aalsmeer florere tot in lengte van dagen! De jubileumviering Bloemenlust en Centrale Aalsmeerse Veiling hebben gisteren hun jubileum ge vierd met een gezamenlijke receptie in het gebouw „De Oude Veiling". Ook de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, gaf van zijn belangstelling blijk. Ix\ A. B. van der Plasse, directeur- generaal van de Landbouw, deelde mede, dat het de Koningin heeft behaagd, tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau te benoemen de heer A. Barendsen, voorzit ter der veilingvereniging Bloemenlust. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de burgemeesters van Aalsmeer en omlig gende gemeenten en de directeur van de Tuinbouw, ir. F. W. Honig. Op de jaarvergadering van het wijk comité Haarlem-Noord is scherpe critiek geleverd op de N.Z.H., nadat besprekingen met deze vervoermaatschappij om de bus routes in Haarlem-Nooi'd te wijzigen geen resultaat hadden opgeleverd. De secretaris van het comité, de heer J. Kampman, die dit in zijn jaarverslag mede deelde, voegde er aan toe, dat ook het wachthuisje aan het eind vaxx de Vondel- weg was geslecht omdat de ruiten ervan een paar keer vernield zouden zijn. Het comité bleek algemeen van gevoe len, dat de N.Z.H. in het stadgedeelte be- nooi'den de Jan Gijzenvaart weinig popu lair meer was. Nu het wachthuisje aan de Vondelweg ontbreekt staan de passagiers, overgeleverd aan weer en wind, eexx kwar tier of langer op hun bus te wachten. Temeer omdat men het idee heeft dat de rijtijden ook niet zijn vastgelegd werd het noodzakelijk geacht, dat het gemeente bestuur zich met deze zaak zou gaan be moeien. „De belangen van het publiek worden veronachtzaamd naarmate de door de N.Z.H. geëxploiteerde lijnen minder rendabel zijn", zo werd opgemerkt. De gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, die de vergadering voor een groot deel bij woonde, verklaarde zich bereid deze grie ven eens na te gaan. Hij zei dat niet alleen de gemeente maar vooral de verkeers- inspectie een stem in het kapittel had. Het stemde tot tevredenheid, dat het lang verbeide postagentschap voor Haar lem-Noord nu eindelijk de volgende week Zaterdag geopend zal worden. Het staat op de hoek van de Muiderslotweg en de Geuzevespex-straat. Bovendien kwam de mededeling van mr. Phaff als een verras sing, dat B. en W. het Enex-giebedrijf heb ben opgedragen de verlichting van de Ver gierdeweg te verbeteren. Hierop was in het bijzonder door de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" al herhaaldelijk aangedrongen omdat de Vei-gierdeweg juist op dat gedeelte, waar zij haar clubhuis voor het winterwerk heeft, aardedonker is. Er was nog een derde mededeling, die tot voldoening stemde: het volgend voorjaar wordt aan de Ekster straat een apotheek geopend. Onvervulde verlangens Er blijft echter nog een ganse lijst van onvervulde vexdangens over. Nog altijd gaat Oud-Schoten mank aan een gebrek, dat de bewoners steeds pijnlijker voelen: de zalennood. De speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" gaat het Sinterklaasfeest met haar duizend kinderen in Santpoort vieren. De buurtvereniging „Muiderslot" heeft haar werk gestaakt omdat zij geen zaal kan krijgen. Door dit grote hiaat in dit stadsgedeelte zijn alle pogingen om een eigen cultureel leven op te bouwen tot mislukking ge doemd. Destijds was er goede hoop voor een zaal toen „Het Vondelkwartiex-" door een zeer voordelige lening van een particulier in staat werd gesteld aan een nieuw clxxbhuis ook een flinke zaal te bouwen. De beno digde gx-ond werd echter niet beschikbaar gesteld. En nu er eindelijk grond voor is vrijgekomen aan de Tesselschadestraat is dat crèdiet niet meer beschikbaar en heeft de genoemde speeltuinvereniging zich reeds vex-zoend met de bouw van alleen een bescheiden clubhuis bij haar speeltuin aan de Vergierdeweg. Het bestuur van het Wijkcomité stelde nu voor eexx stichting in het leven te roe pen, die zich ten doel zou stellen een club huis te doen bouwen en exploiteren. De vex-gadering bleek echter van mening dat de verenigingexx in Oud-Schoten hiertoe de handen ineen moeten slaan. Het Wijk comité werd hiertoe niet competent ge acht. Het kan slechts zijn mox-ele steun verlenen. Vóór alles dient men echter de zekerheid te hebben, dat de grond aan de Tesselschadestraat beschikbaar blijft. Voorts is er op korte termijn een speel weide nodig aan de Muiderslotweg omdat het verkeer op deze weg steeds drukker wordt en vele ouders noopt hun peuters binnenshuis te houden. .Het gymnastieklokaal, dat de Dr. P. H. van der Leijschool er weldra bij zal krij gen, zal Haarlem-Noord bijzonder welkom zijn, vooral wanneer het ook onderdak zal kunnen bieden aan de basketballers, de volleyballers en de sportverenigingen. Het bestuur van het Wijkcomité, be staande uit de heer B. J. A. Steentjens (voorzitter), ds. G. H. van der Woord (tweede voorzitter) en de heer J. Kamp man (secretaris) werd op deze vergadering herkozen. De vertegenwoordigende Haarlemse in 't Krelagehuis in Haarlem bijzonder goed in Krelagehuis in Haarlem bijzonder goed afgebracht: alle drie de teams die tegen de ploegen van Den Helder tussen de witte lijnen kwamen boekten een overwinning. Het B-team won met 43-12; het dames A- team met 27-19 en het heren A-team met. niet minder dan 55-25. Wel een bewijs dat het peil van het basketball in Haarlem in stijgende lijn is. Het begin van de dames-wedstrijd was aarzelend. Het duurde dan ook geruime tijd alvorens een van beide partijen kon scoren. Door Kors werd het uiteindelijk 3-0. Daax-na kwamen de speelsters van Den Helder er aanirxerkelijk beter in en binnen korte tijd was de stand al weer gelijk. De rust ging in met een 8-11 stand. Na de hervatting zetten de speelsters van Haarlem een veel hoger tempo in en geleidelijk werd de scox-e opgevoerd tot 27-19. Met deze stand kwaxrx ook het einde van de wedstrijd die weinig fraai was om te zien door het soms onbeheerste, soms onnauwkeurige spel. De wedstrijd van de herenploegen van Haax-lem en Den Helder was veel beter. Hier werd van de geboden kansen ook veel beter gebruik gemaakt. Vooral na de rust werden enige fraaie punten gescoord door al even fraai samenspel bij de Haarlem mers. De 55-25 overwinning was even overtuigend als verdiend. Als voorwedstrijd speelde de jeugd van Haarlem tegen die van Amsterdam. Vooral de Amsterdammers vertoonden hier fraai en doeltreffend spel. De uitslag werd 34-71. De toneelvereniging „De Zwaluw" zal op Zatex-dag 29 November een opvoering ge ven van het toneelspel „De martelgang van Kromme Linöert", door A. M. dé Jong. De regie is in handen van de heer B. Dol. Gisteravond is in „De Beurs" te Hoofd dorp een bazar geopend ten bate van de kleuterschool. In zijn openingswoord gaf de heer H. W. Meeuvig een overzicht van de stand van zaken bij het openbaar kleu ter-onderwijs en deed een dringend be- x-oep op allen het beoogde doel te helpen bereiken. De belangstelling voor deze eer ste avond was bijzonder groot en het ge heel maakt een keurige indruk, waarvoor de organisatoren alle lof verdienen. Onge twijfeld zullen de baten van deze bazar, die ook hedenavond nog geopend is, niet gering zijn. „Er schijnt een speciale voorzienigheid te bestaan voor dronkaards, idioten en Amex-ikanen"; met deze woox'den vaxi Bis marck begon professor doctor J. Presser, hoogleraar in de geschiedenis aan de Ge meente Universiteit te Amstex'dam, zijn lezing over Amerika, die gisteravond voor de vereniging „Ontwikkeling te Halfweg werd gehouden. Prof. Presser schetste de ontwikkeling van het Amerikaanse volk en gaf een over zicht van de omstandigheden die de Ame rikaanse volksaard in de loop der eeuwen vox-mden. „De Amerikanen hebben grote geschenken meegekregen", aldus de spi-c- ker, „en dit kon onder velen Bismarck niet verdx-agen". In de eerste plaats heeft Amerika een korte geschiedenis en het draagt dus niet de dode last van tradities mee. Het feit dat het practisch geen gren zen heeft behoedde het voor de kracht verspillende oorlogen waaronder andere landen gebukt gingen. Het kreeg in de loop der jax-en in de emigranten bewoners die, met kennis en ondernemingsgeest ge wapend, tot grote krachtsinspanningen in staat waren en met name de Calvinistische geest van de meesten onder hen, bevrucht te de aard van het nieuwe volk met vele positieve eigenschappen, waardoor het de spankracht op kon brengen om dit land uit een onbewoonde wildernis tot een wel varende natie te maken. „De door Jefferson opgestelde onafhan kelijkheidsverklaring is een typerend ge tuigenis van Amerikaanse gelijkgezind heid en vrijheidsdrang", zo zeide prof. Presser. Hij besloot met enige opmerkin gen over de verhouding van de U.S.A. tot Europa, een verhouding die in de laatste jax-en een revolutionnaire verandering on derging doordat Amerika, na eeuwen de schuldenaar van de oude wereld geweest te zijn, nu schuldeiser werd. BIOSCOOPCOLLECTE RODE KRUIS De onlangs voor het Rode Kx-uis gehou den bioscoopcollecte heeft f 79,82 opge bracht. DOKTERSDIENSTEN. De doktex-sdiensten in de Haax-lemmer- meer zijn voor Zondag als volgt geregeld: Hoofddox-p: Dr. Nanninga. Nieuw-Vennep: Dr. v. d. Weg Halfweg-Zwanenburg: Dr. Honingh. HILLEGOM. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelis Mattheus Max-ia, z. v. J. L. Witteman en G. Nieuwenhuizen; Jo hanna Huberta Geex-truida, d. v. J. M. van Zeist en J. M. van Txrigt; Jellie d. v. G. T. Heex-inga en J. G. Mertens; Constance, d. v. J. H. Wierda en E. van den Bosch; Johanna Maria Theodora, d. v. B. J. van Roode en B. M. Uilenhoed; Bex-nadette Maria Catharina, d. v. H. Zwart en J. Kops. ONDERTROUWD: M. van Kammen en J. Th. Kax-stens. GETROUWD: A. Does en S. A. Kx-aan OVERLEDEN: A. Brugman, vrouw, 91 j., Mariastraat 20. Amstelpark, 20 v. Oxelosurid n. Mobile. Aagtekerk, 2X te Singapore. Al'bireo, pass. 20 St. Vincent. Alhena, pass. 20 Las Palmas. Ampennan, 20 te New York teruggekeerd. Amor, nacht 20-21 te Hamburg. Amstelveen, pass. 20 Guardafui. Armenkerk, 20 v. Aden n. Suez. AaisdSjk, 21 v. Rotterdam te New York. Aardij-k, 21 v. New- Orleans te Rotterdam. Algenib, 20 v. Rotterdam n. Z. Amerika. Amstelland, 20 v. Rio de Janeiro n. Il'heos. Arundo, pass. 20 Zuidelijk Lands End. Alama-k, 20 60 m. ZO. Kaap Spartavento. Alderamiii, pass. 20 Bougaroni. Alioth, nacht 20-21 v. Rotterdam te Bremen. Alwaki, 20 240 m. W.NW. Fernando Noi-onha. Amsteistad, 20 490 m. O. Bei-muda. Andijk,, 20 200 m. ZO. Bermuda. Arendskei-k, 20 v. Rotterdam te Hamburg. Agamemnon, 20 440 m. ZW. Flores. Amsteldijk, 20 450 m. ZW. Flores. Arendsdiijk, 20 570 m. W. Lands End. A verdijk, pass. 20 Str. Florida. Aagtedijk, 21 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alpherat, 21 te Rio de Janero. Arnedijk, 22 Ie Antwerpen. Aaieum, 21 v. Rotterdam naar Hamburg Alnati, 22 v. Buenos Aires te Rotterdam. Al-pha-rd, 19 v. Rotterdam te Buenos Aires. Arigos, 22 te Cavalla. Amstelveen, 22 v. Aden naar Suez Alcyone, 22 v. Breinen te Antwerpen. Bonaire, 20~v. Plymouth. Bennekom, 21 te Antwerpen. Boissevain. 21 Kaapstad verwacht. Barendrecht, pass. 20 Guadeloupe. Bintang, pas. 20 Sandwich of Hawaaii eil. Baarn, 20 200 m. NO. San Miguel. Baud, 21 te Soerabaja. B-awean, 21 v. Tj, Priok te Soei-afoaja. Blom mensdijk,, 20 450 m. W. Scilly's. Bacchus, pass. 20 ten N. Grand Cayman eil. Bali, 21 v. Marseille n. Genua. Bloemfontein, 21 v. E'ast London n. Durban. Breda, 21 v. Arica n. Antofagasta. Boskoop, 21 v. Amsterdam n. Guayaquil. Caltex Delft, pass. 20 Kp. Bon. Caltex Pernis, pass. 20 Zuidp. Sicilië. Cislula, 21 v. Albany te Geraldton. Ce-ram, 21 v. Calcutta te Rotteixlam. Chama, 20 v. Rotterdam n. Mena al Ahmadi. Caltex The Hague, 20 230 m. N.NO. Finisterre. Celebes, pass. 21 A-dOn n. Belawan. Ceroniia, 22 v. Amsterdam te Stantow. Clavella, 26 v. Mombassa te Mena al Ahmadi vei-wacht. Carilla, 21 Suez verwacht. Cronenburgh, 21 v. IJmuiden te Bilbao. Danae, 20 v. d. Middel!. Zee te Amsterdam. Delfsh-aven, pass. 20 Finisterre. Duivendijk, 20 480 m. W.ZW. Ouessant. Dalerdijk, 20 200 m. Z.ZO. Los Angeles. Delfland, 21 v. Las Palmas. Diemerdijk, pass. 21 Noordelijk Ouessant. Delft, 22 v. Cristobal te Curagao. Donigedijk, 21 te Los Angeles. Eemdijk, 20 v. New Orleans te Brownsville. E Tinna, 20 v. Madras n. Ghittagonig, Esso Amsterdam, 20 840 m. NO. Sombrero. Esso Den Haag, 20 690 m. NO. Sombrero. Etrema, 20 480 m. O. Bermuda. Eendracht, pass. 21 Algiers. Esso Rotterdam, 21 v. Aruba te Rotterdam. Edam, 21 v. Boston te Philadelphia. Eo-s, 21 v. Malta naar Patras. Farm sum20 140 m. Z. Bermuda. Fainsea, 21 v. Geniua. Friesland (KRL), 22 te Suez. Gordias, 20 v. Cavallo te Istanboel. Gax-i, pass. 20 ten Z. St. Maria. Graveland, 20 bij Kaap Verd. eil. Gooiland, 20 te Itajai. Garoet, 21 v. Rotterdam n. Indonesië. Gena, 17 v. Amsterdam te Curacao. Gouwe, venm. 26 v. Domsjo n. Zaandam of Amsterdam. Hex-cules, 20 v. Hamburg naar Bremen. Hoogkerk, 20 v. Calcutta n. Rotterdam. Hector, 20 v. Gibraltar n. Oran. Helena. 20 v. Paramaribo n. Demerara. Haarlem, 20 540 m. ZW. Flores. Hathor, 20 70 m. W. Kp. Matapan. Hecuba, 20 180 m. o.NO. Abaco. Heelsum, 20 660 m. Z. ten enW. Kp. Race. Helder, 20 1070 m. NO. Barbados. Helicon, 20 560 m. O. ten N. Bermuda. He-ra, 20 270 m. ZW. Lands End. Hermes,, 20 110 m. O. Turks eil. Hydra, 20 400 m. NO. San. Miguel. Hestia, 22 v. Ballboa n. Buenaventura. Heemskerk, 22 v. Australië te Rotterdam. Jagei-sfontein, p'ass. 20 Finisteri-e. Johan v. Ol-denbarnevelt20 v. Port Said n. Suez Japara (KRL), 21 te Bahrein. Kieldrecht, 21 v. Genua te Marseille. Kedoe, 20 Malta gep'ass. Klipfontein, 20 v. Amsterdam te Bremen. Koia Baroe, 20 v. Sema-rang n. Tegal. Leersum, 21 Hamburg verwacht. Lun-a, 20 v. Hamburg n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 20 v. Korramsliar n. Bushire Limburg, 20 v. Java te New York. Loenerkerk, pass. 20 Str. Gibraltar. Loosdrecht, 20 v. Mena al Ahmadi n. Khorrams- har. Lekkerkerk, 21 v. d. Perz. Golf te Rotterdam. Lutterkerk, pass. 20 Finisterre. Linge, 20 270 m. NO. Madeira. Liseta, 20 in Golf v. Thailand. Lop-persum, 20 t.h.v. Vi-go. Li-mdekerk, 22 te Marseille. Laertes, 22 v. d. Middellandse Zee te R'dam. Maaskerk, 21 v. Takoradi n. Monrovia. Maas, 20 v. Tunis te Messina. Marpessa, 21 v. Ba-likpapan te Adelaide. Merwede, 20 v. Brownsville te New Orleans. Meüula, pass. 20 Kp. Leeuwin. Muren-a, pass. 20 Laca-diven Arch. Maetsuycker, 25 y. Fremantle te Singapore verw. Mapia, 20 v. Soerabaja n. Sem-a-rang. Minja, 20 v. Donggala n. Tarakan. Mirza, pass. 20 Kp. Selatan. Muiderkerk. 20 dwars Golf Mans-a. Monda, 20 200 m. ZO. Wassawah. Mai-ken, 21 v. Marseille. Mataram, 21 v. Rangoon n. Singapore. Meiiskerk, 21 v. Aden naar Singapore. Molenkerk, 21 v. Port Soedan n- Aden. Malea, 25 v. Curacao te Lissabon. Myonia, 25 Suez verw. Nieuw Holland, 20 v. Singapore n. Tj. Priok. Noordijk, 20 100 m. W. ten Z. Ouessant. Nieuw Amsterdam, 21 v. New York n. Rottei-dam Noordöim, 21 290 m. Z. Cp. Race.' Ondiina, 20 v. Beyrouth te Curacao. Ootmarsum, pass. 20 Miami. Orestes, 20 v. Georgetown n. Ams-terdem. Ophir, 20 v. Belawan n. Singapoi-e. Omala, pass. 20 ten O. An da manen eil. Overijsel, 21 v. Colombo n. Aden. Oranjefontein, 21 v. Amsterdam n. O. Afrika. Prins Fred. Hendrik, 20 te Montreal. Prins Willem III, 21 te Sarnda. Prins Willem II, 21 v. Rotterdam te Montreal. Plancius, 20 v. Makassar n. Buleleng. Poseidon, 20 v. New York n. Port au Prince. Prins Joh. W. Friso, 20 100 m. O. Cp. Race. Prins Willem IV, 20 390 m. W. Scilly's. Pern-a, pass. 20 ten ZO. South Cape. Pi-ins Maurits, 21 v. Rotterdam n. Valencia. Poelau Laut, 22 te Suez. Rijnland, 21 v. Buenos Aires te Amsterdam Roebiah, 20 te San Fi-ancisco. Radja, 21 v. Bahrein n. Karachi. Rijnkerk, 20 v. Amsterdam n. Bremen. Reyniiersz, 20 te Menad'o. Rita, 20 v. Tjilatjap naar Plad-ju. Raki, 20 190 m. O.NO. Savanna. Rotula, 22 v. d. Theems te Rottex-dam verw. Stad Arnhem, 20 v. Narvik te Cardiff. Salatiga, 21 te Chiittagong. Sta-d Schiedam, 20 v. Casablanca n. Nederland Schde, pass. 20 Ouessant n. Rotteixlam. Sliedrecht, 20 v. Montevideo n. Puerto La Cru? Saldja, 21 te Bulubukom. Sinahan, 21 te Padang. Stanvae Benekat, 20 v. Tj. Uban n. Sungeige- ronig. Stanvae Djirafc, 21 v. Tj. Uban te Saigon. Straat Malakka, 20 v. Manilla n. Engels Borneo Schiedijk, 21 v. Aden n. Belawan. Si-bajak, 22 v. Semai'ang te Tj. Px-iok. Stad Maastricht, 21 v. Lulea n. Rotterdam. Straat Makassar, 21 v. Port Elizabeh n. Kaan- sad. Sai-anlgan, 29 te Penang. Schie, 22 v. d. Middellandse Zee te Rotterdam Stentor, 22 t.h.v. Barbados. Su-netta, 23 v. Paramagua te Curagao verw. Sapnroea, 22 van Antwerpen n. Bordeaux. Sa-Hand, 2-2 v. Amsterdam n. Buenos Aires. To-sari, pass. 20 Malta. Tankhaven I, 20 v. Sungeigei-ong n. Port Swet- tenham. Telamon, 21 v. Puerto Plata te Philadelphia. Thalatta, 20 dwars Masirah. Tjiluwah, 20 v. Singapore n. Muntok. Tjiwangd, 20 v. Tj. Priok n. Singapore. Tara, 21 v. Santos naar Montevideo. Tjitja-lengka, 21 v. Mauritius n. Belawan. Tawali, 21- lv. Port. Sarid Trompenberg, pass. 2.1 Ouessant n. Le Havre. Tald'sse, 19 v. Singapore te Belawan. Tjib-antjet, 20 te Dar es Salaam. Wonosari, 21 te Khorramshar. Waal, 20 v. Alexandria n. Beyrouth. Waterland, 20 v. Montevideo n. Santos. Willemstad, 21 te Puerto Limon. Waterman, 20 540 m. Z.ZO. Cocos eil. Willem Ruys, 21 v. Tj. Priok te Rotterdam. Woensdirecht, pass. 20 Malta. Waielo, 21 te Makassar. Waiwerang, 20 v. So-emlb-a n. Singapore. Willem Barendsz, pasis. 21 Trinidad. Winsum, 21 v. Bona naar Rotterdam. IJsel, 20 v. Leixoes n. Bremen. Zijpenberg, 20 v. Mobile n. Houston. Zeeland (KRL), pass. 20 Ceylon. Zuiderkruis, 20 660 m. O.NO. St. Helena. Zeeland (SSM), 21 v. d. Tyn-e n. Rotterdam. Zaan, verm. 22 v. Hemosand n. Sundsvall van waar ca. 29 n. Amsterdam n. Zaandam. Schepen met passagiers, emigrerenden en repatriërenden Aldaibi, verm. 25 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alhena, 1 Dec. Rio de Janeiro verwacht. Alnati, 22 v. Buenos Aires te Rotterdam. Bonaire, 22 v. Georgetown te A'dam verw. Boskoop, 8 Dec. Barbados verwacht. Cottica, 25 Georgetown verwacht. Fairsea, verm. 29 v. Rotterdam n. Sydney. Indrapoera, verm. 22 v. Belawan n. Aden. Joh. v. Oldenfoaruevelt, 25 Adien 9 Dec. Fre mantle verwacht. Maasdam, ve-rtr. 22 ca. 12 u. v. New York naar Rotterdam via Halifax, Southampton en Le Havre. Nieuw Amsterdam, 23 Southampton n. Le Havre 29 Rotterdam verwacht. Noordam, 24 v. Rotterdam te New Yoik verw. Oranje, vertr. 16 v. Tj. Prick n. Amsterdam. Oranjestad, vertr. 27 v. Amsterdam n. Cristobal Rijndam, vertr. 28 v. Rotterdam n. New York. Sibajak, vertr. 22 v. Tj. Priok 17 Dec. R'dam verwacht. Waterman, 30 Ad-en 12 Dec. Rotterdam verw. Westerdam, vertr. 29 v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys. vertr. 28 v. Rotterdam n. Tj. Priok Willemstad, 23 v. Amsterdam te Cristobal verw. Zuiderkruis, 28 Las Palmas 3 Dec. Amsterdam verwacht. ■4V, De Nederlandse emaille wasmachine j/Goedgek. door de Ned l\Vereniging v.Hulsvrouwer <De naam is oud." SZo goed als goud. i 12 dagen WINTERSPORT ƒ135.— in het wintersportcentrum MAYRHOFEN (Tirol), de parel v. h. Zillertal. Prima hotel met centr. verw., warm en koud str. water en Holl. keuken. (Ski-leraar inbegrepen). Prospectus TRANS ATLAS TOURS 's Hertogenbosch, Graafseweg 250, Tel. 7383. 's Gravenhage, Turfmarkt 7, Tel. 117262. Tijdelijk Riviervischmarkt 3, Tel. 10117 Schoterweg 34 en tegen normale prijzen: Manchester pakken, broeken, stofjassen, overalls, werkjas- jes, overhemden, div. schor ten enz. Extra Service Vak- en Bedrijfskledingfabr. PIETER KIESSTRAAT 33 b.d. Zylbrug Tel. 13680 SNELLE AFLEVERING naaklcm grote houtstraat 5a - tel. 10771 Grootste speciaalzaak van pelterijen in Nederland DEN HAAG AMSTERDAM ROTTERDAM Korte Poten 57 Tel. 116050 Rokin 34 Tel. 36110 Nw Binnenweg 178 C Tel. 34577 LAPIN f 85.— SEAL 118 ZOBELFEH KOPf 165.— TOSC. LAM 'f 198.— HONG. LAM 245.— KID LEG 298.— IND. LAM PATTES 'f 345— PERSIANER PATTES'f 490.— WHITE COAT 625.— LAPIN f 168 BIBERETTE 245.— CHEVRETTE 'f 298— AUSTR. CAT 390.— KID LEG 450.— TOSC. LAM 'f 525— PERSIANER PATTES 665— BISAM EN WASBEERf 850— IND. LAM 975— BONT KOPEN IS EEN ZAAK VAN VERTROUWEN! BI3 DE BONTCENTRALE GEKOCHT IS VEILIG GEKOCHT!

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 14